Elvis Presley Annexatie van Zoeterwoude in 1896 was ongetwijfeld nodig De brandspuit moest mee „Kliekjes van Kiekjes" DINSDAG 9 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Op 14 januari 1896 kwam het wetsontwerp grensverandering Zoeterwou deLeiden in de raad. In tegenstelling met aanvankelijke toezeggingen tot vergoedingen voor gemeente-eigendommen heeft de regering thans op voorstel van Ged. Sta ten te kennen gegeven, dat geen uitkeringen of schadeloosstellingen zullen worden uitgekeerd. Het enig lichtpunt in het ontwerp is, dat, althans voor lopig geen verandering wordt gebracht in de vaste uitkeringen. Gaan motieven van toen ook nu op? In deze vergadering nam de zaak een wonderlijk verloop en het lijkt er op, dat de echte Zo et er woud ers in hun hart niet gehecht waren aan het stadsgedeelte. Het werd, om een Zoeterwouds spreekwoord uit die tijd te gebrui ken „zoeken naar je klompen". De burgemeester stelde voor een request aan de Tweede Kamer te zen den tot het verwerpen van het wets ontwerp. Wethouder Lagerberg was tegen 't zenden van requesten, omdat er al op landbouwkundig gebied een stuk naar de Kamer was gegaan, dat niets te betekenen had. De burgemeester, blijkbaar zeer in genomen met zijn, door hemzelf op gemaakt request, toonde zidh zeer verbolgen, sprak van onverantwoor delijkheid en van een schade van 10.000 per jaar. Wethouder Lagerberg gaf een be schouwing over de gemeentelijke huishouding; veel werken en eigen dommen worden slecht beheerd en De brandspuit behouden, mijnheer de voorzitter De minister staat alleen tegenover 100 Kamerleden, die zijn ontwerp kunnen verbrokkelen en nu moet Zoeterwoude er op wijzen, dat het dorp tot een noodlijdende gemeente gaat behoren. De heer van Outeren pleit voor het algemeen belang en is voor een re quest. De heer de Lange wil het request door een rechtskundige laten beoor delen hetgeen de burgemeester niet nodig acht; er worden geen rechts kwesties gesteld. Het voorstel van de heer Lagerberg om geen request te zenden komt in stemming en wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Voor stemden: C. Lagerberg, Chr. van der Salm, C. van Leeuwen, C. van der Velden, Joh. Pieterse en S. Hoogeveen. Tegen stemden: J. A. Endtz, G. P. van Outeren en J. de Lange. Afwezig waren J. Kors en J. Dingjan. De burgemeester: Mijne Heren, het resultaat is bedroevend. Ik hoop dat, als het wetsontwerp wordt aangeno men, geen der leden, die tegen het onderhouden, waarbij spr. vooral request hebben gestemd, zich later doelde op Ijet stadsgedeelte. Dat de eigendommen daarom niet over moe ten gaan acht de wethouder onbillijk. Ten einde tot een zuiver beeld of resultaat te geraken zou men de eigendommen moeten taxeren, de schuld betalen en het resterende per hoofd met Leiden moeten verdelen. Volgens spr. behoren de te annexe ren gedeelten aan particulieren, die zo zij het in hun belang achten, zelf moeten requestreren, als zij er tegen zijn dat het beheer van hun eigen dommen naar Leiden overgaan. Uit deze beschouwing blijkt, dat de nieuw-aangelegde straten nog in eigendom van de bouwondernemers, zijn gebleven. Bovendien, zo ging de wethouder verder, is er een ggedeelte van de kiezers vóói en een ander gedeelte tegen de annexatie en daar hij de gehele gemeente vertegenwoordigt en niet een gedeelte er van, is hij te gen het request. De regeling van de gemeente-fi- nanciën zal later wel blijken. Spr. gelooft gaarne, dat het aange namer voor een burgemeester is dit te zijn van een gemeente van 6000 dan een van 