Conclusies adv.-generaal bij de Hoge Raad Drie priesters vrijgesproken Arbeiders stootten op kist springstof Brand op de Prinses Irene" Een staat Sumatra? „Aanhankelijke" passagiers Weer een komplot in Irak Rode angst voor volkstelling DINSDAG 9 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 DE VOETBALTOTO KNVB geen besloten kring?" De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Van Oosten, nam vandaag conclusies in de drie bij de Hoge Rad aanhangige zaken van voetbal- toto's, nl. betreffende cassatieberoep van Leo Brunt (Koninklijke Neder- lndse Voetbalbond), die wegens over treding van de loterijwet door de rechtbank in Den Haag veroordeeld is, een beroep van de officier van justitie te Maastricht tegen J. G. Her mes (Caritas), door de rechtbank te Maastricht vrijgesproken van de te laste gelegde overtreding der loterij- wet en van J. Roodbergen (Voetbal pool de Graafschap) die wegens over treding der loterijwet is veroordeeld door de rechtbank te Arnhem. Mr. Van Oosten baseerde zich wat de K.N.V.B.-t>*o betreft op het be grip „besloten kring", zoals de Hoge Raad dit in 1918 requireerde in de zaak van de Roermondse sociëteit. Dit begrip stelt vast, dat de des betreffende vereniging als club een beperkt aantal leden heeft, bijvoor beeld bij een uitgesproken locaal ka rakter en dat er bijzondere betrek kingen tussen de deelnemers bestaan. Het betreft hier geen exclusieve groep, aldus de advocaat-generaal, en ook verder ontbreken de kenmerken van een besloten kring ten enenmale. De factoren die hierin gesteld zijn, kunnen wel algemene betrekkingen doen ontstaan tussen de deelnemers, maar naar spreker meent geen bij zondere betrekkingen als die, welke kenmerkend zijn voor een exclusieve groep van het .-ype van de Roer mondse vereniging mr. Van Oosten Van overtreding processieverbod Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch uitspraak doende in hoger beroep van een vonnis van de rechtbank in Bre da tegen drie kath. geestelijken die. op 23 juni 1957 in Geertruidenberg het processieverbod zouden hebben overtreden, heeft de verdachten vrij gesproken, daarmede het vonnis van de rechtbank bevestigend. Het hof overweegt in zijn arrest, dat de behandeling in hoger beroep, ook na daar gehouden verhoren van getuigen-deskundigen, het hof niet geleid hebben tot andere beschouwin gen dan die van de eerste rechter. Het hof verenigt zich met de gron den en beslissingen, vervat in het rechtbankvonnis, en neemt die over met toepassing van het ook in het rechtbankvonnis als toegepast ver melde artikel 423 van het wetboek van strafvordering. concludeerde op die gronden tot ver werping van het beroep. In de Caritas-zaak concludeerde de advocaat -generaal op soortgelijke gronden, dat de beide uitspraken zouden worden vernietigd, en dat de Hoge Raad, ten principale recht doende, een boete van 5.zal op leggen. In de derde zaak, van de Graaf- schapse voetbalpool, achtte de advo- caat-general een aantal onvolkomen heden en gebreken in het vonnis aanwezig, weshalve hij hier conclu deerde tot vernietiging met verwij zing der zaak naar het gerechtshof in het ressort In al deze zaken zal de Hoge Raad arrest wijzen op 13 januari 1959. De ontploffing ie Hoek van Holland Een door de politie ingesteld on derzoek naar de ontploffing, die zich op 1 september j.l. in het „Transit- camp" te Hoek van Holland heeft voorgedaan en waarbij twee Neder landse arbeiders om het leven zijn gekomen, heeft uitgewezen, dat de arbeiders bij het uitgraven van een elektriciteitskabel