Gouden jubileum van Leidse NKGB KAB van Bodegraven bestond 40 jaar Moordenaar van taxichauffeur bekent 15 JAAR LANG ZONDER PAPIEREN Boekhouder liet twee ton verdwijnen MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Pro Ecclesia voor secretaris de heer W. H. J. Overdijk Notulen bevestigdenook een diamanten jubilaris Het vijftig-jarig: jubileum der afdeling Leiden van de Nederlandse Kath. Grafische Bond is zaterdagmiddag ingezet met een grote receptie in de foyer van het Sint Antoniusclubhuis. De jubilerende vereniging mocht zich verheugen in een overstelpende belangstelling van alle zijden. Er was een trits van sprekers, waarvan de eerste was, de voorzitter van het hoofd bestuur, de heer W. L. de Zwager. Hij feliciteerde het recipierende bestuur met datgene, wat de afdeling Leiden in de afgelopen halve eeuw heeft tot stand gebracht. Hij sprak de wens uit, dat de Katholieke Grafische Bond in Leiden ook in de toekomst nog veel zegenrijk werk zal mogen verrichten. Feestelijk weekeinde Namens de Algemene Grafische Bond te Leiden sprak de heer H. de Graaf. Hij releveerde, dat er tegen woordig weinig of geen orgamisatiege- voel meer bestaat. In dit licht gezien, zijn de verdiensten, die de katholieke bond zich in vijftig jaar heeft ver worven des te groter. Ook de heer H. Chaudron, sprekend namens de Chris telijke Grafische Bond, afdeling Lei den sprak woorden van bewondering en gelukwens. Namens de leden en de feestcom missie van de jarige vereniging sprak de voorzitter van de feestcommissie, de heer W. Rijnardus. Hij vestigde de aandacht van de toehoorders op de bescheidenheid van het bestuur der afdeling, dat geen cadeau van de le den had willen hebben. Hij bracht de slechte sociale toestanden van rond de eeuwwisseling in de herinnering en de vredige revolutie, die de en cycliek „Rerum Novarum" onder de arbeiders teweeg had gebracht, door samenbundeling van de krachten in de organisatie. De algemene jubel en belangstelling rond dit feest zag hij als de erkenning van het feit, dat de ka tholieke grafische bond de boodschap van Rerum Novarum in praktijk heeft gebracht. Hij dankte het bestuur voor zijn ijver en bezieling en schonk als blijk van deze dank een bloemstuk. De voorzitter, de heer C. J. Slokkermans; zeide hoewel dankbaar voor het cadeau het mooiste geschenk te zien in een nog steeds hechtere verbondenheid van de leden. Velen. Onder degenen, die het bestuur ge- waren deken W. P. M. Haring, wet houder S. Menken, de vice-voorzitter van de KAB, de heer Th, de Wilde, de heer L. van Veldhoven namens de Raad van Maatschappelijk en Cultu reel Overleg en namens de districts opleidingscommissie, de heer F. Ar- noldus. Er waren vertegenwoordigers van de besturen der afdelingen Amster dam, Den Haag, Delft, Haarlem, Utrecht en verschillende andere ste den, terwijl van talrijke andere plaat selijke afdelingen gelukstelegrammen of bloemstukken waren gezonden. Er waren deputaties van de afde lingen „stad" en „Herensingel" en van de KAV, en van tal van bij de KAB Foto van het bestuur tijdens de re ceptie zaterdagmiddag: v.l.n.r.: de heren A. N. Jans, K. F. de Bree, W. H. J. Overdijk, kapelaan Thomas, C. J. Stokkermans (voorzitter), S. H. J. M. v. d. Aar, C. Ruis en H. Baars. Voorzitter C. J. Stokkermans wenst de heer H. Baars, die 25 jaar be stuurslid is, geluk. aangesloten vakorganisaties, zoals KABO, Handels- en kantoorpersoneel, ge-employeerden in het hotel, restau rantbedrijf, "St. Antonius", van