ROYAL Mc BEE GAAT GROOTSTE FABRIEK VAN LEIDEN BOUWEN Modern complex voor 1300 arbeiders Scherp POTLOOD EN GEEST DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 DE Ï.EIDSE COURANT PAGINA 9 De „Royal Mc Bee Nederland n.v., i 108x84 meter en de kantoren, die (fabriek van schrijfmachines) geves tigd te Leiden, heeft b. en w. ver zocht, in verband met de voorgeno men bouw van een nieuwe fabriek ter plaatse, van de gemeente te mo gen kopen het perceel industrieter rein, gelegen aan de Trekvliet, de Voorschoterweg en de Roosevelt- straat. Een gedeelte van het Delftse Jaagpad, kan echter eerst worden ge- men op bovenstaande schets ziet ach ter de fagade 21x25 meter. Aan de zijde van de Roosevelt- straat kunnen de materialen worden aangevoerd, aan de andere zijde wor den de noodzakelijke ruimten aan gebracht, zoals kleed- en douchegele genheden, ruimte voor de dokter en de zuster etc. Vanmorgen spraken wij met de di- leverd, nadat het in eigendom van de recteur van de Royal Mc Bee, mr gemeente is overgegaan, hetgeen binnenkort zal geschieden. Met de „Royal Mc Bee" is overeen stemming bereikt omtrent de ver koopprijs van 656.500.in totaal. De grond wordt door de gemeente geleverd bouwrijp, tot 0,30 m n.a.p. opgehoogd, terwijl aan de verkoop de algemeen gebruikelijke voorwaarden, alsmede de voorwaarden, genoemd in de brief van adressante van 16 ok tober 1958 zullen worden verbonden. Tegen deze verkoop onder de bedoel de voorwaarden bestaat volgens b. en w. geen bezwaar. Het verheugt hen, dat blijkens de ze transactie dit voor de gemeente belangrijke bedrijf zich zal vestigen in een nieuwe fabriek en zich aan merkelijk zal uitbreiden. De fabriek, die bij de Voorschoter weg wordt gebouwd, gaat de grootste afmetingen van enige fabriek in Lei den krijgen: de fabriekshal w°-dt NIEUWE LOODS AAN KAARSENMAKERSSTRAAT Zoals bekend is, worden in de Ge meentelijke Werkplaats o.a. werk zaamheden voor derden verricht. Onlangs is de directie van de Ge meentelijke Werkplaiats er in ge slaagd van een onderneming opdrach ten te verkrijgen tot het bewerken van plastic-drtikelen. Deze artikelen nemen evenwel zeer veel ruimte in. De betrekkelijk beperkte magazijn ruimte van de Gemeentelijke Werk plaats is hierop niet berekend. Aangezien door bedoelde opdrach ten, naar mog worden verwacht, een geregelde werkvoorziening voor een aantal tewerkgestelden, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, is ge waarborgd, zijn b. en w. van oordeel, dat tot uitbreiding van de opslagruim te dient te woixlen overgegaan. Dit kan geschieden door het plaatsen van een loods op het terrein, gelegen te genover de Gemeentelijke Werkplaats aan de KaarsemakersstTaat. De kos ten hiervan worden op 13.260.ge raamd, welk bedrag in 10 jaren kan worden afgeschreven. Ballard, die ons wees op de grote buigzaamheid van dit plan. Men houdt er n.l. rekening mee, dat in de nabije toekomst het fabriekscom plex in grootte verdubbeld zal wor den. Daarom kan eventueel alles voor van alles dienen. Nu al werken ruim duizend men sen in deze schrijfmachine-fabriek. In de nieuwe fabriek, die volgens de plannen van het „vader-concern" in Amerika in 1960 gereed zal zijn, zullen zeker 1300 arbeiders tewerk worden gesteld. Hiermede is de Royal Mc Bee ook wat personeel betreft, de grootste van Leiden. De voorzijde van het gebouw aan de Trekvlietweg wordt verfraaid met een breed park. De nadruk wenst de Royal Mc Bee erop te leggen, dat de schrijfmachine die in