Vrijwilligers naar Nieuw Guinea Piano-aan is er niei bij VRIJSPRAAK VOOR MEISJE DAT 30 MAAL F 750.- INDE héérlijk volop appels eten! Groot interesse voor het boek van koningin-moeder Minister Cals wil het overleg leraren-salarissen voortzetten De Lolosclubhad de eer V IUJDAG 28 NOVEMBürt 1858 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Thijs de Tuinman Met open vizier Minister Cals is gistermiddag bij de behandeling van de begroting van onderwijs opnieuw overstelpt met vragen over de salaris-onder-1 handelingen. Men vroeg onder- meer naar het afgebroken overleg j over de leraren-salarissen. Is hetl juist, zo vroeg de heer Van Eiber-1 gen (AR), dat de bewindsman' reeds geruime tijd geleden ver wachtingen heeft gewekt bij deze groep van onderwijsmensen. Om dat hij meende, dat deze vraag bevestigend kan beantwoord wor den, verzocht hij de minister hem te verklaren, waarom de gerecht vaardigde verwachtingen nog steeds niet zijn gehonoreerd. Verschillende Kamerleden wezen er de minister op, dat er onder het per soneel van de lagere nijverheidsscho len grote teleurstelling heerst over het uitblijven van een betere sala riëring. Is het niet beter ook de schoolbesturen in het georganiseerd overleg in te schakelen? Deze bestu ren immers hebben in eerste instan tie de benoemingsbevoegdheid. Men vroeg de minister het nijverheids onderwijs te stimuleren, want in het kader van de industrialisatie en de toekomstige Euromarkt is het tech nisch onderwijs van het grootste belang. Men zal vakgeschoolde arbeiders nodig hebben. Open vizier. De liberale afgevaardigde, de heer Toxopeus, legde er de nadruk op, dat het beter is het overleg te heropenen en het gesprek voort te zetten met open vizier en met overlegging van alle gegevens. Mej. Ten Broecke Hoekstra (VVD) wenste van de minister inlichtingen over een plan tot de bouw van een scholenflat in Rotterdam. Deze flat zou geheel voor het nijverheidson derwijs bestemd zijn, maar de bouw houdt in, dat het gehele bouwcontin- gent voor nijverheidsonderwijs in Rotterdam in één keer verbruikt zou zijn. Mej. Nolte (KVP) vond het on juist, dat enige Kamerstukken de pers eerder bereikt hadden dan de Kamerleden; ook anderen wezen op dit feit. De voorzitter dr Korten- horst verklaarde, dat dit het gevolg was van grote drukte bij de Lands drukkerij, waardoor het expeditie schema in de war was gelopen. Anderen in de Kamer vroegen aan dacht voor de positie van de kleuter leidsters. Dr Stokman (KVP) was verheugd, dat het wetsontwerp op het voortge zet onderwijs was ingediend. Vóór 1960 zou het verwezenlijkt moeten Spoorbomen op het nippertje gesloten Donderdag naderde een trein uit de richting Amsterdam het station van Hilversum o-p het moment, dat de spoorweglbomen vlak voor het sta tion niet gesloten waren. De machi nist zag tijdig het gevaar, gaf signa len en bracht de remmen van de trein in werking. Onmiddellijk daar op werden de bomen neergelaten, maar het betekende toch, dat de chauffeur, die een truck met oplegger van acht meter lengte bestuurde, vol gas moest geven om nog tijdig de trein te ontvluchten. De bomen werden daarna direct gesloten. Iedereen, die zidh op dat ogenblik tussen de gesloten bomen bevond, zocht een goed heenkomen. De ma chinist wist de trein tot halverwege de spoorwegovergang tot stilstand te brengen. Naar de oorzaak wordt thans een onderzoek ingesteld. Op een kruispunt te Driebergen is gisteravond de bromfietser W. Westbroek uit Bunnik door een auto, die hij geen voorrang verleende, doodgereden. W. was een half jaar getrouwd. zijn. Dat is echter een zeer korte tijd en het Kamerlid vond wel, dat men de verantwoordelijkheid daarvoor wel wat te eenzijdig op de schouders, van de Kamerleden legt. Hoe lang heeft men niet op deze I wet gewacht? Hij vroeg ook naar het advies v. d. Onderwijsraad. Mag. dr. Stokman sprak voorts over subsidi ëring van het godsdienstonderwijs. Als dit op openbare scholen gesubsi dieerd wordt, waarom dan niet op bijzondere scholen, waar dit gods dienstonderwijs op de eerste plaats komt? Hij sprak ook over achterstand in de salariëring van kleuterleidsters en leerkrachten in het nijverheids onderwijs. Voortzetten. Later op de avond zei minister Cals, dat hij bereid is het gesprek over leraarssalarissen voort te zet ten. De regering is niet plotseling blind voor gerechtvaardigde eisen, maar zij kan oprechte redenen heb ben, die geen onderwaardering van het onderwijs betekenen. Als de or ganisaties