B W van Leiden namen officieel afscheid van het Merenplan Eigen maan voor de Navo Gevaarlijk spel van Sowjet-jagers Géén gewoon laxeermiddel! Natu-raLax Buitenkansje voor loterijclub DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Mr Kesper bij de uitreiking der VEBO-prijzen in Leiden Tijdens een gisteravond in de Stads gehoorzaal belegde feestelijke bijeen komst, welke tevens was bedoeld als een afsluiting van het verenigings jaar, reikte ir. P. Verhoeve namens het Vebo-bestuur een groot aantal prijzen uit aan de winnaars van de in september gehouden Vebo-show. Het moet het bestuur dezavond een gro te voldoening geschonken hebben, dat ook de oud-commissari^ van de Koningin in Zudd-Holland, mr. L. A. Kesper, die reeds zo menigmaal zijn belangstelling voor de Vebo-arctivi- teiten toonde interesse voor deze bij eenkomst toonde. Ook zijn echtgenote was deze avond aanwezig. Als vertegenwoordigers van het Leidse gemeentebestuur waren aan wezig de wethouders S. M. Stolp en S. Menken, terwijl ook enkele burge meesters uit de omgeving, tal van landbouwconsulenten, het hoofd van de lagere landbouwschool, de heer R. Duursma van hun belangstelling blijk baven. De voorzitter van de Vebo, de heer G. J. van der Stoel, heette hen allen hartelijk welkom, waarna hij nog eens wees op de betekenis van de Ve bo voor de agrarische samenleving. Spreker toonde zich verheugd, dat er steeds meer begrip komt voor een hartelijke samenwerking tussen stad en platteland en bracht allen dank, die de Vebo moreel en financieel steu nen. Ir. Verhoeven, die hierna ovei'ging tot de uitreiking van de in de hoogste klassen behaalde prijzen, besprak daarbij tevens het ingezonden „mate riaal". Bijzondere waardering had spr. voor de fokcapaciteiten der diverse prijswinnaars, waardoor zulk een pri ma vee op de last gehouden tentoon stelling naar voren werd gebracht. De volgende prijzen werden deze avond uitgereikt: Medaille minister van Landbouw: kamp. koe Zw. B. Marie 42, eig. C. P. van Wees: medaille minister van Landbouw: kamp. BI. Dingena 3, eig. A. H. Rotteveel; medaille Co-mm issa ris van de Koningin: kamp. beer, eig. J. W. Roeloffs; medaille Kamer rn Koophandel: kamp. stier BI. Emiel, eig. K. I. Ver. Vita Nova; medaille Ka mer van Koophandel: res. kamp. koe BI. Klaartje, eig. mevr. M, J. M Straathofv. Blokland; wisselbeker K.I. Vita Nova: la pr. kl. 14I BI. stamv. Gustaaf, eig. A. H. Rotteveel; wisselbeker Bond van Rundveefok- verenigingen in de Rijnstreek; LA pr. kl. E6 gr. 22 afd. Bh, eig. A. H. Rotteveel; med. Holl. Mij. v. Landb.: A. H. Rotteveel; Frega-medaille: lb pr.kl. 141 Bl. stamv. Dórus, eig. A H. Rotteveel; wisselbeker Hollandia, Vlaardingen: la pr.kl. 15 Gr. 11 afd. Bl. stamv. Reinder S, eig. mevr. M. J M. Straathof-v. Blokland; wissel beker „Hollandia", Vlaardingen: la pr.kl. 16 Gr. II afd. Zw.B., eig. W. Wol Secretariaat: bestemd voor het beste drietal ooien, geboren voor 1958, afstammende van één vader, eig. N. J. W. Olieman; wisselbeker Leidse Kaashandelaren: beste Leidse kaas Kl.B., eig. J. A. v. d. Hulst; wisselbeker Kamer van Koophandel: le pr. Goudse kaas, eig. C. J. v. Leeuwen: Fegra medaille: kamp. stier Zw. B. Kielewierster Stilma, eig. K. I. Ver. Vita Nova; medaille NRS: res. kamp. stier Zw.B. Peanster Eduard, eig. K.I. Ver. Vita Nova; medaille NRS res. kamp. stier Bl. Noorman, eig. L. Eikelenboom; bron