Belastingvoorstellen van minister Hofstra zijn de Kamer niet welkom Geen kerstgratificatie voor werklozen Een hele zomer lang... Socialisten in Tweede Kamer slepen de scherpe kantjes bij Dr. Drees antwoordt Prof. Romme DINSDAG 9 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten Géén twee jaar verlenging In de Tweede Kamer zijn gisteren ernstige bezwaren ontwikkeld tegen de voorstellen van minister Hofstra om enkele belastingmaatregelen te verlengen. De bezwaren golden ook enkele maatregelen inzake vervroeg de afschrijving en investeringsaf trek. Speciaal wat de afschrijving van de Investeringsaftrek betreft, wil de mi nister vele bevoegdheden in handen hebben om „een slagvaardig beleid" te kunnen voeren. De heer Lucas (KVP) raadde de minister dringend aan dit voorstel terug te nemen en de c.-h. afgevaardigde de heer Van de Wetering sprak zelfs van onaanvaard baar. Ook de AR-afgevaardigde, de heer Van Eijsden, had zeer ernstige bezwaren. Deze voorstellen van de minister maken echter deel uit van één van de zeven punten van de heer Bur ger op de Fakkeldragersdag. Het is dus zeer wel mogelijk, dat hierop het kabinet zal struikelen. Inzake de delegatie der bevoegdhe den, zal de heer v. d. Wetering geen enkel dreigement uit de weg gaan. De heer Lucas betoogde, dat de mi nister altijd bij de Kamer terecht kan, waar het gaat om belasting voorstellen. Overdracht van bevoegd heden is dus nergens voor nodig. Wat betreft verlenging van de be lastingverhogingen, die in verband met de bestedingsbeperking gemaakt zijn, is de Kamer van mgning, dat een jaar verlenging mooi genoeg is. Twee jaar is te veel! En zolang de adviezen van de SER nog niet bin- K.P.M. VERKOCHT WEER DERTIEN SCHEPEN. Naar wij vernemen heeft de Kor ninklijke Paketvaart-Maatschappij te Amsterdam het 5955 brt metende s.s. „Plancius" (bouwjaar 1924), voor de sloop verkocht. Voorts zijn twaalf schepen voor de vaart verkocht, t.w.: s.s. „Japara" (3323 brt), m.s. „Bandjermasin" (1729 brt), benevens de Motorschepen „La- rantuka", „Lampong", „Legundi", „Lahewa", „Larat", „Lembeh", „Lek- sula", „Lasem", „Lawu" en „Lebak". Met de reeds eerder verkochte 14 schepen (tezamen 18.985 brt) zijn tot op heden 27 schepen verkocht met totaal 34.202 brt. nen zijn is elke verlaging van belas tingmaatregelen voorbarig. De heer Lucas zei nog, dat de mi nister het gebrek heeft budgetaire moeilijkheden altijd in de belasting maatregelen te zoeken. Vermindering van de staatsuitgaven bijvoorbeeld komt niet in zijn programma voor. Maar de minister ziet daartoe geen kans en daarom verschuift hij de ver antwoording naar de Kamer met de opmerking, dat de Kamer dan maar I eens moet aangeven op welke be grotingsposten hij kan bezuinigen. Hij verweet de minister, geen be grip te hebmben voor bezitsvorming maar voelde tevens, dat de minister op deze vraag wel ontwijkend zou antwoorden, omdat hij geen welwil lend oor kon verwachten ten aanzien van zijn suggesties over de bezits vorming via de winstdeling. Mét de heren Van de Wetering en Van Eijsden wees hij op de noodzaak om voor luchtvaart en scheepvaart j ten aanzien van de investeringsaftrek speciale maatregelen te treffen. Er werd ook gepleit voor een ver laging van de grens van 3000 gulden om voor investeringsaftrek in aan merking te kunnen komen. Minister Suurholt zegt: Het toekennen van Kerstgratifica ties aan personen, die onder toepas sing zijn van een der complementaire sociale voorzieningen, laat zich be zwaarlijk verenigen met het huidige karakter en de opzet van deze voor zieningen en de samenhang daarvan met het regeringsbeleid op het ter rein van lonen en sociale uitkeringen 'in ruimere zin. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft dit verklaard op vragen van het Tweede Kamerlid Borst, dat vroeg of de minister bereid was een Kerstuitkering te verstrek ken aan die werklozen, die reeds ge ruime tijd werkloos zijn en daardoor in de rijksregeling in de sociale voor ziening B lopen. Minister Suurhoff merkt op, dat niet alle personen die onder sociale voorzieningsregeling B zijn opgeno men, langdurig werkloos zijn. Bovendien blijkt, aldus minister Suurhof, dat het aantal mutaties bij de sociale voorzieningsregeling B zeer groot is, „hetgeen betekent, dat er ook hier gelukkig een "snelle door stroming plaats vindt". Voor meer veiligheid op zee PARTIJRAAD K.VJP. De KRO zal de rede van prof. Rom- me op de vergadering van de Partij raad van de K.V.P., welke op vrijdag 12 en zaterdag 13 december a.s. in Utrecht wordt gehouden, in zijn ge heel uitzenden. De uitzending vindt plaats op vrijdagavond van 20.30 tot 21.30 uur. Ook in Je ru'/riek „De Echo" van zate Wg 13 december, zal de KRO aandacht schenken aan de vergadering van de Partijraad. WEDUWEN- EN WEZENVERZEKERING In het midden van deze maand is de indiening van het wetsontwerp voor een algemene weduwen- en wezenverzekering te verwachten. Minister Staf komt niet met verrassingen In de Memorie van Antwoord over de wijziging van de Dienstplichtwet zegt minister Staf onder meer, dat het niet zijn bedoeling is de Kamer voor verrassingen te plaatsen met het zen den van eenheden van de krijgsmacht buiten Nederland Kort na de grondwetswijziging van 1956 zagen de ministeries van oorlog en marine al in, dat de wetsartikelen, volgens welke uitzending van dienst plichtigen naar overzeese gebieds delen slecht mogelijk zou zijn bij af zonderlijke wet, diende te vervallen. Daarbij kwam echter de vraag aan de orde of de bepaling, dat de dienst plichtigen tijdens hun verblijf buiten de Keerkringen verhoogde militaire inkomsten ontvangen, moest worden gehandhaafd. Na langdurig overleg is deze bepaling tenslotte vervallen. Haagse begroting heelt 20 miljoen te kort Men dacht eerst 5 In de voorlopige begroting 1959 van de gemeente Den Haag was het tekort geraamd p ongeveer 51/» mil joen. Thans blijkt er een ongedekt tekort aanwezig te zijn van niet min der dan 20 miljoen gulden, hetgeen een gevolg is van het feit, dat de be groting te vroeg bij de raad is in gediend. Onmiddellijk is men begonnen aan I de opstelling van een nieuwe begro ting, waarbij aan gementelijke dien sten en bedrijven werd opgedragen, de uitgaven drastisch te beperken totdat het tekort van 20 miljoen zo veel mogelijk zou zijn ingelopen. De behandeling van de gemeentebegro ting 1959 zal thans plaats hebben in maart volgend jaar; aanvankelijk ting, waarbij aan gemeentelijke dien- H. v. d. H. (Pukkie), die gedeti neerd was in het rijksasiel voor psy chopaten te Avereest, gelukte het in het voorjaar bij een familiebezoek te Ederveen te ontsnappen. Hij heeft kans gezien, zich de hele zomer schuil te houden, men vermoedt ergens op de Veluwe. Dezer dagen vond hij het blijkbaar weer welletjes, want hij ging op weg naar de inrichting te Avereest om zich te melden. In Balkbrug werd hij opgemerkt en gearresteerd. Hij heeft de eer dus niet aan zichzelf kunnen houden Jaarlijks bebost A'dam z'n singels Géén overdracht van Nieuw Guinea Leden van de Partij van de Ar beid hebben gisteren de verdediging van het westen en de positie van Nieuw Guinea aan de orde gebracht in de debatten over de begroting van buitenlandse zaken. De heer De Kadt (P. v. d. A.) merkte op, dat zijn fractie op het standpunt staat, dat er thans geen en kele mogelijkheid is om Nieuw Gui nea aan Indonesië over te dragen. Dé heer Patijn (P. v. d. A.) betoogde, dat het grootste deel van zijn fractie zich schaart achter de verdediging van het westen, zoals de Nato zich deze voorstelt. De minderheid, onder leiding van Fedde Schurer, die niet achter het Nato-beleid staat, kwam niet aan bod. Het is zeker niet zo, aldus de heer Patijn, dat de P. v. d. A. door de knieën zal gaan voor de eisen van de Pacifistisch Socialsitische Par tij. En de P. v. d. A. is ook niet van plan een pacifistische richting uit te gaan. De heer De Kadt (P. v. d. A.) tracht te duidelijk te maken, dat de heer Burger met zijn verklaring over Nieuw Guinea niet de bedoeling heeft gehad tegen het regeringsprogramma in te gaan. De heer Burger wilde door 'n stu die van de problemen te maken, Nieuw Guinea onder hoede stellen van internationale zekerheden. De heer Weiter (KVP) gaf als zijn mening te kennen, dat Nieuw Guinea een grens kan zijn tegen het opdrin gende Aziatische kolonialisme en im perialisme. Hij wees op de grote beschavings- taak die Nederland heeft. Wanneer wij met onderontwikkeude gebieden willen beginnen, doen wij het beste met eerst al onze