Mistere &EEEE&5 Haarlemse gevangene ontsnapte spoorloos op klaarlichte dag Caféhouder treft geen schuld Baby Alexander is een meisje Medelijden dreef ambtelijke molen i Oktober droeg record in de woningbouw /Spaar I melde ZILVER- 1 VLOOT ''eiL.uiloGlzo gemakkelijk \mrrm Burgerlijke stand gaat vaccinatie op stamkaarten vastleggen Vreemdelingen verspreiden valse dollars Haarlemse bloemenkeuring DINSDAG 9 DECEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA De traditie voorgezet De naam van het Nederlandse ge vangeniswezen heeft gisteren te Haarlem weer een geduchte knak gekregen. Tijdens het luchten heeft de 23-jarige Jozef M. v. R. kans ge zien om uit de Haarlemse strafgevan genis te ontsnappen. De jongeman onderging een straf wegens enkele diefstallen, die zaterdag a.s. zou ein digen; daarna zou hij ter beschikking van de regering worden gesteld. Tijdens het luchten klom Van R. plotseling op de schouders van een medegevangene, die met zijn rug tegen de muur .vas gaan staan aan de zijde van de Papentorenvest. Als een aap zo snel werkte hij zich tegen de muur omhoog en nadat hij er overheen was „nam" hij nog de hou ten palissade. Eenmaal op het trottoir van de Papentorenvest, schopte hij zijn schoenen uit en rende op kouse voeten de stad in. Op nog geen 100 meter over de brug over ae Kouden- horn zag men hem voor het laatst. De enige getuige van deze ont snapping was een bloemenman en voordat deze besefte, wat er gaande was, was de vogel gevlogen. De snel heid van werken overrompelde ook de cipiers. Voordat zij de gevangenis uitge hold waren, was de vluchteling al verdwenen. Ook de achtervolging met een auto, die zij aanhielden, haa geen resultaat en in het drukke stadsgewoel verloor de speurhond, die het spoor van de voortvluchtige volgde, de reuk. Men hield het huis van Van R's moeder nauwlettend in het oog en zette de u'tvalswegen van de stad af. Agenten controleerden tot laat in de middag het busverkeer naar Amsterd jti maar lieten vrachtauto's en personenwagens pas seren doch ondanks ait alles bleven ze het spoor bijster. Van R. was kennelijk op de hoogte van de omstandigheid, dat „ter be schikking gestelden" wegens gebrek aan personeel en ruimte in de psy chiatrische inrichtingen na hun straf tijd doorgaans nog enige maanden in een huis van bewaring moeten door brengen, voordat ze in een gesticht kunnen worden opgenomen. Liever dan dat verkoos hij de vrijheid. Het signalement van de ontsnapte luidt: 1.76 lang, zwart haar, bruine ogen, gekleed in gele overall, bloots hoofds, getatoueerd anker op de rechter onderarm. Politie zocht naar „verdronken" echtgenoot Vrouw vergat ruzie Zondagavond kreeg een Gronings echtpaar ruzie. De woorden vlogen over en weer en de vrouw liep ten slotte kwaad het huls uit, een tijdje daarna gevolgd door de echtgenoot op z'n fiets. Zij, ook niet van giste ren, verschool zich achter een brug. Even later, toen zij dacht, dat de kust vrij was en uit haar schuilplaats kwam, zag zij een eindje verder de fiets van haar man uit het Boterdtep steken; hijzelf was spoorloos. De vrouw vergat op slag, dat zij ruzie had en waarschuwde onver wijld de politie. Deze is de halve zon dagnacht bezig geweest met dreggen in het Boterdiep, maar dit leverde geen resultaten op. De man kwam evenwel weer opdagen en werd toen door de politie onder handen geno men. Hij had verdrinking willen sug gereren om zijn vrouw tot andere ge dachten te brengen. Hoe zijn vrouw er thans over denkt is niet bekend. aan dood van scholier De negentienjarige scholier, die in een Eindhovens café overmatig ster ke drank gebruikte waaraan hij later is overleden, had die drank gekregen van een buitenlandse militair. De mi litair was whisky gaan halen en zij hebben dat gedronken zonder dat de caféhouder of diens personeel het merkten. De caféhouder treft dan ook geen schuld. Of de militair strafbaar is wordt