Leerling-vlieger maakte noodlanding op de Noordzee Pauselijk nuntius nam afscheid van Nederland De 37 verstekelingen PHILIPS .Photoflux Mr In 't Veld voelt niet veel meer voor a!g. kinderbijslagverzekering Afbraak Vaticaans-paviljoen WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Tijdens een receptie in de nuntiatuur in Den Haag heeft mgr. Paolo Giobbe, gistermiddag afscheid genomen van zeer vele autoriteiten. De foto toont het afscheid van mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer. Na een onvergefelijk verblijf" een onvergefelijk huldebetoon Lunch op „Huis ten Bosch" Gisteren heeft kardinaal Giobbe of ficieel afscheid genomen van Neder land, in het bijzonder van katholiek Nederland, alvorens naar Rome te vertrekken in verband met zijn ver heffing tot kardinaal. Het was een luisterrijke plechtigheid in da Carne- gielaan, waaraan vele representatieve figuren uit Nederland deelnamen. Alvorens het algemeen afscheid be gon heeft het huldigingscomité de scheidende nuntius de dank van ka tholiek Nederland betuigd. In een toespraak zeide de voorzitter, mr J. R. H. van Schaik, dat mgr Giobbe weliswaar zijn diplomatieke functie Lampen o.f.m., dr J. J. Loeff, secre taris van het r.k. kerkgenootschap, de president van de raad van bestuur der St. Radboudstichting mgr dr R. R. Post, mgr J. J. H. van Rossum, deken van Arnhem en mgr dr A. C. Ramselaar, president van het klein seminarie te Apeldoorn en de deken en vele pastoors van Den Haag. Ook hadden aan de uitnodiging tot dit afscheid gehoor gegeven ver schillende leden van de Raad van State, van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer. Voorts was het gehe le corps diplomatique aanwezig, de ministers en staatssecretarissen met aan het hoofd dr W. Drees, hoge functionarissen van het departement van buitenlandse zaken met hun mi nister, mr J. M. A. H. Luns. Ook de president en vice-president van het int. hof van justitie, z.exc. Helge gaat neerleggen, maar nog zoveelKlaastad en sir Muhammed Zafrulla geestkracht heeft, dat hij een nog j Khan kwamen kardinaal Giobbe de verhevener taak in het bestuur der hand drukken. Kerk gaat verrichten, waartoe de Paus hem zelf geroepen heeft. Mr Van Schaik zeide, dat het voor de katholieken van Nederland niet vreemd was, dat mgr Giobbe daar toe geroepen werd, omdat er altijd in ons land een grote invloed van hem is uitgegaan. Overal waar een beroep op de nuntius werd gedaan, verscheen hij; hij had een onbe grensde belangstelling voor het gods dienstige, sociale en culturele leven. Tenslotte gewaagde hij van de „Mgr Giobbe-stichting", die van ac tief medeleven met de katholieke universiteit getuigde. Mr Van Schaik overhandigde daarop een chèque, een geschenk van de Nederlandse katho lieken. Lofprijzingen In zijn antwoord zeide kardinaal Gioobe dat hij de lofprijzingen wel moest aanvaarden, doch dat hij zelf meende niets dan zijn plicht gedaan te hebben. Zijn verblijf in Holland noemde hij onvergetelijk ondanks het feit, dat ook hij moeilijkheden had ondervonden. „Ik kan niet zeggen, hoezeer het mij spijt dit land te ver laten, dat ik zo zeer heb leren lief hebben, en waarvan ik het gevoel heb, een burger te zijn geworden". Hij prees vervolgens de uitsteken de geest van geloof en het prachtige onderwijs. Hij voelde zich gelukkig naast de bisschoppen te hebben kun nen medewerken aan de bloei van het katholicisme. „Er valt van de Nederlandse ka tholieken veel te leren", zo zeide hij vervolgens. „En daarom heb ik veel personen hier heen gehaald, om hun ze te tonen, en ik verzeker u dat ieder die uit Nederland teruggekeerd is, bezield was van het verlangen er terug te komen. Wanneer mijn op volger dezelfde gastvrijheid zal ge nieten, zal men ln de wereld het Ne derlandse katholicisme nog meer le ren kennen". Met dank aan heel het volk, aan de katholieken en vooral aan konin gin Juliana, besloot kardinaal Giobbe zijn laatste toespraak in ons land. De nuntius drukte tot slot ieder der comité-leden de hand om hen te bedanken. Grote belangstelling Onder hen bevinden zich met de aartsbisschop, mgr dr B. J. Alfrink do overige bisschoppen en de coad jutoren van Den Bosch en Haarlem, de vicaris-capitularis van het bisdom Roermond, mgr A. Terstappen