R i¥l Echtgenoot kiekt echtgenote TIP VAN BOOTZ Duizendpoot op het water Blijven steken in de kosmische ruimte weekelykse cponycke ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Eerste steen Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes Op bovenstaande foto kiekt het raadslid mr C. J. Woudstra, zijn echt genote, mevr. D. WoudstraBergma, die de eerste steen legde voor de Christelijke Nijverheidsschool voor Meisjes, die gebouwd wordt op het terrein tussen de Ter Haarkade, het verlengde van de Nicolaas Beets- straat en de Haagweg, tegenover de molen De Heesterboom. MEDISCHE DIENSTEN Ij Voor Leiden en Omgeving Leiden. De artsen Lahr, Postel, Verhoef, Gaasbeek, Roodenburg, Ver- maat. Apotheek Kok, Rapenburg, tel. 24807, apoth. Tot hulp der Mensch- heid, Hooigracht, tel. 21060. Alkemade. Artsen v. d. Bijl, tel. K 1713—217, en v. d. Werf, tel. K 1712—202. Bodegraven. Dkt. E. M. Bol, tel. 2113, zr. De Groot, tel. 2599. Hazerswoude. Dkt. H. Bakema, Leiderdorp, tel. K 1710—24828, zr. G. v. d. Holst, tel. K 1714—255. Katwijk Rijn. Dkt. J. Bergman, tel. 2921, apotheek Princestraat 3, Katwijk Zee. Dkt. Th. Lodder, teL 2424, apotheek Princestraat 3. Koudekerk d. Rijn zie Leider- De1 Kwakel. Dkt. Jansen, tel. 225, spoedgevallen dkt. Rijnders, tel. 453. Langeraar zie Nieuwveen. Leiderdorp. Dkt. H. Bakema, tel. 24828, zr. v. d. Holst, Hazerswou de. tel. K 1714—255. Leidschendam. Dkt. M. W. Han- nig, teL 1494. Lisse. Dkt. A. J. Duymaer van Twist, tel. 3453. Nieuwkoop. Dkt. G. J. Bremer, Nieuwkoop, tel. K 1725103. Nieuwveen. Dkt. A. M. van Don gen, tel. K. 1723—101. Noordwijk. Dkt. Goudriaan, tel. 2333, Duin randapotheek van 121 u. en van 56 uur. Wit-Gele Kruis, zr. Hooijmans, tel. 3388. Noordwijkerhout. Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 285. Oegstgeest. Artsen D. Held, tel. 24649 en J. J. Lanen-Baron, tel 21610. Apotheek Wilhelmdnapark, tel. 26274, behalve zondag van 8 uur tot en met 10 uur. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim. Dkt. G. L. v. Raaij, tel. K 2532—7777. Valkenburg. Zie Katwijk Rijn. Voorhout. Dkt. A. W. Bots, tel. Voorschoten. Dkt. H. Olthuis, tel. 2527, Gezondheidscentrum, Wijn- gaardenlaan, tel. 2177. Warmond. Zie Voorhout. Wassenaar. Artsen J. Baart de la Faille, tel. 3018, ep J. C. de Neef, tel. 8303. Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge. Zie Nieuwveen. Zwammerdam. Zie Nieuwkoop. Wij verzoeken onze corresponden ten ervoor te willen zorgdragen, dat de opgaven van dokters- en apothe kersdiensten voor de weekeinden vrijdagmorgen in het bezit van de re dactie zijn. Het begrip eerste steen kan men in dit verband niet te letterlijk nemen. Aan dit gebouw immers werd al sinds mei van het jaar gewerkt. Het beton-skelet en de fundering zijn al voor een groot deel aangebracht en nu gaat men werken aan „het ge zicht" van het gebouw, zoals de aan nemer de heer Geel gistermiddag op merkte. Vóór mevrouw Woudstra, die als Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leider voor Geboorteaankondigingen (Advertentie) secretaresse van het dagelijks be stuur van de Vereniging voor Chris telijk Nijverheidsonderwijs veel voor de stichting van deze school heeft ge daan, met een speciale troffel met inscriptie deze steen met inscriptie aanbracht, hield de wnd. voorzitter van dit bestuur, de heer W. G. Aldershof een reden waarin hij een uiteenzetting gaf van de moei lijkheden, die tot vertraging van deze bouw aanleiding gaven. Twin tig jaar geleden werd er al over de bouw van een Chr. Nijverheidsschool gesproken. De oorlog kwam ertus sen, daarna de bouwstop, vervolgens de bestedingsbeperking. Maar nu kunnen wij ons toch met dit moment gelukkig prijzen. In een korte speech bracht mevr. Woudstra onder meer dank aan de toekomstige directrice van deze school mej. Molenaar, aan de directrices van de Nijverheidsscholen aan het Ra penburg en het Galgewater, aan de bouwers en vele anderen. Wethouder S. Stolp sprak namens b. en w. en sprak in verband met deze opening óók over de moeilijkheden rond de Christelijk Technische School. Hij feliciteerde het schoolbestuur met het feit, dat men met deze meisjes school een eind op dreef is. Mej. Th. van Mechelen bood als di rectrice gelukwensen aan namens de vakschool voor meisjes aan het Gal gewater. Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwezig de heer D. v. d. Kwaak na mens G.S., mr. C. de Graaf, voorzit ter van het bestuur van de vak school voor meisjes aan het Rapen burg, de directeur van het- Gewes telijk Arbeidsbureau, de heer H. Ha- zelhof en mej. Henderson, diretrice van de Vakschool aan het Rapen burg. Nieuwe directeur laboratorium bloembollenonderzoek te Lisse Twee en twintig gespierde armen trekken op de eentonige maat van een trom een smalle boot razendsnel over het water: een van de hoogtepunten van de feestviering ter gelegenheid van de opening van een nieuwe brug op Formosa. Ruim driehonderdduizend mensen woonden de verschillende festiviteiten bij. Na geruime tijd in onzekerheid te hebben geleefd wie nu de opvolger van prof. dr. E. van Slogteren op het Laboratoruim voor bloembollenon derzoek zou worden, is nu bekend ge worden dat dr J. P. H. v. d. Want vermoedelijk met ingang van 1 jan. a.s. de plaats van de prof zal gaan in nemen. Dr v. d. Want is thans werk zaam als viruloog aan het I.U.O., het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek te Wageningen. Hij werd 22 februari 1921 te Am sterdam geboren, doorliep daar de HBS (b) en begon in 1938 zijn studies aan de Landbouwhogeschool te Wa geningen. In 1946 behaalde hij het di ploma landbouwkundig ingenieur, richting K.L.E. Deze studie omvat o.m. tropische landbouw en planten teelt, microbiologie en phytopatho- logie. In de oorlog was hij twee jaar on dergedoken. Oe 17de december 1954 promoveerde hij te Wageningen tot doctor in de landbouwkunde op het proefschrift getiteld „Onderzoekin gen naar virusziekten in de boon". Dr. v. d. Whnt is op 1 januari 1946 in dienst getreden van de afd. tuin bouwkundig onderzoek van het Mi nisterie van Landbouw en werd ge detacheerd te Wageningen bij het Laboratorium v. Mycologie en aard- appelonderzoek. Op 1 januari 1950 volgde zijn benoeming bij het I.P.O., virulogische afdeling. Op 1 januari Bol!enstreek-aan-Zee Gemeenschappelijk overleg? De aanleg van de weg naar zee ter hoogte van Lisse is in volle gang en nu rijst de vraag: hoe moet het straks gaan wanneer de bollenstreek- bewoners ginds op het strand gaan zonnen en in zee gaan baden. Het duin en strand vallen daar onder het territorium van Noordwijk. Maar Noordwijk heeft bij het strandleven daar natuurlijk niet veel belang. Deze badplaats zal aan de andere kant uiteraard niet kunnen tolereren dat een ieder op dat nieuw te ontslui ten stuk strand maar gaat doen wat goed is in zijn ogen. Er zal politietoezicht moeten ko men en men zal de bouw van toillet- ten, e.d. ter hand moeten nemen. Een gelegenheid waar men een verfris sende dronk en/of een hartig hapje kan krijgen is ook geen overbodige weelde, een fietsenstalling evenmin en zo zijn er nog verschillende voor zieningen die de aandacht verdienen. Daar zal geld voor nodig zijn en men kan nu eenmaal moeilijk ver wachten dat Noordwijk bereid is al die kosten voor zijn rekening te ne men. Per slot van rekeningen heb ben in de eerste plaats Hillegom en Lisse belang bij deze weg. Het is dus logisch dat die gemeenten ook een bijdrage in de te maken kosten be talen. Misschien zou daar tegenover moeten staan dat deze bollenstreek gemeenten ook medezeggenschap kregen. We leven nu in een tijd van „schappen" en als we goed zijn inge licht, dan worden door de besturen van verschillende bollenstreekge meenten besprekingen gevoerd om te komen tot de instelling van een strandschap, om gemeenschappelijk eengemeenschappelijk belang te dienen. Het ontbreekt in de bollen streek nog al eens aan samenwer king, maar op dit terrein wordt nu teamwork op intergemeentelijk ni veau verricht! 