Huwelijksreis naar Trento, verrassingen in Artis ROOFOVERVAL SNEL OPGEHELDERD Baby en schilder bij brand gewond De recherche had gelijk DINSDAG 18 NOVEMBEB 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Opwindende dag voor Amsterdams bruidspaar Dieren op receptie De huwelijksdag van het jonge Amsterdamse bruidspaar de Lange- Calbo, dat gisterochtend op het stad huis te Amsterdam in de echt werd verbonden, is wel zeer ongewoon en voor de bruid wel erg opwindend geweest. Dit echtpaar, waarvan de bruidegom medisch student is, was door een gelukkig toeval in aanmer king gekomen voor een gratis huwe lijksreis naar de Italiaanse stad Trento. De voorgeschiedenis is bekend. In januari 1954 had Artis een kloeke mannetjeszwaan naar Trento gezon den. De zwaan was daar met grote plechtigheid ingehaald. Uit dank baarheid voor deze gift schonk' het gemeentebestuur van Trento een steenarend aan Artis. De V.V.V. van Trento bood daarenboven een reis naar haar stad aan voor het bruids paar dat op de dag waarop de arend uit quarantaine zou worden ontsla gen als eerste in het huwelijk zou treden. Onthaal in Artis. Omstreeks twaalf uur werd in het Artisrestaurant het uitverkoren bruidspaar met zijn familieleden op gewacht, waar hen de in een feeste lijke verpakking gestoken tickets voor de reis en enige versnaperingen voor onderweg aangeboden werden. Midden in het restaurant, in een met 'n grijze moltondeken afgedekte kooi, stond de steenarend, die giste ren uit zijn isolement zou worden verlost. „Onthulling". Toen het ogenblik was gekomen dat hij zou worden „onthuld" en de oppasser de deken ten aanschouwe van bruid en bruidegom en andere belangstellenden voorzichtig terug sloeg, vloog de grote vogel, die nu een uitzicht kreeg op het gezelschap, in paniek tegen zijn gevangenis. Het dier verwondde zich bloedend aan de vleugels. Rondvliegende bloedspatten kwamen zelf tot op de wang van de in een smetteloos wit bruidstoilet geklede bruid. Maar deze noch een van de overige omstanders, sloeg daar enig acht op, zo gefasci neerd was men door de woeste reac ties van het roofdier. Om verder on heil te voorkomen sloeg de oppasser de deken weer snel over de kooi. Nog een verrassing. De verrassing, die de directie van Artis het bruidspaar hierna had be reid was wel even schokkend: het aanbieden van gelukwensen door vertegenwoordigers van de artisbe- volking. Als eerste kwam het neus- beertje, aan een halsband door een oppasser in toom gehouden, de zaal binnen. Als afgevaardigde van de roofdieren panters en tijgers wa ren verhinderd liet het zich enige aaien van de bruid over zijn pelsje swelgevallen. Op het beertje volgde een wolaap je namens alle artis-apen, een slang namens het kruipend en zwemmend gfedierte, een. hamstertje als verte genwoordiger van de knaagdieren. Ook Gerrit de kraai behoorde tot de Het jonge paar maakte met verschil lende dieren kennis. De olifant Mu- rugan reikte het gelukkige paar hij zijn vertrek de slurf ten afscheid. groep. Een groet namens alle vogels kon er echter niet meer af want Ger rit had buiten de omstanders al enige keren goedendag gezegd, zei de op passer. Een olifant maakte buiten zijn opwachting en sloot hiermee de rij. Vandaag zijn de jonggehuwden naar het zonnige zuiden vertrokken, waar het paar in Trento bij aankomst officieel zal worden ontvangen. HOGERE SALARISSEN RAAD VAN STATE EN REKENKAMER Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsvoorstel tot verhoging van de salarissen en toelagen van de Raad van State en de Algemene Rekenka mer. Voorgesteld wordt aan delen van deze colleges een uitkering te geven van 3 procent over het jaarsalaris 1955 en van 6 procent over het sala ris van 1 september 19561 januari 1957. Verder krijgen zij met ingang van 1957 een