Scherp POTLOOD EN GEEST WAKKA WIJNHANDEL Bedrijfszelfbescherming Station Leiden en van Gend Loos insamenwerking' 1®^^ I j" Mr Woudsira vertelde voor EXPOGE over Zuid-Afrika WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 xiaxiNiaaaAnos aa van katholieke Afdeling Leiden grafische bond bestaat 50 jaar Zaterdag en zondag a.s. viert de afdeling Leiden van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond haar 50- jarig jubileum. Het programma ver meldt onder meer een receptie van het bestuur in de foyer van het St. Antonius Clubhuis van 3.305 uur zaterdagmiddag; zondagmorgen een plechtige Hoogmis in het St. Bona- ventura-lyceum aan de Martënpoel- straat, gevolgd door een feestelijk ontbijt, 's Avonds is er in de Stads gehoorzaal een feestavond „Alleen maar A (amusement)", met Tom en Tiny van Maren, het Leedy Trio, het Kalmar Trio en Henny Langeveld. Leden van de N.R.G3. uit de omge ving van Leiden worden eventueel met de bus thuisgebracht. Aan het feestelijk programma, ty pografisch prachtig verzorgd (hoe kan het ook anders), ontlenen wij, dat al in het jaar 1903 te Leiden het besluit werd genomen tot de oprich ting van de R.K. Typografenvereni- ging „De Katholieke Pers", onderaf deling van de Nederlands R.K. Volksbond, afdeling Leiden en om streken. De oprichting van de vereniging van r.k. Typografen in 1908 was dus feitelijk een heroprichting, nadat de eerste poging van de typografen zich te verenigen was mislukt. Dit mis lukken was voor een groot deel te wijten aan de onverschilligheid van de arbeiders en daai kwam bij dat verschillende bazen sceptisch tegen over de arbeidersorganisaties ston den. Bovendien bestond er een plaat selijke neutrale ziekenpotvereniging, die de bijnaam had van „De blikken tuit". Dat was genoeg en dat mocht. De bazen gaven zo nu en dan een douceurtje voor die pot en de zieke leden hadden er profijt van. Dank zij „Futura" In 1908 echter waagden drie Leide- naars het er weer oi een specifiek roomse vereniging op te richten; en hel is hun gelukt, dank zij het be staan wan de N.V Uitgeversmaat schappij „Futura" waar uitsluitend katholieken werkten. Op 30 novem ber werd het r.k. Typografen gilde opgericht met 12 leden. De eerste ar beidsovereenkomst werd afgesloten met de N.V. Drukkerij en Uitgevers maatschappij „Futura", de drukkerij, die was opgericht door de eminente Leidenaar mr P. J. M. Aalberse, de eerste minister van Arbeid. In deze Paus naar Castel Gandolfo Men verwacht dat Paus Johannes vrijdagmiddag uit Rome zal vertrek ken voor een kort bezoek aan zijn buitenverblijf in Castel Gandolfo. Dit zal de eerste keer zijn dat Jo hannes de 23ste na zijn verkiezing tot Paus het buitenverblijf van de pausen zal bezoeken. Zondagmorgen zal hij als bisschop van Rome offi cieel bezit nemen van de Sint Jan van Lateranen. Kardinaal Masella zal hier de H. Mis opdragen. Na afloop van de plechtigheid zal Paus Johannes de zegen met het Heilig Sacrament ge ven van het hoofdaltaar van de Sint Jan van Lateranen. Daarna zal hij vanaf het balkon van de basiliek de menigte zegenen. 4 KlEUBEN PoltODEM I .VuljaGXvkiWelj G.V01FSIAG BREE5TE: 145 (Advertentie) No. 513. - Horizontaal: 1. loon van scheepsvolk, 4. iedere, 7. terug (Lat.), 9. in de war, 10. ontkenning (Eng.), 11. familielid, 15. rechtbank, 18. te kennen geven, 19. Limburgse klei, 20. lusthof. Verticaal: 1. gem. in Overijsel, 2. pausennaam, 3. achting, 4. bolrond vruchtje (spreektaal), 5. januari; 6. Ierland, 8. uitroep ter aanmoediging, 12. plaats voor dieren, 13. voordeel, 14. aanloop, 16. tweemaal (Lat.), 17. ontkenning (spreektaal). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 512. Horizontaal: I. Pardoes, 8. ruïne, 10. A.M., 12. els, 13. ge, 14. aat, 16. eel, 17. Saragossa, 18. dra, 19. pet, 20. at, 21. ant, 23. li, 24. abces, 26. interne. Verticaal: 2. ar, 3. rue, 4. dilicence, 5 ons, 6. Ee, 7. Maasdam, 9. relatie, II. maart, 13. gesel, 15. tra, 16. esp, 21. abt, 22. ter, 24. An, 25. Sn. drukkerij werden het katholieke weekblad „De Voorhoede" en het „Katholiek Sociaal Weekblad" ge drukt beide opgericht door prof. mr. Aalberse. Toen de plaatselijke vereniging zich aansloot bij de landelijke r.k. Typografenbond, nam het ledental van de plaatselijke afdeling snel toe. De oprichting van een grootbedrijf als de N V. Rotogravure gaf veel le denwinst. De oorspronkelijke 12 le den tellende vereniging groeide uit tot een afdeling van ruim 300 leden. Het bestuur van de jubilerende af deling is thans als volgt samenge steld: C. J. Stokkermans, voorzitter; K. F. de Bree, tweede voorzitter, W H. J. Overdyk, secretaris; A. N. Jans tweede secretaris; kapelaan C. W Thomas, geestelijk adviseur; S. H. J. M .van der Aar, penningmeester; H. Baars, commissaris en C. Ruis, twee de penningmeester. KRAAIERSTRAAT 30 TEL. 21180 (Advertentie). LEDENVERGADERING K.A.B.-LEIDEN Van het bestuur van de K.A.B. te Leiden, ontvingen we de volgende op wekking aan de leden: Mogen wij langs deze weg nog maals de aandacht vragen van de K.A.B.-leden voor de te houden le denvergadering hedenavond in de bovenzaal van „De Harmonie", Bree- straat. De besluiten van deze vergadering bepalen het werk van onze organisa tie in 1959. Dus, vrienden, wy verwachten u om 8 uur in de Harmonie. Wy reke nen op u. Münchener Kammerorchester voor Toonkunst 59e JEUGDCONCERT 17 EN OOGOPSLAG op 't program- ma, dat 't Münchener Kammeror chester onder leiding van Hans Stad1- mair gistermiddag zou uitvoeren, deed zien dat er een voortreffelijke keuze is gedaan uit de literatuur voor ka mermuziek. Zaal en podium waren voor dit unieke concert tjokvol met scholieren. De mondelinge toelichting werd gegeven door de adjunct direc teur van de muziekschool Loek Ste vens. Hij deed dit beknopt, schrander en duidelijk. Eerst werd het concert in E. gr. t. voor viool en strijkorkest gespeeld door de concertmeester van het or kest Werner Keltch Als op een groot podium geen overweldigende klank massa wordt geproduveerd, is het vaak moeilijk het publiek (vooral wanneer dit jong en welhaast fnui kend groot is), tot rust en tot aan dachtig luisteren te brengen. Maar ditmaal werden de fijne gebeurtenis sen op 't podium in grote stilte geno ten. De intimiteit van het muzikaal anartie tussen Walther Keltsch en zijn viool werd nauwkeurig belu-'cterd of eigenlyk een apartje is 't hele maal niet want solist en orkest hebben bij Bach gelijke waarde. De thema's uit alle drie de delen werden voorgespeeld om het geheel van vraag en antwoordspel en het raffijn polv- fone weefsel, de bekoorliike innigheid, die de dirigent met een sober gebaar naar voren bracht, beter te kunnen begrijpen. Bewonderend waard is het levendig beheersende thema van deel I; de brele cantilene inhoud van het Adagio, de inzet van de celli. de basso ostinate; en ten slotte het Rondo. Maar nog meer ragfijn musiceren werd aangeboden n.L in Eine Kleine Nachtmusik van Mozart, de prach tige serenade in G. gr. t. Het is de fynste amusementsmuziek (althans oorspronkelijk in 1789 was de serena de voor blazers in de open lucht amu sementsmuziek) voor de concertzaal geschreven. De mooiste die men wen sen kan, tot in bijzonderheden uitge dacht en toch zo levendig en geniaal. De interpretatie was in topvorm, een toonbeeld van gaaf en soiritueel mu siceren. Geestdriftige toejuichingen ais blijk van waardering van deze jongeren onder de concertbezoekers. Ie AVONDCONCERT. VOORTBORDUREND op het zelfde stramien, bespreken wij het avondconcert, dat het Münchener Kammerorchester voor de Toon kunstleden gisterenavond gaf op het eerste gewoon concert. Na een reis, een middag en avond voor een groot auditorium musiceren heeft noch de dirigent, noch de solist of het ensem ble ook maar enigszins tekenen van verslapping gegeven. In tegendeel. Er werd aangevangen met een Concerti no voor strijkers in f. kl. t. van da Pergolesi (1710-1736). Het uitgespon nen melodische werk, in 18e eeuwse stijl met een volwaardige fuga eindi gend, ongekunstelde rijke speelmu- ziek, werd voortreffelijk in de trant gerélaliseerd. Ook nu kon men her haaldelijk constateren, hoe volkomen de dirigent Hans Stadlmair een werk beheerst, hoe hij elk détail, elke inti miteit belicht en naar voren brengt. Een gave, fijne toon wordt door elke groep le en 2e violen-alten en niet te vergeten de bassist geprodu ceerd, beschaafd en puur. Van één van Bach's abstracte wer ken: „Das muzikalische Offer" werd de Recercare gespeeld. Dit geweldig gecompliceerde werk danken wij aan een bezoek van Frederik de Grote aan Potsdam op 7 mei 1747. Dit mu zikalische Offer waarin de meest in gewikkelde canons en contrapuntiek in allerhand combinaties en omke ring zijn verwerkt, bood Bach zijn k. ning aan met de nodige strijkages en bijschriften van zijn hand. De grote beheersing, die de dirigent en zijn musici demonstreerden, bewijst hun meesterschap over structuur, polyfonie en klank, die nergens troe bel was. De gebarentaal van de diri gent klopte volmaakt met het ge hoorde klankbeeld. Het vioolconcert in E gr. t., van Bach, dat de solist concertmeester Werner Keltsch ook nu weer speelde met medewerking van het strijkor kest, bespraken wij al in 't verslag over net middagconcert. Volstaan wij dus met te zeggen, dat de voortref felijke violist de virtuositeit afdemp te tot dienstbaarheid aan de poëti sche idée. Na de pauze werd begonnen met een vijfdelig Divertimento van Mi- chaël Haydn, een jongere broer van Joseph Haydn, voorloper van de Veel grotere Mozart, 't Is charmante mu ziek, die je niet zwaar op 't hart ligt en er is veel van genoten. Geheel anders doen het de „Fünf Stücke für Streichorchester" van Paul Hinde- mi th, belangrijke figuur van deze tijd, die een eigen stijl heeft, een mengeling van kerktoon en oud-Duit se liedkunst, en die Bach's contra punt en nog oudere polyfonie op zeer persoonlijke wijze verwerkt. Als har- moniker weet hij fantastische klan ken te vinden. Wat bij deze meester van grote betekenis is, is de techniek. Daaraan ontbrak het hier niet zoals men kon horen aan de feilloze inter- predatie van het viool-obligaat door de concertmeester. De interpretatie van orkest en dirigent dwingt alge- gehele bewondering af. Gejubel zon der einde, terecht, want 't spel van dit hoogstaand ensemble kan niet an ders dan zeer gunstig en fraai wor den gekwalificeerd. Een brokje Mozart als toegift. J. KORTMANN. Leidse Universiteit Donderdag 20 september zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. A. J. C. Rethaan Macaré, geboren te Haarlem en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid. Op vrijdag 28 november a.s. des middags om 4 uur zal de heer H. Drion, benoemd tot gewoon hoogle raar in de faculteit der rechtsge leerdheid zijn ambt openlijk aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. Geslaagd voor het cand. ex. F' Wis- en Natuurkunde de heer M. A. Kerkhoven te Leiden; voor het cand. ex. F Wis- en Natuurkunde de heer P. S. R. Radhakishun te Leiden voor het cand. ex. E Wis- en Na tuurkunde de heer C. Creveceur te Leiden; voor het cand. ex. I Wis- en Natuurkunde de heren H. A. van Adrichem Boogaert te Leiden en H. Diederix te Leiden; voor het cand. ex. K' Wis- en Natuurkunde mej. M. Th. M. Davids te Leiden; mej. M. Nykamp te Leiden en mej. T. A. J. M. Brongersma te Leiden; voor het doet. ex. Scheikunde de heren J. den Otter te Leiden, E. Talman te Loos duinen, J. v. d. Veen te Leiden en W. C. Riel te Den Haag; voor het doet. ex. Biologie de heer H. D. van Nieukerken te Warmond. „MENSEN IN NOOD". De Bond Zonder Naam voert ook dit jaar der traditie getrouw weer een „Kerstkaarsenactie". Keret- kaarsjes van verschillende afmeting en prijs worden verkocht ten bate van de mensen-in-nood. Deze nood strekt zich uit in de ruimste zin: het zijn persoonlijke moeilijkheden, of