S)e Êcid^eSoii^ant DE GAULLE SPRAK MET bondskanselier ADENAUER Geest van oprechtheid en vriendschap Bonn verbaasd over Dulles' woorden Stopzetting kernproeven voor drie jaar Het hele Britse koningshuis was aanwezig West Berlijn vrije stad! weert Het wordt kouder DONDERDAG 27 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14572 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Een goede buur is beier dan een verre vriend, denk! Adenauer Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Gezamenlijke pogingen om handelsoorlog te voorkomen Generaal De Gaulle en Bondskanselier Adenauer, die woensdag te Bad Kreuznach een bespreking hebben gehad, hebben een plan bekendgemaakt om de impasse over de Europese vrijhandelszone te verbreken. Zij zeggen in een communiqué, dat zij een multilaterale associatie aan bevelen tussen de zes van de Gemeenschappelijke Markt en de elf van de O.E.E.S. Er is ook over Berlijn gesproken. Beiden achten het van belang dat de tegenwoordige vierledige status van die stad gehandhaafd blijft. Dr. Heinricli von Brentano, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat de besprekingen zijn gevoerd in een geest van oprechtheid en vriendschap, en een nieuw stadium inluiden in de samen werking tussen de beide landen. GEMEENSCHAPPELIJK COMMUNIQUé In een gemeenschappelijk com muniqué, dat na de besprekingen werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de regeringsleiders van Frankrijk en West-Duitsland opnieuw uiting heb ben gegeven aan hun vastbesloten heid om, in overeenstemming met de regeringen van België, Nederland, Italië en Luxemburg, hun samenwer king op economisch en politiek «ge bied voort te zetten. „Deze samenwerking is geenszins in strijd met het samen gaan met de andere O.E.E.S.-landen, het is in tegendeel de bedoeling dit laatste te handhaven en verder te ontwikke len", aldus het communiqué. Er wordt ook in gezegd, dat de Franse eerste minister en de Westduitse Bondskanselier hebben gesproken over de maatregelen, lie met ingang van 1 januari 1959, wanneer de Europese Gemeenschappelijke Markt van kracht wordt, kunnen worden genomen. „Deze maatregelen zullen worden onderworpen aan het oordeel van de andere E.E.G.-leden, evenals gemeensch appe 1 ij ke aanbevelingen voor een bestudering van een meer zijdige samenwerking tussen de zes E.E.G.-staten en de overige elf O.E.E.S.-landen". CONCRETE MAATREGELEN De Gaulle en Adenauer zijn het eens geworden over concrete maat regelen ter voorkoming van discri minatie jegens landen buiten de Ge meenschappelijke Markt, wanneer het verdrag betreffende die markt op 1 januari a.s. van kracht wordt. Bijzonderheden zij** niet bekend gemaakt, maar naar verluidt willen zij aan alle 17 landen v:.n Ij O.E.E.S. de tien procent tariefverlaging en de contingenten verruiming van 20 pro cent verleend zien. In diplomatieke kringen wordt dit ge/ier, als een po ging om een „handelsoorlog" te voor komen. Het onmiddellijke gevaar van een economische splitsing zou op die wijze worden afgewend en er zou tijd' worden gewonnen vjor een ver dere gedachtenwisseling over een vrijhandelsgebiec en over de voor gestelde „multilaterale associatie". Besloten is, de Europese commissie der E.E.G. te verzoeken een onder zoek in te stellen naar het vraagstuk ener definitieve regeling van de be trekkingen tussen de zes linden, die tezamen de gemeenschappelijke Europese Markt in het leven zullen roepen en de rest der wereld. Dit onderzoek zou in een periode van vijf tot zes maanden moeten worden uitgevoerd; in die tijo zouden de onderhandelingen tussen de zes E.E.G.-landen en de elf overige O.E.E.S.