Leidse raad dringt aan nieuwe plannen voor snelle zandwinning Door Merenplan of anderszins Kritiek in Leidse Raad op technisch adviesbureau Scherp POTLOOD EN GEEST GGD-gebouw blijft nog enige jaren staan „Lourdes en zijn wonderen" Indrukwekkende zangkunst van Lo'is Marshall Jo.KVP wil koperen jubileum groots vieren NA DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Twee uur discussie over het Leids Merenplan heeft gistermiddag geleid tot een motie ingediend door de heer Plena, die na enige wijziging, onder steund werd door alle raadsleden, met uitzondering van de heer Van Dijk (die sinds 1952 al principieel tegenstander is van deze vervreemding van cultuurgrond) en de heer Van Iterson (Pr. Chr.). De motie betreurt de afwijzende beslissing van Gedeputeerde Staten op het Leidse Merenplan, daar het op die wiize te verkrijgen zand voor de Leidse agglomeratie dringend nodig is. Zij erkent, dat het verlies van cultuurgrond ongewenst is, maar overweegt óók, dat door de vorming van een meer nieuwe recreatie-mogelijkheid wordt geschapen. De motie vraagt van B. en W. maatregelen te nemen of door middel van een merenplan of op andere wijze in de behoefte aan zand te voorzien. dat na zes jaar G. S. het verlies van 45 hectare cultuurgrond doorslag-1 gevend vinden, terwijl zij toch zelf j aan de minister hebben geadviseerd dat de „overspill" van Den Haag, naar Delft, en vooral ook naar Lei den zou worden afgevoerd. Hij meent, dat G. S. nog andere motie ven hebben. Wethouder Jongeleen: „hoofd ongebogen' Deze motie geeft wel ongeveer de stemming weer in de Raad. De heer Van Iterson (Pr. Chr.) deed scherpe aanvallen op de wethouder, die „dat •drama van 't Leidse Merenplan had opgevoerd en zo lang had laten du ren". De heer Van Dijk behield de zelfde principiële houding, waarmee hij in de eerste dagen dat plan reeds verworpen had en de andere raads leden betreurden in meer of min dere mate de houding van Gedepu teerde Staten, die Leiden acht jaar aan een lijntje heeft gehouden. Men verweet ook het college van B. en W. dat het niet de raad op de hoogte had gesteld van de afwijzen de houding, die G. S. in het begin van dit jaar heeft aangenomen en ook geen overleg heeft gepleegd met de Raad over het al of niet in be roep gaan bij de Kroon Het college is niet in beroep gegaan en dit werd bijzonder betreurd door de heer Piena (P. v. d. A.), die in eerste in stantie een nieuw merenplan Hij heeft geleurd om zand in de omgeving. Ik ben trots op dit Me renplan, aldus de wethouder, ik verlaat zeker niet het strijdperk met een gebogen hoofd. Hij betoogde tenslotte, dat Leiden maar moet afzien van verdere grens wijziging als de Raad het niet kan opbrengen de schouders te zetten on der een noodzakelijk plan. Als er niet tijdig voorzieningen worden getrof fen vreest hij het allerergste. De nota met wijzigingen werd door b en w. overgenomen. Tijd en geld. De heer Van Iterson (Pr. Chr.) merkte op, dat het merenplan veel tijd en veel geld heeft gekost, zonder resultaat overigens. Hij dook nog eens in de historie, waarna hij de wethouder verweet, dat deze het merenplan onontbeerlijk had ge noemd voor de woningbouw van Leiden. De feiten bewijzen anders, aldus dit raadslid. De heer Van Dijk was van me ning, dat de Raad voldoende van zijn standpunt op de hoogte is. De slag is voor B. en W. ver loren en hij kon het billijken dat zij niet bij de Kroon in be roep zijn gegaan. Het treft hem, dat nu in het Raadsstuk wordt gezegd, dat er nog voldoende zand is voor het gebied Verhoging krediet Endegeest Het technisch