3000 zielen. De burgemeester kan niet begrij pen, dat de gevoelens van de kiezers in zes jaren veranderd zijn en spreekt van zijn eed bij de aanvaarding van zijn ambt afgelegd om voor de belan gen van Zoeterwoude te zorgen. De heer de Lange merkt op, dat er geen enkele stem is opgegaan om over te gaan naar Leiden. Op de Raad, als het bestuur van de gemeente, rust de plicht dat huishou den bijeen te houden. De voorzitter blijft aandringen op het zenden van een request waarin alleen de treurige financiële toestand van het overblijvend gedeelte wordt blootgelegd. De heer Joh. Pieterse zegt, dat in de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat tegenwerking van de be trokken gemeenten niet in aanmer king zal worden genomen, vandaar dat hij van mening is dat de Raad vergeefse moeite doet. De heer C. van der Velden wil de regering zelf de beslissing laten doen. De burgemeester herinnert de heer Van der Velden aan zijn installatie rede, waarin hij van hem hoopte, dat de nieuwe burgemeester de gemeente onverdeeld zou trachten te bewaren, voor te staan. ooit zal beklagen of zich er een ver wijt van zal moeten maken. Burgemeester en wethouders willen de brandspuit redden. Op 30 juni 1896 deelde de burge meester Slicher de raad mede, dat de Tweede Kamer uitspraak heeft ge daan, zodat het zo goed als zeker is dat het ontwerp, zonder schadeloos stelling tot wet wordt. In dit verband stellen b. en w. voor de brandspuit aan de Heerenstraat te verplaatsen naar de Haagweg en daar een spuithuis te bouwen en de spuit bij de Hogewoerd te verplaat sen en aldaar een spuithuis te bou wen. De heer de Lange verwijt de in stemming door de raad op de verga dering van 14 januari gegeven op het wetsontwerp van Houten en wil nu met een request naar de Eerste Ka mer. De heer Endtz komt terug op het verzuim bij de Tweede Kamer te re questreren. De meerderheid van de raad en de beide wethouders lieten de beslissing over de schade van de grenswijziging groot 30.000.— en een schuld van 14.000.over aan de Kamerleden. De heer de Lange sloot zich bij de verwijten aan door te zeggen: de heer Lagerberg zei: „die lui daar (de geannexeerden) zijn de bezitters. De meerderheid van de raadsleden zijn als trouwe bondgenoten meegegaan". En nu, zegt spr., komt het dage lijks bestuur met een voorstel Leiden een gedeelte van die 30.000 te ont nemen door het weghalen van de brandspuiten. Hij is tegen. De heer Lagerberg zegt, dat dit al les op een verkeerde opvatting be rust; men moet het beschouwen als een onderhandeling. Zo lang de wet Van Houten niet van kracht is, heeft de gemeente het recht dit te doen. De heer de Lange noemt het een doolhof, verklaart dat de heer Lager berg veel goeds heeft gesproken, maar kan niet meegaan al zoude men het recht hebben roerende goederen mee te nemen. Onder art. 5 van de wet worden ook de roerende goederen begrepen. De heer Endtz: de raad is na de uitspraak van de Kamer niet meer vrij dit te doen. De raad heeft nu eenmaal besloten, dat alles goed was wat de Kamers deden, dat het wets- or werp zeer mooi was; dus moet de raad zich nu ook bij alles neer leg gen. De burgemeester zegt verplicht te zijn de belangen van de gemeente De heer de Lange wil geen spuit meenemen, die eigendom van Leiden is geworden door het besluit van de Kamer. De heer Lagerberg stelt voor, het voorstel van b. en w. in te trekken, want het begint er op te lijken, dat het er over gaat om de raadsleden die niet met het request mee konden gaan de maat vol te meten. Tenslotte wordt besloten