Waterman's NOC deed sportnota verschijnen om discussies op gang te brengen In Nederland grote achterstand bij de sport in te lopen Nieuw verlies voor leidende clubs lang niet onmogelijk Krijgt Lugdunum een kans tegen VVSB? Naar versteviging van posities Leidse Sportstichting gat goede sportavond in Stadsgehoorzaal Billy Louise ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „De sport werd aan zichzelf overgela ten. In een land waar bijna iedere vak man een examen moet afleggen om in zijn vak erkend te worden, is men nog niet gekomen tot ~-n afgeronde taak om schrijving van de Jeugdsportleider, Iaat staan, dat men een behoorlijke opleiding in het leven riep. In een land. waar elke krent gewogen en geregistreerd ls, blijkt het niet mogelijk, bU benadering vazt te stellen wat de ogenblikkelijke behoefte aan sportvelden en -talen over het ge- hele tand is. In een land. waar elke drup pel water geleld wordt door een Inge nieus kanalenstelsel, laat men eon der machtigste middelen, om de volgende ge neratie te vormen, verkommeren". Dit wordt gezegd in de samenvatting van de sportnota, van het Nederlandse Olympische Comité, die dezer dagen aan de overheid, volksvertegenwoordiging en andere belanghabbenden ie verzonden. Het NOC nam de taak op zich deze nota uit eigen middelen op te stellen, nadat tijdens het debat over de begroting van het ministerie van O.K. en W. over 1958 was medegedeeld, dat de regering de verschijning van een sportnota, die enkele jaren daarvoor aan de Staten-Ge- neraal was toegezegd, niet opportuun achtte. Bijdrage om discussies op gang te brengen. Nadrukkelijk wordt in de nota gesteld, dat zij niet bedoeld is als 'n stuk, dat in de plaats moet komen van de sportnota. welke door de regering is toegezegd. De nota in haar beperkte opzet is meer be doeld als een bedrage van de zijde der sportorganisaties om de discussie op gang te brengen. De regeringsnota zal deze discussie meer diepgang moéten geven en haar verschijning zal dan ook door het NOC van harte worden toegejuicht. Na een uitgebreid hoofdstuk algemene beschouwingen, waarin dieper wordt in gegaan op o.a. de levensbeschouwelijke zijde van de sport, de sport en de volks gezondheid en de maatschappelijke be tekenis van de sport, behandelt de nota verder de organisatie, financiering en ontwikkeling van de sport en lichame lijke opvoeding in enkele nabuurlanden Daarbij wordt het aantal sportaccomo- daties (speelvelden, sporthallen, zwem baden, enz.) genoemd, een overzicht ge geven van de opleiding von sportleiders en leraren lichamelijke opvoeding en in het kort het gymnastiek-onderwijs op de scholen besproken. Ten aanzien van de financiering blijkt uit de nota, dat in landen als Denemar ken. Zweden, Oostenrijk en Zwitserland grote bedragen beschikbaar komen uit de inkomsten van de sport-toto. In Frank rijk, Oostenrijk, Zweden (sinds 1914) er Zwitserland worden door de overheid belangrijke subsidies verstrekt, terwijl in Engeland de steun komt van de zijde van het bedrijfsleven. Over de situatie in Nederland wordt gezegd, dat het sierk gestegen algemene kostenniveau, de grote uitbreiding van de sportbeoefening door de jeugd en de moderne ontwikkeling van de taakop vatting van de bonden factoren zijn, die een noodlijdendheid van de sportbewe- ging hebben veroorzaakt. Er is een ge brek aan accomodatie en aan geldmid delen, de kosten kunnen bij lange n-» niet meer door de sportoefenaren zelf worden opgebracht en in tegenstelling tot bijvoorbeeld de jeugdorganisaties, bleven de sportorganisaties tot nu toe van yui- me overheidssubsidie verstoken. De sa menstellers van de nota wijzen op de voortdurende noodzaak van zelfwerk zaamheid in de sportbonden, hoewel de ze zelfwerkzaamheid nooit een oplossing zal kunnen brengen voor de noodlijdend heid in de sport omdat de