HEES puzzelt er mee Opa Kip (107) overleden Liever geen kabinetscrisis 't HOORNTJE De staking heelt CATEC geheid succes Voor Niet-Kath. en Katholieken Cursus over de R-K. Geloofsleer VOOR DENKENDE MENSEN De Kleine Paradijsparade Uithoorn ontving mgr Van Dodewaard A.Q.W.-uitkering en premiegrens ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Horizontaal: 1. familielid, 4. twee- ting, 7. suikerstroop, 8. eenmaal, 9. tal, 6. drietenige struis, 9, scheikun- spijker, 11, insektenetend zoogdier. - *S. dt dig element (afk.), 10. zoon van Ja cob, 12. verstand, 14. hangt aan de mast, 16. putemmertje, 18. uithangte ken van een drogist, 20. meisjesnaam, 22. goedertierenheid, 24. kosteloos, 26. oude lengtemaat, 27. iemand die uit munt, 30. scheikundig element (afk.), 31. telwoord, 32. tijdstip 33. boom, 35. kade, 36. enkele, 38. tijdrekening, 40. wiel, 41. groente, 42. aardsoort, 43. ieder, 44. troefkaart, 46. rang, 48. wa ter in Utrecht, 50. lus, 52. in partibus infidelium (afk.), 53. scheepsvloer, 55. rivier in Azië, 57. technische naam voor verschillende werktuigen en toestellen die een of andere ener gie voortbrengen, 60. academische ti tel (afk.), 61. inhoud, grootte van een lichaam in de ruimte, 63. alliage, 65. bijrivier van de Fulda, 66. gem. in Drente, 69. meisjesnaam, 70, muziek noot, 71. hetzelfde, 73. lusthof, 75. voorvoegsel, 76. dwang, 77, opening ener fuik, 78. zijtak Elbe. Verticaal: 1. zilt vocht, 2. gelijke nis, 3. spil van een wiel, 4. spoedig, 5. vreemde munt, 6. bekende afkor- AL GERUIME TIJD dit Wisten wij van derden stelt Koos zijn broze krachten in dienst van de B.B. Een beroep op zijn menslievendheid wordt nooit tevergeefs gedaan en hij reageert hierop ook altijd bewonde renswaardig. Van de week werden er grootscheepse oefeningen gehou den om de gemeentenaren met het goede doel in aanraking te brengen. Men maakt hier de laatste tyd nogal veel werk van, want het is al B.B. wat de klok slaat, hoewel dit begrip verwarring kan veroorzaken, daar er een aangeklede en een minder jül MMJiJi. aangeklede B.B. j WfsHfflW'HUP bestaan; net zoals destijds het„naak- te" Lingadjatti de nodige stof deed opwerpen. Nu heeft Koos alleen te maken met de aange klede B.B., laten wij elkaar wél ver staan. Koos scheen zelfs een vooraan staande plaats bij deze humane be weging in te nemen, volgens zijn zeggen. Eén dag voordat de oefening realistisch zou worden opgevoerd er mocht met vuur gespeeld worden en een aantal vrijwilligers had zich al spontaan de gewenste verwondin gen toegebracht om in vorm te zijn kwam Koos ons uitnodigen voor het propagandistisch festijn. „Ilc zal wel niet de hele avond met je kunnen optrekken", waarschuwde hij non chalant, „want ze kunnen het wer kelijk niet zonder mij af. Ik heb een nogal verantwoordelijke functie bij het afleggen van de verschillende systemen mondstukken klein, groot en zeer groot, maar dat snap je toch niet". Zoals gewoonlijk had hij gelijk, van dat niet-snappen. In elk geval heb ben wij die avond de B.B. en Koos niet teleurgesteld en wij zijn gaan kijken naar de warme vuurgloed, de lekke slangen en koffiedrinkende redders. De toelichting werd gegeven door afwisselend een commentator en Catarine Valente. „Bei Dir ist al les anders", zong Catarine juist toen een in het nauw gebrachte spuitgast zijn straal op een groepje toe ziende dames richtte die gillend uit eenstoven. Toen zagen wij eensklaps Koos staan, bij een sputterende mo torspuit. Om hem heen hoelahoepten kinderen, die bovendien nog zijde lingse belangstelling toonden voor het waterproducerend wagentje. Wij waagden het niet door de mod- dermassa Kooswaarts te spoeden, weshalve wij ons richtten tot een ge helmd persoon, die van tijd tot tijd in alle richtingen speurde en dus wel een hoge functionaris moet zijn ge weest. „Wat doet die meneer nu