-staten worden opgeschort. Naar verluidt, is het de wens van Frankrijk en West-Duitslan- om een middenweg te virlen, waarbij ener zijds een mislukken der besprekin gen over de vrijhandelszone en an derzijds eindeloze besprekingen in de huidige vorm zouden worden ver meden. De correspondent te Bonn van de „Financial Times" schrijft in zijn blad. dat de grote 'nvloed van Frank rijk en West-Duitsiand op de andere leden van de E E.G. en le geest van saamhorigheid, die de ze;. E.E.G.- landen bezielt, I:et waarschijnlijk maken dat de j'rans-Duitse voorstel len ojj de komende ministersbijeen komst te Brussel zullen worden aan genomen. Italiaanse Ireinen reden niet De Italiaanse spoorwegstaking van 24 uur heeft gisteren het internatio nale treinverkeer in en uit Italië stopgezet. Sommige internationale treinen met bestemming Italië zijn bij of kort voor de Italiaanse grens tegengehouden. Andere zijn doorgere den tot Milaan of Genua, waar de gestrande toeristen hotelaccommoda tie konden vinden. Op enige lokale treinen na, die waren bemand met vrijwilligers of treinpersoneel uit het leger, heeft het spoorwegverkeer in Italië geheel stil gelegen. Overal werden voor de kor te afstanden bussen ingeschakeld. De posterijen, die gisteren ook staakten, hervatten eveneens van daag het werk. In Genua was een sta king van zes uur afgekondigd voor het industrie- en havenpersoneel, maar deze staking is niet geheel ge slaagd, daar ettelijke industrieën ble ven doorwerken. De kwestie-Berlijn De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft ver klaard, dat hij een eventuele over dracht van de controleposten op de toegangswegen tot Berlijn aan de Oost-Duitsers, het Westen zich even tueel alleen met deze Oost-Duitsers zal inlaten als „agenten" van de Rus sen. Dit zal echter nooit betekenen, dat het Westen aanvaart, dat het Oostduitse regime de Russische ver antwoordelijkheden en verplichtin eengekomen zijn. Het contact met de Oostduitsers onder deze voorwaar den zou overigens nog van de om standigheden van het ogenblik afhan gen. De kwestie waar het om gaat is vol gens Dulles, of de Sowjet-Unie eigenmachtig haar verantwoordelijk heden aan Oost-Duitsland kan over doen. Amerika is niet van plan zijn rech ten op toegang door de lucht, over de weg, per spoor en via de kanalen tot Berlijn op te geven, zo voegde Dulles hieraan toe. Hij vermeed even wel een direct antwoord te geven op de vraag, of het Westen geweld zal gebruiken om zijn recht door te drij ven, als Oost-Duitsland de toegan- gen van het verdrag van Potsdam West-Berljjn eventueel zou i afsluiten. Het westen heeft geen en- heeft overgenomen, zo verklaarde bij j kele van zijn rechten afgeschreven, woensdag op zijn persconferentie in Washington. Frankrijk, Engeland en Amerika zouden dit met West-Duitsland ovc-r- Dulles voelt er voor Spoetnik-raket geeft 't op De raket, waarmee de derde Russi sche kunstmaan in een baan om de aarde is gebracht, zal in de eerste dagen van december in de dichtere luchtlagen van de dampkring komen en verbranden. Dit is woensdag door Tass bekend gemaakt. De raket heeft 2.800 omwentelingen om de aarde voltooid. Zijn grootste hoogte is verminderd tot 480 km. Zijn omloopstijd bedraagt 91.5 minuut, een tijd die snel afneemt. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat hij niet ontmoedgid is floor de gang van zaken op de Ge- neefse conferentie over een staken van de kernproeven. Mocht de con ferentie evenwel mislukken, dan zou er iets te zeggen zijn voor het voor stel, dat Amerika vrijwillig voor drie jaar afziet van alle proeven, die ra dio-actieve neerslag geven. Dit voorstel is gedaan door sena tor Albert Gore. Het zou volgens de senator niet moeten gelden voor kernproeven voor vreedzame doelein den zonder radio-actief afval, dus proeven onder water, onder de grond of in de kosmische ruimte. Eén jaar niet genoeg. De