S)e W.-Berlijn wijst rode plannen af tt Juno 2 WILLI BRANDT BOEKT SUCCES BIJ VERKIEZINGEN Maanraket teruggevallen in de Sahara Dulles ziek Paus toch naar Lourdes? Russische Nobel-prijswinnaars De Gaulle's bezoek aan Algerië Schietpartij aan Israëls grens Minder koud Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon; Directie. Ahonnera.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 8 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG 1 I zocht maan in Sahara BUREAUX: PAPKNURACHT 32 Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 SOCIALISTEN BEHAALDEN ABSOLUTE MEERDERHEID In West-BerKjn zijn zondag verkiezingen gehouden voor een nieuw stads- parlement, waarbij 133 afgevaardigden zes meer dan in de oude stads- vertegenwoordiging moesten worden aangewezen. Zes partijen hadden kandidaten gesteld, doch blijkens de uitslagen zal het nieuwe stadsparle- ment slechts twee partijen tellen, de sociaal-democraten en christen-demo craten. Geen van de kleinere partijen slaagde erin de vereiste vijf procent te halen. De sociaal-democraten krijgen 78 zetels en de christen-democraten 55. Politieke kringen in Bonn noemden de uitslag een persoonlijke overwin ning voor de sociaal-democratische burgemeester Brandt. De uitslag dezer verkiezingen wordt tevens als het antwoord der West- Berlijners beschouwd op Chroesjtsjefs voorstel, om van West-Berlijn een vrije stad te maken. SLECHTS TWEE PARTIJEN sprak over de „moedige strijd, die de communistische candidaten, ondanks Volgens de uitslagen van vandaag' terreur, bedreiging met moord en re- hebben de sociaal-democraten met een meerderheid van 52,6 procent ge wonnen. De christen-democraten kre gen 37,7 procent (en de communis ten 1,95 procent). De opkomst der kiezers bedroeg 93,7 procent (1954: 91,8). De burgemeester van West Berlijn, Willi Brandt, heeft zondagavond te genover verslaggevers verklaard, dat de resultaten van de verkiezingen een „dodelijke slag voor de commu nisten" zijn. „De Berlijners hebben met over weldigende meerderneid bewezen, dat zij nimmer voor het communisti sche juk zullen buigen aldus Brandt. Hij voegde hieraan toe, dat de Sow- jet-Unie dit ook zou begrijpen. Hoe weinig ze begrijpen toont bijv. de Oostduitse radio-omroep, die in een eerste commentaar op de re sultaten der Westberlijnse verkiezin gen onder meer verklaarde, dat de „loop der geschiedenis door derge lijke vervalste verkiezingen niet zal worden tegengehouden". „Er kunnen slechts werkelijk vrije verkiezingen worden gehouden, wan neer de bezettingstroepen uit Berlijn zijn vertrokken", aldus deze commu nistische commentator, die ook nog Geen tiara, maar 5 miljoen lire volverschoten", hadden gevoerd. De spreker van de Oostduitse ra dio-omroep besloot: „De Sowjet-Rus sische voorstellen ten aanzien van Berlijn blijven op de agenda, zes maanden is lang genoeg". Het Russische partijblad „Prawda" heeft maandag over de West-Berlijn- se verkiezingen geschreven: „Reac tionaire kringen trachten deze ver kiezingen als een soort referendum voor te stellen waarin de West-Ber- lijners hun houding tegenover de Russische voorstellen tonen, maar het is duidelijk dat deze verkiezingen daar niets mee van doen hebben". Intussen begint zich een eigenaar dig conflict af te tekenen tussen bondskanselier Adenauer en burge meester Brandt. Adenauer is naar Berlijn gevlogen om de Berlijners moed in te spreken, maar burgemees ter Brandt was daarmee niet zo inge nomen als men denken zou. De so cialistische burgemeester zag in Adenauers bezoek meer een verkie zingsmanoeuvre ten voordele van Adenauers partij, de christen-demo craten. Een onderhoud tussen Adenauer en Brandt, dat eerst op het program stond, is bij onderlinge overeenkomst afgelast. Voorts vraagt men zich ook af, hoe Adenauer eigenlijk denkt over de aanzienlijke diplomatieke activiteit, die Brandt sedert het ontstaan van de crisis om Berlijn heeft ontplooid en met name