blijven eisen, dat de sala rissen van leraren moeten worden aangepast aan die van de hogere- ambtenaren weigert hij echter het gesprek voort te zetten. De leraren willen hun salarissen koppelen aan die van de hoofdingenieurs van Rijkswaterstaat, maar deze eisen passen niet in het regeringsbeleid; als de regering deze zou inwilligen, zouden ook op andere salarissen toe slagen moeten worden gelegd. De minister past ervoor zich door uit latingen als „laffe leugens" en „vuile tactiek" in lerarenbladen te laten beledigen. Ten aanzien van de salarissen van leerkrachten in het lager nijverheids onderwijs zal de minister onmiddel lijk met voorstellen komen. Aan het eind van het jaar kunnen de moei lijkheden hier zijn opgelost. Hier echter is geen sprake van koppeling aan andere salarissen. Later op de avond sprak hij als zijn verwachting uit, dat op de mammoet wet op het voortgezet onderwijs over de honderd wijzigingsvoorstellen zullen komen. P.v.d.A.-eis ingewilligd Minister Staf heeft door 't oproepen van 400 vrijwilligers voor Nederl. Nieuw Guinea ter versterking van de Landmacht aldaar een dreigende kabinetscrisis voorkomen, aldus De Telegraaf. Hiermede heeft de minis ter voldaan aan een van de zeven eisen, gesteld door mr J. A. W. Bur ger op de PvdA-Kaderdag in Utrecht. Er was door mr Burger gedreigt, dat de PvdA de regering in de steek zou laten als de wijziging van de dienstplichtwet niet alleen dienst plichtig marinepersoneel, maar ook dat van de landmacht zou naar over zeese rijksdelen uitgezonden kunnen worden niet werd ingetrokken. Tegen uitzending van vrijwilligers had de PvdA geen bezwaar. Dit bereikte compromis tussen de drie regeringspartijen en de minister van Oorlog enerzijds en de PvdA- fractie anderzijds maakt thans een wijziging van de dienstplichtwet on nodig. De Duitse marathon-pianist Heinz Arntz is in Stuttgart begonnen aan een poging om zijn eigen piano-werelduurrecord, dat op 720 uur onafgebroken spelen staat, te verbeteren en heeft daardoor natuurlijk geen tijd om zich te scheren. Vandaar dat hij, zoals de foto laat zien, zich achter de piano liet scheren, terwijl hij doortrommelde op de toetsen. De recordpoging zal ongeveer 31 dagen en nachten duren; de vingers van Arntz zullen in die tijd 70.000 mijl over de toetsen hebben afgelegd. >N De Keizerlijke raad van Japan heeft officieel de verloving goedgekeurd van de 24-jarig.e Japanse kroonprins Akihito met de eveneens 24-jarige Michiko Shoda, de dochter van Japans grootste meelfabrikant. Het is voor het eerst in de 2618-jarige historie van het Japanse keizerrijk, dat een lid van het regerend geslacht met iemand trouwt, die niet van adel is. Het huwelijk zal worden voltrokken als het paleis, dat voor het jonge paar moet worden gebouwd, voltooid zal zijn. Dit is een foto, die mevrouw Ohye, de echtgenote van de Japanse ambassadeur in Nederland, Akira Ohye, die een verwoed amateur-fotografe is, een maand geleden van Michiko Shoda maakte in de buurt van Hilversum, toen het meisje daar de herfstpracht in de bossen kwam bewonderen. HOOFDVERDACHTE WORDT NOG ONDERZOCHT Voor een van de drie verdachten uit de zaak van de vervalste formu lieren van de Sociale Verzekerings bank heeft het proces voor de recht bank te Amsterdam een gelukkig ein de gevonden: vrijspraak. Het was de 23-jarige mejuffruw W. J. van G. uit Dordrecht, kantoor bediende te Rotterdam, die uit de mond van de president vernam, dat zij weliswaar strafbare feiten had gepleegd, doch vrijgesproken werd aangezien de rechtbank meende dat deze feiten niet ten laste waren ge- i legd. Het was dit meisje, dat op 7 en 8 juli jl. dertig postkantoren in en om Amsterdam afreed en daar dertig maal een bedrag van ruim 750 gulden inde met een haar door een ambte naar van de Sociale Verzekerings bank verstrekte vals opgemaakte be talingsopdracht. In totaal inde zij op deze wijze in twee dagen 22.560 gulden, waarvan zij zelf tien procent mocht houden. Het restant deelden de 38-jarige Postbeambte vervalste spaarbankboekje 16 Maanden geëist „Verdachte is op het idee gekomen door een krantenverslag. De journa listiek is in deze dus niet altijd nut tig", zei gistermiddag de president van de strafkamer bij de rechtbank te Rotterdam in richting van de pers S. C. M. van 't S. en de 44-jtrige F. J. van H. beiden uit Amsterdam, in die tijd beiden werkzaam bij de so ciale verzekeringsbank. Geestvermogens. De rechtbank hield de uitspraak te gen de hoofddader van 't