Geen volle melk meer Boycotactie voor Nederlandse havens afgelast Een huis als Sinterklaassurprise L mlBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Tijdens een officiële receptie in het presidentiële paleis, het Quirinaal, te Rome, werd deze foto gemaakt, waarop we v.l.n.r. zien: Sjah Mohammed Reza Pahlevi van Perzië, de Italiaanse president Giovanni Cronchi, de Itali aanse premier Amintore Fanfani en donna Carla, de echtgenote van de president. Meer dan 4000 personen woonden deze receptie bij, welke werd gegeven ter ere v an het vijfdaagse officiële bezoek van de Sjah aan Italië. N.V.V. knarsetandt tegen C.N.V. en „St. Bonifacius" Na overleg en met instemming van de secretaris-generaal van het inter nationale federatie van transportar- beidersorganisaies, ITF, de Belg Omer Bécu, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van ver voerpersoneel, (aangesloten bij het NW) besloten, de boycot-actie in Nederlandse havens af te gelasten. Zoals men weet zouden de haven arbeiders van 1 tot en met 4 decem ber weigeren, de schepen onder goed kope vlag te laden of te lossen. Het hoofdbestuur van de bond vari vervoerspersoneel zegt haar besluit te nemen onder druk van de ver warrende situatie, waarin 't zwaarst woog het afvallen van de c.a.o.-part- ners uit de confessionele kring (CNV en „St. Bonifacius") n.a.v. de tegen strijdige uitspraken van de rechtban ken te Rotterdam en te Amsterdam. „In deze omstandigheden kan het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel niet lan ger de verantwoordelijkheid nemen, haar leden enerzijds bloot te stellen aan zware pressie van werkgevers zijde, anderzijds aan aanvallen in het bedrijf, zowel van confessionele- als van andere georganiseerden". Het bestuur acht het daarom in het be lang van de leden, het verzoek tot boycot der „Panhonlibco-schepen" in te trekken. Het bestuur stelt ten overvloede vast, dat „de oproep tot boycot niet die weerklank heeft ge vonden, die in eerder gemeenschap pelijk optreden kon worden ver wacht". Op grond daarvan gelast zij de boycot af. Genoemd bestuur (N.V.V.) „onder streept, dat de Nederlandse havenar beiders in de toekomst alleen nog maar een rol, nationaal èn interna tionaal zullen kunnen spelen, als zij er in slagen zich gemeenschappelijk in één organisatie aaneen te sluiten". In de proclamatie wordt voorts ge zegd, dat de boycot-actie in de ge hele wereld een weerklank heeft ge vonden, zoals nog nooit tevoren bij een dergelijke actie het geval is ge weest. De balans van de situatie, zo als de gisteravond werd opgemaakt, toont duidelijk aan, dat het bestuur van de Nederlandse 'bond van ver voerspersoneel te optimistisch is. De solidariteit uit de leerboeken is door broken. Door allerlei „ondergeschik te" persoonlijke belangen. HET LOOPT NOGAL LOS. Volgens de eerste berichten is in vele havens de boycot-actie tegen de onder goedkope vlag varende sche pen doorgegaan. In de Ver. Staten werd gisteren door vakverenigingen gepost bij 15 van dergelijke schepen in havens in Louisiana, bij 8 schepen te Baltimore en bij 8 schepen te Mo bile, in Alabama. In Frankrijk is van de boycot wei nig gekomen, doordat de meeste ha venarbeiders aangesloten zijn bij een communistische organisatie, die niet is aangesloten bij het internationale verbond van transportarbeiders. De Duitse mijnwerkers mogen wegens een rechterlijke uitspraak niet aan de boycot deelnemen. Volgens vakverenigingsleiders zijn sommige schepen langzamer gaan varen om na het einde van de boy- cat-actie, die zoals bekend vier dagen duurt, in hun haven aan te komen. In Zweedse of Noorse havens bevin den zich tot dusverre geen schepen, die onder goedkope vlag varen. De Noorse loodsen zullen weigeren sche pen onder vrije vlag in Noorse ha vens binnen te brengen. De regering van Liberia heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij de boycot-actie onwettig en schending van haar souvereiniteit noemde. Het Liberiaanse schip Santa Maria is het enige onder goedkope vlag va rende schip, dat getroffen wordt door de boycot-actie in de Belgische ha vens. Herstelwerkzaamheden aan twee Panamese schepen in de haven van Antwerpen worden voortgezet. Van de meeste schepen onder goed kope vlag, die in Engelse havens liggen en waarop gisteren werd ge werkt, hadden de reders erin toege stemd, de arbeidsovereenkomsten van het internationaal verbond van transportarbeiders in Engeland te aanvaarden. Te Huil" weigerden havenarbei ders het bevel van hun vakbond op te volgen én gingen zij voort met het lossen van een Liberiaans schip. De