3)e CcidaeSowtcmt Humphry brengt de groeten van Chroesjtsjef Het Kardinalencollege Crisis in Luxemburg Franse Nationale Vergadering bijeen op nummer IVoZ Honderdduizend Gesprek over Berlijn De Veiligheidsraad Vliegtuig brandend in straat gevallen Wisselend weer weer Korreltje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent 20826 Giro.103003 Abonnemenspr. (0.59 p.w., 2.55 pjnnd., (7.50 p kwart. WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14583 Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 et p m.m. Te!e(oontJes 1.50 Georganiseerd overleg 1 realiteit van het leven ziet. Dat heeft hij getoond, toen hij in de Tweede Kamer sprak over de aard van het overleg, waarover het in het tfl vertelt Wat hij vorig artikel ging, namelijk het ge- organiseerd overleg tussen de rege- van heiïl hoorde ring en de lerarenorganisaties. i Daar heeft hij zelf de vinger ge- legd op deze zwake plek, dat dit De Amer.kaame senator Humphrey overleg geen normaal overleg is tus- !"ee" dlnsdae b,l President Eisen sen twee gelijkwaardige partijen. Het kan dit ook niet zijn. Er zijn namelijk geen twee par tijen bij het georganiseerd overleg. De Qverheid heeft daar een dubbele functie. Zij heeft namelijk niet al leen te praten over de rechtmatige verlangens der leraren, maar zij heeft als overheid ook te zorgen, dat deze verlangens kunnen worden in gepast in het regeringsbeleid. De delegatie, die dus in dit overleg met de leraren komt praten, hebben, wat het regeringsbeleid betreft, een bepaalde opdracht, waarvan zij niet mogen afwijken en die zij voor de le raren moeten trachten waar te ma ken. Van een normaal overleg is dus geen sprake. Een der partijen komt binnen met adagium: tot hiertoe en niet verder. Het gaat er dan alleen nog maar om of men de redelijkheid van dit standpunt kan inzien. Dat is in de onderhandelingen, die zijn afgebroken niet gebeurd, waar bij dan nog bovendien tal van psy chologische factoren een rol speel den. Vanuit de Tweede Kamer werd er nu van verschillende zijden op aan- hower verslag uitgebracht van zijn onderhoud met de Russische minister president, Chroesjtsjef, en hem mededeling gedaan over de nieuwe typen raketwapens, die volgens Chroesjtsjef in de Sowjet-Unie zijn gemaakt. Humphrey wilde na afloop verslaggevers geen nadere bijzonder heden over de raketten meedelen. Wel zei hij: „De heer Chroesjtsjef be schouwt ze als heel belangrijk, maar zij zijn niet zo belangrijk als hij denkt". In senaatskringen wordt vernomen, dat Chroesjtsjef aan Humprey zou hebben verteld, dat Rusland een in tercontinentaal ballistisch projectiel heeft met een reikwijdte van 13.000 km. Ook zou de Russische premier hebben gezegd, dat men erin geslaagd is een klein kernwapen van vijf megaton te maken. I De pauselijke ceremoniemeester i heeft uitnodigingen doen uitgaan gedrongen, het overleg te hervatten voor een op maandagochtend a.s. te en de sfeer te verbeteren, echter zon der dat men tot positieve en con structieve gedachten kwam. In de Grondwet staat, dat de Koning de vergoedingen vaststeld en dat moet men dus binnen het raam van de be groting aan de minister overlaten i.e. aan de regering. Zo komt men in een impasse, die moet worden over brugd. idee kwam was magister Stok man van de KVP, die het voorstel deed een College van Geschillen in te stellen. Pater Stokman was ook uitgegaan van de gedachte, dat het georgani seerd overleg geen acht onderhande lingsplafond is, maar een plaats waar de gelegenheid wordt gegeven tot het horen van de betrokkenen over de voorgenomen maatregelen van de regering. Er is dus geen sprake van gelijke partijen en wel dat maakt de moeilijkheid nog groter op grond van de Grondwet. De regering kan nu eenmaal haar vrijheid van handelen niet prijsge ven. De verantwoordelijkheden liggen verschillend en het komt uiteindelijk hierop neer, dat het voor de rege ring financieel onmogelijk is te vol doen aan wat gevraagd wordt. Nu heeft Pater Stokman het vol gende idee gehad. Stel een College van Geschillen in,. Komt men in het georganiseerd over leg niet tot overeenstemming, dan kan men de zaak aan dit college voorleggen, die een beslissing neemt waarvan de regering die uiteindelijk haar eigen beleid dient te bepalen, kan afwijken. Zij moet die afwijking dan echter gemotiveerd voorleggen aan de Staten Generaal en dat wordt dan voor de Kamers de enige