Sow jet-Russische premier en partijleider Chroesjtsjef heeft in een brief aan de Britse predikant R. Wa ters, (leider van een Londense groep die een campagne voert om tot af schaffing van kernwapens te komen) verklaard, dat hij het Brits-Ameri kaanse voorstel om de proefnemingen met kernwapens voor een jaar te schorsen, verwerpt. zei Dulles, doch de kwestie van het gebruik van geweld is een academi sche, want noch Chroesjtsjef, noch iemand anders heeft gesuggereerd, dat het oosten de toegang tot Berlijn voor het Westen wil afsluiten. Er bestaat principiële overeenstem ming tussen de Westelijke mogend heden over de kwestie-Berlijn, zei Dulles voorts. Hij voorzag geen ge vallen, waarin meningsverschillen tussen de Westelijken zouden kun nen rijzen. BONN IS VERBAASD. Wat dit laatste betreft heeft Dul les het ongetwijfeld mis, want een Westduitse regeringswoordvoerder verklaarde woensdagavond naar aan leiding van Dulles' verklaringen, dat in Bonn „niets bekend is over een overeenkomst", dat de Westelijke mogendheden wellicht met Oostduit- „De voorbereiding der proeven se functionarissen contact zullen heb- vergt ongeveer een jaar. Engeland 1 en de Verenigde Staten deden hun voorstel, nadat zij juist op uitgebrei de schaal proeven met kernwapens hadden genomen. Hun voorstel valt dus te vergelijken met de verklaring van iemand die, na juist een uitge breid middagmaal te heben genoten, verklaart dat hij tot het avondeten in hongerstaking zal gaan", aldus Chroesjtsjef. Tijdens een sobere plechtigheid in de beroemde St. Paul's kathedraal in Londen is de Amerikaanse herden kingskapel ingewijd. We zien hier een beeld tijdens de plechtigheid, tijdens de toespraak van kanunnik Marcus Knight. Op de eerste rij van rechts naar links zien we de heer en mevrouw Nixon, H. M. koningin Elizabeth II, prins Philip, de koningin moeder, prinses Margaret, de „princess Royal", de hertogin van Kent en prinses Alexandra van Kent. Om alle aanwezigen de plechtigheid goed te kunnen laten volgen, had men tien groot beeld televisietoestellen opgesteld; een ervan ziet men links. ben, doch alleen als „agenten' de Russen op de controleposten bij Berlijn. Ook in geallieerde kringen in West- Berlijn was men woensdag verbaasd over de verklaring van Dulles. De Westduitse regering heeft in middels haar ambassadeur in Wash ington verzocht om een woordelijk verslag van Dulles' opmerkingen over Berlijn. EEN BRITSE BRIEF. De Engelse premier Macmillan heeft een brief aan Chroesjtsjef ge zonden over de kwestie-Berlijn, waarin duidelijk het Britse stand punt uiteen is gezet. Macmillan zou de brief aan Chroesjt sjef hebben geschreven op aandrin gen van Adenauer. In zijn brief zegt Macmillan, dat de Berlijnse akkoorden niet eenzij dig opgezegd kunnen worden. De Britse premier vraagt Chroesjtsjef voorts hoe de eventuele Russische stap inzake Berlijn de poging om tot een blijvende vrede te komen kan steunen; dit vooral nu er in Genève tussen het Oosten en Westen onder handelingen gaande zijn om tot sta king van de kernproeven te komen. ADENAUER 5 DEC. NAAR WEST-BERLIJN. Bondskanselier Adenauer zal op vijf december een bezoek aan West-Ber- lijn brengen, zo heeft een woord voerder van de Berlijnse afdeling van zijn christen-democratische par tij bekend gemaakt. 