daar bij die motorspuit?", vroegen wy nieuwsgierig. „Oh, die daar, dat is een adspirant-pompbediende; die moet zorgen, dat de kinderen met d'r lui handen van de kranen en het con tactsleuteltje afblijven", antwoordde de man afwezig en gelijk dwaalde zijn blik af naar een opzwellende blaas in een plastic drie-duimer, „neemt u me niet kwalijk, éven de bel doorprikken"Nog net zagen wij Koos met een rood hoofd duiken m het gereedschapkastje van de spuit. Het kan er warm aan toegaan dus (Lat.), 15. stad in Drente, 17. voegwoord, 19. burcht, versterkt kas teel van de voormalige vorsten op Bali, 21. afkorting van item, 23. op schik, 25. stok, 28, de omloopstijd der maan, 29. bloem, 31. deel van een fiets, 34. leerrede, 35. lekkage (scheepsterm), 36. priem, 37. plechti ge gelofte, 39. bergweide, 45. het land om de Golf van Genua, 47. maand van het jaar, 48. binnenkort, 49. bla derkroon, 51. zoon van Noë, 53. woe dend, 54. Nieuw-Guinea (Indonesië), 56. vaste ondergrond, 58. gem. in Gel derland, 59. deel van het gebit, 60. bloedgever, 62. lidwoord (Fr.), 64. als 75 hor., 67. vriend (Fr.), 08. eikenschors, 72. geheel de uwe (afk. Lat.), 74. water in Friesland. Vrouwe Fortune was deze keer me vrouw Bunning gunstig gezind, die woont aan de Maredijk 8 te Leiden. De andere gelukkige winnaar is de heer C. C. van Koert, Meeuwenlaan 53, te Nieuwkoop. De buit wordt hun spoedig ter hand gesteld. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal; 1. Tb, 3. wals, 7. Osei, 10. Vs, 12. ram, 14. bepaald, 16. pat, 17. Iran, 18. massa, 19. para, 20. eed, 21. tot, 22. els, 24. Ria, 25. steppe, 27 onpaar, 29. ra, 30. n.b., 32. G.M., 33. ed, 34. sago, 36. ale, 38. tres, 40, e.o., 41. Ambrosius, 42. os, 43. Leda, 45. ore, 46, keep, 49. Ee, 50. Pk. 51. L.B., 53. un, 55. marter, 58. rostra, 61. rad, 62. Gen, 64. rap, 65. ren, 66. Ares, 67. melis, 69. leed, 70. nor, 71. mirakel, 73. Ede, 74. dn, 75. neef, 76. smak, 77. Sr. Verticaal: 1. Triëet, 2- baret, 4. A.B., 5. lemoen, 6. spat, 7. oase, 8. slalom, 9. ed, 10. varia, 11. staart, 13. made ra, 15. as, 16. parade, 21- T.p., 23. Sn, 26. pagadet, 28. Perseus, 31. barok, 32 gesel, 34. sol, 35. oma, 37. lor, 38. tuk, 39. sop, 44. eerder, 47. entree, 48. om rand, 50. premie, 52. brasem, 54. san- der, 56. Aaron, 57. er, 59. op, 60, reeds, 63 nerf, 64, riks, 68. la, 71. me, 72. la, Twee prijzen van vijf gulden wor den ook deze week weer verloot on der de inzenders van een (goede) op lossing op bijgaande kruiswoordpuz zel. Wil men aan de loterip deelne men, dan moet men zijn inzending voor donderdagmorgen, 12 uur (doen) bezorgen aan de Puzzlere- dactie van dit blad. SCHMJFMACtfMS HOGE WOERD 9! TEl.3l9St (Advertentie) aanvragen. De burgemeester van Amsterdam, mr. G, van Hall, heeft gisteren in een onderhoud met de voorzitters van de landelijke federatie van heiwerkers en de Amsterdamse organisatie van beiers „Broederschap", zich bereid verklaard In het conflict te willen be middelen mits de stakende heiers het werk hervatten. Bij dit onderhoud was ook de wet houder van volkshuisvesting, de heer A. In 't Veld, aanwezig. Op een le denvergadering van Broederschap zal zondagmorgen over het voorstel tot werkhervatting op basis van het C.A.O.-uurloon plus 25 pet. worden beslist. Wordt dit aangenomen dan heeft de burgemeester toegezegd aldus de federatievoorzitter op korte termijn bemiddelingspogingen te zullen doen bij de betrokken in stanties te Den Haag. Wordt het voor stel aanvaard, dan zal dinsdag of Woensdag het werk op de diverse ob jecten worden hervat, zo deelde de federatievoorzitter mede. Van werkgeverszijde wordt t.a.v. het genoemde voorstel er op gewe zen, dat sinds enkele weken de mo gelijkheid bestaat, dat boven het C.A.O.