adviesbureau Deerns te Amsterdam heeft gistermiddag in het Centrum van de critiek gestaan in de Leidscht raad. Wethouder Jongeleen heeft het bureau verde •digd tegen de aanvallen van J f .tallateurs. Hij sprak vervolgens over Raad, omdat zo hij betoogde he. de noodzaak van de voorzieningen in er recht op heeft, omdat de Raad van I Endegeest, mening is, dat het goed werk levert. I Mevr. Glastra van Loon (VVD) De heer Van Dijk opperde het be- opende het vuur met te spreken over zwaar, dat leken in de adviezen Van de verhoging van het krediet voor Deerns niet kunnen lezen wat aange- zo rekende hij vóór. Een aparte af deling voor verwarmingszaken zou op zijn minst 63.000 gulden kosten, terwijl de advies-rekeningen van Deerns nooit de 36.000 gulden per jaar te boven gingen. Hij zal zich ver zetten tegen de idee, de berekenin gen in handen te geven van de in de verwarming van „Endegeest", die van half, vol-autoraatisch zal wor den. Is het nu nodig voor al deze werken steeds dit adviesbureau in te schakelen? Zij maakte bedenkingen tegen de honoraria die Deerns vcor de advie- korte termijn wenste. Later raakten j kan beboUwen Dit zen rekening brengt. Dit bureau ,s wont aat *1* u - Jib zïlvooral gespecialiseerd in zeer grote geluid heeft hij van het college nog ^«ten en het heeft elders (poll- nnnif croVinoi-rl AA7 3 c h At cfrnnpnt mnp de scherpe kantjes van deze wens af, ook al door de uitgebreide plano logische beschouwing van zijn par tijgenoot dr. Winsemius, die meende, dat men óók eens moet zien welke mogelijkheden er zitten in zand uit de zee bij Katwijk. En of óf. De heer Piena wilde in zijn motie een ander merenplan en hij ver zocht het college dit ten spoedigste te bevorderen. Het was echter de wens van de leden der andere frac ties, deze motie niet te koppelen aan een merenplan, maar B. en W. ge legenheid te geven alle mogelijkhe den van zandwinning op korte ter mijn te bestuderen en ter hand te nemen. Aldus geschiedde, om kwart voor zeven in de vooravond. Herhaling. We zouden in herhaling treden in dien wij de discussie in de raad over het merenplan, dat zoals men zich zal herinneren zandwinning in Warmonds Zwanenburgerpolder ten doel had, uitgebreid overnamen. De heer Piéna constateerde, dat de raad acht jaar geleden meende, dat het door de wethouder gecreëerde merenplan noodzakelijk was om aan de grote behoefte aan zand te kun nen voldoen. Het blijkt nu, dat ,,de soep niet zo heet werd gegeten als de wethouder haar opdiende". Het merenplan ging niet door; Leiden bouwde toch. Zijn fractie echter kan de pntwikkeling van het structuur plan niet los zien van dit merenplan. Zijn fractie vindt het onbegrijpelijk nooit gehoord. Was het strijdens moe of was het van mening, dat het plan niet voldoende betekenis heeft? De heer Ten Broek (KVP) gaf ook nog een overzicht van de geschiede nis van dit merenplan. Er is nog nergens op polderpeil gebouwd, dus het loopt wel los met het zand. Hij meende, dat men toch vertrouwen moet hebben in Gedeputeerde Sta ten. Dit laatste sloeg op de opmer king van G. S. in de afwijzende be schikking, dat het niet wil zeggen, dat G. S. in de toekomst nooit zul len meewerken aan ontgronding in tiebeurau Den Haag) ook wel eens fouten gemaakt. ïs het nodig, zo vroeg zij, ook voor elke inrichting van verwarming ad vies te vragen? Kan de gemeente dat zelf niet en zou het niet beter zijn ook eens een ander dviesbureau in te schakelen? Zij vroeg ook hoe het staat met de aansprakelijkheid voor gemaakte fouten. De heer Woudstra (Pr. Chr.) zei, dat uit dit aanvullend eigenlijk is er sprake van een geheel nieuw voorstel blijkt, dat de zaak van de verwarming """ndegeest in '55 niet met de nodige zorg is behandeld. Ook - „T - - hij vroeg zich af bij wie de aanspra- Leiden Noord ten behoeve van zand- keIijkheid ligt a]s de adviseur deze No. 517. Horizontaal: 1. klankweer kaatsing, 4. soort paard, 6. knaagdier, 7. gaffelvormige stutpaal, 9. bijwoord, 10. ambacht, 11. muzieknoot, 12. ver standig, 13. vlaktemaat, 14. eiland van Estland. 