3)e &2idóe6oti/ïa/tit Westen beraadt zich antwoord aan Moskou Vrij-Berlijn voorstel onaannemelijk over een De Franse gemeenschap vormt zich Bad Kreuznach en de vrijhandelszone Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem„ Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. I 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14574 Adenauer maani tol KALMTE Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 Eerst overleg in Navo-raad De West-Duitse bondskanselier Adenauer heeft vrijdag op een vergade ring van afgevaardigden van zijn christendemocratische partij verklaard, dat men zich kalm moest houden ten aanzien van de kwestie-Berlijn. De toestand was nog ernstig en de spanning was niet afgenomen, maar er was nu tenminste meer tijd voor overleg en bestudering van mogelijkheden voor een tegenzet. Men moest niet direct maar reageren op de eerste in drukken en geen tijd verspillen met teveel gepraat, want dat zou de Sow- jet-Unie tot nieuwe zetten uitlokken in de hoop, dat het Westen murw zou worden. Het Westen moest niet teveel plannen maken. Het enige antwoord op de Sowjet-Russische bedreiging was kalmte zoals de bevolking van Ber lijn die toonde. Een woordvoerder van de Sowjet-Russische ambassade in Oost-Berlijn verklaarde vrijdag, dat de toestand „zeer ernstig en ingewikkeld" zou worden, als de westelijke mogendheden de Sowjet-voorstellen ten aanzien van Berlijn zouden verwerpen. NA DE NAVORAAD. Het Westelijke antwoord op de Russische voorstellen inzake West- Berlijn zal waarschijnlijk pas ver stuurd worden na de in december te houden vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken der Navo- landen. Dit is uitgelekt na een bespreking tussen bondskanselier Adenauer en de Amerikaanse ambassadeur David Bruce. Deze zou Adenauer hebben verteld dat de kwestie zal worden besproken op de van 16 tot 18 de cember te houden Navoraad. Inmiddels hebben regeringswoord voerders in de Westelijke hoofdste den, zoals gemeld, reeds te kennen gegeven dat Chroesjtsjefs plan om van West-Berlijn een vrijstad te ma ken onaanvaarbaar is. De Westduitse minister voor za ken geheel Duitsland betreffend, Lemmer, heeft vrijdag in West-Duits- land verklaard, dat de federale rege ring in Bonn de Sow jet-nota ïnzake Berlijn onvoorwaardelijk .zal verwer pen. Wesl-Duitsland zal overleg pie pen met zijn bondgenoten, opdat er een eensluidend antwoord aan de Sowjet-Unie kan worden gegeven. Mexico krijgt een nieuwe president Dr. Adolfo Lopez Mateos, die per 1 december zijn taak hoopt te aan vaarden als president van de Mexi caanse republiek. Hij werd geboren 26 mei 1910. Lemmer was ervan overtuigd, dat de huidige onrustige toestand eens zal eindigen op een topconferentie. In Washington verwacht men, dat het Congres en de Amerikaanse be volking geheel achter de regering zullen staan 'oij verwerping van het Sowjet-voorstel inzake West-Berlijn. Men vermoedt, dat het Westen zal proberen het initiatief inzake Duits land van de Russen over te nemen door een conferentie over de Duitse kwestie als geheel voor te stellen. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, zal midden-december naar Washington reizen voor bespre kingen met de Amerikaanse leiders. Het is de bedoeling, dat Brandt vóór MERKWAARDIGE VERSCHILLEN. Politieke waarnemers merken op, dat er enkele verschillen zijn in de tekst van de Sowjet-nota over Ber lijn, die aan het Westen en die, welke aan de Oostduitse republiek is over handigd. Zo ontbreekt in de nota aan Oost-Duitsland de verzekering dat men de bevolking van Berlijn, bij be ëindiging van de buitenlandse be zetting, het recht moet geven een maatschappelijk stelsel naar eigen keuze te hebben. Ook de verklaring, dat het de bewoners van Berlijn zelf aangaat of zij het op particuliere eigendom berustende kapitalistische stelsel willen behouden, ontbreekt in de nota aan de regering van de Sow- jet-zöne. Algerië naar stembus de Vier Franse overzeese gebieden hebben zich vrijdag uitgesproken voor zelfstandigheid binnen de Fran se Unie. Het zijn: Mauretanië (dat de Is lamitische republiek Mauretani wordt), Gabun, Midden-Konga en Chad in Frans Equatoriaal Afrika. Tevoren hadden reeds Madagascar, Frans Soedan en Senegal deze status gekozen. Zij hadden hiertoe het recht, nadat zij zich onlangs voor de nieu we Franse grondwet hadden uitge sproken. Van de Franse Afrikaanse gebieden heeft alleen Guinee zich toen geheel onafhankelijk gemaakt door tegen de grondwet te stemmen. Men verwacht, dat vóór februari 1959, als de Franse gemeenschap of ficieel een feit zal worden, ook