de textielarbeider, St. Lambertus" en ook een afvaardiging van „Herwon nen Levenskracht" gaf acte de pré- sence. ZONDAG Ook de zondag is een prachtige dag geworden voor de jubilerende af deling Leiden van de Nederlandse Ka tholieke Grafische Bond. In de mooie, maar wat oude kapel van het Lyceum aan de Marienpoelstraat waren bijna driehonderd leden van de NKGB-fa- milie bijeen om de dag met een plech tige Hoogmis in te zetten. De geeste lijk adviseur, kapelaan C. W. Thomas, celebreerde de H. Mis met assistentie van twee paters van het Franciscanen klooster. Leden van de NKGB fungeerden ans acolieten en het Jubilatekoor van de Herensingelparochie zong onder lei ding van mej, R. van Teylingen de achtste Grogoriaanse Mis met P. van Remundt aan het orgel. Dit dameskoor zong tijdens de al gemene H. Communie 't „O Jesu dul- cis memoria" en na de H. Mis: „O guam sua vis est". In de gezellige aula van het lyceum waren intussen de ontbijttafels ge reed gemaakt en hier wachtte de ju bilerende NKGB-ers een smakelijk ontbijt, dat door een klein strijkje onder leiding van de heer Schramp werd opgeluisterd. Het hoogtepunt van deze gehele feestelijke viering lag ongetwijfeld op de huldiging van de julbilarissen on der wie er waren, die aan de wieg vam deze Leidse afdeling hadden ge staan, n.l. H. van Pemundt en J. Vorst, als leden die vijftig jaar lid zijn geweest en zelfs een jubilaris, die behoorden tot de lieden, welke de eersten waren bij de oprichting van de landelijke organisatie nax bijna zes tig jaar geleden, n.l. de heer A. Swa- nen, wien een bijzondere huldiging ten deel viel. Eigen sfeer. De heer W. L. Zwager, voorzitter van het hoofdbestuur richtte eerst 'n gelukwens tot de 25-jari-ge jubilaris sen van deze afdeling, die zoals hij opmerkte een geheel eigen sfeer heeft, dank zij het feit, dat men alles doet om het principe te behouden en ook dank zij de zeer goede verstand houding tussen de groepen, die door de groene tafel gescheiden zijn. De zilveren feestelingen waren: S. H. J. M. v. d. Aar (die ook dertien jaar be- stuurslid-penndnigme-#'er is), C. J. de Heiden, C. Kamphuis, D. Kershof' en J. Nieuwenburg. Zij allen ontvin gen de zilveren onderscheiding van de KAB en een kleine attentie. Wegens het veertigjarig lidmaat schap ontvingen het gouden erekruis: H. Baars, die ook 25 jaar bestuurslid is, H. de Gunst, J. de Keuning en N. Soheer, dit kruis werd ook overhan digd aan de reeds genoemde gouden jubilarissen. Voor het zestig-jarig lid maatschap dat is in notulen in Utrecht nagegaan van de heer Swanen is helaas nog geen onder scheiding in de KAB beschikbaar. In afwachting achter van het creëren van een nieuw eremetaal ontving de 77-jarige heer Swanen een kist si garen. Sigaren waren er ook voor de andere jubilarissen en het boek „Stu wen en streven". Namens het hoofdbestuur felici teerde de heer D. Zwager ook in het bijzonder de heer Baars voor het vele werk, dat deze op zijn bescheiden wij ze als commissaris heeft verricht. Bij zondere aandacht werd voorts door hem besteed aan het feit dat de heer W. H. J. Overdijk 25 jaar secretaris is van de afdeling. Deze secretaris, die zijn gewicht in goud waard is, verdient een eervolle venmelding. Het is een man, die bijzonder goed op de hoogte is met de geschiedenis van de grafische bond in Nederland en voorts ook bijzonder actief oor „Herwon nen Levenskracht". Er waren voor de jubilerende secretaris sigaren; voor mevrouw Overdijk, die door haar echtgenote