nog onderzocht, zo delen de ministers Suurhoff en Samkalden mee op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Van de Wetering. Maar emigreert als jongen Gistermiddag vertrok met het schip de„Waterman" naar Australië de fa milie Van der Laak uit het Noord- Brabantse dorp Nuenen; vader, moe der en elf kinderen. Een van de kin deren is de l'/t-jarige Alexander, die de reis als jongen zal maken, hoewel zij van het vrouwelijk geslacht is. Toen vader v. d. Laak vorig jaar zijn kind als Alexander bij de bur gerlijke stand opgaf, verkeerde de ambtenaar in de stellige overtuiging, dat er hier van een jongen sprake was. Afgelopen zaterdag werd de vergissing pas opgemerkt door de ouders toen de paspoorten onderzocht moesten worden. De gemeentelijke instanties waren zaterdagmiddag natuurlijk gesloten zodat men maandag in allerijl de ver gissing trachtte goed te maken, maar het was niet meer mogelijk, de pa pieren nog tijdig te veranderen. Er zat dus niets anders op voor de ouders van de kleine Alexander, dan „haar" als „hem" te laten meegaan. Zij kunnen dit rustig doen, want de Australische autoriteiten weten nu al hoe de zaak in elkaar zit. Er wordt straks een gewijzigde akte naar het nieuwe vaderland van de Van der Laaks gezonden en de Nederlandse ambassade in Canberra mag het pas poort wijzigen. Die Alexander toch. ...en ze draaide snel Dat de ambtelijke molens wel eens i heel vlug kunnen malen is overduide lijk gebleken, toen gisteren in record tempo een Hongaar aan boord van de I „Waterman" werd geholpen. Hij is nu op weg naar zijn derde vaderland, Australië. Om elf uur gistermorgen verscheen hij plotseling aan de kade, deze 23- jarige Hongaar. Twee jaar geleden was hij met de grote stroom naar Nederland gekomen en sinds enige tijd werkte hij in een glasfabriek in Schiedam. Zo goed en zo kwaad als het ging maakte hij in een mengelmoes van Nederlands en Hongaars duidelijk, dat hij met de „Waterman" mee wil de, want, zo begreep men uit zijn woorden, zaterdag jl. had hij bericht ontvangen dat hem toegestaan was naar Australië te emigreren. Maar wat bleek nu? De man beschikte al leen over deze brief, maar bezat ver der geen paspoort, niet eens een pas foto. Hij had voorts wat zakgeld bij zich, maar geen reisgeld om de over tocht te betalen. Men trachtte de Hongaar aan het verstand te brengen, dat hij zonder de vereiste papieren en zonder reis geld niet aan boord mocht, doch toen hij bleef aanhouden staken enige op de kade aanwezige ambtenaren de hoofden bij elkaar. Het gevolg was, dat iemand van het passagekantoor van de Kon. Rotterdamse Lloyd sa men met de Hongaar in 'n auto stapte, linea recta naar Den Haag. Via het bureau van de Verenigde Naties en andere officiële instanties kwam alles nog in orde. Zo gebeurde het, dat hij 's middags nog om twee uur bij de „Waterman" arriveerde. En nu mocht hij aan boord: een gloednieuwe foto zat op zijn vandaag verstrekt pas poort geplakt. En wat het reisgeld betreft: onze regering had zich bereid verklaard het geld voor te schieten. En nu dobbert hij op de grote plas, vermoedelijk zich afvragend of hij zich in Australië beter thuis zal gaan gevoelen dan in Nederland. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in ok tober van dit jaar 8.376 woningen voltooid. Dit aantal is nog nimmer in een maand oktober bereikt. In de zelfde maand van het vorige jaar werden 8.057 woningen opgeleverd. In de eerste tien maanden van 1958 kwamen 72.379 woningen gereed, te gen 70.295 in de overeenkomstige pe riode van 1957. Van de in oktober vol tooide woningen werden er 1.209 als systeemwoningen gebouwd. In de eerste tien maanden van 1958 werden 7.495 systeemwoningen voltooid. Gerekend tot en met oktober 1958 werden sedert de bevrijding 668.936 nieuwe woningen opgeleverd, waar van 67.954 als systeemwoning zijn gebouwd. In oktober 1958 werden 6.099 ningen in aanbouw