en de vicarissen-generaal, alsmede mgr Th. M. P. Bekkers uit Voorschoten en vele andere prelaten, de hoofdaal moezeniers van leger, vloot en lucht macht, de presidenten van de groot seminaries, de provinciaals der in Ne derland werkende orden en congre gaties en de magister-generaal der Kruisheren dr W. van Hees. Een andere belangrijke groep, die dit vertrek mede kwam vieren, be stond uit leden van het koninklijke - w hof, zowel van H. M. de koningin als lunch op Huis ten Bosch persoonlijk middag, in gezelschap van zijn secre taris, pater Lambriex, afscheid ge nomen van prinses Wilhelmina. Deze ontving de kardinaal in het paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag en onderhield zich ongeveer een uur met hem. In de hal van het paleis werd de kardinaal begroet door mevr. doua- rière de Savornin Lohman, dame du palais en door frl. L. van Hogendorp en mej. Geldens. Ook begroette mgr Giobbe daar een deel van het per soneel. Gistermiddag om een uur hebber koningin Juliana en prins Bernhaft kardinaal Giobbe ten afscheid ontvan gen. Zij gebruikten de lunch in het paleis „Huis ten Bosch". De kardi naal werd in zijn rang van nuntius, met militaire eer begroet. GROOTKRUIS NED. LEEUW H. M. de Koningin heeft de schei dende nuntius in Nederland, Ppolo kardinaal Giobbe onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Koningin Juliana heeft hem haar uitdrukkelijk verlangen de on derscheiding gisteren tijdens van prins Bernhard en prinses Wil helmina, Behalve al dezen namen afscheid een groot aantal persoonlijke vrien den van de nuntius en de hoofdre dacteuren en redacteuren van de karth. pers in Nederland. Kardinaal Giobbe heeft maandag- overhandigd. De Orde van de Ned. Leeuw strekt ter vererende onderscheiding van alle Nederlanders, die bewijzen ge ven van beproefde vaderlandsliefde, van bijzondere ijver en trouw in het volbrengen hunner burgerplichten, of van buitengewone bekwaamheid in wetenschappen en kunsten. Deze Orde kan in bijzondere ge vallen ook aan vreemdelingen gege ven worden. In lijdelijk verzei De 37 verstekelingen op Nieuw- Guinea hebben het niet naar hun zin. Berichten, die over hen in ons land zijn binnengekomen, melden dat zij 1 een soort lijdelijk verzet plegen j aldus meldt het „Alg. Dagbl. Slechst enkelen van hen willen het i hun aangeboden werk aanpakken. De 1 anderen verwachten dat alle goede gaven vanwege het gouvernement i gratis en zonder tegenprestatie over j hun hoofden zullen worden uitge- stort. Ir. Manusama, de vertegenwoordi- 1 ger van de republiek der Zuid-Mo-1 lukken, die als vertrouwensman voor de verstekelingen optrad, heeft brie- j ven van hen ontvangen. Daarin vra gen zij hem nogmaals alles in het werk te stellen opdat zij naar Neder land kunnen komen. Het is waarschijnlijk, dat de verste kelingen deze houding van ontevre-1 denheid aannemen, omdat zij hopen alsnog naar ons land te kunnen ko men als zij hun actie maar lang ge noeg voortzetten. Ir. Manusama heeft hen echter te ruggeschreven, dat daarmee hun kansen alleen maar kleiner wor den. Voorlopig neemt men in Den Haag de zaak zo ernstig niet. Zij hebben heel wat publiciteit te verduren ge had en een ferme teleurstelling niet in Nederland te zijn toegelaten. Ve len onder hen hebben familieleden Nederland, maar staan in Nieuw- Guinea geheel alleen. De verwachting is, dat de sociale dienst van het gouvernement de 37 na enige tijd wel over het „dode punt" heen zal krijgen. Terug naar Australië 50.000e emigrante bracht verlof in Nederland door Met het m.s. „Sibajak" dat gisteren van Rotterdam naar Nieuw-Zeeland en Australië is Vertrokken, keerde mevr. M. A. Zindler-Scholte uit Am sterdam met haar man en haar drie maanden oude dochtertje Renee naar Melbourne terug. fc Niemand zou het geweten hebben 'hls zij het niet zelf bekend had ge maakt; deze mevrouw Zindler is de zelfde, die gis het 20 jaar oude Am sterdamse kapstertje Ria Schol te op 1 juni 1954, ook met de „Sibajak", als 50.000ste Nederlandse emigrant naar Australië vertrok, om daar in het hu welijk te treden met haar verloofde Frank Zindler. Zij werd toen bij haar vertrek toegesproken o.m door mi nister Suurhoff en de toenmalige Australische ambassadeur de heer A. Stirling. Het was de heer