-loon 25 pet. kan worden be taald mits daarvoor dispensatie door het college van Rijksbemiddelaars is verleend. Deze dispensatie wordt al leen verleend voor die gemeenten en objecten waar geen stakingen of langzaam-aan-acties aan de gang zijn. Indien het werk in Amsterdam wordt hervat zullen de werkgevers, als ook zij akkoord gaan met het voorgestelde loon, dispensatie moeten Opgevolgd door Delftenaar, die vandaag 107 werd Zoals wij gisteren reeds in een ge deelte van onze oplage vermeldden is opa Kip, die oudste mannelijke in- GEEFT P. WIJNAND SLUYS O.F.M. ZUN IEDEREEN IS WELKOM. TOEGANG IS VRIJ. Aanvang: donderdag 27 november 's avonds 8 uur in de R.K. School, Levendaal, Lelden. ZEGT HET VOORT (Advertentie) KVP-VOORZITTER: Geschillen in P.v.d A. maar ook in de K.V.P. „Ten onrechte wellicht hebben ve len uit mijn jongste «-ede, te Arnhem uitgesproken, "astgesteld, dat de K.V.P. een kabinetcrisis op korte ter mijn zou toejuichen en dat wij ver langend zouden uitzien naar ver vroegde verkiezingen". „Dit is ste.lig- niet waar", aldus mr. H. W. v. Doorn, voorzitter van de Kath. Volkspartij '.Jdens een rede die hij gisteravond te Tilburg heeft gehouden op een bijeenkomst van de jongerenorganisatie van de K.V.P. „Ongetwijfeld heeft de brede- basispolitiek in het verleden tot vele goede zaken geleid", zo ei hy, „en bovendien, wie waarborgt ons bij vervroegde verkiezingen en bij alle bestaande verschilpunten een vol doende basis voor een nieuw kabinet zonder de party van de arbeid? Zijn, ondanks d ejongite verkiezingsresul taten, nog zulke rigoureuze verschui vingen te verwachten?" Tevoren had mr. Van Doorn uit geweid over de taak van de vrije wereld en in het bijzonder van Ne derland bij de steunverlening aan de onderontwikkelde gebieden. Sprekend over Nederlands Nieuw- Guinea als onderontwikkeld gebied beklemtoonde mr. Van Doorn dat van een loslaten van dit rijksdeel althans van katholieke zijue nooit n te nim mer sprake zal kunnen zijn. Losla ten zou betekenen: overlaten aan de Indonesische chaos of een zelfstan digheid die voor de bev olking het zelfde zou betekenen als hulpeloos heid. Spr. begreep niet hoe de Partij van de Arbeid enerzijds - p de bres kon staan voor steun aan de onderont wikkelde gebieden en nochtans pleit voor loslaten van Nederlands Nieuw- Guinea. In het streven van Indonesië tot overname van de mach', over dit) gebied zag spr. niets ander* dan een poging de aandacht af te leiden van het eigen tot dusver ge oerde wan beleid. woner van ons land in Dreischor, 107 jaar oud, overleden. Dit overlij den kwa één dag "oor die, waarop de man die hem als oudste manne lijke inwoner van Nederland opvolgt, opa Kosterllng, te Delft 107 werd. De heer Kip in in Dreischor ge boren en heeft daar als vlasser zijn brood verdiend Op zijn 105e ver jaardag werd in Dreischor een straat naar hem genoemd: de Jan Kipstraat. De 107-jarige heer Kostering is nog een krasse oude heer. die nog elke dag de krant leest en graag nog wat „in zijn tuin rommelt". Hij is hardhorend, maar vrijwel nooit ziek. Evenals dit met de heer Kip het geval was, woont ook de heer Kos tering bij zijn dochter in. Geen foesiemming meer Te hoge huur voor hoogbouw in woningwetbouw Minister Witte zal in het vervolg geen toestemming meer verlenen voor het bouwen van hoge woonflats zoals deze in de woningwetbouwsec tor te Amsterdam, Den Haag en Rot terdam worden neergezet. De minis ter is uitgegaan van de overweging, dat de huurkosten, inclusief lasten als centrale verwarming, liften e.d. fiiet meer zijn op te brengen door de arbeidersgezinnen, voor wie deze woningen zijn bedoeld. De woningen, welke op het ogenblik in de drie grootste steden in uitvoering zijn, mogen worden voltooid. Het geloof, dat de meesten onzer met de pap-lepel hebben binnengekregen, maar dat zij op volwassen leeftijd als een levengevende drank met „volle kennis en vrije wil" dienen te drinken, berust op drie grondslagen. 