te trach ten de spuiten op een voordelige voorwaarde van Leiden terug te krij gen. Zo was dan met een tragisch slot de annexatie-strijd ten einde. Wij weten uit overlevering, dat de readsleden uit het dorpsgedeelte (de zes voorstemmers) geen spijt hadden, dat het stadsgedeelte werd ontnomen omdat men vreesde, dat daar grote voorzieningen, die altijd maar uitge steld waren, moesten getroffen wor den. Bovendien begreep men, dat het politieke karakter op den duur door groter uitbreiding van het stadsge deelte zich zo zou wijzigen, dat Zoe terwoude, vooral in haar bestuur, een omwenteling zou maken waardoor de aard geheel zou veranderen. Het is ook zeer goed mogelijk, dat in de geheime zittingen wel motive- rngen zijn gegeven, die men uit over weging van politieke aard liever niet uitsprak in de openbare zitting. De notulen van de geheime zittin gen blijven voor ons gesloten. Noodzakelijk. Hoe het zij, als wij de ontwikkeling van het „stadsgedeelte" thans aan schouwen, zal iedereen toegeven dat de annexatie van 1896 noodzakelijk was. Ook van de grenswijziging van 1920, die niet zo spectaculair is ge weest, hopen wij binnenkort enige bijzonderheden te publiceren. Ook de laatste grenswijziging zal wel nodig geweest zijn, Na al de navorsingen rond de beide annexaties kunnen wij met de beste wil geen parallel trekken tussen de grens veranderingen 1896 en 1920 en de in dit jaar aanhangig gemaakte annexatie. Het zal voor Leiden niet zo gemak kelijk zijn om de noodzakelijkheid aan te tonen als in 1896 en 1920. Toen was er al jaren lang sprake van bui tenwijken, terwijl er nu bijna uitslui tend maagdelijke grond onteigend moet worden. De bestemming van het merendeel van de voor Leiden te annexeren gronden ligt op het gebied van re creatieve doeleinden, waarvan door de ontwikkeling van een structuur plan reeds de oplossing was gevon den. Wat betreft de annexatie van de H. Rijndijk naar Leiderdorp geldt on getwijfeld meer dan in 1896 het mo tief: deze wijziging strijdt tegen de geschiedenis. Hier moet gestreden worden tegen Boekbespreking „De Aktentas", tien korte ver halen, door F. Bordewijk. Uitg.: Scheltema en Holkema n. v., Amsterdam. Wie Bordewijk niet gelezen heeft mag er 'zich niet op beroemen litte rair „bij" te zijn. „Bordewijk" geldt in onze dagen als het neusje van de zalm van het Nederlandse proza. Deels kunnen wij instemmen met deze mode-opvatting: de schrijver be heerst de taal volkomen en met de pijlen van zijn fascinerend-directe stijl treft hij ieder van zijn lezers in de roos van diens onderbewustzijn. Het moet ons van het hart: het is zeker geen schoonheidsontroering, w die van Bordewijks proza uitgaat, verandering van de grenzen op grond Hij boeit door zijn bizarre gedachten van de historische traditie en Zoeter woude zal alles moeten doen om eer bied of te dwingen voor de histori sche rechten. Hier is geen enkele motief aan te voeren. Er is geen sprake van een aaneenschakeling van feiten. Leider dorp groeit niet buiten haar grenzen en Zoeterwoude is volkomen in staat dit gebied, n.l. de Hoge Rijndijk op elk terrein te besturen, te beheren, en in alles te voorzien. Bovendien is de gemeenschappelij ke regeling met Leiden inzake het industrieschap Grooten Polder reeds op stevige basis gekomen en is er geen enkele reden dit van hoger hand gestimuleerde en toegestane plan Zoeterwoude uit handen te ne men en over te geven aan een andere plattelandsgemeente. In de komende weken moet Zoe terwoude zich te weer te stellen om de eerste aanval van Den