zen medaille NRS: 2a pr.kl. 14-1 Bl. stamv. Gustaaf, eig. H. v. d. Lip; medaille Holl Mij. van Landbouw: res. kamp. koe afd. Zw.B. Ytske, eig. H. J. Kompier; Fegra medaille: la pr.kl. 14-11 Bl. stamv. Bernard, eig. W. Hoogedoorn en Fegra me daille: la pr.kl. 16-1 Zw.B., eig. Kl. v. Leeuwen. Na deze „prijzenregen" gaf de Kon. Muziek-, Zang- en Toneelver eniging „Onder Ons" uit Hazerswou- de een geslaagde opvoering van het humoristische spel „Rustpillen", waarin een dorpsapotheker zeker veel moeite had zijn „slachtoffers" te vinden voor een door hem uitgevon den kalmerend middel. Vonk, wisselbeker C.M.C., Den Haag la pr.kl. 17 Gr. I afd. Zw.B., eig, Mr. Dr. v. d. Berghstichting; wissel beker Fa. Koudijs Voederfabrieken K.B. 's-Hertogenbosch: kampioen zeug, eig. A. v. d. Eyk; wisselbeker Coöp. Aankoopver. „Nooit Gedacht" Leidschendam: kamp. beer P. eig. J. W. Roeloffs; wisselbeker fa. Man- dersloot, Leiden: kamp, ooi, eig. N. J. W. Oliemand; wisselplaquette Int. Slechts node eenstemmigheid in het college Misschien later nog zand voor agglomeratie Thans delen ook b. en w. van Lei- het verzoek van het College tot het graven van een meer ten behoeve van zandwinning in de Zwanburgerpolder. (Warmond). Reeds in 'n brief van 6 januari 1958 hebben Gedeputeerde taten het College op de hoogte ge steld van hun voornemen „terzake op grond vn de belangen van de land bouw afwijzend te beschikken".. Het College heeft toen zijn standpunt in een uitvoerig schrijven van 8 februari nog eens ter kennis van Gedeputeerde Staten gebracht. Het heeft niet gehol pen. Van dit besluit van Gedeputeer- Staten was beroep op de Kroon 1^ pr.kl 'l4-I Bl. *stanl*v."JGu^taaf eig. mogelijk. B. en w. echter hebben be sloten van de bestaande beroepsmoge lijkheid geen gebruik te maken. Zij hebben daarbij overwogen, dat de behoefte aaan "and voor de stands- uitbreiding binnen de huidige gren- den officieel mee, dat Gedeputeerdezen van Leiden in de loop der jaren Staten afwijzend hebben beschikt op steeds geringer is geworden. De groot- Vprvnplr von 1ia+ Pp Ipdp inf hpl te van de nog voor ophoging in aan merking komend terreinen, t.w. de Meerburgerpolder, en gedeelte van het Houtkwartier, een gedeelte van zuidwest en het resterende gedeelte Morskwartier, wettigt op zich zelf niet het standpunt, dat een meren plan thans nog nodig is om de Leidse behoefte aan zand voor de komende jaren te bevredigen. Anders ligt het ten aanzien van de zandlbehoefte van de Leidse agglome ratie. In hun genoemde nota hebbej zij omtrent de behoefte aan zand voor de gebieden, welke binnen de gren zen van het structuurplan vallen, ge detailleerde gegevens verstrekt. Zandwinning door middel van een merenplan blijft voor de Leidse agglo meratie dezelfde voordelen bieden als de voorgestelde ontgronding des tijds ten behoeve van Leiden. Voor de hierbedoelde belangen hebben Ge deputeerde Staten kennelijk begrip getoond. In hun bovengenoemd schrij ven van 6 januari 1958 komt n.l. de volgende passage voor: Hiermede is nog niet gezegd, dat wij in principe nooit bereid zouden zijn aan enigerlei ontgronding" in het noordwestelijk deel van de agglome ratie mede te werken. Bij het over leg over het structuurplan zal deze zaak opnieu/w bestudeerd kunnen worden. Alvorens hun beslissing omstrent het al dan niet instellen van beroep te nemen, hébben b. en w. aan Gede- puterde Staten de