in een bijzonder goed dag licht werd gesteld, bloemen. De voorzitter, de heer C. J. Stok kermans, voerde hierna het woord namens het afdelingsbestuur. Zijn woorden van gelukwens gingen vergezeld van sigaren en bloemen voor de dames. De huldiging kreeg na een korte pauze nog een bijzon der feestelijk vervolg. Het afdelingsbestuur immers wilde nog bijzondere glans geven aan het vijf en twintigjarig jubileum als be stuurlid van de heer H. Baars en van de heer W. H. J. Overdijk. De voorzitter noemde de heer Baars de man in de schaduw, die niet graag heeft, dat ergens veel ophef wordt gemaakt. Maar ditmaal wilde het be stuur toch eens ophef maken van het goede werk dat de heer Baars heeft gedaan, al was het alleen maar om de ontelbaar vele malen dat dit be stuurslid van Voorschoten kwam „karren" om de bestuursvergaderin gen bij te wonen. De waardering van de afdeling werd ook kracht bijgezet met een ge- schenk: een vulpenset met toepasse lijke inscriptie. In een met1 humor doorspekt speech je dankte de heer Baars voor de eer, die hem gebracht was. Pro Ecclesia Ongetwijfeld had men bij deze feestelijke zondagmorgenbijeenkomst de beste wijn voor het laatst be waard, want de huldiging van de ju bilerende secretaris, de heer Over dijk, culmineerde in de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pon- tifice". Kapelaan Thomas legde in zijn speech, die tot deze onderschei ding leidde, de nadruk op de dienen de taak, die de leden van de Kerk van Christus hebben. Jezus Zelf heeft hier het voorbeeld gegeven. Wij mogen nooit vergeten, aldus de geestelijk adviseur, dat we, hetgeen we doen, niet klleen maar mógen doen, maar ook alléén kunnen doen dank zij Gods genade. Maar Chris tus heeft ook in zijn voorbeeld de dienaar de eer willen geven, welke hem toekwam en ook deze geest van Christus leeft in de kerk. De onder scheiding door de Paus toegekend aan de heer Overdijk is hiervan een voorbeeld. Onder luid applaus overhandigde hierna kapelaan Thomas de bij de onderscheiding behorende oorkonde, waarna mevrouw Overdijk, haar echtgenoot het gouden erekruis op speldde. De heer Overdijk was wat beklemd op de keel door deze voor hem vol komen verrassende onderscheiding, komen verrassende onderscheiding. Hij vatte zijn gevoelens samen met een: „heel hartelijk bedankt". De féestvierende grafici bleven hierna nog een uurtje gezellig bijeen. 's Avonds. 's Avonds werd de stemming eerst recht feestelijk in de grote Stadsge hoorzaal, waar ï.a een openings woord van de voorzitter van de feestcommissie, de heer W. M. Rij nardus Tom van Maaren een ge slaagd variété-programma bracht. Samen met zijn vrouw Tiny van Mr.aren bracht deze wat liedjes, pa rodieën en sketches, die tot een soort „musical comedy" waren samenge bracht. De liedjes vooral waren zeer geslaagd en origineel. Tussendoor luisterde men naar muzikaal vuur werk aan het hammond-orgel van Jos Carpay die ook kundig aan de piano begeleidde naar de virtuoze jonge Leidse accordeon-kampioen Henny Langeveld, en naar het on overtroffen, zeer muzikale en ko mieke „Leedy Trio". Het Kalmar-trio Na de overhandiging van „Pro Eccle sia". De onderscheiden secretaris, de heer W. H. J. Overdijk, g.a. kapelaan Thomas mevr. Overdijk en het be stuurslid, de heer Van der Aar, bekij ken de oorkonde. gaf gezellige avondgymnastiek voor gevorderden. Nog was het feest niet ten einde. Onder leiding van de heer A. de Groot met medewerking van „The Rhythm Club" danste, praatte en