Bezienswaardige wenken vlot voor ve rloop Overvaller door bezoek in werk gestoord Advokaat vergat alle eüende Jager door schot hagel gedood Thijs de Tuinman zegt héérlijk volop appels eten! Commissaris bezocht Voorschoten Wethouder door woedende fotograaf gestoken WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 Dh LElUSfc GUURAN l Trachtte bejaarde man te wurgen Gistermiddag omstreeks kwart over vijf drong een overvaller bin nen in een brandstol'fenhandel aan do Wilgenweg in Amsterdam-noord. De overvaller, die ongeveer 25 Jaar oud moet zijn, trachtte een *4 jarige filiaalhouder door wurging van het leven te beroven. De bejaarde heer dankt zijn leven aan het feit, dat eon kennis van hem een oude kast kwam bezorgen. De overvaller sloeg toen In allerijl op de vlucht. Toen er gebeld werd, opende de fi liaalhouder, de heer J. H. Smit, de deur omdat hij een kennis verwach te, die hem een oude kast zou bren gen. Er stapte een jongeman binen, die hem toebeet: „Ik moet je geld hebben!" en meteen kreeg de bejaar de heer een tik met een Engelse sleu tel op zijn hoofd. Tegen .de verwach ting van zijn tegenstander in, verloor de filiaalhouder het bewustzijn niet. Hij vocht voor zijn leven en, een wei nig uit het veld geslagen, trachtte hij de heer Smit te wurgen. Toen de twee door het kantoortje rolden, hoorde de bejaarde filiaalhouder de brievenbus klepperen en zag hij de verwachte kennis voor de deur staan met de kast. De overvaller schrok, sprong op en vluchtte het achter het kantoor ge legen keukentje binnen. De heer Smit zag kans, de deur te openen en zakte In een huis te Kampen was vele ja ren een advocaat gevestigd. Deze vertrok ettelijke jaren geleden met zijn gezin naar Canada. Ook zijn op volger vertrok naar elders. Het huis werd daarna door een particulier gezin bewoond, waarna onlangs het pand werd gekocht door een meubelhandelaar uit Ootmarsum, die er een meubelzaak in wilde vesti gen. De meubelhandelaar deed echter een wonderlijke ontdekking. In de kelder van het bewuste pand werd een compleet advocaten-archief aan getroffen, dat op rekken was ge plaatst en waarbij een kartotheek werd aangetroffen die naar de 1500 in de rekken opgeslagen dossiers ver wees. De dossiers bevatten gegevens over POB-zaken, echtscheidingen, faillissementen, strafzaken, kinder zaken, nalatenschappen enz. Een van de advocaten moet het huis hebben verlaten zonder zich verder om dit archief te bekommeren en zonder iemand kennis te geven dat het in de kelder aanwezig was. De meubelhandelaar heeft de poli tie van de vondst in kennis gesteld en alles is per bestelwagen naar het politiebureau overgebracht. In de kelder werd tevens nog een brand kast aangetroffen waarin zich aller lei stukken bevonden. De kelderdeur was niet gesloten, maar aangertomen mag wel worden dat onbevoegden niet van de vaak vertrouwelijke stuk ken hebben kennis genomen. IN DECEMBER KOPEN WJ.. toen in elkaar. Terwijl de bezoeker trachtte hem overeind te helpen, verscheen de jongeman weer: hij had achter langs geen uitweg kunnen vin den. Hij poogde de bezoeker te inti mideren met de opmerking: „Als je niet weggaat, schiet ik je neer!" In zijn zenuwen gaf de aangespro kene de raad; „Ik zou zelf maar weggaan!" De jongeman nam die raad aanstonds ter harte en geen van de twee verbouwereerde heren deed ook maar één poging om de aanval ler vast te houden. De overvallene en zijn vriend heb ben do politie slechts een zeer vaag signalement kunnen geven. De heer Smit voelde zich aanvan