16. uurwerk, 17. Nederl. schilder, 18. taaie aardsoort, 19. maanstand, 20. boom der tropen, 22. teken, 23. afkorting van do na, 24. leeg, 25. schel. Verticaal: 1. stad in Frankrijk, 2. rivier in Zwitserland, 3. luitenant (afk.), 4. krampachtige samentrek king van het middenrif, 5. pers. voornaamw., 7. 12 gros van knopen, 8. soort van kraai, 10 stalen rasp, 11. samengedrongen menigte, 12. bron, 13. gem. in N.Brab., 15. korte kous, 16. drinkbeker op hoge voet, 18. speer, 20. puntig voorwerp, 21. strook je, 22. voornaamwoord, 23. lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing. No. 576. Horizontaal: 1. mot, 3. slede, 8. on, 9. slegel, 10 ken nel, 12. K.K., 13. Eem, 14. ka, 15. Abel, 17. pand, 19. af, 20. por. 21. ik, 22. ironie, 24. Eemnes, 26. Ne, 27. plant, 28. laf. Verticaal: 1. mokka, 2. one, 3. slem, 4. lel, 5. eg, 6. Dekan, 7. elk, 9. snel, - winning. De raadsleden die aan het woord kwamen vonden dit een vage belofte (indien men het al een be lofte kan noemen) De heer Ten Broek meende, dat het beter deze zaak terug te komen als de uit breiding van de Leidse grenzen werkelijkheid is geworden. Verschil. De heer Winsemius (P. v. d. A.) legde de nadruk op de behoefte aan zand in het Leids structuurplan. Hij vergeleek dit merenplan met de Rot terdamse Europoort: wat een ver schil in oppervlak! Wat de een mag is de ander verboden. Hij wees ook op de recreatieve kant van het me renplan. Warmond zou aan de oever van de Kaag gelegen hebben. Weth. Jongeleen voerde aan dat men bij een beroep op de Kroon met zeer sterke argumenten moet komen. Dank zij zand uit het Z wij land kon de woningbouw doorgaan. De heer Van Iterson kon hem wel voorrekenen hoeveel dit Merenplan Leiden heeft gekost, maar vorig jaar heeft hij hém nog voorgerekend hoe de werkelijke cijfers zijn! Het ver heugt hem, dat de Raad begrip heeft voor de noodzaak van dit plan ln de agglomeratie. De afwijzing van G.S. is voor hem juist een stimulans voor Leiden en omgeving met een nieuw Merenplan te komen. Hij weidde ook uit over de noodzaak op boezempeil, en niet op polderpeil te bouwen. La ter betoogde hij, dat gebrek aan zand één van de belangrijkste oorzaken was geweest van de stagnatie in de wo ningbouw. uitsluit. Hij gelooft, dat ook de instal lateur niet aansprakelijk gesteld kan worden voor een verkeer»i advies. Overigens is hij van mening, dat de gemeente voor deze werken advi seurs nodig heeft. Dokter Kortmann (KVP) toogde naar aanleiding van hetgeen mevr. Glastra van Loon gezegd had, dat in de commissie Endegeest her haaldelijk bezwaren ziin geopperd tegen de adviezen van Deerns over verwarming. Toen is er al gevraagd om eens met an leren in zee te gaan. Op deze vraag zou hij van het colle ge gaarne eens een concreet ant woord willen hebben. Wethouder Drijber betreurde het, dat 't college nu met deze overschrij ding van het krediet moest komen. Hij herinnerde aan vroegere uitga ven. Met Endegeest is men er nog lang niet; het colleee is dan ook van plan de noodzakelijke voorzieningen in een meerjarenplan vast te leggen. Toch berekend. Wethouder