fSB Plannen voor 'n zwembad ie Nieuwkoop KOFFIS 'Til Bemanning van „Thorsvaag" zwoer een oud bijgeloof af Sleepkabel schepte vissersbootje Binnen zes uur over de Oceaan Aanslag op religieuze sekte Serofs opvolg ng Strop voor rode kranten Chef-psycholoog zonder papieren PONDBKDAG 11 DECEMBER 1958 DE LËIDSE COURAN'l PAGINA 7 De nieuwe Assemblée" voor bei eersi bijeen In Parijs Is onder enorme belangstelling van de afgevaardigden en het publiek de eerste zitting van de Nationale Vergadering gehouden. Op deze foto zien we hoe de openingsrede van de oudste afgevaardigde, Kir, met applaus begroet wordt door premier De Gaulle en achter hem v.l.mr. Guy Mollet, Pierre Pflimlin, en daar achter Bernard Gentile, Maurice Couve de Murville, Antoine Pinay en Robert Buron. In ons waterrijke dorp, dat steeds schikbaar gesteld en welke de raads- meer een geliefd rekreatie-oord voor leden op de eerstvolgende vergade- watersport- en natuurliefhebbers gaat ring zullen kunnen bewonderen, worden en dat zich bovendien in een1 Het hele plan omvat een bassin van snel tempo tot een forensenplaats 50 x 20 m., in het midden door een van belang gaat ontwik-kelen, bestaat brug gescheiden in een diep gedeelte een grote behoefte aan een goed ge- j Voor geoefende zwemmers en een ge outilleerd zwembad. deelte, aflopend van een diepte van Ook het gemeentebestuur is de 40 c.m. tot een diepte van 1.50 meter, noodzaak hiervan in gaan zien en na bedoeld voor kinderen en ongeoefen- jaren lang plannen overwegen is het de zwemmers. De kleedkabines en het dan nu eindeliik zover, dat b. en w. dagverblijf van het zwembad-perso- met uitvoerige voorstellen in de Raad neel komen in een lanze rij tussen de komen, welke beogen op korte ter-Noordenseweg en het baSèin. Van de mijn te komen tot <ie stichting van pen Noordenseweg af gezien achter het geheel aan de behoefte en aan de grote bassins, is 'n kinderbad gedacht eisen des tiids voldoend zwembad. Het geheel zal worden omgeven door De kosten bi^ro^ zijn geraamd op ruime speelweiden, ongeveer 100.000. v I Tussen de Hoogt en de ingang van Reeds enige jaren geleden werd uit; ^et zwembad is een royaal parkeer de Raad een kommissie gevormd, be- J terrein gedacht. Voorbij het parkeer- staande uit de heren E. H. v. Dam: H. terrein, maar nog vóór het zwembad Markman en L. Stoppelenburg, die met technische bijstand van de ge meente architekt, de heer Buys moest zoeken naar de oplossing van het ur gente zwembad-probleem. Weliswaar bestaat hier de zwemvereniging „De Plas", doch de goede bedoelingen van het bestuur ten spijt, kan men door financiële onmacht aan de gebouwen niet de nodkre zorg besteden, terwijl bovendien mede door gebrekking toe- zidht de opgroeiende je' gd daar zijn vernielzucht straffeloos kon botvie ren. Het geheel verkeert dan ook in een dusdanige toestand van verval, dat het alleen nog maar .geschikt is voor afbraak. De gemeente kon hierin geen geld steken, daar de zwemvereniging geen eigenaar van het terrein is. Vanzelfsprekend zocht de kommissie aanvankelijk naar een gelegenheid langs de plas, waar men prima water gratis voorbande heeft. Doch door de schaarste aan geschikte terreinen door de hoge bedragen, die er voor gevraagd werden, en tenslotte door de bestedingsbeperking, die een domper heeft gezet op zovele plannen, moest de kommissie uiteindelijk aan de Raad bekennen dat een nieuw zwembad in deze gemeente wel een fiktie zou blijven. Zoals we gisteren reeds