Gewicht van 't Hanze-bestuur is gewogen Ongehoorde Kamerwoorden Jeugd sloopte Fordje Cyperse katten °m KORTte gaan: DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE gOURANT PAGINA 6 De KJMV was zwaarwichiiger Onder grote publieke belangstel ling werd gisteravond in de grote zaal van het parochiehuis het be stuur van de Hanze gewogen, waar door de prijswinnaars van de Raad- wedstrijd bekend werden. De heer L. van der Geest zorgde door geestige aankondiging van de wegingen voor de vrolijke noot, tel kens muzikaal omlijst door de mu ziek van de Sint Jans Fanfare. De heer J. Ammerlaan was waag- meester. Op een groot bord werd telkens het gewicht genoteerd. Dan werden in de zaal de cijfers vergele ken met de gemaakte schattingen waarbij de verrassingen niet uitble ven. Het totale gewicht van de zeven bestuursleden was 593 kg. Door een voorafgaande sortering van de zeer vele ingezonden schat tingen was het mogelijk in korte tijd de uitslag mede te delen. J. J. J. Noordman en W. J. Mooyman hadden beiden het juiste gewicht geschat en kregen daardoor de le en 2e prijs resp. 25 en 10 gelijk gedeeld uitgekeerd met 17.50 H. Berg had 592.3 kg. geraden en kreeg de derde prijs van 7.50. W. v. d. Hoeven gaf 594 kg op, P. de Wit. G. W. Versteegen en Kobus El- derhorst 592 kg. Deze vier schatters bleven aldus allen 1 kg van het juiste gewicht af SOLDAAT NA VACCINATIE OVERLEDEN Naar de legervoörlichtingsdienst meedeelt is vannacht in het St. Lau- rentiusziekenhuis te Roermond over leden de 19-jarige dienstplichtige soldaat G. A. Langenhof uit Rijssel, ten gevolge van encephalitis post vaccinalis (hersenvliesontsteking na eerste vaccinatie). Soldaat L., die on gehuwd was, was in opleiding bij het derde depót infanterie te Roermond. en deelden de 4e en 5e prijs, 5, 2,50 met een uitkering van ieder 2,— De conferencier Van der Geest dankte het publiek voor de belan- stelling voor deze gewichtige ge beurtenis ter gelegenheid van het 40-jarig Hanze-jubileum onder toe zegging dat de middenstand in de naaste toekomst wel meer van zich zal laten horen. Na afloop van het wegen van het Hanzebestuur werden twee gewich tigste leden van de KJMV gewogen die de Hanzemannen in gewicht ver overtroffen. Tot grote verbazing van de nog aanwezige belangstellenden wees de schaal voor de voorzitter van de KJMV (buiten mededingen!) Koos van der Geest 113.5 kg en voor Nico Schouten 103.5 kg aan. V.l.n.r. C. P. J. Paardekooper 68.5; Joh. Vreeswijk 90.5; G. P. v. d. Krogt 94.5; A. Jac. van Bennekom 87; L. van der Geest 78; J. J. Rodewijk 90; N. C. van Velzen 84.5. Voor 2 Nevóda wikkels 6 leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam (Advertentie) DE „SOEMRA" VLOT. De Nederlandse kustvaarder „Soem- ba", die zoals gemeld in de Oslo fjord aan de grond is gelopen, is gis- steravond om kwart voor zeven vlot gekomen. Het schip ligt nu in de ha ven van Oslo voor onderzoek. Het schip had een lek, maar er be hoefde slechts één pomp gebruikt te worden. Euromarkt-moeilijkheden Prof. Hallstein en de heer Rey, resp. voorzitter en lid van de com missie der Europese Economische Ge meenschappen, hebben een reis ge maakt langs de hoofdsteden der zes E.E.G.