feestte men tot ruim twee uur in de nacht. Buksen brachten leden van buiten Leiden veilig thuis. (Advertentie) In de geheimzinnige moord op de Venlose taxichauffeur H. Emons, die woensdagavond onder Swalmen, nahij de Duitse grens werd gepleegd begint licht te komen. De chauffeur werd, zoals gemeld, door een tweetal revolverschoten in het hoofd gedood. De wagen reed tegen een boom en enige Duitse automobilisten vonden even later, nabij de plaats van het ongeluk, een gewonde Duitser. Ook werd de re volver gevonden, waarmee de moord begaan was. Aanvankelijk verklaarde de ge wonde Duitser, 32 jaar en afkomstig uit Bayreuth, dat een derde persoon in de auto gezeten zou hebben, die de schoten had gelost. Onder de druk van het door de Rijkspolitie aange voerde bewijsmateriaal heeft de Duitser echter in de loop van zater dag bekend, dat hij de moord heeft begaan. Over de achtergronden van zijn daad tast men nog in het duis ter. Een van de beide paspoorten die de moordenaar bij zich had, bleek vals te zijn. In Duitsland wordt hij gezocht voor verscheidene andere delicten. Het is waarschijnlijk dat hij meer op zijn kerfstok heeft dan hij tot heden bekende. Hij blijkt name lijk een grote angst te hebben voor uitlevering naar Duitsland. De poli tie denkt in dit verband aan de be ruchte Autobahnmoorden, die enige jaren geleden in Duitsland schering en inslag waren. De Rijkspolitie zet samen met de Duitse Kriminalpolizei het onderzoek voort. Jubilerende leden gehuldigd Oprichter celebreerde plechtige Hoogmis De inzet van de viering van het achtste lustrum van de K.A.B. afde ling BodegravenZwammerdam was een geslaagd triduum, dat reeds enige tijd geleden door rector A. W. Voor bij, werd gegeven. De eigenliike vierdag was bepaald op zondag 23 november en werd bestemneld als gezinsdag, 's Morgens om half negen werd voor alle K.A.B -leden met hun huisgenoten een Plechtige H. Mis op gedragen door de oprichter emeritus deken R. M. v. Nieveen van Diikura, destiids kanelaan in Bodegraven. Hii werd hierbij geassisteerd door de oud-pastoor der parochie de zeereer- waarde heer W. P. Janus en pastoor de Groot. Het zangkoor voerde onder leiding van de heer J. Roest de Missa Pontificaüs Prima van Perosi uit. De feestpredicatie werd gehouden door de huidige adviseur, kap. P. Hoogen- bosch. 's Middags was er in het Parochie huis een besloten bijeenkomst, waar behalve het K.A.B.-bestuur, aanwe zig waren burg. J. Croles en echt genote, de zeereerw. heren R. Nie veen van Dijkum, W. P. Janus en P. de Groot, de afgevaardigde van het hoofdbestuur de heer A. Jaarsveld, vakbondbestuurder de heer v. d. Meché, de heer A. Meyer, als voor zitter van het gewest Gouda, de jubi leumcommissie o.l.v. de heer C. van Doorn, de leden die 40 of 25 jaar lid zijn en vele genodigden of afgevaar digden van andere organisaties in de parochie. Het openingswoord was de taak van de heer Van Doom, die allen welkom heette en in stijlvolle be woordingen de buitenkerkelijke vie ring opende. Spr. vond een veertig jarig bestaan niet perse vierenswaar- dig, maar waar het een groot goed als de KA.B. betrof en menig lid een vijftigjarig lidmaatschap niet be leeft, vond hij het wenselijk even stil te staan. Na de gelulcwenctn aan het bestuur richtte hij zich tot de oude garde, die met niets begonnen, dap per hebben volgehouden, in tegen stelling vaak met de huidige ge dachte: wat krijg ik voor mijn con tributie? Ook tegenover de mannen van het eerste uur vond spr. het