2)e CckióeSou^a/ttt De rijzende ster van generaal De Gaulle De Gaulle's ster doet rode ster verbleken Wat de Franse verkiezingen uitwijzen Communistennederlaag permanent POLITIEKE BEWOLKING De Paus 77 jaar Nog geen conferentie over Berlijn FRANSE VERKIEZING Lord Cecil overleden weer DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14570 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., 17.50 p. kwart. Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De krachtige stroming voor generaal De Gaulle die bij de zondag jl. gehouden eerste ronde der Franse verkiezingen aan de dag is getreden, zal zich, volgens politieke waarnemers, bij de tweede ronde, op zondag a.s., nog sterker doen gevoelen. Bij deze 1ste stemming verkeerden vele kiezers nog in het onzekere ove* de wijze, waarop zij het best uiting konden geven aan hun wens, om de Franse premier zoveel mogelijk te steunen. Doch nu hebben zij gezien, dat de kandidaten van de „Unie voor de nieuwe republiek", een Gaullistisch gezinde partij, onder leiding van de minister van voorlichting, Jacques Soustelle, er goed voor staan. CONCLUSIES De volgende feiten zijn tekenend voor de politieke gevoelens der Fran- Alle kandidaten, die zidh hadden uitgesproken voor een vrede in Al- gerië tot elke prijs, waren zondag j.L volkomen kansloos. Ook de kandidaten uit het tijdperk van de vierde Franse republiek, dus vóór het aan de madht komen van generaal De Gaulle, is bet zondag j.l. slecht vergaan; slechits zij, die zidh na dertien mei j.l. vóór de generaal had den uitgesproken, brachten het er be ter af. BEURS REAGEERDE GUNSTIG I. De politieke hemel is in ernstige mate bewolkt. Verwonderlijk is dat niet. Dat ge beurt wel eens meer, maar het is momenteel reeds een zeer lang aan houdende bewolking gepaard gaan de met depressies, die storm voor spellen, zoals op de „Fakkeldragers dag" van de P. v. d. A. Het is al ongeveer een mand gele den begonnen bij de behandeling van de wet Vervreemding Land bouwgronden, toen en door de Pvd.A in de Twede Kamer luidkeels werd verkondigd, dat de regeringspartijen zich van het regeringsprogramma hebben losgemaakt Dat leverde toen een schermutseling op, waarbij ge sproken werd over het extra-parle- De resultaten van de Franse ver kiezingen zijn op de Parijse beurs gunstig ontvangen. Er ontstond een se kiezers, zoals die zondag j.l. tot lichte koersstijging voor Franse fond uiting zijn gekomen. j sen, terwijl de koersen van buiten- 1. Een duidelijke overwinning voor i |andse waarden en buitenlandse va minister van voor'ichting Jacnues 1"*", A~ A Soustelle, leider der Gaulistisch gezinde Unie voor de nieuwe re publiek". 2, De verpletteren "e nederlaag van oud-premier Pierre Mendés-Fran- ce, de leider der teeenstanders van generaal De Gaulle. 3. De reusachtige verliezen der communisten. Uit officiële cijfers blijkt, dat de kandidaten der communistische partij bijna anderhalf miljoen stemmen minder hebben ontvangen dan bij de in 1956 gehouden algemene verkiezin gen. Hieruit blijkt ook dat dit commu nistische verlies een permanent ka rakter draagt, het trad namelijk reeds bij de in september j.l. gehouden volksstemming over de nieuwe grond wet aan de dag. Algerije bij Frankrijk. Uit de resultaten is ook op ondub belzinnige wijze gebleken, dat franse kiezers _wensen, dat Al^rië dat de partijen niet bond en over af spraken bij de kabinetsformatie, wel ke al of niet zouden zijn gemaakt. Maar belangrijker is, dat deze poli tieke familieruzie toen resulteerde in de uitlating van de heer Burger, dat dan ook de P. v. d. A. zich niet meer gebonden achtte aan het rege ringsprogram. Dat was het begin van de bewol king. Wat later kwam de heer Beernink, de voorzitter van de C. H. U., vertel len, dat zijn partij wel gouvernemen teel is, maar zich niet verplicht acht te de C.H.