vraag voorgelegd, of zij in de bovengenoemde passage vervatte toezegging alsnog handha ven. Op 14 augustus j.l. hebben s.s. schriftelijk bericht, dat de inhoudt van bun brief van 6 jan. 195-8 onver kort blijft gelden. In dit licht bezien kwam het het College uit beleidsoog- punt beter voor, terzake geen beroep bij de Kroon in te stellen, zij het dan, dat een deel van het College zich nier- mede slechts node kon verenigen. B. en w. zullen zich tihans beraden omtrent de nadere financiële rege ling met betrekking tot de desbetref fende eigendommen der gemeente. Gisteren z.\n de eerste bomen aan de noordkant van de Leidse Hout j geveld om plaats te n aken voor de I verbreding van de Warmonderweg. Het was koek en ei in het kath. Vrouwengilde van Leiden Geen zoete broodjes Katholieke middenstanders kregen les in verkoopkunde De verkoper als psycholoog Ondanks de druk van de belastin gen, die wel eens tot beperking van de omzet kunnen noden, is het voor de tegenwoordige middenstander van het grootste belang, dat hij met zijn zaak bij blijft Hierbij speelt de verkoopkunde een grote rol. Om dit nog eens extra te onderstrepen was op de bijeenkomst van de katholieke Middenstandsbond afd. Le\den in Het Gulden Vlies een ter zake kun dig spreker uitgenodigd, de heer H. P. J. Lemkes uit Den Haag, die de in goeden getale opgekomen mid denstanders veel leerzaams heeft voorgehouden. Bij ontstentenis van de heer L. C. J. Lambermont werd de avond voor gezeten door de heer J. van Zijp, die de spreker en alle aanwezigen be groette. De heer Lemkes beschikte over, zoals het onderwerp wel laat ver moeden, een uitgebreid areaal verkoopaspecten, die hij slechts ten dele kon behandelen. Hij verdeelde de middenstanders in twee kampen: de ene groep, die elke dag weer te gen de moeilijkheden opziet en meer uit gewoonte dan uit idealisme zijn werk verricht, en de andere partij, zij, die de moeilijkheden onder ogen durven zien en ze tegemoet treden zoals ze zich voordoén, elke dag wèer anders. Grote aandacht besteedde de in leider aan de psychologie van de klant, een der voornaamste onder delen van de verkoopkunde. Aan de hand van vele voorbeelden werd na gegaan hoe de klant benaderd dient te worden en na te gaan, wat de klant eigenlijk bindt aan een be paalde zaak. Spr. wees er in ver band met reclame op, dat deze in- stellihg veelal is gericht op de vrouw, die 85% van de inkopen voor haar rekening neemt. In het contact met de klant benadrukte de heer Lemkes vooral het luisteren. De ver koper moet vele eigenschappen be zitten die hem welhaast tot een kun stenaar maken; met zijn ene humeur en eigen karakter moet hij het hele assortiment van zijn klanten kunnen bespelen in al hun verscheidenheid, hij moet voorlichting kunnen geven en in geval van klachten moet hij deze zien op te vangen om vooral de sfeer prettig te houden. Na de pauze ging de heer Lemkes meer in de op de verkoopruimte en wijdde aandacht aan de juiste inde ling van de étalageruimte, welke rust moet ademen en waarin een harmonische uitbeelding van de ar tikelen tot zijn recht komt. Ook in de verkoopruimte dient, evenals bij het persoonlijk contact met de klant, gestreefd te worden naar perfectie. De verkoopkunde kent ook zijn „na zorg"; na verleende service en moei te is de kous niet af, men moet ook gelegenheid zoeken achter een ver- tact te herstellen, hierin schuilt de