berichtten, heeft een clubje uit de bemanning van de Thorsvaag de hoofdprijs ge wonnen van een prijsvraag uitge- Doch juist toen de kommissie op hetschreven door het Noorse blad „Nor- punt stond het hoofd definitief in de "<»i" KWa-t. Tidonde» zou plaats zijn voor 'n eenvoudig res taurant met terrassen, uitzicht bie dend over het zwembad en straks over de bebouwing van het nieuwe uitbreidingsplan „Oost". De stich ting en exploitatie hiervan zal uiter aard aan partikulieren moeten wor den overgelaten. Men hoopt het plan, omvattende de zwemgelegenheid met toebehoren, als ook het grondwerk aan speelwei den voor een beirag van 100.000 gerealiseerd te krijgen. Echter hou den b. en w. rekening met een maxi mum aan burgerzin van de gemeen tenaren en met medewerking van be drijven. Het is de bedoeling, dat het ge meentebestuur het object zal financie ren en exploiteren. Voor het organi seren van wedstrijden, festiviteiten e.d. rekent men op de medewerking van de bestaande vereniging „De Plas". In de vergadering van a.s. maan dag zal het plan wellicht een onder werp worden van uitvoerige gedach ten wisseling, waarbij we denken aan zwemmen op zondag gemengd zwem men, bepaalde uren per dag alleen voor dames of alleen voor heren, ta rieven e.d. Wat dit laatste betreft, zij zullen de exploitatie wel niet sluitend kun nen maken. B. en w. menen dan oók, dat het grote belang van een goede zwem-gelegenheid, het risico van eeh verliesgevende exploitatie, wel waard is. Dr GALEAZZI. Morgenavond zal de voormalige lijfarts van Z. H. Paus Pius XII z.g., dr Galeazzi Lisi, voor de medische tuchtraad van Italië moeten verschij nen ter verantwoording voor de ge- illustreerde publicaties over de dood strijd van Paus Pius XII. Dr Galeazzi Lisi blijft volhouden niet tegen zijn beroepseer te hebben gehandeld. Hij heeft 20 dagen de tijd gehad om zich voor te bereiden. Indien de arts wordt schuldig bevonden, zijn ver schillende straffen mogelijk: beris ping, tijdelijke schorsing of roye ment. Grote familie-reünie aan boord Olaf nam een sigaret Een vrouw aan boord brengt onge- Ipk althans volgens een oud zeemans bijgeloof. Niettegenstaande dat was de bemanning van de Noorse tanker „Thorsvaag" in het KNSM-dok te Amsterdam met uitzondering van de scheepsjongen de gelukkigste van alle schepen, die gisteren over de aardbol verspreid waren: er wa ren tien vrouwen aan boord. schoot te leggen, kwam een idee van de gemeente architekt de kommissie nieuw leven in blazen. Het was de gedachte een zwembad te graven achter de hoge dijk aan het begin van de Noordenseweg, hetwelk mogelijk kon worden doordat de gemeente door aankoop eigenaar was geworden van aanzienlijke terreinen v. d. heer Van de Marei. Onder de hoge dijk door zou op eenvoudige wijze voor steeds vers water gezorgd worden uit de plas. Daar de Raad over deze gedachte enthousiast was, kreeg de heer Buys opdracht met de kommissie nadere plannen te maken. Men kreeg boven dien de niet te versmaden bijstand van de Bouw- en Aannemingsmaat- sohappij Bakhuizen n.v., welke van het ontwerp van de heer Buys een fraaie maquette heeft laten maken, die aan de gemeente welwillend is be- ges Handels og Sjoefarts Tidende", in samenwerking met een bank en met de KLM. De prijs was een fami liebezoek aan de bemanning in welke Europese haven ook. Van alle opvarenden was de 35-ja- rige radiotelegrafist wel het meest in de wolken. Zijn 27-jarige echtge note had de zes jaar oude