*sr. Wachtend op grenswijziging kunnen gemeenten niet tot ontplooiing komen Huldeblijk aan mgr Giobbe Zieke accountant nu toch vrij Stijgend tekort aan bevoegde leraren DE TEIDSE COURANT PAGINA 7 Gedeputeerde Deerenberg op Provinciale dag KVP: Pleidooi voor openheid in overleg De gedeputeerde van de Provinciale Staten, de heer A. C. A. Deerenberg, heeft zaterdagmiddag in het Groothandelsgebouw te Rotterdam op de Provinciale dag van de K.V.P. gesproken over de problemen van Zuid- Holland en in het bijzonder over de grenswijzigingen. Burgemeesters en raadsleden van Zuid-Holland waren aanwezig oan. het Tweede Kamerlid de heer M. P. v. d. Weijden, burgemeester H. J. J. M. Smeets, burgemeester jhr. dr. O. v. Nispen tot Pannerden en burgemeester P. M. F. Smolders. De heer Deerenberg stelde zich op het standpunt, dat Ged. Staten zeker de Vorming van monstersteden willen voorkomen, maar dat men in het belang van de gezonde ontwikkeling van een streek hier en daar aan grens wijzigingen niet kan ontkomen. Hij zei om., dat bijvoorbeeld Leiden in zijn streek een bepaalde functie vervult, die niet overgenomen kan worden door gemeenten in de omgeving van deze stad. Iedere gemeente vervulle de taak die historisch is toegewezen. Het zou te ver gaan sommigen van hen de taken van grotere nabuurgemee~+en over te doen nemen. In het begin van zijn eauserie sprak de heer Deerenberg over de noodzaak ruimte te scheppen in Zuid-Holland. Men wil dit onder meer sterk bevorderen door de aanleg van de Bene'ux-weg door West-Brabant, waardoor dit ge bied tot ontwikkeling gebracht kan warden, en door de in het De'ta- plan geprojecteerde damweg, die aan de ontsluiting van de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden bij draagt. Dr van Haren VERMOORDEN PER FORMULIER Frappante woorden sprak de heer Deerenberg ook over de uitbreidings plannen van sommige gemeenten. Hij geeft er de voorkeur aan dat de ge meenten uitbreidingsplannen-in- hoofdzaak ontwerpen en niet uitvoe rig gedetailleerde partiële uitbrei dingsplannen (en hierbij wees hij op een oud partieel uitbreidingsplan van Leiden zuid-west, dat gemeente en provincie steeds weer plaatst voor een langdurige voorbereidinigs-procedure. Iedere maal immers, dat een partieel uitbreidingsplan wordt herzien (en dit dient om de tien jaar te geschie den) moet het ter visie worden ge legd en dezelfde man, kan elke keer weer in beroep komen. Hetgeen de verwerkelijking van de plannen enorm vertraagt. Moeilijk De Gedeputerede schilderde ook de hindernissen, die Gedeputeerde Sta ten moeten nemen in verband met een grenswijziging. Omdat men alle par tijen uitgebreid wil horen kan een eventuele grenswijziging zeer lang op zich laten wachten. Soms moet men een zaal afhuren om alle belangheb benden in een grenscorrectie te kun nen horen. Hij richtte zich tegen te vroege acties van gemeenten die zich door een grenswijziging bedreigd voe len en noemde onder meer Zoe- terwoude, waar de raad al een mo tie had aangenomen, "nog vóór G.S. een mening heeft kenbaar ge maakt. Het horen en wéér horen neemt enorm veel tijd in beslag aldus de heer Deerenberg. Hij verwachtte dan ook, dat de afwikkeling van de thans aanhangige grijswijzigingszaken en zeker ook die van Leiden nog lang zal duren. Het nadeel is, dat be trokken gemeenten intussen niet tot ontwikkeling kunnen komen. Dat G.S. niet zonder meer vóór grenswij ziging zijn is wel gebleken uit de af- wijiaende houding, die zij aangenomen hébben ten aanzien van de annexaties Rijswijk en Voorburg. Beide gemeen ten hebben bewezen, dat zij de taak, die aan Den Haag was toegedacht goed aankunnen. Wilsveen. De heer Deerenberg gaf ook nog een opsomming van de angnmmenten die G.S. tegen het plan Wilsveen aan voeren. Als de regering geld heeft voor zulk een groot project waarom heeft zij dan geen middelen om de sa nering in de steden, die dit zelf niet kunnen betalen, te bekostigen. De heer Deerenberg verklaarde, dat hij overigens nog moet zien dat deze sa tellietstad van Den Haag tot stand komt. Maatschappelijk. Dr. R. Eysink, lid van de Provin ciale Staten, belichtte de maatschap pelijke kant van het probleem, waar mede