grote kracht van een goede zaak, hier wordt men niet aan zijn lot overgelaten. Er komt bij het verkopen een ze kere mate van toneelspel te pas, al dus de heer Lemkes, en dit is goed; men moet er iets van weten te ma ken, het gesprek moet niet dor zijn. .,Maar laat het dan wel echt blijven" zo drukte spr. zijn geboeid luisterend gehoor op het hart. Buit het per soonlijk element in uw zaak ten volle uit en breng steeds iets nieuws I brandstoffen en beschermende stof- en fris. Ook moet men bij de ver- I fen in de voeding moeten maar een zure appe „Pas op, vader, schenk niet te veel vette jus op uw bord". Deze waar schuwing klonk gisteravond duidelijk hoorbaar door de bovenzaal van hét restaurant „In den Vergulden Turk", toen een argeloze vader zich rijkelijk van jus op zijn bord bediende. Het was een van de vele vermaningen van de voedingsdeskundige tot de ge zinsleden in de film „de goede vijf", die de voedingsvoorlichtingsavond besloot van het Katholiek Vrouwen gilde. Het groot aantal aanwezigen was het er roerend mee eens: op het witte doek waren het haastige ont bijt, de ontelbare snoepjes, de vette jus en de enorme porties appelmoes in-plaats-van-groente ernstige ver grijpen tegen goede voedingsgewoon ten. De dames knikten instemmend toen vervolgens werd getoond hoe het dan wél moet in een gezin, waar het opgroeiende kind, een werkende vader en een actieve huisvrouw da gelijks de onmisbare bouwstoffen, koop steeds aan de kinderen den ken; ook de kleine kopertjes kan men aan zijn zaak binden en daar door weer vanzelfsprekend de oude ren. Spr. besloot zijn causerie met een beroep op de ouderen, ook de jonge verkoopkrachten, „uw eigen kinde ren in de zaak", een kans te geven zich in te spelen op het zakenleven. In de toekomst zal alles meer op wetenschappelijke basis zijn geves tigd, waarvoor de jongeren meer be grip hebben en het is ook voor de oudere zakenman van belang hier voor open te staan. Na een buiten gewoon prettige discussie sloot de heer Van Zijp, krijgen toegediend. Door de lezing van mej. L. A. van Wezel, een diëtiste, verbonden aan het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, was men enigszins wegwijs ge worden in de eerste beginselen van de voedingswetenschap. Op het ogen blik is het de voedingsgeleerden be kend, dat een mens tenminste vijftig stoffen nodig heeft om gezond te blij ven. Gelukkig hoeft een huisvrouw van haar keuken geen laboratorium te maken of met haar gezinsleden te gaan experimenteren om te weten hoe men op verschillende voedings middelen reageert. Anderen hebben voor haar ontdekt, dat men bij het gebruik van bepaalde voedingsmid- Hei onibreeki de gemeenie Oegsigeesi niei aan werklust Financiën laten te wensen over De begroting van de gemeente Oegstgeest is /erstnenen en geeft in inkomsten en uitgaven een bedrag van 1.515.623.42 aan. Het tekort a 135.000, wordt gedekt uit de saldi reserv-. B. en W. hadden liever een normaal sluitende begroting aange boden. De nodige soberheid is toch voldoende in a«*ht genomen. Aan de verwaenting, dat Oegst geest nog tussentijds een hoger be drag uit de gemeentefonds zou wor den toebedeeld is alle grond ontno men. De hoop is thans gevestigd op de nieuwe financiële verhouding. Zou die zonder perspectief zijn, dan is over enige juren de reserve opge bruikt. Bij het begrotings-tekort van 135.000 zijn nog nie. opgeteld de af