genomen, tegen 5.724 in oktober 1957. In de eerste tien maanden van 1958 werd begon nen met de bouw van 70.337 wonin gen; in de overeenkomstige periode van 1957 met 74.658. Doordat er in oktober 1958 meer woningen gereed kwamen dan waar van de bouw werd aangevangen, daalde het uitvoeringsniveau. Op 1 november 1958 waren 87.739 wonin gen in aanbouw. De in oktober voltooide woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld: Groningen 368, Friesland 294, Dren the 181, Overijssel 474, Gelderland 762, Utrecht 427, Noord-Holland (ex clusief Amsterdam) 1.156, Zuid-Hol land (exclusief Den Haag en Rotter dam) 1.522, Zeeland 86, Noord-Bra bant 1.250, Limburg 728, Amsterdam 386, 's-Gravenhage 352, Rotterdam 371, N.-O.-Polder 19. De officier van Justitie bij de rechtbank te Breda heeft tegen W. W.„ smelter uit Tilburg, drie jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de rege ring geëist wegens poging tot dood slag. Op 28 september had de ver dachte, die van zijn vrouw geschei den leefde, zijn echtgenote opge wacht bij de woning van haar fami lie, bij wie zij verbleef. In een poortje achter de tuin van de woning had hij een gesprek met haar gehad. Plotseling ontstak hij in woede. Hij greep de vrouwmet twee handen bij de keel en kneep deze dicht. Toen een buurman te hulp kwam, liet verdachte zijn vrouw los. Voor de rechter-commissaris had hij poging tot doodslag bekend. Voor de rechtbank ontkende hij zijn vrouw te hebben willen doden. De vrouw, als getuige gehoord, verklaar de, dat haar man geschreeuwd had: „Ik zal je kapot maken", nadat haar keel was dichtgeknepen. De buur man, als getuige gehoord, deelde mee, dat het gezicht van de vrouw een kleur had gehad, anders dan nor maal, toen hij te hulp kwam. In de dossiérs waren de anteceden ten van verdachte, een oud-Korea- strijder, vastgelegd en de officier van Justitie vatte deze samen in de woor den: „Deze man heeft het zeer ver gebracht in de slechtheid". De offi cier achtte poging tot doodslag be wezen. „Ik heb haar niet willen doden, daarvoor houd ik veel te veel van haar", zo verdedigde zich de ver dachte. Maar de president zei, dat hij zijn vrouw dikwijls mishandeld had. De verdedigers noemde 'smans geestvermogens gestoord. Van opzet was geen sprake geweest en er was in blinde drift gehandeld. Alleen mis handeling is bewezen, meende plei ter. De rechtbank veroordeelde, na in raadkamer te zijn geweest, de ver dachte wegens poging tot doodslag tot drie jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikikngstel- ling van de regering. In het stormweer van de afgelopen nacht heeft de Nederlandse kust vaarder Soemba enige benarde ogen blikken onder de Nederlandse kust doorgemaakt, toen het water in het diepliggende schip binnendrong. De kapitein moest besluiten de deklast, die uit boomstammen bestond, over boord te zetten. Als de loodsdienst voor kleine schepen wordt hervat, zal de Soemba te IJmuiden binnenlopen. De rest van de lading hóut is bestemd voor Zaandam. mogelijk lijkét POST- N (Advertentie). BIui Brandend Maagzuur met een of twee Bennies! In een handomdraai bent U van die schrijnende pijn verlost. Rennies zijn smakelijk, makkelijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong Geen wonder dat die legioenen van zuurbrandlijders zweren bij Rennies, het ongeëvenaarde, meestgebruikfe maagtablet over de hele wereld. Ja Rennies zijn een prachtmiddel en bovendien hygiënisch en gemakke lijk verpakt om in Uw zak of hand tas mee te nemen. Advertentie ABDISWIJDING TE UDEN. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft gisteren tij dens een kerkdienst te Uden, de nieuwe overste van de abdij „Maria Réfugié" van de zusters Brigittines- sen, Maria Jozepha van IJzendoorn, als de 29e in de rij van abdissen tot abdis gewijd. Van deze orde, van Zweedse af komst, zijn in Nederland twee kloos ters, namelijk in Uden en in Weert. Na de wijding werd de abdis door mgr. Mutsaerts het slot binnengeleid, waarna de zusters hun gehoorzaam heid betuigden. Ook tijdstippen inenting herzien Op de jaarvergadering van het Lim burgse Groene Kruis die gisteren te Sittard gehouden werd, egn^enkefe i het kind '^ëreikt.'