Zuid-Holland te maken heeft. Hij meende onder meer, dat de kwali tatieve migratie veel belangrijker is dan de kwantitatieve: voor de laatste kunnen technische voorzieningen wor den getroffen. Wanneer de bestaande kernen voor de vestigingen kunnen worden gebruikt, dan zijn daarin reeds de geestelijke groeperingen aanwezig die de nieu-wkomende kunnen opvan gen. Er was nog even gelegenheid voor een korte gedachtenwisseling want 't middaguur was al ver gevorderd. Mr. Dr. Oh. J. A. van Haren richt te zich tegen de methode van het, zo als hij dit noemde „vermoorden van gemeenten per formulier". Er is nog nooit een wetsontwerp tot annpxitde verworpen. Is dit niet een teken aan de wand? De Land-ireinmechanische slang mei hersenen De heer Deerenberg betoogde, dat G.S. de woningbouw willen bevorde ren waar dit mogelijk is, zeker ook in de kleine gemeenten. De politiek die zij voerden bij de verdeling der woningbouw bewijst is. Zoeterwoude. De burgemeester van Zoeterwoude H. J. J. M. Smeets wees op de aan wezigheid van een structuurplan Leiden e.o. al vóór de grijswijziginss- voorstellen van G.S. Zoeterwoude wilde haar deel aan dit structuurplan bijdragen. Daarenboven was er met Leiden een overeenkomst tot vesti ging van een industrieschap in een gebied, dat overigens volgens de plan nen van G.S. aan Leiderdorp toege wezen zal worden. Als burgemeester moest hij melding van deze suggestie tot grenswijziging van G.S. in de raad maken, omdat het uitbreidingsplan behandeld werd. ,Hij heeft echter zijn raad ontraden al te diep op de zaken in te gaan en de troeven voor later te bewaren. Maar z.i. is het goed dat G.S. nu reeds we ten welke bezwaren in Zoeterwoude zijn nog vóór in de Kamerdébatten deze zaak behandeld wordt. De heer Deerenberg verklaarde, dat ook hij nog niet weet hoe het wordt. G.S. zijn nog met „hearing" bezig. Hij betoogde, dat het juist noodzakelijk is dat er aan een grenswijziging een srtuctuiurplan voorafgaat, maar een structuurplan bedoelt nog niet, dat grenswijzigingen niet dóórgaan. Men moet niet vergeten, dat vóór dit struc tuurplan Leiden al bij de Kroon om grenswijziging had gevraagd. Hij is van mening, dat het rumoer te vroeg is gekomen en dat dit slechts de zaak kan vertroebelen. Hij kan zich inden ken, dat een gemeente graag wil hou den wat zij heeft. Zoeterwoude ech ter is een agrarische gemeente en als zodanig kan het een buffer zijn tussen Leiden en het agrarische gebied van Zuid-Holland, juist om „verstening" zo veel mogelijk tegen te gaan. Ove rigens hoopte hij op openheid in deze grenswijzigingskwestie. Het is geen spel, waarin men „troeven kan vast houden". Traoven dienen op tafel te liggen, want dan weten G.S. hóe zij de minister moeten adviseren. wm u NU IN BREDA: Pijnloos trekken en gebit in één dag Voor de Bredase rechtbank heeft gisteren de arts A. L. uit Nunspeet in hoger beroep terechtgestaan. In 1955 had hij in Breda praktijk uitgeoefend in een tandheelkundig instituut. Hij gaf toe geneeskundige praktijk te hebben uitgeoefend met het trekken van tanden en kiezen onder narcose. Het beroep was echter aangetekend, omdat hij meende, dat er geen sprake was van een tandheel kundige inrichting, zoals de wet die bedoelt. De officier van justitie had ook ten laste gelegd, dat er reclame voor dit instituut gemaakt was in het buitenland, maar verdachte beweerde daarvan niets af te weten. De kantonrechter in Breda had de arts veroordeeld tot 1.000 boete. Een dame uit Parijs, via een adver tentie ingelicht over de mogelijkheid van pijnloos trekken in Breda, be taalde bij de Parijse relatie van' de Bredase inrichting 20.000 frs., reis kosten inbgrepen. Zij ging naar Breda, liet kiezen trekken en kreeg nog dezelfde dag een bovengebit. Kosten nog eens f 150.Op de kwi tantie, die zij kreeg stond 350.In Breda wist men van de 20.000 frs niets af. De dame reisde naar Am sterdam, waar zij zich spoedig onder behandeling van een tandarts moest stellen, omdat het gebit niet deugde. Zij diende een aanklacht bij de poli tie in. Bij een inval van de politie in: het instituut werden diverse Belgi sche patiënten aangetroffen. De verdediger, mr. R. de Waard uit Amsterdam, bestreed