noden in gezin en zaken. Niet altijd kunnen die met geld gelenigd wor den maar er is veel geld nodig voor een indirecte bestrijding, in de vorm van correspondentie, bijv. met werk gevers, geestelijkheid of anderen, die hun bemiddeling zouden kunnen ge ven. Dat geld hoopt pater Loop door middel van de „Kerstkaarsen-actie" binnen te krijgen. Kaarsen kunt u te allen tijde verkrijgen bij de pro- motrices, die ook van tijd tot tijd de enveloppe komen ophalen. Verlicht dit jaar de Kerststal met zulke kaars jes en breng daardoor vrede in de harten van mensen in nood. Op maandag 24 nov. zal in de Stads gehoorzaal voor de Leidsche Kunst kring „Voor Allen" optreden de be roemde Canadese zangeres Lois Marshall. Deze uitzonderlijk begaaf de zangeres, die ook verleden jaar alhier groot succes oogstte, zal lie deren zingen van Morley, Brahms, Debussy, Rachmaninof, Barber, Head en Strauss. BB-brandweer en openbare diensten verleenden onmisbare medewerking Onder het motto „Samenwerking" werd gisteravond door de Bedrijfs- zelfbescherming van het station der Ned. Spoorwegen te Leiden en door die van Van Gend en Loos, resp in de omgeving van het station en op het goederenempiacement der N.S. aan de Haagweg een grootscheepse oefening genouaen, waarbij de BB- brandweer en haar operatieve dien sten waren ingeschakeld. Alweer een oefening, zal menigeen zeggen, maar zo ooit dan is deze toen wel bijzonder op haar plaats ge weest. Immers, een zo kwetsbaar be drijf als de Spoorwegen kan iedere dag en op de meesi ongelegen tijd voor de harde werkeujKheid ge plaatst worden in noodgevallen huip te verlenen. We denken hieroy slechts aan het dagelijks mogelijke gevaar van een spoorwegramp, uaar zyn niet eens bommen ot vijandelijke luchtaanvallen voor nodig om de hulpverieningsploegen in actie te doen komen. Het betrof hier dus twee oefenin gen. De eerste veronderstelde een aanval van bommenwerpers op net station Leiden, waarbij brand- en brisantbommen in de onmiddellijke omgeving van het station terecht kwamen. „Van het station werd slechts de ingang getroffen, waar door de toegang door puin werd ver sperd. In de directe omgeving waren twee branden uitgebroken, die een bedreiging vormden voor het station. Een treinstel, dat voor het station voor vertrek gereed stond, werd door een bom getroffen en hoewel er geen brand ontstond was er dit be zwaar, dat het aan de zijde van het perron niet te bereiken was. In de trein waren enkele reizigers door bomscherven gewond, waarbij zij door het dak moesten worden be vrijd. Reizigers werden voorts door rondvliegende bomscherven getrof fen en lagen verspreid in de omge ving, terwijl er zelfs twee op het dak van het station waren geslingerd, die via een ladder konden worden be- vrijd". I Bij de veronderstelde ramp op het goederenemplacement werd veron dersteld, dat „een bomaanval op dit complex zware brand en glasschade had veroorzaakt, terwijl verschil lende personen eveneens brandwon den hadden opgelopen. De versper ringen maakten het onmogelijk de loodsen langs normale weg te berei ken". Nagebootst. Ziedaar de opgaven voor de hulp verlenende troepen. De organisatoren hadden de werkelijkheid wel zo ge trouw mogelijk nagebootst en niet zo dra waren het vooralarm en het luchtalarm gegeven, of het hulpver leningsapparaat kwam in werking. Waarnemers trokken uit, telefonische berichten gonsden langs de lijnen, commandanten van blokploegen meldden zich, ontvingen berichten en gaven bevelen, assistentie arri veerde en binnen korte tijd was al wat bij deze oefening gealarmeerd kon worden volledig in actie. Daar waren natuurlijk de nodige voorbe reidingen aan voorafgegaan. De heer Wolters, hoofd van de BB bij de Ned. Spoorwegen, heette genodigden in het stationsgebouw welkom en sprak er vooral zijn vreugde over uit, dat de heer A. J. Jongeleen, wethouder der gemeente namens de burgemeester de oefeningen wilde medemaken. Hij dankte voorts