eva KLIEKJES VEEL GEZONDER IN DE WINTER van KIEKJES ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 V DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 Atoom-vredesprijs voor Zweedse professor De atoom-vredes-prijs voor dit jaar is toegekend aan de Stockholmse professor George de Hevesy, voor zijn baanbrekend werk op het gebied van de isotopen. De prijs, een bedrag van 75.000 dollar, welke is ingesteld door een grote Amerikaanse automobielfabriek, is nog maar éénmaal tevoren toegekend en wel aan de Deense professor Niels Bohr. De foto toont prof. De Hevesy aan het werk in zijn laboratorium te Stockholm. Hij zal in januari naar New York gaan om daar zijta prijs in ontvangst te nemen. Eerste visa voor Amerika aan gerepatrieerden uitgereikt Gezin uif Noordwijk Vanmiddag heeft de consul-gene raal van de Verenigde Staten in ons land, Robert E. Wilson, te Rotterdam de eerste visa uitereikt aan gerepa trieerde Nederlanders die naar Ame rika emigreren. Het betrof hier de heer M. A. Sale- mink met zijn echtgenote en hun baby, die in 1954 uit Makassar naar ons land kwam en thans in Noord- wijk woont. Het gezin gaat naar Ma- maroneck bij New York. Eind de cember hoopt men te vetrekken. Te gelijk met dit gezin gaan nog twee gerepatrieerde echtparen en een al leenstaande jonge vrouw. Ook zij kregen vanmiddag hun visa. Zoals bekend is er na 2 september jl., toen president Eisenhower de zo genaamde Pastore-Walter wet te kende, voor 3136 gerepatrieerde Ne- nederlanders met hun gezinnen (dus in totaal bijna 10 000 mensen) gele genheid gekomen om naar Amerika te emigreren. ZILFA PLEET Iv. rossem du chattel I Breestraat 95 driessen j. hoogervorst Morschstrm 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 (Advertentie). Leeuwarder baby in Amsterdam ie vondeling gelegd In de vroege morgen van 22 maart jl. vond een Amsterdamse koopman, wonende aan de Archimedesweg, be neden aan de trap in zijn huis een pasgeboren kind. Hij deed deze vreemde ontdekking toen hij zijn krant uit de bus wilde halen. Op last van de politie werd het vondelinge tje, een jongen, overgebracht naar het O.L.V.-gasthuis, waar het ter ver pleging werd opgenomen. Het is de recherche van de Leeu warder gemeentepolitie thans gelukt de daders te achterhalen. Gearres teerd zijn de 25-jarige moeder van het jongetje, M. S. J. van der V., haar vader, de 48-jarig J. van der V. en haar 48-jarige moeder, allen wopen- de te Leeuwarden. Gistermorgen heeft het drietal voor de officier van jusgtitie, het ten laste gelegde bekend. Het kind is op de avond van 21 maart geboren. De grootvader, J. v. d. V., heeft het kind nog diezelfde avond, samen met een zekere J. P., oud 45 jaar, die om andere redenen reeds is gedetineerd, naar Amster dam gebracht en het daar aan de Ar chimedesweg te vondeling gelegd. Pracht handen Uen nimmer 'UW of schraal., n Hef is de Hamomelis die hef 'm doet (Advertentie! „Weet, wat u eet", luidde enige tijd geleden een reclameleuze en wij stemmen daarmee in. Ter oriëntatie hierbij dus eerst weer de „inhoud" van de kliekjes van de vorige week: week: 1) Stroom speelt niet alleen „Ze ven Provinciën" parten, vrijdag, 14 november; 6) Opwindende dag voor Amster dams bruidspaar, dinsdag, 18 novem ber; 7) „Freule" trotseert de modder! maandag, 17 november; 8) De Chapelcross-kernenergie- centrale, vrijdag, 14 november en 9) Deze keer geen „new look" uit Amerika, dinsdag, 18 november. Door het lot werd als winnares aangewezen, mej. Leny van Zanten, Spoorstraat 40 te Roelofarendsveen. Zij krijgt haar prijs, groot 5.nog deze week toegezonden. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK. De lusthof van schijn en wezen, waaraan de hele wereld zich heeft vergaapt (6), is verleden tijd. Op an der terrein kleiner, maar veel meer algemeen komt het er nog dagelijks op aan, zo goed mogelijk voor de dag te komen en de grens tussen schijn (2) en wezen (4) is dikwijls slechts met moeite te trek ken. Anders is dat bij de andere helft van het mensdom; daar geldt zonder mankeren, dat kleren de man maken. Knappe mannen dragen mooie kleren (1), (on)verstandige, (7) dragen ster ke kleren en hoe hoger op de trap (9) hoe meer luister. Het is met de menselijke woning al ongeveer hetzelfde: het wonen in een bos (8) is soms nog duurder dan in een flatje '3). Punt (5), ten slotte, demonstreert duidelijk, dat ondanks alle schijn, eendracht nog geen macht maakt. