Scherp Gala-concert van Sempre Crescendo 5 KANTONGERECHT BEGAF ZICH HET RAPENBURG NAAR HEEFT IEMAND NOG IETS?" DINSDAG 9 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 LIET GALACONCERT, dat het Stu- denten Muziekgezelschap „Sem pre Crescendo" gisteravond neeft ge geven is een joyeuse gebeurtenis ge worden. Deze avonden dragen een heel eigen cachet, in een sfeer van jeugd, enthousiasme en opgewekt heid. Wanneer men de Gehoorzaal rondkeek, was er welhaast niemand, die zich aan de wens om in gala te komen, had onttrokken. Na de plech tige inkomste van Collegium, Senaat, de vele besturen met hun sierlijk ge tooide dames, en 't plaatsnemen der officiële personen onder 't zingen en spelen van „Io vivat" en „Gaudea- mus igitur" ving het orkest van Sem pre Crescendo onder leiding van de dirigent Eli Poslavsky aan met een programma, dat stond in 't teken van muzikale waarde; met als intrade Symphonic no. 33 KV. 319 in Bes gr. t. van Mozart; muziek van de hoog ste orde. Ook nu weer is het klaar en duide lijk, dat z'n moeilijk leven Mozart's vruchtbaarheid en zijn zich steeds vernieuwende geest en de steeds in niger glans van zijn schepping niet heeft aangetast. Om met Mozart te beginnen is wel enigszins een waag stuk voor een orkest ensemble van amateurs, want het is heel moeilijk de gaafheid van Mozart's muziek te réaliseren en tot de geestes kern door te dringen van deze alzijdige verte genwoordiger van het muzikaal ro coco. Er werd wat voorzichtig, wat stijfjes en wankel gemusiceerd. Noch de dirigent noch het ensemble (dat natuurlijk elk jaar wisselt) leken ons onmiddellijk er in te zijn. Door de heer B. F. van den Bosch, lid van verdienste van Sempre Cres cendo, werd het vioolconcert A kl. t. van Joh. Seb. Bach gespeeld. Evenals in het concert E gr. t. stelt de com ponist ook in het concert A Moll te genover de solist een strijkorkest. Ernstig en met een zekere bewust heid heeft de violist zijn kundigheid dienstbaar gemaakt aan de componist en diens mooie werk, dat van grote bekoring is. Het fijne kantwerk m de viool wordt door een polyfoon weef sel van het orkest gedragen. Uitge nomen een wel wat naar voren tre dende voorzichtigheid van solo-viool en orkest werd er toegewijd gespeeld, 't Lijkt ons, dat wij Sempre wel eens meer actief en enthousiast musice rend, hebben gehoord. Niettemin was het succes voor solist en orkest over weldigend. MA DE PAUZE betrad de zuster van *^de praeses van Sempre, de sopraan Isa van der Meulen, het podium om twee opera-aria's voor te zingen. Wij Ir D. Van Toorenburg Voor bouwplannen van Leidse universiteit Enige tijd geleden heeft er in de bladen een advertentie gestaan, waar in bij het bureau van de secretaris van curatoren 'n ingenieurf werd ge vraagd, welke aan dit bureau ver bonden zal worden ter voorbereiding van de bouwplannen van de univer siteit. Het zal bekend zijn, dat de Leidse universiteit een zeer uitgebreide lijst van te verwezenlijken bouwplannen heeft. Bij de voorbereiding daarvan kon men de hulp van een ingenieur niet langer ontberen. Thans is bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor het jaar 1959 tot hoofdingenieur bij genoemd bureau benoemd, ir. D. van Toorenburg. POTLOOD EN GEEST li 2 3 L m 6 7 8 9 10 11 12 13 U 16 17 22 18 h 2< 25 26 27 28 30 No 528. Horizontaal: 1. gebogen, 5. part, 8. stof gebruikt voor de potlo- denfabricage, 11. stad in Frankrijk, 13. kanteel, 15. bepaalde hoeveelheid, 17. water in Friesland, 18. badplaats in Duitsland, 20. vater in N.