Birgit bij zich en de jongste telg, een .baby, die vader Björn Roekens nog nooit ge zien had. Hij had in juli Noorwegen verlaten en was daar sinds die tijd niet meer terug geweest. Björn had aan zijn vrouw geschre ven, dat hij de bdby Björn wilde noe men maar het was een meisje en zij antwoordde: „Komt niets van in; In ge zal ze heten!" Maar na de begroe ting tussen pa Roekens en zijn jong ste dochter werd hij het met zijn vrouw eens: Ingebjorn zou het meis- ke heten. En op het Noorse consu laat in Hamburg, waarheen het schip vandaag zal vertrekken, zal Inge bjorn Roekens worden ingeschreven. De scheepsjongen. De tiende vrouw, die was uitge nodigd, was de moeder van de 16-ja rige scheepsjongen Olaf Bjoerre, die zijn eerste grote reis maakt. Zijn moeder, die in Sandefjord woont, was nog nooit buiten Noorwegen geweest en met spanning en vol trots wachtte Olaf zijn moeder. Maar juist voor de scheepsjongen werd „de familiereünie" een grote teleurstelling want nadat het vlieg tuig uit Oslo op Schiphol geland was, bracht men Olaf de boodschap, dat zijn moeder niet in de gelegenheid was geweest, van huis weg te gaan. Als een echte scheepsjongen hield Olaf zich flink: hij stak een sigaret op en hield zich wat afzijdig, toen de tien anderen hun vrouwelijke fami lieleden begroetten. BRAND IN WOONWAGEN. In Heerlen is gisteren brand uitge broken in een woonwagen. De woon wagenbewoners sliepen nog, toen de Rode Haan begon te kraaien. Maar hoewel ze spoedig ontwaakten, kon den ze niets tegen het vuur uitrich ten. Niemand werd gewond, doch de inventaris ging geheel verloren, voordat de brandweer arriveerde. De materiële schade beloopt ruim 5 mille. De bewoner was niet verzekerd. Visser verdronken Een 77-jarige visser uit Hendrik- Ido-Ambacht is gistermiddag op de Merwede door verdrinking om het leven gekomen. Zijn 70-jarige neef kon op het nippertje gered worden. Hun stalen vissersbootje met aan- hangmotor zonk. Het ongeluk gebeurde toen de vis sers ter hoogte van het Lange Veer te Hardinxveld een draad overgooi den naar het sleepschip Edelweis om zich voort te laten trekken. Achter dit schip met nog twee andere, ge trokken door de sleepooot Fatima, hingen ankerdraden onzichtbaar in het water. Toen een van deze kabels strak getrokken werd, raakte die be klemd tussen zwaard en romp van het vissersbootje. Dit werd gedeelte lijk uit het water gelicht en kap seisde. Een van de vissers, die op de kop van het bootje zat, kon zich vast klemmen aan de bolder van de Edel weis en werd daar aan boord getrok ken, maar zijn 77-jarige neef kwam in het water terecht. Hij wist zich nog enige tijd zwemmend aan de op pervlakte te houden. Een kraandrij ver van scheepswerf De Hoop te Har dinxveld sprong direct in een roei boot en haalde de bewusteloze visser uit het water. Er werd geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, piaar men slaagde er niet in de drenkeling in het leven te houden. REACTIES OP DE HONDERDDUIZEND In tegenstelling tot wat men aan vankelijk had gedacht, Jat het halve lot van No. 1982, waarop de honderd duizend is gevallen, te Maastricht te recht zou zijn gekomen bij één per soon, is achteraf gebleken dat deze prijs van ƒ50.000 toevalt aan een groepje van acht Maastrichtse kaart spelers. De penningmeester blijkt 'n zeer gelukkige greep te hebben. Zijn medespelers waren gistermiddag om een uur of drie nog niet op de hoogte van het hun toegevallen geluk, maar hij verzocht dringend