op een ijzeren kist zijn gestoten. Hierin heeft springstof gezeten, die ontplofte, toen zij ge poogd zouden hebben de kist te openen. Over de herkomst van de kist tast men in het duister. De zui vering van het terrein wordt voort gezet. KATWIJK Botsingen. Ter hoogte van de Noordpoort van het vlieg eld reed 'n personenauto tegelijk met een bestel wagen richting Katwijk aan den Rijn. De bestuurder van de personenauto gaf tekenen, dat hij van richting wilde veranderen, maar achter deze auto reed een bromfietser, die deze te laat opmerkte, zodat hij tegen de auto op reed. De bromfiets mankeerde niets, maar de berijder moest zich door de Marinedokter laten verbinden. Een schilder reed met zijn brom fiets op de Cantineweg terwijl uit tegenovergestelde richting een auto naderde, die niet genoeg uithaalde De schilder sloeg met zijn rijwiel over de kop door de ontstane botsing en liep verwondingen op en schade aan het rijwiel. De autobestuurder was zo onvriendelijk om door te rijden zonder zich bekend te maken. NOORD WIJKERHOUT Geb.: Hendrikus Jozef Nicola as z. v. C. T. M. van Haaster en W. M, Ver- beij. Óndertr.: J. Griekspoor en J. C. van Stein; L. J. Aarts en L. M. A. van den Berg; Getr.: J. B. W. Soijsener en J. M. van den NieuWenlijk. Overl.: Theodorus Schellekens, 80 jaar; Louis Roos, 83 jaar. SASSENHEIM Inbreker gevonden. Tegen een zekere v. d. B. werd door de politie piroces verbaaJl opgemaakt terzake van gepleegde inbraak bij de firma Rotteveel en zn te Sassenheim, in de nacht van 26 op 27 november j.l. Te vens werd proces-verbaal opgemaakt voor valsheid in geschriften en po ging tot oplichting. 55 Jaar „8t. Dtttadedit", Op zon dag 4 on maandag 5 januari 1959 a.s. zal de plaatselijke afdeling van de kath. Landarbeidersbond „Sint Deus- dedit", haar jaarlijkse feestvergade- rlng houden, in het KSA-gebouw. Do- ze avonden zullen dubbel feestelijk zijn, daar dan tevens het 55-jarig be staan der afdeling herdacht zal wor den. WASSENAAR HAAGS BOUWONDERNEMER BOUWT 64 FLATWONINGEN VOOR VERHUUR Een Haags bouwondernemer, de heer G. A. Scheurwater, heeft van b, en w. van Wassenaar een vergunning gekregen voor het bouwen van 84 flatwoningen aan de van Starrenburg laan (in uitbreidingsplan Zijl wate ring) die verhuurd zullen worden aan door de gemeente Wassenaar er kende gegadigden. De huurprijs van de flatwoningen, die in vier woon lagen gebouwd zullen worden en ieder vier kamers met keuken, hall, w.c. en douche zullen bevatten, za! volgens de voorlopige berekeningen variëren van 79,— tot 91,— per maand. Volgens de gegeven van het huisvestingsbureau zal er naar wo ningen in deze prijsklasse voldoende vraag blijken te zijn. De voorwaarde, dat de woningen op 6 na ver huurd zullen worden aan Wassenaar- se gegadigden is door de bouwonder nemer geaccepteerd. Het is hem echter niet mogelijk, zonder de financiële medewerking van de gemeente de algehele finan ciering van het complex te verzor- fen. Een hypotheekbank wil de neer cheurwater n.l. alleen een lening onder verband van eerste hyootheek verschaffenen op basis van de be leggingswaarde. Hierdoor is er een tekort aan financieringsmiddelen van f 125.000,Burgemeester en wethouders stellen de raad nu voer, de bouwondernemer een hypothe caire lening onder verband van 2e hypoheek te verstrekken ter grootte van 125.000,tegen een rente van 5 per jaar. De totale stichtingskosten van het complex flatwoningen worden be groot op f 1.245.000, B. en w. stellen verder voor. aan de bouwondernemer de benodigde 3600 m® bouwrijpe grond te verko pen voor 33.68 per m2. WARMOND Villabouw Architect J. P. Ver meer te Voorburg heeft, namens H. H. Dansdorp te Voorschoten, het bouwen van 2 landhuizen aan de Ja- cbo Catslaan opgedragen aan de fir ma W. Hennipman te Leiderdorp voor 115.000.