en mevrouw Zind ler in Australië 20 gopd gedaan, dat zij reeds een jaar geleden niet verlof naar Nederland konden komen. Hier is in augustus j.l. ook hun dochtertje geboren. Thans keerden zij naar Australië terug, waar de betrekking, die de heer Zindler daar vervult, al Begroting van financiën in Tweede Kamer aangenomen Ook u maakt zulke leuke foto's (Advertentie) Principiële debaiien in Eersie Kamer Verklaring van Burger In de Eerste Kamer heeft gisteren oud-minister In 't Veld (PvdA) ge zegd, dat hij weinig meer voelt voor de algemene kinderbijslagverzeke ring omdat er in brede kring tegen deze verzekering verzet is gerezen. Hij vroeg zich af of de persoonlijke verantwoording niet wordt onder mijnd, indien men met de sociale wetgeving steeds verder gaat. Deze stelling van dit socialistische Eerste Kamerlid is in tegenstelling met wat jaren geleden al gezegd is door socialisten, die zich in dit op zicht voegden bij de wensen van de K.V.P. Er is meer wrijving geweest in dit politiek college. De twee fractievoorzitters van de C.H. en A.R., de heren Anema en Kolff, hebben bij het begin van de algemene beschouwingen op de be groting aandacht besteed aan de moeilijkheden, welke een vruchtbaar beleid aan het Kabinet onmogelijk maken. De houding van mr Burger (PvdA) tijdens diens toespraak in de die tijd voor hem open is gehouden. Tweede Kamer over vervreemding Motie Engelbertink niet onaannemelijk De Tweede Kamer heeft gister avond de begroting van financiën goedgekeurd. Over de motie van de heer Engelbertink is nog geen beslis sing gevallen. Zoals men zich zal her inneren heeft deze KVP-er in de Tweede Kamer de regering uitgeno digd nog geen beslissing te nemen over de overdracht van de agrarische rentambten, die tot de domeinen be horen, van financiën naar landbouw, Hierover zal vanmiddag gestemd worden. Minister Hofstra verklaarde dat het hem zou spijten als zij aangeno men werd. Maar onaannemelijk vond hij de motie niet. De minister stond wel afwijzend te gen de wijziging in de regeling be treffende de teruggave van omzetbe lasting bij uitvoer. Het betreft hier slechts een geringe verlaging van enige honderden artikelen. Over de invoer van nieuwe auto's zei de minister onder meer, dat het steeds meer voorkomt, dat men aan een geïmporteerde auto een gerbuikt voorkomen geeft om op deze wijze aan de invoerbelasting te ontkomen. Dit is een ernstige zaak, aldus de minister. De douane doet haar uiter ste best deze fraude te bestrijden. De 18-jarige aspirant-vlieger VV. H. Geurtsen uit Heelsum, die bij de Rijksluchtvaartschool in opleiding is, moest dinsdagmiddag om 12.10 tij dens een solovlucht boven de Noord zee, bij de zgn. „slufter" (Texel) een maar het is moeilijk. De heer v. d. noodlanding maken. Het vliegtuig is Wetering kreeg op zijn vragen te ho ren, dat de opsporingdiensten van de belasting een actie tegen deze prak tijken zijn begonnen. Over de klachten van de Kamerle den over vrijdom van belastingen voor Europese hoge functionarissen, zei de minister van mening te zijn, dat de Europese gedachte door deze vrijstelling wordt geschaad. Neder land zal deze kwestie weer eens aan de orde stellen, in het bijzonder in de daarbij verongelukt, doch de piloot is gered door een in de nabijheid varende botter, die hem omstreeks vier uur bij Den Oever aan land heeft gezet. Het toestel waarmee de jongeman vloog, een Harvard lestoestel, was 's morgens van Eelde opgestegen en op Texel geland. Daarna stapte de instructeur, de heer G. Determeyer, die de vlucht van Eelde naar Texel had meegemaakt, uit, en moest de aspirant-vlieger een solovlucht ma ken. Hij keerde daarvan niet op het verwachte tijdstip terug, en men be gon zich ongerust te maken. Tot vier uur bleven de berichten omtrent het toestel en zijn piloot uit, doch toen kwam de botter in Den Oever aan. Omtrent de oorzaak die tot het ma ken van de noodlanding heeft geleid, is nog niets bekend. De aspirant-vlieger is direct opge pikt door de W.R. 18, een garnalen- vissersboot uit Wieringen. De jonge piloot heeft ongeveer een uur of vier op de boot doorgebracht. De Rijksluchtvaartdienst heeft me degedeeld, dat het vliegtuig als ver loren moet worden beschouwd. Alle krachten van Frankrijk vóór de