-Brabant, 21. tijdrekening. 23. oude bijbelver taling, 25. bloedgever, 27. op geen plaats, 29. stop, 30. Limburgse klei. Verticaal: 2. rijksgrens (afk.), 3. stad in Algerië, 4. zijtak Seine, 5. aanwijzend voornaamw., 6. droog oven tot het roosten van graankor rels, 7. voegwoord (Fr.), 9. Eng. bac terioloog, ontdekte de penicilline, 10. punthoed, 12. zijde van net voor hoofd, 14. Europeaan. 16. vis, 19. kan men op zitten, 22. bloedhuis, 24. ri vier in Italië, 26. zwaardvis, 27. he den, 28. stoomschip (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 527. Horizontaal: 1. blauw, 5. Erp, 7. os, 8. naar, 10. pint 11. as, 12. reet, 13. pat, 14. doek, 15. para, 16. Inn, 17. bord, 18. ed, 19. eelt, 21. Vere, 22. no, 23. tor, 24. knaap. Verticaal: 1. bot, 2. L.S., 3. uniek, 4 want, 5. er, 6. pasta, 9. at, 10. peen, 11. aard, 12. rond, 13. part, 14. Diest, 15. Polen, 17. berk, 9. Ee, 20. pop, 21. vr, 22. na. kregen een levende Cavatina Rosina „Una voce pocofa" uit II Barbiere di Siviglia" het standardwerk voor co- loratuur-sopraanen van Rosini met talent gezongen. Isa van der Meulen heeft aanleg voor veelkleurige opge sierde liedvorm de Cavatine. De lich te stem is vooral in de hoge tonen ontwikkeld en draagkrachtig. De mid denstem is hieraan niet geheel even redig, maar dat kan nog komen. Daar na liet zij volgen Scena e Romanza Aida „Ritorna Vincitor" van Verdi. Ondanks het primair-vocale krijgt 't orkest hier een belangrijke functie. De zangeres nog jong in haar artis tieke uiting, wist toch de aparte at mosfeer en stemming en het sugges tief coloriet met een veelbelovend in zicht te benaderen; waarbij de diri gent van 't orkest ensemble assis teerden om expressiviteit en dra matisch leven zo goed omigeliik te ge ven en te behouden. Hij had zo'n weergaloos succes, dat zij de Cavatina herhaalde tot vreugd van de talloze toehoorder. Bloemenhulde aan de sangeres. Ten slotte een geslaagde wedergave van Rum&niache Volkstanze" van Bélè Bartók, mooi melancholisch; mu ziek die zich kenmerkt door rhythmy- ache dynamische uitdrukkingsmidde len en zeer persoonlijk is in melodiek en harmoniek. Er is gelegenheid tot effectvol saliëren in de blazers. Ook effectvol soliëren in de blazers. Ook dering, dat twee van de dansen ge bisseerd werden. Na dit gelukkig slot volgde de ge bruikelijke huldiging met toespraken vol waardering en geestige bon-mots die goed doel troffen, en de aanbie ding van een feestelijke bloemkran sen. hulde aan de dirigent en weder woord van de Praeses van Semple Crescendo. J. KORTMANN Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand. ex. Socio logie mej. L. E. de Wijn te Ridder kerk en de heren H. E. Ruitenberg te den Haag en F. E. Pels Rijcken te den Haag. Dr. J. A. Goedkoop, vanwege de stichting „Het Leidsch Universi- teits-fonds", benoemd tot bijzonder hoogleraar in de studie van de mate rie met behulp van neutronen aan de Rijksuniversiteit te Leiden, zal met vergunning van het college van curatoren en in overleg met de rec tor magnificus der Leidse universi teit, het hoogleraarsambt aanvaar den met een inaugurele rede op vrij dag 19 december 1958 des middags om 4 uur in het Groot Auditorium der universiteit. FOTOGRAFEN DEBATTEREN OVER DE TECHNIEK. De Leidse Amateursfotografenver- eniging hield zich gisteravond in „De Doelen" onder leiding van de heer J. G. Gompelman bezig met de twee de ronde van de competitie. Het on derwerp. „Kinderen", was niet zo ge makkelijk en dit bleek ook