S)e ÊckiieSoivtcmt m De soevereiniteit in Soedan berust bij het volk Soedan volgt Egypte's voorbeeld Maar alle machi is in handen van Abboed Militairen geven de toon aan De Begum was haast vermoord Vader vermoordde vier pasgeboren kinderen „Zo mag je een vuurwapen nooit aangeven!' weer t Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14565 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. ƒ8.- Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De Soedanese radio heeft de vorming van een nieuw kabinet onder generaal Abboed bekendgemaakt. De generaal neemt tevens defensie waar. Er is ook een revolutionaire raad van 13 man in het leven geroepen, met Abboed als voorzitter. Volgens radio Cairo heeft deze raad aan generaal Abboed alle wetgevende en uitvoerende macht gegeven, alsmede het opperbevel over de strijd krachten. In de revolutionaire raad hebben alle zeven officieren zitting, die ook deel van het kabinet uitmaken. De revolutionaire raad heeft „constitutionele decreten" uitgegeven, waar bij wordt bepaald, dat Soedan een democratische republiek is, waarvan de soevereiniteit bij het volk berust. De raad heeft grondwetgevende en uit voerende macht aan zijn voorzitter over, aldus de decreten. NIET VOOR ALTIJD De nieuwe Soedanese minister president, generaal Abboed, heeft dinsdagavond op een persconferentie te Khartoem gezegd, dat de strijd krachten niet van plan zijn voor al tijd de macht in handen te houden. Hij zei te hopen, dat het normale de mocratische bestel in alle opzichten zal terugkeren. Een Soedanese regeringswoord voerder heeft dinsdag, aldus radio- Cairo, voor radio-Omdoerman mee gedeeld, dat de buitenlandse politiek van de regering gebaseerd is op de volgende grondbeginselen: VRIJHANDELS ZONE WIJ HEBBEN VERLEDEN WEEK reeds het feit gesignaleerd, dat het mis dreigde te gaan met de on derhandelingen over de instelling van een vrijhandelszone rondom het gebied van de Euromarkt. Men zal zich herinneren, dat men de Euro- markt de vrije Europese markt tussen de zes landen: Frankrijk, West-Duitsland, de Benelux en Italië op 1 januari i.s. in werking wil stellen, hetgeen wil zeggen, dat dan de eerste tariefverlagingen en ver ruiming /an invoercontingenten in werking zullen treden. Beducht voor de concurrentie heeft Engeland al geruime tijd geleden voorgesteld om die handelsverruimingen uit te brei den tot alle overige landen van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking (O.E.E.S.), welke dan de z.g. vrijhandelszone 0 zouden 'ormen. De onder handelingen zitten op het ogenblik zo vast als een muur. Na dat Frankrijk eerst :1e besprekingen gerekt had door allerlei bezwaren naar voren te brengen, heeft het thans bij monde van min. Soustelle verklaard, dat de hele vrijhandels zone onaanvaardbaar is Wat zullen daarvan de gevolgen zijn? Daar de zes landen van de Euro- markt op 1 januari hun douane ta rieven voor him onderlinge handel zullen verlagen, waardoor hun han delspositie gunstiger wordt, zullen de andere Europese landen zich gaan beraden over middelen om aan die toestand het hoofd te bieden. Met name de Scandinavische landen. Zwitserland, Oostenrijk en Engeland hebben plannen om zich evéneens aaneen te sluiten, waardoor Europa uiteen zou vallen in twee elkaar be concurrerende blokken en dat is nu bepaald niet de bedoeling van de Euromarkt. Geen enkel land wenst een handelsoorlog, want zo'n oorlog zou kunnen leiden tot een volledige ineenstorting van ue Europese Beta lingsunie en van de an.'ere vormen van samenwerking, welke in de af gelopen 10 jaren tussen de G.E.E.S.