3)e £cid6e(2oti/fca/nt Grote winst voor Gaullistische partij NA DE TWEEDE RONDE DER VERKIEZINGEN Laat die handkus maar zitten, Fassi! rTTmtwwwwi Luchtbrug op Berlijn een militaire bedreiging Russen hebben bommenwerper met kernaandrijving Directeur: C. M. v. HAMERSVTSL.D Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 1 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14575 BUREAUX: PAPENOR ACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.- Franse slembus ga/ Gaullistisch geluid Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Communisten teruggevallen op 10 zetels De „Unie voor de nieuwe republiek", Soustelle's nieuwe Gaullistische partij, heeft bij de parlementsverkiezingen in Europees Frankrijk 188 van 465 zetels verworven en is daarmee als grootste fractie uit de bus gekomen. De communisten zijn de grote verliezers. Zij verwierven slechts tien zetels. De conservatieven kregen 133 zetels, de volksrepublikeinen 57, de Socia listen 40 en de radicaalgezinden 37. Soustelle zei in een commentaar op de uitslag: „Het land heeft voor de derde maal duidelijk „ja" tegen De Gaulle gezegd. Frankrijk heeft getoond, dat het 't communisme verwerpt". De verdeling van de stemmen en de percentages waren als volgt: De U.N.R. De Conservatieven De Communsiten De Socialisten De Volksrepubliekeinen Radicalen e.d. Anderen HET CENTRUM GEDECIMEERD Behalve de grote winst van de U.N.R. en de grote achteruitgang van het aantal communistische parle mentsleden is het zware verlies van de radicalen, de mannen van het een trum, een van de grote veranderin gen, die door de verkiezingen in Europees Frankrijk zijn teweegge bracht. Van de gekozenen hadden er 146 zitting in de vorige Nationale Verga dering. Voor 279 gekozenen is het de eerste maal dat zij zitting hebben in het parlement. Er zijn zes vrouwen gekozen. In de vorige Nationale Vergadering za ten negentien vrouwen. WIE WORDT PREMIER In Parijs vraagt men zich af, wie minister-president zal worden. Het wordt namelijk als vaststaand aan genomen, dat generaal De Gaulle, de huidige minister-president, op 21 december tot president van de repu bliek zal worden gekozen. Als kandidaten voor de post van premier worden genoemd Soustelle, Debre, Delbecque en Michelet, alle vier van de U.N.R. Michelet, een senator, zou kans hebben als premier te worden aangewezen, omdat hij goede betrekkingen onderhoudt met de socialisten en generaal De Gaulle naar men aanneemt, een nationaal kabinet wenst, waarin ook de socia listen zijn vertegenwoordigd. 3.973.420 stemmen 3.533.596 3.105.193 2.036.252 1.194.148 242.413 927.139 (26,46 (23,54 (20,68 (13,56 7,95 1,61 6,09 IN ALGERIJE De uitslag van de verkiezingen in Algerij - is nog niet bekend. De stem men moeten eerst worden gecontro leerd alvorens de einduitslag woes- dagavond zal worden gepubliceerd. In Algiers is zondag een voorstan der van algehele integratie van Frankrijk en Algerië, Lagaillarde, ge kozen, aldus is in de vroege ochtend uren van maandag gebleken. In het gebied van Oran won de lijst van de bond voor de wederge boorte van Frans-Algerië. Deze bond wordt geleid door de Mohammedaan dr. Sid Cara, die een grote rol heeft gespeeld bij de beweging voor open baar welzijn. Bijna overal in Algerië blijven ge matigde kandidaten achter, maar in de voorsteden van Algiers werd de gematigde lijst van mejuffrouw Sid Cara Nafissa gekozen. In Constantine hadden omstreeks middernacht de gematigden een voorsprong op de kandidaten van de beweging voor openbaar welzijn. PERSCOMMENTAREN Het Franse conservatieve blad „Figaro" schrijft maandag over de verkiezingsuitslag in Frankrijk, dat de overwinning van de „Unie voor de nieuwe republiek" voor alles een overwinning .oor rreneraal De Gaulle is, een overwinning van degenen, die „ja" hebben gestemd. De uitslag duidt er niet op, dat men het in Frankrijk geheel en al eens is met degenen in Algerië, die de algehele integratie van het moederland en Algerië wensen. Wel betekent de uit slag, dat men een einde heeft willen maken aan