kelijk nog wat duizelig maar hij was toch nog fit genoeg om 's avonds aanwezig te zijn op een personeels feestavond. Bij een jachtpartij op hazen is gis termiddag te Buren om het leven ge komen de 71-jarige kolonel b.d. H. G. van Everdingen uit 's-Gravenha- ge, oud gewestelijk commandant van de rijkspolitie. De heer van Everdin gen zou vandaag 72 jaar geworden zijn. Hij werd door een schot hagel in de hartstreek getroffen. Hij was onmiddellijk dood. Het ongeluk ge beurde toen de zeven jagers over een damhek klommen. Bij het springen van het hek kwam een van hen enigszins ongelukkig te recht, waardoor zijn geweer afging. Het schot hagel trof de op één meter afstand staande heer van E. in de borst. Het schot zou afkomstig zijn geweest van het geweer van de on geveer 60-jarige heer Rcelofs uit Tiel. De officier van justitie te Arnhem heeft zich op de plaats van het onge luk op de hoogte gesteld van de toe dracht. Kruideniers gaan door mei boekverkoop Consument bepaalt wat in winkel thuishoort Op grond van historische rechten, die door de vestigingswet nog nooit zijn aangetast, zal de door de staats secretaris van economische zaken af gekondigde vestigingsbeschikking boekverkopersbedrijf 1958 de krui deniers niet raken en zal de verkoop van pocketbooks rustig kunnen door gaan. Dit heeft gistermorgen de heer P. Renkema, voorzitter van de krui deniersvakcentrale, verklaard op een persconferentie, welke in Utrecht werd gehouden. Toch houdt deze zaak de kruide niers ernstig bezig, aldus de heer Renkema, die er in dit verband op wees, dat de jonge kruideniers, die zich gaan vestigen, niet in de gele genheid worden gesteld üocketbooks te verkopen. Hij acht terwille van de rust en goede verstandhouding gewenst, dat de beschikking zo spoedig mogelijk wordt ingetrokken. De volksgemeen schap wordt er, volgens hem, niet mee gediend. De kruideniers, zo zei de heer Renkema, hebben de artikelen, die zij in hun zaken hebben, niet aan getrokken. maar deze zijn hun aan geboden. De vleeswaren fabrikanten zochten de kruideniers op omdat hier de beste distributiemogelijkheden lagen. De kruidenier is de distribu- ant geworden van hetgeen de pro ducent op de markt brengt. De con sument bepaalt of een artikel in een kruidenierszaak thuishoort, aldus de voorzitter van de kruideniersvak centrale. BRAND BU VAN GELDER. Om half zeven gisteravond is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de N.V. Koninklijke Papierfa briek van Gelder Zonen te Wor- mer. De fabrieksbrandweer en de brandweerkorpsen van Wormer en Wormerveer waren direct ter plaatse om het vuur te bestrijden. De brand is ontstaan in een dei- oudste afdelingen vari de fabriek. Het houten dak dat over een lengte van 50 meter op deze afdeling rust, brandde geheel af. Behalve de brand schade is er ook een grote waterscha de. Een der arbeiders an de papier fabriek, de 64-jarige C. Grandiek, heeft bij de blussingswerkzaamheden zijn arm gebroken. DE LETTERKAST VAN ST. NICOLAAS Letters zijn in de decembermaand een veel gevraagd gebruiksartikel. Wij kennen de, alleen voor 5 decem ber in het leven geroepen industrie van cholodadeletters. Daarnaast reikt het gebruik van druk- en schrijflet ters tengevolge van Sinterklaasrij men, Sinterklaaskranten e.d. tot on gekende hoogte. Zo min als de chocoladefabrikant maar lukraak zijn sortiment letters maakt, zo min koopt de drukker zijn lettermateriaal op de gis. Aan de hand van het verbruik is voor beide soorten letters, de choco lade zowel als de lode een