- landen zijn ontstaan. „Wanneer de gang van zaken blijft zoals thans, is een economische oorlog tussen beide groepen mogelijk, een angstwekkend vooruitzicht op een tijdstip, dat het Oosten een nieuw offensief op grote schaal begint en Europa verenigd zou moeten zijn", aldus schrijft het Westduitse blad „Die Welt". Het is dan ook geen wonder, dat er op het ogenblik aan alle kanten ge zocht wordt naar _»en oplossing. Er worden compromissen en overbrug gingsplannen uitgewerkt en er wordt zelfs gedacht aan een topconferentie tussen Engeland, Frankrijk en West- Duitsland. In dat laatste geval zou het zwaar tepunt komen te liggen in het poli tieke vlak en zou men zich minder bekommeren om economische details. Het zou dan wel eens kunnen gebeu ren, dat men van de regen in de drup kwam. Overigens vergete men niet, dat het hier om handelsbelangen gaat en dat er in zulke zaken gewoonlijk sterk gemanoeuvreerd wordt om het 1. De Soedan streeft naar verbetering van de broederlijke betrekkingen met alle Arabische landen, in het bijzonder mtt de Ver. Arabische republiek. 2. De Soedan zal zich niet mengen in aangelegenheden van andere landen en zal niet toestaan, dat men zich in zijn aangelegenheden mengt. 3. De Soedan handhaaft zijn open markten. 4. De Soedan zal zich alleen laten leiden door de belangen van het land. NET ALS IN EGYPTE Te Cairo was men van oordeel, dat de staatsrechtelijke vorm van het nieuwe Soedanese regime verrassend veel lijkt op dat na de revolutie in Egypte zes jaar geleden, toen alle bevoegdheden waren overgenomen door een revolutionaire raad. Gene raal Abboed heeft het hoogste staats orgaan echter niet die naam gegeven. Evenals destijds in Egypte, bestaat dit orgaan geheel uit militairen. In het kabinet zitten echter wel enkele burgers, evenals na de revolutie in Egypte. In ambtelijke kringen te Washing ton sprak men gisteren de hoop uit, dat generaal \bboed erin zal slagen de onafhankelijkheid van het land te bewaren en de vriendschappelijke betrekkingen met de westelijke lan den te doen voortbestaan. ALLES CS RUSTIG Generaal Abboed heeft het huis arrest voor de ministers van de oude regering opgeheven. Alle politici kunnen zich weer vrij bewegen. Al leen banken, buitenlandse ambassa des en P.T.T.-kantoren worden nog bewaakt, Gemeld wordt, dat 't over al in het land rustig is. Met man en muis vergaan Een Amerikaanse vrachtboot is gis teren op het meer van Michigan in tweeën gebroken en gezonken. Een Duitse vrachtvaarder, die koers had gezet naar de door de kustwacht opgegeven positie van de Amerikaan se boot, seinde, dat geen spoor meer van het schip of overlevenden was te bespeuren. Later meldde de gezagvoerder van de Duitse boot: „Ik geloof, dat alle opvarenden om het leven zijn geko men. Wij hebben geen reddingsboten gezien". Hij voegde hieraan toe, dat een drijvende tank was opgevist, „en iets, dat op een regenjas lijkt". De gezag voerder van het Duitse schip maakte uit de toestand, waarin de tank ver keerde, op, dat zich aan boord van de Amerikaanse boot een „verschrik kelijke ontploffing" had voorgedaan. De gezonken Amerikaanse koop vaarder had normaal een bemanning van ongeveer 35 koppen. Er woedde, op het tijdstip van de ondergang van het Amerikaanse schip, een vliegende storm boven het meer van Michigan. WIJN EN WIJSHEID IN DUEL TE PARIJS Sorbonne heelt ruimte tekort WINTERSTORM IN AMERIKA Een vroege, krachtige winterstonn heeft de afgelopen twee dagen tien doden geëist in de staten van het Amerikaanse Midden-Westen. Op sommige plaatsen bereikte de storm de kracht van tornado's. Te Alamosa in Colorado daalde de temperatuur tot 29 graden Celsius onder nul. Plaatselijk ontstonden overstromin- gen en werd het verkeer door zware sneeuwval ontwricht. Twintigduizend studenten en pro fessoren van de Sorbonne te Parijs zullen vandaag