lasten nu een maal de financiële mogelijkheden verre te boven gaan. Meer aandacht en begrip voor Hoewel de financiële nood van de sport in Nederland zeer hoog is, vragen de bonden niet in de eerste plaats om vaste bedragen in geld, waardoor deelne ming aan internationale ontmoetingen mogelijk wordt gemaakt of prestaties kunnen worden verbeterd, maar voor al les om meer aandacht, zeer juist ge richte belangstelling en meer begr'p Zij vragen om kaderopleiding, opdat de or ganisatie efficiënter kan worden, zij dringen aan op de aanstelling van des kundigen op paedagogisch en technisch terrein en op cursusleiders in vaste dienst Zij vestigen de aandacht op vormende men. activiteiten in het clubleven en besef fen do noodzaak van deskundige re- search-arbeld op «portfyaiologisch en -psychologisch terrein, teneinde te ko men tot een waardebepaling van een as pect van onze maatschappij, dot tot nu toe zonder noemenswaardige steun slechts aan zichzelf was overgelaten. De Nederlandse sport vraagt de over heid ten open oog te hebben voor haar snelle groei en vestigt de aandacht op de moeilijke situaties, die ontstaan zijn door de uitbreiding van de sportorganisaties, die zich met sprongen voortzet en welke niet de juiste steun vindt in het instituut van de z.g.n. „subsidiabele activiteiten", De sportbonden zijn er van overtuigd, dat de sportwereld de bedragen, die no dig sljn voor uitbreiding van Bport- en spel outellag*. het organiseren van cur sussen, het mogelijk maken van interna tionaal contact, vooral voor de bonden die geen entree-opbrengsten kunnen ver wachten, nooit zelf kan opbrengen. ZU weten, dat hier de overheid moet helpen, omdat het hier het uitvoeren van een maatschappelijke taak betreft, die aan - - sociaal-culturele waarde sal winnen, als ?e™°: Vele sportbonden menen, dat een na tionale sporttoto de oplossing zou kunnen brengen. Alle bonden echter wijzen op de waarde van de vorming van de jeugd In een apart hoofdstuk („taken en rea lisering va- '3oeften") worden de wen sen en b< m van de verschillende organisatie ischreven. Deze verlan gens zijn toegelicht met veel cijfermate riaal. Achtereenvolgens worden de .ver langlijstjes" behandeld van de veldspor- ten (atletiek, voetbal, enz.), het zwem men, wielrennen cn watersport en de zaalsporten, Bij de laatste is melding ge maakt van de grote behoefte aan sport hallen. Verder wordt gememoreerd, dat sedert 1921 van vele zijden (o.a. door de Vereni ging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland in een adre6 aan de minister van O.K. en W. 1945) op de noodzakelijkheid van de in stelling van een doctoraat in de lichame lijke opvoeding gewezen. De samenstel lers wijzen er daarbij op, dat 'n univer sitair studiecentrum tevens het weten schappelijk onderzoek op het gebied van de soort en de lichamelijke opvoeding zou kunnen steunen. Nederland heeft op die punt nog een achterstand op het bui tenland. Resumerend zeggen de samenstellers dat de betekenis van de sport zowel in haar spel- als in haar wedstrljdkarakter ligt Zil zijn daarom van oordeel, dat de wedstrlld- cn recordsport met haar spec taculaire uliingevc-men evenzeer van be tekenis zijn als de pretentieloze sport beoefening der honderdduizenden. Des ondanks spreken de verantwoordelijke fi guren uit de sportbeweging de nota toont dit aan niet in de eerste plaats over de verbetering van prestaties in seconden en centimeters. Sport is een kind van haar tijd, sport doorbreekt de monotonie van het dagelijkse gemachani- seerde leven, zij verfrist lichaam en geest, die gevangen zijn in de vastgeleg de patronen van ons bestaan. De maatschappij heeft de deuren voor cratisering. door de vermeerdering van de vrije tijd. door het veranderen van de arbeidsverhoudingen, door de toeneming van de bevolking, door de ontwikkeling van