salarisverhoging van 6 procent en eventuele compensatie voor de AOW premie. Voor de algemene 'huurverhoging zullen zij per 1 augustus 1957 een compensatie krijgen overeenkomstig de regeling voor het overige rijksper soneel. Op het Centraal Station in Amsterdam Minister Klompé wilde naar Beerta gaan Maar alles zai iegen Gisteren werd in de Groningse ge meente Beerta een nieuw buurthuis geopend en minister dr. Marga Klom pé zou deze opening hebben verricht als er niet verscheidene spaken in het wiel waren gestoken. Ondanks alle goedwillende pogingen van de minis ter ging de reis naar het hoge noor den niet door. De eerste moeilijkheid kwam des morgens vroeg al toen de minister raad onverwachts bijeengeroepen werd. Om tocfi nog op tijd irn Beerta te kunnen zijn wilde dr. Klompé toen per vliegtuig van Schiphol naar het vliegveld Eelde bij Groningen over steken, maar de mist verhinderde de ze tocht. Na enkele berekeningen was de mogelijkheid nog open, de rit per aiuto te maken en nu ^cheen niets meer de reis van minister Klompé naar Beerta in de weg te staan ware het niet, dat reeds spoedig een der banden van de waigen leegliep. Tot overmaat van ramp bleek er toen geen reservewiel aanwezig. Minister Klompé heeft toen maar in het nood lot berust; zij had haar uiterste best gedaan, maar het heeft niet zo mogen zijn. Toen in Beerta de berichten door kwamen van het ministeriële pogen en falen heeft de commissaris van de koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus, de honneurs maar waargenomen. Zoals wij reeds in een gedeelte on zer vorige oplage vermeldden, is gis termiddag in zijn woning in Weesper- karspel de 23-jarige hulpkok M. S. aangehouden, die inmiddels bekend heeft, in de nacht van 13 op 14 no vember jl. een overval te hebben ge pleegd op de 23-jarige controleur van Wagon-lits, J. Cohnen, op het Cen traal Station te Amsterdam. Cohnen liep bij die overval ver wondingen aan het hoofd op, maar kon na behandeling in een der zie kenhuizén naar huis terugkeren. De hulpkok zal een dezer dagen voor de officier van justitie worden geleid. Reeds onmiddellijk na de overval is de gedachte van de politie uitge gaan naar de personeelsleden van de Wagon-lits. De dader moest na melijk nauwkeurig op de hoogte ge weest zijn van de gang van zaken in het sectiebureau van deze orga nisatie op het eerste perron van het Centraal Station. Na een selectie had men een klei ne groep verdachten overgehouden, waarvan de hulpkok vanmorgen door de mand is gevallen. Bij een bezoek in zijn woning begon hij al een valse verklaring af te leggen over zijn dienst op de bewuste avond en toen men bovendien bloed sporen in zijn colbertjasje vond, was het niet moeilijk meer hulpkok die eveneens in dienst was van Wagons-lits tot een be kentenis te krijgen. De hulpkok vertelde reeds veertien dagen geleden het plan voor de over val opgevat te hebben. Hij had toen een stuk hout in zijn tas gedaan. Hij had namelijk in een detective-roman gelezen, dat één klap met een stuk hout op het hoofd voldoende zou zijn om een overvallene buiten bewust zijn te doen geraken. Om te trouwen. De hulpkok was tevoren enkele malen op het kantoor geweest, on der meer met een kelner om af te rekenen. Hij vermoedde een buit van ongeveer f 6000.te zullen den. Dat geld had hij nodig om bin nenkort te kunnen trouwen. Op de bewuste avond had hy op het tweede perron gewacht tot de passagiersdrukte op het eerste per ron verminderd was. Toen was hij het sectiebureau binnengeslopen, na dat hij eerst een zwarte das over de onderste helft van zijn gezicht had gebonden om niet herkend te wor den. Tokio rekent op 1964 Maak U niet dik.... Dat doet cacao ook niet... en tóch is ze voedzaam. Cacao kalmeert en is lekker tegelijk. U wéét het, maar