aandacht te rich ten op het gebied waarvoor we zelf verantwoordelijk zijn. Over de roof door Indonesië van Nederlandse be drijven, zei de heer Weiter, dat men een formele klacht met indienen bü de Verenigde Naties, gebaseerd op een deugdelijk juridisch bewijs. Overste Fens (KVP) was van me ning, dat een onderzoek naar de mo gelijkheden van Nieuw Guinea van belang kan zijn. Het is goed voor het forum der Verenigde Naties tot een andere oplossing te komen ten aan zien van Nieuw Gunea. We wensen niet de overdracht, maar er moet wel iets gebeuren. We hebben nu lang genoeg in het beklaagdenbankje gezeten. Wanneer Indonesië een mandaatoplossing af wijst, dat een Indinesische zaak en komt Indonesië in de beklaagdenbank te zitten. EEN DODE BU ONGELUK IN DE MIST. Op de Maaseikerweg onder Weert is gistermorgen tijdens een dikke mist een bus met arbeiders uit Weert tegen 'n bestelauto gebotst, die langs de weg stilstond. Door de botsing schoof de bestelauto, waarin zich 7 personen uit Weert bevonden, enige tientallen meters verderop en sloeg bovendien om. Vijf van de zeven in zittenden werden gewond, van wie drie ernstig. De achterin zittende ar beider P. Coolen, 48 jaar oud en ge huwd, werd zo zwaar gewond, dat hij kort daarna overleed. Van de inzit tenden in de autobus werden drie arbeiders licht gewond. Nauwelijks zit St. Nicolaas in Madrid te bekomen van de vermoeienissen van zijn bezoek aan ons land, of de eerste kerstbomen staan al weer op het Amsterdamse Singel te koop. Minister-president Drees heeft ge antwoord op de schriftelijke vragen, die het Tweede Kamerlid, prof. Rom me had gesteld, naar aanleiding van de verklaring van mr Burger op de zg „fakkel-dragersdag" van de Partij van de Arbeid in Utrecht. In de verklaring van mr Burger is tot driemaal toe gezegd, dat hij sprak namens de fractie van de Partij van de Arbeid. Een oordeel van de minis ters heeft hij niet weergegeven, wel heeft hy medegedeeld, dat vooraf overleg was gepleegd met de minis ters, die tot de partij van de arbeid behoren, aldus dr Drees. De minister-president, aldus het antwoord, had geen reden op de Fak keldragers in te gaan tegen een me dedeling, die juist was. Toen hjj ken nis nam van de commentaren in de pers was hij overtuigd, dat hij gele genheid zou hebben, de gewenste op heldering te geven bij de algemene beschouwingen over de begroting, die spoedig daarop in de Eerste Kamer zouden worden gehouden. „Inmiddels heeft hij dat inderdaad kunnen doen. Aangezien hij daarbij in twee termijnen de situatie uitvoe rig heeft toegelicht moge hij zich veroorloven naar de in de Eerste Ka mer gevoerde gedachtenwisseling te verwijzen", aldus het antwoord. BROEDER CASSIANUS BOSS t De paters Franciscanen te Weert hebben telegrafisch bericht ontvan gen, dat zondag (7 december) te Djakarta is overleden broeder Cas- sianus Boss in de leeftijd van 52 jaar. Broeder Cassianus trad in 1927 in de Orde der Minderbroeders en ver trok in 1939 naar de missie van Indo nesië. Hij is bijna al die jaren ver bonden geweest aan het St. Vincen- tius-gesticht in Djakarta. Skiën in de gezellige warme kamer Kan Rijksweg 13 nog sneller verbeterd worden? Een groepje Britse skiërs is al vol vuur aan het trainen voor zijn (eventuele) deelname aan de Olympische winterspelen in de Verenigde Staten. Deze winter zuilen ze praktische ervaring op doen in Zwitserland maar voorlopig hebben ze binnenskamers in Londen de smalle latten maar onder gebonden om „op het droge" hun stijl te ve rbeteren. versnapering onder voortdurende contrOle van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam In Amerika worden op het ogenblik proeven genomen met de hierbij afgebeelde lamp, die, iedere keer wanneer de misthoorn loeit, naar acht zijden lichtflitsen uitstraalt. Men hoopt op deze wijze het gevaar van aan varing bij mist nog meer te beperken DE KNAC heeft minister Van Aart- sen gevraagd of Rijksweg 13 (van Den Haag naar Rotterdam) niet nóg sneller verbeterd kan worden. Dat zou mogelijk zijn door aan twee kan ten met de verbetering te begin nen. Men zou dan nu ook meteen met het stuk RotterdamOverschie moe ten beginnen. Bovendien zou men 's nachts moeten doorwerken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7