-ministers tot 1960 te doen aanblijven. De band werd dus steeds losser Daarna kwam de motie van de heer Burger over Nieuw Guinea, waarin hij eigenlijk, zij het indirect, het be leid terzake van Nieuw Guinea af keurde. Men vroeg zich toen reeds af wat de heer Burger i.e. de P. v. d. A. eigenlijk wilde. Maar er kwamen nog andere pro blemen en wel de voorgestelde wij ziging van de dienstplichtwet. Deze wijziging moest de uitzending van militairen naar Nieuw Guinea mo gelijk maken. Het meest onaangename bleek dat voor minister Staf, die met een juri- dtéfche opvulling van een leemte, ont staan door de jongste wijziging van de Grondwet, had kunnen volstaan. Indien hij op een geschikter ogen blik deze wijziging had ingediend, zou de P. v. d. A. hierover niet zijn gevallen, omdat zij dan nog niet de moeilijkheden zou hebben, die zij nu wel heeft binnen haar gelederen. Door een zekere nalatigheid van mi nister Staf is dat achterwege geble ven. Men heeft de onmogelijkheid van uitzending eerst ontdekt, toen de tijd daar was. De dienstplichtwet bleek toen niet te zijn aangepast aan de gewijzigde Grondwet. Maar nu voelt de P. v. d. A. voor uitzending van militairen naar Nieuw Guinea niets meer. Waarom: dat zullen we later trach ten uiteen te zetten. zich langzamerhand aan het op hopen is. Want bij dit alles kwamen nu ook nog de tijdelijke belastingverhogin gen. Zoals bekend stelt de regering voor in verband met hett tekort van anderhalf milliard op de begroting de tijdelijke belastingverhogingen, die op 1 januari a.s. aflopen, met twee jaar te verlengen. De werkgeversbonden hebben zich hiertegen reeds verzet. Zij betogen dat hiermee meer wordt gevraagd dan budgetair noodzakelijk is.. Met een verhoging voor de tijd van één jaar zouden zij wel accoord willen gaan, maar met twee jaar niet. Er is alle kans, dat er ook in de Kamer verzet zal rijzen tegen deze voorge stelde verhoging van twee jaar. Het is mogelijk, dat men nK.V.P.-krin gen van de veronderstelling is uit gegaan, dat Hofstra in deze aange legenheid welbewust heeft over vraagd, dat hij dus de bedoeling heeft gehad eruit te halen wat mo- gcüjk was, maar dat hij eventueel met een verhoging voor de tijdsduur van één jaar ook tevreden zou zijn. Het schijnt echter, dat dit minister Hofstra volkomen ernst is. Komen deze ontwerpen in behandeling en dat zal nog vóór Kerstmis van dit jaar zijn dan zal het in dit geval van de houding van de K.V.P.-frac- tie afhangen of men de min. van Fi- nenciën om een kabinetscrisis te ver- kraohtig met blijft. Frankrijk verbonden luta, evenals de goudprijs, een lichte daling te zien gaven. De Franse fondsen, die het best verhandeld werden, waren die van in Noord-Afrika werkende exploitatie- maatschappijen en de aandelen van olie-ondernemingen. BRITSE PERSSTEMMEN De „Manchester Guardian", spre kend over het succes van Soustelles Unie voor de nieuwe republiek bij de Franse verkiezingen, wijst erop, dat deze Gaullistische partij vogels van diverse pluimage onder haar leden telt. zodat het „politieke gezicht" van deze partij nog volstrekt niet bepaald is De „Financial Times" is van me ning, dat men zich moet afvragen of de balans in Frankrijk niet te ver naar rechts is doorgeslagen. Het gro te gevaar bestaat hierin, dat er in een eventueel kabinet onder Soustelle nieuwe en volkomen onervaren man nen zitting kunnen krijgen, die wel licht voornamelijk gekarakteriseerd zullen worden door hun vurig natio nalisme. Deze nieuwe politici zullen misschien verder willen gaan dan De Gaulle raadzaam acht, aldus het blad. Canada's vertegenwoordiger moest vertrekken Eensgezindheid in het Westen Minister Dulles heeeft maandag verklaard, dat naar zijn mening een bijeenkomst van de vertegenwoordi gers der westelijke „Grote Drie" in zake de kwestie Berlijn nu niet nood zakelijk is. Hij zei met nadruk, dat er geen verschil van mening tussen deze drie mogendheden en de Westduitse bondsrepubliek over dit vraagstuk bestaat. De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, heeft dinsdag op een aangeboden lunch in Londen gezegd, dat de Amerikaanse regering onom wonden heeft blijk gegeven van haar ment er uit zal zien, is nog niet te bekijken, daar de meeste kandida ten zondag jl. de vereiste meerder heid niet hebben behaald om direct gekozen te zijn. Volgende zondag j wordt opnieuw gestemd en dan zal vaste wil om in Berlijn te blijven totdat er een oplossing voor de Duit se