—. ALPHEN AAN DEN RIJN AANBESTEDING HAVENCOMPLEX EN BOUW BRUG Het Ingenieurs en architectenbureau voorheen .T. van Hasselt en De Ko ning te Nijmegen heeft maandagmor gen in het raadhuis te Alphen aan den Fiin openbaar aanbesteed het aanlegen van een insteekhaVen als een gedeelte van een drie^elle rdan tot realisering van een uitgebreid ha vencomplex in Alnhen aan den RMn. De mogelijkheid bestond voor ge gadigden om in te schrijven volgens bestek A, bestek B en en massa. Bestek A betreft het uitvoeren van heiwerken, gewanendbetonwerken en verdere bouwwerken, werken ann los- en laadwal. geleidewerken, on derbouw brue en havenkantoor, an nex brupbedienimT^hifs. Bestek B: graaf en baegerwerken, het maken van oohoeingen. bestra tingen rioleringswerken en oever voorzieningen. Voor dit belansrii'ke werk. dat voor de gemeente Altühen aan dén Rijn. die meer dan ooit op industrialisatie is aangewezen, ook middels de z.g. zesde nota van de regering, naar men verwacht grootse perspectieven zal opnemen, bestond van de zijde van de aannemingsbed^'^mn uit heel het Itl'-d grote belang telling. Niet minder dan t? aannemingsbe drijven hebben een aanbieding ge daan. Voor bestek A was de hoogste de firma P. Boghoven Gouda met 844.000,(schreef alleen voor A in); de laagste was de firma Dubbers te Malden met f 695.000.— En massa schreef deze firma in voor f 1.225.00: de opvolgende laagste de N.V. tot aan neming van werken v. h. H. J. Neder- horst Turfmarkt 8 te Gouda met 697.000,Deze firma schreef voor B in met f 618.5CO,— en en massa vóór 1.287.400,—; de dan volgende laagste w as de N.V. Aannemings Maatschappij v. h. Hillen en Roosen Prinsengracht 1119, Amsterdam met 729.000,—. De n.v. schreef voor B in met 513.C00,en en massa voor 1.223.000, Voor bestek B was de hoogste de firma J. v. d. Molen, weg- en water bouwkundige werken met 649.500, de laagste was de N.V. S. A. Sander's Aannemingsbedrijf, Delft-weg 30, Delft met 433.000, Deze n.v. schreef voor A in met 796.000 en en massa voor 1.199.000,—; de opvolgende laagste was de fa. Gebrs. P: en J. van Ooyen, Utrechtsestraatweg 13 te Hoenkoop (pos* Oudewater) met 469.000,de dan volgende laagste was de fa. P. Verslys, Overtocht C 5 te Bodegra ven met 474.000. En massa schreef het hoogste in de firma Schouls te Leiden met f 1.490.000,—; de laagste de fa. Den Oude en De Jonge te Zirkzee met 1.079.000,de opvolgende laagste de N.V. Aanneming Maatschappij v. d. J. M. Strijland Wilhelminakade 11 te Uithoorn met 1.146.000.de dan volgende laaes'e was de N.V. Aan nemingsbedrijf VOBI. Herenweg 3 te Vinkeveert met. 1.153.900, De gunning is aangehouden. Voorts is onderhands aanbesteed bestek C, verband houdende met ge noemde havenaanleg en betreffend het leveren en bedriifsvaardlg opstel len van een electrisch beweegbare op haalbrug in grotendeels gelaste staal constructie. Hiervoor werden acht in aanmerking komende bedrijven uit genodigd. De laagste inschrijving werd verkregen van de N.V. Stork en Jaffa te Utrecht, de hoogste van de n.v. Smulders te Utrecht, respectieve lijk 289.800.