de nodige anonimiteit rond de personen van het kaartclubje te bewaren. Het geld zal aan elk hunner worden uitbetaald, per hoofd dus ruim 5300. Een van de twee ti_nden van het betreffende 1ot kwam terecht bij een groepje van vijf beambten van de douane aan het station te Maastricht. Twee hunner, die vrij hadden, hoor- het nieuws door de radio om een uur, de drie andere collega's waren in dienst en een hunner was gistermid dag nog onwetend over wat hem te beurt valt, want hij zit op het grens- kantoor te Visée. De zes twintigjes zijn vrijwel alle afzonderlijk gekocht; o.a. is bekend, dat er een gepensioneerde bij is, die het geld denkt te besteden gedeelte lijk voor zijn zieke dochter en ge deeltelijk voor een reisje met zy'n vrouw het volgend jaar. Mevrouw Van Deel, de collectrice, die het lot heeft verkocht waarop de honderdduizend is gevallen, is sedert 1951, na repatriëring uit Indonesië, collectrice van de staatslotery te Maastricht geworden. Reeds bij de eerste „collecte", welke zij leidde, viel de ƒ25.000 op een van de loten; twee jaar geleden, enkele dagen voor St. Nicolaas 1956 kwam de 50.000 op een van „haar" loten. DODELIJK ONGEVAL Woensdagmiddag om kwart over twaalf is een 40-jarige schildersbaas uit Gelpen op de Valkenburgerweg te Hulsberg in volle vaart met zijn auto tegen een boom gereden. De schilder, de enige inzittende van de wagen, overleed kort na het ongeval. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Dr Kwame Nkrumah werd te Londen bijgezet Het beroemde wassenbeeldenspel van madame Tussaud in Londen wordt steeds „up tot date" gehouden. Een van de nieuwste aanwinsten is een pop, die met treffende gelijkenis de premier van Ghana, dr. Kwame Nkrumah voorstelt. Op de foto zien we, hoe een van de medewerksters van het insti tuut met grote zorgvuldigheid de laatste hand aan deze nieuwe aanwinst legt. Een Boeing 707 van de Pan-Ame rican World Airways heeft dinsdag avond een recordvlucht volbracht op de route New YorkLonden. Zonder tussenlanding deed het vliegtuig er 5 uur 56 minuten over, hetgeen voor de eerste maal was, dat in het bur- gerluchtvaartverkeer een lijndienst toestel erin geslaagd was deze af stand binnen de 6 uur af te leggen. Het record duurde echter niet lang, want een collega van de Boeing van dezelfde maatschappij deed er gisteren 5 uur en 50 minuten over, dus nog 6 minuten minder. Gezagvoerder C. H. Warren van het eerste toestel deelde mede, dat hij op een gemiddelde hoogte van 10.000 meter had gevlogen. Zijn grondsnelheid was gestegen tot bo ven de 1000 km. in het uur, hetgeen niet behoeft te verbazen, indien men weet, dat de gemiddelde staartwind op deze vlucht ongeveer 150 km. in het uur bedroeg. Er bevonden zich 86 passagiers aan boord, de beman ning bestond uit 11 personen. Ook in omgekeerde richting heeft de Pan American de blauwe wimpel van de Noord-Atlantische Oceaan veroverd. Gezagvoerder Rixhard van een Boeing 707 noteerde met 91 nas- sagiers aan boord en tien bemannings leden een vlieg tijd van 8 uur lo nuten op het traject LondenNew York. Eisenhower over Berlijn President Eisenhower heeft woens dag verklaard, dat de Ver. Staten al tijd op het standpunt hebben ge staan, dat Duitsland door vrije ver kiezingen moet worden verenigd. Zolang alle mogendheden, inclu sief Duitsland natuurlijk, niet de een of andere schikking hiervoor zullen hebben gevonden,heeft het Westen de verantwoordelijkheid en de plicht en dat is zelfs meer