's Avonds zal de bondskanselier spreken op een verkiezingsbijeen komst. Men verwacht dat hij ook overleg met burgemeester Willy Brandt zal plegen. SOWJET-NOTA OVERHANDIGD. De Sowjet-minister van buitenland se zaken, Gromyko, heeft de ambas sadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk hedenochtend een nota over de toekomst van Berlijn, welke 24 bladzijden beslaat, overhandigd. Het Westen kan er nog om lachen De drie westelijke commandanten van Berlijn hebben in het Amerikaanse hoofdkwartier de situatie rond hun stad besproken. Na afloop van de conferentie werd deze foto voor het Amerikaanse hoofdkwartier gemaakt. We zien v.l.n.r. de Amerikaanse generaal-majoor Barksdale Hamlett; de Franse Brigade-generaal Jean Lagomme en de Engelse generaal-majoor Francis D. Rome. De Sowjet-Unie heeft de westelij ke mogendheden vandaag voorge steld van West-Berlijn een vrije stad te maken met een eigen regering, al dus heeft het Russische persbureau, Tass, gemeld. Volgens 't West-Duitse persbureau D.P.A. wordt in de Russische nota voorgesteld in de komende zes maan den onderhandelingen met de weste lijke mogendheden te voeren over de status van Berlijn. Indien er geen resulaten worden bereikt, zal de Sowjet-regering directe onderhande lingen met de Oost-Duitse regering beginnen. De Sowjet-Unie is bereid namens de vier bezettende mogendheden of ficieel contact op te nemen met de Oost-Duitse regering, indien de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk instemmen met beëindi ging van het bezettingsregime in West-Berlijn en de verandering van hun gebied tot een vrije stad. Verder wordt, aldus Tas», in de no ta gezegd, dat de Sowjet-Unie er geen bezwaar tegen heeft, dat de Verenigde Naties als waarnemer op treden bij de verandering van de sta tus van het westelijke stadsgedeelte. St. Nicolaas en karbonaadjes Het secretariaat van het aartsbis dom deelt mede, dat door beschik king van de H. Stoel, op vrijdag 5 december a.s. voor alle bisdommen van Nederland dispensatie is ver leend in het onthoudingsgebod. Het zelfde geldt voor vrijdag, 26 decem ber, 2de Kerstdag. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOUDER. Zwaarbewolkt met plaatselijk mist en hier en daar wat motre gen, maar ook enkele versprei de opklaringen. .Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Lagere tem peraturen. (Advertentie) Het hogedrukgebied, dat zich giste ren boven Scandinavië en Finland be gon te ontwikkelen, nam in de afge lopen nacht belangrijk in betekenis toe. Maar het verplaatst zich boven dien vrij snel naar het zuiden. Het centruim trok vanmorgen over de West-Russische Randstaten. De koude golf over Rusland breidde zich snel naar het zuiden uit. De laagste tem peraturen bleven echter in Noord- Rusland voorkomen, waar het om streeks 30 graden vroor. In Noord- Scandinavië vroor het plaatselijk 2j5 graden. In Moskou daalde de tempera tuur tot 15 graden onder nul. De kou de lucht bereikte vanmorgen de lijn WarchauStockholm. Zij breidt zich echter voornamelijk in zuidelijke rich ting uit. Het koudegebied werd in Noord - Scandinavië alweer aangetast door een van IJsland komende depressie, die naar Finland trekt. Het hoge drukgebied boven de Noordzee nam intussen ook weer in betekenis toe, het vormt nu' een uitloper van het West-Russische maximum. In ons land drong tijdelijk zadhte en vochtige lucht binnen. Deze zal de komende 24 uur weer worden vervangen door koudere lucht udt Duitsland. Er zul len nog niet veel opklaringen voorko men, zodat de temperatuur vrijwel nergens beneden het vriespunt zal dalen. 28 Nov. zon op 08.20; onder 16.35; maan op 18.40; onder 09.45. Hoogwaterstanden 28 Nov. v.m. 4.30; n.m. 4.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt —12 gr STOCKHOLM geh. bewolkt —1 OSLO sneeuw 1 KOPENHAGEN zwaar bew. 4 ABERDEEN licht bew. —3 LONDEN motregen 6 AMSTERDAM motregen BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geh. bew. mist geh bew. geh. bew. nevel zwaar bew. motregen geh. bew. motregen motregen nevel onbew. motregen geh. bew. lich' bew. geh. bew. onbew. regen regenbui Korreltje Wie een glazen huis bewoont, moet geen stenen op buurmans dak gooien.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1