- en f 311.000,—. Ook dit werk is nog niet gegund. Voor het laatst. De burgemeester was aanwezig bij de kinderen van de Koningin Emma en de Zonne bloemschool. toen St. Nicolaas de ge schenken kwam uitdelen, welker aan koop mogelijk is gemaakt'door de Alphense bedrijven, personeel en di recties. De burgemeester zei namens het ge meentebestuur dankbaar te ziin voor de biidrage van de Alphense bedrij ven, inzonderheid voor het feit, dat behalve aon de geadopteerde kinder tehuizen „De Elshnf" te Ma1 den en ,,'t Spreeuwennest" te 's-Hertogen bosch, ook gedacht is aan eet) plaat selijke school waar geestelijk gehot) dicapte kinderen worden onderricht. Alvorens St. Nicolaas. vergezeld van twee Zwarte Pi->*en in d» zaa' arrl veerde, zonden de kinderen o.l.v meester N. Buizert. een hele serie St Nicolaasliedjes. Toen St.. Nicolaas ge arriveerd was werd hii toegesproken door de heer W. de Heij. voorzitter van de Sint Nicolaas-commissie der bedrijven. Daarna verwelkomde de heer J. van Doom, hoofd van de Em maschool de hoge gasten namens de kinderen. De welkomstwoorden wer den door St. Nicolaas beantwoord De kinderen werden getracteerd en de heer Laros vertoqnde enkele kinder films. Blij met de geschenken gingen de kinderen huiswaarts. Ook het be stuur, waarvan de heren Lemkes en Boot aanwezig waren, verliet voldaan de zaal. Ook de personeelsleden en directies van de bedrijven kunnen voldaan zijn over zoveel geluk dat zij in vele kinderharten hebben ge bracht! Postzegelverzamelaars houden ten toonstelling. Onder voorzitterschap van de heer H. Verschuur Zzn. heeft de pl. afd. van de Nederlandse Ver eniging van Postzegelverzamelaars maandagavond in hotel „Toor" een drukbezochte bijeenkomst gehad, tij dens welke O.m. is besloten om een tentoonstelling van postzegels van eigen verzamelingen te houden, zulks t.g.v. het 75-jarig bestaan, begin vol gend jaar, van de landelijke vereni ging- De tentoonstelling te Alpihen is vastgesteld op 9 maart 1959. Alle in zendingen krijgen een diploma. De te bekronen vier inzendingen boven dien een herinnering in brons. De vijf bekroonde inzendingen worden voorts tentoongesteld op een streek- tentoonstelling te Utrecht. Daar ko men ook te zamen de bekroningen van Bodegraven, Boskoop en Utrecht. De daar bekroonde vier inzendingen krijgen een plaats op de landelijke tentoonstelling, die op 7 mei 1959 te Hilversum wordt gehouden. De inzendingen te Alphen zullen worden boordeeld door de heren G Kaltenecker, M. L. G. van Leeuwen en P. G. Panne vis. Voorts is besloten om op 2 febr. a.s. een tegenbezoek te brengen aan de Boskoopte afdeling en op 9e febr. de Leide afdeling, die ca. 300 leden telt, in Alphen te ont vangen. Bij die gelegenheid zal een deskundige enkele belangrijke facet ten van de philatelie belichten. De jaarvergadering is vastgesteld op 12 jan. e.k. De heer J. Tuynman, die vanaf 12e jaar aan postzegelverzamelen heeft gedaan en die op latere leeftijd de rijke verzameling van zijn vader mooht erven, vertelde in kort bestek van zijn ervaringen op dit gebied en over zijn uitgebreide collectie postze gels. Het mooiste vindt spr. postzegels te verzamelen door te ruilen. Hij koopt zelden zegels voor de verza meling. Door middel van contact adressen in binnen en buitenland, wararheen hij Nederlandse zegels stuurt, bouwt spr. ~ijn verzameling op. De laatste maanden is de heer Tuynman begonnen met het verzame len van zegels van Israël. Verder in teresseert hij zich in bijzondere mate voor speciale poststukken, brieven, eerste vluchten e.d. De voorzitter beaamde de opvatting van de heer Tuynman, dat eenvoudig weg postzegels kopen de werkelijke liefhebber van het postzegelverzame- len weinig of geen voldoening kan schenken. De methode van de heer