wel uit het aantal inzendingen, dat geringer was dan van de eerste ronde. Ook het peil van de foto's was lager, behou den enkele zeer geslaagde foto's. De heren Kikkert, Versteeg en Terwen vormden de jury; de beide laatsten bespraken na de pauze om beurten de foto's. Er ontspon zich verscheidene malen een woordenwis seling over inhoud en techniek. Aan het eind van de avond werd een aantal fotolampen verloot, be schikbaar gesteld door een der leden. Gedupeerde amazones De heer P. C. Maas, een 64-ja- rigc inwoner van Oegstgeest, is gis termorgen om half negen gewond ge raakt op het rijwielpad van de Rijns- burgerweg, doordat de rem van zijn voorwiel blokkeerde. De heer Maas viel op de weg en moest met een hoofdwond en een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Donderdagavond te half zeven zal er voor de jongens en meisjes van de r,k. zwemclub „De Golfbre kers" gelegenheid zijn tot diploma- zwemmen in de Leidse Overdekte. In verband hiermede komen het meisjesuur van 6.30 en het jongens uur van 7.10 te vervallen. Vanavond om 8 uur wordt on der de titel „Stadsgeheimen" in het St Antonius Clubhuls een Mariaspel opgevoerd voor de parochianen van de Hartebrug-parochie, maar ook voor anderen. Op verzoek: donderdagavond kaarten voor K.A.B.-ers in de Harte- brugparochie. St. Ant. Clubhuis. 9 uur nam. II „LJEEFT IEMAND NOG IETS" is een slechte titel voor een aller aardigst blijspel dat gisteravond door het Rotterdams Toneel voor K. O. werd gebracht. De titel zegt niets, maar in het spel wordt des te meer gezegd, want het viertal scènes is één aaneenschakeling van directie vergaderingen en daarin pleegt heel wat welsprekendheid weggegeven te worden. Maar en passant gebeurt er toch wel een en ander; de directie waar het verhaal over gaat was bijna door een concurrent onder de tafel geveegd. De titel is niet helemaal zinloos; het is de geijkte term om een rond vraag in te leiden. Juist bij de rond vraag na een genoeglijke directie vergadering sloeg de bom in, n.l. de mededeling, dat een concurrerende maatschappij bezig was de aandelen van de N.V. op te kopen en het be drijf mitsgaders de directie de nek cm te draaien. Het ergste daarbij was, dat de concurrent precies op de hoog te bleek van de stand van zaken, het geen alleen te verklaren was, als één van de tegenwoordig zijnde heren van de raad van beheer verraad pleegde. De verrader wordt tenslotte ontmaskerd en de firma komt er weer boven op, maar intussen hebben wij een hele avond gezellig in span ning gezeten, totdat de verrassende ontknoping bijna met gejuich ont vangen werd. Burgerlijke Stand Geboren: Arie zn van H. Twigt en G. Mulder; Annie dr van N. Offer man en J. van Duijvenboden; Ronald zn van S. Braxhoven en M. A. de Koning; Marjon Francina dr van N. W. de Kluyver en A. Hilleger; He lena Johanna dr van S. Stouten en J. Schaftenaar; Wilhelmina dr van P. J. Steenvoorden en A. Stouten; Marinus Machiel zn van M. Nieu- wenburg en M. van der Lelie; Anna PetroneTla Maria dr van J. J. G. van der Salm en E. H. van Velsen; Cor nelia Petronella dr van C. H. Hane- veld en P. J. van der Louw; Pieter zn van P. Nagtegaal en J. van der Zwart; Hendrik zn van H. Uilen berg en A. C. S. van der Mark; Jo hannes Albertus zn van L. Mala- chowski en N. Schrijer; Maria Anne Margaretha dr van C. de Bock en H. H. Teegelaar; Floris zn van G. C. Haasnoot en C. van Duijn; Paulus Cornelis zn van C. J. van Leeuwen en J. H. de Groot; Elizabeth Maria Jacoba dr van A. Schoonderwoerd en