kwestie is gevonden, die voor het Duitse volk aanvaardbaar is Ik ben er voorts van overtuigd, dat de Britse en Amerikaanse rege ring gezamelijk deze politiek zullen voortzetten, aldus Nixan. De Amerikaanse vice-president verklaarde blij te zijn, te kunnen constateren, dat Engeland en de V.S. op het ogenblik nauwer dan ooit se dert de tweede wereldoorlog verbon den zijn wat hun doelstellingen be treft. Nixon zeide, dat <Ke verschillen in visie tussen de V.S. en hun Europese bondgenoten misschien aan de orde gesteld zullen worden op de bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken en defensie van de Na- vo-landen, die de volgende maand in Parijs zal worden gehouden. Hij was verder van mening, dat de geest van eenheid moet heersen bij de moeilijke besprekingen over de associatie van de E.E.G. (Euromarkt) en de 11 landen van de O.E.E.S., die niet bij de E.E.G. zijn aangesloten. De voorzichtigheid gebiedt hier een onderscheid te maken tussen het al- mijden, op deze weg zal willen vol- heeft gebracht. het beeld van de nieuwe Nationale Vergadering (met de Algerijnen in cluis) volkomen zijn.. Maar uit de stemmencijfers laten zich toch al eni ge conclusies trekken. Op de eerste plaats blijken 0 de Fransen in groten getale in de ban gekomen te zijn van De Gaulle, van wie zij de oplos sing van alle moeilijkheden ver wachten. Zij zien in hem in elk ge val de sterke man, die zij nu de ge legenheid willen geven om eens te tonen wat hij kan. Tot nu toe is het hem nog niet gelukt, één van de be faamde Franse moeilijkheden nader tot een oplossing te brengen. De Al gerijnse kwestie is nog altijd vrij ho peloos en of de vrije verkiezingen in Algerië nu de weldadige invloed zul len gaan ontwikkelen, welke de ge neraal er van verwachtte, is, op z'n zachtst gezegd, uitermate twijfelach tig. De Franse economie zit ook nog in het moeras en de ideeën, welke De Gaulle presenteert op het gebied van de buitenlandse politiek, worden niet met een hoeraatje begroet. Maar tenslotte mag men van een politicus ook niet verlangen, dat hij op stel en sprong even recht zet, wat in jaren van prutsen is krom gebo gen. Men zal de generaal de tijd moeten laten. Een tweede opmerkelijk verschijn sel is de achteruitgang van de com munisten. Dezen hadden in Frank rijk een sterke aanhang; zij vorm den de grootste partij. Maar nu schijnt het leger der ontevredenen overgelopen te zijn naar de kant van De Gaulle en hebben de rode heren een formidabele nederlaag ge leden. Naar verwachting zal straks slechts een 30-tal communisten zit ting hebben in een Nat. Vergade ring van circa 500 afgevaardigden. Dat dit met principes niets te ma ken heeft is duidelijk: het is louter een kwestie van opportunisme. Frankrijk maakt een ommezwaai naar rechts omdat links geen baat lijke doel en de concrete vraagstuk ken ter bereiking van dit doel, aldus Nixon, die er in dit verband op wees, dat de uitdaging van het internatio nale communisme zowel samenwer king op economisch als militair ge bied tussen de landen van de Navo eist. Het diplomatieke korps in Nederland heeft vanmorgen in een bijeenkomst in de ambassade van Pakistan te Den Haag afscheid genomen van de Canadese ambassa deur en deken van het diplomatieke korps, de heer Thomas A Stone en echtgenote. Op deze foto zien we de ambassadeur van Pakistan, de Begum Liaquat Ali Khan, die plaatsvervangend deken van het korps is, met de scheidende ambassadeur en zijn echtgenote. woordigheid van de leden der pause- oosten. Deze veroorzaakt op het noor- lijke anticamera. delijk deel van de Noordzee tijdelijk harde wind, maar wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die de wind weer doet afnemen. Op de oceaan bewoog een zeer diepe depres sie in ongeveer noordelijke richting naar het zeegebied tussen IJsland en de zuidpunt van Groenland. Het kou- front hiervan dringt wel in de rich- Ter gelegenheid van het 17e eeuw- ting van Ierland en Schotland op, feest van de marteldood van de H. maar hot front begint langzamer te Laurentius brengt de Paus 28 dec. bewegen. Een uit de Sahara afkorn- bezoek aan de basiliek, die aan deze stige