keer dat zij zich hebben uit te laten over de lerarensalarissen, waarover de be slissing uiteindelijk niet bij de Ka mers behoort. IJet is ons wat onbegrijpelijk voor- gekomen, dat minister Cals eer instantie deze suggestie van de hand heeft gewezen. Wat pater Stok man met dit plan wil, heeft minister Cals toen in eerste instantie gezegd, betekent het overdragen van de ver antwoordelijkheid aan een arbitrage commissie, maar daardoor zou tevens het controlerecht van de Kamer wor den beperkt. Als het eerste niet waar is, is het volgende dit ook niet. En het eerste is o.i. niet juist. De verantwoordelijkheid wordt daarom niet overgedragen, omdat de rege ring de uitspraak van het College van Geschillen kan afwijzen. Dat zij de redenen daarvan aan de Kamer moet meedelen, ondermijnt direct al de stelling van de minister, dat het controlerecht van de Kamer daar door zou worden aangetast. Pater Stokman heeft bij het lance ren van zijn idee direct al gezegd, dat hij niet de illusie had, dat hiermee de zaak in een vloek en een zucht zou zijn opgelost. De minister zou dit moeten uitwerken. Het is gelukkig, dat minister Cals daarna zijn inzicht in zoverre heeft gewijzigd, dat hij dit idee wel aan de ministerraad zou willen voorleg gen. Het werd dus niet maar hele maal afgewezen. Het blijft de vraag of de minister hierin een oplossing ziet. Ons dunkt, dat hij elke mogelijk heid om uit de beschreven impasse te komen met beide handen moet aangrijpen. Misschien vindt hij zelf een aanvullend idee, dat bij afwijzing door de regering van een beslissing van het College van Geschillen de verhoudingen, zoals hij vreest, niet nog slechter zouden worden. Het is in ieder geval de moeite van het overdenken waard. houden geheim Consistorie, waarop Paus Johannes XXIII nieuwe kardi nalen zal creëren. Volgens geruchten zou de Paus in zijn maandag te houden toespraak meedelen, dat het aantal kardinalen tot tachtig wordt uitgebreid. Na het overlijden, dezer dagen, van kardi naal Rodriguez zijn er thans, met de nieuw aangewezenen mee, 74 kardi nalen. De Paus zou eerder, volgens de'geruchten, de benoeming van nog andere kardinalen „in petto" willen houden. Kantoormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 Humphreye een democratisch lid van de commissie voor betrekking met het buitenband van de Ameri kaanse senaat, zei verder Eisenhower ook op de hoogte te hebben gesteld van wat hij van Chroesjtsjef had ge hoord over het probleem-Berlijn en de opschorting van kernproeven. Verder zei Humphrey, dat zijn ge- dachtenwisseling met Chroesjtsjef over de kwestie van beëindiging van de proeven met kernwapens hem er van hebben overtuigd, dat er een „reële mogelijk van een overeen komst" op de huidige conferentie te Genève is. Wat Berlijn betreft, toonde Chroesjt sjef belangstelling voor andere voor stellen. Humphrey zei niet, welke an dere voorstellen hij bedoelde. De senator bracht voorts de wens van Chroesjtsjef over, Eisenhower op een topconferentie te ontmoeten en diens indirect uitgedrukt verlan gen een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten en andere landen. De socialistische partij van Luxem burg zou besloten hebben uit de rege ringscoalitie te treden, omdat dins dagmiddag in de Kamer een motie van afkeuring tegen de socialistische minister van justitie en arbeid, Victor Bodson, is aangenomen. Deze motie van afkeuring hield verband met beschuldigingen, dat de minister zou hebben geprobeerd een mislukte poging tot omkoping van 'n functionaris van het ministerie van vervoer in de doofpot te stoppen. De Katholieken, die samen met de socia listen in de regering zitten, steunden de liberale oppositie bij de stemming. De communistische oppositieleden onthielden zich van stemming. De krachtsverhouding in het één- kamerparlement van Luxemburg is 26 Katholieken, 17 socialisten, 6 libe ralen en 3 communisten. De motie van afkeuring werd met 30 tegen 17 stemmen bij 3 onthoudingen aange nomen. Na de stemming verklaarde de so cialistische woordvoerder Jean Fohr- mann, dat het sedert 1951 bestaande bondgenootschap tussen de socialisten en de Katholieken in gevaar was ge bracht. De socialisten verlieten daar op de vergaderzaal. Applaus voor De Gaulle Dinsdagmiddag is de eerste bijeen komst van de Nationale Vergadering der vijfde Franse republiek begonnen. Premier generaal Charles De Gaulle en zijn