het HBB, de heer Hagedoorn, die met zijn brandweer en verdere operatieve ploegen het we.k van de Bzb wilde steunen en verzocht de genodigden daarop mee te willen gaan naar het onderstation der N.S. aan het einde van de Boerhaavelaan, waar de eer ste oefening zou plaats hebben. Niet gemakkelijk. Het viel daar voor de verschillen de ploegen beslist niet mee. De brand was natuurlijk wel heei spoedig te zien, maar met het opzoeken der ge wonden en voorzover nodig met het opruimingswerk was het hier, ter wijl men geheel op zaklantaarns was Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 19 November 1858. Londen De mijngravers van West-Yorkshire hebben in eene meeting van 1200 hunner, be sloten niet te arbeiden, dan na dat hun eene loonverhoging van 15 pCt. zou zijn toegekend. Zij hebben vijf soepkeukens opge- rigt, waar de vrouwen en kinde ren gedurende dien tijd zullen gevoed worden. aangewezen, lang niet gemakkelijk. Beter ging het met de redding van de gewonden uit de spoorwegwagon, waartoe evenwel eerst een gat in het dak moest .worden gebrand. Goede schijnwerpers vergemakkelijkten in ieder geval dit werk. De geheie oefening liep aanvankelijk wat stroef, maar allengs werd het beter en dat is juist de bedoeling van dergelijke oefeningen. Bij de tweede oefening, op het Goe derenemplacement aan de Haag- weg, ging het dadelyk al gemakke lijker. De Bzb van Van Gend en Loos had een veel geriefelijker opera tieterrein, zodat het werk dadelijk vlotter ging. Alles bijeen genomen waren het uitstekende oefeningen, waarbij de gemaakte fouten slechts een aansporing zullen zijn in de toe komst beter te werken, gedachtig het spreekwoord, dat alle begin moeilijk is. Verheugend was het voorts, dat verschillende hoofden van Bedrijfs- zelfbescherm ingsploegen uit de stad deze oefeningen medemaakten en hun tevredenheid betuigden over het vlotte verloop. BESTELAUTO VOOR DE LEIDSE BRANDWEER Een vrachtauto en een personen auto van de Brandweer, beide van het jaar 1928, begonnen zoveel ge breken te vertonen, dat zij buiten bedrijf gesteld moesten worden. Ter vervanging van deze voertui gen dient een reeds gebruikte be stelauto te worden aangeschaft. De aankoop van een dergelijke auto zal een uitgave vergen van ongeveer 5000.welk bedrag in 5 jaren kan worden afgeschreven. (Advertentie) JAARVERSLAG „HET GROENE KRUIS" Volgens het jaarverslag 1957 van de Zuid-Hollandse vereniging „Het Groene Kruis" waren er op 1 januari j.l. bij de 160 plaatselijke verenigin gen 294.949 gezinnen aangesloten, een stijging over één jaar van 17.829 gezinnen. Op de zuigelingen- en kleuterbu reaus werden 11.263 kinderen tegen pokken ingeënt, 28.922 tegen difterie, 26.687 tegen kinkhoest en 21 610 te gen tetanus, hetgeen vergeleken bij 1956 meer dan een verdubbeling be tekent. In totaal ontvangen 85,1 pst van de Zuid-Hollandse kinderen, geboren in 1955, de eerste en 82,1 pet de tweede injectie tegen poliomyelitis. Gisteravond kwam de afd. Leiden van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Be zettingstijd in Café-Restaurant „De Harmonie" bijeen om te luisteren naar de reiservaringen van mr. J. C. Woudstra in Zuid-Afrika. De avond werd geopend door de 2e voorzitter, de heer Jan Th. Witte, die in zijn jpeningswoord de afge vaardigden van het hoofdbetuur en van de afdelingen Delft en Den Haag verwelkomde en danl. bracht aan mr. Woudstra voor zijn bereidwilligheid deze avond voor de Leidse „Expoge" te willen houden. Na nog enkele huishoudelijke mede delingen verkreeg mr. Woudstra het woord, die aanving met het vertellen van één van de verschillende niet bijbelse scheppingsverhalen, zoals deze in Afrika gehoord worden on welk verhaal een verklaring gaf voor het ontstaan van het bruine, het gele en het blanke ras. Daam.ede zat spreker meteen midden in de apart heids-politiek van Zuid-Afrika een politiek, die een gevolg is van het feit, dat hier 3 millioen blanken leven naast 8 