NIEUW Instituut voor Preventieve Geneeskunde Scherp f7.50 VULPENKLINIEK Geen vries-vertraging meer bij de Ned. Spoorwegen? St.-Nicolaas prijsvraag WAKKA WIJNHANDEL GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Huisbewoners geen „publiek" WOENSDAG 3 DKCTMBIÏR 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Minister benoemt onafhankelijke commissie Naar aanleiding van interne moei lijkheden is het bestuur van het Ne derlandse Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden onlangs afge treden. In overleg met de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid heeft het bestuur van het pre ventiefonds de heren S. Spijer, oud- directeur van de GG en GD te Rot terdam, en P. C. Broekhoff, adviseur voor de volksgezondheidzaken be treffende gerepatriëerden, bereid gevonden als tijd. bewindvoerders van het instituut op te treden. De minister heeft thans aan de heren pfof. dr. P. Muntendam, direc teur-generaal van de volksgezond heid, prof. W. F. J. M. Krul, oud-di recteur van het Rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening, prof. dr A. Polman, voorzitter van de gezond heidsorganisatie TNO en mr. B A. van Schaik, president-directeur van het Gemeenschappelijk Administra- B. P. Kramer, Leiden 40 jaar bij de Grofsmederij In de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij werd hedenmorgen het veertig-jarig ambtsjubileum gevierd van de heer B. P. Kramer. Vergezeld van lijn echtgenote werd de feeste ling ontvangen in de vergaderzaal van het hoofdgebouw aan de Zuid singel. Daar werd hij toegesproken door de directeur, ir. M. C. de Jong. Nadat hij de jubilaris had gelukgewenst, ging spr. de levensloop van de heer Kramer na. Veertig jaar lang heeft deze bij de Grofsmederij gewerkt en nooit is hij uit het bedrijf weg ge weest. Aanvankelijk werkte hij als kettingsmid, later werd hij gloeier- cementeerder. Het was al die tijd een hard werker, die steeds klaar stond voor de fabriek en voor zijn collega's. Hij werd daarom door hen en door zijn chefs zeer gewaardeerd. Als blijk van deze waardering over handigde ir De Jong de jubilaris het erediploma van de Maatschappij van Nijverheid en Handel met de daarbij behorende zilveren draaginsigne, een blauwe herinneringsbord en een en veloppe met inhoud. De heer G. G. van der Waals, be drijfsleider, sprak eveneens woorden van gelukwens. Hij uitte de hoop, dat de heer Kramer het werk in de jaren, die hem nog resten bij de Grofsmederij, op de „van ouds be kende manier" zal blijven doen. Ook de heer J. Lathouwer, werk meester, feliciteerde de feesteling. Hij roemde hem als vakman en als mens. Als stoffelijke blijk van zijn waar dering overhandigde hij hem een foto van de cementeerderij, waarop ook de jubilaris staat afgebeeld. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig samen. tiekantoor, verzocht als onafhanke lijke commissie advies uit te bren gen over taak en plaats van het in stituut in het geheel van de preven tieve gezondheidzorg. Het advies zal antwoord moeten geven op vragen over de opzet van het programma en de organisatie van de research-werkzaamheden. De commissie zal zich ook verdie pen in de vraag of het instituut in de toekomst een formeel even tueel wettelijk uitvoeriger gere gelde status dient te krijgen en even tueel voorstellen ter zake doen. Tenslotte zal zij zich bezig houden met de personeelsbezetting en even tueel voorstellen tot wijzigingen in die bezetting voorleggen. Gouden zetter te Leiden J. v. d. Veer Op maandag, 8 december as. hoopt de heer J. v. d. Veer, Pieter de la Courtstraat 27, Leiden, de dag te her denken, waarop hij vijftig jaar gele den in dienst trad van Van der Lin dens Boekdrukkerij en Reproduktie- inriohting ai*m de Vliet te Leiden. De heer Van der Veer was aanvang- kelijk werkzaam als zetter. Later werd hij tevens lichtdrukker. Leidse Universiteit Op vrijdag 12 december a.s. des middags te 4 uur zal de heer H. R. van der Vaart, benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde, zijn ambt openlijk aanvaarden door het uit spreken van een rede in het groot auditorium van de universiteit. Geslaagd voor het Cand. ex. A Wis- en Natuurkunde de heren G. W. Schouten te Lei-'er en Z. Toet te Leiden; voor het Land. ex. D Wis- en Natuurkunde de heer S. C. v. d. Meulen te Leiden; /oor het Cand. ex. F Wis- en Natuurkunde de heer H. J. Kooreman te Leiden; voor het Cand. ex. L Wis- en Natuurkunde mej. H. J. v. Hoorn te Leiden; voor het Cand. ex. K Wis- en Natuurkunde mej. A. T. Schreuder te Leiden; voor hte Doet. ex. Scheikunde Mevr. M. W. Weimar-Muyen te Rotterdam; voor Doet. ex. Biologie de heer van Balen te Wassenaar. POTLOOD EN GEEST No. 522. Horizontaal: 1. soort van hert, 4. bloeiwijze, 6. aardlaag, 7. wa ter in N.Brab., 9. sint (afk.), 10. kant werk met spoeltjes vervaardigd, 15. jongensnaam, 16. maagd uit de 8e eeuw, St. Oedenrode is naar haar ge noemd, 17. mannelijk beroep, 20. rund, 21. muzieknoot, 22. zijde van het voorhoofd, 24. voorzetsel, 25. lichaamsdeel. Verticaal: 1. vogel, 2. landbouw werktuig, 3. alleenzang, 4. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 5. voorge schreven kerkgebruik, 8. stad in Frankrijk, 9. monster, 11. onbep. voornaamw., 12. viervoetig dier, 13. pret, 14. meisjesnaam, 17. ongegist duivensap, 18. gem. in N.H., 19. zon derling, 22. scheikundig element (afk.), 23. rivier in Italië. Oplossing morgenavond. Oplossing. No. 521. Horizontaal: 1. do, 3. Est, 6. ar, 7. mistral, 11. Spaan, 13. eb, 15. me, 16. kalm, 17. brak, 18. as, 20. Se, 21. meter, 25. kanarie, 27. ba, 28. sla, 29. nu. Verticaal: 2. om, 3. esp. 4. stam, 5. tra, 6. al, 8. is, 9. An, 10. Dekan, 12. deken, 14. bas, 15. mas, 19. stal, 21. ma, 22. Ens, 23. era, 24. r.i., 25. ka, 26. en. isJeEVERSHARP ballpoint met poreuze kogel, dus fantastisch schrift. Fraai model. In prijs verlaagd van J.Vtt0^ nu slechts Een SUPER-SURPRISE uit de BALLPOINTBAR der BREESTRAAT 145 VLIEGTUIG MET EEN STAARTJE Reclamevliegtiuigen zijn een zo ver trouwde verschijning geworden aan het firmament, dat men er doorgaans niet veel aandacht aan pleegt te be steden. Maar zaterdag was dat anders. Honderden, die door de Leidse