M. van Erk; Willem zn van W. E. van de Lagemaat en H. van Loenen; Miente Machteld dr van J. H. Jan zen en M. Kluft; Cornelia Hendrika Maria dr van N. J. Vink en G. M. de Groot; Roland Johannes zn van W. Luiten en E. Rasmussen. Getrouwd: J. C. van Houwelingen en M. Henderson; G. de Jong en S. de Tombe. Overleden: H. Wesselink 84 jr man; F. T. J. Leenen 13 jr dochter. Het is een genoeglijk spel uit de zakenwereld en de Engelse auteurs ervan hebben rond dit vergaderende mannen-gegeven (tien mannen en één secretaresse) een sfeer weten te weven van een prettige detective- story, al komt er geen politie aan te 7OALS GEZEGD, is het een man- nen-spel in vergaderingstijl, zodat er zwaar gerookt en zwaar gedebat teerd wordt, maar de regie van Bob do Lange heeft er voor gezorgd, dat de zwaarte van dit alles werd ver levendigd en verlicht door allerlei variaties en vlot spel. De tien acteurs waren stuk voor stuk de juiste figu ren od de juiste plaats. Pim Dikkers trad als algemeen directeur nog het meest op de voorgrond, onmiddellijk gevolgd door Adolf Rijkens als voor zitter van de raad van beheer. Zij deden het uitstekend, evenals trou wens de procuratiehouder van Peter Aryans, die voor de „valstrik" zorg de. Maar tenslotte waren er geen zwakke plekken; iedereen werd mee gesleept om het beste te geven wat hij had. De enige vrouw was Petra Verbeek, die zich in dit mannenge- zeischap zeer wel wist te handhaven. Het vlotte, prettige spel viel zeer in de smaak en daarvan getuigde het applaus. „Natuurvrienden" minnen ook goede muziek De Leidse „Natuurvriend", vereni ging van aquarium- en terrarium vrienden, heeft gisteravond voor het eerst de reeks traditionele bijeen komsten doorbroken en 'n feestelijke avond georganiseerd, waarop niet over aquaria, maar wel over de ge neugten van het met vacantiegaan werd gesproken. Men had nl. Sempre Avanti's „Jong en Jolig" uitgenodigd om de zaal, ge vuld met leden, genodigden en intro- ducé's te amuseren en dat is „Jong en Jolig" als vanouds bijzonder goed afgegaan. De welkomstwoorden van de voor zitter, de heer C. Borghart, waren nog niet koud, of het enthousiast musiceren van „Jong en Jolig,, spoel de als een golf vacantievreugd over het voetlicht. Sinds de oprichting in 1948 heeft dit 55 leden tellende ensemble zó'n goede bekendheid gekregen, dat com mentaar op het slagen van deze avond niet nodig is. Het snarenspel der mandolines en bandolines, gecombineerd met de zang van Wim Brugman, Gerard Koolhaas, Nel de Vries en Lyda Spaans, inclusief de vele andere zan geressen, hield de aquariumvrienden een avond lang, prettig bezig, was ook de bedoeling van het bestuur, Het was een geslaagde avond en dit dit velen in contact wilde brengen met de natuurvriend, die naast de schoonheid van de muziek ook de schoonheid van het aquarium mint. Na een reeks van ernstige en minder ernstige verkeerszondaars stond gis teren voor de Leidse kantonrechter ook een overtreder van de zondags wet terecht. De man, een fabrieks- I arbeider uit Roelofarendsveen, had zijn radio zo hard laten spelen, dat men er zelfs onder de H. Mis in de katholieke kerk hinder van onder vond. De wachtmeester bij de Rijkspolitie, de heer C. Spaan uit Oudewetering, had verdachte al vele malen gewaar schuwd. Niet alleen de buren werden gestoord, maar voor de rechter werd aangevoerd, dat zelfs mensen op twee honderd meter afstand nog last had den van dit lawaai. Verdachte had zich aan geen enkele waarschuwing gestoord en de officier