schrijvingen op -.ieuwe kapitaals uitgaven en enkele rul sidie-bedra- gen. Het tekort <.ou dan 150.000 be dragen. Een belangrijk aantal werken waartoe de raad reeds beloot wacht nog op uitvoering. De scholenbouw sector speelt bovendien in de toewij zing van bouwvolume en de urgentie- verklaring een 1. De kapitaals- werken kunnen worden onderschei den in drie soo.ten: Werken waartoe de. raad reeds loren klant aan te gaan en het con- heeft besloten; werken welke B. en W. in de begroting 1959 voorstellen; werken, welke tct een later jaar zullen moeten wachten. Onder de eerste zijn de bouw van 60 eengezinswoningen, de bouw van 'n gereformeerde streekschool, bouw van 2 lokalen voor een r. k Jongens school en de bouw van lokalen voor de v.g.l.o.-school Duinzicnt. Voorts de bouw van een bijzondere kleuter school en verbreding van de Hoge Morschweg. De werken, voorgesteld op de begroting 1959 zijn: de aanleg van brandputten 10.000), verbete ring van gedeelten van de Rijnsbur- gerweg 16.000), verbetering van de Rhijnhofweg 15.000), verbete ring van de Rijsjes 45.000), aanleg van een rijwielpad langs de Abspoel- weg 10.300), dempen van de sloot langs de pastorietuin 21.000) (hier over zijn onderhandelingen met het R. K. Kerkbestuur gaande), de bouw van een dienstwoning voor de machi nist van de rioolwaterzuivering (ƒ24.000). Voorts aankoop van mate riaal voor 'gemeentewerken (13.000 gulden), aankoop betonmolen 5.450 gulden, aankoop baggervlet 1400. aankoop vrachtwagen 16.500, Ma terialen- en zandlcods 40.000. Voor sanering van de Geverstraat en omgeving is een pro-memoriepost uitgetrokken en zullen nadere voor stellen daaromtrent aan de raad wor den gedaan. Verder noemen B. en W. een twin tigtal werken op, die zullen moeten Hüvor, TvoAhton. delen in bepaalde hoeveelheden er vrijwel zeker van kan zijn, dat stof fen die nodig zijn voor de gezoqd- heid door het lichaam worden opge nomen en verwerkt. Door verbeterde levensgewoonten, maar zeker ook door een doelmatiger voeding is de gemiddelde mensenleeftijd gestegen van 46 jaar, in 1900, tot 71 jaar in 1958. Gemiddeld doet de vrouw daar nog eens een schepje bovenop en wordt 74! Rachitis, de gevreesde En gelse ziekte' bij kinderen, veroorzaakt door een tekort aan vitamine D, komt thans veel minder voor dan vroeger, terwijl de zuigelingensterf te tot een zeer gering percentage is teruggebracht. Thans d.eigt een an der gevaar: de overvoeding, een bron van veel klachten en kwalen. De ontstellende toename van tandbederf, dat reeds bij kleuters valt waar te nemen, is, evenals het te hoge li chaamsgewicht, een symptoom van verkeerde voedingsgewoonten. Met behulp van een tafeltje-dek- je op het flanelbord toonde mej. Van Wezel aan welke stoffen dagelijks in de voeding moeten voorkomen, om het lichaam zijn functies te kunnen laten verrichten. Zou iemand b.v. geen bouwstoffen kaas, vlees, vis, eieren, peulvruchten tot zich ne men, dan was 1 ij in elf dagen voor de helft versleten. Het belang van melk, kaas, fruit en bruin brood voor de voeding werd op aanschouwelijke wijze voorgesteld. Natuurlijk kon de „lijn" niet buiten schot blijven. Hoe wel, de z.g. „brandstoffengroep" (olie, boter, margarine, vet, spek) niet verwaarloosd mag worden om het lichaam arbeidskracht en warmte te geven, blijft een veelvuldig gebruik taboe voor hen, die naar zij wan hopig constateren „van water