Kleuren in dienst van de industriële vormgeving BONTJASJE Sinterklaas bezocht Leidse bejaarden Artisten en bedrijf werken samen Nieuwe brug open, en weer dicht Zilveren jubileum burg. Van Nispen, Hillegom, een feest van intieme spontaniteit Terrein Bakkum "wordt ,,Burg. Van Nispenpark" DINSDAG 2 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 neemt vaker... drank die gezelligheid brengt Zwaardemaker bisschopwij a (van BordeauxwIjn)J| kant en klaar voor gebruik 3.20 Zwaardemaker l Advertentie Middensi. examen '58 Onderscheiding voor best geslaagden Tijdens een gisteren gehouden bij eenkomst in het ministerie van eco nomische zaken heeft de directeur- generaal voor de middenstand en het toerisme, dr. W. L. Groeneveld Meijer, namens de staatssecretaris van economische zaken de bronzen legpenning van dit ministerie uitge reikt aan mej. P. I. A. Hoppenbrou wers uit Standaardbuiten en de he ren J. W. Kouw uit Amsterdam en H. Teesink uit Hengelo. De dame en de heren verwierven deze onderscheiding omdat zij bij het middenstandsexamens algemene han delskennis 1958 de beste resultaten bereikten van de 18.800 deelnemers. In totaal slaagden er 11.757 kandida ten of 63 procent. Het vorig jaar be droeg het percentage geslaagden 66 procent. TOE.... GEEF HAAR TOCH DAT Maar dan wel van BETER BONT van Egmond BREESTRAAT 173 (Advertentie) In het Amsterdams Stedelijk Mu seum wordt tot 8 december a.s. een tentoonstelling gehouden welke is gewijd aan de toepassing van kleu ren in stedebouw, architectuur, re clame en industriële vormgeving. In samenwerking met Sikkens lakfa brieken te Sassenheim hebben en kele kunstenaars, verenigd in de liga Nieuw Beelden, een nieuwe kleuren- collecte samengesteld die op de ten toonstelling Kleur" wordt geïntro duceerd en die op 1 januari 1959 ter beschikking van de gebruikers wordt gesteld. De groep abstracte schilders heeft PI» jaar gearbeid om tot de sa menstelling van de nieuwe kleuren- waaier te komen. In de omlijsting van deze tentoon stelling werd gistermiddag in de aula van het Stedelijk Museum met industriële vormgevers en indus triëlen van gedachten gewisseld over het onderwerp „Vormgeving en kleur". De directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit, besprak het economisch aspect van een goede vormgeving en de kleur- toepassing bij industriële produkten. Het begrip industriële vormgeving is de opgave om een industrieel pro- dukt te ontwerpen zodat het een bruikbaar voorwerp wordt welk ook van alle kanten op de produktiemo- De nieuwe Houtrustbrug te Den Haag, dóe zondagmorgen voor het verkeer werd opengesteld, moest en kele uren later weer worden geslo ten. De opritten die nog niet geasfal teerd waren, werden in gruizels ge reden. Men heeft twee jaar aan de brug gebouwd. De bouwkosten be droegen ruim twee miljoen gulden. De Houtrusfbrug voorziet voor Den Haag in een belangrijke behoef te. Ruim 12.000 motorvoertuigen pas seren per dag. Men zoekt naar de oor zaak van de snelle slijtage van de bovenlaag van de opritten. Men ver moedt, dat de laag niet voldoende was aangestampt. Deze week wil men met de asfaltering beginnen. Kat redde mensen maar verbrandde zelf Gewekt door net angstig gemiauw van hun kat hebben de heer en me vrouw W. H. J. Kroonen zich op het nippertje kunnen redden uit hun brandende bovenwoning in de Stek- dwarsstraat te Dordrecht. Toen het echtpaar wakker schrok was een groot deel van hun woning al één vlammenzee. De verdieping brandde uit en de gehele inboedel ging verloren. De kat en zes kippen, die de heer Kroonen op zolder hield kwamen in de vlammen om. gelijkheid bij de vervaardiging is bekeken. De ontwerper dient daarbij te beschikken over „industriële ar tisticiteit" waardoor het produkt bo vendien nog in zijn uiterlijke vorm en kleur voor het oog van de ge bruiker prettig aandoet. De Ned. Jaarbeurs juicht een goede indus triële vormgeving van harte toe, al dus mr. Schuit. Ir. W. van Osselen, voorzitter van het instituut voor industriële vorm geving, gaf een uiteenzetting van de samenwerking van de industrieel met de industriële vormgever. Voor een kunstenaar is een industrieel een man, die in geld denkt en daarover alleen denkt. Het is dus een deli cate zaak, een industrieel en een ontwerper samen te brengen. De heer A. D. Copier, art. director van de glasfabriek Leerdam, zei, dat de industriële ontwerper een onmis bare schakel vormt in het produk- tieproces. De ontwerper zal in rede lijk overleg met de fabrieksstaf de enig juiste oplossing voor de vorm van het produkt moeten vinden. Mede in verband met de Euromarkt zal het noodzakelijk zijn, dat de cre ativiteit in dienst der industrie ge stimuleerd wordt. Uit discussies met de aanwezige industriële vormgevers