Haag af te weren en wij twijfelen niet of on ze nieuwe raad zal onze burgemeester niet alleen laten staan, zoals dat ge beurde, in 1896. De bevolking moet zich niet onbe tuigd laten en onze Vroede Vaderen eendrachtig aanmoedigen tot een krachtig verzet. Moge deze terugblik en vergelijking op het verleden Zoeterwoude doen inzien, hoe het in 1958 niet moet gaan. C. P. J. PAARDEKOOPER. en de perfecte uitwerking daarvan. Maar hij exploiteert er de innerlijke angst door van de mensen, die in onze onzekere tijd misschien veront rustender vormen heeft aangenomen dan ooit tevoren. En dat is wellicht het geheim van zijn succes. „De Aktentas", een bundel van tien niet alle meer recente korte verhalen, is er een voorbeeld van. Mede ook om onomwonden blijken van een a-christelijke levensopvat ting is het boekje eerst geschikt voor rijpere lezers. Pol bouwt een schip en Pol ontmoet een walvis, door Vith. Hansen. Uitg. Cas terman. Twee alleraardigste beeldromanne tjes voor de kinderen, die zullen smullen van de avonturen van Pol, het beestje dat een schip gaat bou wen met Pel, de Pelikaan en Pingo, de pinguin, daarna gaat varen en met zijn schip bovenop een walvis terecht komt. De jeugd zal het avontuur met spanning volgens en schaterlachen. „Windkracht 10", door Elle- ston Trevor. Uitg.: Hol- landia n. v., Baarn. De terzake kundige auteur heeft voor een echt boek van de zee ge zorgd, in de trant van Piet Bakker, onverbloemd en zonder veel franje het leven van schip, bemanning en passagiers beschrijvend. Men is on derweg naar de Engelse havenstad Avonmouth en het schip is zwaar beladen met graan. Het leven aan Telefoon 21023 boord gaat rustig zijn gang en men Haarlemmerstraat 139 leeust ,d? Yele hebbelijkheden en Ionhebbelijkheden van mensen, die midden op zee volkomen op elkaar WIJN BESTELLEN E.LSHQF BELLEN De deelnemers aan onze wekelijkse fotopuzzel „Kliekjes van Kiekjes" worden er op attent gemaakt, dat zij deze week niet alléén de foto's in de kranten van de afgelopen week gerekend tot en met vrijdag na moeten zien, doch dat ook uit het nummer van gisteren, maandag, nog enkele „kliekjes" zijn gelicht. We bieden hen onze excuses aan voor de vergissing van de koks maar we menen, dat we hierdoor wel ge noeg uit de keuken hebben geklapt om hen alsnog kans te gven, het des sert van vijf gulden te kunnen laten winnen. zijn aangewezen. Er steekt een storm op en de worsteling van de beman ning tegen de elementen en om het schip begint; de kapitein Matthew Harkness staat in alle opzichten als een rots in de branding, hij moet vechten tegen de ondergang van zij'n schip en tegen de kritiek van zijn personeel. Het dramatische schouw spel is boeiend verteld en zal menig een weten te treffen. Pigskin Maart 7, door Frank Arnaw. Uitg. Het Spec trum, Utrecht. Er is een onbekende vrouw ver moord in de New Yorkse ondergrond se, waardoor natuurlijk het politie apparaat in beweging komt. Maar bij het zoeken naar de oplossing van deze vrij raadselachtige moord komt de politie allengs voor steeds grotere raadselen te staan. Een detective-ro man van de beste soort werd het, omdat de lezer een blik kan slaan in het vernuftige politie-apparaat, dat eenmaal op gang doorwerkt tot dat de oplossing gevonden is. De schrijver heeft hier een dankbaar ob ject, om er een romantisch verhaal van te maken, niet onbenut gelaten. Het is een verhaal over goed recher chewerk, over teamwork bij de ver schillende politiediensten en boven dien is het zo boeiend, dat het een gewone roman gelijkt. „Rockt" op rollende tankwielen uitgezonden verstopte hij zich in de bioscoop, bang, dat zijn vrienden hem zouden uitlachen (Van onze speciale verslaggever) Toen zijn eerste plaat door de radio werd ?'