een staking van 36 uur beginnen als protest tegen te vol le collegezalen en laboratoria. De professoren hebben gedreigd de colleges voorgoed te sluiten tenzij de regering de zeven eeuwen oude uni versiteit grotere college-zalen en la boratoria geeft en nieuwe hooglera ren benoemt. Studenten zowel als hoogleraren van de wereldberoemde universiteit hebben gezworen hun campagne niet op te geven totdat nieuwe faculteits gebouwen boven de „Halle-aux- vins", de grote wijnkelders langs de Seine, zijn verrezen. De eigenaren van de wijnkelders hebben tot dus ver met succes elke poging om de universiteit uit te breiden tegenge werkt. Onder de 19.700 studenten die aan de universiteit staan ingeschreven, heerst grote onrust. Toen op 1 no vember de deuren van de universi teit voor de nieuwe cursussen wer den geopend vochten de studenten met hand en tand om plaatsen in de college-zalen. Duizenden konden niet eens in de gangen van de gebouwen komen. Hoogleraren en studenten besloten echter handelend op te treden toen men ontdekte dat de machtige cor poratie van wijnhandelaren erin was geslaagd al het werk aan de nieuwe gebouwen, die boven hun wijnkel ders zouden worden gebouwd, stop te zetten. Boelganin houdt niets meer over De wijnhandelaren vochten Om el ke centimeter grond en wisten met allerlei juridische en andere obsta kels de voortzetting van de bouw werkzaamheden te verhinderen. Zij lieten o.m prikkeldraadversperrin gen aanleggen en versterkten deze met oude lege wijnvaten. Volgens de Franse wet kunnen aannemers zonder een rechterlijk be sluit geen terrein opbreken, dat als particulier eigendom is aangegeven. En de Franse gerechtshoven ko men niet snel aan een behandeling van deze zaak toe. Ze moeten zelfs nog zaken afhandelen, die al van voor de oorlog dateren. De Begum Aga Khan heeft zondag nacht in een vertwijfelde worsteling weten te voorkomen dat een Saoedi- Arabier haar in haar hotelkamer te Cairo vermoordde. „Ik lag, al half in slaap, in de slaap kamer van mijn appartement, toen ik plotseling een donkere man in de zit kamer zag. Hij merkte me op en sprong onmid dellijk op me af. Hij sloeg me waar hij me raken kon. Ik begrijp niet waar ik de kracht vandaan heib gehaa.d, mijn leven te redden. De man was ra zend en hij probeerde me te vermoor den". Het bleek tenslotte een groot mis verstand te zijn geweest. De aanval ler, een Saoedi-Arabi9dhe neger, was voor de eerste maal in zijn leven in het buitenland. Hij was aangesteld als lijfwacht van een Saoedi-Arabisch prinsje, dat in het hotel verbleef. Te gen zijn voorschriften in was de lijf wacht des avonds, na'at het prinsje was gaan slapen, naar de bioscoop ge gaan, en toen hij laat in het hotel te rug kwam, had het personeel hem de verkeerde appartementen gewezen. Binnenkomend, miste hij het prins- Oud-premier Nikolaï Boelganin is van zijn functie als voorzitter van de Economische Raad in Stawropol ont- je en zag hij een vrouw in bed liggen, heven. Denkend dat er iets verschrikkelijks Boelganin werd na z\jn val als pre- gebeurd was, ging hij, meer uit angst mier naar de stad in de Kaukasus ge- dian uit woede, de vrouw, die de Be- zonden. gum bleek, te lijf. Speelt papa met zijn spoortje. Premier Shire Jawaharlal Nehroe was op 14 november jarig. T.g.v. de feestelijkheden rond zijn 69ste verjaardag stelde de premier een kinder spoorweg in New Delhi in gebruik. Foto: de trein verlaat het stationnetje om de eerste rit te maken. Op de locomotief zit premier Nehroe (links) naast de machinist; in het eerste rijtuig zitten de min. van Binn. Zaken Pandit Govind Ballabh Pant (links) en spoorweg min. Jagjiwan Ran. Afschuwelijk misdrijf in Rotterdam De Rotterdamse politie heeft de 