het verkeer. Zij heeft de gelegenheid gegeven tot het ontstaan van talloze ver enigingsbanden en het in leven roepen van allerlei nieuwe beroepen in en om de sport. Sport is een reactie op en tevens een verlengstuk van het moderne maatschap pijbeeld en daarom is het noodzakelijk deze sportbeoefening te beoordelen zo wel naar de record- en de kijksport als na?T haar vormende waarde. Na de verrassende gelijke spelen van afgelopen zondag gaan we maar weer rustig verder en bekijken we het pro gramma voor de komende zondag, dan rijst allereerst de vraag wat de vier clubs van de kopgroep nu weer zullen doen. Sparta ontvangt NAC, dat tot heden maar heel povere resultaten boekte .met één overwinning en vier gelijke spelen, terwijl Sparta juist tot 'n tegenovergesteld resultaat kwam, slechts eenmaal verloor en viermaal ge lijk speelde. Tien punten verschil op de ranglijstdoch dat zegt tegenwoor dig weinig. Sparta mag blij zijn met 'n kleine overwinning, 'n Zelfde krachts verhouding op papier zien we tussen Willem II en DOS en ook voor de Utrechtenaren mogen we 'n kleine zege al verdienstelijk achten. Feyenoord gaat op bezoek bij Scheveningen Holland Sport, welke clubs slechts vier punten van elkaar verwijderd zijn, hetgeen be tekent, dat de Rotterdammers moeten oppassen, om dit verschil niet kleiner te zien worden. VW tenslotte ontvangt Enschede, in welke strijd de Venlona- ren hun positie aanmerkelijk kunnen verbeteren, indien zij Enschede kunnen verslaan. Maar dat zal niet meevalllen. In de Tweede Divisie A gaat UVS naar de Baronie in Breda, 'n Kans voor de Leidse Blauwwiten om zich te her stellen na het teleurstellend resultaat tegen Zeist. Hetgeen wel nodig is, wil len de Leidenaars niet in de onderste regionen terechtkomen! Hilversum gaat op bezoek bij Longa, waar oppassen ge boden is. Gelukkig heeft 't Gooi ook nog niet van Xerxes gewonnen, zodat het ook hier weer 'n aardig programma be looft te worden. In de Tweede klasse A der amateurs gaat RKAW bij leider VUC op bezoek. Zeker geen gemakkelijke opgave voor de Dambewoners, die met 'n gelijk spel ongetwijfeld al tevreden zullen zijn. Roodenburg ontvangt Blauw Zwart, waarin een kleine winstkans voor de Leidenaars zit. Ook LFC moet tegen Leerdam Sport een kans op beide pun ten hebben. Wassenaar, dat Fluks op be zoek krijgt, zal zich danig moeten in spannen om tot een gelijk spel te ko- In de Derde klasse A is voor onze omgeving Lugdunum—WSB de belang rijkste strijd. De Groenwitten zullen er ongetwijfeld alles op zetten om hieruit tenminste één puntje te halen. Alphen gaat op bezoek bij Wilhelmus, wat wel op nieuw verlies zal uitdraaien. Alphia krijgt in de Derde klasse B bezoek van leider Excelsior. Willen de Rijnbewoners nog 'n kans op de eerste plaats houden, dan moet deze wed strijd door hen gewonnen worden. De Vierde klasse A brengt allereerst de grote strijd tussen de twee leiders Lisse en Warmunda. Lisse gaat in War mond op bezoek, wat voordeel voor de Warmunda-ploeg betekent, maar dat was ook tegen Foreholte het geval en toch betekende die wedstrijd verlies voor de thuisclub. Warmunda zal daar om alle zeilen moeten bijzetten om min stens een gelijk spel te behalen. De vol gende wedstrijd, SJC—DOSR, is van evenveel belang, maar dan gaat de strijd tegen de onderste plaatsen. De Noordwij kers hebben, ondanks alle verlies, toch wel een kans op winst. ASC krijgt de volgende nederlaag te incasseren, nu Foreholte op bezoek komt, want voor de Voorhouters zit hierin een kans naar de tweede plaats. Bodegraven kan door 'n zege op VEP haar leiderspositie versterken, maar Boskoop zal de handen vol hebben aan Gouderak. Docos gaat op bezoek bij Hoornwijck, hekkesluiter van 4D, ondanks de grote kans op winst, dienen de Leidenaars toch wel terdege op te passen, dat de thuisclub niet voor een, voor