vergeet het te vaak. Ver geet het nu eens niet en drink vandaag nog een kop i van Houten (Advertentie) Toch niet bewusteloos. S. sloeg met het zuinig bewaarde stuk hout de controleur op het hoofd, maar die slag had niet het gewenste resultaat. Want de controleur begon te schreeuwen, waarop hij nogmaals een klap met de stok kreeg. Ook dat bracht hem niet tot zwijgen en toen sloeg de aanvaller op de vlucht, zonder geld. De hulpkok vertelde aan de politie, Door het in brand raken van een fles propaangas is gistermiddag in Delden een hevige brand ontstaan, die de bovenverdieping van een wo ning aan de Molenstraat geheel ver nielde. De woning, die nog niet geheel ge reed was, is zaterdag door de bewo ners betrokken. De 19-jarige schil der, die de gasfles gebruikte, liep brandwonden op. Monteurs van een tegenover gelegen garage wisten met behulp van ladders de brandende bo venverdieping binnen te dringen en de dertien maanden oude baby op het nippertje te redden. Het kind had reeds ernstige brandwonden opgelo pen. Beide gewonden zijn opgenomen in het Koningin Julianaziekenhuis in Hengelo. Een der redders moest zich met een koene sprong boven van de ladder in veiligheid stellen, toen men de brandende gasfles naar buiten wierp, waardoor een metershoge steekvlam naar boven schoot. De bewoner had zich reeds tegen brand verzekerd. Minister Kom bij het 'onderwijs, 't is er zo fijn De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft onlangs aan de ouders van ruim 49.000 leerlingen, die in de zomer van 1959 eindexamen zullen doen (34.000 ulo-leerlingen en 15.000 leerlingen van gymnasia, hogere burgerscholen, lyccn en andere dag scholen voor v.h.m.o.) een brief ge richt. In deze brief wijst de minister op de mogelijkheden voor hun kin deren, t.z.t. een functie bij het on derwijs te gaan vervullen. Hiermede heeft minister Cals de voorlichtingscampagne 1959 „Kies een loopbaan bij het onderwijs" inge leid. Thans wordt nagegaan op welke wijze het mogelijk is, de mondelin ge voorlichting op de scholen en op dat hij met een mogelijke vlucht had ouderavonden te bevorderen. rekening gehouden en er zich niet bezorgd over had gemaakt, want hij was hardloopkampioen van Hilver sum geweest. De controleur aan de uitgang van het station had hem nauwelijks gezien, zo hard was de vluchteling langs hem gesneld. De tram en een lift hadden hem nog bijtijds naar het Muiderpoortstation gebracht om daar de laatste trein naar huis te halen. In opdracht van de minister wor den twee affiches ontworpen, be stemd om in de scholen te worden opgehangen. In de maanden januari, februari en maart 1959 zullen in de radio-rege- rings-uitzendingen vijf causerieën worden gehouden. Door middel van affiches zal de aandacht der ouders en leerlingen op deze uitzending wor den gevestigd. Compensatie voor „natuurgebieden" moet wel kunstmatig blijven De Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag over de begroting van O. K. en W. gevraagd, hoe het verloren gaan van belangrijke natuur- en recreatiegebieden in de duinstreek (De Beer, Petten) wordt gecompen seerd. In zijn momorie van antwoord heeft minister Cals thans opgemerkt dat een ..compensatie" voor natuur gebieden die vooral in het westen des lands verloren gaan, slechts in geringe mate zal kunnen worden ver kregen door het scheppen van nieu we gebieden. Wel richt de Deltadienst zijn aan dacht op de mogelijkheid, de uitvoe ring van de deltawerken op beoaalde Dlaatsen zodanig te doen geschieden, dat de natuur de helpende hand wordt geboden bij de vorming van stranden, platen, duingebieden enz. vain een soortgelijke gesteldheid als bepaalde thans bedreigde gebieden bezitten. In hoofdzaak zal de compensatie echter moeten bestaan in het verlenen van een status van „natuurreservaat" aan belangrijke gebieden langs de kust, die tot dusverre niet als zodanig wor den beheerd of wier behoud niet vol doende is verzekerd. Welke terreinen daarvoor in aanmerking komen, is een vraag, iie verschillende diensten in samenwerking in studie hebben ge nomen en die, voor wat de domein gronden betreft, de aandacht heeft van de minister van financiën, eerste resultaat waarvan heeft reeds de stichting natuurmonument „De Beer" de mededeling ontvangen, dat de Katse Plaat bij de mond van de zandkreek buiten de geprojecteerde afsluitdam als vogelreservaat aan haar in beheer zal worden overgedragen Dit aanplakbiljet tal spoedig naar alle landen ter wereld worden gezon den. om daar, al is het nog wel heel erg vroeg, bekend te maken, dat de Olympische Zomerspelen van 1964 in Tokio znllen worden gehouden, dat wil zeggen, als het internationale Olym pische comité daartoe in zijn algemene vergadering van volgend Jaar mei In Wenen, het definitieve besluit neemt. Tokio, dat veel succes heeft gehad met het organiseren van de Pan Aziatische Spelen in mei van dit Jaar, heeft ech ter vast het zekere voor het onzekere genomen en maar niet op een beslissing gewacht. Tyrone (Salomon) Power in Madrid overleden De beroemde Amerikaanse filmster Tyrone Power is in Madrid aan een hartaanval overleden terwijl hij bezig was met opnamen voor zijn nieuwste film „Salo mon en Sheba". De foto toont Power bij zijn aankomst op het vliegveld van Madrid voor de filmopnamen, waar voor hij zijn baard had laten groeien. Hij wordt hier vergezeld door zijh vrouw Deborah, met wie hij in mei van dit jaar te Dallas in Texas trouwde. Overigens is het aankoopbeleid even eens gericht op de verwerving van terreinen, die in dit vervand als „com pensatie" kunnen gelden, aldus de minister. Lijk was van verdwenen notaris Gebleken is, dat het stoffelijk over schot, dat vrijdag jl. ter hoogte van Kornwerderzand gevonden werd aan de voet van de Afsluitdijk, dat is van de verdwenen notaris J. J. van der Heij uit Heerenveen, die sinds maart 1957 spoorloos verdwenen was. Men kreeg zekerheid over de iden titeit van het lijk, toen de Rijksre cherche een onderzoek instelde in de onmiddellijke omgeving van de plaats, waar het stoffelijk overschot gevonden was. Men stuitte daarbij op het wrak van een auto. Om half vijf werd het wrak gelicht. Het bleek de wagen van wijlen de heer Van der Heij te zijn. Om te kunnen nagaan welke inen tingen een kind heeft gehad zal met ingang van 1 januari t.b.v. ieder pas geboren Nederlands kind een inen tingsboekje worden uitgereikt en een registratiekaart worden aangelegd. Het boekje bevat een aantal bon nen, die door de arts uit het boekje worden gescheurd, telkens één wan neer een vaccinatie heeft plaats ge had. Het bonnetje wordt dan naar de gemeente bestuurd waar de inenting wordt genoteerd op de registratie- kaart. De kaarten en boekjes worden gratis verstrekt. Teleurstelling over mislukte ruilverkaveling Het lid van de Gelderse Provin ciale Staten de heer J. H. Manders heeft aan het college van Gedepu teerden enige vragen gesteld in ver band met het verwerpen van het ruil verkavelingsplan Arkemheen onder Nijkerk. Hij vraagt of Ged. Staten het af stemmen van deze aanzienlijke ruil verkaveling niet als een ernstige te leurstelling voelen. Indien Ged. Staten overtuigd zijn, dat ter voorbereiding van de stem ming voor de ruilverkaveling Arkem heen van de voorlichting in de krin gen van de belanghebbenden vol doende werk is gemaakt, informeert de vragensteller of zij er dan gerust op zijn, dat in het kader van de ge hele ruilverkavelingsactiviteit in Ne derland, het aandeel van Gelderland daarin voor wat de naaste toekomst betreft, voldoende is.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5