stra ten slenterden, in afwachting van de ontmoeting met Sinterklaas, hebben hun nekken gerekt en omhoog ge staard naar een vliegtuig met een (zeer bijzonder) staartje. Een uur lang vloog het kistje over de stad met de uitdaging om de lengte van de s.eep te raden. De prijs was een oliehaard. Drie tot vierhonderd mensen heb ben er een slag naar geslagen en zon den de geestelijke vader van deze stunt, de firma Langezaal, hun schat ting. De lengte bedroeg 20 meter 15 cen timeter. Mevrouw Borgers van de Apothe- kersdijk, die de lengte geschat had op 29.50 meter moest met drie ande ren, die dezelfde mening waren toe gedaan loten. Zij won een haard van 398 gulden. De andere dames kregen als troostprijs een doos bonhons. Het bouwen van 9 woningen aan de Kanaalstraat wordt voor eigen rekening en onder eigen architectuur uitgevoerd door de Bouwcombinatie „De Goejestraat" alhier. COGNAC BESTELLEN ELSHOF BELLEN Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 139 (Advertentie) Burgerlijke Stand Geb.: Willem zn v. G. Visser en K. Griekspoor; Marjolein dr. v. L. van 't Bosch en A. M. Kuijper; Maria Ja- coba dr. v. M. L. Klootwijk en A. Buijn; Johanna dr. v. M. J. Kloot wijk en A. Buijn; Theodorus Cor nells Adrianus zn v. A. M. Vogelaar en T. H. van der Geer; Antonia Dirkje dr. v. A. Dulbeldeman en A. D. van Es. Overl.: J. J. van Goozen, 57 jr man; J. J. Opstal, 68 jr. man. Getr.: J. A. van Scheepen en V. Schade. Leidse agenda Deze week: iedere middag „Een kwartier voor God", Lodewijkskerk, Steenschuur, van half één tot één uur nam. WOENSDAG, 3 DECEMBER. K. O.-cursus. „De psycholiogie van het ziekbed" door dr H. Faber, Rapenburg 61, 8 uur nam. Apotheken De avond- en nacht dienst te Leiden wordt waargeno men door: Apotheek Herdingh Bler.ken, Hogewoerd 171, tel. 20502; te Oegstgeest door: Apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Uitvinding van brugopzichier De brugopzichter bij de Ned. Spoor wegen de heer J. Jansen te Deventer heeft een zeer belangwekkende uit vinding gedaan. In de wintermaanden ontstaat altijd grote vertraging in het verkeer door de vorst en sneeuw, waardoor de wissels bevriezen. Nu WAT LEIDEN VERLOOR EN VOND in de maand november 1958 Brillen, bankbiljetten, muntbiljet ten, zegels, portemonnaie, handtasje, hakmes, hoofddoek, aktetas, koffer inh. sportkleding, kinderdriewieler, beursje, petroleumbus, broches, hand schoenen (glacé), handschoenen (wol), auto-buitenland,, autosteps, jute zakken, wieldop, zegelring, boe ken, boodschappentas, herenregen jas, sierspeld, vulpen, sjaal, sport jasje, nylon kotsen, overall, dames mantel, kindertasje, schoolétui, voor snijder, geldsbedrag, damespolshor loge, rubber laars, draadbolder, jon genspet, houten balken, armbandje, kasboek, sleutels, rekenmeter, bus- kaart in étui, schroevendraaierset, bus benzine, konijn, gezangenboek, ket ting, rozenkrans, kinderlaarsje, kin derschoenen, damesschoen, droogrek, voorzetlens, leesboeken. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge- vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zater dagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. kunnen met propaan-infra-rood-stra- lers de wissels niet meer bevriezen. Bij een proefneming heeft de heer Jansen een uur in een koelcel een temperauur van 18 graden Celcius onder nul getrotseerd om te beproe ven of vloeibaar propaan, bij lage temperatuur bevriest, en het-resul taat was, zoals hij wenste. Op de emplacementen van vele stations (nog niet in Leiden) is reeds het nieuwe middel aanwezig dat een wis sel zes dagen achtereen kan verwar men. Het systeem voldoet zó goed, dat er in ons land al een 250 wissels mee zijn uitgerust terwijl het bui tenland met belangstelling de resul taten beziet. Leiden, Maarmansteeg 8, Tel. 20685 (Advertentie) BIOSCOPEN. De films in de week van 28 nov. tot 5 dec. zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Blake helpt een handje", 18 jaar. Lido: „Ik was aan hem ver- verslaafd", 18 jaar. Luxor: „Das Schloss in Tirol", alle leeftijden. Trianon: „Bakvissenpuberteit", strik volwassenen. Rex: „Dakota", 14 jaar. ONZE De posterijen in Leiden hebben deze week veel werk gehad om de talrijke briefkaarten met de oplossing van onze Sint Nicolaas- prijsvraag te sorteren. U hebt nog gelegenheid uw oplossing in te zenden. Alle briefkaarten, die donderdagmorgen met de eerste post in ons bezit zijn, hebben kans op één der prachtige prijzen. Inplaats van op 5 december, zullen wij de uitslag reeds op DONDERDAG 4 DECEMBER in ons blad bekend maken, zodat u de waardebonnen op St. Nicolaas- dag kunt verzilveren. KRAAIERSTRAAT 30 TEL. 21180 (Advertentie). LIJST VAN GEVESTIGDE PERSONEN IN DE WEEK VAN 20 T.M. 26 NOV. '68. H. H. van der Meij en fam., metaalslij per. Vestestraat 21; W. A. Bethe en fam., kok, Rijn- en Schiekade 22; G. H. Sel- bach en fam., patates-fritesbakker, Mors- weg 55d; H. Gravemaker geb. van Vlok- hoven en fam.. Pieter Bothstr. 14; B. Ba- kels en fam.. handelaar in bouwmat., v Slingerlandtl. 7; H. R. Bult en fam., Vijf Meipl. 182; J. Keijzer en fam., steenaf nemer, Minnebroersgr. 33; A. J. C. Klup-- pel en fam., kantoorbediende. Roodborst- str. 45; G. Zuurbier en fam. groentehan delaar. Parkstr. 2; W. F. Kriek, stations beambte. Hoge Rijndijk 108a; H. L. de Ridder, Telderskade 8; M. G. B. Delsing, Schelpenkade 37; W. A. M. Engering. 1.1. verpleegster, Rijnsburgerw. 10; J. P. E Mc Donald. 1.1. verpleegster, Lombokstr. 42; E. J. van der Meer, Rapenburg 131; J. H. van Geldrop, Utr. Jaagpad 26; C. P. J. J. M. M. Legein, Noordeinde 25; H. Bruins geb. Stol, Burggravenl. 202; J. A. Zwarts, Tomatenstr. 62; J. de Vries, elektro-technicus KM, Amstelstr. 1; Hering geb. ten Zweege, Atjehstr. 37; M. W. P. Huizer, Klokst. 17; A. A. den Har- tigh, tuinb. knecht, Druivenstr. 34; A. J. Helversteijn, voeger. Heemskerkstr. 64; W. Schijf geb. de Bruijn, huishoudster. Pr. Hendrikstr. 33a; R. Popa, 1.1. ver pleegster, Rijnsburgerw. 10; M. D. Le- bret, Groenhovenstr. 4; A. V. Niessink, L. v. Leijdenstr. 2a: R. E. van der Ploeg, Boisotkade 8; A. J. Plantinea, Hogewoerd 30; J. H. van der Lichte, Hogewoerd 30; M. W. Hilling, Rapenburg 83; R. J. Schmal, Witte Singel 106; A. R. Jong- bloets. elektr. techn. tekenaar, Haarlem- merstr. 