de Lei denaars onaangename, verrassing zorgt. Leidse voetbalbond Wanneer we het programma van de clubs in beide afdelingen bezien, dan geloven We, dat de wedstrijden van morgen zullen leiden tot versteviging van de thans behaalde resultaten. Ver rassingen zijn daarbij natuurlijk niet uitgesloten, maar betrokkenen gelieven er daarbij rekening mee te houden, dat wij onze „voorspellingen" nimmer doen uit sympathie voor de ene of antipathie tegen de andere club. Men weet immers zo langzamerhand wel hoe het met voetbal-voorspellingen gaat. De voetbal pool ls daar om dit te staven. In Afdeling 1 krijgt leider Rijpwete- ring bezoek van net Voorechotense Rouwkoop. Na de nederlaag tegen Al- tior zal Kijpwetering ongeiwijieid alles in het werk stellen niet nog meer te verliezen en daardoor haar koppositie in gevaar te brengen. Altior zal natuurlijk dankbaar wachten op 'n nieuwe mis greep van de leiders en daartoe zelf winnen van Wetenngse Boys. De btompwijkse Boys ontvangen KRV en zullen alle krachten moeten inspannen om de punten thuis te houden, wat echter niet onmogelijk is. bVLV kan eindelijk op herstel en een nieuwe zege hopen nu Oranje Groen op bezoek komt. Indien tenminste de nederlagen van de laatste weken niet al te veel de pressie hebben veroorzaakt. Alph. Boys tenslotte gaat op bezoek bij LDWS, doch we geloven, dat deze wedstrijd weinig kans voor de Alphenaren biedt. In Afdeling II heeft SJZ na haar eer ste zes wedstrijden de beste papieren. Daarom geloven we, dat hekkesluiter VVOA in Zoeterwoude geen kans heeft op enig succes. VNA kan de strijd met SJZ nog volhouden, indien van ZLC wordt gewonnen. MMO kan haar po sitie weer verbeteren door een zege op VTL. Van VNL verwachten we, dat het herstel der laatste weken voortgang zal vinden, zodat ook van Leidse Boys ge wonnen kan worden. Tenslotte heeft UDO een kans om van Unitas te win nen. PROTEST TOEGEWEZEN De protestcommissie van de afdeling Leiden van de KNVB heeft het protest van VNA in de uitslag van de wedstrijd VNAVTL toegewezen. De uitslag (1-1) is daarom gewijzigd in 1-0 in het voor deel van VNA. Door dit resultaat heeft VNA thans weer de leiding met 11 punten uit 8 wed strijden, SJZ staat tweede met 10 pun ten uit 6 wedstrijden. Woensdag a.s. wordt op het HVC-ter- rein te Amersfoort (aanvang 15.30) een oefenwedstrijd gespeeld tussen twee elftallen van kandidaten voor het Ne derlands jeugdteam voor het Fifa- tournooi (1618 jaar). Dezelfde dag, 's avonds om half acht spelen twee oos telijke amateurselftallen op het veld van Robur et Velocitas in Apeldoorn. Donderdag 27 november ontmoeten twee zuidelijke amateurploegen elkaar op het ODC-terrein in Boxtel. Ook deze wedstrijd begint om half acht. TAFELTENNIS 7 ATTC—TREFFERS Voor de hoofdklassecompetitie moet Treffers de verre reis ondernemen naar Oss om aldaar OTTC te ontmoeten. Dit kan voor Treffers een paar winstpun ten opleveren. Treffers 2 speelt thuis om 8 uur tegen Wifra 3. Het nog steeds ongeslagen tweede team van Treffers kan ook deze wedstrijd winnen. Er wordt gespeeld in de Pancratiuszaal. Badminton en basketbal bekoorden talrijke toeschouwers De door de Leidse Sportstichting gis teravond in de Stadsgehoorzaal gehou den propaganda-avond voor de hier ter stede nog minder bekende sporten bas ketbal en badminton is een aardig suc ces geworden. Dat de demonstranten in de beide takken van sport als zodanig alles daartoe bijdroegen, is wel van zelfsprekend, maar de belangstelling van buitenaf was eveneens heel goed te noemen. Er waren ruim 350 toeschou wers, die met onafgebroken interesse de wedstrijden hebben gevolgd en we me nen gezien het feit, dat er zoveel jongeren aanwezig waren dat beide sporten ook ln Lelden een grotere aan hang hebben gekregen. De hoer J. Coers, gemeentelijk amb tenaar L.O., zeide in een kort openings