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, maakt u een goede kans, een prijs te winnen. 2) U kunt er de kantjes mee aflo pen, donderdag, 20 noveber; 3) Niet ie diep in het glaasje kij- pen, donderdag, 20 november; 4) Aankomst uit Spanje; vertrek van Den Hollander; maandag 17 no vember; 5) Regeringsopdracht: Georgette poseert, woensdag, 19 november; VOW Tegen de verkoudheid, bronchitis influenza, angina en al de winter- ongemakken. De koude lucht is weer in aan tocht. Het wordt tijd om de win ter- garderobe uit de kast te halen. Want u draagt in het koude sei zoen toch niet dezelfde kleding als midden in de zomer! Inderdaad, door het aantrekken van overmatig veel kleren hopen wij ons in dit gure en vochtige kli maat te beschermen tegen allerlei kwalen en tegen ziek worden. Met al die dikke en beschuttende lagen wordt ons lichaam echter steeds gevoeliger voor de vele in vloeden die onze gezondheid be dreigen. Dit is niet zo moeilijk te begrij pen, want een plant die altijd in de beschuttende omgeving van de kas heeft gestaan, kan ook geen enkel stootje meer hebben. U heeft het begrepen: wij moe ten ervoor zorgen geen „kasplant jes" te worden. Al die veel te dikke kleren komen onze weer stand helemaal niet ten goede. De huid wordt er steeds gevoe liger door. De vochtige lichaams warmte, die het lichaam moet ver laten, kan niet naar behoren wor den uitgewasemd. In de poriën van de huid nes telen zich spoedig bacteriën en schimmels. Dit geeft dan weer aanleiding tot allerlei verdere on frisse complicaties. Modieuze dames. Het gaat voortreffelijk met min der bekleedselen. En wie het niet gelooft, die kijkt maar naar de da mes: ragdunne kousen, blote ar men, soms zelfs laag uitgesneden halzen. Het „zwakke geslacht" wordt met deze dracht beslist niet vaker ziek dan de goed ingepakte heren. Wij zouden bijna zeggen: integendeel. Bij de dames vertonen de on bedekt blijvende delen van de huid maar zelden ziekelijke veranderin gen. De zo hinderlijke steenpuis ten in de nek behoren tot de typi sche mannenkwalen. Kortom: wij kleden ons in Ne derland, vooral 's winters, over het algemeen veel te dik en wij be wijzen onszelf daar beslist geen dienst mee. Gebiedende eis. Het is helemaal niet erg als wij ons lichaam eraan wennen tempe ratuurverschillen op te vangen. Het is daartoe in staat als het er maar „oefening" in heeft. Het is eigenlijk een gebiedende eis, dat wij deze mogelijkheid niet door nodeloze verwennerij laten gaan, want dan zouden we heel erg vatbaar worden. Vooral voor kinderen is het wel erg nodig, dat zij er van hun jon- ste jaren ai aan wennen, de huid geregeld met de buitenlucht in aanraking te laten komen. Dat wil zeggen: niet alleen op gezicht en op de handen, maar ook op grotere delen van het li chaamsoppervlak. 's Zomers zo mogelijk ook 's winters zwem men biedt daartoe een unieke ge legenheid. Open ramen. Maar behalve in water kan een mens ook in de lucht baden! Daar voor behoeft helemaal geen ski- reis te worden gemaakt. Thuis kan dat ook heel goed gebeuren. Verstandige mensen combineren dat met het maken van enige li chaamsbeweging 's morgens na het opstaan. Het hele gezin doet daar misschien aan mee! Vanzelfspre kend wordt er dan een badpak ge dragen; het weer laat dikwijls toe, dat de ramen van het vertrek wa- gewijd open staan. Ferme jongens. Helemaal buiten verdient eigen lijk de voorkeur, maar de woon omstandigheden en ons grillige klimaat laten zulks helaas niet al tijd toe. Echte gymnastiek of andere sportbeoefening is natuurlijk ook dienstig. Gemakkelijk zittende kle ding, die hals, armen en zo moge lijk ook de benen vrijlaat is daar bij gewenst. Pas na de training of de wed strijd worden de wollen truien en de lange broeken weer aangetrok ken, waarin men ook zij entree in de gymnastiekzaal of op het sport veld heeft gemaakt. dr. H. W. SCALONGNE (Nadruk verboden). U weet ook niet alles Particulieren, die zich onder nor male omstandigheden niet bezig houden met het verhuren van ka mers of het verstrekken van pen sion, zijn vrijgesteld van betaling van omzetbelasting, als zij in ver band met de recente gebeurtenissen in Indonesië er toe zijn overgegaan enkele gerepatrieerden tegen beta ling in hun woning op te nemen Reeds betaalde omzetbelasting kan teruggevraagd worden. Berg uw zomerkleren