de andere Franse gebieden in West- en Equatoriaal Afrika autonomie bin nen de Franse gemeenschap zullen kiezen. Deze gebieden zijn: Ivoor kust, Dahomey, Niger, Boven-Volta en Oebangi-Sjari. Presidentsverkiezing. De Franse regering heeft bekend gemaakt dat er op 21 december ver kiezingen zullen worden gehouden voor een nieuwe president. Zo nodig zal er op 28 december een tweede verkiezingsronde worden gehouden. De president zal voor zeven jaar gekozen worden. Stemming in Algerië. Vrijdag zijn de inwoners van Al gerië naar de stembus gegaan voor de aanwijzing van 46 Algerijnse en 21 Franse afgevaardigden in de Fran se Nationale Vergadering. De ver kiezingen duren drie dagen, dit om het Franse leger in staat te stellen de stemmers beter te beschermen. Vrijdag en zaterdag wordt op het plateland en zondag in Algereris en de andere grote steden gestemd. De uitgebrachte stemmen worden e^rst zondag geteld. Volgens de eerste berichten is vrij dag, ondanks het koude en regenach tige weer, druk gestemd. Rijen Al gerijnen stonden, ondanks het slech te weer, bij de stembureaus, om hun stem uit te brengen. De opstandelingen hadden een be roep op de Algerijnen gedaan om niet te stemmen, sabotage te plegen en vanuit hinderlagen overvallen uit te voeren. In het oosten van het land is een aanslag op een stembureau door Franse troepen afgeslagen, naar ge meld wordt met grote verliezen voor de aanvallers. Otto van Habsburg wl liever naar huis Aartshertog Otto van Habsburg, troonpretendent van Oostenrijk, is voornemens zijn eisen op te geven en naar Oostenrijk terug te keren, zo is te Wenen uit wel ingelichte bron vernomen. De aartshertog maakte zijn ver rassende beslissing bekend in een brief aan de Oostenrijkse kanselier Julius Raab. Krachtens de Oosten rijkse grondwet mag geen enkel lid van de vroegere keizerlijke familie, die geen afstand van al zijn aanspra ken op de Oostenrijkse troon heeft gedaan, in het land wonen. Aarts hertog van keizer Frans-Jozef en woonde tot nog toe aan het Starhembergmeer in West-Duitsland. Paus naar de kerken van Rome Z.H. de Paus heeft gezegd voorne mens te zijn in de loop van de tijd als bisschop van Rome alle parochieker ken in zijn bisdom te bezoeken. Ook wil hij zo nu en dan onverwacht en onaangekondigd een der kerken van Rome bezoeken, wanneer er b.v. een 40-urengebed wordt gehouden. Atlas" gelanceerd Op Cape Canaveral is vrijdagavond een intercontinentaal ballistisch pro jectiel van het type „Atlas" gelan ceerd. Het was de bedoeling, dat het pro jectiel een vlucht zou maken over een afstand van 10.000 km, de reik wijdte van de „Atlas". Later is medegedeeld, dat deze eer ste proefvlucht voor lange afstand van de „Atlas" met succes is be kroond. Poliopatiënten op bezoek bij de Paus Kantoormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 Eert auto reed in de haven van Nieuwediep Omstreeks kwart over een in de nacht van donderdag op vrijdag is in Den Helder een personenwagen met vier inzittenden van de kruisersteiger gereden met het rampzalige gevolg, dat de vier mensen verdronken. Om het leven kwamen de sergeant-konstabel van de kruiser „De Ruyter" J. M. C. S., die de wagen bestuurde, diens vrouw en een mevrouw V. met haar nichtje. Toen de wagen uit het water werd gehaald door brand veer en personeel van de marine, bevonden zich hierin slechts drie stoffelijke overschotten. Het ontzielde lichaam van mevrouw S., die door de voorruit moet zijn geslagen, werd pas later uit het water opgehaald. Het ongeluk gebeurde, nadat het gezelschap een bezoek aan de kruiser „De Ruyter" had gebracht en de bestuurder op de steiger de verkeerde kant uitreed. De foto geeft eeu beeld van het bergingswerk.' Romme stelt vragen over P. v. d. A. verklaring Het Tweede Kamerlid de heer Rom me (KVP) heeft aan de minister-pre sident schriftelijk gevraagd of de persberichten juist zijn, dat mr. J. A. W. Burger op de z.g. fakkeldra gersdag van de Partij van de Arbeid gezegd heeft: „De Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid acht het in de huidige omstandigheden slechts verantwoord, dat ministers van de Partij van de Arbeid deel van het kabinet uitmaken, voor zover op korte termijn blijkt, dat het kabinetsbeleid voldoende vruchten afwerpt." Waarna een serie essentiële voor waarden worden genoemd. Prof. Romme vraagt vervolgens of het aan de minister-president bekend is, dat blijkens talrijke perscommen taren, de suggestie is uitgegaan, dat, conform het oordeel van de Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid, ook de minister-president en zijn voornoemde