woord. dat de Leidse Sportstichting, de twee voor Leiden nieuwe takken van sport gaarne meer bekend wilde maken, opdat er spoedig in een competitie zal kunnen worden gespeeld. Hij dankte de Ned. Badmintonbond en de Ned. Bas- ketbalbond voor de verleende mede werking om deze avond mogelijk te ma ken. Badminton wordt nagenoeg alleen be oefend door Smash, wiens secretaris, de heer J. de Keuning, deze avond het spel nader verklaarde en de wedstrijden leidde. Basketbal wordt tot heden op beschei den schaal beoefend door de R.K. Ver. Crescendo (secretariaat P. Spijkers, Ho- gewoerd 30). terwijl de heer A. J. Kal lenberg, leraar L.O. te Leiden, de grote promotor is. De demonstraties zelf sloegen bijzon- ware een hechte band tussen sportbe oefenaars en publiek. Er werd een dubbelspel badminton gedemonstreerd door mej. Quist, o.a. damesenkelkampioene van Nederland, der wel in, waren ook zeer spectaculair en de gehele avond bestond er als het met de oud-wereldkampioen Ferry Son- neville, die nog steeds een der beste spelers in ons land ls, tegen de gebr. de Wit, kampioenen herendubbel 1958. In de eerste game ging de strijd vrijwel voortdurend gelijk op tot tenslotte de gebr. de Wit de overhand verkregen en met 1512 wonnen. Daarna waren mej. Quis en Sonneville oeter op elkaar in gespeeld en met 158 wonnen zij de tweede game. De derde game werd niet gespeeld, maar inplaats daarvan kregen we 'n partij van de gebr. de Wit tegen Sonneville alleen. Bewonderingswaardig was het zoals Sonneville niet alleen hier partij gaf, doch voortduend ook de Ook de leiding had, soms met vier, vijf pun ten voorsprong. Met inspanning van alle krachten slaagden de gebr. de Wit er tenslotte in de achterstand in te lopen en toen Sonneville op matchpoint stond gelijk te komen, maar de oud-wereld kampioen won tenslotte toe) met 17—16. Na de pauze werd de basketbalwed strijd gespeeld tussen de Antilopen uit Haarlem en Argus uit Den Haag. De heer Mulder, competitieleider van het district Den Haag, gaf eerst een korte verklaring van de spelregels en wees vooral erop welke fouten do spelers in de regel het meest maken. Hierna word met de wedstrijd een aanvang gemaakt en de eerste hellt werd met een 21—11 voorsprong voor do Hagenaars afgeslo ten. Hun overwicht in het veld bleef ook in de tweede helft voortduren en zij wonnen tenslotte met 5333 punten. De wedstrijd werd met grote inte resse gevolgd door de aanwezigen, die door het feit, dat zij als neutrale toe schouwers niet bij do uitslag geïnteres seerd waren, met elk succes van de ene zowel als de andere partij van harte meeleefde. Zo werd het een bijzonder geslaagde avond, die evenwel niet eerder het ge wenste succes zal hebben of ook Lelden zal moeten komen tot 'n flinke sporthal, die broodnodig is.... Alles is relatief. De echtgenote van een Afrika-reiziger bewonderde de halssnoer van een inheemse vrouw en vroeg: „Wat zijn dat voor tanden?" „Alligator-tanden, mevrouw", luid de het antwoord. „Oh, ik begrijp het al. Die heb ben voor jullie waarschijnlijk even veel waarde als voor ons parels?" „Nou, dat is niet helemaal hetzelf de", antwoordde de inheemse vrouw. „Kijk eens, een oester kan tenslotte iederéén openmaken!" „Deze is echt geweldigvan wie is hij eigenlijk geweest?" Verkeerd gedacht. De taxi-pas sagier scheeuwde tegen de chauf feur: „Hé, ben je waanzinnig gewor den? Ik was op het Centraal station en ik moest naar het Amstelhotel en nu rijd je mij al voor de derde keer over het Leidseplein!" „Oh, pardon meneer", klonk het toen. „Ik dacht dat u vreemd was in Amsterdam!" Waterman's „Daarover moeten wij nog een keer tje verder praten, als we weer eens bij elkaar zijn, mevrouw Hendriks". Dat was te veel. Een man met een stevige kater kwam 's morgens een café binnen. De kellner, die hem kende, vroeg: „Zal ik een glaasje spuitwater voor u halen, meneer?" „Kerel, schei uit met spuitwater!" klonk het. „Ik zou het lawaai van die luchtbelletjes niet kunnen verdra gen!" 