schóón op. De zomer gaat ons verlaten en het wordt tijd uw winterkleding ie voorschijn te halen en de zomer- garderobe op te bergen. Wat u zelf kunt doen, moet u eerst wassen en anders deskundig laten stomen. Doet u dat niet. dan tast het vuil in de stof en de vezel aan en vergroot de slijtage. Ook komen er dan eerder motten op af. Nu 't t{jd voor wollen dekens wordt en u wilt ze niet laten sto men. kunt u ze zelf wassen in een niet te warm sop met een goede zeepsoort. Een glas geest van sal miak, opgelost in dit water, doet wonderen. De dekens licht uitwrin- Uiigaansjurk van Melbray De>e aardige Jurk van bedrukt katoenen satijn is ontworpen door de Engelse modekoning Melbray. Het vr(j nauwsluitende lijfje sluit aan de voorzijde over elkaar heen. Een brede ceintuur geeft nadruk aan de hoge taille. De elegante rok ls zeer wijd. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK In deze week valt Sint Nicolaas feest en hoewel velen misschien niet veel werk van deze dag zullen maken, is de behoefte om 's avonds gezellig bijeen te zijn, meestal toch heel groot. Het is niet moeilijk om met wei nig middelen toch een feestelijk tintje aan de Sinterklaasavond te geven. Eigen gemaakte borstplaat vindt altijd aftrek en een frisse drank wordt vooral door de kin deren op zo'n avond meestal meer gewaardeerd dan thee of chocola demelk. Orangeade is niet alleen verfrissend maar doordat er nogal wat sinaasappelen en citroenen in verwerkt zijn, bovend 'en nog bij zonder gezond o6k. ZONDAG: kaasbouillon met ei; ribstuk, spruitjes, aardappelen; ci troenpudding. MAANDAG: jachtschotel, rode kool, turfjes met bessensapsaus. DINSDAG: eieren met kerriesaus brusselslof sla, aardappelenflens jes. WOENSDAG: zuurkool, varkens krabbetjes, aardappelpuree; vanil- levla met banaan. DONDERDAG: gebakken kaas- plak, gestoofde uien, aardappelen; appelmoes met schuimkop. VRIJDAG: visragout in rijstrand sla; bitterkoekjespudding. ZATERDAG: stoofpot appelen; rijstkoekjes. RECEPT: Sinaasappelborstplaat: 150 gr. suiker, 2 suikerklontjes dl. water, sinaasappelschil, 20 gr. roomboter. De klontjes over de gewassen sinaasappelschil raspen totdat ze geel zien en met olie doortrokken zijn. Intussen de suiker in het wa ter oplossen en de stroop zover in koken dat een druppel die men van een lepel laat vallen, tot een draad je trekt. De pan van het vuur ne men, de klontjes en boter eraan toevoegen en de massa roeren tot ze doorschijnend en dik vloeibaar is en daarna in vormpjes die men in koud water heeft gedompeld en op een bevochtigd stenen tafelblad of houten plankje heeft gezet, gie ten. Na enige minuten de vormp jes voorzichtig naar een droge plaats schuiven, de vormpjes keren en de borstplaat goed hard laten worden. Chocoladeborstplaat 150 gr. suiker, 2 theelepels cacao poeder, dl water, 20 gr. roombo ter. De suiker met de cacaopoeder vermengen, met water opzetten en tot de gewenste dikte inkoken. Orangeade 150 gr. suiker, 150 gr. suikerklont jes, 8 sinaasappelen, 2 citroenen, 1| 1. water of spuitwater, een paar schijfjes sinaasappel. De gewassen sinaasappelen schrap pen met de suikerklontjes. De si naasappelen en citroenen uitper sen en daarna de helften heel dun afschillen en de schilletjes uur in water laten trekken. De suiker en de klontjes in het water oplos sen, 't geheel door een paardeha- ren zeef zeven en het sap van de sinaasappelen en citroenen erbij doen. Limonadeglazen gedeeltelijk met dit sap vullen en er daarna water of spuitwater op schenken. In elk glas een schijfje sinaasappel of citroen leggen. gen (uitdrukken is beter) en in de wind laten drogen. Er is recht voor iedereen. Wanneer u moeilijkheden hebt, die alleen door een rechterlijke uit spraak op te lossen zijn, behoeft u niet wanhopig te warden, wanneer u de procedure niet kunt betalen U gaat naar het gemeentehuis en vraagt een bewijs van onvermogen: daarmee vervoegt u zich bij het Bureau van Consultatie de Ar rondissementsrechtbank en u krijgt dan een advocaat toegewezen. Last van luis? Wanneer uw kamerplant last van luis heeft, komt dat omdat ze waarschijnlijk op de tocht staat. Tabakssap (afgetrok ken) op de aarde doen en de plant een andere nlaats geven, zal de luis verdrijven. Koollucht in huis. Laat bij uw kool een korst oud brood meeKoken en de koollucht is verdreven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10