1956 werd hij waarnemend hoofd van de afdeling en sinds 1 januari 1957 is hij hoofd van de afd. virulogisch on derzoek van het LP.O. Dr. v. d. Want maakte verschillen de studiereizen naar het buitenland. In 1958 bezocht hij o.m. de Ver. Sta ten van N.-Amerika en bracht ook een bezoek aan Cuba, Venezuela en Suriname om zich op de hoogte te stellen van de virusziekten in de rijstcultures. VIJFTIEN JAAR, ELF MOORDEN. De vijftienjarige Caril Ann Fu- gate te Lincoln, Neor.'ska, is gis teren door een uit zeven mannen en vijf vrouwen bestaande jury schuldig bevonden aan moord. Voor hetzelfde feit is haar 19-jarige vriend al eer der tot de elektrische stoel veroor deeld. De jury heeft voor het meisje le venslange gevangenisstraf aanbevo len. Het meisje heeft de vorige win ter samen met haar vriend Charles Starkweather, elf mensen vermoord. Starkweather was nu eèn van de voornaamste getuigen a charge. Hij verklaarde, dat het meisje hem uit vrije wil had geholpen. Onder de elf slachtoffers, die het paar gemaakt heeft, waren de moeder en de stief vader van het meisje. AUTOBUS IN BRAND Een van de autobussen van de streekonderneming ET AO (Eerste Tielse Autobus Onderneming) is van morgen te Kerk-Avezaath in vlam men opgegaan. De bus reed op de rou te. Geldermalsen BurenKerk-Avé- zaathTiel. Even vóór Kerk-Ave- zaatlh schoot er plotseling een grote steekvlam uit de motorkap. De bus, die niet hard reed, werd doocr de chauffeur, D. C. V., onmiddellijk tot stilstand gebracht, waardoor de der tig passagiers de gelegenheid kregen het vervoermiddel snel te verlaten Reeds had de bios vlam gevat doch niemand van de inzittenden werd ge wond. De autobus brandde geheel uit. De bus was verzekerd. Op het kruispunt Leenderweg- Rondweg te Eindhoven is gisteravond de 49-jarige wielrijder F. Rietber gen door een vrachtauto aangere den en daarbij zo ernstig gewond, dat hij nog tijdens het vervoer naar het Sint Jozef ziekenhuis overleed. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. VB TIP VOOR BLKB VAO gJJJgJJSSQQI (Advertentie Moskou wilde teveel vingers in de pap De onderhandelingen tussen Oost en West om in de politieke commissie der V.N. te komen tot een compromis over methoden om het gebruik van de ruimte tot vreedzame doeleinden te beperken, zijn vrijdag vastgelopen. De V.S., Engeland, Frankrijk Japan en zestien andere landen, die een re solutie over de kwestie hebben inge diend, weigerden akkoord te gaan met een Sowjet-voórstel om vier commu nistische landen zitting te geven in een orgaan, dat de weg zou moeten effenen voor de vorming van een per manente internationale commissie voor vreedzame samenwerking in ruimtekwesties. Als ledien van het genoemde voor bereidende orgaan hadden de Russen de „Grote Vier" de V.S., de Sowjet- Unde. Engeland en Frankrijk Ar gentinië, India, Polen, Roemenië. Tsjecho-Slowakije, die Verenigde Ara bische Republiek en zweden voorge steld. Het Westen had in een soortge lijk voorstel geen landen met name genoemd. Aangezien de Sowjet-Unie in haar ontwerp-resolutie niet langer de kwestie van het vreedzaam gebruik van de ruimte aan een opheffing van de militaire bases in het buitenland verbond, amendeerden de westelijke mogendheden hun voorstel door eni ge passages van het Russische voor stel over te nemen. Z;j verzetten zich echter tegen de aanwezigheid van iq totaal vier communistische landen in het voorbereidend orgaan van elf le den. Na overleg met Moskou liet de Sowjet-angevaarddigde Zorin de Ame rikaan Lodge weten, dat zijn rege ring vasthield aan haar voorstel be treffende de drie Oost-Europese lan den. Voorst deelde hij mee, dat als vertegenwoordiger(s) van West-Euro pa alleen Zweden en/of Oostenrijk voor Moskou aanvaardbaar waren en dat hetzelfde gold voor Argentinië en Mexico wat de vertegenwoordiging van Latijns-Aimerika betrof. De westelijke „Grote Drie" zouden graag Japan in het orgaan zien ver tegenwoordigd als de voornaamste in dustriële mogendheid van Azië. Zij zouden echter vrezen, dat de Russen hierop een tegeneis zullen instellen die wellicht op een uitbreiding van het orgaan zou neerkomen. Het Westen schijnt geen bezwaar tegen India en de Verenigde Arabi sche Republiek te hebben. In de wes telijke plannen zou Zweden echter niet zijn opgenomen niet omdat er bepaalde bezwaren tegen dit land be staan, maar alleen om plaats te heb ben voor een vertegenwoordiger van België, terwijl het Westen de plaats van één der door de Russen voorge stelde Oost-Europese landen zou wil len zien ingenomen door Australië. Liet isser maer een dooye boel in onse Leydsche streeck. 