3)e £cldóe(Eoii^cmt Kwestie Syrië-lsrael voor de Veiligheidsraad Politie-chef Serof ontslagen Iwan Adenauer naar Londen nu Verrassende overeenstemming in Genève DINSDAG 9 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14582 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.— gaat de weg alle tirannen Advert.: 17 ct p nun. Telefoontjes f 1.50 Georganiseerd overleg Dij de beihandeling van de begroting van Onderwijs is vooral de nare zaak betreffende het Georganiseerd Overleg tussen het departement en de leraren druk ter sprake gekomen. De leraren vroegen salarisverho ging en daarover is toen druk over leg gepleegd. De sfeer bij dit overleg werd echter danig vertroebeld door artikelen buiten dit overleg om in de onderwijsbladen, waarin aan het adres van de minister uitdrukkingen wer den gebezigd als „vuile taktiek", „laffe leugens" en „boerenbedrog". Men zou dit in ons land tussen de mensen met een academische oplei ding misschien niet mogelijk achten maar minister Cals heeft zich dien aangaande in de Tweede Kamer dui delijk én bitter uitgelaten. De ont wikkeling van deze salarissen is in het kort aldus dat in 1953 minis ter Cals was toen dus één jaar aan het bewind overeenstemming werd bereikt, maar niet op het argument dat de lerarenorganisaties hadden gebruikt, namelijk, dat de lerarensa larissen gelijk moesten worden ge steld met die van hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat. De optrekking der lerarensalarissen werd toen los ge zien van andere ambtelijke salarissen Hier raken wij naar onze mening het kernDunt. want minister Cals deelde als zijn mening mede, dat hij dararom het regeringsstandount logisch achtte om ook nu de lerarensalarissen niet automatisch te doen vallen onder de verhoging der topsalarissen van an dere ambtenaren llfij hebben zo de indruk, dat hier de kernfout schuilt, die in deze kwestie wel een rol speelt. De rege ring heeft nog op initiatief van mi nister Beel een belofte uit vroeger dagen vervuld en de salarissen der topambtenaren verhoogd. Dat kostte toen ongeveer twintig millioen. De minister heeft nu zelf betoogd: als men in het web van ambtelijke* sala rissen er één losmaakt en verhoogt, dan komt de hele -aak in beweging en dat is nu juist wat er na de ver hoging van de topsalarissen der amb tenaren gebeurd is. Die verhoging was fout. De regering heeft zich toen beroeoen op een gedane belofte, maar evenals zij nu zegt, dat bepaalde -a- larissen, die zeker te laag zijn, zoals bijvoorbeeld die van de kleuterleid sters, niet kunnen worden verhoogd omdat het geld er eenvoudig niet is, zo had zij toen ook met doorslagge vende argumenten kunnen komen, waarom zij die belofte niet kon hou den en wel met hetzelfde argument, dat zij nu gebruikt, namelijk dat dan alle ambtenaren salarissen in bewe ging komen. Dat argument is namelijk niet nieuw. IJoe is het nu verder gegaan? In 1953 werden dus de lerarensala rissen opgetrokken. In 1955 die bij het Nijverheidsonderwijs, in 1956 die van de kleuterleidsters en die zijn nu j nóg veel te laag en in 1957 die van de onderwijzers. Begrijpelijk, toen de bestedingsbe perking haar intrede deed kon men niet opnieuw beginnen aan allerlei verhogingen en men kon de begin- fout van de verhoging der ambtelijke topsalarissen nu eenmaal niet meer ongedaan maken. Sindsdien zijn er niets anders meer dan moeilijkheden geweest. De lera ren hielden vast aan salarisverhoging, die intussen minder kostbaar was dan de 20 millioen voor de topambtenaren, de regering bleef staan voor de moei lijkheid, dat deze verhoging niet te plaatsen was in het algemene rege ringsbeleid. Toen is er door een werkgroep, ge vormd uit een interdepartementale commissie een rapport uitgebracht. Het moet zó zijn geweest dat het ge organiseerd overleg aocoord ging met het oostellen van dit rapport, waar aan drie vertegenwoordigers van le rarenorganisaties trouwens hebben meegewerkt. Dit rapport werd toen door de leraren eerst een waardevol rapport genoemd, dat het standpunt van de leraren zou bevestigen. Om desillusies te voorkomen heeft minister Cals toen direct gezegd, dat de regering het rapport niet aldus zag. Toen zijn de artikelen gekomen in de lerarenbladen, boze artikelen met al lerlei beschuldigingen aan minister Ca's, waarin het rapport „boerenbe drog" werd genoemd. Het overleg is toen afgebroken, om dat de leraren toen nog alleen wilden praten, indien eerst hun wensen tot verhoging der salarissen werden in gewilligd. Minister Cals wil nu al deze nare dingen vergeten, indien men kan on derhandelen in een behoorlijke sfeer en indien men tenminste uitgaat van het standpunt, dat zelfs een minister van Onderwijs een behoorlijk en eer lijk man is. Maar ook •«•üen het overleg wordt hervat