meende, dat hij nu maar eens een lesje moest hebben. Hij eiste 20 gul den boete en de plaatsvervangend kantonrechter mr De Koning, maakte daar 25 gulden boete of tien dagen van. t Steeds weer staan er lieden voor de rechter, die het linkerportier van de auto onvoorzichtig hebben ge opend. Een Hagenaar heeft dat grapje wel eens uitgehaald op zondag 28 septem ber aan de Waardgracht. Hij had zijn wagen op 1.20 meter van de water kant geplaatst. Toen hij de portier opende werd de 22-jarige fietser, de heer J. Hartman, tegen de grond ge worpen. Deze kreeg ruim 22 gulden schade en diende hiervoor een vor dering in. De officier eiste een tientje voor het verkeerd plaatsen van de auto en 50 gulden voor het onvoor zichtig openen van het portier. Mr De Koning nam dat over en hij wees ook de civiele vordering toe. Aan de lopende band ook worden de gevallen behandeld, waarin iemand verdacht wordt van het rijden zonder rijbewijs. Een Sassenheimer bijvoorbeeld was met zijn vrachtauto dwars een rijweg overgestoken zonder op het door gaande verkeer te letten. Toen was ook aan het licht gekomen, dat hij niet in het bezit van een rijbewijs was. De officier vond dit een ernstig vergrijp en eiste voor overtreding en ontbreken van rijbewijs samen 100 gulden boete, hetwelk de kanton rechter mr De Koning terugbracht tot 75 gulden of 25 dagen. Ernstiger was het geval van de verstokte portier-opener, die op zater dag 20 september op de Breestraat (vervolg) J. Bruil, Rijnsburgerw. 10 naar Oegst geest, Oranjel. 30; C. M. M. van der Laan, Rijnsburgerw. 88 naar Alkemade Oud Adeselaan 1; H. I. J. Duterloo Rijnsburgerw 119a naar Spanje; L. M C. Bouwhuis, Mazenstr. 2 naar Sassen- I heim, Narcissenl. 33; F. Fonseca. Mare- I dijk 161 naar A'dam, Michelangelnstr. 33 hs; M. L. Bakker, Nieuwe Rijn 64a naar Den Haag, Ln. v. Meerdervoort 1613; M I T. H. M Jansen, Morsw. 66 naar Vught. Leeuwensteinl. 35: C. Hartman, Morsw 30a naar Ede Gld., Kerkhofl. 24; A M. v. d. Meij geb. Juffermans, de Gene- stetstr. 33 naar Sassenheim, v. Heentstr 32; J. C. de Wolff, Witte Singel 29 naar Voorschoten, Rijndijk- 231; Z. van der Meer, Lammenschansw. 33 naar Ede Gld Stationsweg 57; F. van Venetiën. M Moonstr. 5a naar Velsen, Stationsw. 7; E. Appelman, Witte Singel 94 naar Heer len, Valkenburgerw. 61; C. G. Eradus de Goejestr. 40 naar Delft, Koningspl. 27; J. H. Mulder, Cobetstr. 55 naar Maar tensdijk. Grothelaan 8; G. H. Nuismer. Thorbeckestr. 14 naar Groningen, P Hen- drikstr. 36a; H. A. J Koster, v. d. Bran- delerkade 27 naar Delft, Nieuwe Lan- gedijk 57; G. Nannings, Lorentzkade 53 naar Hoorn, Turfhaven 12; J. Rijsbergen Looierstr. 21 naar Bloemendaal. Bloe- mendaalsew. 235: P. C. Albers, Steen- schuur 8 naar Vlaardingen, .Wilhelmina- singel 32; J. H, Muller, Pieterskerk Choorsteeg 20 naar Oegstgeest, Dorps- str. 32; F. B. Durksz, Rapenburg 12 naar j Hengelo O. Deldenerstr. 294; M. L. De- nies geb. Hankart. Pieterskerkgr. 6a naar Den Haag, Piet Heinlaan 15; A. D. Sital- j sing, Lokhorststr. 15 naar Oegstgeest, de I Kempenaerstr. 80; H. E. Wout. Herenst 21a naar A'dam, J, van Eijckstr. 12 hs; H. A. de Miranda, Boisotkade 1 naar Oegstgeest, Oranjelaan 17; J. A. Zwage- maker, W. de Zwijgerl. 143 naar Doorn. Mariniersw. 7; J. H. J. Pompe, Hnarlem- merstr. 245a naar Den Haag, de Bockstr j 12; P. van Dijk geb. van Dam, Oost Ha- venstr. 11 naar Den Haag, Abrikozenpl. I 18; J. M. Boerdam, Rijnsburgerw. 10 1 naar Den Haag, v. Lansbergestr. 164; M I Bieger, Rijnsburgerw. 