Jongeleen vroeg de raad nu eens een besüssinr? te nemen over Deerns. Er is al zo dikwijls over deze adviseur gesproken. Hij stelde vast, dat. dit bureau voor Leiden' zeer nut- tia werk levert. De fouten, die het elders gemaakt zou hebben, interes seren hem niet. Hij gaf een opsom ming van het werk, dat Deerns voor een advies moet doen, ook bestek en tekeningen dien m gemaakt te wor den. Indien men dit werk in handen zou leggen van een installateur vindt men de kósten van het rekenwerk toch weer op de post terug. Leidon kan het zelf ook niet goedkoper doen, B. en W. van Leiden hebben de raad voorgesteld een bedrag beschikbaar te stellen van 6555.— om de kamer van de directeur van het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst aan de Lammermarkt, wat op te knappen. In hun toelichting wezen b. en w. er al op, dat dit gebouw af gebroken zal moeten worden, maar dat kan nog wel een tijdje duren, ook al omdat op korte termijn nog niet kan worden overgegaan tot dem ping van de Langegracht. Dit betreurden de raadsleden, die aan het woord kwamen. De heer Woudstra (Pr. Chr.) had in de commissie zijn stem zal voorbe houden, omdat hij het niet juist vindt de verplaatsing van de G.G.D. naar het Joods weeshuis aan de Ro denburgerstraat te koppelen aan de demping van de Langegracht. Dit zijn twee verschillende zaken. De heer Kortmann (KVP) opperde ook bezwaren tegen het bedrag ad 6.500.—. Dit oude gebouw moet zo gauw mogelijk verdwijnen, hij vindt het onverantwoord dit geld te be- el, o. eg, o. LieKan, .leden a.n een gebouw dot voor de neef 14 kern, 16. Bakel. 17. poos, sloop bestemd is. Hij leest in het 18. dreef, 20, pret, 21. iep, 22. Inn, 23. raadsstuk, dat het bedragen vUfJaar Ina, 25. ma. dit dat men ook nog vijf jaar op deze verplaatsing moet wachten? Ook de heer Van Iterson (Pr. Chr.) verklaarde zich tegen deze voorzie ning. Wethouder Menken betoogde, dat het gebouw weg moet als de Lange gracht gedempt wordt. Er ls echter nóg een groot bezwaar aan deze ver huizing van de G.G.D. verbonden: in het gebouw aan de Rodenburger straat ziin twee scholen gevestigd. Vooral voor de hier gevestigde kleu terschool is er de komende twee jaar geen enkele kans op verhuizing. Daaróm was deze hoognoodzakelijke voorziening in de kamer van de di recteur niet te vermijden. Hij zal echter bespreken of in sommige voorzieningen niet wat bezuinigd kan worden. Alle voorstellen van b. en w. aan de raad werden in de zitting van gis termiddag zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De verkoop aan Royal McBee, schrijfmachinefabriek, boden wordt. Hij vroeg of er in de benoeming van een chef technische dienst te Endegeest is voorzien. Dè voorzitter antwoordde hem, dat deze vacature in handen was gegeven van een ambtenaar die daar werk zaam is. De heer Ten Broek (KVP) vroeg of het niet mogelijk is in het contract met Deern:, vast te leggen, dat deze de aansprakelijkheid voor gemaakte fouten aanvaardt. In tweede instantie beloofde wet houder Jongeleen, dat het college zich zal beraden over de kwestie van de aansprakelijkheid er dat men zal proberen van Deerns een leesbaar advies te krijgen. Het voorstel tot verhoging van het krediet werd zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Burgerlijke Stand Geboren: Peter, zn v. W. Gijsman en E. Blok; Willem zn v. D. Nievaart en A. W. van der Linden; Maria Christina dr L. Prins en M. C. van der Hoeven; Cornelia dr v. G. Plug en J. Plokker; Susanna Johanna dr v. A. C. M. Vermeulen en J. von Meijenfeldt- Petrus Clemens Maria zn v. J. C. Fles