over diens plannen om in de nabije toekomst een bezoek aan de V. S. te brengen en zijn verkla ring. dat hij zich bereid houdt voor besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken over Berlijn te Parijs. Men gaat zich afvragen, wie ten slotte over Berlijn zal beslissen: da Westduitse regering of de Berlijnse burgemeester. De rivaliteit tussen Adenauer en Brandt is zaterdag ook gebleken uit het feit. dat burgemeester Brandt niet op het Berlijnse vliegveld aanwezig was om de bondskanselier bij zijn terugreis uitgeleide te doen. VENTIEL OORZAAK VAN VERTRAGING Officieel is medegedeeld, dat de Amerikaanse maanraket „Juno twee", met haar neuskegel „Pionier drie", zondag weer in de dampkring van de aarde is teruggekeerd, waarna raket en kegel, te 20.51 uur, boven de Sa hara, ten zuiden van Libië, in Frans- Equatoriaal-Afrika, zijn neergestort. Dr. von Braun heeft meegedeeld, dat het mislukken van de poging een Met drie speciale tremen zijn va - gevoj& is van een verkeerd geplaatst ochtend pelgrims uit het dl0C®®s Ber- ventie, dat de vermenging van gamo, waar Paus Johannes vandaan brandstof en zuurstof in de eerste komt, te Rome aangekomen, om de H. Vader 5 miljoen lire aan te bieden (35.000 gulden). Dit is de opbrengst van de collecte, die het diocees Ber gamo heeft gehouden als geschenk voor de Paus. Het plan om de H. Vader een tiara aan te bieden is uitgesteld. De 35.000 gulden zullen in overeenstemming met de schenkers voor charitatieve doeleinden worden besteed. Hedenmiddag brengt de Paus een bezoek aan het Piazza d'Espagna, watar 't hoog op 'n zuil staande beeld van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen het voorwerp is geweest van de jaarlijkse bloemenhulde der Romei nen. Ter ere van het bezoek van de Paus zal het plein des avonds met honderden lampjes worden verlicht. brandstof en zuurstof in de eerste trap van het raket moest regelen. Binnenkort gaat men nog eens een poging doen. Von Braun zei, dat men wellicht enige veranderingen in de raket zal moeten aanbrengen, hoewel er tot dusver geen aanwijzingen wa ren, dat de Juno-2 nog andere gebre ken -vertoonde dan die, welke het tekort aan snelheid had veroorzaakt. Geen record-hoogte. De „Juno-2" heeft zaterdagnacht zijn grootste hoogte, nl. 104.000 km, bereikt. De raket heeft dus niet het record i van de Navo-raad zal bijwonen, kan kunnen breken van de kunstmaan I doorgaan, zo heeft zijn woordvoerder, van de 'luchtmacht, die een hoogte Lincoln White, zaterdag bekendge- van 126.590 km heeft bereikt. maakt. Hoewel de laatste poging van het Amerikaanse leger om een raket naar de maan of in de kring om de zon te zenden, niet is gelukt, is deze poging van wetenschappelijk standpunt be schouwd zeker geen mislukking t« noemen, zo is door functionarissen der Nasa (het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart) zondag meegedeeld. Men heeft belangrijke gegevens over de dodelijke stralingsgordel om de aarde ontvangen, die zoals bekend een van de moeilijkst te nemen hin dernissen is voordat men een beman de satelliet de ruimte in kan schieten. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, is vrijdagmiddag in het Water Reed ziekenhuis in Washington opgenomen wegens „ingewandsstoornis". Hij moet enige dagen onder obser vatie blijven voor een ontsteking aan de dikke darm. Dulles verwacht evenwel dat zjjn voorgenomen reis naar Parijs, waar hij de bijeenkomst Goede bedoelingen werden door het slijk gehaald Mgr. P. M. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes, heeft gisteren te Parijs verklaard, dat de H. Vader in februari- 1959 graag naar Lourdes wil komen om zelf de eeuwfeestviering van het genadeoord te sluiten. Maar, zo voegde hij eraan toe, Pau sen zijn niet vrij. Volgens Mgr. Théas zou de Paus zijn reis als volgt ge dacht hebben: van Venetië uit per vliegtuig naar Lourdes en van daar uit een kort bezoek aan Ars, waar 5 augustus volgend jaar het eeuwfeest wordt gevierd van de H. Pastoor van Ars. De drie Russische kerngeleerden, die de Nobelprijs voor natuurkunde 1958 gezamenlijk gewonnen hebben arriveerden gisteren in Stockholm. Het zijn de professoren P. A. Tsje- renkof, I. M. Tamm en I. Frank. Zij zulen woensdag de prijs uit handen van koning Gustaaf Adolf ontvangen. Op een persconferentie, die de drie geleerden later op de dag gaven wei gerden zij beleefd te antwoorden op vragen over het lot van Boris Paster nak. Deze nam aanvankelijk de No belprijs voor Literatuur aan, maar was gedwongen haar later van de hand te wijzen door de aanvallen, die in Rusland op hem werden gedaan. Gisteren werd de veroordeling van Pasternak „als verrader" door het blad van de nieuwe federatie van Russische schrijvers-verenigingen op nieuw geprezen. „De eenstemmige veroordeling van Pasternak door alle schrijvers van Rusland toont de kracht aan van onze ware Sovjetin tellectuelen", aldus het blad. In Stockholm vrezen inmiddels de organisatoren van de Nobelplechtig- heid een pro-Pasternak-demonstratie. Zij zouden vernomen hebben, dat de aanwezigen hun ongenoegen over de afwezigheid van Pasternak tot uiting zullen laten komen door op te staan en een minuut stilte te houden wan neer de naam van de Sovjet-schrjj- ver wordt genoemd. De Franse premier, generaal Char les De Gaulle, die een bezoek van 5 dagen aan Algerië heeft gebracht, is zondagavond naar Parijs terugge vlogen. Te Algiers wordt van welingelichte zijde vernomen, dat de generaal heeft bepaald, dat 't militaire bestuur over Algerië twintig dezer zal eindigen, om dan door burgers te worden overge nomen. Verwacht wordt, dat de econo mische en financiële deskundige Paul Delouvrier, die De Gaulle op diens Ongeveer vijftig leden van het Engelse comité voor directe actie tegen een atoomoorlog hebben te Swafham in het Engelse graafschap Norfolk een demonstratie gehouden tegen het bouwen daar van een Amerikaanse basis voor het afvuren van geleide projektielen van het type Thor met atoom-lading Ondanks een aanval door de politie met waterstralen drongen de mensen door op het bouwterrein en gingen zitten rondom de enorme betonmolen, waarin het cement voor de aanleg van de basis wordt bereid De foto laat zien hoe de politie uit eindelijk een van hen, Will Warren uit Oxford, door de modder van het terrein sleepte. Kard. Giobbe naar Rome vertrokken Kardinaal Giobbe, pauselijk nuntius in Den Haag, is zaterdagmorgen van Schiphol naar Rome vertrokken. jongste bezoek aan Algerië heeft ver gezeld, met de hoogste bestuursmacht over Algerië zal worden bekleed, waarbij hij echter meer als technisch, dan als politiek bestuurder zal optre den. Het zou de voornaamste taak van Delouvrier worden toezicht te houden op de uitvoering van het voor Algerië opgestelde vijfjarenplan, dat beoogt voor dit Franse overzeese gebiedsdeel vooruitgang op economische en maat schappelijk gebied te brengen. Voorts wordt verwacht, dat gene raal Raoul Salan, tot nu toe militair opperbevelhebber en hoogste burger lijke gezagsdrager in Algerië, ook op militair gebied een andere functie, namelijk die van inspecteur-generaal der Franse strijdkrachten, met Parijs als standplaats, zal krijgen. Hy zou, als reeds eerder gemeld, als opper bevelhebber der Franse strijdkrach ten in Algerië worden opgevolgd door z'n huidige plaatsvervanger, de lucht macht-generaal Maurice Challe. verwarmde polaire lucht geleidelijk verder landinwaarts voeren. In ver band hiermede zullen de temperatu ren stijgen. Voornamelijk in de kust provincies zullen daaro'j enkele buien vallen. Dit Dummer bestaat uit 1pagina's Vleet het Hoeleh-dal Vanaf Syrisch grondgebied is de gehele nacht van zaterdag op zondag met geweren en automatische wa pens geschoten op Israëlisch grond gebied, aldus is zondag uit Tel Aviv gemeld. De beschieting vond plaats in het gebied van Gadot. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft medegedeeld, dat Sy rische militairen ook zondagavond, voor de tweede achtereenvolgende nacht, Israëlische dorpen in het dal van Hoeleh onder vuur hebben ge nomen. De Syriërs begonnen, kort voor het invallen der duisternis vanaf heuvel toppen te vuren en zij hielden dit, met tussenpozen, ongeveer anderhalf uur vol. Het vuur is van Israëlische zijnde niet beantwoord. Er vielen geen slachtoffers. Zoals gewoonlijk luiden de Syri sche berichten geheel anders. Hij had graag perziken willen eten Een tienjarige jongen, voor wie enige dagen geleden een jacht op perziken over drie werelddelen werd begonnen, is in een Londens zieken huis overleden aan beenkanker, na dat hij een half jaar geleden een val had gemaakt. Woensdag jl, toen hij reeds op sterven lag, 'verd hij tien jaar en omdat hij zo graag perziken had willen eten, was door een Lon dens blad een grootscheepse actie op touw gezet om wat van deze vruch ten, die in Engeland niet te krijgen waren, te bemachtigen. Er kwamen perziken van de Franse Riviera en daarna ook uit Griekenland, Zuid- Afrika en de Verenigde Staten, bij dozijnen, maar de jongen was te ziek om er meer dan een van te kunnen nuttigen voordat hij overleed. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). ENKELE OPKLARINGEN. Nu en dan opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovin cies ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuid en west. Over het algemeen iets hogere temperaturen, maar in het zuidoosten van het land vannacht lichte vorst. Een woordvoerder van de strijd- Jordaan overgestoken waren om Sy rische stellingen aan te vallen. Na een mitrailleurgevecht van cir ca 45 minuten moesten de Israëliërs zich terugtrekken, aldus de woord voerder. De spanning is er weer. De Egyptische bladen meldden zondag, dat Iraël in de afgelopen 48 uur een „reusachtig' sterke troepen macht aan de Syrische en Libanese Het semi-officiële blad „Al Sjaab" schreef, dat de Arabische strijdkrach ten opdracht hebben gekregen op - ontwikkelingen. z^n v00r verrassen(*e Het weer in Europa Het gebied van Hoeleh is zondag avond zowel door Syriërs als door Israëliërs met krachtige zoeklichten verkend, om wederzijds plotselinge grensoverschrijdingen te verhinderen, krachten van de V.A.R. zei, dat Israë lische eenheden zaterdagavond de grens heeft samengetrokken. 9 Dec. zon op 08.35; onder 16.29; maan op 06.39; onder 15.56. Hoogwaterstanden 9 Dec. v.m. 1.45; n.m. 2. Gedurende het weekeinde is een hogedrukgebied van de Britse eilan den via onze omgeving naar Mid den-Europa en de Balkan getrokken. De aanvoer van lucht van de Noord zee werd hierdoor onderbroken. Tij dens opklaringen kwam zondagmor gen bijna overal in het binnenland lichte vorst voor. Maandagmorgen vroor het alleen nog in het zuidoos ten van het land, waar op verschei dende plaatsen 6 graden vorst werd gemeten. Uit Frankrijk e.i Zuid- Duitsland werd plaatselijk 9 graden vorst gemeld. Een depressie, die zondag over IJsland trok, verplaatste zich naar Zuid-Scandinavië. Een bij behorend front nadert over de Noordzee en Engeland en zal in de komende 24 uur over ons iand trek ken. De wind zal daarbij langzaam naar het westen ruimen en boven zee De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI licht bewolkt 17 C. STOCKHOLM sneeuw 1 OSLO sneeuw 1 KOPENHAGEN regen 3 ABERDEEN half bewolkt 1 LONDEN zwaar bewolkt 3 AMSTERDAM geh. bewolkt 2 BRUSSEL onbewolkt 4 LUXEMBURG geh. bewolkt 5 PARIJS onbewolkt 5 BORDEAUX geh bewolkt 2 GRENOBLE half bewolkt 8 NICE onbewolkt 3 BERLIJN sneeuw 1 FRANKFORT geh. bewolkt 4 MüNCHEN geh. bewolkt 6 ZURICH geheel bewolkt 3 GENèVE geheel bewolkt 3 LOCARNO onbewolkt 7 WENEN onbewolkt 4 INNSBRUCK onbewolkt —12 ROME onbewolkt 0 AJACCIO licht bewolkt 4 ALGIERS regenbui 12 MADRID zwaar bewolkt 7 MALLORCA half bewolkt 9 Korreltje Poëzie is de waarheid op haar zon dags.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1