Tuynman achtte men de beste, maar hiervoor moet ook het meeste enthou siasme worden opgebracht. De jeugdclub, ca 77 personen van 11 tot 18 jaar, floreert goed. Vanmorgen omstreeks half zeven is brand uitgebroken op het motor schip „Prinses Irene", dat gemeerd ligt aan de afbouwkade van de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld—Olessen- dam. Het vuur was ontstaan ln de vriesruimen cn breidde zich snel uit in het isolatiemateriaal, dat onder meer bestaat uit kurk en teer. De he vige rookontwikkeling maakte het zeer moeilijk de brandhaard op te sporen en te locallseren. Hoewel er zoveel water werd ge geven, dat het schip na enige uren al zwaar begon te hellen, slaagde men er niet in de brand spoedig meester te worden. Pas te elf uur constateerde een speciale eenheid van de Rotterdamse brandweer, welke was uitgerust met zuurstofmaskers, dat alle gevaar ge weken was. De „Prinses Irene", die 20 mil joen kost, zou in maart naar Rotter dam vertrekken en dan de proefvaart maken. Het was de bedoeling dat het schip, dat óp 12 juli door prinses Ire ne te water is gelaten, vlaggeschip zou worden van de „Oranjelijn". Bestrijding van kinderverlamming In 1959 zullen ongeveer 1,5 tot 2 miljoen kinderen in de leeftijdsklas se van 6 tot 14 jaar van rijkswege in geënt worden tegen kinderverlam ming. Werd voor de vaccinaties in het afgelopen jaar zowel vaccin uit Amerika en het Belgische Salk-vac- cin (R.I.T.-vaccin) gebruikt, in 1959 zal uitsluitend ingeënt worden met het R.I.T.-vaccin. Dit vaccin wordt bereid in de laboratoria van „Recher che et Industrie Therapeutiques" te Rixensart in België en wordt in op dracht van de regering in een hoe veelheid van ongeveer 4 miljoen do ses ingevoerd door een farmaceutisch bedrijf te Haarlem (Pharmachemie). Op maandag 15 december zal de eerste partij R.I.T.-vaccin voor het komende vaccinatieprogramma in Nederland aankomen. Omstreeks 1 miljoen doses entstof zullen dan in een speciale wagon. Ingericht met een nauwkeurig ingestelde koelappa ratuur, via Essen-Roosendaal naar het rijksinstituut voor de volksge zondheid te Utrecht worden ver voerd. De resultaten In 1956 werden in de Verenigde Staten van Amerika 13 miljoen kin deren gevaccineerd tegen kinderver lamming. Bij de drie groepen, die in dc loop van dat laar respectievelijk 1,2 of 3 injecties kregen zag men een progressieve daling van de ziektecij- fers. In de groep die volledig gevac cineerd was, kwam bij 1 op 226.000 kinderen de ziekte voor. Bij een con trolegroep van niet-gevaccineerden was het ziektecijfer 1 op 5400. Vol gens deze cijfers zou een niet geënt kind dus 40 maal meer kans op kin derverlamming hebben dan een vol ledig gevaccineerd individu. In Engeland constateerde men na één inenting 1,3 ziektegeval op 100.000 personen en bii niet-gevaccineerden 8.2 gevallen op 100 000 personen. In Nederland kwamen in 1956. in de eerste 41 veken van het epidemie jaar, 1563 gevallen van poliomyelitis voor. Voor dezelfde periode in 1957 bedroeg dit aantal 149 gevallen. Na dat in mei 1957 hier te lande met de inentingen werd begonnen, bleken in de eerste 41 weken van 1958 slechts 25 patiënten met paralytische polio myelitis te zijn aangegven, hoewel niet gezegd mag worden dat deze sterke daling uitsluitend aan de in enting te danken is. Wilt U iets weten? Vraag: Kortste route per auto van Noordwijk naar Mainz; hoeveel km? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Bo degraven, Utrecht, Arnhem, Elten, Wesel, Duisburg, Dusseldorf, Keulen, Bonn, Koblenz, Bingen, Mainz; af stand 460 km. Vraag: Kortste route van Alphen naar Hannover. Antwoord: Alphen, Utrecht, Amers foort, Apeldoorn, Enschede, Rhelne, Osnabrück. Minden, Hannover. Vraag: Korste route van Alphen naar Enschede; hoeveel km? Antwoord: Lisse, Aalsmeer, Uit hoorn, Hilversum. Amersfoort, Apel doorn, Deventer, Enschede; afstand 175 km. Vraag: Waar, wanneer, hoe en hoe lang kunnen vacantlebonnen voor net seizoenwerk in de bloembollenbedrij- ven worden ingeleverd? Antwoord: U kunt dc vacantiebon- nen inleveren van 12 tot en met 20 december a.s. bij de penningmeesters van de plaatselijke lrndarbeiders- bonden (St. Deus Dedit). BIOSCOPEN. Casino: „Ariane", 18 jaar. Lldo: „Eiland der verschrikking", 14 jaar. Luxor: „Tabarin", 18 jaar. Trianon: „Dracula", 18 jaar. Rex: „Opdracht zonder genade" 14 jaar. De Indonesische regering is op de hoogte van plannen van de rebellen om op 15 december „in een bepaalde plaats" een „ataat Sumatra" te pro clameren. Die staat zou gesteund worden door overgebleven dissidente legerofficieren, die tien maanden geleden ln opstand kwamen, en de rebellen van de fanatieke mohammc-, daansc Darul Islam; zo heeft majoor Harsono, woordvoerder van het In donesische leger, maandag volgens het persbureau Antara verklaard. Volgens Antara was het blad „Mer- deka" het eerste achter het plan ge komen. Majoor Harsono zei, dat de legerleiding meer bijzonderheden over het plan van de rebellen verza melt. Het leger heeft een lijst met namen van personen, die bij het plan betrokken zijn, doch het zal die niet publiceren. Majoor Harsono zei voorts, dat de rebellen hoewel hun voornaamste kracht vrijwel geheel gebroken is, nog steeds proberen hun „avontuur" voort te zetten. Meer dan 600 passagiers van het door een staking getroffen Italiaanse passagiersschip. „Surriento" hebben geweigerd gehoor te geven aan het verzoek van de rederij en de gezag voerder, het schip te verlaten. Het schip zou vrijdagavond te Genua hebben moeten vertrekken naar Venezuela, maar de bemanning legde het werk neer vlak voor het vertrek. De passagiers kregen toe stemming aan boord te blijven om dat men verwachtte dat het geschil spoedig zou worden bijgelegd. Zij konden op kosten van de rederij aan de wal gaan eten. Maandag bleken de onderhandelin gen over het conflict echter op dood spoor te Zijn geraakt en de gezag voerder verzocht de passagiers na mens de rederij, het schip weer te verlaten. Zij weigerden en beletten de kruiers de bagage van boord te bren gen. Radio-Bagdad heeft bekendgemaakt, dat er in de Iraakse hoofdstad een hieuw komplot tot omverwerping van de regering is ontdekt. De premier, generaal Kassem, heeft meegedeeld, dat er verscheidene personen zijn aangehouden. De staatsgreep had dinsdag (heden) moeten worden ge pleegd. De leden van het komplot werden geholpen door „corrupte Iraakse ele menten en buitenlandse agenten". De nationaliteit van deze laatsten noem de de premier niet. Er is een hoeveel heid wapens in beslag genomen. Volgens het Egyptische persbureau, dat ook melding van het komplot maakt, zou Amerika bij de samen- Zwering betrokken zijn, hetgeen door het Amerikaanse departement var buitenlandse zaken ten stelligste ont kend wordt. Het militaire regiem van generaal Kassem nam in juli de macht in Irak over. Bij die staatsgreep werden ko ning Feisal, kroonprins Abdoel lllah en premier Noeri es Said vermoord. De communistische autoriteiten van Oost-Duitsland hebben besloten geen volkstelling te houden, hoewel er op 11 dec. 1957 een wet is uitgevaar digd, waarin