en C. M. J. J. Over- dijk; Ronald Frank Peter zn v. J. C. Bakx en C. L. Nicolaas; Leonardus Johannes Bartholomeus Wilhelmus zn van T. H. Bakker en J. F Kooi- mans; Marion dr v. W. Stoutjesdijk en G. van Barneveld; Albertine Fre- derika dr v. J. van Egmond en G. A. van Egmond; Johnny, zn v. J. P. J. Wijnschenk en N. Nieuwkoop; Jeroen Johannes Petrus zn v. A. M. v. Kins en G. M. J. Zandbergen. Overleden: H. Bijl 72 jr, weduwe v, W. Kampman; C. A. B. P. Boers 65 jr man; A. Kromhout 1 jr zoon; M. M. de Bakker 71 jr. Gehuwd: T. J. Smids en E. Segaar; G. H. Holtslag en H. H. M. Terveer; J. G. Kaak en A. M. van der Veer; R. J. Kylstra en J. Matze; C. J. de la Lau en E. Binnendijk. Boeiende film bezocht Leiden Lourdes en zijn wonderen hebben gisteravond in Leiden de speciale be langstelling gehad van enkele hon derden, die in het St. Antoniusclub- huis de filmvoorstelling bijwoonden, die door de paters van Cadier en Keer werd aangeboden. Het filmprogramma bestond uit twee delen: de eerste film, „Afrika ontwaakt" en daarna de bekende Lourdesfilm die Georges Rouquier met steun van mgr. Theas, bisschop van Tarbes in Lourdes, heeft gemaakt. Het verband tussen deze twee onder werpen, die zover uiteen lijken te lig gen, is in wezen heel nauw. De stichter van de Nederlandse pro vincie van de Sociëteit voor Afrikaan se Missiën, pater Desribes, kreeg van Bernadette Soubirous-zelf die bemoe diging, „God zal uw werk zegenen". Hij begon in adier en Keer met de bouw van een Lourdesgrot. Daarna verrees een seminarie en tot de dag van vandaag breidt het werd van de congregatie zibh nog steeds uit. De boodschap van Lourdes was, de men sen door Maria dichter te brengen bij Haar Zoon; in deze geest ook werken de paters in Afrika. De film „Afrika ontwaakt" is een documentaire door mr. Regout, die een pakkend beeld geeft van de op mars van de beschaving in Ghana, het voormalige Goudkust, dat sinds twee jaar een onafhankelijke staat is. Het is een kleuren- en geluidsfilm, die een goede indruk geeft van het leven in het land, dat reeds tot een van de hoogst-ontwikkelde in West- Afrika hoort. Aan deze ontwikkeling hebben de paters var Cadier en Keer een belangrijke bijdrage geleverd. De film Lourdes en zijn wonderen, stelt ons voor de onverklaarbare ge nezingen, die in Lourdes geschieden Het is een authentieke verfilming van een pelgrim". Het is een getuigenis van Maria's macht, een getuigenis die de gelovigen in de ziel treft en die ook diepe indruk zal maken bij niet- gelovigen. Wat wel het meest aan spreekt is. dat de r lprent dit effect niet bereikt door sentimentaliteit Zelfs is er maar moeilijk een „ver haal" in terug te vinden. Het zijn de feiten, die de uiterlijkheid doorbre ken en die het wezen blootleggen van dit genadeoord. Zelfs het feit, dat men in het derde deel van de film kennis maakt met twee bedevaartgangers (die men reeds eerder had gezien, Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 25 November 1858. Door het prov. geregtshof van Drenthe is eene straf uit gesproken, die in ons land niet toegepast kan worden. Er zijn nl. twee personen schul dig verklaard aan poging tot diefstal met geweldoefening, welke sporen van kwetsing heeft bij den aangerande achter gelaten, gepleegd op den open baren weg, en beide veroordeeld tot straf van wegvoering naar een oord van ballingschap ge noemd in art. 17 van het wet boek van strafregt. (Advertentie) doch die later genezen zijn) is vrij van elke gedachte aan valse opzet, als men weet, dat dit derde deel eerst werd opgenomen toen de hele film