-landen. De twee vertegenwoordigers van de Europese commissie zijn bij hun bezoeken aan Bonn, Parijs, Luxem burg en Den Haag ontvangen door de premiers en de ministers, die de onderhandelingen over de vrijhan delszone voeren. Men meent, dat al deze besprekin gen uiterst vruchtbaar en construc tief zijn geweest; in de zes landen bleek een gemeenschappelijke wil te bestaan om tot een voorlopige op lossing voor de problemen te ko men, die verband houden met de invoering van de Euromarkt. Prof. Hallstein zou in Den Haag: „Het is nog niet te laat iets te vin den, waardoor een kritieke situatie per 1 januari a.s. kan worden ver meden. Dit is bevestigd door de ge sprekken, die wij in de zes hoofd steden van de Europese Economi sche Gemeenschap hebben gevoerd". Het vraagstuk der ruimte India, Birma en de Verenigde Ara bische Republiek hebben maandag in de politieke commissie van de As- semblée der Verenigde Naties in een resolutie voorgesteld een speciale commissie van Amerikanen en Rus sen samen te stellen voor een studie, van het vraagstuk der ruimte, voor te leggen aan de Assemblée. De oommissie had reeds twee reso luties voor zich: een Russische voor een elf-landencommissie ter voorbe reiding van een V.N.-orgaan voor de ruimte en één van twintig westelijk georiënteerde staten ter oprichting van een 18-leden commissie voor het zelfde doel. De resolutie van India, Birma en Mijnheer de voorziUer Kamerdebatten munten veelal uit toegemeten spreektijd. Treffend, hoe- door langgerektheid en saaiheid. Toch zijn er in de beide kamers wel eens momenten dat sprekers elkaar op ge vatte wijze van repliek dienen. Klei ne doch felle woordenwisselingen, complimentjes of sarcastische opmer kingen worden meestal uit de krante verslagen weggelaten. Een interes sante bezigheid is het flitsen van ka- mergesprekken naar de letter van het stenografisch kamerverslag te volgen. Uit deze gedachtengang ontsproten deze „ongehoorde" woorden. Het VVD- en Kamerlid Berkhou wer, zoals het gros zijner collega's lang van stof, overschreed de hem Visserij eisi geen grote invesieringen wel ook een tikje brutaal, was de wij ze waarop voorzitter Korténhorst hem het woord ontnam: De heer Berkhouwer (WD): Mijnheer de Voorzitter! Ik weet, dat mijn spreektijd is verstreken, maar ik zou gaarne nog een enkel woord zeggen over de motie van or de van de heer Van Doorn c.s. Dan heeft deze, wat ons betreft, haar be spreking gehad en behoeven wij er niet meer op terug te komen. Ik hoor U nu zeggen, dat dit toch niet gelukt, Mijnheer de Voorzitter. Ik zou haast hopen, dat Uw pessimisme gerecht vaardigd was, maar mag ik dan op de motie nader terugkomen? De Voorzitter: De motie van orde is al toegelicht. Berkhouwer: Het is niet mijn motie van orde. Ik spreek over de motie van orde van de heer Van Doorn c.s. Voorzitter: Dat had van Uw spreek tijd kunnen afgaan. Berkhouwer: Dat had van mijn spreektijd kunnen afgaan maar dat behoeft natuurlijk niet, als U toe stemt Voorzitter: Ik stem niets toe. Berkhouwer: U staat mij niet toe, dat ik nu met betrekking tot de mo tie van de heer Van Doorn Voorzitter: Daarover krijgt U het woord niet meer. En de heer Berkhouwer was uitge praat. Een geheel ander geval deed zich voor na een rede van mej. Zeelen- berg (P.v.d.A), die haar functie als Tweede Kamerlid heeft neergelegd en voor de laatste mèal de vergadering met haar aanwezigheid vereerde. De hoffelijkheid van dr. Korténhorst springt bij dit gesprekje het meest naar voren. De Voorzitter: Hoewel de spreek tijd van mejuffrouw Zeelenberg op dit moment is verstreken, geef ik de Kamer in overweging om, waar dit vermoedelijk de laatste redevoering is, die zij in deze Kamer zal houden, haar thans onbeperkte spreektijd toe te staan. Daartoe wordt besloten. Mejuffrouw Zeelenberg zet haar rede voort en zegt: Mijnheer de Voor zitter! Van deze onbeperkte spreek tijd zal ik slech4s een beperkt gebruik maken. De Minister heeft mij op mijn des betreffende vraag geantwoord, dat deze mensen toch nog in de gelegen heid zullen worden gesteld, naar In donesië te gaan als zij dit zelf achter af nog