de eis vooral op juridische gronden. Uitspraak over veertien dagen. COMMISSARISSEN AMMERSTOLSE SPAARBANK NIET VERVOLGD De officier van justitie te Rotter dam heeft geen termen aanwezig ge acht, strafvervolging in te stellen te gen de commissarissen van de Stich ting Ammerstolse Spaarbank, J. C. B. en P. P. van R. Het is namelijk niet gebleken, dat de commissarissen op zettelijk de belangen van de spaar bank hebben verwaarloosd. Professor Hallsiein confereerde in Nederland De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren in Den Haag een bespreking gevoerd met prof. Hallstein, president van de uitvoerende raad van de Euromarkt. Tijdens deze bespreking werd de bijgaande foto gemaakt. Een „land-trein" van het Amerikaanse leger kruipt bij Longview (Texas) door het heuvelachtige terrein. Alle 52 wielen van deze wonderlijke trein, zijn voorzien van banden van drie meter hoogte, die een spoorvlak hebben van 1.20 meter. Elk der wielen wordt afzonderlijk aangedreven door een gelijkstroom-electromotor. Ze zijn ook alle, d.m.v. relais, electronisch bestuurbaar, zodat elk wiel loopt in het spoor van het voorgaande. De trein bestaat uit twaalf wagens. Ze heeft een totale lengte van 150 meter. De slang Is gemaakt voor vervoer zwaar materiaal in de Poolgebieden, moerassen en andere afgelegen streken, waar transport op andere wijze vrijwel onmogelijk is. Het comité huldiging mgr. Giobbe heeft een oproep gericht tot alle ka tholieken van Nederland hun mede werking te geven. De aanbieding van een „bewijs van dankbaarheid" aan de tot kardinaal benoemde internuntius zal reeds op 2 december gebeuren, daar mgr. Giobbe van plan is op korte termijn het land te verlaten. Gif'en of toezeggingen worden ingewacht bij de secretaris-penningmeester mr. J. H. R. Sassen, giro Den Haag 284643, of by de Nederlandse Credietlbank, kantoor Den Haag (giro 80290) met vermelding „Huldeblijk mgr. Giobbe". Het comité bestaat uit de heren: mr. J. R. H. van Schaik (voorzitter), prof. dr. L. J. M. Beel, E. G. M. de Block- Regout, mgr. W. A. E. Bokeloh, ir. E. F. E. Bongaerts, mgr. mr. F. Op de Coul, mr. dr. L. N. Deckers, mgr. H. J. J. van Hussen douairière jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaar Serraris, P. J. Spoorenberg, dr. L. B. J. Stuyt, mr. J. H. R. Sassen, (secretaris-pen ningmeester), Joh. Bildersstraat 12, Den Haag. De meineed-affaire Gisteravond is de 38-jarige accoun tant L. K. uit Maassluis, die verdacht van meineed in het Huis van Bewa ring te Amsterdam verbleef, in vrij heid gesteld. Tijdens een rechtszitting in het Huis van Bewaring, hoorde de accountant vrijdagavond een gevangenisstraf eisen van een half jaar. Aan het slot van de zitting, diep in de nacht wees de rechtbank toen het verzoek van de verdediger van de hand, verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. De accountant is lijdende aan een ern stige ru'ggemergaandoening. Dienten gevolge woonden hij de zitting bij lig gend op een bed. Gisteren is de zieke arrestant naar zijn woning te Maas sluis vervoerd. BOYCOT GOEDKOPE VLAGGEN De boycot per 1 dec. van schepen onder de zg. goedkope vlaggen zou wel eens kunnen leiden tot onaange name verwikkelingen op andere ter reinen. Ook Nederlandse havens zul len aan de boycot meedoen. Minister Aartsen, die dit in ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Roolvink antwoordt, deelt mee dat de Nederlandse rege ring opnieuw het inter*- ationaal over leg wil inspannen om tot een oplos sing van het protoleem te komen. De goedkope vlaggen vormen een bedreiging van de gezonde ontwikke ling der scheepvaart, meent de mi nister. Twee universitaire examens voor onderwijzers Na de nieuwe wijziging in de on derwijswet zal het onderwijzers in bezit van middelbare akte toegelaten worden tot de universitaire examens in opvoedkunde en psychologie. Uitbreiding tot andere faculteiten echter willen de senaten van de in stellingen tot hoger onderwijs niet geven. Dit heeft minister van O. K. en W. mr. J. Cals aan de Tweede Kamer meegedeeld. Vrijwel alle fracties in de Kamer kunnen er mee instemmen, dat de bezitters van een middelbare akte in het onderwijs ook tot andere