&n 'twe^p'al'r ingrijpende nieuwigheden bekendge maakt die op het gebied van de inen- tingspolitiek zullen worden ingevoerd. Hagenbeek, inspecteur voor de moedersohapszorg en kinderhy-gië- ne bij de geneeskundige hoofdinspec tie van de volksgezondheid maakte o.m. bekend, dat vanaf 1 januari 1959 ajan de ouders van iedere nieuwgebo rene een inentingsboekje wordt over handigd, waarin moet worden bijge houden, welke inentingen het kind heeft gehad. Door de gemeentelijke bevolkingsregisters wordt daarnaast een inentingsstamkaart aangehouden, die evenzo voortdurend wordt bijge werkt. Deze inentingsstamkaart heeft het voordeel, dat in gevallen van epide mische ziekten, ongevallen of genees kundige ingrepen direct kan worden gezien, hoe de vaccinatietoestand van de betrokkene is. Het is tevens een normalisatie van het grote aantal in entingskaar ten van allerlei soort, die thans in omloop is. ,De geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid wil de inenting Vervalsers drinken whiskey donkerblond achterover gekamd haar, lichtgrijs kostuum. Beiden waren zon der overjas en blootshoofds. Wanneer een dollarbiljet wordt Sinds maandag is de Amsterdamse aangeboden ol wanneer men op an- dere wijze een biljet van de genoem- polltie, in samenwerking met Inter- de serie en nummers in handen krijgt pol, op zoek naar twee vreemdelingen, doet men er goed aan direct de politie die zondag j.I. in enkele Amsterdamse te waarsc^uwen- cafés valse tien-dollar-biljetten heb ben uitgegeven. De mannen zijn ver moedelijk Italianen of Zuid-Amerika nen, die zich als Engels-sprekenden voordeden. Hun valse bankpapieren zijn bij zonder goed nagemaakt. Voor leken- ogen zijn ze haast niet van echte te onderscheiden. Het bedrog kwam uit, toen de café houders maandag de biljetten wilden inwisselen bij de bank. Er zijn tot nu toe zes van deze valse dollarbiljetten in handen gekomen van de Afdeling De fa. Warnaar uit Sassenheim kan weer een onderscheiding toevoegen aan de bestaande (grote) voorraad. Op de wekelijkse keuring in Haarlem behaalde de Sassenheimse kweker gisteren met een grote groep narcis sen een gouden medaille. Narcissen van een voortreffelijke kwaliteit en men toonde al een verdraaid mooi ui ïicuiucii gciwnien van ue niuciiuc Zwendel van de Centrale Recherch? I sortiment ook_ We noemen op de te Amsterdam. «nAe plaats de puike gele trompet Golden Harvest, onmiddellijk gevolgd De eerste DKT-inenting (Dyphte- rie' kinkhoest en tetanus) en die te gen kinderverlamming ziullen in den vervolgd onmiddellijk na elkaar plaatsvinden, evenwel in twee ver schillende lichaamsdelen. Deze wor den drie maanden na de geboorte van inentingen tegen genoemde ziekten volgt een maaind nadien. De derde DKT-vaccinatie volgt dan vijf maan den na de geboorte en de derde inen ting tegen kinderverlamming elf maanden na de geboorte. Als vaste regel moet vóór alles blij ven gelden, dat de ouders zich bi, de inenting van hun kinderen moeten la ten leiden door het inzicht vam de huisarts, die het gezin kent. Dr. Ha genbeek zeide in dit ve.