.cheilb.?geltide?dk.op Ion! nij „That s all right, mama Maar tij dens de opname wilde het toeval, dat Sam Phillips, de directeur van „Sun" hem hoorde zingen. De unieke stijl van de jongeman viel hem op. Hij vroeg El- vis naar zijn naam en adres en of hij bereid was voor een auditie. Natuurlijk FRANKFORT (P 4 P) - Er ligt een tankbatalion te Friedberg bij Frankfort, dat plaat%dLirMar8\iI!sl'enIV^nnamorf«r meer dan ooit de belangstelling trekt van journalisten, radio- en televisie- was buitengewoon blij er mee. Maar van reporters. Bij dit onderdeel van het Amerikaanse leger behoort namelijk Sam Phillips hoorde hij niets meer. soldaat Elvis Presley, legernummer U.S. 53310761. Het is een drukte van De jongen werd vrachtwagenchauffeur en belang rondom de poorten als soldaat Presley zwaar bepakt uitrukt of ex- verdiende 35 dollar per week. Dat duurde erceert. De camera's klikken en de fotolampen flitsen. Gelukkig krijgen we anderhalf jaar, maar toen kwam er piot- de kans even een praatje te maken met dit idool van zoveel jongelui over jelfm|iefn opr.oep ^an SaP Phillips- Voor ij ci n I Li-ia. til- dat Elvis wist wat er gebeurde was het de gehele wereld. Elvis Presley bli|kt een heel aardige, gewone pngen te allemaal al voorbij. Proefopnamen, een zijn, die zich buitengewoon gelukkig voelt en hoopt tijdens zijn diensttijd prachtig contract getekend en de eerste een goed soldaat te zijn. „Er is niets wat ik liever doe, dan voor de film Plaat verscheen in de handel met „That's spelen, eerlijk gezegd doe ik dèt nog liever dan zingen", vertelt hij ons. fU„right ^ama" en ;,B1"e Moon Kentuc- ,i i--i I .i j r .1.. ky aan de andere kant. „Natuurlijk hoop Ik dat mijn fans mij niet vergeten zijn, wanneer ik uit de dienst kom en mijn enige wens is dan weer te gaan acteren in serieuze rollen" gevlucht in t duister OP DE avond dat zijn eerste plaat door LIEVER NIET ZINGEN Het was een puur toeval, dat hem tot de de radio werd uitgezonden, beving Elvis show-business bracht. een onbeschrijfelijke angst. Iedereen zou ELVIS Presley is niet de enige zanger hem kunnen horen zingen en zijn vrien- die blijkt een prima acteur te zijn. Tot EEN PLAATJE ALS CADEAU den wat zouden ze zeggen? Ze nog toe speelde hij rollen, waarbij hij zouden hem zeker uitlachen. Hij zocht ook moest zingen, maar hij klemt zich EENS op een keer besloot hij een gram- bescherming In het duister van een bi- vast aan Iets wat iedereen weet, n.l. dat mofoonplaatje te laten maken van een 0scoop en durfde bijna niet meer te voor zangers meestal op hun best zijn in rol- van zijn liedjes, met de bedoeling dit schijn te komen, len waarin ze niet behoeven te zingen, aan zijn moeder cadeau te doen. Hij ging Het was niet Bing Crosby's stem die hem naar de „Sun" grammofoonplatenindus- de onderscheiding deed verdienen in de trie en vroeg of zij een opname voor film „Going my way". Zijn vertolking hem wilde maken en hoeveel de kosten van de priesterrol bracht hem groter bedroegen. Zijn geld was juist voldoende succes dan hij ooit verwierf. en hij besloot het te doen. Al is hij als gewone jongen in dienst, toch ontloopt Elvis zijn roem niet. Een vrouwelijk* collega wil zijn handtekening. Frank Sinatra's carrière was praktisch geëindigd toen hij een rol kreeg in de film „From Here to Elemily" en.... hij Elv" K>ils toonde de wereld tot