'k Heb alle cranten uytgespeld maer nix watter op leeck 't vermelden waerd in dees rubrieck, 't cronyckjen van de weeck. Naetuurlyck wasser wel wat loos: de boeren bennen gram. Al sitten se met trommels niet te huylen op de Dam, tevreeden synse alderminst 't is daerom datter quam ons eygen boerencaemerlid, de -hoogh gestrenghe heer M. P. van der Weiden hier, die trock er eens van leer. De melleckprys is veel te laegh, de boeren willen meer. Ick gunne het die boeren best, al cost het ons weer geld en, boerenlief, Uw cronyqueur is oock niet welgesteld. Maer 'k legghe graegh myn duytjen by als weer de melckboer belt. Maer sorgh dan oock dat het product wat beeter worden magh Er sit soo weynig smaeck meer an, dat is een hard gel gh voor ons. Maer voor uw koeye oock is het een swaere slagh te weeten dat sy, Hollandsch ras en wyd end' syd beroemd om haere vette, volle melck die huyden is gedoemd om maegertjens en blaauw te syn, al wordt dat oock verbloemd. Geef myn maer melck waer pit in sit, waer dick de room op dryft, oo dat het, nae het drincken uyt sacht in de mond beklyft Maer, tjae, 't is onse eyghen schuld dat se soo maeger blyft. maer yedre waer is naer syn gelden verder segghe ick nix. Het vet sit in de booter maer die kyeken wy niet aan We drincken maegere melck en smeeren walvistraen. 't Is booter aen de galgh gesmeerd en 't heek blyft op de dam, wy synder daer te gierigh voor en de boeren blyven gram. WILLEM VAN HORSTENDAEL ALPHEN AAN DEN RIJN Echtpaar v. d. Kwaak-v. Leeuwen viert 55-jarig huwelijksfeest Op 3 december a.s. zal het 55 jaar geleden zijn, dat de heer W. W. v. d. Kwaak (77) en mevr. W. v. d. KwaakVan Leeuwen (73) elkaar te Alphen aan den Rijn in de echt ver bonden. Wegens familieomstandigheden zal het feest echter op 27 nov. a.s. in hotel „Centraal" worden gevierd, waar des avonds van 78 uur gele genheid zal zijn het vitale en actieve echtpaar geluk te wensen. Beide echtelieden zijn in Alphen aan den Rijn geboren en getogen. Na eerst geruime tijd in de Hoorn te hebben gewoond huizen zij thans se dert enkele tientallen jaren in de Nieuwstraat op no. 26. De heer v. d. Kwaak is zijn maatschappelijke loop baan als schoenmaker begonnen en was vervolgens bijna 40 jaar in al gemene dienst bij de inmiddels op geheven jam- en limonadeindustrie fa. Wed. C. Rok en zoon te Alphen. De bruidegom is in Alphen een al gemeen bekende en geziene figuur. Hij heeft vrijwel zijn gehele leven actief deelgenomen aan het vereni- ginsleven ten algemene nutte. Hij heeft o.a. in samenwerking met de heren L. Verleun en L. van Beek destijds de afdeling van de Bond van dragers van het Mobilisatiekruis op gericht en vervulde daarvan vele ja ren het penningmeesterschap. Voorts nam hij als bestuurslid, resp. lid ac tief deel aan de Burgerwacht, de schietvereniging en verzorgde de schietbaan, de Wilhelminavereniging, de Ijsbaan, de Roei- en Zeilvereni ging „Hollandia" en is nog bestuurs lid van de vereniging „Ouderdoms- kas" voor bejaarden en verleent elke week zijn diensten op de soos voor de bejaarden in het IJsclubge- bouw. De belangstelling van de heer v. d. Kwaak ging in de loop der ja ren niet alleen uit naar de bejaar den maar heeft ook nu nog een werkzaam aandeel in het werk van de speeltuinvereniging „Oudshoorn". Het echtpaar heeft 8 kinderen in leven van wie er 7 gehuwd zijn, 25 kleinkinderen en zeven achter kleinkinderen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6