liggen de moeilijkheden die per. Zij liggen in de aard van het overleg. En daarover zullen wii het in een volgend artikel hebben. Wederzijdse beschuldiging De Veiligheidsraad, onder voor zitterschap van de Zweed, dr. Jar ring, is maandag bijeen gekomen ter behandeling van de klacht, die Israel tegen de Verenigde Arabische Repu bliek heeft ingediend in verband met het beschieten van Israëlische dorpen in het dal van Hoeleh door Syrische artillerie. De Israëlische vertegenwoordiger Abba Eban, deed een beroep op de raad om „stappen te temen ter ver zekering van een onmiddellijk oe- eindigen van dergelijke agressieve handelingen als het beschieten van Israëlische dorpen door Syrisch ge schut". Terwijl Eban sprak, werd een rap port van generaal Van Horn, staf chef van de Palestijnse bestands commissie, ter kennis van de raads- eden gebracht. Hierin werd gezegd, dat er bij het incident van drie cecember twee duidelijke fasen vielen te onder scheiden. In de eerste schoten de Syriërs met vuurwapens van klein kaliber, waar door een Israëlische herder werd ge dood. Vervolgens werd een uitge breid Syrisch artillerievuur afgege- Bondskanselier Adenauer hoopt vrijdag naar Londen te gaan voor be sprekingen met premier MacMillan. In diplomatieke kringen te Bonn gelooft men, dat het hoofddoel van Adenauers bezoek zal zijn een ver klaring te geven van zijn mislukte poging tot bemiddeling tussen Frank rijk en Engeland over de vrijhandels zone. En misschien is het ook wel Berlijn? CITROËN 2 cv Jarenlang „onbetaalbaar" rijplezier voor een gegaran deerde kilometerprijs (all-in systeem) ven op militaire stellingen of dorpen op Israëlisch gebied. „Dit, het gebruiken van geschut, nadat eerst met vuurwapens van klein kaliber is geschoten, is een handeling, die de vrede in gevaar kan brengen", aldus het rapport van generaal Van Horn. Syrische lezing. De vertegenwoordiger van de Ver enigde Arabische Republiek, Omar Loefti, verklaarde, dat het incident van drie december „bezien moet worden in het kader van de Israëli sche uitdagingen en be.-.tandsschen- dingen". „Onder de in de Israëlische klacht genoemde dorpen s er een, namelijk Dadura, dat als basis dient voor Israë lisch militair optreden, waardoor het gehele gedemilitariseerde gebied aan de grens tussen Syrië en Israe1 wordt bedreigd". De zitting van de Veiligheidsraad werd vervolgens tot een nader be kend te maken datum verdaagd. Paus in Maria Maggiore Oslo droomt al van witte Kerstmis Gistermiddag heeft Z.H. de Paus zijn voorgenomen bezoek aan zijn ti telkerk, de Maria Maggiore. gebracht. Alvorens de Paus zich naar de basi liek begaf, heeft hij de Mariazuil op het Spanjeplein bezocht. Nadat hij hier gebeden had, heeft hij aian de voet van de zuil een bos witte rozen neergelegd, getooid met een geelwit lint met het pauselijk wapen. Daarna zegende hij de over weldigende menigte, die het plein, de straten en de Spanjetrap vulde en be gaf zich vervolgens naar de Maria Maggiore. Daar knielde hij voor het altaar van het Allerheiligste neer, waarna hij vervolgens de beeltenis van „Maria, salus populi Romani" iin de Borglhesekapel vereerde. Tenslotte gaf de Paus vanaf de ver lichte voorgevel van de loggia zijn apostolische zegen aan de geestdrif tige mensenmassa, die het plein vul de en die bij het vertrek het cordon verbrak en de auto omringde waarin de Paus de mensen glimlachend ze gende. Toen het reeds donker was keerde de Paus naar het Vatikaan te rug. Ander werk' Generaal Iwan Serof, het hoofd van de Sowjet-veiligheidspolitie, is van zijn functie ontheven, zo heeft het officiële persbureau „Tass" maan dag gemeld. Serof krijgt „ander werk", zo heet het. Het persbureau gaf evenwel geen nadere bijzonderheden. Generaal Serof werd onmiddellijk na de executie van zijn vroegere chef Beria bevorderd en in de eerste ran gen van de Sowjet-hiërarchie opge nomen. Over zijn vroegere carrière is wei nig bekend ,doch zijn loopbaan sedert 1939 heeft hem in de westelijke pers en in kringen van Russische emi granten bijnamen bezorgd als „Iwan de verschrikkelijke", de „zwarte Iwan" en „de beul". Generaal Serof is 54 jaar, hij is „held van de Sowjet-Unie" en vier maal onderscheiden met de orde van Lenin. Zijn eerste orde van Lenin zou hij gekregen hebben voor het organiseren van deportaties uit het door de Russen in 1940 bezette deel van Polen. Eerder in dat jaar zou hij, als ad junct-volkscommissaris voor de staatsveiligheid, deportaties uit de bij de Sowjet-Unie ingelijfde Oost zeelanden hebben geregeld. Ook zou Serof betrokken zijn geweest bij het (Advertentie) Een rijke jonge Turk werd kort geleden verliefd op de dochter van een arme man. Hij ging bij papa op visite en vroeg de hand van het meisje. Die kon hij krijgen als