1. dat God het heelal en daarin opgenomen de mensheid heeft geseha- PT Dat Jezus de menselijke openbaring is van God en als zodanig zich voor zijn medemensen heeft opgeofferd, 3. Dat Jezus op aarde een offer-gemeenschap of Kerk heeft gesticht en dat dit is de Katholieke Kerk. Het eerste fundament is het voornaamste. Hapert daar iets aan, dan wan kelen de beide -andere. Is het bestaan van God te bewijzen? Een van de bewijzen dat God bestaat, is de mens zelf. Het is juist de mens, die niet aan God gelooft, die iets gelooft, dat hij niet bewijzen kan, namelijk dat de natuur eigener beweging, zon der hogere leiding, een denkend schepsel heeft voortgebracht. Dat de mens zelfstandig denken kan, zien we in de enorme vlucht van de techniek. Zonder menselijk denken geen techniek. Maar dan ook: zonder hogere leiding van de natuur geen menselijk denken. Maar dan ook, in versterkte mate: geen zelfstandig denkend mens. De mens moet door de hogere leiding van de natuur langs de lange weg der evolutie gewild, bedoeld zijn. Omdat de mens zelfstandig denkt en zich van zijn eigen zelfstan digheid bewust js, moet ook de hogere leiding van de natuur een zelfstandig denkend Iets zijn, een persoonlijkheid, een Iemand. Deze Iemand, zelf door niemand geschapen, wordt In onze taal God genoemd. Maar waarom geloven zovele knappe mensen niet aan God? 1. Omdat velen door hun opvoeding daarover niet nadenken en zonder meer aannemen, dat er geen God zou zijn. 2. Omdat velen, dikwijls onbewust, geen goddelijk gezag boven zich wensen. 3. Omdat velen van de vooropgestelde stelling uitgaan, dat er niet zo iets als God kan zijn omdat het proefondervindelijk niet te bewijzen is. 4. Ómdat velen, geschokt door de ellende en de onrechtvaar digheid op deze wereld geen geloof aan een Goddelijke Voorzienig heid hechten. Hoe kunnen deze afwijkende meningen ontstaan? Omdat zeer vele mensen, ook christenen, een veel te menselijke opvatting hebben van wie God is, Er is een Goddelijke Geest, die de schepping en ook de mens heeft gewild. De Goddelijke Geest is echter voor het kleine menselijke ver stand wel te bevroeden, maar slechts wazig te kennen. Tot meer is het menselijk verstand niet bij machte. Het heeft geen zin te vragen: waarom dit zó en niet anders. Wij moeten ons als geschapen wezentjes eenvoudig en nederig bij het wereldbestel van de Ongeschapene neerleggen. Voor vele mensen is dit zoals wij boven reeds zeiden moei lijk verteerbaar. Zonder erkenning van onze nederige staat géén Godsgeloof. „God weerstaat de hoogmoedigen, maar de nederigen geeft Hij genade". Het is echter duidelijk, dat degene die in God gelooft en Hem aanbidt uit zijn nederigheid wordt opgeheven tot een waardigheid, die verre boven de natuur ligt. Hij is pas echt mens. Moeten wij dan de handen in de schoot leggen en Gods water maar over Gods akkers laten lopen? Integendeel. De mens is als denkende kroon op de aardse natuur geplaatst om de natuur te beheersen en haar geheimen te onder zoeken en haar krachten tot welzijn van de aarde te gebruiken. Maar dat alles.in gehoorzaamheid aan het hoogste eezag, dat do mensheid enige richtlijnen heeft ingeprent, waaraan niet getornd mag worden. De bison voor uitsterven behoed dekens, de Indianen had- fokken. De vorige week spraken begonnen te groeien van loopt al 16 jaar over de wij Over vissen, die tegen kust naar kust. De uitroei- Rotterdamse p: irie en ir beter weten van allen, die ingvande bison was reeds die tij'1 zijn er 68 bison- het werkelijk weten kon- rond 1800 begonnen maar kalveren geboren, die door verlaten ze bereikte in die dagen de directie van Püjdorp J wel een hoogtepunt. Het ii werden ge-exporteerd een van de gr Jtste er naar verschillende dieren- duizenden jaren geleden al meest zinloze slachtingen tuinen in alle hoeken der hun hele familie