dik worden". Aan het slot van haar voor dracht gaf mej. Van Wezel enkele waardevolle tips voor het koken of bereiden van groenten en aardappe len. De presidente, mevrouw H. J. Lin- denhoffHop, had aan het begin van de avond gebeden voor de zielerust van het overleden lid, mevrouw W. BikTuithof, en de echtgenoot van mevrouw Helversteijn. Zij deelde mee, dat de kerstavond gehóuden zal worden op 17 december a.s. Door de leden zal gezamenlijk een kerstgroep worden aangekleed. Het vijf-minuten-praatje werd op pittige wijze gehouden door mevr. D. L. CreyghtonEldering, directrice van de Huishoudelijke en Gezins- voorlichting. Zij onthulde hoe de Leidse vrouw kan beschikken over „De Hoeksteen", om op huishoude lijk gebied up to date te blijven. In huiselijke sfeer worden cursussen ge geven, die niet altijd uitsluitend verschrikkelijk practisch zijn, maar ook aan een vrouw en haar gezin een persoonlijke noot geven. Zèlf- bedrukte en -gemaakte lampekap- pen, bloemstukjes en geweven kle dingstukken doen iedere vrouw wa tertanden. Dat zij zich met weinig moeite in deze kunsten kan bekwa men. bewezen fraaie werkstukken, die getoond werden. LEIDERDORP Kleuter verdwaald. Op de Van der Valk Boumanweg werd zondag middag een huilende kleuter aange troffen die bij nader onderzoek ln Hoogmade bleek thuis te horen. Op het politiebureau was inmiddels be richt ontvangen uit Hoogmade waar de dreumes was vermist. Het bleek een zoonje van de heer v. Beers te zijn, onderwijzer te Hoogmade, ^die naar een voetbalwedstrijd was ge gaan waarop zoonlief, die thuis moest blijven, zijn step had gepakt en ge tracht zijn vader te volgen met het bovengenoemde gevolg. B.B.-avond. A.s. donderdag zal in het Dorpshuis aanvangende 8 uur een z.g. bindingsavond worden ge houden van de plaatselijke afd. Be scherming Burgerbevolking. Het ge zelschap „Speelpaladijnen" uit Al phen a. d. Rijn zal en revue opvoe ren „Hallo. B.B.". Woningbouw. Door de heer N. Mol alhier zullen 15 woningen ge bouwd worden aan de Mauritssingel onder toezicht van architect Geels uit Leiden. VOORSCHOTEN Handbal: SVLVRohda De he- renafd. van SVLV handbal, speelde een wedstrijd tegen Rohda. Het was wel geen technisch en tactisch hoog staand spel, maar spanning zat er voldoende in. Voor de rust was SVLV iets meer in de aanval dan Rohda, doch het siordige gooien van deze voorhoede en het goede werk vai de doelman van Rohda was oor zaak, dat de rust inging met één punt verschil in het voordeel van SVLV 32. Na de rust was het Roh da, die meer op kwam zetten. Zij gooiden het spel meer open en zorg den ook voor gevaarlijke momenten voor het SVLV-doel. Hoewel de SVLV-achterhoede zwak verdedigde, was de SVLV-doelman zeer goed. Dat nam niet weg, dat hij toch nog tweemaal moest vissen. De Rohda- j keeper werd nog eenmaal gepasseerd zodat de eindstand werd: 4—4. R.K. Blindenbond „St. Odilia" Gisteravond hield de R.K. Blinden bond „St. Odilia" in het Bondsge- bouw een grote propaganda-feest- avond. De stoelen van de zaal waren tot de laatste plaats bezet. Het ver heugde de heer H. van Schaick, de secretaris van de bond, ten zeerste, dat de Voorschotenaren in zo grote getale waren opgekomen. Vanzelf sprekend hoopte hij erop, dat zich weer vele nieuwe donateurs voor de blindenbond zouden opgeven. Vol gend jaar is het zover, dat de blin denbond „St Odilia" 39 jaar bestaat. Er is door de