-band, dat er een tendens merkbaar is om het ac cent bij het inenten méér Jan op het massale, te leggen op de vaccinatie, die rekening houdt met de persoon lijke omstandigheden va.i de gevacci neerde. Bij het onderzoek is gebleken, dat de twee mannen afzonderlijk van el kaar te werk zijn gegaan. Zij liepen een café binnen en bestelden koffie, die ze in Nederlands courant betaal den. Daarna lieten zij whiskey aan rukken en bij betaling daarvan ver klaarden ze, dat ze niet genoeg Neder lands geld meer hadden en kwam er een Amerikaans dollarbiljet op de toonbank. Zodra ze het wisselgeld in handen hadden, verdwenen de heren weer. Omdat zondag de banken gesloten waren, liepen zij geen groot risico. door de grootkronige Hollywood en Better Times. De forse cyclaminues Peeping Ton zag er ook best uit en dan stond er ook nog de altijd weer opvallende Amateur met de heider- oranje cup volkomen plat op het sneeuwwite dekblad liggend. G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim, etalleer- de beste kwaliteit van de mooie groot kronige Barret Browning. Sterk de aandacht trok ook 'n groep Amaryllis hippeastrum van G. C. van Meeuwen Zn, Heemstede. Men toonde van dit koninklijke gewas nu alleen rode va riëteiten. De kwaliteit? Meer dan best. Alle bollen produceerden twee De valse tien-doUar-biljetten zou- t ls vaak ieder met vier den z«n uitgegeven door de „Federal »„ed eevormde Welken. Verder ROTTERDAMSE HOOFDCOMMISSARIS BLIJFT IN FUNCTIE. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer H. M. C. A. Staal, die enige tijd geleden met ingang tegen pokken "an babies vervroegen i Yan J- j,a,r}}jar^ ontslag vroeg, zal in tot 8 weken na de geboorte. De re*-- '™ctle bl«ven- J* »as toen e?n con' tie van het kind zal dan van minder betekenis zijn terwijl toch een goe de immuniteit wordt verkregen. De 80-jarige heer G. Knipmeijer uit Amsterdam, die op 18 november bij het oversteken van 't Rembrandt- plein door een personenauto werd aangereden is gisteren in het Wilhel- mina-gasthuis, waar hij ter verple ging was opgenomen, overleden. AANVARING TUSSEN TWEE KATWIJKSE LOGGERS. De Katwijkse treilers KW 101, „Nestor' van de n.v. C. den Duik en KW 134 „Emma Wilhelmina" van de n.v. Visserij Maatschappij Rijn stroom, zijn maandagavond op de vis gronden aan de oostkust van Enge land met elkaar in aanvaring ge weest. Beide schepen zijn licht bescha digd, maar hebben de haringvisserij kunnen voortzetten. troverse tussen de burgemeester van Rotterdam en de hoofdcommissaris over de vaste aanstelling van een vrouwelijke politie-agent. De minis ter van binnenlandse zaken heeft, zoals gemeld, getracht te bemiddelen in deze kwestie. In de raadsvergadering van donder dagmiddag zal de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, een verklaring afleggen over deze kwestie. Reserve Bank of New York", ze zijn van de serie 1950 A en zijn oplopend genummerd vanaf B 21077244 F. Een van de verdachten is een on geveer 30-jarige man, klein schraal type, donker uiterlijk met zwart achterover gekamd haar. Hij droeg een donkerblauw kostuum. Het sig nalement van de andere vreemdeling luidt: ongeveer 35 jaar, mager type, grote, goed gevormde kelken. Verder zagen we dè fraaie blauwe hyacint Perfection van de fa. M. Veldhuijzen van Zanten Zn. uit Lisse, terwijl de Voorschotense kweker Th. Ravens- bergen liet zien hoe een broeier uit een kleine maat hyacinten ook in de ze tijd een goede tros kan krijgen. De heer Ravensbergen leverde daar van o.m. het bewijs met l'Innocence, Pink Pearl en Anne Marie. DE HOUTBALANS VAN EUROPA qmte sfdonffl óeeft heel sportief tortem- UmWS MMDS UI TEN TUSRE ER WiSKE ZKH TEN HUiZEVRNVEBRRON INTERVIEWEN KORTE golf Bij een val door het kelderraam is zondagmiddag de 4-jarige Gereld van der Lee uit Oosthuizen om het leven gekomen, Het jongetje was op bezoek bij zijn grootmoeder. Het viel tijdens zijn spel door het kelderraam en kwam op een stapel oude flessen terecht. De halsslagader werd door gesneden. De oudste mannelijke inwoner j van Hilversum, de heer P. Schiele, is I gisteren 100 jaar geworden. De ja- I rige, die woont in het verzorgings- I pension „De Wijde Bliek" kreeg van heinde en ver een vloed van felicita ties. Daaronder was een geschenk van een groot warenhuis te Den Bosch, waar de heer Schiele tot zijn I pensioengerechtigde leeftijd in I dienstbetrekking was geweest.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8