Republiek Het Vaticaanse paviljoen Civitas Dei °P de wereldtentoonstelling te Onder degenen, die afscheid kwa-| Brussel, is in zijn geheel voor afbraak 1gekocht door het aannemings- en handelsbedrijf van N. v. d. Akker te Zoeterwoude en Borne. In februari 1959 moet de sloop voltooid zijn. Het van deze afbraak vrijkomende mate rieel zal zowel in Nederland als in België worden verkocht. men nemen waren voorts de aalmoe zenier van de pers, pater M. Bo- gaartz s.j.; de voorzitter van de K.R.O., prof. dr J. B. Kors, de vice- voorzitter der K. A., mgr mr A. Die- penbrock, de deken van Hoorn mgr P. L. Ch. v. d. Meer, prof. dr W. De partij van Soustelle de U.N.R., heeft in de tweede ronde van de Franse kamerverkiezingen de andere partijen ver achter zich gelaten. De U.N.R. komt nu voor plm. 188 zetels in aanmerking, als is het bijzondere kiesstelsel daar niet vreemd aan. Na het bekend worden van de grote overwinning van de U.N.R., hield Jacques Soustelle zegslieden verklaren* dat hij steeds heftiger wordt een persconferentie. Foto: Jacques Soustelle (links) en de pilo* van Binnenlandse Zaken, Emile Pelletier tijdens de persconferentie. van de landbouwgronden en tijdens de Fakkeldragersdag noemden zij, als zijnde negatief, verwerpelijk. Binding tussen socialistische ministers en dito Kamerleden is in strijd met het staatsbestel. Men zou bij dit alles, aldus prof. Anema, een vraagteken kunnen plaatsen bij de levensduur van dit Kabinet. Mr Van Riel (VVD) stelde de vraag of de liberale oppositie alleen maar negatief is. De liberalen kunnen op bouwen, aldus dit Kamerlid. Hij meende, dat met de liberalen wel een woordje gewisseld kan worden over de kinderbijslagwet. Hij achtte het begrijpelijk, dat de invloed van de VVD in Nederland toeneemt. De scheidslijn gaat langs twee pun ten, de erkenning van de erfelijkheid van het bezit en die van particulier eigendom der productiemiddelen. De VVD is de Partij van de Bezitsvor mers. Hij ging niet te diep in op het programma van de WD. De leden van de Kamer moesten niet denken dat zij als een troep wolven op een konijn aanvallen. Over vele vraag stukken wilde hij niet spreken. Die laat hij gaarne over aan de fractie voorzitter van de Tweede Kamer. De heer Van Riel speculeerde hier ken nelijk op de strijd iond prof. Oud in de Tweede Kamer. De heer Kropman (KVP) noemde het optreden van de VVD negatief. Zij overtrekt de vrijheid en voert geen constructieve politiek. Tweemaal een vliegongeluk overleefd Het sportvliegtuigje van mr O. de Rijke maakte maandagmiddag een noodlanding tussen Zwolle en Rou- veen. Bij de uitloop kwam het toestel in een greppel terecht, waardoor het over de kop sloeg. De twee inzitten den, mr de Rijke en zijn 12-jarig dochtertje, kwamen met de schrik vrij. De heer de Rijke was op weg van het vliegveld Eelde naar Hilversum, toen motorstoring hem noodzaakte te landen. Aanvankelijk verliep de noodlanding naar wens, maar op het laatste ogenblik liep het mis. Het is nu al de tweede maal, dat de heer de Rijke en zijn dochtertje een vliegongeluk overleven. Op 16 juli 1957 behoorde mr. de Rijke met zijn vrouw en drie kinderen namelijk tot de tien overlevenden van de vlieg ramp met de „Neutron" bij Biak op Nieuw Guinea. 58 Mensen vonden bij die ramp de dood. De heer de Rijke is sindsdien vlieglessen gaan nemen om zijn luchtvrees kwijt te raken. Twee maanden geleden behaalde hij zijn vliegbrevet. OORLOGSTUIG GEVONDEN. Bij een rioolaanleg op de Stations weg te Herkenbosch (Limb.) is een dragline op een hoeveelheid oorlogs tuig uit de laatste oorlog gestuit. Het werk is stilgelegd, totdat de oprui mingsdienst het gevaarlijke mate riaal heeft onschadelijk gemaakt. Gevonden zijn, vier bommen, ne gen granaten en een anti-tankmijn. Aan de andere kant van de weg legde de dragline een kist munitie bloot. INBRAAK BIJ V. D. TE DORDRECHT. Bij Vroom Dreesman te Dord recht hebben inbrekers voor een waarde van 10.000,aan goederen gestolen. Zij maakten onder meer elf bontmantels en een grote hoeveel heid sieraden buit. De daders hebben kans gezien het gebouw binnen te komen door op het dak te klimmen en een ruit stuk te slaan. De inbraak was kennelijk goed voorbereid.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5