138; M. C. P. Bosman, de Sitterl. 114; J. M. van Dorst, auto-monteur, Aca- ciastr. 15; C. M. van Bemmelen, Plant soen 91; B. J. van de Geest, Telderskade 16; A. R. Nieuwenhuis, arts, Jan v Goijenkade 44; B. Woudstr., beambte NS de Genestetstr. 14; A. T. Jansen, Witte Singel 96—97; A. G. P. M. Nijst, Flack- straat 5; S. G. Kooij, Kaarsenmakerstr 7; G. Ammeraal, v. Vollenhovenpl. 16; J. A. A. M. van der Lugt, Witte Singel 37; A. Lankhaar, 1.1. verpleegster, Rijnsbur gerw. 10; J. Bosma, Oude Vest 47; A. Koorevaar, Hooigr. 90; H. L. H. van der Kraats, landarbeider, Fr. v. Mierisstr. 9: R. A. Kneetel, stationsbeambte, Leeuwe- rikstr. 15; M. R, W. Teppema, Oude Vest 31; J. Bijl, militair, Morsstr. 6264; H. W. Sypkens, de Sitterl. 93; H. M. Hüls- mann. Oude Vest 137; J. M. A Delsing, Schelpenkade 63C. - van Leeuwen, Plantsoen 1: M. C. van Nieuwenhuijzen Oude Vest 47; A. de Hoop, Meerburger- str. 16; S. L. T. J. van Agt, wetensch. ambt., Sterrenwacht 2: V. H. van den Oever, Roodborststr. 40. F. Voorzaat en fam., Burggravenl. 16 naar Katwijk, Lariksl. 1; C. J. J. Boon en fam., SumatraStr. 13 naar Wassenaar, Hofcampw. 156; P. J. van Duin en fam., Levendaal 43 naar Delft, v. Almondestr. 150; A. J. C. van Bakel en fam., Tasman- str. 66 naar Deventer, Mr. de Boerl. 77; C. A. LeijenaarHips en fam., Daml. 3 naar V.S. v. N.-Amerika; G. M. Bern- hard en fam., R. en Schiekade 22 naai Rijswijk Z.H., Huis ter Hoornkade 63; P. J. Hoytema van Konijnenburg en fam., Moddermanstr. 9 naar Amsterdam, W. Leemansstr. 4511; J. P. Noordwijk en fam., Burggravenl. 101 naar Apeldoorn, C. v. Reesstr. 9; J. Vreeburg en fam., Leuvenstr. 42 naar Alkmaar. Koorstr. 57; J. van der Blom en fam., Middelweg la naar Utrecht, Smaragdhof 8; F. Oosten burg en fam.. Et. Buysingstr. 1 naar Wisch, Overturn 6; J. Korenhof, Beatrix- str. 41, Wassenaar, Schouwweg 32; C. J. G. den Os, Oosterdw. str. 36 naar A'dam. Willemsparkw. 113hs; A. G. E. Blaset— Pieters, Rijnsburgerweg 10 naar Den Haag, Vossenkade 34; H. Tielemans. Morsstr. 6264 naar Breda. Zandberg- rsstr. 16; J B. Hoogveldt, Morsstr 64 naar 's-Gravenhage. de Bockstr 38; I. NobbeMisdorp, de M. v. Streef- kerkstr 34 naar Voorschoten, Pr. Bern hardt. 101; E. G. AmbachtsheerVissers W. de Zwijgerlaan 9a naar 's-Gravenhage Jan Steenstr. Ill; J. G. ZwaanDriessen Ofe- en Paardenl. 13 naar Warmond, Bij- leveldl. 17; D H. Oh. Joh. de Wittstr. 2 naar Oegstgeest, Emmalaan 9; J. de Vreede Rijnsburgerw. 86 naaar Soest Soesterb.str. 125: M. de Tyssonsk, Rijns burgerw. 10 naar Oegstgeest, Joh. Evert- senl. 12; J. A. BramaFlorussen, Mors singel 8 naar Den Helder, Eemstr. 77; G. Stoffervan der Kleij, de Genestet str. 67 naar Zaandijk, Lagedijk 21; J. H. Verhagen, Witte Singel 65 naar R'dam, Oosteinde 22c; E. J. Maarsenvan Ulden, Lorentzkade 16 naar Voorschoten, Hya- cintstr. 19; H. Nobbe, de M. v. Streef- kerkstr. 34 naar Voorschoten, Pr. Bern- hardlaan 101; T. J. van Waveren, Tib Siegenbeekstr. 28 nr Eindhoven, Burgh- plein 7; E. M. A. De Buck, Breestr. 