ambtgenoten het in de huidige omstandigheden slechts verantwoord achten, deel van het ka binet te blijcen uitmaken, indien het in de verklaring alles essentieel ge noemde op korte termijn wordt ver wezenlijkt? Is dit waar, zo vraagt het Kamer lid of moet aan dit alles een andere betekenis worden toegekend? De nieuwe Paus, Z.H. Johannes XXIII, heeft ln Vaticaanstad te Rome een groep door kinderverlamming getroffen gelovigen in audiëntie ont vangen. Bij de foto: een van de polio-patiënten, gezeten in een invaliden wagentje, kust de Paus d hand. Instemming met Benelux voorstel Men verneemt te Brussel, dat de Duitse en Franse regeringen de vier overige landen van de E.E.G. de standpunten hebben bekendgemaakt, waarover generaal De Gaulle en kanselier Adenauer het tijdens hun gesprek te Bad Kreuznach eens zijn geworden. j In Belgische kringen verheugt men zich erover, dat die standpunten over eenstemmen met de gedachte van hervatting van de bespekingen over J de vrijhandelszone zoals de Benelux- landen naar voren hebben gebracht., De Franse en Duitse regeringslei ders zijn inderdaad van oordeel, dat de Euromarkt per 1 januari moet aanvangen. Frankrijk overweegt zelfs geen vrijwaringsbeschikkingen in te roepen. Generaal De Gaulle en kan selier Adenauer zijn verder de me ning toegedaan, dat de O.E.E.S. haar activiteit als multilateraal orgaan voor het handelsverkeer tussen de 17 landen moet voortzetten. Tot slot bevestigen de leiders van de Franse en Duitse regeringen, dat de Euro- markt een open poort is op de gehele wereld. Het is niet een autarchie en ten bewijze stellen zij voor de voor delen uit te breiden tot de landen van de O.E.E.S. en zelfs tot de Gatt-lan- den. Generaal De Gaulle en kanselier Adenauer zijn van oordeel, dat een geheel van voorlopige maatregelen i met het oog op het weer op dreef brengen van de vrijhandelszone per 1 januari van kracht zouden kunnen worden. Die maatregelen zullen waarschijnlijk op 3 december te Brus sel tijdens een bijeenkomst van de ministers der 6 Euromarkt-landen worden besproken. In principe zou geen enkel lid van de O.E.E.S. of van de Gatt van die maatregelen worden uitgesloten. Na het van kracht worden van die voorlopige maatregelen zou een peri ode van raadpleging aanvangen ten einde een formule te vinden om Euro- markt aan de O.E.E.S. te koppelen. De verantwoordelijkheid voor die raadplegingen zouden niet langer be rusten op de landen maar bij de Europese Economische Commissie. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt 11.15 uur.) ZWAAR BEWOLKT Overwegend zwaarbewolkt met morgen overdag i laatselijk wat regen of motregen, voornamelijk in het noorden van het land. Vannacht weinig wind en tempe ratuur dichtbij het vriespunt. Morgen overdag zwakke tot ma tige westelijke wind en vooral in de kustprovincies stijging van temperatuur. IETS ZACHTER Vanmorgen strekte zich nog steeds een hogedrukgebied van de Britse eilanden over Duitsland naar de Bal kan en de Zwarte Zee uit. Boven Noord-Scandinavië was echter een actieve depressie aangekomen, die overal in Scandinavië grote luchtr drukdalingen veroorzaakte. Deze de pressie koerst in zuid-oostelijke rich ting en zal het hogedrukgebied in Midden- en Oost-Europa doen afne men. Een nieuw hogedrukgebied breidt zich van Groenland over het zeegebied tussen IJsland en Noorwe gen uit. In verband met deze ontwik keling zal de wind morgen in ons land uit westelijke richting gaan waaien. Na een nacht met tempera turen dichtbij het vriespunt zal zach tere lucht van de Noordzee ons land binnendringen, zodat de tempera turen morgen vooral in de kustpro vincies een stijging zullen onder gaan. Daarbij zal voornamelijk in het noorden van het land plaatselijk wat regen of motregen vallen. 30 Nov. zon op 08.23; onder 16.34; maan op 20.40; onder 11.10. 1 Dec. zon op 08.24; onder 16.33; maan op 21.47; onder 11.44. Hoogwaterstanden 30 Nov. v.m. 5.35; n.m. 5.45. 1 Dec. vm. 6.08; n.m. 6.25. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI geheel bew. 3 gr STOCKHOLM licht bew 0 OSLO mist —1 KOPENHAGEN geheel bew. 4 ABERDEEN onbew. —3 LONDEN geheel bew. 7 AMSTERDAM geheel bew. 2 BRUSSEL geheel bew. 2 LUXEMBURG geheel bew. 0 PARIJS motregen 5 BORDEAUX geheel bew. 3 GRENOBLE geheel bew. 4 NICE onbew. 9 BERLIJN zwaar bew. —o FRANKFORT geheel bew. 3 MUNCHEN geheel bew. ZURICH motregen i GENèVE geheel bew. 2 LOCARNO licht bew. 3 ROME licht bew. 9 AJACCIO licht bew. 8 MADRID mist 0 MALLORCA half bew. 11 ALGIERS zwaar bew. 14 Korreltje Turks spreekwoord.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1