hy voor elke kilo dat het meisje woog, 1.000 Turkse ponden in contanten aan papa betaalde. Zijn lieveling woog 60 kg. Op de avond voor de bruiloft overhandigde de jonge Turk zijn a.s. schoonvader 60.000 Turkse ponden (circa 60.000 gulden). wegvoeren van duizenden Tartaren uit de Krim en andere minderheids groepen, het instellen van dwangar beid ten behoeve van de Oostduitse uraniummijnen en het bijeen brengen van een leger dwangarbeiders voor de aanleg van het Wolga-Don-ka- naal. Gedegradeerd Amerikaanse deskundigen in Rus sische aangelegenheden zijn over het algemeen de mening toegedaan, dat Serof gedegradeerd is. Men vraagt zich af, welke rol Chroesjtsjef hier bij gespeeld heeft. Immers, Serof was stellig aan diens wil onderworpen en zo kan men zich moeilijk een andere reden voor Serofs achteruitzetting indenken dan dat dit het verlangen van andere Kremlin-leiders is ge weest. Nachtelijke rust In een der hoofdstraten van Oslo, die reeds in Kerstsfeer is gebracht. OVER KERNPROEVENVERBOD Op de drie-mogendhedenconferen- tie over een verbod van kernproeven in Genève is maandag overeenstem ming bereikt over het tweede artikel van een ontwerp-verdrag. Het artikel gaat over de instelling van een controle-organisatie en moet verzekeren, dat de verplichtingen van het verdrag door de partijen wor den nageleefd, zo is in een communi qué bekendgemaakt. De overeenstemming, die maandag werd bereikt, is een gevolg van een „doorbraak" op zaterdag, toen men het na vijf weken vergeefs heen en weer praten eens werd over het eer ste artikel van het ontwerp verdrag. Volgens dit artikel nemen de onder tekenende partijen de verplichting op zich om kernproeven op het eigen gebied te verbieden en niet deel te nemen aan proeven elders. Ook zul len zij die proeven elders niet aan moedigen. ELDERS NOG IMPASSE. Op de andere conferentie tussen Oost en West in Genève die over het voorkomen van verrassingsaan vallen is men gisteren op de 22e vergadering, weer niet uit de impas se over de agenda gekomen. Het Westen heeft er maandag, bij monde van de Amerikaan Foster, bij de communisten op aangedrongen om mee te werken een bespreking van technische middelen voor het ver minderen van de kansen van verras singsaanvallen mogelijk te maken. Foster zou gezegd hebben, dat het Westen niet verder wil praten als geen bewijzer van wil tot medewer king worden gegeven. Uit gezagheb bende bron verluidt, dat de eerste communistische reactie hierop nega tief was. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een pompeuze lijkkoets in de straten van Napels met een voor ons vreemde verschijning achterop: een jongen om bij afdalingen het r ad van de remmen te bedienen. ONSTABIEL WEER Een randstoring van een depressie boven Zuid-Scandinavië trok in de afgelopen nacht van Schotland over de Noordzee naar Denemarken en nam daarbij belangrijk in betekenis toe. Dit had tot gevolg, dat in ons land voor het eerst sinds ruim vier weken de wind weer tot hard aan wakkerde. De storing bracht onsta biele polaire lucht mee, die boven de Noordzee in de onderste lagen is ver warmd. Daarom kwamen er flinke buien in voor. Ook in het zuid-oosten van het land, waar gisteravond hier en daar nog drie graden vorst voor kwam, steeg de temperatuur tot en kele graden boven het vriespunt. In de komende 24 uur zal ons land in de noordwestelijke luchtstroming blijven, maar deze zal in kracht af nemen, enerzijds door het wegtrek ken van de genoemde storing, ander zijds doordat een van de oceaan komend frontensysteem de luchtdruk in Frankrijk tijdelijk wel zal doen dalen. In het binnenland kan de tem peratuur in de komende nacht tijdens opklaringen weer tot om het vries punt dalen. Ook in de komende 24 uur zullen er plaatselijk enkele buien vallen. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WIND Enkele buien, maar ook ver spreide opklaringen. Overwe gend matige, maar aan de kust aanvankelijk rog krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht '<r het binnenland tem peratuur o l et vriespunt. Mor gen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. 10 Dec. zon op 08.36; onder 16.29; maan op 07.51; onder 16.48. Nieuwe maan 18.23. Hoogwaterstanden 10 Dec. v.m. 2.35; n.m. 2.55. Het weer in Europa De ^veerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer sneeuw regen geheel bew. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GIENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO ALGIERS MADRID MALLORCA temp. 1 C. 2 onbewolkt geheel bew. sneeuw onbewolkt sneeuw geheel bew. onbewolkt - sneeuw half bew. zwaar bew. regen zwaar bew. licht bew. Korreltje Rijkdom is als zeewater: hoemeer men ervan drinkt, hoe dorstiger men wordt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1