de communisten en hun meelopers. De rechtse „Aurore" schrijft, dat zelden een eis voor ingrijpende ver andering met zoveel kracht tot uiting is gebracht. Volgens de socialistische „Popu laire" zal het komende parlement worden beheerst door de twee grote rechtse partijen, de conservatieven en de U.N.R., die samen de absolute meerderheid hebben. Het fascistische gevaar is door de uitslag van de tweede ronde in het licht gesteld, aldus de communisti sche „Humanité". De nieuwe Kamer zal de meest reactionaire zijn, die Frankrijk in honder«_ jaar tijd heeft gehad. De Paus tot de Polen „Niemand moet zich laten verlei den door materialistische theorieën. Niemand moet zich op 'n dwaalspoor laten brengen door bepaalde bewe gingen, zelfs als beweerd wordt, dat zij van katholieke oorsprong zijn". Deze vermaning heeft paus Johannes XXm gegeven aan het Poolse volk, dat hij toesprak over de hoofden heen van een groep nelgrims, die hij in audiëntie heeft ontvangen. De groep j werd aan de Paus voorgesteld door I kardinaal Wyszynski, primaat van Po len. De Paius begon eerst over de kardi naal te sroreken, die hij „zijn dierba re zoon" noemde. Hij herinnerde aan diens drie jaren gevangenschap. „Maar deze gevang en schap, die hij met grote zielskracht heeft doorstaan, is een eer niet alleen voor het Poolse volk maar voor de gehele Kerk", zei de Paus. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat Polen niet ziullen wankelen in hun geloof en in hun trouw aan de Paus. De Paus schonk de kardinaal een gouden monstrans voor het heiligdom van Jasna Gora, „als svmbool vain de voortdurende geestelijke aanwezig heid van de Paus onder het Poolse volk". Kardinaal Wvszvnski wordt i10 dec. in Warschau terug verwacht Mis bij de Seminaristen. Z.H. de Paus heeft vanmorgen in het college Urano var- de Propaganda Fide op de Janiculus een H. Mis op gedragen en daarbij zelf de preek ge houden. Het was de eerste keer, dat hij bui ten het Vatikaan celebreerde, het geen hijzelf ook in Zijn preek heeft willen belichten. Zijn preek hield drie gedachten in: voldoening, vaderlijke vermaningen en bemoediging. Elk dezer gedachten heeft hij kort uitgewerkt. Het eenvoudige monument, dat jarenlang op de Lune burger heide in West-Duitsland de plaats aangaf, waar de Duitse legers op 5 mei 1945 capituleerden, is nu overgebracht naar de Britse militaire academie te Sand hurst. We zien hier hoe veldmaarschalk lord Montgo mery in gedachten verzonken staat bij de steen, die herinnert aan de bewogen episode uit zijn leven, toen hij de capitulatie aanvaardde. Ulbricbt over de kwestie Oost-Duitsland zal een geallieerde luchtbrug naar West-Berlijn als een „militaire bedreiging" opvatten, zo heeft de Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht verklaard ;n een vraaggesprek met de „New York Times", dat zondag is gepubliceerd. Maar hij geloofde niet, dat het zover zou komen. Hij dacht, dat de weste lijke geallieerden met Oost-Duitsland zouden onderhandelen over hun recht op toegang tot West-Berlijn. Als ik me juist herinnen, zo zei hij heeft mi nister Dulles gezegd, d"t zulke onder handelingen mogelijk zouden zijn. Ulbricht zei, dat een vrije stad West-Berlijn, als door Rusland voor gesteld, over het eigen politieke- so ciale en economische stelsel zou kun nen beslissen. De huidige Westduitse wetten, die voor West-Berlijn gelden zouden moeten worden vervangen door wetten „die niet onderworpen zijn aan de Navo-politiek van West- Duitsland", aldus de Oostduitse lei der. Hij verklaarde voorts dat Oost- Duitsland geen verlenging van de door Ohroesjtsjef voorgestelde peri ode van zes maanden voor onderhan delingen over de Russische voorstel len verwachtte. Amerika is vier jaar achter De Russen maken op het ogenblik proefvluchten met een reusachtige bommenwerper met kernaandrijving en delta-vleugels, zo is door het Amerikaanse tijdschrift „Magazine Aviation" medegedeeld. De afstand, die het toestel kan af leggen, zou slechts beperkt worden door de slijtage der motoren en het uithoudingsvermogen