gereed was. Wat sterk aanspreekt is het ziekte verslag d§t de controlerende artsen over deze gevallen geven, op zich ge nomen een garantie voor de zorg en de ernst, waarmee genezingen wor den geverifiëerd. Het is jammer, dat deze film maar één avond werd vertoond, zodat niet méér mensen hem konden gaan zien. BIOSCOPEN. De films in de week van 21—28 no vember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Oliver Twist", 18 jaar. Lido: „Mon oncle", alle leeftijden. Luxor: „Wie wordt mijn moorde naar?", 18 jaar. Triano: „Stella's sleutel", 18 jaar. Rex: „Destry", 18 jaar. (Donderdag.: „Als Parijs ont waakt", strikt volwassenen). loftrompet gestoken over de in drukwekkende zangkunst van Loïs Marshall, en opnieuw noemen wij haar een sopraan-zangeres van hoge klasse. De velen, die gisteravond naar de Kunstkring Voor Allen geko men waren om naar haar uitgelezen kunst te luisteren, zijn niet teleurge steld. Een zware opgaaf had zij zich gesteld met deze programma-keuze Zij begon met Engelse liederen van rond de zeventiende eeuw, anonieme, onbekende en die van Thomas Mor- ley; oud-Engels Bel Canto, dat haar voortreffelijk ligt. En mooi en lief lijk als zij ijn, zingt zij deze idyllisch. Loïs Marshall is een van de huidi- In hotel „Centraal" werd gister avond 'n algemene ledenvergadering belegd van de Jo.KVP, de jongeren organisatie in de Katholieke Volks partij, onder voorzitterschap van de heer M. v. d. Klugt. Het financieel overz. v. penningmeester G. Schenk vermeldde een batig saldo, vacature van mej. M. van Koppen, die Leiden heeft verlaten, werd ge kozen mej. O. Lap, hoofdleldster van het Mater Amabiliswerk in de Sleu telstad. De voorzitter hoopte, dat zij met haar aanwezigheid in het bestuur stimulerend zou werken op de andere dames-leden. Naar aanleiding van de recente moeilijkheden bij de plaatselijke KVP in het afgelopen verkiezings jaar legde de heer V. d. Klugt een verklaring af, waarin hij naging, of Jo.KVP inderdaad moeilijkheden zou hebben veroorzaakt, zoals wordt ge zegd .Door mee te varen ln de schuit jes van de senioren is de eigen jon geren-zetel in vergetelheid geraakt. Men verwijt de jongerenafdeling, dat door hun toedoen sommige can- didaten niet op bepaalde plaatsen op de advieslijst voor de groslijst zijn gekomen, omdat de jongeren in de adviescommissie zeer goed ver tegenwoordigd waren. De heer V. d. Klugt zei hiertegen, dat hierom aan die bepaalde personen toch geen ver kiesbare plaats onthouden zou zijn. De voorzitter zei zich ontgoocheld te hebben gevoeld, dat een jongeren- afgevaardigde in de steek was gela ten door zijn mede-leden; door eigen schuld is nu een raadszetel voorbij gegaan. In de toekomst zal deze ge miste kans wellicht funest blijken te zijn voor een „overstap" naar de se nioren, een geleidelijk overhevelen van grond aan de Voorschoterweg tot van jongerenkader in de openbare Punten. op de jongeren, het besef te doen groeien, dat er tegenover de jonge renafdeling nog iets goed te maken is. Over de inhoud van de verklaring en andere hierop toepasselijke mate rie werd in den brede gediscussieerd, Veel animo bleek hierna te bestaan voor een feestelijk herdenken van het l2Vt-jarig jubileum van de afdeling de eerste helft van het volgend jaar. Hoewel de kasmiddelen nopen tot een viering van beperkte omvang wil men er toch iets groots van maken! een echte stunt. Gedacht wordt om een groep buitenlandse jongeren uit te nodigen voor een weekend. De plannen moeten nog worden uitge werkt door een feestcommissie. EHBO-WEDSTRIJDEN ROODE KRUIS In