storing doet de luchtdruk in Italië dalen, hetgeen mede tot gevolg heeft dat de hogedruk toestand boven West-Europa zich nog kan hand haven. Zondag brengt de Paus een bezoek aan de universiteit, verbonden aan Vandaag, 25 november, v.ert Paus dg H Congregatie der propaganda fi- Johannes XXIII zijn 77ste verjaardag. Qp 8 december, het feest van Ma- Ter gelegenheid daarvan celebreerde ria Onbevlekt Ontvangen, pontifi- hii niet in zijn privé kapel, maar droeg hü hedenochtend om 7 uur de H. Mis op in de grotere kapel van zijn staatsieappartement in tegen- ceert de Paus de H. Mis in de St. Pie- ter. Deze week Russische nota? De Oostduitse communistiche par tijleider, Ulbricht, verklaarde maan dag tegenover een verslaggever van de Londense „Daily Mail", dat hij dacht hem te kunnen verzekeren, dat de Russische nota over Berlijn nog deze week overhandigd zou worden. Volgens Ulbricht is Oost-Duitsland „met zijn hoofdstad Berlijn" een soe vereine staat, waarin niet langer een bezettende macht of bezettingsrech ten bestaan. Ulbricht zei: „Als ik naar Londen wil reizen, moet ik daarvoor toe stemming van de Britse regering hebben en als de heren naar Berlijn willen, moeten ze toestemming van de Oostduitse regering hebben. Zo staan de zaken." Lord Edgar Algermon Robert Ce cil, een van de oprichters van de voormalige Volkenbond, is maandag, na een val in zijn woning te Tunbrid- ge Wells, in de leeftijd van 94 jaar, overleden. Lord Robert Cecil was de derde zoon van lord Salisbury, een befaamd premier uit de tijd van koningin Vic toria. In de eerste wereldoorlog was Lord Robert, behoudens een periode, waar in hij als minister voor blokkadeza ken optrad, aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verbonden. Hem werd, in verband met zijn werk voor de Volkenbond, in 1924 de Woodrow Wilson-vredesprijs toege kend en in 1937 de nobelprijs voor de vrede. Televisie houdf de mensen thuis Als gevolg van de televisie en van het toegenomen aantal particuliere auto's zijn de inkomsten van de Lon- dense autobusonderneming een (Advertentie) staatsbedrijf zozeer gedaald, dat met ingang van woensdag de bus- [Jj, nummcr bestaat uit 10 pagina's diensten moeten worden beknot. v 6 Ook de gestegen lonen van het buspersoneel maken een lonende ex ploitatie van de busdiensten moeilijk De directeur van de Londense autobusonderneming, Brian Harbour, verklaarde maandag, dat de Londen se voorsteden 's avonds ware „dode steden" zijn. De televisie houdt de mensen thuis. Nog weinig verandering De hogedrukgebieden, die het weer in West-Europa beheersen, nemen geleidelijk verder in betekenis af, maar de invloed van de verschillende depressies breidt zich slechts zeer langzaam in de richting van de Britse eilanden en het Noordzeegebied uit, zodat het rustige en enigszins neveli ge weer, waarbij bijna nergens op klaringen voorkomen, in onze omge ving nog voortduurt. Een depressie trok over Noord-Noorwegen naar het De „31" namen een koele dronk op goede afloop De aankomst van de 37 verstekelingen in Merauke. Na aankomst op het grondgebied van Nederlands Nieuw- Guinea brengen de verstekelingen een dronk uit op de goede afloop. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. RUSTIG WEER Overwegend droog. Zwaar be wolkt en nevelig weer. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. 26 Nov. zon op 08.17; onder 16.37; maan op 17 05; onder 07.58. Hoogwaterstanden 26 Nov. v.m. 3.20; n.m, 3.30. Het weer in Europa De weerrapporten /an nedenmor- gen 7 uur luidden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 3 C. STOCKHOLM 6 OSLO motregen —1 KOPENHAGEN 5 ABFRDEEN zwaar bew. 7 LONDEN mist 1 AMSTFRDAM motregen 3 BRUSSEL geheel bew. 2 LUXFMBURG motregen 0 PARTJS geheel bew. 3 BORDFAUX 7 GRFNOBLE mist 6 NICE regen 12 BERLIJN motregen 3 FRANKFORT geheel bew. 3 MüNCHEN mist 6 ZURICH motregen 3 GENèVE geheel bew. 5 LOCARNO regen 9 WENEN motregen 6 INNSBRUCK mist 2 ROME regen 16 AJACCIO half bew. 9 MADRID geheel bew. 9 MALLORCA licht bew. 9 ALGIERS regenbui 11 Korreltje Een slap krakter is geen karakter. De la Bruyère.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1