is bepaald, dat er op 15 januari 1959 een volkstelling ge houden moet worden. Een motie van deze strekking zal in de nieuwe Volkskamer worden ingediend. Politieke waarnemers zien in het besluit van de Oostduitse leiders om deze telling „voor onbepaalde tijd" uit te stellen een poging om de Omvang van de „exodus" uit Oost- Duitsland naar de Bondsrepubliek voor de buitenwereld verborgen te houden. De Volkskamer heeft zich uitge sproken over een wetsontwerp inza ke de ontbinding van de z.g. „Laen- derkammer". De naam „Laenderkam- mer" is al sinds 1952 niet meer juist, omdat de „landen" van Oost-Duits land in 1952 in veertien districten werden verdeeld. De ontbinding van de „Laenderkammer" moet dan ook beschouwd worden als een officiële bevestiging van een reeds bestaande toestand. Het wetsontwerp werd met algemene stemmen aangenomen. Voortaan zal er dus in Oost-Duits land maar één Kamer bestaan, de Volkskamer. BRITSE TREILER GEZONKEN De Britse treiler „Horst Histing" uit Aberdeen is heden tijdens storm achtig weer bij het Noordfriese eiland Amrum gestrand en gezon ken. De zeven opvarenden werden door de reddingboot van Amrum ge red. President Eisenhower Is giste ren 68 jaar en 55 dagen geworden. Dit betekent dat hij thans de oudste president is die ooit in de V. S. aan het bewind is geweest. President Harrison stierf toen hij 68 jaar en 54 dagen was. Hij is maar 31 dagen president geweest. In het noorden van de V. S. is in de afgelopen 24 uur in een strook van ruim drieduizend km veel sneeuw gevallen. Te Oswego in de staat New York viel anderhalve me ter, waardoor alle wegen werden geblokkeerd. In do westelijke staten Wyoming en Montana viel 35 cm. Ook in de stad New York begon net maandagavond tc sneeuwen. Scheepsberichten ESSO Nederland ft) 8 dec. van Port Said naar Landsend v. o.; GABON- KUST 7 dec van Freetown naar Oues- sant v. o.: GROOTE KERK 8 dec. te Antwerpen; KATELYSIA (tt 9 dec. te Sydney; IJSSEL 8 dec. te Antwerpen; AMSTELSLUIS 9 dec. te Madras; AM- STELSTAD 8 dec. te Kuwait ANTONIA (t) 8 dec. van Penang naar Singapore; BATU 8 dcc. van Belawan naar Aden; CALTEX Pernis (t) 9 dec. te Hobart; CLEODORA it) 9 dec. te Pladju; FRA- VIZO 8 dec. van Valencia naar Alme- FRIESLAND (krl) 7 dec. van Port Elizabeth en 8 dec. te East London; LEOPOLDSKERK passeert 8 dcc. Fi- nisterre naar Hamburg; LOENERKERK dec. van Port Said naar Antwerpen: MAASDAM 8 dec. van Le Havre naar Southampton; RITA (t) 9 dec. te Pe nang; STAD VLAARDINGEN 8 dec. van Gibraltar naar Genua; STATUE OF LIBERTY (t) 8 dec. van Philadel phia naar Port Said; SUMATRA 7 dec. van Bangkok naar Labuan; ZUIDER KRUIS 8 dec. van Aden naar Suez; AB- BËDÏJK 9 dec. te Cristobal; AEGIS passeert 8 dec. Jamaica naar Maracaibo APPINGEDIJK 8 dec. van Rio de Ja neiro naar Santos; ARGOS 8 dec. van Mostaganem naar Malta; ATTIS 8 dec. van Curacao naar Kingston; BLOEM FONTEIN 8 dec. van Port Elisabeth naar East London; CALTEX Rotterdam (t) 9 dec. te Suez; CASTOR 8 dec. van Porto Ordaz naar Rotterdam; ENA (t) 9 dec. te Curagao; ETREMA (t) 9 dec. te Iskenderun; GOOILAND 9 dec. te Santos; JAPARA (krl> 8 dec. te Bah rein; KALYDON 0 8 dec. van Sunds- vail naar Gefle; KENNEMERLANÖ passeert 9 dec. St. PaulroekB naar LaB Palmas; LETO 8 dec. van Dakar naar Takoradi; MAASDAM 8 dec. van Sout hampton naar Cobh; NESTOR 8 dec. te Teruba; OVERIJSEL 8 dec. van Suez naar Port Sudan; ROGGEVEEN 7 dec. van Mombasa naar Lorenco Marques; SCHELPWIJK (t) 8 dec. van New York naar Bachaquero; STATENDAM 8 dec. van Nelhork naar Bermudas; VAN