bleek, dat bij sommige van hen de angst bestaat, dat hun activiteit in dienst der in dustriële vormgeving zeer begrensd is waardoor zij binnen niet al te lange tijd weer „uitgediend" zouden zijn. De tentoonstelling geeft een in druk van de functie van de kleur in allerlei toepassingen. Men ziet hoe door kleurgebruik de ruimte-indruk geheel vervormd kan worden. Op vallend is, dat de kleur een geheel zelfstandig element vormt die een ruimte kan accentueren en ernstig of vrolijk kan maken. In een van de zaaltjes is een groot vlak aange bracht waarop de nieuwe kleuren- waaier in een grote, overzichtelijke compositie is geprojecteerd. Een gedeelte van de nieuwe kleu- renwaaier, ontworpen door kunste naars in samenwerking met Sikkens lakfabrieken, in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Gezellige middag in De Burcht De personeelsvereniging van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken heeft een wit voetje bij Sint Nicolaas. Dat heeft de Goed Heilig- man gistermiddag op duidelijke wij ze gedemonstreerd door in deze voor hem zo zenuwslopende tijd, een uur tje te willen uittrekken voor een be zoek aan de grote zaal van De Burcht waar, onder aupiciën van genoemde personeelsvereniging, vierhonderd ouden van dagen uit Leiden een feestmiddag was bereid. Het was een middag met zang, voordachtjes en muziek van piano en accordeon, die er even hard „in" ging als de consumpties, die in de pauzes werden rondgedeeld. Na het verklinken van de laatste accoorden van 'n muzikale inleiding („Ouwe taaie verscheen Sint Nicolaas op het podium. Hij sprak onder grote bijval uit de zaal woorden van waardering tot „Ome Jan", die dit jaarlijks weerkerende feest organiseert. De Sint, verwon derd over de vreemde „hoela-hoep ziekte" verzocht twee va de bejaar den van dat vreemde gedot een de monstratie te geven, hetgeen ze goed afging. Een van de twee deed zelfs méér dan hem gevraagd werd. Hij improviseerde een lied over wat hij van Zwarte Piet gezien had. Sinter klaas luisterde aandachtig en we twijfelen er niet aan, of Piet heeft na afloop van de feestmiddag en kele minder feestelijke reprimandes te verwerken gekregen. Tal van geschenken en gelukwensen Het zilveren ambtsjubileum van de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, dat gisteren officieel ge vierd werd, is geworden tot een feest van intieme spontaniteit. Als eersten kwamen de ambtena ren van de gemeente en de leden van de Rijkspolitie, groep Hillegom, in de feestelijk versierde zaal van ho tel „Flora" de jubilerende burger vader hun gelukwensen aanbieden. De burgemeester en zijn echtgeno te werden daar ontvangen door de groepscommandant van de rijkspoli tie, adjudant W. A. Hoekstra, en de heer G. J. Flux, directeur van het gas- en waterleidingbedrijf en com mandant van de brandweer. De ge meentesecretaris, de heer J. Th. M. Punt sprak als eerste. Hij belichtte vele eigenschappen, die de jubilaris kenmerken als bur gemeester en als mens. Dankbaar was spr. in het bijzonder voor de hartelijkheid en de vriendschappe lijke omgang en de bereidheid om naar ieder lid van het personeel, zonder onderscheid, te luisteren. Ook dankte hij mevr. Van Nispen tot Pannerden, die haar man in zijn werk terzijde stond, door de uren, die hij thuis doorbracht, tot een wel daad te maken. Spr. bood namens het personeel een kristallen vaas met bloemen aan. Ook adjudant Hoekstra benadruk te het menselijke contact met de burgemeester, wiens adviezen ge tuigen van een grote ervaring. Hij schonk als stoffelijk blijk van zijn dank het boek „Het woud der ver wachting" van Hella S. Haasse. De jubilaris sprak tot slot "een dankwoord. Hij hoopte, dat de on derlinge verstandhouding zo mag blijven als ze nu is en men weder zijds nog veel zal kunnen doen in het belang van Hillegom. Bijzondere raadsvergadering. Om 3 uur des namiddags had er een bijzondere raadsvergadering plaats, die werd voorgezeten door wethouder W. E. van Dam. Hij deed namens de wethouders het voorstel om het terrein „Bakkum" dat zal worden ingericht tot park, de naam te geven van „Burgem. Van Nis penpark". Hierna werden de burge meester en zijn echtgenote de raads zaal binnengeleid. Wethouder Van Dam sprak woorden van hulde en waardering en uitte zijn grote dank voor de wijze, waarop de burg. zijn taak als voorz. van 't college van B. en W. verrichtte. Hij maakte hierop het kort tevoren genomen raadsbe sluit aan de jubilaris bekend. De burgemeester stemde graag met dit plan in door de mededeling „goed gekeurd". Namens het gemeentebestuur bood spr. daarna de jubilaris een zilveren dienblad en twee koektrommels aan. Hierop voerde het raadslid, de heer F. C. van Lierop, het woord. Hij somde verschillende zaken op, waarin de