havenarbeiders verklaarden, dat hun haven door werkloosheid was getrof fen en dat Kerstmis te dichtbij was om het hun mogelijk te maken werk te weigeren. Te Londen werd op twee schepen gewerkt, terwijl op twee andere schepen werk werd geweigerd. Ook elders in Engeland werden schepen onder goedkope vlag gelost, terwijl op andere schepen niet werd ge werkt. Te Dublin werd een Panamees schip geboycot. De Griekse redersvereniging te Athene gaf gisteren een verklaring uit, waarin zij de chantage aanviel, die naar haar mening deze actie be tekent. Te Piraeus, de haven van Athene, worden gedurende de vier dagen van de boycot dertien schepen onder goedkope vlag verwacht. Naar verwachting zal de havenautoriteit onafhankelijke havenarbeiders op roepen voor het laden en lossen van deze schepen. In Zweedse havens zijn nog geen schepen onder goedkope vlag bin nengelopen en in Denemarken wordt gedurende de vier dagen van de boy cot slechts één schip onder goedkope vlag verwacht. Gebruik die flitsaansluiting op uw fototoestel. Voor kiekjes binnenshuis: de leukste uw leven I Afzet beneden de geringste verwachting Zoals reeds een tijdlang te voor zien was, hebben de grote melkfa brieken in het westen des lands, de productie van melk met een vetge halte van 3,75 stopgezet. Vanaf vandaag is er bij de melkhandelaren geen volle melk meer te verkrijgen. Voorheen liep de leverantie trouwens al stroef. Het gros der melkslijters leverde enkel op bestelling. De laatste hoop van minister Von deling om een betere afzet voor „zijn" volle melk te verkrijgen, is hiermede de bodem ingeslagen. De minister liet destijds deze melk produceren om in belang van ons land het overtolli ge melkvet kwijt te raken. Doktoren beweerden echter dat de vette melk eerder slechter dan beter voor onze gezondheid was en boven dien was de prijs zodanig, 56 tegen STIEFBROER MISHANDELD. De Apeldoornse politie heeft aan gehouden de 21-jarige A. H., die zijn stiefbroer, P. D., met een stuk loden pijp mishandeld heeft, als gevolg waarvan laatstgenoemde een hersen schudding opliep. De beide mannen hadden om enkele kleinigheden ru zie gehad. Toen D. daarna rustig zijn krantje ging lezen, kreeg hij plotse ling van H. een hevige klap op het hoofd, toegebracht met een stuk lo den pijp van zeker een halve meter lengte. Ondanks zijn verwonding wist D. zijn aanvaller te overmeeste ren en de politie te waarschuwen. H. is inmiddels ingesloten. 41 cent, dat ruim* negentig procent der huishouwen er niet over dachten de „Vondeling-melk" af te nemen en de rest er slechts aarzelend toe over ging. Teruggelopen. Later liep de afzet zelfs zo terug, dat het voor de melkfabrieken niet langer economisch verantwoord was, de vette melk te leveren. Reeds toen de plannen van minis ter Vondeling bekend werden, stond de melkhandel er zeer sceptisch te genover. Zaterdag 6 december a.s. zal het voor de gemeentesecretaris, de heer L. A. N. van Dommelen, een dubbele feestdag zijn. Op deze dag is het allereerst precies 58 jaar geleden, dat de heer Van Dommelen te Baart- wijk bij Waalwijk in de Langstraat het levenslicht aanschouwde. Voor zijn ouders toenmaals dus een ge waardeerd geschenk van St. Nico- laas! In mei 1917, nog geen 17 jaar oud, werd de heer Van Dommelen reeds benoemd als ambtenaar ter gemeentesecretarie Oud Heusden en Elshout (N. Br.). Op 6 december 1918 werd hij daar pensioengerech tigd ambtenaar, zodat deze datum een dubbele betekenis verkreeg en hij nu op de dag van zijn verjaardag tevens zijn 40-jarig jubileum als ambtenaar in overheidsdienst mag gaan vieren. In 1921 werd de heer Van Dom- melenals le ambtenaar benoemd te Zoeterwoude, waarna in juli 1933 zijn benoeming volgde als hoofdcommies te Alkemade. In feite herdacht de heer Van Dom melen als le ambtenaar benoemd te zilveren jubileum als ambtenaar te Alkemade, hetwelk door omstandig heden niet gevierd is. Vooral in de gemeente Alkemade heeft de heer Van Dommelen zich aller achting weten te verwerven. Ook het ambte narencorps heeft alle waardering voor hun chef. Want al vraagt hij WIJN BESTELLEN ELSHOF BELLEN Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 139 (Advertentie) nauwgezette plichtsbetrachting, zij weten, dat als het om hun belangen gaat, de jubilaris voor hen steeds op de bres staat. De Brabantse gemoedelijkheid is ook op deze geboren Brabander van toepassing en hij heeft een onver- verwoestbaar gevoel voor humor. Dat ook B. en W. en de Raad de heer Van Dommelen hebben weten te waarderen en hoogachten, kwam tot uiting in het eenparig besluit, waarmede hij in 1957 tot gemeente secretaris werd benoemd. De heer Van Dommelen, heeft zich naast zijn ambtelijk werk ook op velerlei an dere wijzen verdienstelijk gemaakt. Wij noemen allereerst zijn functie als secr.