S., die veer tien dagen geleden twee jaar en drie maanden met aftrek tegen zch hoor de eisen, aan voor een onderzoek naar zijn geestvermogens. Na het uitbrengen van het .psychia trisch rapport zal de zaak worden voortgezet op dinsdag 30 december. Anderhalf jaar. De 44-jarige F. J. van H. uit Am sterdam is in verband met fraude ver oordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest. Tegen hem was 1 jaar en 9 maanden met aftrek geëist. De rechtbank achtte hem schuldig aan diefstal (van de blanco-formu lieren) gepleegd door een ambtenaar, waarbij deze gebruik maakt van de gelegenheid hem door zijn ambt ge schonken. „Eenzaam maar niel alleen" De memoires van H.KJï. Prinses WilheLmina „eenzaam maar niet al leen" zullen waarschijnlijk niet vóór januari versahijnen. Het was de be- - doeling geweest, dat dit boek tegen Sinterklaas zou uitkomen, maar het aantal bestelde exemplaren, zo ver nemen wij, is thans reeds groter dan het aantal dat voor de eerste druk was voorzien. De oplaag van deze eerste druk was voor Nederlandse begrippen al zeer groot, maar het blijkt nu nodig een drievoud van het voorgenomen aantal te drukken. En Gistermiddag is mr F. Kranen burg geïnstalleerd en beëdigd als lid van de Tweede Kamer. Mr Kranen burg is lid van de P. v. d. A.-fractie. Hij is dit jaar als staatssecretaris van oorlog afgetreden, omdat de Ka mer ernstige kritiek had op het feit, dat hij verstek liet gaan bij de ver dediging van onregelmatigheden bij de Dienst Materieel Luchtmacht. Daarom wilde de postrechercheur een „technisch detail" in verband met 1 de wijze waarop K. de oplichtingen I waarvan hij verdacht wordt gepleegd I zou hebben, graag fluisterend met de ,rechtbank bespreken dat mocht. Volgens de dagvaarding had K. op aangezien prinses Wilihelmina wenst, 20 januari jl. te Den Haag, op 28 dat iedereen tegelijk over een exem- april te Voorburg en op 6 augustus te i Plaar van het boek zal kunnen be- Rotterdam met een vervalst spaar-1 schikken, is de verschijning ervian bankboekje 1500, ƒ800 en 1480 op- uitgesteld tot januari, genomen. De laatste keer lukte het echter niet, toen liep bij tegen de lamp. Verdachte heeft bij de oplichtingen misbruik gemaakt van de mogelijk heden die hij als employé bij de PTT I had, zei de officier van justitie. Deze eiste een jaar en vier maanden ge- i vangenisstraf met aftrek en een ver- j bod om bij de PTT te werken voor de I duur van vijf jaar. De verdediger merkte op, dat ver- dachte zich eenzaam voelde en tracht- te dit te compenseren door dingen I te doen die boven zijn financiële draagkracht gingen. BESTUURSRAAD K.V.P. De bestuursraad van de K.V.P. komt op zaterdag 13 december in het jaarbeursrestaurant te Utrecht bij een. Tijdens deze vergadering zal on dermeer de verkiezing worden ge houden van leden voor het partijbe stuur in de vacatures ontstaan door het bedanken van de heren Mertens en Sassen. Tevens zullen leden voor de partij raad gekozen worden in de vacatures ontstaan dooor het bedanken van de De rechtbank doet over veertien heren Schouten, van Campen en dagen uitspraak. Teyssen. Het Monegaskische prinselijke paar, gefotografeerd op de eerste officiële verschijning in het openbaar tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten: hier tonen zij het programma en het erelidmaatschap van de Lotosclub in New York, waar deze foto ook gemaakt werd SCHILDER TE ROTTERDAM DOOR OLIETREIN GEDOOD. Gistermorgen, omstreeks kwart over zeven, is een bromfietser op de Vondelingen weg te Rotterdam aan-1 gereden door een Olietrein en om het leven gekomen. Het was een 38-jarige schilder uit de Bever landselaan te Roterdaim. Hij reed, evenals de trein in de richting Pernis. Bij de Pernisseweg waar de spoorlijn over de weg loopt, is de bromfietser te kort voor de lo- komotief overgestoken. Hij werd on geveer twintig meter meegesleurd en viel tussen de rails. Alle wagons van de trein reden over hem heen. Ver moedelijk heeft hij een klap gede gen van een loshangende koppeling. ,De machinist van de trein heeft niets van de aanrijding gemerkt en is door gereden. VACATURE-MOLENAAR IN DE EERSTE KAMER. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature- prof Molenaar in de Eerste Kamer benoemd verklaard tot lid dier Ka mer prof. mr P. J. Oud te Rotterdam. Men kan aannemen, dat prof Oud, die lid der Tweede Kamer is, voor deze benoeming zal bedanken. Akihito's bruid was in ons land

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9