dan hun recht om de vrijheid van het westelijk deel van Berlijn te handhaven. Eisenhower zei dit op een perscon ferentie in Washington. De Ver. Sta ten mogen in geen geval nalaten hun verantwoordelijkheid uit te oefenen, meende hij, want dan zouden zij mensen in de steek laten, die het recht hebben de samenwerking te verwachten, die de Ver. Staten hun beloofd hebben. Bij een ontploffing in het hoofd gebouw van een Amerikaanse reli gieuze sekte, „De bron van de we reld", gevestigd bij Chatsworth in Galifornië, zijn negen mensen om het leven gekomen. De explosie, volgens de politie ver oorzaakt door een bom, verwoestte woensdag het gebouw. De door de ontploffing ontstane brand verspreid de zich snel over het kreupelhout in de omgeving en de ravijn, die tot tij delijke woonplaats dient van de cir ca 100 leden van de sekte. Deze is gesticht door een gebaarde „Messias", die Krisjna Venta wordt genoemd. Hij behoort ook tot de omgekomenen. Men verwacht te Moskou, dat de Sowjet-Russische pers binnenkort de naam van de opvolger van het van zijn huidige functie ontheven hoofd van de Sowjet-Russische staatsvei ligheidsdienst, generaal Iwan Serof, bekend zal maken, evenals de aard van de nieuwe post, die laatstgenoem de gaat bekleden. Volgens bepaalde richten zou Se rof een aanstelling in het rode leger Icrijgen. Wat betreft zijn opvolging ver wacht men, dat het nieuwe hoofd van de staatsveiligheidsdienst een weinig bekende persoonlijkheid zal zijn. Een drietal communistische pro vinciale dagbladen in Frankrijk heb ben met ingang van gisteren hun ver schijning gestaakt, omdat zij het fi nancieel niet langer kunnen bolwer ken. Het zijn de „République" in Lyon, de „Patriote" in Saint Etienne en de „Allobroges" in Grenoble. De kran ten hadden elk een dagelijkse oplage van een kleine 40.000. Verder gaat de Franse communis tische partij drastisch bezuinigen. Door de vermindering van het aantal .communistische afgevaardigden in de Nationale Vergadering van 138 tot tien derft de partij maandelijks on geveer 350.000 gulden aan inkom sten. De afgevaardigden betalen nl. een deel van hun salaris aan de partij. De 39-jarige Robert Schneider, de Oostenrijker, die het in Bonn wist te brengen tot chef-psycholoog van de Westduitse strijdkrachten, is wegens oplichting veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 46 maanden. Hij had zijn hoge betrekking verworven op grond van vervalste papieren. Sinds het einde van de oorlog had hij zich, naar hij zelf vertelde tijdens zijn zeer langdurige proces, voortref felijk in het leven weten te houden als, arts, kruier, los werkman, musi cus, theoloog, havenarbeider en huis leraar. Toen de opbouw van het Westduit se leger begon, in 1955, deed hij zich voor als psycholoog en kreeg een post als officier van gezondheid bij de keuring van recruten. Spoedig daar- 1 op werd hij bevorderd tot chef-psy choloog. De keuringsmethode die hij invoerde-werden gebruikt bij de keu ring van 80.000 van de 100.000 man, die onder de wapenen waren op het ogenblik, dat men achter Schneiders bedrog kwam. In 1956 werd hij gear resteerd. -- Belgische speleologen hebben by Hampteau aan de Ourthe, een zij rivier van de Maas ten zuiden van Luik, enige grotten ontdekt, die vol gens hen tot de grootste van België behoren. Tot dusver werden drie geweldige zalen, waarvan een vijftig meter hooe is, en een onderaardse rivier ontdekt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7