Onweerstaanbare toverkrachten FIJI-PARADIJS MINISTERS VAN FINANCIËN I KUNNEN ER VEEL LEREN I DE LEIDSE COURANT beheersen het i 1 (Bijzondere medewerking) E'EN PAAR UUR in Soeva, de hoofdstad der Fiji-eilanden, zijn reeds voldoende om in te zien, dat die eilanden niet Europees, niet Aziatisch, niet Australisch, maar louter en alleen „Zuidzee" zijn. Een nieuw woord? Ja, maar het is verantwoord, want het geestelijk klimaat der Stille Zuidzee is enig op aarde. En ook het natuurlijk klimaat is er voortreffelijk. Kortom, in Soeva was het voor mij goed leven, al ging ik dan als een van de ongeveer vijf honderd Europeanen nagenoeg onder in de zwierige, bonte en kleurige bevolking. Ja, het was (en is) er goed leven, al are het slechts, omdat de bekoring van de Stille Zuidzee ligt over dat stadje (ruim 20.000 inwoners), de bekoring, die iedereen vangt en.... bekoort. Vroeger was het zo, nu is het zo en in de toekomst zal het zo blijven. Verleden Het eerste, wat ik in Soeva van de directeur van mijn hotel vernam, was, dat een Nederlander de eilanden bin nen de gezichtskring van het Westen had gebracht. Abel Tasman (voegde mijn zegsman er ter verduidelijking aan toe), die Tasmania ontdekte en dat grote eiland zijn naam gaf. In 1643 kwam Tasman in de Stille Zuidzee bij enige eilanden, die verloren lagen in de zuidwestelijke uithoek van die grootste aller oceanen. Viti, zeiden de inboorlingen tegen Tasman, heetten hun eilanden, en nog draagt die 322, waarvan 100 bewoonde, eilandjes omvattende archipel de naam Fiji-archipel. Tasman vertrok en Viti zonk terug in de vergetelheid, totdat een andere beroemde ontdekkingsreiziger, de En gelsman James Cook, omstreeks 1770 de eilanden aandeed. Ook Cook verdween, maar de Britten hadden de eilanden niet vergeten. Dat bleek, toen omstreeks 1850 het Westen gebiedend klopte aan de poorten van het Fiji-paradijs. Zen delingen, missionarissen en kooplieden drongen er binnen. Handelsbetrekkingen met het Westen werden aangeknoopt. Moeilijkheden bleven niet uit. De bevolking was niet bijster ingenomen met de nieuwe gang van zaken. Een aanval op het Amerikaanse Consulaat volgde. Uncle Sam vroeg schadevergoeding. Op de kop af een ton gouds. Zo veel bezaten de stamhoofden (die de eilanden regeerden) niet. Toen trad hoofdman Thakombau naar voren en bood, tegen volledige kwijting, de souvereiniteit over de Fiji- archipel aan Uncle Sam aan. Washington had geen lust. Londen aanvankelijk evenmin, maar in 1874 besloten de Britten toch om Thakombau's voorstel aan te nemen. Zij betaalden hem 100.000.en namen de archipel onder hun hoede. Heden Oorspronkelijk bestond de bevolking uitsluitend uit Me- lanesiërs (vernam ik verder), chocoladekleurige tot licht bruine mensen, opgewekt en aanhankelijk, uitbundig en hartstochtelijk, zoals alle echte Zuidzee-mensen. Zorgen voor de dag van morgen hadden zij niet. Waar zij waren, vonden zij voedsel. Veeteelt of jacht beoefenden zij niet, wel landbouw en visvangst. Soms brandde de zon ver vaarlijk, maar een koele zeebries en voldoende regen com penseerden die zonnewarmte. Thans zijn er op de eilanden bijna 50 (ongeveer 150.000) mensen, afkomstig uit India (het merendeel), China of Europa. Landbouw en kleine, althans geen grote, bedrijven bloeien er. Er zijn vakverenigingen en Christe lijke kerken, maar toch behoort slechts de helft der be volking tot de Christelijke gemeenschap. Vel? Melanesiërs, wier grootouders primitieve heidenen waren, leren thans de geheimen van algebra, meetkunde, techniek en land bouwwetenschap. Te Soeva is zelfs een opleidingsschool voor artsen, die leerlingen van vele eilanden in de Stille Oceaan trekt. De bevolking was vroeger in stammen verdeeld met in vloedrijke hoofden, die over bovennatuurlijke krachten heten te beschikken. Zij hadden mana, de toverkracht, die hen in sta?t stelde om met geesten en natuurkrachten om te springen. Geheime genootschappen bloeiden op de eilanden en niet steeds waren de leden even onbaatzuch tig! Maar als lid van een geheim genootschap beschikte men over mana.... en dus over een vrijbrief om eigen machtig en terroristisch op te treden. Nu bestaan de stamindeling en de hoofden nog. Zij vor men de adel van de Fiji-eilanden. Nog beschikken zij over mana (zeggen de eilandbewoners), maar de geheime ge nootschappen zijn in vreedzamer banen geleid en politie en soldaten namen de taak van de handhaving van orde en rust over. In de strijd tegen