ministers waren bij de ope ning aanwezig. Toen generaal De Gaulle de ver gaderzaal betrad, verhieven meer dan vijfhonderd afgevaardigden zich van Russische schrijver vluchtte naar 't Westen Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag be kend gemaakt, dat de Russische schrijver Alexander Tsjesjwili zich te Frankfort in West-Duitsland be vindt. Een woordvoerder van het ministe rie zei, dat de Rus naar West-Berlijn was gevlucht en daar circa drie we ken geleden om asiel heeft gevraagd, hetgeen hem werd verleend door de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in West-Berlijn. Tsjesjwili werd daarna naar Frank fort gebracht en mag daar van de Westduitse autoriteiten blijven, aldus de woordvoerder. De thans 55-jarige Tsjesjwili kreeg in 1951 de Stalinprijs voor zijn ro- Advertentie), man „Lelo". Half Amerika frekf morgen naar Fairview hun zetels en applaudisseerden ver scheidene minuten voor de premier Zij herhaalde dit, toen hij 'n hand druk wisselde met de 82-jarige Felix Kir, die de openingszitting presideer de. Kir verzekerde De Gaulle, d&t hij kon rekenen op de steun di"r Natio nale Vergadering, „die thans een aaneengesloten meerderheid en een opbouwende oppositie kent", voor het „noodzakelijke programma van natio nale vernieuwing en maatschappelijke vooruitgang". Onmiddellijk nadat Kir uitgespro ken was, verliet eerste minister De Gaulle de vergaderzaal. Hierna begon de steming over het aanwijzen van een voorzitter voor de nieuwe zitting der Nationale Verga dering. Gekozen werd de Gaullist Jacque, Chaban-Delmas. Chaban-Del- *10 0 0 defensie geweest. j De nieuwe senaat heeft dinsdag de 60-jarige radicaal CJaston Monnerville tot voorzitter gekozen. Hij is in de oude raad van de republiek vijftien maal achtereen voorzitter geweest. Peter Peterson (98 jaar) en zijn vrouw (97 jaar) uit Fairview In de Amerikaanse staat Utah hopen 11 december 1958 hun 80-jarig huwelijksfeest te vieren. De Petersons hadden tien kinderen, van wie er nog. zeven in leven zijn; 47 kleinkinderen; 156 achterkleinkinderen en 39 achter-achter kleinkinderen. Wij hebben wel het idee, dat het in Fairview niet aan belangstelling zal ontbreken. maar Boris Pasiernak was er nief bij Woensdagavond zullen in de concertzaal te Stockholm wederom de jaarlijkse nobelprijzen worden uitgereikt. Op deze fotocombinatie zien we boven de Amerikaanse dr George Beadle die met twee collega's de nobel- prijS voor de medicijnen verwierf, met zijn echtgenote en zoon. Op de onderste foto zien we de Russische natuurkunde-prijswinnaars v.l.nj. P. A. Tsjerenko, mevrouw Tsjerenko, J. M. Frank en L Tamm. In Leiden doorverkocht De prijs van honderdduizend gulden in de 541ste staatsloterij, vierde klas se, elfde lijst, is gevallen op nummer 19 8 2 herhaal 19 8 2. Van dit lot zijn de series A tot en met F respectieve lijk verkocht in Maastricht, Doeti- chem, Haarlem, Amsterdam, Leiden en 's-Gravenhage. In Leiden werd dit lot doorverkocht nemen. door de collectrice, mevrouw A. v. d. Steenhoven-de Kat, Witte Singel 67 gebied trok in snel tempo van het zeegebied ten zuiden van New Found- land in noordoostelijke richting. Mid den op de Oceaan aangekomen, ver legde het zijn baan naar het oosten. Vanmorgen werd de barometerstand in Ierland al snel lager. Tenslotte ontwikelde er zich nabij New Found- land een nieuwe depressie, die even eens snel naar het midden van de Oceaan trekt. In verband met deze toegenomen west-circulatie zal het weer in Nederland de komende dagen een wisselend karakter krijgen, waarbij perioden met neerslag afge wisseld zullen worden door enkele opklaringen. De wind zal morgen weer naar richtingen tussen west en zuid draaien en later in kracht toe- Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag meegedeeld, dat de mi nisters van buitenlandse zaken van oieennoven-ae ivai, nine aingoi ot, n. l o »- de Verenigde Staten Groot Brittan- aan een wederverkoper die het lot in Dit nummer bestaat Uit 8 pagina I nië Frankrijk en West-Duitsland Aalsmeer aan enige loterijclubjes ver- zondag aanstaande te Parijs over de kocht. De gelukkige winnaars kunnen Russische voorstellen over Berlijn het geld goed gebruiken. Aldus werd zullen spreken. De ministers zullen spreken over een rapport dat door deskundigen van de vier westelijke landen is op gesteld. Verwacht wordt, dat de burge meester van Berlijn, Brandt, in het weekeind te Parijs zal zijn. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, zou voldoen de hersteld zijn om naar Parijs te ko men, aldus de Franse woordvoerder. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, zal vrijdag naar Bonn gaan voor besprekingen met rege ringsleiders over de Berlijnse kwes tie. Bondskanselier Adenauer zal vrij dag niet naar Londen komen, omdat zijn gezondheidstoestand dit niet toelaat, zo heeft het Britse ministe rie van buitenlandse zaken dinsdag meegedeeld. De Veiligheidsraad heeft dinsdag een poging van de Russen om com munistisch Noord-Korea tot de Ver. Naties toegelaten te krijgen verwor pen, waarop de Sowjet-Unie haar veto heeft uitgesproken over een door het Westen gesteunde resolutie voor toelating van Zuid-Korea. uit Aalsmeer gemeld. Mevr. G. Weijl-van der Stam, Ti- naarlostraat 167 te 's-Gravenhage, heeft een half lot van het winnende nummer in de serie F verkocht. Dit halve lot is verdeeld in een kwart, twee tienden en een twintigste ge deelte. De koper van een tiende van dit lot gelooft nu voorgoed in Sint Nicolaas. Hij had de honderdduizend op zijn nummer als Sint Nicolaas- wens op zijn verlanglijst geplaatst. Ook in Den Haag is de prijs terecht gekomen bij particulieren, die niet tot de bemiddelde stand gerekend worden. In Maastricht heeft de collectrice mevr. Joh. van Driel, Schemer weg 153, het lot in serie A verkocht in een half lot, een paar tientjes en eni ge twintigjes aan particulieren, die het volgens de collectrice, allen „goed kunnen gebruiken". Hoge prij zen zijn bij deze collectrice steeds tussen Sint Nicolaas en Kerstmis te recht gekomen. Te Norfolk (Virginië) is dinsdag een Amerikaans tweemotorig mari- De resolutie aan de Algemene Ver- nevliegtuig, dat op de luchtbasis bij gadering om toelating van Zuid-Ko- s'a.^ zou landen, tegen een hoog- rea aan te bevelen, was door de Ver. Staten, Frankrijk, Japan en Enge land ingediend. De Sowjet-Unie stel de wijziging van de resolutie voor, om ook toelating van Noord-Korea mogelijk te maken. Doch dit amendement werd met acht stemmen tegen een (de Sowjet- Unie) bij twee onthoudingen (Irak en Zweden) verworpen. Bij de daar op volgende stemming over het wes telijke voorstel maakte de Sowjet- Unie gebruik van haar vetorecht. De andere afgevaardigden stemden voor, met uitzondering van de Perzische afgevaardigde, die zich van stemming onthield. De Sowjet-Unie sprak ook haar veto uit over een voorstel om Zuid- Vietnam tot de Ver. Naties toe te laten. Wel werd het kortgeleden onafhan kelijk geworden Guinea tot de Ver enigde Naties toegelaten. Alle leden met uitzondering van Frankrijk, dat zich onthield, stemden voor de desbetreffende resolutie. spanningskabel gevlogen, ontploft en brandend neergestort op twee huizen in een van de hoofdstraten van de stad. De vier inzittenden van het toe stel vonden de dood, evenals twee jonge kinderen in één der huizen. In het andere huis was op het ogenblik van het ongeluk niemand aanwezig. De moeder van de omgekomen kinderen, de vrouw van een luite nant van de marine, liep brandwon den op. Haar derde kind bleef onge deerd. De afgelopen 24 uur is de depressie activiteit belangrijk toegenomen. Zo trok een storing, vergezeld van flinke luchtdrukdalingen, over het zuiden van Nederland. De erbij behorende neerslag kwam plaatselijk gedurende enige tijd in de vorm van sneeuw naar beneden. Een tweede lagedruk- (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MEER WIND. Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige neerslag. Aanvan kelijk matige, later tot krachtig of hard toenemende zuid-weste- liijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. 11 Dec. zon op 08.37; onder 16.29; maan op 08.54; onder 17.48. Hoogwaterstanden 11 Dec. v.ip. 3.25; n.m. 3.45. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. 5C. STOCKHOLM onbewolkt 9 OSLO —11 KOPENHAGEN sneeuw 0 ABERDEEN onbewolkt 0 LONDEN geheel bew. 2 AMSTERDAM regen 2 BRUSSEL half bew. 6 LUXEMBURG zegen 3 PARIJS onbewolkt 5 BORDEAUX regen 10 GRENOBLE geheel bew. 1 NICE zwaar bew 6 FRANKFORT sneeuw 2 MüNCHEN geheel bew. 0 ZÜRICH 4 GENèVE regen 4 LOCARNO licht bew. 4 WENEN half bew. 3 INNSBRUCK zwaar bew. 3 ROME >i 9 AJACCIO n >i 9 ALGIERS mist 10 MADRID 3 MALLORCA zwaar bew. 8 Vrede heeft, die vreugde vinden kan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1