stan daard verdeling ontstaan. Wij hebben hier een vergelijking getrokken tussen beide groepen. Uit gaande van de hoeveelheid van 500 letters van iedere soort zien wij dat bij de drukletters de letter E een wel zeer vooraanstaande plaats inneemt, gevolgd door de N, terwijl de letters A-D-O en R tot de vrij veel voorko mende letters worden gerekend. Indien de chocoladeletters vol gens deze zelfde verdeling werden gemaakt zouden de, in ons land veel De werkmethodes in bollenbedrijf Het onderzoek naar de verbetering klaarde tegenstander te zijn van het van de werkmethoden begint meer op gang te komen. En dat voor dit onderzoek enorm veel belang stelling bestaat in het vak bleek gis termiddag in „De Nachtegaal" toen daar de RIVI,B (ver. van reizigers, inkopers en administratief personeel in het bollenvak) een vergadering hield. Op deze bijeenkomst sprak nl. drs. J. Keijzer van het Econo misch Technologisch Instituut oVer werkmethode-onderzoek en bloem bollen. Na opening door de RIVIB-voor- zitter drs. J. van Nieuwkoop uit Sassenheim. begon drs. Keijzer met te zeggen dat men een voortreffe lijk ingericht bedrijf kan hebben en alle mogelijke technische hulpmid delen, als echter de werksfeer niet gunstig is, dan zal men mindere re sultaten boeken dan een bedrijf dat over een minder goede outilliage be schikt. Men dient niet te vergeten, dat werkgever en werknemer een eenheid moeten vormen; een geza menlijk streven naar een zo gunstig mogelijk resultaat. De prestaties per man-uur zullen opgevoerd moeten worden. Niet dat dit betekent dat de werknemer harder zal moeten gaan werken. Het moet hem juist gemak kelijk gemaakt worden in de zin dat hü vlot kan werken, dat hij kan doorgaan en dat geen stagnaties kunnen optreden. Een belangrijk punt vond drs. Keijzer ook de li chaamshouding. Neem bijv. het planten van bollen, waarbij één man het bollenbed moet „overschieten", zoals dat in vaktermen heet. Bukken is daarbij veel vermoeiender dan door de knieën zakken. Drs. Keijzer bleek ook een ver- Het Liberiaanse tankschip „Vron- tados" heeft dinsdag in het Nauw van Calais, ter hoogte van Dover, een man in een kano gepraaid, die ver telde dat hij een Oekrainer was op weg naar huis. Omdat hij in Enge land geen werk kon vinden was hij uit Engeland vertrokken naar Calais. Vandaar w.lde hij naar Genève trek ken om aan het Rode Kruis repatrië ring naar de Sowjet-Unie te vragen. De te Karatsj woonachtige mul timiljonair Maja Moesa heeft wegens het smokkelen van goud een boete van drie miljoen roepies (ongeveer 2,4 miljoen gul\en) gekregen. vele en lange overwerk in de bol lenstreek. Het overwerk heeft voor de werknemer een prettige kant: het wordt goed betaald. Er zijn bloembollenexporteurs die het over- werkgeld dat de mensen normaal zouden verdienen uitbetalen en toch niet overwerken. De prestaties zijn beter dan wanneer men de mensen voor dat geld laat werken. In het exportseizoen komt men in de bollenstreek de gekste dingen te gen. De legger-administratie, één van de grote puzzles van het bollen vak, zolang de export bestaat, wordt niet voldoende bekeken. Onder meer moeten in de topdrukte de reizigers het systeem bijhouden. Er zijn maar enkele zaken die hun voorraad-ad- ministratie goed voor elkaar hebben, aldus drs. Keijzer, maar in die ge vallen hield nimmer een verkoper de. legger bij Drs. Keijzer gaf natuurlijk nog veel meer tips en hints en de aan wezigen hebben deze middag onge twijfeld veel opgestoken. De Commissaris der Koningin In de