wat hij in staat was als dramatisch acteur. Ook hij verdiende ten schitterende onderscheiding en we reldsucces. Dean Martin presteerde het zelfs in de oorlogsfilm „The Young Lions" en laten we niet vergeten, dat de be roemde all-round acteur Dick Powell ook als zanger in Hollywood begon. Elvis Presley toonde reeds in de films die hij maakte, dat hij uit het goede hout is gesneden en Paramount verwacht nog veel van hem, zeker na zijn buiten gewoon goede rol in zijn laatste film „King Creole" een Wallis produkt voor Paramount, de laatste film die hij maak te voor hij ln dienst ging. HOE WERD HIJ ONTDEKT? NATUURLIJK willen wij wel eens we ten hoe Elvis Presley in zo'n korte tijd tot zoveel roem kon stijgen en de jonge soldaat vertelt ons rustig en heel ge woon menselijk zijn levensgeschiedenis. Elvis werd op 8 januari 1935 in Tupelo, Mississipi geboren als de ene helft van een tweeling. Zijn broertje stierf en zo bleef hij alleen over. Zijn vader, Vernon Presley was employé bij een schilders bedrijf. Na het doorlopen van de lagere school verhuisde hij op 13-jarige leeftijd met zijn ouders naar Memphis, Tennes see, waar hij de middelbare school be zocht. Zoals dat veelal in het zuiden van de V.S. het geval is, begon Elvis al heel vroeg met zingen en zijn vader kocht voor hem een heel goedkope gitaar, waarop hij leerde zichzelf te begeleiden. Maar terwijl hij stilletjes in de bios coop zat, stond bij de radio de tele foon roodgloeiend en dwarrelden te legrammen op het bureau van disc- jockey Dewey Phillips. In hetzelfde programma moest hij de plaat van Elvis Presley zeven keer draaien en nog kregen de luisteraars er niet ge noeg van. In de daarop volgende week werden er -alleen al in Memphis niet minder dan zevenduizend, platen van hem verkocht. Na die tijd ging het erg snel. Steeds meer platen werden er gemaakt, hij kreeg duizenden brieven fanmail. De grote pla tenmaatschappij R.C.A. hoorde van het succes van de nieuweling en kocht hem van „Sun". Tientallen platen kwamen nu uit en zij voorzagen in een behoefte want van niet minder dan 25 van die platen werden er meer dan één miljoen per plaat verkocht. DE FILM HET LAATST Elvis Presley bleek een schokkende ge beurtenis in de muziekwereld. Over de hele wereld vond hij een grote aanhang en hij heeft ook getracht ze allen tevreden te stellen en werkte hard. Natuurlijk bleef het niet bij platen, de radio en de televisie verzochten hem op te treden en- als-laatste-ook de film. In korte tijd maakte hij vier films „Love me Tender", „Loving you", ook een pro dukt van producer Wallis, voorts „Jail- house Rock" en nu tenslotte „King Creo le" waarover Elvis buitengewoon enthou siast is, omdat hij daarin een serieuze rol heeft mogen spelen. „U kunt het geloven of niet", zei hij to\ ons, „maar ik voel mij de gelukkigste jongen van de wereld. Alles gaat mij naar wens." „Wat denkt u in uw diensttijd te doen?" Elvis lacht. „Proberen mijn plicht te doen als een goed soldaat, zoals het hoort", antwoordt hij. „Optreden doe ik in die tijd niet. Ik sta om zo te zeggen geheel op nonactief en „rock" nu op rol lende tankwielen, want ik ben tankbe stuurder. Maar dat biedt mij de gelegen heid mij voor te bereiden op mijn terug keer in de showbusiness en de film". Het wordt nu de hoogste tijd ons bezoek te beëindigen en we vertrekken met de beste wensen, nagezwaaid door privat Elvis Presley, een gewone jongen temid den van gewone jongens in dezelfde uni formen. (Nadruk verbodenj.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6