84 naar Roosendaal en Nispen, Molenstr 51; J. M. de Haas, J. W. Frosostr. 3 naar Wassenaar, Schout bij Nacht Doormanl. 53; M. M. Bruggemannvan den Bergh, Nieuwe Rijn 27a naar Oegstgeest, Hazen- boslaan 38; C. H. van der Pluijm, Haar lemmerstr. 218a naar Oegstgeest, Rhijn- geesterstraatw. 23; C. van der Pluijm— Sierat, Koddesteeg 8 naar Oegstgeest, Rhijngeesterstraatw. 23; T. Bouwman Lange Mare 68 naar 's-Gravenhage, Ge rard Reynstr. 45; D. Kniest, Roodborst str. 3 naar Wageningen, Geertjesw. 28; M. J Nugteren, Houtlaan 29 naar Oegst geest, Rhijngeesterstr.w. 8; M. C. P Hoekstra, Warmonderweg 23 naar Oegst geest, Hazenbosl. 38; C. E. Görtz, Rijns burgerw. 10 naar Wassenaar, Santhorst laan 56; W. R. van der KwastSchouten, Kagerstr. 16 naar Oegstgeest, Hazenbos- laan 38; A. S. M. Hoogeveen van le Bin- nc-v. gr. 30 naar 's-Gravenhage. Capa- dosestr. 37; J. J. de GrootBecck, Von dellaan 16 naar Oegstgeest, Hazenbosl 28; E. SmidsSeeaar, Morsweg 28 naar 's-Gravenhage, Windesheimstr. 62; H. M. HoltslagTerveer, Herenstr. 144 naar Emmen. Lavendelheide 29; A Scheervan Dam, de Sitterl 69 naar Bo degraven, Koningstr. 2; C. T. van 't Hul, Vliet 3 naar V.S. v. N.-Amerika; J. C. A. M. Tierolff. Noorde'inde 50 naar Roo sendaal en Nispen, Stationsstr. 18; A M. P. Rademaker, Noordeinde 50 naar Schiedam, Stadhouderslaan 71; J. Meijer Mieremet, Hoogl. Kerkgr. 24 naar Kat wijk, Boulevard 104; F. A. Bottemannc Piet Paaltjespad 2 naar 's-Gravenhage Celebesstr. 44; J. van der Veen, WiVe Rozenstr. 44a naar 's-Gravenhage, v Neckstr. 64; S. Muller, Pr. Wilhelmin* str. 26 naar Sassenheim, Menneweg 22 G. van der Bijl, Hogewoerd 30 naar Am sterdam. Bur. V. Meineszin 131hs; M von Ronnenvan Geelen, Breestr. 13' naar Oegstgeest. Hazenboslaan 38; J. J M. Roelevenden Hollander, Haarlem merw. 10 naar Zoeterwoude, J. v. Ban ningstr. 3; A. W. Delleman, Jul. v Stol berghstr. 16 naar Ossendrecht, Putsewpg 40; M. A. van Ophuijsen van Oude Rijn 46 naar 's-Gravenhage. Laan v. Poot 474: C. T. de Haas, Morssingel 7 naar Breda Cavaleriestr. 7; J. Lugthart van Dijkstr 6 naar Oldebroek, C 37—III; W. M. Eg- gink van Kloksteeg 17 naar Oegstgeest. Hazenboslaan 38; A. E. Tennus, Vliet 3 naar Oost Afrika; A. J. Mol. Temminck- str. 8 naar Den Helder, Buitenhaven 5. Laatste Berichten Gevangene uit Dordts huis van bewaring ontsnapt Tientallen inbraken gepleegd Uit het huis van bewaring te Dord recht is vannacht ontvlucht de 29- jarige automonteur G.R.T., wonende in Laren, die in voorarrest zat, ver dacht van het plegen van tientallen inbraken, ofwel alleen, ofwel in sa menwerking met anderen. De man zat alleen in een cel en heeft door verbreking van traliewerk kans gezien zich een weg naar de vrijheid te banen. Hoe dat in zijn werk is gegaan en uf hij bij zijn ge slaagde poging tot ontvluchting hulp van buitenaf heeft gekregen, staat nog niet vast. De politie is, onder lei ding van de officier van justitie te Dordrecht, onmiddellijk nadat van ochtend de afwezigheid van T. ge constateerd werd, met een uitgebreid onderzoek begonnen. Alle nnatrege- len zijn genomen om hem zo spoeaig mogelijk weer op te vangen. Marktberichten WOERDEN. 