10 naar Den Haag j N. Zuilensteinstr. 25; J. C Bakelaar. I Rijnsburgerw. 10 naar Ooltgensplaat Langestr. F 44: A, A. Grimbergen. Von dellaan 13 naar A'dam, Oude Waal 2 II; E. A. M. van den Nieuwendijk, da Costa- str. 39 naar Voorschoten, Pauwenstr. 22; E. M. C. Stolp geb. Vreeken, Nic. Beet- str. ld naar Loosdrecht, Oud Loosdr.dijk 128; P. Bensdorp, Drie Octoberstr. 61a naar Nieuw Zeeland; A. J. Stolp, Roo- denburgerstr. 70 naar Loosdrecht, Oud Loosdr.dijk 128; A. M. C. Klein, Zoeterw. Singel 34 naar Rosmalen, Hintham 16; M. J. J. A. Hombergen Hoge Rijndijk 198 naar Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 279; C. A. E. Bleijs, Hoge Rijndijk 198 naar Zoe terwoude, Hoge Rijndijk 279; H. J. Hooij, Noordelnde 50 naar Bennebroek, Benne- broekerdreef 25; P. de Laaf, Zonneveld- str. 2 naar Nigtevegt, Klompweg 11; B. van der Horst van Dief steeg 6b naar Noordwijk, Dennenweg 16; W. de Nie, Duinhof 57 naar Ned. Nieuw Guinea: A. van der Plas, Evertsenstr. 76 naar Voor hout, Kievitspark 56; L. G. Troost, Rijns- burgerweg 36 naar Reenkum, Dr. Haverk. v. Rijzewijkweg 8; G. G. Alting, Rijns burgerw. 10 naar A'dam, Papaverweg 43; R. R. Leyting, Lammenschansw. 76 naar R'dam, Osscnwegstr. 9; P. G. Stok man, Lorentzkade 6 naar Delft, Voorstr 93a; J. Tooncn, Noordeince 2a naar Den Haag, Geleenstr. 16; W. C. Amersfoort geb. Vijlbrief, 5e Binnenvestgr. 18 naar Oegstgeest, Celebesstr. 36; C. Faas, Bree- str. 3b, naar Den Haag, Zuiderparklaan 401. een wielrijdster, mej. J. Owel, ver wondde. Mej. Owel moest het bed houden en was veertien dagen ver hinderd te werken. Haar civiele vordering op de Leide- naar die onverwacht het portier had geopend bedroeg slechts f 8.50: de prijs die zij had moeten betalen aan de E.H.B.O., die haar naar het zieken huis had gebracht. De plaatsvervan gend kantonrechter veroordeelde ver dachte conform de eis van de officier tot f 50,- of 25 dagen, met toewijzing van de civiele vordering. Naar buiten. Het kantongerecht is gisteren ook nog even buiten de deur geweest. Een vertegenwoordiger stond nl. te recht omdat hij ervan werd verdacht op 8 september op de Rijksweg ge reden te hebben met stoplichten die niet goed waren. Verdachte ontkende dit. Aangezien hij zijn wagen in de zelfde toestand had gelaten en de auto vóór het kantongerecht stond, werd de zitting even geschorst om plaatsvervangend kantonrechter en officier gelegenheid te geven even een kijkje te gaan nemen. Men stelde vast, dat de lichten niet in orde waren en hierop volgde de overigens milde veroordeling tot elf gulden boete of vier dagen hechtenis. Tenslotte stond een stoet amazone vervoerders voor de balie, d.w.z.: bromfietsers die iemand vervoerd hadden, die niet volgens de voor schriften schrijling op de fiets had gezeten, maar met de benen aan één kant. Allen voerden aan, dat de pers hen verkeerd had voorgelicht. Inder daad hebben in verschillende kran ten berichten gestaan, die het ver moeden wekten, dat ook dit onder deel van de nieuwe verkeerswet eerst op 1 oktober j.l. zou ingaan. Zelfs in het blad van de ANWB is dit ver keerd gemeld. Het zal wel deze over weging geweest zijn, die de kanton rechter deed besluiten een geringe straf op te leggen: vijf gulden of twee dagen. Leidse agenda Dagelijks Kwartier voor God. St. Lode wij kskerk, van half een tot kwart voor een. DINSDAG. 9 DECEMBER Oudheidkundige Lezingen: dr W. C.Braat over „Het .dagelijks leven in de Ijstijd", Rijksmus. v. Oudheden. 