SPILBERGEN 8 dec. te Takoradi; VA- SUM (O passeert 9 dec. Aden naaf Laepezia; ZAANKERK 8 dec. van Adeit naar Fremantle; BLOEMENDAEL <t) 8 dec. van A'dam naar Trinidad; DUI- VENDIJK 8 dec. van Schiedam naaf Antwerpen; KINDERDIJK 8 dec. van Schiedam naar Hamburg; NANUSA 7 dec. te Amsterdam; NOORDWIJK 9 dec. te Rotterdam; PRINS DER NE DERLANDEN 8 dec. tc Amsterdam; PYGMALION 8 dec. van R'dam naar* Hamburg; SLIEDRECHT (t) 9 dec. van Rotterdam naar Novorosslsk; VLIST 8 dec. van Rotterdam naar Hamptonroads WATERMAN 8 dec. van Rotterdam naar Sydney. LISSEKERK 9 dec. van A'dam naar Bremen; WAAL 9 dec. tc Amsterdam; KINDERDIJK 9 dec. te Bremen LAAG- KERK 9 dec. te Khorramshar; MOD- JOKERTO 9 dec, te Genua; MOOR DRECHT (t) passeert 9 dcc. Lissabon rtaar Mena Al Ahmadl: ORANJE 9 dec. van Sydney naar Melbourne. Marktberichten ROTTERDAM, 9 dec. Vee. Aan voer 2809. Weektotaal 4830 stuks vee. 375 vette koeien. 837 gebruiksvee, 180 vette kalveren, 108 graskalveren, 569 nuchtere kalveren. 52 varkens, 35 biggen, 53 paarden, 2 veulens, 492 schapen en lammeren,- 16 bokken en geiten, Prijzen: vette koeien le kw. 2.93 —3.25; 2e kw. 2.80—2.90; 3e kw. 2.502.60; vette kalveren 2.80— 3.10; 2.60—2.70; 2.10—2.50; gras kalveren 450375280; nuchtere kalveren 726048; biggen 60— 4540; slachtpaarden 2.101.80— 1.70; schapen 90—70—60; lamme ren 987860; melk- en kalf- koeien 1200980—850; varekoeicn 850—750—600; vaarzen 875-800— 600; pinken 625—500—400. Handel; vette koeien aanvoer iets meer, handel traag, prijzen als giste ren; vette kalveren aanvoer even meer. handel vlot, wat hoger in prijs: graskalveren aanvoer korter, handel traag, prijzen als vorige week; nuch tere kalveren aanvoer als vorige week, handel goed, ruim prijshou dend; biggen aanvoer iets kleiner, handel tamelijk, prijzen ongewijzigd; slachtpaarden aanvoer als vorige week. handel traag, eerste kwaliteit prijshoudend; tweede en derde kwa liteit lager in prijs; schapen aanvoer even ruimer, handel redelijk, prijzen onveranderd; lammeren aanvoer even ruimer, handel redelijk, iet« stijver in prijs; melk- en kalfkoeien aanvoer even ruimer, handel kalm, goed prijshoudend; varekoeien aan voer iets groter, handel flauw, prij zen stabiel; vaarzen en pinken aan voer matig, handel lui, prijzen onver anderd. LEIDEN, 9 dec. Varkens. Aan voer 69 stuks. Notering per kg lev. gew.: zware varkens geen notering; lichte varkens 1.921.95, slagers varkens 1.95—1.97: zeugen 1.70— 1.75. Handel vlug. BODEGRAVEN, 9 dec. Kaas. Aanvoer 68 partijen. Notering: le srt 2.30—2.35; 2e srt 2 25—2.29; extra zware kw. 2.36—2.41. Handel kalm. R'VEEN, 8 dec. Bloemen. Cycla- menbloemen 1.25. Troschrysanthen: Long Island 90—1.05; Orchid Beauty 80—1.13; Red Rolinda 81—1.04; Am. Aanwinst 04—1.05; Kaufmann 70— 84; Troschrysanthen gemengd 1.13- 1.15 per bos. Idem geplozen: Orchid Beauty 8—12; Enchantres 15—20; Long Island 1624; Balcombe perfec tion 1528; Red Rolinda 18—20; Am. Anjers:sim rose 23—35; sim rood 20 —3D Brenner 25—30 ct. per stuk. TER AAR, 8 dec, Groente Wit lof 1 0.59—0.73; idem 2 0.350.66; idem stek 0.040.18, spruiten 0.36 0.48; boerenkool 0,05- -0.08; uien 0.10 0.11; rode kool 0 12, witte kool 0.03 sav. kool 0 08; tomaten 0.22—0.59; prei 0.160 17 alles per kg; boeren kool 0.500.80 per kist; druiven 1.58 per kg. VINKEVEEN, 6 dec., Groente AndUvie B 40 ct per kg; boerenkool 1215; groene kool B 7; prei 1718; waspeen 1321; witlof A 7677; witlof A II 69—75. witlof B II 61— 64; peterselie 11; selderie 414.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3