verlo- van de wereldgeschiedenis wereld, "-n ziet or nooit ren hadden. geweest: bij honderddul- meer dan ongeveer een Deze week zijn andere zenden kon men de bison- dozijn bisons lopen, de rest beesten aan de orde, die karkassen over de prairies ondanks verspreid vinden. Een paar jonge dieren zijn deze dodedans ont- veer anderhalve eeuw ge- sprongen. Uit deze enkele want evenals alle kudde leden tot de „bekenden" dieren heeft men de te- dieren staat ook de jon van de mens en zelfs bijna genwoordige bisons ge- bison r' heel spoedig over- den, eenzaam over de zeebodem rond scharrel i, nadat zy eveneens huns nog in leven zijn, hoewel vanaf de ijstijd tot onge- ze sterk genoeg zijn, om op eigen ben te staan, „de den uit". Zo sterk zijn ze al gauw tot zijn huisdieren behoor- kweekt, den. Dieren, die hun on dergang te danken hebben aan de opmars der bescha ving. Het zijn de bisons de machtige Noord-Ame- waardoor men eind. klaar om bij drei- ven. De bison-moeders met hun kroost vertragen na tuurlijk de verplaatsings- den. De nog resterende bi sons h-eft men indertijd overgebracht in verschil- rikaanse runderen, die nog lende natuurreservaten o.a in de vorige eeuw bij mil- te Alberta het Yellow snelheid van de kudde De joenen over de prairies Stone National Park. Ze snelheid, die een bison kan zwierven. Zij leverden de hebben z' daar alweer bereiken is aanmerkelijk' Indianen vlees, hulden als zodanig vermeerderd, dat de natuurreservaten pre cies genoeg of juist te ruim 65 ren werden benut en als weinig ruimte bieden. Teneinde uit de impasse in de on derhandelingen over een nieuwe CAO voor het grafisch bedrijf te geraken uuciicu zullen zich zowel de werkgevers- als j ieeVden dus de werknemersorganisaties zich tot 't want niemai college van rij ksbemiddelaars wenden met het verzoek in de moeilijkheden, die tussen de partijen zijn gerezen „goede diensten" te verlenen. vrij, rustig ken veelvuldig voor. Dik- 'er per uur door het hei el' De bisonstier symboli seert kracht. Hij ten ook de bisonkoe) houdt ervan zich de schouders te schu ren, tegen bomen en rot sen. In de dagen zo le zen wij toen de grotr niemand had last wijls nog vinden vissers vlakten bevolkt waren met De 62-jarige varkenskoopman J. Verkerk uit Beusichem is gistermid- bij een oefening van de plaatselijke dag op het kruispunt van rijksweg B.B. 23 nabij Hoogland door een vracht- EEK. wagen gegrepen en op slag gedood. De bisschop-coadjutor van Haar lem, mgr. J. A. E. van Dodewaard, heeft gisteren zijn eerste officiële bezoek gebracht aan een van de snelst groeiende gemeenten tn het bisdom Haarlem, Uithoorn, Mgr. Van Dodewaard werd welkom gehe ten door pastoor J. M. v. d. Brink en begroet door bijna tweeduizend schoolkinderen. De bisschop-coadjutor heeft het H. Vormsel toegediend aan meer dan zeshonderd kinderen en volwassenen en heeft een indruk gekregen van moeilijkheden, waarmee de ontwik keling van Uithoorn, speciaal ook in het zielzorgelijk vlak, gepaard gaat. Er zullen nl. drie nieuwe kerken moeten worden gebouwd: een ter vervanging van de te kleine kerk in de Schans, één in het uitbreidings plan en een kerk in de plaats van de Kwakelse kerk. Burgemeester C. M. A. Koot toon de aan de hand van maquettes en kaarten de bisschop-coadjutor welke veranderingen er in Uithoorn op til zijn. Hij bood mgr Van Dodewaard een televisie-combinatie aan als te genwicht voor de grote zorgen, waarvoor de bisschop-coadjutor ge plaatst is. Nalatigheid oorzaak van dodelijk schot Het onderzoek dat de marechaus see heeft ingesteld naar het ongeval in de Emmerbossen, waarbij een achtjarig meisje werd gedood en een van de soldaten zwaar gewond, heeft uitgewezen dat er geen sprake is ge weest van een grapje tussen de beide soldaten, die de wachtpost hadden be trokken. In de nacht, voorafgaande aan de oefening