de Japanse oerwoud-vech ters maakten de Fiji-soldaten een goed figuur. Sleutelwoord luidt ,Mana' Fidsji-eilanden: Is het wat moeilijk om aan boord te gaan, dan is er altijd een vriendelijke helper, wiens voeten gehard zijn tegen de stekelige ko ralen, en die de „Man met de weke voeten" graag naar boord dragen. Een aards paradijs, dat zijn de Fiji-eilanden ook in fi- nantieel opzicht nog steeds. Een staatsschuld van nog geen 20 miljoen gulden en jaarlijks een paar miljoen meer staatsinkomsten dan uitgaven. Zoiets kan alleen verklaard worden met mana! Ja, ik zou iedere West-Europese mi nister van Financiën graag een paar weekjes „Fiji-vakan- tie" gunnen om zelf wat op verhaal te komen en eens te leren, hoe men in Soeva tot zulke gunstige uitkomsten komt. Ook de Nederlandse belastingbetalers zou ik graag allemaal als gids naar de Fiji-eilanden vergezellen om hun soelaes te geven van de fiscale druk in het lieve vader land. Want op de Fiji-eilanden ik schaam me bijna om het te schrijven, want ik profiteerde er zelf van zijn de belastingen slechts een kleine fractie van die, welke Den Haag pleegt op te leggen. Gelooft mij, hier is mana, die geheimzinnige toverkracht, in het spel! Ik besefte het van het ogenblik af, dat ik vaste grond onder de voeten kreeg op het vliegveld Nadi, het „Schiphol" van Fiji, een belangrijk station in het luchtverkeer over de Pacific, de „Mana-Oceaan". Bezoek Een kilometer of veertig buiten Soeva treft men prachtige watervallen aan, temidden van een weelderige, romantische natuur. „Wie de Stille Zuidzee niet kent, heeft het paradijs op aard2 gemist". Dit woord uit dichterlijke mond is juist in het heden. In vroeger eeuwen was het niet juist, althans, toen was het voor velen ee levensgevaarlijk paradijs. De Blanke Man kwam. De onrust van weleer maakte plaats voor rust en orde. En mana, de ge heimzinnige, alom aanwezige tover kracht der Stille Zuidzee, bleef be staan. Dat was de les, die mijn ver blijf op de Fiji-eilanden mij leerde. Zojuist schreef ik, dat ik iedere West-Europese minister van financiën een „Fiji-vakantie" zou gunnen. Een paar jaar geleden was er hier in Soeva een „echte" Europese minister op bezoek, een Engelsman. John Dugdale gehe ten. Hij was „Minister of State for the Colonies" in Lon den. Hij was de eerste Europese minister, die sedert, 25 jaar Soeva bezocht. Nu, hij heeft in de twee weken, die hij op de eilanden vertoefde, het nodige gezien. Maar hij had een vliegmachine, een auto en een motorboot ter be schikking! Want anders zie je in 14 dagen niet veel van al die eilanden. Ze liggen namelijk verspreid over een wateroppervlak van zowat een kwart miljoen vierkante kilometers. Dat is geen kleinigheid. Een paar maal was ik in de gelegenheid, tochten naar en op de eilanden te maken. Een mijner meest blijvende indrukken werd ge vestigd door politie-agenten en ambtenaren met.... man telpakjes (zoals in Holland de dames dragen) aan. Op de Fiji-eilanden lopen namelijk vele mannen in de letterlijke zin des woords vrijwel dagelijks in rok. Het was veel en uiteenlopend, wat ik te zien kreeg. Eigenlijk alles, wat een man, in de loop van enige maan den daar op die eilanden kan gadeslaan. Bij mij, als bij zovelen, ontstond zo nu en dan enige verbijstering over al die mooie en interessante dingen, over die paradijsach tige wereld op de Fiji-eilanden. Toen ik hier iets over zei tegen een goede vriend, omvatte diens antwoord slechts één woord; Mana! Inderdaad, zonder „mana" is die verre, zondoorgloeide, dromerige en toch springlevende wereld niet te begrijpen. Ook de mooiste photo's geven er slechts een zwakke weerspiegeling van. Van Soeva en de Fiji- eilanden geldt, wat een bekend schrijver eens van Oslo schreef: Wie er geweest is, wordt er door gestempeld. Slechts wie er geweest is, kan het begrijpen. En voor de Fiji-eilanden voeg ik er aan toe: Wie er ooit, al is het ook maar heel kort geweest is, blijft altijd in hun ban, in de vreemde bekoring van hun mana gevangen. (Nadruk verboden) Behulpzame politie-agenten in Soeva wijzen de vreemde ling graag de weg. Maar opvallender dan hun behulpzaam heid is hun kledij: Een van onderen gekartelde rok. Hieronder: Klapperplantages zijn er op de eilanden vele. Ook wel goede autowegen. En alom zorgt de gerokte politie voor orde en veiligheid. Vroeger deden dat -de leden der geheime genootschappentamelijk hardhandig.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4