van de beman ning. De romp van het vliegtuig is ongeveer 65 meter lang en de vleu gelbreedte circa 22 meter. Het blad zegt, dat het verschijnen van dit toestel de Amerikaanse tech nici, die met beperkte middelen aan een soortgelijk project werken, ern- tig heeft verontrust. De Russen hebben ons weer eens onnodig verslagen, aldus het blad, dat van mening is, dat de Amerika nen op dit gebied minstens vier jaar bij de Rusen ten achter zijn, nu de Amerikaanse regering pas in decem ber zal beslissen over de eventuele bouw van een prototype van een soortgelijk toestel. Tengevolge van het ontslag van de Marokkaanse minister voor nationale economie, Bouabid, en het daaruit voortvloeiende mogelijke ontslag van premier Balafrej, dreigt in Marokko een regeringscrisis. Koning Mohammed V heeft in verband hiermee Allal El Fassi, de leider van de Istiqlal-partij ontvangen om met hem de toestand te bespreken. Aan het begin van het onderhoud boog Allal El Fassi zich, zoals de foto laat zien, om de hand van de koning eerbiedig te kussen, maar deze trok, zoals de traditie voor- schijft, snel zijn hand terug daarmee aangevend, dat een dergelijk eerbewijs onnodig is, gezien de wederzijdse achting. CHURCHILL 84 jaar Sir Winston Churchill heeft zondag zijn 84ste verjaardag gevierd. Hij bracht de dag temidden van zijn ge zin door in zijn buitenverblijf te Chartwell in het graafschap Kent. De postbode van deze plaats moest enige keren rijden om de talloze tele grafische en schriftelijke gelukwen sen uit alle delen der wereld te be zorgen. Een Londense banketbakker lever de een geweldige verjaarstaart, waarin ingrediënten uit alle delen van het Britse gemenebest waren verwerkt. Amerika prutst nog. Amerikaanse technici werken aan dezelfde atoom-motoren voor bom menwerpers als die, welke de Rus sen hebben gebouwd in een vliegtuig, waarmee zij reedj proefvluchten zouden maken, aldus heeft een inge nieur van de afdeling luchtvaart van General Electric te Evendale in de Verenigde Staten zondag meegedeeld. Volgens de ingenieur is het betrok ken type atoomkrachtinstallatie één van de eenvoudigste. Benoemingen Bisdommen Haarlem en Rotterdam Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kape laan te 't Zand de weleerw. heer A. B. M. Douwes, en tot assistent te 't Veld, op voordracht van de provin ciaal der Franciscanen, pater Al. Demmers ofm. De bisschop van Rotterdam, mgr M. A. Jansen, heeft de zeereerw. heer C. M. Schuttelaar opdracht gegeven de oprichting van een parochie voor te bereiden in de wijk Vrederust te Den Haag. De bisschop van Rotter dam heeft voorts benoemd tot kape laan te Delft (H. Sacrament) de wel eerw. heer J. v. d. Haak en tot kape laan te Rotterdam-Schiebroek (H. Paulus) kap. N. P. Velzeboer uit Kwintsheul. Tot aalmoezenier in de bisdommen Haarlem en Rotterdam en tevens landelijk aalmoezenier van de artisten is benoemd de weleerw. heer Th. G. J. Kloeg, wiens nieuwe adres luidt: Stortenbekersstraat 224, Den Haag. De zeereerw. J. W. Poel is benoemd tot rector van de St. Hip- polytusstichting te Delft; tot kape laan te Schiedam (H. Liduina) is be noemd de weleerw. heer A. J. M. Wiemers, die kapelaan was van de parochie van de H. Martha te Den Haag. i Ulbricht voelde weinig voor uit breiding van een gesprek over de Russische voorstellen inzake Berlijn tot een bespreking over de gehele Duitse kwestie, aangezien dat de zaak „onnodig ingewikkeld" zou maken. Hij verwierp ook het denkbeeld van verkiezingen in de twee delen van Duitsland onder internationaal toe zicht, gevoLgd door een conferentie van de aldus gekozen regeringen. El ke poging om het sociale stelsel van een van de twee Duitslanden aan het andere op te leggen zou „burgeroor log" betekenen, zei hij. GEEN BASIS VOOR BESPREKING Het West-Berlijnse stadsbestuur heeft na een vergadering verklaard, dat het Russische voorstel t.a.v. West- Berlijn geen basis vooi een bespre king vormt. Het stadsbestuur zal trachten van het Russische diploma tieke initiatief gebruik te maken om de