't Was maar een vraag. Een me neer had reeds drie telegramformu lieren verknoeid omdat hij steeds probeerde de tekst op te schrijven met de penhouder die in het postkan toor lag. Tenslotte had hij er genoeg van en kwaad vroeg hij aan de juf frouw achter het loket: „Zeg juf, is dat misschien de penhouder, waar mee ze de vrede van Munster hebben getekend?" Toen klonk het rustig: „Informaties krijgt u alleen aan loket vijf, meneer!" Ja ja, Er zijn reeds veel grappen gemaakt over de manier waarop de dames plegen achter het stuur van een auto te zitten. Het volgende openhartige antwoord is één van de aanleidingen, waarom men die grap pen heeft gemaakt. Een vriend vroeg belangstellend: „En Hetty, hoe gaat het met het chaufferen?" Toen kwam het antwoord: „Mieters zeg! Vanmor gen heb ik al over de honderd per uur gereden en morgen ga ik probe ren m'n ogen open te houden als er een andere wagen passeert!" door B. M. Bower 21) ,Oh, maar Miss Louise was volko men in staat zichzelf te verdedigen, dus tegenover haar zijn verontschul digingen overbodig", zei Billy Louise, enigszins scherp. Zij haatte Surbus en kwam daar eerlijk voor uit. „Wanneer hij weer eens op mij af komt en niemand roept hem terug, zal ik hem doodschieten." Het was geen bedreiging, zoals zij sprak, doch eerder het vaststellen van een feit. „Jij mag ook wel oppassen, Ward. Het is een gemeen beest, en hij kan je evengoed willen doden als niet. Hij was op het punt naar mijn keel te springen. Hij lag in elkaar gedo ken, klaar voor zijn sprongen ik was klaar om te schietentoen Marthy ons zag en een gil gaf, die doden had kunnen doen ontwaken. Surbus sprong niet en ik schoot niet. Maar zo weinig scheelde het, of hij was een dode hond geweest." Zij keek naar Ward en daarna zij delings naar Charlie Fox. Te oordelen naar de uitdrukking op zijn gelaat, zou Surbus moeten boeten voor die aanval. Zij zag Ward's woeste blik, glim lachte en-schudde haar hoofd. „Wij zijn nu weer goede vrienden", zei ze. „Tenminste, wij proberen niet elkaar te doden, wanneer wij elkaar tegen komen. Het is een aardig geval van „gewapende vrede". „Ik denk, dat ik onder jouw vlag zal vechten", zei Ward. „Ik zal Cer berus met rust laten, zolang hij mij en mijn vrienden met rust laat. Maar ik zou hem aanraden niet te be ginnen." „Dat is alles wat Surbus of iemand anders kan verlangen. Kom, ouwe jongen! Excuseer mij", voegde hij hun toe en reed hen voorbij, de gro te, woeste hond tegemoet. „Stil Sur bus. Dat zijn vrienden." De hond wierp een woeste blik op Ward's gelaat, gromde diep in zijn borst en liep achter hem aan, de spo ren van Blue en Rattler besnuf felend, alsof hij ze wilde vaststellen en in herinnering houden voor toe komstig gebruik. Ward had nog nooit de Cove in de zomer gezien. Hij keek nieuwsgierig om zich heen, getroffen door de at mosfeer van kalme invloeden. Over het hek hingen rnet vruchten beladen takken vanuit de wildernis daarach ter. Er was een. geur van rijpende pruimen in de lucht, en het gezoem van bijen. Ergens in de boomgaard zat een wilde kanarie te zingen. Hij keek naar Billy Louise en zag hoe ook zij getroffen was door de schoonheid, en daarop besloot hij de tuinbouw te bestuderen, zodat hij pruimen en appelen en stokrozen en andere dingen zou kunnen kweken. HOOFDSTUK XI Wat was de hond? Die oude dame daar beneden heeft een hoge dunk van je, William.,, Ward had de poort gesloten en maakte zich klaar om weer op te stijgen. „Nu, is er dan een reden waarom zij dat niet zou hebben?" De toon van Billy Louise was niet verre van on beschaamd. „Geen enkele reden. Wat scheelt er aan, Bill?" „Niets, zover ik weet." Billy Louise hief haar ogen