verkiezen. Ik neem als vanzelfsprekend aan, aangezien deze mensen in een zekere stroomversnelling zijn gekomen en naar mijn mening niet rustig en over dacht hebben gehandeld, dat dit nog onverkort geldt, nu zij in Nieuw- Guinea zijn aangekomen. Hoe dit al les zal aflopen, Mijnheer de Voorzit ter, zal ik dan uit de courant verne men. De Voorzitter: Het spijt mij, dat deze redevoering ten einde is. Enige weken geleden werd er aan de Vrou wenkerkhof een T-ford- je, dat reeds een lange carrière adhter de rug had, geparkeerd. Van wege de lange staat van dienst kon de antieke wagen zelfs de fut niet opbrengen op eigen kracht hier naar toe te stomen en men kon er waarschijnlijk ook geen andere bestemming voor vinden. Zelfs op hef autokerkhof mocht het fordje niet van een ver diende rust genieten. Al gauw was de wa gen het speel object van de jeugd. Meerdere ma len werd de wagen, waar geen rem op zat met vereende kracht door de jeugd naar an dere straatjes gereden. Zij kreeg er echter al gauw genoeg van dit spel en de kinderen uit de buurt na men maar het initiatief de wagen te slopen. Koplampen, bougies, richting aanwijzers enz. werden vakkundig vernield of verwijderd. De banden werden lekgestoken en het stuur door het bovenlicht van de deur van een der huizen geworpen. Om ook maar meteen van de rommel af te zijn werden hier zeven andere ruiten verbrijzeld! tJE De foto toont de antieke wagen op de eerste dag, dat hij geparkeerd stond. De bewoner zit met de schade, want zoals gewoonlijk heeft niemand er zijn naamkaartjes bijgehangen Maar voor de jeugd was de verlei ding dan. ook te groot en moet men een open wagen al is die uit opa's tijd, niet onbeheerd laten staan, ze ker niet voor 'n andermans huis. Marathon, ingezonden door: CHR. STAPELS. de V.A.R. haalde de stemming niet: 2f stemmen waren tegen, 14 vóór en 42 onthoudingen. Zorin verklaarde de Russische ontwerpresolutie niet in stemming te zullen brengen, omdat Amerika duidelijk zijn „onwil tot on derhandelen" had laten blijken. De commissie nam tenslotte de wes telijke resolutie als geheel met 54 te gen negen stemmen aan. Er waren 18 onthoudingen. België heefi weer licht en gas De staking in de Belgische gas- en elektriciteitsbedrijven is geëindigd nadat de regering gisteravond over eenstemming had bereikt met de be trokken werknemers, die hogere lo nen wensten. De staking was donderdagmorgen begonnen en had zich sedertdien voortdurend uitgebreid. Nadat de Belgische hoofdstad zon dagavond voor de 4de achtereenvol gende maal het karakter van een pro vinciestad had aangenomen, doordat lichtreclames en etalageverlichting gedoofd waren wachtte de Brusse laars gisterochtend een nieuwe ver rassing: trams en bussen reden niet. Twintigduizend man vervoerperso neel hadden het voorbeeld van de ar beiders in de elektriciteits- en gasbe drijven gevolgd en waren eveneens in staking gegaan, omdat zij loons verhoging verlangen. Een gevolg hiervan was, dat de boulevard van Brussel gistermorgen vroeg ontsierd werden door kluwens auto's, die in de knoop geraakt wa ren en er door nerveus fluitende agenten weer uitgehaald moesten worden. Duizenden Brusselaars gin gen te voet naar kantoor en fabriek. Engelse soldaten hebben het giste ren heel moeilijk gehad toen zij in de Ledrastraat, een beruchte straat in Nicosia op Cyprus, in een vinnig handgemeen met betogende bakvis sen verwikkeld geraakten. De meisjes stelden zich met nagels en tanden te weer tegen de militai ren toen dezen spandoeken wilden afnemen die de meisjes meedroe gen. Terwijl de kattige bakvissen de soldaten te lijf gingen werden van daken en balkons stenen naar de kluwen