burgemeestei blijk heeft gegeven van durf, energie en werk lust. Hij overhandigde de burge meester een kristallen vaas en bloembak, gevuld met bloemen. Na een gelukwens door de ge meentesecretaris, de heer Punt, sprak de burgemeester een dank woord, waarin hij zei, dat men het op deze dag van zijn jubileum weer had duidelijk gemaakt, hoe mooi het ambt van burgemeester is. Het geeft voldoening, als men kan getuigen, iets goeds te hebben verricht voor anderen. Met name dankte spr. voor het omdopen van het terrein „Bak kum" tot „Burgemeester van Nis penpark". De officiële receptie. Des namiddags om 4 uur had er een receptie voor genodigden plaats in Treslong. Daar waren aanwezig de vertegenwoordiger van de Com missaris van de Koningin in Zuid- Holland, de heer H. A. M. Dinger van Kruiningen, chef van het kabi net van de Commissaris der Konin- in, de burgemeesters van Wassenaar, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sas senheim, Lisse, Warmond, Benne- broek en Haarlemmermeer, de he ren doktoren uit Hillegom, de Hil- legomse geestelijkheid, vele voor aanstaande persoonlijkheden uit het bloembollenvak, leden van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, de wethouders en raadsleden van Hillegom, vertegenwoordigers van de groot-industrie en van alle Hille- gomse organisaties en verenigingen, de hoofden van scholen en talloze notabelen uit Hillegom en omgeving. De voorzitter van het feestcomité, de heer W. C. Witteman, opende de bijeenkomst en heette allen welkom en gaf daarna het woord aan de bur gemeester van Wassenaar, baron S. van Wijngaarden, die sprak namens burgemeesterskring van de Duin en Bloembollenstreek. De burgemeester van Sassenheim, jhr. R. Sandberg van Boelens sprak zijn waardering uit voor de wjjze en zakelijke leiding die de jubilaris uit oefende als voorzitter van de bur gemeesterskring Haarlemmermeer en omstreken. Hij bood de jubilaris een boékenbon aan als feestge schenk. De voorzitter van het huldi gingscomité, de heer W. C. Witte man achtte het een grote eer als vertegenwoordiger van de burgerij te mogen spreken. Het was zijn overtuiging dat hier alleen woorden van hulde en dankbaarheid op zijn plaats waren, voor de wijze waarop hij gedurende 25 jaren de gemeen schap had gediend. Spreker liet een blik gaan over alles wat burgemeester Van Nispen in de afgelopen 25 jaar heeft tot stand doen komen. Bij al zijn werk hield hij de belangen van Hillegom in het oog Daarvoor dankte spr. na mens de Hillegomse burgerij en de hoofden van de in Hillegom geves tigde bedrijven. Maar spr. wente het niet bij woor den te laten en het was hem een vreugde de burgemeester en zijn echtgenote een reis naar Italië te kunnen aanbieden, als feestgeschenk van de Hillegomse burgerij, wat hij reeds symbolisch deed door aanbie ding van een atlas van de antieke wereld. Ook schonk de burgerij een bandrecorder en spr. hoopte, dat deze geschenken in het verdere le ven van het burgemeesterlijk paar een blijvende herinnering zullen blijven aan de dankbaarheid van de Hillegomse bevolking. Daarna werd nog het woord ge voerd door ds. A. K. Krabbe namens de Hillegomse predikanten, door pastoor H. Theissen namens de ka tholieke geestelijkheid, de heer Chr. Eggink, lid van het hoofdbestuur van de koninklijke vereniging voor bloembollencultuur. De heer Orbaan sprak namens het productschap voor siergewassen te 's Gravenhage, die zijn grote waar dering uitsrak voor de wijze van samenwerking en de trouw van de jubilaris aan een eenmaal gemaakte afspraak. De heer D. van Egmond sprak na mens de stichting „Hillegomse Beurs". De heer J. Sietsma uit naam van de katholieke fractie in de Staten van Zuid-Holland. De laatste voegde bij zijn beste wensen als geschenk een boekwerk over Toscane. Daarna beantwoordde de jubilaris al dege nen die tot hem het woord hadden gevoerd, in het bijzonder de voor zitter van het huldigingscomité en de leden daarvan voor het prachtige geschenk dat hem was aangeboden. Met de wens dat gesteund door hem, zonder wien alle werk te vergeefs is, in staat moge gesteld worden nog veel goeds voor het schone Hillegom te mogen tot stand brengen, besloot spreker zijn rede. Daarmede kwam tevens een einde aan het officiële gedeelte van het feest en begaf het burgemeesterlijk paar zich naar een andere zaal om daar de gelukwensen van de Hille gomse burgïrij in ontvangst te ne men. Als bijzonderheid moeten wij nog melden dat tijdens de algemene re ceptie de 8-jarige Alida Caspers on der de bezoekers was, die 8 jaar ge leden werd ingeschreven als de 14.000ste inwoonster van Hillegom. Zij had voor deze gelegenheid een wens op papier gebracht, voorzien van een aardige tekening.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4