-penningm. van de Droogge maakte Veender en Lijkerpolder en secr.-penningm. van de woningbouw vereniging „Alkemade". Voorts heeft hij zitting gehad in diverse comité's, o.a. ook bij priesterfeesten, en wij mogen vooral ook niet vergeten zijn baanbrekend werk om te komen tot oprichting van de interparochiële kerkveiling, van welk comité de heer Van Dommelen vanaf de oprichting voorzitter is. Met genoegen sprak de jubilaris ook over de prettige uren gewijd aan zijn hobby: het kegelspel, waarvoor hij toch wekelijks een uurtje vrij houd. Een ontspanning die hem be grijpelijk van harte gegund is. Zaterdag 6 dec. des namiddags te 3.30 uur zal ten gemeentehuize voor genodigden en familie een informele bijeenkomst worden belegd om de jubilaris op bescheiden wijze te hul digen en hem en zijn familie te feli citeren. Na deze bijeenkomst bestaat er tussen 5 en 6 uur, eveneens ten ge meentehuize, voor belangstellenden de gelegenheid de jubilaris geluk te wensen. De Sjah van Perzië vijf dagen op bezoek in Italië De Vrije Vrouw stemt voor een nieuw parlement Zondag is de tweede ronde gehouden van de Franse parlementsverkiezingen. Deze foto laat zien hoe een ongesluierde Moslim-vrouw te Chrib Dam in de streek van Milliona (Kabylie) in Algerië haar stem uitbracht. Zondag is alhier op plechtige doch sobere wijze het 40-jarig kerkmees- terschap gevierd van de heer W. Ver- laan. Dit jubileum had eigenlijk eni ge maanden eer J r moeten plaats vinden, maar aangezien de bescheiden kerkmeester, hieraan geen ruchtbaar heid had gegeven, en hij later ge troffen werd door een ernstige ziek te, vond nu de plechtige herdenking van dit weinig voorkomende jubi leum, plaats. Om half 10 werd de plechtige Hoogmis uit dankbaarheid door pastoor Versteeg opgedragen, de jubilaris, familieleden, en talrijke be langstellenden woonden deze H. Mis bij. Na afloop werd in zaal Leenders, een gezamenlijk ontbijt aangeboden waarna de gebruikelijke receptie volgde. Pastoor Versteeg roemde het werk van kerkmeester Verlaan, die altijd bereid werd gevonden om aller hande karweitjes, met een blijmoe dig gezicht voor de kerk op te knap pen. Niet minder dan 5 pastoors heeft hij als kerkmeester gediend. Spreker bracht hem namens de gehele parochie dank, en hoopte nog vele jaren met Ver laan te mogen samenwerken. Vo rig jaar, aldus de pastoor, bracht ik een bezoek aan Rome, en hoewel ik de H. Vader wel heb gezien, maar niet zelf heb gesproken, heb ik hem todh op de hoogte weten te brengen van het vele werk, dat door u in de afgelopen 40 jaar voor de kerk is ge daan. Het gevolg is dan dat het Paus Pius XII z.g. heeft behaagd, dit no bele werk, met het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice (voor Kerk en Paus) te belonen. Hierna verzocht pastoor Versteeg, de oudste dochter van de jubilaris mevr. M. v. Dijk- Verlaan de hoge onderscheiding op de borst van haar vader te willen spelden. Na deze plechtige gebeurte nis, brak de zaal in een luid applaus los, en sprak de zichtbaar ontroerde kerkmeester enige woorden van dank. Hierna was het pastoor Ver steeg, die als eerste de heer Ver laan, met deze hoge onderscheiding geluk wenste, waarna de familiele den en verdere belangstellenden de gelegenheid kregen, dit eveneens persoonlijk te doen. Tevens mocht de jubilaris nog vele kleine geschenken in ontvangst nemen. Hij dankte ieder persoonlijk voor de belangstel ling, deze dag ondervonden. Tot sluitstuk van deze dag werd aan fa milieleden, kerkbestuur en verdere genodigden op de bovenzaal van Leenders een diner aangeboden, waarmede het einde kwam aan een mooie dag. Vier personeelsleden van de batte - rijenfabriek „Herberhold" in Utrecht hebben van de directie van deze fa briek als Sinterklaascadeautje een huis gekregen. De directie heeft hier mede een traditie voortgezet Ieder personeelslid dat 25 jaar in dienst van het bedrijf is, krijgt namelijk de beschikking over een eigen woning. Behalve dit buitengewone geschenk, ontvingen de vier jubilarissen een enveloppe met inhoud en een gouden vijfje, tot speld omgewerkt. ALKEMADE Gemeente-secretaris L A. N. van Dommelen 40 jaar in overheidsdienst Mis die aansluiting niet! Pro Ecclesia et Pontifice voor kerkmeester Verlaan in De Kwakel Pastoor Versteeg feliciteert jubilaris W. Verlaan bij zijn 25-jarig jubileum als kerkmeester.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5