examens van het hoger onderwijs worden toe gelaten. No-iron shirts no-lron 11 dw. mouwle"^0 pT°PHn shirts "loscone" P°plin de '™P*"ïe "«'"'•Moo. V°°r d« P* von 095 Dassen een exclusieve St.Nlcoloas collectie, o.a. //Terylene/// de das met de langste levensduur, wasbaar en a gg kreukvrij zuiver zijde - een Sint Nicolaasaanbiedïrg voor de speciale f*gg prijs van O Italiaanse import (pura seta) - modieus - exclusief - nieuwste dessins 12.95 9SÖ Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen Peek&Cloppenburg (Advertentie) EINDHOVENS STADIIUISPLAN GAAT. DOOR Na e endiscussie, die gisteravond te zeven uur begon en vanacht te een uur eindigde heeft de gemeente raad van Eindhoven met 26 tegen 13 stemmen besloten tot het beschik baar stellen van een krediet van 12.000.000 voor het bouwen van een nieuw stadhuis op basis van een schetsontwerp van ir. Jan van der Laan. Voorstemmers waren alle leden van de K.V.P.-fractie en de P.v.dA.-wethouder mr. P. van 't Hoff. K.A.B. en A.R.K.A. Geen gesprek „Als de mediale en hogere werk nemers een goed katholiek verbond van de arbeid zoeken, dan kunnen ze dat vinden in de KAB. Daarom voe len we niets voor een „rondetafelge sprek". Dit was de repliek van de verbondsvoorzitter van de Katholie ke Arbeidersbeweging, J. A. Middel huis, aan het adres van de voorzitter van de Algemene R.K. Ambtenaren- vereniging (ARKA), mr G. Boot. „We staan er voor bekend", zo zei de heer Middelhuis, „dat we altijd voor een redelijk gesprek te vinden zijn. Maar aan een conferentie over de wijziging van de structuur der ka tholieke organisaties hebben we geen behoefte meer. Een ronde-tafelcon ferentie hebben we gehad, vijf jaren lang, in de bisschoppelijke advies commissie-Beaufort. De goede pater Beaufort is er zelf ziek van gewor den". Duidelijk wees de heer Middelhuis een nieuw beraad af, omdat het volgens hem alleen maar on vruchtbaar kon zijn: „We kunnen on ze tijd wel beter gebruiken". In aanwezigheid van Groningens bisschop, mgr P. Nierman, zed rector Doesburg 's middags: „De tijd is voorbij, dat de bisschoppen de arbei ders precies moeten zeggen, welke vorm van organisatie ze moeten kie zen. Daarvoor is die katholieke ar beider, dankbaar voor de leiding en de steun van de Kerk, een man ge worden, die op eigen benen staat en een eigen oordeel kan vellen over de doelmatigheid van zijn organisatie". („Volkskr.") Blijkens een voorlopige prognose van het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs voor de jaren 1959 tot 1961 komt de minister van O., K. en W. op grond van de geraamde ge tallen tot de conclusie dat men de eerstkomende jaren met een stijgend tekort aan bevoegde leraren rekening zal moeten houden. Hierbij wordt op gemerkt dat de onbevoegdheidssitua tie bij het openbaar en bij het bijzon der onderwijs nogal uiteenloopt. De cijfers zijn: percentage onbevoegd ge geven lessen in 1958: openbaar on derwijs 19 pet., prot. christelijk 30 pet., rooms-katholiek 27 pet. en ove rig bijzonder onderwijs 17 pet. De voorlopige prognose komt voor de jaren 1959, 1960 en 1961 tot een geraamd aantal bij het vhmo aanwe zige leerlingen van respectievelijk 161.000, 173.000 en 182.000. Op basis van deze ramingen én de klassedeler heeft de minister voor deze jaren een vereist aantal leraren berekend van resp. 10.400, 10.900 en 11.300. Daar naast is geraamd hoeveel bevoegde leraren er in deze jaren zullen zijn. Dit zijn resp. 7 200, 7.400 en 7.700 le raren, hetgeen betekent dat de be- voegheidssituatie bij het vhmo in de komende jaren nog aanzienlijk slech ter zal worden. Goedkope huizen in Grave In drie tot vier dagen per huis, voor de prijs van 13.050.per stuk heeft de jonge architect Dè Melsen in samenwerking met de aannemers v. d. Velden Sleenhof uit Wychen te Grave 60 premie woningen ge bouwd. De opdracht was deze wonin gen zo snel en zo goedkoop moge lijk te voltooien. Men heeft woningen met vier ruime slaapkamers, een keuken en een hal; de kamers heb ben een oppervlakte van 5.14 x 3.80 m, en 2.60—3.30 m. De huur van deze huizen bedraagt gemiddeld 13.50 per week. Voor en achter de huizen zijn tuintje#.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7