3 dec. Kaas Aan gevoerd 50 partijen. Notering; le kw. 2.29—2.34, 2e kw. 2.24—2.28, extra 2.352.40. Handel raag. Sinterklaas-middag in Doelenkazerne Hartelijk initiatief van de Kokschool De soldaten van de Kokschool heb ben gistermiddag in de cantine van de Doelenkazerne een heerlyk middagje bezorgd aan een groot aantal Leidse kinderen. Het waren allen leerlingoi van de Dr. Van Voorthuyzenschool, de Van der Wolffschool, de St. Pan- crasschool en van het Liduinahuis. De heer Spiering liet hen genieten van een regen van goocheltrucs en van 'n poppenkastvoorstelling. Ook bleek hy een goede bekende te zijn van St. Nicolaas. De Kokschool had gezorgd voor suikergoed-en-marsepein en bo vendien kregen alle kinderen een presentje. Kapitein F. F. H. J. van der Rey- den, hoofd van de commissie van voorbereiding van dit kinderfeest, zag zioh beloond met een groot aantal glunderende gezidhten. De foto toont de blijde intocht van de Sint, omstuwd door de kindertjes, die bij hem in liet gevlei trachten te komen. (Foto: De Leidse Co-urant). Bewoners van een huis kunnen niet als publiek beschouwd worden, zo heeft de Hoge Raad beslist in een proces, dat op grond van een politie verordening van Voorschoten aan hangig was gemaakt tegen 'n Getuige van Jehova. Deze was eerst door, de kantonrechter te Leiden, daarna in hoger beroep door de rechtbank te Den Haag veroordeeld wegens over treding van de bepaling van artikel 26" lid 1 van de algemene politiever ordening voor deze gemeente. Deze verordening luidt: „Het is verboden des zondags op of aan wegen en aan huizen al dan niet tot reclame dienende geschreven of gedrukte stukken, bedrukt papier of afbeeldingen aan het publiek om niet of te koop aan te bieden, uit te rei ken of op andere wijze onder het publiek te verspreiden, dan wel de inhoud daarvan geheel of gedeelte lijk bekend te maken". Op zondag 23 juni van het vorig jaar had de Getuige van Jehova aan een bewoonster van een huis aan de Juliana van Stolberglaan te Voor schoten een brochure aangeboden. Kantonrechter en rechtbank achtten dit in strijd met de verordening en veroordeelden de Jehovagetuige. Namens deze ging mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam van het von nis in cassatie. Hij voerde diverse middelen van cassatie aan, o.a. dat de verordening in strijd zou zijn met artikel 7 van de grondwet (persvrij heid) en met artikel 181 (godsdienst vrijheid),maar de Hoge Raad heeft thans beslist, dat deze middelen niet eens behoeven te worden onderzocht. De Getuige van Jehova werd van alle rechtsvervolging ontslagen op grond van de overweging „dat het bewezen verklaarde met betrekking tot de bewoonster van het huis aan de Juliana van Stolberglaan geen feiten of omstandigheden behelst krachtens welke zij zou kunnen wor den gerekend tot het publiek, als be doeld in de politieverordening, wes halve het bewezen verklaarde niet een overtreding van die bepaling op levert".

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2