MEVROUW HOWARD'S POPPEN weRelöBeRoemö Kinderen en verzamelaars zijn de voornaamste gegadigden zijn Winston Churchill heeft een schot' van haar hand DE LEIDSE COURANT |\/|ijn poppen zijn mijn lust en mijn leven (zei mevrouw Betsy Howard), ze verlenen glans en kleur aan mijn bestaan, ze schenken mij voldoening en stemmen mij blij en tevreden. Bent U altijd „in de poppen" geweest, me vrouw? Neen, pas een kleine tien jaar. Vroeger maakte ik wel eens een pop voor mijn plezier om een kind cadeau te doen. Vroeger, dat was, toen mijn man en ik nog woonden op Vancou ver Island. Ons huis stond op het geheimzinnige „Verboden Plateau", waarover tal van spook verhalen de ronde doen en dat bevolkt wordt, naar men zegt, door wonderlijke wezens. Mijn man was een beetje invalide, weet U, maar toch wist hij ons boerenbedrijf op peil te hou den. We waren gelukkig. Een jaar of acht ge leden echter stierf mijn man. En toen kwam voor mij oe grote vraag: Wat nu verder te doen? En vond U het antwoord, mevrouw? Ja, dat deed ik. Na veel nadenken en wikken en wegen besloot ik om, zoals U het uitdrukte, „in de poppen" te gaan. Ik wilde niet op het „Verboden Plateau" blijven wonen. Daarom deed ik de boerderij van de hand en ging ik hier in Nanoose Bay wonen. Ik betrok de bun galow, die ik nog bewoon. Het is, dat ziet U, geen grote of weelderige woning, maar erg ge zellig en groot genoeg voor mijn poppen en my. Bovendien houd ik van de streek hier. Daarom vestigde ik mijn poppenrijk hier. Vrienden zeg gen wel eens, dat die lange tyd op het „Verbo den Plateau" toch zijn sporen heeft nagelaten en dat de wonderlijke Plateau-wezens mij nog dikwijls inspireren, als ik poppen vervaardig. Misschien hebben ze gelijk, al ben ik zelf hele maal niet bijgelovig! Mevrouw Howard heeft grijzend haar en stel lig heeft ze zorgen en moeilijkheden gekend. Maar als zij spreekt,, tintelen haar ogen en is zij echt gezellig en opgewekt. Neemt het veel van Uw tijd in beslag, me vrouw, die poppenmakerij? Veel tijd, vraagt U? Ja, heel veel tijd. Eigen lijk ben ik het gehele jaar door bezet. Druk be zet zelfs. Er komen zoveel bestellingen en ver zoeken binnen, dat ik ze maar nauwelijks kan afwerken. Twee groepen mensen zijn er, die ik tot mijn beste afnemers reken. Allereerst na tuurlijk de jonge mensen, de kinderen, die nu eenmaal overal op aarde dol zijn op poppen. De tweede groep zijn de verzamelaars, de „con noisseurs", die mijn poppen willen bezitten, omdat zij ze merkwaardig of kunstzinnig of beide vinden. Weet U, dat ik eens. voor Chur chill een „schot" heb gemaakt? En naar ik on langs hoorde, heeft Sir Winston die pop nog steeds in zijn bezit. Ik streef er naar (vertelde mevrouw Howard verder) om iedere pop een eigen persoonlijk heid te geven en zo karakteristiek mogelijk te maken. Dit vereist natuurlijk veel studie van costuums, klederdrachten, gezichten, manier van bewegen en natuurlijk ook van kleuren. Gelukkig is mijn fantasie, hoe levendig ook, wat „Ik stond eens voor een poppenkraam", dit liedje uit mijn jeugd zong en neuriede ik twee dagen lang na mijn bezoek aan mevrouw Howard in Nanoose Bay. Aan de afwerking der poppen besteedt me vrouw Howard zeer veel zorg. Zo'n poppen- gezicht (zegt zij) is uiterst veeleisend! Vaardigheid, fantasie, kunstzinnigheid en liefde voor het werk gaan samen. Hieraan dankt mevrouw Howard zowel haar succes als de voldoening, die haar poppen haar schenken. Een bonte wemeling, zo zag ik de poppen- schat van mevrouw Howard in Nanoose Bay. ik noem „betrouwbaar", zodat ik zelden de plank helemaal missla, als ik een pop ontwerp. In de regel weet ik precies, wat ik wil uitbeel den. En meestal lukt het me! Zelden maak ik twee precies eendere poppen. En altijd besteed ik heel veel zorg aan de afwerking, tot in de kleinste détails toe. De hoofden en gezichten zijn meestal van zijde, die vleeskleurig geverfd is. De mond en de ogen breng ik aan met lak. Al mijn poppen hebben echt haar. En weet U, v/ie mijn haarleverancier is? Een kapper in Nanoose Bay. Kijkt U eens. Ik ben juist bezig een bruidje te maken. Ziet U al die gouden garnering? Dat zijn vergulde rijstkorrels. Een echt precisie-werkje, dat vergulden van rijst korrels. De wonderlijkste bestellingen bereiken mij. En uit de verste landen ontvang ik brieven en verzoeken om leveranties. Dat is prettig na tuurlijk, maar gelukkig waardeert men ook in Canada en vooral hier in ie streek mijn pro ducten. Het gebeurt tamelijk vaak, dat kinderen met hun ouders hele einden komen gereden öm de poppen te zien en een keuze te maken. Dat is voor hen een feest, maar ook voor mij is zo'n kinderbezoekje een hoogtepunt. Ik vind het heerlijk, die bewonderende, verrukte ge zichtjes te zien en ze daarna blij en glunder te zien vertrekken met hun veroverde schat. Van ochtend kreeg ik een telefoontje, dat er straks weer twee kleinen naar mijn poppenkamer ko men kijken. Ik verwacht ze over een half uur tje. Wilt U zolang wachten? Graag, mevrouw, heel graag zelfs. Misschien mag ik dan samen met die kinderen Uw pop- penschat bewonderen? Mevrouw Howard knikte en vroeg: Mag ik intussen verder aan mijn bruidje werker.? Het halve uurtje werd een uur, maar toen kwamen de kinderen ook inderdaad. Zij heet ten Valerie Sinclair en John Elford. Ze woon den in Cedar (evenals Nanoose Bay in de Ca nadese Provincie Brits-Columbia gelegen). John en Valerie waren opgetogen, toen ze de poppen- schat zagen. Eerst werden ze er een beetje stil van. Tk zelf ook, eerlijk gezegd. En toen later de kreten van bewondering en verrukking uit de kindermonden klonken, praatte ik weliswaar zacht met mevrouw Howard, maar mij bewon dering voor die begaafde, kunstzinnige, aardige gastvrije, vlijtige vrouw en voor haar poppen was heus niet minder groot dan die van Valerie en John.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4