organisatie veel bereikt in de afgelopen veertig jaren. Het is nu zo vei> dat de blinde vele func tie kan waarnemen, maar zonder liefdadigheid gaat het nog niet, daar om wekte spr. de aanwezigen op om het werk van de blinden te steunen. De feestavond werd verzorgd door het toneelgezelschap L.I>T. uit Leid schendam, dat een kluchtig stuk ge kozen had en wel „De Verkochte bruid", een pel van list en liefde van de schrijver A. v. d. Lugt. Om de inhoud van het stuk kon hartelijk ge lachen worden, en telkens kon men de vraag horen: „Zal dat wel goed aflcpen?" De bruid, die door haar moeder verkocht werd aan 'n steen rijke heer. krijgt toch tenslotte de man, die zij lief heeft en de rijke meneer-oplichter wordt wel ontmas- kerad. Alles komt tenslotte wel weer in het reine. Het is een avond geworden, waar heerlijk gelachen kon worden en daar was het tenslotte om begonnen. Helemaal gaaf was de uitvoering niet, want door de vertolking van het gezelschap kwamen niet alle geestig heden tot zijn recht, maar dat neemt niet weg, dat de toeschouwers geno ten. Het gezelschap uit Leidschen dam zette haar krachten in voor een goed doel. Een zeldzaam grote verlo ting bracht voor de blindenbond op een bedrag van ongeveer 300.-. De dames Van der Meer en De Jong, die voor het grote aantal prijzen hadden gezorgd, werden hartelijk bedankt en kregen aan het einde van de avond een bloemetje aangeboden. Tot besluit was er nog gezellig samen zijn op de muziek van de The Johnny Wintills, die ook zorgden voor de muziek tussen de bedrijven. De Amerikaanse regering heeft bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen aanvallen van Sowjet-nachtjagers op Amerikaanse toestellen boven de Oostzee en Japanse Zee. Deze inci denten hadden zich op zeven novem ber voorgedaan. In de nota van Washington wordt gezegd dat, als de Russen boven in ternationale wateren opnieuw een dergelijke gevaarlijke tactiek volgen, de commandanten van Amerikaanse vliegtuigen opdracht zullen krijgen, de nodige en passende defensieve maatregelen te nemen. Het incident boven de Oostzee had zich op honderd km van het dichtst bijzijnde Russische gebied voorge daan. Ondanks die omstandigheid hadden twee Russische jagers twee maal op een Amerikaans toestel ge schoten. Dit vliegtuig had niet terug- gevuurd. Enige uren later had een Ameri kaans militair vliegtuig boven de Ja panse Zee driemaal aan schijnaanval- len door Sowjet-jagers bloot gestaan. Natu-raLax werkt anders en kan v zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuls gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaatzodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,dc regelmaat iran de klok Flacon 60 iabletlen (versterkte werking) fl. 1.35 Marktberichten LEIDEN, 18 nov. Vette varkens. Toegestane gewichtsaftrek 2 procent. Aanvoer 111 stuks, zware, geen no tering; lichte, 197—193; slagersvar kens 200198; zeugen 176170. Han del redelijk. ROTTERDAM, 18 nov. Vee. Aan voer 2651 stuks. Weektotaal 4520. 