op en keek naar haar rots „rozen" op de rotswand boven haar en trachtte overtuigend te spre ken. „Ja, het is wel waar. Er is iets niet in orde. Kan je het een vriend niet vertellen, Wilhelmina?" Aan die toon was geen weerstand te bieden. Billy Louise keek hem aan, en hoewel haar voorhoofd nog gefronst was, werden haar ogen iets lichter. „Neen, ik kan het niet vertellen aan een vriend. of aan iemand anders. Ik weet niet wat het is en ik houd er van". Zij dacht een minuut na en glimlachte dan met het kleine trekje van haar lippen, waar Ward zoveel van hield. „Misschien is het die hond", veronderstelde zy. „Iedere keer dat ik zijn gemene kop zie, heb ik zin om hem neer te schieten. En over het algemeen houd ik toch van honden. Maar hij is vals! Ik weet het. Het zou niets liever willen dan een stuk uit mijn lichaam bijten". „Ik zal teruggaan en hem dood schieten, zal ik, Bill-Loo?" „Neen. Misschien krijg ik vandaag of morgen zelf wel een kans. Ik heb Marthy gewaarschuwd, dus „Weet je heel zeker dat het de hond is?" Ward keek haar aan met die heldere blik, die moeilijk te ver dragen was, wanneer mén een ge heim voor hem wilde verbergen. „Waarom?" Billy Louise's toon lokte geen verdere vragen uit. „Oh, niets. Ik dacht 't maar". „Jij houdt niet van Charlie; ieder een kan dat zien". „Ja? Och, Foxi is werkelijk een heel aardig jong-mens". „Maar jij houdt niet van hem. Jij houdt nooit van iemand...." „Neen?" Ward waagde het haar beschuldiging te onderbreken. „In dat geval heb ik hier eigenlijk niets te maken als er werk te doen is. Die Cove daar heeft mij op een massa nieuwe ideeën gebracht, Wilhelmina, Ik moet ook een boomgaard op Mill Creek hebben, jonge dame. 'k Moet een bloementuin maken en dingen die over het huis klimmen en lekker ruiken, 'k Moet viermaal zoveel wei degrond hebben als ik nu heb, en een huis vol boeken en platen en dingen, en meer paarden en koeien en een gele kanarie in een kooi, die z'n eigen binnenste buiten zingt. Ik zal moeten werken als een bezetene, Wilhelmi na, om al die dingen te krijgen en ik wil ze gauw hebben, zodat mijn ranch klaar zal zijn voor.... iets dat ik graag wil". „Nu, houd ik je dan op?" Billy Louise had zeker een verschrikkelijk slechte bui. .Precies eender", bevestigde Ward heel kalm. „Als jij er niet was, zou ik nu hard bezig zijn vlug rijk te worden. Zeg, Bill, ik geloof niet dat het de hond is!" Hij keek haar aan met de glimlach verborgen achter zijn lippen en ogen. En achter die glimlach, wanneer men scherp ge noeg keek om het te zien, was een bezorgde angst. „Wat is het, Wilhelmina? Scheelt er iets aan? Kan je niemand vertel len wat het is?" „Neen dat kan niet". Billy Louise sprak gemelijk. „Ik heb hoofdpijn. Ik heb sinds vanmorgen in het zadel gezeten en ik zou denken dat dat re den genoeg is. Ik wou dat je me maar met rüst liet. Ga terug naar je werk, als je zo dol op werken bent; ik weet zeker dat ik je niet zal hinderen in een van je plannen om vlug rijk te worden!" Zij sloot haar tanden met een klik op elkaar, rukte Blue heftig weer op de weg, toen hij bijna daarvan af week door een rotsblok te vermijden en slaagde er in hem even bekend te maken met haar stemming als Ward. Zij reden over de top van de ri vieroever en langs de steilen weg naar de Wolverine. Hoe bewolkt de atmosfeer tussen hen tweeën ook mocht zijn, de rit had kort geschenen zóó kort, dat Ward verrast was toen hij door haar sumber gelaat be merkte, dat zij nog steeds in een slechte stemming was en zuchtte. Hij maakte zich niet erg ongerust over haar stemming. Hij kende haar te goed om in het moeras van moede loosheid weg te zinken omdat zij boos was. Dan herinnerde hij zich de reden, die zij had opgegeven de reden, die hij niet geloofd had. Zij waren toen bij de poort.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3