vechtenden geworpen. De soldaten moesten zelfs him toe vlucht nemen tot het werpen van traangasbommen. Een van de meisjes griste een traangasbom Voordat deze was uit eengespat van de straat en wierp hem naar de soldaten terug. Het gevecht eindigde met de ar restatie van ongeveer vijftig meisjes, die in open vrachtauto's naar het po litiebureau werden gebracht. SPOETNIK Hl IN METEOOR REGEN. Spoetnik III is tussen 10 en 16 no vember blijkens opgevangen signalen in een meteoorregen terechtgekomen, zo meldt Tass. De 80-jarige weduwe J. van der Wardt-Kruidenier, is door gasvergif tiging in haar woning aan de Eerste Balsemienstraat te Rotterdam om het leven gekomen. Buren roken een sterke gaslucht. De politie drong het huis binnen en vo.-.d de vrouw dood te bed. In de keuken bleek een gas kraan open te staan. Nabij „Klein Groenendaal" op de Arnhemseweg te Apeldoorn is gis termiddag de bejaarde voetganger H. J. Methorst door een auto aangere den en gedood. De bejaarde ging zoals elke dag aan de overzijde van de weg de herten voeren. Hij heeft daarbij niet op het verkeer ge let. In het centrum van Marseille hebben maandagochtend vier man nen een auto van een bank, waar mee een bedrag van 11.500.000 frank (ongeveer 100.000 gulden) werd ver voerd, beroofd. De auto van de bank werd door een bestelauto, waarin de overvallers zaten, tegen de stoep klem gereden. De drie bankemployé's werden onder bedreiging van mi trailleurs gedwongen het geld af te staan. Voordat zij van de schrik wa ren bekomen, waren de overvallers met hun auto al verdwenen. Een 29-jarige Oostenrijker, Wal ter Weiss, is in zijn vaderland terug gekeerd, nadat hij dertien jaar geleden naar de Sowjet-Unie was gebracht, omdat de Russen in zijn bezit een verroest pistool hadden ge vonden. Canada's premier onder bloemen bedolven Haarlemse bloemen-keuring In de Duitse stad Cuxhaven aan de Noordzee wonen nog drie oude vissers, die in hun onderhoud voorzien op de wijze, waarop hun voorvaderen dat gedaan moeten hebben. Tweemaal per dag, als het eb is, trekken zij met een hondenslede het wad op om de vis te gaan halen uit de grote gevlochten vangkorven, die zij ver uit de kust hebben opgesteld. De foto's tonen een van deze vissers aan het werk. In de keuringszaal van het Krela- gehuis dromden gisteren de belang stellenden rond enkele potten met bloeiende hyacinten. En ze waren die belangstelling ten volle waard ook. Want de kwaliteit die 't Proef station v. d. Bloembollencultuur te Lisse naar voren bracht was boyen alle lof verheven. Men had van Pink Pearl, Anne Marie en Delft's Blauw de maat 1516 cm opgeplant en uit stekende resultaten verkregen. Zo wel van kleur als van tros bleef er weinig te wensen over. Verder liet de fa. George van der Veld uit Lisse de vroegbloeiende lichtrose hyacint Autamn Surprise zien, die we vorige week ook al aanstipten, terwijl we van de fa. Gebrs. Eggink uit Voor schoten de blauwe Vanquard no teerden. Geen zware hyacint deze laatste, maar wel een ideaal hyacin- tje voor de liefhebber. Men kan hem in de huiskamer gemakkelijk in bloei trekken. De fa. Van Staaveren uit Aalsmeer besloot de keuring met een vaas beste kwaliteit van de gele i freesia Souvenir. De Canadese premier John Diefenbaker werd bij de aankomst aan de Pakistaans-Afghanistaanse grens let terlijk bedolven onder de bloemenslingers. Buiten deze fleurige hulde kreeg hij ook nog drie schapen aangebo den, die hij echter, naar oud gebruik, met vriendelijke dank retourneerde. De premier maakt vergezeld van zijn echtgenote een reis door de landen van het Britse Gemenebest.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6