het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Breestraat te Leiden, werden j.l, zaterdag EHBO wedstrijden gehou den voor ploegen heipérs en helpsters van het Roode Kruis Korps. De orga nisatie was in handen van de Colonne RKK Leiden. Er waren 20 deelne mende ploegen. Na afloop werden de prijzen uit gereikt door de Commandant van de organiserende colonnes, doktér H. 1'. Veldihiuyzen. De prijzen werden gewonnen door: Helpsters: Leidschendam I met 43 punten; Wassenaar met 38 punten. Helpers: Voorburg met 52 punten; Bodegraven I met 42 punten. De prijzen voor de commandanten gingen naar: Helpers: Cd te Leid6ehendain 1 met 40 punten; Gdte Wassenaar met 39 Helpers: Cdt Bodegraven I met 41 eer, bedrag van 656 500 werd na Iorganen. Al dit geharrewar heeft de. een korte zittin" met gesloten deuren Jo.KVP veel schade berokkend. De punten; Cdt Leidixahendam II met I zal"wo7den'afgeschreven, betekent Ui.st. aangenomen. Iheer V. d. Klugt deed een beroep140 punten. Haar stem is van boven tot onder prach tig; natuurlijk en vol van klank; zeer omvangrijk en warm van timbre. Het p.p. staat volwaardig tegenover het forte. De merza-voce aanwending is ons inziens niet geheel evenredig hieraan. Maar wat betekent dit te genover zoveel prachtigs, waartoe zij in staat is en ons geeft door haar groot talent en zeer groot kunnen! In de „Vier ernste Gesange" van Brahms had zij haar stem in 't laag register te nemen en gebruikte zij deze louter en alleen ten dienste van de muzikale expressie, die ontroerde eerstens door de de grote ernst, dan door haar verscheidenheid. Inder daad was Beethoven's concert-aria „Ah! Perfido"! technisch en vocaal een hoogtepunt. Bovendien een prachtstuk van zingen maar met een restrictie, dat orkest begeleiding nodig is en geen pianobebeleiding, die lang niet altijd welluidend was. DE PAUZE „Têtes galantes" van Debussy, edel en wellui dend, met veel klank-fantasie, maar 't minst van alles haar genre. Hierbij met olsse liederen van Rachmanioff, Head en Barber met zijn melodische klankentaai, welke ongetwijfeld boeide. Uitstekend klinkend, is bij haar gevoelige schildering vanzelf sprekend. Ten sotte vier liederen van Richard Strauss. Gezien de liederen van De bussy hebben deze composities niet zo veel légens, maar zij vragen een pianistisch virtuose verklanking van de klavierpartij. De weelde van haar stem, breeduit gezongen, is volkomen en dan wordt de prestatie tot een hoogtepunt, temeer omdat zij met gezond sentiment, het zingen dienst baar maakt aan de tekst-uitbeelding. Niets kan afdoen aan onze bewonde ring voor zulk zingen. Zij werd begeleid door Weldon Kilburn, correct en technisch perfect, maar koel-verstandelijk. In zijn forte Is hij niet immer welluidend in de ondersteuning of aanvulling wat wij hier zakelijk-nuchter noemen; omdat wij de gloed die secunderende pianis ten vaak ontwikkelen misten. Vurig en enthousiast toegejuicht, met bloe men geëerd volgde toegift op toegift in allerhand stijl. En luisterrijk is zij ook hierin geslaagd. J. KORTMANN ABONNEMENTSVOORSTELLING Gisteravond heeft fe Haagse Co- medie in de abonnementsserie Os borne's spel ,De Humorist" in de Leidse Schouwburg op gevoerd. Wij hebben van dit spéi een uitvoerige bespreking gegeven in ons nummer van 22 oktober na de voorstelling voor de leden van K. en O. Het is een stuk, waarvan de inhoud ons enthousiasme niet kan opwekken, doch dat door de spelers van de Haagse Comedie, met Paul Steen bergen in de titelrol, voortreffelijk wordt vertolkt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2