36- jarige loodgieter G. C. S. uit de De Manstraat te Rotterdam aangehou den, omdat hij op 13 nov. j.l. zijn pasgeboren kind door verstikking om J het leven zou hebben gebracht. De ontsteltenis bij de politie werd nog groter, toen gisteren, verborgen op de vliering in de woning van de lood gieter, de in verregaande staat van ontbindings-verdrogingstoestand ver kerende lijkjes werden ontdekt van nog drie pasgeboren kinder, die S. volgens zijn zeggen op dezelfde wij ze van het leven zou hebben beroofd. Dit zou gebeurd zijn in de jaren 51/52, '54 en '56. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de vader tot deze afschuwelijke daad is overgegaan, omdat het kind i als een last werd beschouwd en der- halve ongewenst was. Het echtpaar had reeds zes kinderen, van wie de jongste acht jaar is. De 35-jarige echtgenote van de ver dachte, die volgens de politie een be langrijke rol in het drama moet heb ben gespeeld is eveneens aangehou den en in verzekering gesteld. Zij werd aan een voorlopig verhoor on derworpen in een ziekenhuis, waar zij ter verpleging was opgenomen. Naar wij uit andere bron vernemen zou deze zaak aan het rollen zijn ge komen, toen zich bij de geboorte van het laatste kind complicaties zouden hebben voorgedaan, waardoor opna me van de vrouw in een ziekenhuis noodzakelijk was geworden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Gistermorgen vroeg heeft de chef van de generale staf, luit.-gen. G. J. Ie Fevre de Montigny het bevel ge- oi.ci.ii. 6cmunwcuvis.s.iM v... „.^v geven voor een alarmoefening voor een deel van de landmacht. De alarmoefening „Carillon 2" is bestemd voor eigen voordeel zo groot mogeÜjk te de dienstplichtigen in klein verlof, ingedeeld bij enkele onderdelen in Oirschot. Foto: bij de fourier worden de maken. opgeroepen militairen opnieuw van wapens en dekens voorzien. Kantoormachines Kantoormeubelen Firma M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER Droog weer met enkele ver spreide opklaringen en hier en daar mist. Overwegend zwakke wind tussen oost en zuid-oost. Dezelfde of iets lagere tempera turen. 20 Nov. zon op 08.07; onder 16.53; maan op 14.19; onder 01.45. Hoogwaterstanden 20 Nov. v.m. 10.40; n.m, 11.20. Het weer in Europa (Advertentie). Rustig weer In de luchtdrukverdeling komt maar weinig verandering. Boven Scandinavië, Midden- en West-Euro pa handhaaft zich een omvangrijk hogedrukgebied. De hoogste lucht druk kwam vanochtend boven Scan dinavië voor en bedroeg 1045 mb. Ook in de hogere luchtlagen is het maximum nog steeds goed ontwik keld. Het fungeert danook als stu rend centrum voor de depressies. Deze trekken voor het merendeel van IJsland door de Noorse IJszee naar het oosten en kunnen het weer in onze omgeving niet verstoren. Dit is ook het geval met een depressie, die bij New Foundland de oceaan is opgetrokken. In verband met een en ander blijft het weer in onze omgeving onder in vloed van het hogedrukgebied, zodat het rustige weer aanhoudt. Hierbij kan in de komende nacht de tem peratuur hier en daar tot om het, vriespunt dalen. 1 HELSINKI onbewolkt STOCKHOLM mist OSLO geheel bewolkt KOPENHAGEN geheel bew. ABERDEEN geheel bew. LONDEN licht bewolkt AMSTERDAM geheel bew. BRUSSEL zwaar bewolkt LUXEMBURG geheel bew. PARIJS mist BORDEAUX mist GRENOBLE mist NICE onbewolkt BERLIJN geheel bewolkt FRANKFORT geh. bewolkt MüNCHEN geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt onbewolkt mist mist —3 C. —2 ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME licht bewolkt AJACCIO onbewolkt MADRID zwaar bewolkt MALLORCA zwaar bew. ALGIERS zwaar bew. Korreltje Hoe fijner glas, hoe spoediger gebro ken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1