8 uur nam. K. O. Rotterdams Toneel. „Heeft iemand nog iets?", Leidse Schouw burg, 8 uur nam. Parochiefilm. Pastoriezaal Harte- brugskerk 7 en 9 uur nam. Mariaklankbeeld „Stadsgeheimen" St. Ant. Clubhuis 8 uur nam (vanaf 16 jaar. WOENSDAG 10 DiCEKIBER VIRO. Prof. v. Bemmelen over „Bescherm'ni v d. Rechten van de Mens", Rapenburg 8, 8 uur nam. „Oud Leiden". Lezin6 met licht beelden over „Palmyra, gesch. en mo numenten van de v <n. van Zenobia", Lakenhal, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. VOLA. Filmledng over wegenbouw, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O.-Rotterdams Toneel. „Heeft iemand nog iets?" Leiuse Schouw burg, 8 uur nam. Tentoonstel ing Leids Kunstcen- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 9 December 1858. Üit Napels schrijft men dat de Vesuvius, die sedert ruim een jaar altijd min of meer uit een zijne kraters lava wierp, sedert een paar dagen in volle werking was en gedurende den nacht een prachtig schouwspel ople verde. De koning was voorne mens eerstdaags een reisje door sommige provinciën te doen. Laatste Berichten KETTINGBOTSING. Vanochtend zijn qp rijkBweg 13 (Den HaagRotterdam) ten oosten van Delft 16 auto's in 'n kettingbot sing geraakt. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan, wel werd materiële schade aangericht De eerste botsing ontstond doordat een wiel van één door een kraanwa gen gesleepte auto afliep. Dit gebeur de ter hoogte van de Bieslandsebrug. Enige automobilisten konden het wiel ontwijken, doch tenslotte liep een auto er bovenop. Deze wagen werd weer aangereden door een auto, waarvan de bestuurder niet tijdig kon stoppen. En dat was het begin van een serie aanrijdingen, welke zich tot op Rijswijksgebied voortzette. De Delftse politie vroeg toen aan haar collega's te Rijswijk het verkeer tijdelijk naar de stad Delft te leiden, hetgeen gebeurde. De politie kon toen op het weggedeelte ten oosten van Delft de situatie opnemen. Zij regi streerde daar zestien beschadigde auto's waarvan er vier zó zwaar be schadigd waren, dat zij moesten wor den weggesleept. trum. Boerhaavezalen, (L. Vrouwen- kerksteeg), opening 8 uur nam. Parochiefilm Pastoriezaal Harte- brugskerk 7 en 9 uur nam. Mariaklankbeeld „Stadsgeheimen" St. Ant. Clubhuis 8 uur nam. (vanaf 16 jaar). DONDERDAG II DECEMBER Forumavond voor kath. jongeren Enkele actuele onderwerpen. Zaal Maria Gijzensteeg. 8 uur n.m. APOTHEKERSDIEN ST Leiden. Geopend apotheek Zui- dex, Lammenschpnsweg 4, tel. 23553. Oegstgeest. Geopend apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 20274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae". Werkdagen 10 u. voorm.4 uur nam.: zondag 14 u. nam (t/m 8 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" (tot en met 1 maart 1959). Prentenkabinet Rijksuniversiteit Leiden (Kloksteeg 25). „Ralph, Fo to's/Tekeningen", 12 december t/m 10 januari a.s. Dagelijks geopend van 25 uur nam. (Op 31 december tot 4 uur). Zon- en Feestdagen gesloten. Romanuszaal, (Mare) Maria-ten- toonstelling. 