een plicht door te werken. De heer Jaarsveld, sprekende na mens het hoofdbestuur, bracht de ge lukwensen over van het hoofdbestuur en onderstreepte -vooral de bijzondere waardering daarvan voor de Bode- graafse afdeling die o.a. en groot aandeel leverde tot de instandhou ding van de sociale school in Gouda. Met waardering werd gewag gemaakt van de activiteiten die tot doel heb ben de arbeider ook geestelijk te ver heffen. Speciaal richtte hij zich tot degenen die 40 jaar lid zijn t.w. de heren A. Veldhuizen, F. Pijnacker, J. Vonk, M Kwakkenbos, J. Kraan, H. de Koning en J. de Jong. Deze man nen, aldus de heer Jaarsveld zijn de steun geweest van hij die de wetten moesten maken, onder welker zegen wij nu leven. De zeereerw. heer Nie veen van Dijkum speldde vervolgens aan de oude getrouwen het verguld zilveren insigne op. Vakbondbestuurder Mechée uit Den Ha.ag sprak vooral degenen toe die 25 jaar lid zijn. En dit waren de bouwvakkers G. Zinko, P. Rietveld, N. van Schaik en G. Stolwijk. Ook zij kregen het eremetaal op de borst gespeld. Een apart dankwoord was bestemd voor de echtgenoten van al deze werkers. Achtereenvolgens bo den de zeereerw. heren De Groot en Janus hun gelukwensen aan middels een kort woord. Burgemeester Croles was zich bewust te spreken op Zwam merdams gebied maar in de veron derstelling dat het wel onder Bode graven zou komen, en ook omdat hij in hoofdzaak Bodegraven had ho ren noemen, sloot hij zich aan bij de woorden door het raadslid v. Doorn geuit. Hij wenste de jubilerende af deling Gods beste zegen toe. De heer Meyer, voorzitter van het gewest roemde de prettige samen werking met Bodegraven en dankte voor de steun aan de sociale school. De zeereerw. heer Nieveen van Dij kum kon zich niet meer herinneren de KAB te hebben opgericht, maar dit werd hem weer duidelijk door de in dank ontvangen uitnodiging. In 39 jaar had hij Bodegraven niet gezien, mara toch verheugde hij zich over de goede gang van zaken- De laatste spreker was de huidige De heer H. de Koning, lid van het oprichtingsbestuur, ontvangt het in signe voor 40-jarig lidmaadschap van de KAB uit de handen van em.-de- ken R. Nieveen van Dijkum, destijds kapelaan te Bodegraven. voorzitter de heer P. H. Kerkhofs, die in een kort woord hulde bracht aan allen die vroeger en in de laatste ja ren hun beste krachten gaven voor de K.A.B. De Nijmeegse politie heeft zater dag de auto in beslag genomen van een Nijmegenaar (C. W. V.) die 15 jaar lang stad en land heeft doorge- toerd zonder rijbewijs en zonder an dere autopapieren. De man heeft tot dusver zo veilig gereden, dat hij nog nooit een ver keersongeluk heeft veroorzaakt. Wel is hij meerdere malen voor overtre dingen bekeurd. Hij heeft verklaard geen geld te hebben om aan de kosten van een rijbewijs te voldoen. Bovendien had hij geen tijd om officiële rijlessen te nemen. De Amsterdamse politie heeft za terdag een 63-jarige boekhouder uit Haarlem aangehouden, die inmiddels bekend heeft in enkele jaren in to taal een bedrag van 190.000 te hebben verduisterd ten nadele van een houthandel te Amsterdam De arrestant was bij deze houthandel werkzaam op de boekhouding. De fraude is ontdekt tijdens een con trole van de boeken. De arrestant zal waarschijnlijk dinsdag a.s. voor de officier van justitie worden ge leid. De directie van de houthandel deelt mede, dat de schade ten dele door een verzekering tegen fraude gedekt wordt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6