325 vette koeien, 796 gebruiksvee, 160 vette kalveren, 233 graskalveren, 551 nuchtere kalveren, 34 varkens, 21 biggen, 39 paarden, 8 veulens, 467 schapen en lammeren, 17 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien le kw. 2.90 —3.20, 2e kw. 2.80—2.90, 3e kw. 2.402.60; vette kalveren 2.80 3.10, 2.50—2.65, 2.00—2.30; gras kalveren 450375280; nuchtere kalveren 70—60—45; biggen 60— 4540; slachtpaarden 2.402.10— 2.00; schapen f 907060; lammeren 9575—60; kalf koeien 1200980 850; melkkoeien 1200—980850; varekoeien 825—750—600; vaarzen 875800—600; pinken 625500 400. BODEGRAVEN, 18 nov. Kaas. Aanvoer 74 partijen. Notering- eerste soort 2.302.35; tweede soort 2.23 2.29, extra soort 2.36—2.42. Han del goed. 3 Te koop door omstan digheden nieuw modern herencostuum. maat 49. Zeer goede kwaliteit, lx gedragen. Br. onder no. 9602 bur. v. cl. blad. 7? Sinterklaasfeest? Ge- luidsfilmsproiecties voor elke leeftijd, gehele en ge deeltelijke programma's. Fotohandel A. G. Ober. Nieuwe Rijn 18. tel. 24134. Meubel Toonkamers Z0ETERW0UDE Een loterijclubje alhier smaakte gisteren het bijzondere genoegen, een heel lot uit de Staatsloterij te win nen met een prijs van 35.000. Aan elk der leden wordt vandaag 1700 gulden uitgekeerd. Het geld is, zo verzekerde men ons, zeer goed te recht gekomen! Een voorstel om in 1960 een NAVO- kunstmaan te lanceren is gisteren gedaan door de wetenschappelijke en technische commissie van de NAVO, die in Parijs bijeen is. Het voorstel werd op de conferen- tie van NAVO-parlementariërs te Pa- I rijs toegelicht door de Amerikaanse senator H. M. Jackson. „Wij zijn ge allieerd op het land, ter zee en in de lucht en het is thans hoog tijd, dat wij ook als verbondenen optreden in de ruimte", aldus senator Jackson die er ook op wees dat de NAVO meer moet doen voor onderzoek van de wereldzeeën. Hij merkte verder o.m. op: „De Sowiet-Unie heeft het Westen niet alleen uitgedaagd op het gebied van de wetenschap, de bewapening en de industriële ontwikkeling, maar ook ten aanzien van het levenspeil van onze volkeren, onze politiek, on ze diplomatie en zelfs wat onze talen kennis betreft". Wat het laatste punt aangaat, drong Jackson er bij de landen van het Westen op aan de talen van de on derontwikkelde Afrikaanse en Azia tische volkeren te bestuderen. „Op dit gebied gebeurt bij ons nog zo goed als niets, terwijl aan de Russische universiteiten uitgebreide program ma's bestaan voor het onderricht in deze talen". In Tokio moest maandag een 15- jarige jongen met hevige pijnen in een ziekenhuis worden opgenomen, nadat hij urenlang „gehoelehoept" had Hij heeft een scheur in de maag op gelopen. Zijn toestand is ernstig. *2? Hoest uw kind? Nat- termann's Melrosum Forte helpt, los1 taai slijm op, smaakt goed. Flacon f 2. bij elke drogist. *3? Aardappelen bewaren? Strooi ei poeder over zo dat ze ue gehele winter Nieuwe Rijn 50 S" 1958 de nieuwe Solex, direct leverbaar Noe mooier, nog aiilidei nog krachtigei Gebr Huisman Hogewoerd 6668 Eigen financiering Tei 31292 "3 Een gratis pak tuil- molm als U 10 pak Teliik t eemt (25 ct per pak) Geen vieze kattenbak meer Vlieland Drietex in de wasma chine. Koken overbodio, schone was. minder slii- tage. "3 'n Messerschmitt is zuiniger! 3-persoons. ver warming, topsnelheid 100 km. verbruik 25-30 km o 1. jmrbelasting f 30.-, motor of autorijbewijs! Vraag ook folder ..Wat kost Mes- serscbmitl rijden per km" en/of betalingsschema. In voorraad bij: Valk aan de TT Schouw, tel. 25191 K 1710. "S1 Voor direct gevraagd: een loodgieter. 18 tot 25 jr. Fa. Jac. v. Aalst, Hazers- woude. "3 Nette jongeman zag zich gaarne geplaatst in een galanteriezaak. om grondig het vak te leren. Br. onder no. 578 bur. v. d. blad.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3