610 december. Ge opend: maandag 8 december van 7 10 uur; dinsdag 9 december van 69 uur; woensdag 10 december van 69 uur. Aantal werklozen in de Bollenstreek plotseling gestegen Voor het arbeidsbureau in Lisse stonden de fietsen mannetje -aan- mannetje! Dat was maandag morgen om elf uur en binnen in de wachtkamer en in de hal was het druk met wachtenden. En om maar direct met de deur in huis te vallen: de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer G. F B. Maas, heeft het op die drukte hele maal niet begrepen. Een druk be zoek aan zijn bureau is een veeg te ken. Het betekent: de werkloosheid Toen men eind november de ba lans opmaakte, waren de cijfers nog niet zó, dat van verontrustend kon worden gesproken. Integendeel: zo wel in landelijk als provinciaal ver band gezien, mocht men in het ge west Lisse, dat behalve Hillegom, Lisse en Sassenheim, ook Noordwij- kerhout, Voorhout, Noordwijk, Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg om vat, niet eens klagen. In het gewest Den Haag waren bijv. 26 van de 1Ö00 inwoners werkloos. In het gewest Rotterdam 20 en in het gewest Lei den 19. In het gewest Lisse kwam men niet hoger dan 10. Niettemin steeg het aantal werkzoekenden in één maand van 180 naar 280. Verge leken bij vorig jaar helemaal niet zo schrikwekkend, daar men eind no vember 1957 vrijwel hetzelfde aan tal werkzoekenden telde. Om precies te zijn: 289, dus nog negen meer dan nu. Het is echter 'juist vooral de laat ste week erg druk geworden aan het bureau en het behoeft niet te ver bazen als men vandaag de dag reeds tegen de 400 werkzoekenden heeft ingeschreven. De sterke stijging moet in hoofd zaak worden toegeschreven aan de stilte die nu in de bloembollenbedrij- ven haar intrede heeft gedaan. Intussen is het wel opmerkelijk dat noch het fraaie najaar, noch de mechanisatie er toe hebben bijge dragen, dat het personeel eerder werd ontslagen. De heer G. F. B. Maas, deelde ons desgevraagd mede, dat dit in hoofd zaak is te danken aan een later ex portseizoen, waardoor het gehele be zo verre in een dynamisch bedrijf als het bollenvak ooit sprake van wintel-rust kan zijn. Het is dus verklaarbaar, dat in het rayon Lisse, de toestand momenteel minder florissant is dan in het rayon Katwijk, waar men bovendien nog heel wat werkkrachten in de tuin bouw kon plaatsen. Vooral bij het peen rooien in Rijnsburg en omge ving, terwijl de visserij de „behouden teelt"-periode nog niet is binnen ge gaan. Dat er in het gehele gewest weer flink wordt gebouwd, is te zien aan de cijfers over de werkgelegenheid in de bouwsector. Het aanbod be droeg verleden jaar om deze tijd 45 werkkrachten en thans maar 59. In de metaalnijverheid steeg het aanbod van 14 naar 24 en de vraag zakte van 53 naar 32. Hier moet wel in aanmerking worden genomen, dat juist in deze sector de arbeidsmarkt lange tijd sterk overspannen is ge weest. Nu de bollenpaktijd ten einde is, is het aanbod van vrouwelijke werk krachten belangrijk groter gewor den. Inclusief de gehuwde vrouwen bedraagt het aanbod thans 142. In het rayon Lisse zijn vraag en aanbod van schilders thans in even wicht. Er is naar timmerlieden meer vraag dan aanbod en naar metse laars ook. Intussen heeft men in het rayon Lisse een deel van de werkloze bloemistarbeiders al weer aan het werk kunnen zetten. Een groot stuk weiland aan de Achterweg te Lisse, de „Phoenix" genaamd wordt dooi de eigenaresse, gravin van Rechteren van Limpurg in bollenland herscha pen. In totaal is het stuk land acht tien hectare groot en zou één man welgeteld 6950 weken werk hebben voor alles klaar was. Er zijn reeds rond 50 man ingezet en in totaal kan men er 150 man tegelijk te werk stel len. Het land wordt nagenoeg twee en een halve meter diep omgedol ven. Men denkt deze winter drie hec tare gereed te krijgen. De rest blijft als aanvullende werkgelegenheid in drijf later de winterrust in ging, voor reserve tot de volgende winter.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2