Provincie Zuidholland bracht heden met zijn echtgenote een werkbezoek aan Voorschoten. In het raadhuis wer den de heer en mevrouw Kiaasesz door b. en w. ontvangen. Van links naar rechts: wethouder Schrama, me vrouw Kiaasesz en burgemeester Van der Hoeven en de Commissaris. Haarlemse Bloemenkeuring 't Loopt nog steeds geen storm op de wekelijkse keuring in Haarlem. Weliswaar hebben de tafels om deze tijd van het jaar nog nimmer door gebogen onder de bloemenlast, maar het is intussen wel duidelijk dat het broeiseizoen later zal inzetten dan normaal. We zagen nu van de be kende Sassenheimse narcissenspecia- list Warnaar een fraai roodcup onder de naam Orange Standaard, mooi gelijk in bloei en prima van kleur en stengel. Een knap staaltje broei- kunst. De bijzonder fraaie cupnarcis Bar ret Browning zagen we van de fa. G. B. de Vroomen Zn uit Sassenheim. De fa. Gebrs. Egging uit Voorscho ten besloot deze korte rij met de blauwe hyacint Vanguard en de al leraardigste rose Rosalie. Een hya- cintje, dat vlot broeit en waarvan men in Voorschoten een grote partij kweekt. Een fotograaf uit Papendrecht gaf gisteravond wethouder A. Baars in het stadhuis van Sliedrecht, tijdens een vechtpartij, met een dolkmes enige steken in het gelaat. De wet houder van Sliedrecht moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De fotograaf R. werd door de gemeente politie opgesloten. In de trouwzaal van het stadhuis zou een vergadering worden gehou- Denemarken heeft er een eiland bij. Men kan bij goed weer dit 621e eiland van het Deense koninkrijk op drie mijl uit de kust bij Tunoe zien liggen. Het is een strookje land van ongeveer 750 meter breed, hier en daar begroeid. Als de traditie ge volgd wordt, zal het eiland naar de huidige premier, Hansen, genoemd worden. den van de commissie die de belan gen van het gemeenteziekenhuis ge- hartigt. Voor de aanvang van de vergadering was wethouder Baars alleen in de zaal aanwezig, totdat de fotograaf R. uit Papendrecht binnen trad. Toegang ontzegd. R. was enige tijd geleden de toe gang tot het stadhuis ontzegd. Toen de wethouder dit de man wilde dui delijk maken, ontstond er een vecht partij. Plotseling trok de fotograaf een dolkmes en bracht de wethouder enkele diepe verwondingen aan het gezicht toe. Op hulpgeroep van de wethouder, snelden enkele voorbijgangers toe en overmeesterden de geheel buiten zichzelf verkerende fotograaf. De vergadering werd door dit vreemde incident afgelast. voorkomende Jantjes, J aapjes en Joopjes en allerlei J-namen veel te kort komen. In de chocolade-taal behoort de J dan ook tot de meest gebruikte. Dat de M. hierop direkt volgt kan na tuurlijk zijn oorzaak hebben in de talloze Marietjes, maar zou het ook niet komen omdat het zo'n grote let ter is? Bekijken wij de zeer beschei den letter I, dan komt deze in ons sortiment van 500 letters geheel niet voor. De zo sterk geprononceerde let ter E in het rijk van de drukinkt behoort in de chocolade letterkast tot de zwakkere middelmaat. (16) W&izmQtmrwmLem \(tante,men wurm een Ja maar, t is elke dat wat anders miimiRHmiiuiKMCiiH f filmpje taan kopen r"i patworüteen dure varantte1 tiahaü t k anders mm ten tluistere diamant'Jullie nn deurmeten'Maar iÉs i vooruit, ik koop hem1 Ie hen! re weert' aan het verwtnmn. Jidonia Q t Jou bsms niet tebeurenijfj^ 'lambiek heeft wil verdiend dat xeen\ "X leuke foto mi hem maakt, Wkke oom inxm nemnm trm euMuom m een vooste, cn inwmMiittiimmmuimwiwiN.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6