millioen negers, die kost wat kost de mindere moeten blijven. Dat hier fouten gemaakt worden is begrijpelijk. Met een grote serie fraaie kleuren dia's toonde de spr. »vel heel duide lijk het verschil tussen de steden van de blanke bevolking en de armzalige „lokasies" van de negers, aan wie het bij de wet verboden is andere dan Sint Nicolaas maakte blijde inkomste in de Sleutelstad De kinderen van Leiden kunnen gerust zijn: Sint Nicolaas heeft zijn intocht gemaakt in de Sleutelstad. Op zijn reis door Nederland arri veerde de Goed-Heiligman heden middag aan het station, vanwaar hij zich per koets naar het stadhuis be gaf. Daar werd de Sint ontvangen door burgemeester jhr. mr. F. H. van De foto toont St. Nicolaas op het Stadhuisplein. Kinschot. Benieuwd of de Leidse jeugd nog steeds zo braaf is als het vorig jaar, bezocht de goede heilige later in de middag voorts drie scholen. ongeschoolde arbeid te verrichten, terwijl de vakbonden wel scherp toe zien, dat hun lonen niet boven de 25.per week komen, waarvan een neger dan ook kan bestaan. Ondanks de verbodsbepalingen en de maatregelen van het verstrekken van zgn. „kafferbier", weten de ne gers toch dikwijls, vooral tijdens de weekends, grote drinkgelagen aan te richten, waarna moord en doodslag volgt. De blanke poi.tie wacht zich wel zich hiertussen te mengen en mijdt de afgesloten nederzettingen. Aparte negerscholen, tot universi teiten toe, accentueren njg sterker de rassenscheiding, maar de afgestu deerde negers vinden in eigen land geen emplooi, omdat zij in de steden met de blanken niet mogen werken en de negerbevolking te arm is om hun diensten te betalen. Iets minder streng is de scheiding op het land, waar de boeren en de negers tot op zekere hoogte op vriendschappelijke voet met elkander omgaan. Na de pauze beantwoordde mr. Woudstra een aantal vagen, waar bij hij nog verder inging op het ras senprobleem en o.a. vertelde, dat ook in de kerken de scheiding werd door getrokken. Alleen in de katholieke kerken bestaat geen stringent ver bod en komen blanken en negers te- samen, maar uit natuur en gewoonte zitten hier de negers en de blanken toch van elkaar gescheiden. Na vervolgens nog ee. aantal zeer fraaie dia's te hebben vertoond uit Belgisch Kongo en Rhodesia, met de beroemde Victoria-watervallen, be ëindigde hij zijn met grote belang stelling gevolgde causerie. De voorzitter, de heer L. Questroo, sloot de avond met een dankwoord aan de spreker en, omdat het de laatste avond was, welke de Leidse Expoge'ers dit jaar bijeenbrengt, met een korte terugblik op het afgelopen verenigingsjaar. G.G.D.-GEBOUW GAAT VOORLOPIG NOG NIET WEG Verbetering directeurskamer Aangezien het voornemen bestaat om over te gaan tot demping van de Langegracht en tot het tostandbren- gen van een verbinding met dt Lam mermarkt, in verband waarmede het gebouw van de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst zal moeten worden geamoreerd, wordt aan het onderhoud van dat gebouw slechts het allernoodzakelijk ste verricht. Dit heeft ei toe geleid, dat, mede in verband met een vrij langdurige periode van afwezigheid en daarna vacature van de directeur van die dienst, de toestand van diens kamer zodanig is geworden, dat het treffen van enige voorzieningen noodzakelijk is, waarvoor op de be groting geen geldei beschikbaar zijn. Met het oog op de omstandigheid, dat op korte termijn nog niet tot demping van de Langegracht met de daarmede samenhangende werken zal kunnen worden overgegaan, ach ter- b. en w. het doen van een uitga ve voor het verbeteren van de be doelde kamer verantwoord. Tevens zouden zij willen overgaan tot het aanschaffen van enig meubilair, het welk zal passen in het t.z.t. voor de dienst in te richten gebouw aan de Roodenburgerstraat. De kosten van een en ander worden begroot op 6555.welk bedrag in vijf jaren zal kunnen worden afgeschreven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2