Carillon, had soldaat L. C. G. V. zijn pistool uitgeleend aan een sergeant, die wacht had. Deze had het wapen volgens de voorschriften geladen met vijfscherpe patronen Bij het aflossen van de wacht had hij verzuimd het wapen te ontladen. Zo kwam het in handen van de soldaat, die niet in kennis was gesteld van het feit, dat de patronen in het wapen waren achtergebleven. Toen tijdens de oefening een kam pement betrokken werd in de Em merbossen, kwamen aldra van alle kanten kinderen bij de troepen kij ken. Zo ook bij de ramp-wachtpost. Soldaat Van Veggel demonstreerde zijn sten aan de kinderen en ook soldaat V. wilde zulks doen. Hij haalde het pistool van zijn koppel van hen en zij hadden op de Doggersbank of bisons werden tal van j trok de slede achteruit (waardoor evenmin veel last mens. Hun leven werd eerst tydens hu- werk. van alle zijden belaagd de grintbaggeraars in df zware bomen vernield om- maasvallei wisentbotter dat de stammen door dr "jdens hu- werk. ruige uiden van duizen- Er zijn meer Amerikaan- den bisons werden afge- - - schild. Eveneens werden grote daarom zijn en keien die door de runde- wriifplaats ge- .verden, gladge- port van sterke drank en teren door uitdeling van met worden wel Amerikaanse ren als mische ziekten besmette bisonstieren gebruikt om bruikt pokken en andere epide- de Europese soort terug te wreven als gepolijst i een van de patronen in de kamer kwam) en vuurde. Hij trof het meis je, dat tussen de beide soldaten in stond en ook zijn kameraad. Men tracht nog uit te zoeken, wel ke omstandigheden ertoe hebben ge leid, dat een houder met vijf patro nen ongemerkt in een wapen kon achterblijven. Student streek (bijna) het vaantje Een 22-jarige student is gisteren te Amsterdam van een derde étage aan de le Jacob van Campenstraat gevallen en op een platdak gevallen, dat zes meter lager lag. Met een gro te hoofdwonde werd de jongeman naar het Weesperziekenhuis ge bracht. De hospita van de student was uit gegaan en had de deur van de keu ken afgesloten. De jongeman heeft toen geprobeerd om dit vertrek, ge legen op de tweede verdieping, te be reiken door zich aan het snoer van een strijkijzer uit een raam van de derde étage te laten zakken. Het snoer brak en de student viel met het genoemde gevolg. Kind verdronk in bad Te Amsterdam is gisteren in een woning aan de Van der Waalsstraat een baby van anderhalf jaar in de badkuip verdronken. De moeder had zich, toen zij het kind aan het ba den was, anderhalve minuut verwij derd. Ze moest kleertjes uit de kast halen en toen ze terug kwam, bleek dat het kind onderuitgezakt was in het bad. Het kind was met het hoofdje in het water gegleden en verdronken. De justitie nam het stoffelijk over schot in beslag. Het werd voor on derzoek naar het Wilhelmina Gast huis gebracht. De uitkeringen volgens de algemene ouderdomswet zijn met ingang van 1 november J.l. verhoogd wegens de veranderde vérhouding tot het index cijfer lonen gedurende zes achtereen volgende maanden met oktober als zesde maand. De AOW-uitkering voor gehuwden is verhoogd van 1524 op f 1584 per jaar 5 per maand meer) en voor ongebuwden van f 936 op 972 3 per maand meer). De -staatsbladen van gisteren waar in mededeling van deze verhogingen worden gedaan, bevatten voorts het K.B. tot verhoging van de grens voor premieplichtigen AOW, welke grens met ingang van 1 januari 1959 is ver hoogd tot f 6900 tot en met f 7450. Deze verhoeing is gegrond op het loonindexcijfer per 31 juli 1958. Op de werf van Wilton-Feijen- oord te Schiedam, waar men bezig was met werkzaamheden aan het tankschip Meerdrecht, is gistermor gen een emmer uit een takel losge schoten en terecht gekomen op het hoofd van een arbeider. Het was de 50-jarige J. P. Smeele uit Den Haag, die kort daarop is overleden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8