viermogendhedenbesprekingen over geheel Duitsland weer op gang te brengen. Alleen op die wijze kon de Berlijnse kwestie worden opge lost. Een „vrije stad" West-Berlijn zou een „tijdelijk concentratiekamp zijn dat later door Oost-Duitsland zou worden overgenomen", zo heeft bur- gemeester Brandt van West-Berlijn zondag in een radiorede verklaard. Hij noemde het Russische plan eco nomisch, juridisch en politiek een krankzinnigheid. Aanvaarding er van zou betekenen, dat West-Berlijn, los gemaakt van „het vrije deel van Duitsland", zal worden „uitgeknepen als een citroen". MINISTERSCONFERENTIE TE BONN De ministers van buitenlandse za ken van Amerika, Engeland, Frank rijk en West-Duitsland zullen zo spoe dig mogelijk in Bonn bijeenkomen ter bespreking van de kwestie-Berlijn. De conferentie zou in ieder geval vóór 15 december worden gehouden. Op die da^ vergadert de Navo-raad in Parijs. Men meent te we'.en, dat het gesprek door bondskanselier Adenauer is voorgesteld. MAAN-ECHO'S De Britse radio-omroep B.B.C. heeft zondagavond de stem van prof. Lovell, directeur van het Britse ra- dio-obsersvatorium van Jodrell Bank, uitgezonden, zoals die werd te ruggekaatst door de maan. Voor deze proef werd gebruik ge maakt van de grote radio-telescoop van Jodrell Bank. Prof. Lovell zei vijfmaal „hallo" twee-en-een-halve seconde later kwam de echo, zwak, maar duidelijk verstaanbaar. Jordanië weer normaal Van maandag 1 december af Is de uitzonderingstoestand in Jordanië afgeschaft. Da bijzondere maatregel werd negentien maanden geleden van kracht na een mislukte aanslag op het leven van koning Hoessein. De politieke spanningen in het land zijn verminderd. Het land heeft thans te kampen met een ernstige land bouwcrisis en watertekort door het uitblijven van de regentijd. Dit narnmer bestaat uit 10 pagina'. KOUDE NACHT Een depressie, die zaterdagoch tend bij de noordkust van Noorwe gen was gelegen, is sindsdien overge trokken en daarbij belangrijk in om vang en diepte toegenomen. Dit ging met barometerdalingen op zo uitge breide schaal gepaard, dat het Euro pese hogedrukgebied, dat dagenlang het weer in onze omgeving beheerste, vrijwel geheel verdween. Dicht ten westen van Schotland kwam daaren tegen een nieuw gebied van hoge druk tot ontwikkeling. Tussen dit maximum en het boven Rusland ge legen lagedrukgebied ontstond een noordelijke stroming, waarmee po laire lucht naar onze omgeving werd gevoerd. Deze van oorsprong koude lucht werd boven de Noordzee ver warmd, zodat de overdag temperatu ren hoger werden dan de laatste da gen het geval was. In het noorden van het land wer den zondag maxima van 8 a 9 gra den bereikt. In de polaire lucht komt weinig bewolking voor en daarom zal het de komende nacht sterk af koelen. Plaatselijk in het binnenland is 4 a 5 graden vorst mogelijk. Een kleine bij de noordkust van IJsland gelegen depressie zal ver moedelijk langs de kust van Noor wegen naar het zuiden gaan bewe gen. In verband hiermede is er nog geen kans op vorst van langere duur. weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perioden en slechts hier en daar aan de kust een bui. Zwakke tot matige noordelijke wind. Vannacht in het binnen land lichte vorst, morgen over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 2 Dec. zon op 08.26; onder 16.32; maan op 22.57; onder 12.15. Hoogwaterstanden 2 Dec. v.m. 6.45; n.m. 7. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN sneeuw onbewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt AMSTERDAM onbew. BRUSSEL half bewolkt LUXEMBURG zw. bewolkt PARIJS geheel bewolkt BORDEAUX zw. bewolkt GRENOBLE mist i NICE zwaar bewolkt BERLIJN onbewolkt FRANKFORT geh. bewolkt i MüNCHEN zwaar bewolkt geheel bewolkt mist ZüRICH j GENèVE LOCARNO j WENEN INNSBRUCK ROME AJACIO ALGIERS MADRID MALLORCA onbewolkt zw. bewolkt geh. bew. mist half bew. geh. bew. licht bewolkt half bew. Korreltje Trachten te schitteren is aan zich- zelve denken. Trachten te behagen is aan anderen denken l

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1