Nederland in Leiden en Cuyk gemaakt worden, een totaal Nederlands product is, ge maakt door Nederlanders. Dit wil men ook in de advertentie-compag- nes stelselmatig onder de aandacht van het publiek brengen. De vestiging in Leiden legt hierop nog eens de nadruk. „Het is slechts de vraag, of wij over voldoende per soneel en over huizen voor ons per soneel kunnen beschikken", zei mr Ballard, maar dat is een probleem, dat op de eerste plaats de gemeente aangaat. Leidse Marekerk is dringend aan restauratie toe Alarmerende nota van minister over monumenten De toestand van de Nederlandse mo- gend nodig, zoals bij de stadhuizen No. 512. Horizontaal: 1. plotseling, 8. bouwval, 10. in het jaar der we reld (afk. Lat.), 12. priem, 13. voor naamwoord, 14. bastaarduitgang, 16. biersoort, 17. stad in Spanje aan de Ebro, 18. spoedig, 19. hoofddeksel, 20. atmosfeer (afk.), 21. voorvoegsel, 23. munt in China, 24. ettergezwel, 26. inwendige. Verticaal: 2. slede, 3. straat (Fr.), 4. ouderwetse postwagen, 5. gewicht, 6. water in Friesland, 7. gem. in Z.H., 9. betrekking waarin personen of za ken tot elkander staan, 11. maand Op de jaarvergadering van het jaar, 13. tuchtroede. 15. baan Bonte Duif werd de korte agenda vlug Vioicrvoi Ifi Wnr.ni 91 klooster- afgewerkt en werden de kampioen- VOOr balspel, 16. boom, 21. crhannon holrr»nrT opmaakt r>n versrhil. voogd, 22. voorzetsel, 24. meisjes naam, 25. scheikundig element (afk.) numenten moet over het geheel ge nomen zorgwekkend worden ge noemd. De beschikbare middelen zijn niet voldoende om onherstelbare ver liezen te voorkomen. Naar schatting tien miljoen gulden per jaar zal no dig zijn ter subsidiëring in de kosten van de meest urgente restauraties. Dit heeft minister Cals meegedeeld in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van O. K. en W. De minister geeft in deze memorie een uitvoerig overzicht van de toe stand der Nederlandse monumenten. De grote kerkgebouwen, welke nog talrijke steden bezitten, zijn voor zo ver zij niet zijn gerestaureerd, vrij wel alle aan restauratie toe. Door het treffen van noodmaatregelen worden in vele gevallen de restauraties naar de toekomst verschoven; desondanks is er een groot aantal zeer belangrij ke kerkgebouwen, waarvoor uitstel van restauratie niet langer mogelijk is en waarbij nochtans geen afdoende' regeling voor het subsidie kon wor den getroffen; b.v. de kerken van Bergen op Zoom, Gouda, Geertrui- denberg, Oudewater, Haarlem (Waal se kerk), Leiden (Marekerk), Culem- borg en de torens van Zwolle en De venter. Bovendien moet het tempo van de belangrijkste restauraties aan merkelijk worden vertraagd, waar door het werk in totaal veel duurder wordt. Bijv. de Hooglandse kerk te Leiden. Ook van de dorpskerken verkeert een aantal in zeer slechte conditie, zonder dat direct ingrijpen mogelijk is. Als voornaamste voorbeelden kun nen worden genoemd: een groot aan tal Romaanse kerken vooral in de provincies Groningen en Friesland, in Zuid-Holland (de abdijtoren van Rijnsburg) en vele renaissance ker ken door het gehele land, zoals in Zoetermeer, Blokzijl, Coevorden en Maassluis. Ook stadhuizen. POSTDUIVENNIEUYVS Ter gelegenheid van het 35 jarig be staan der Leidse Postduiven Club wordt op 13 en 14 december in Oud-Hortus- zicht een jubileumtentoonstelling geor ganiseerd en wel met enkele bijzondere hoogtepunten. Er zullen 350 duiven te bezichtigen zijn met als extra attractie een show van 10 duiven van de heer v. d. Linden (Kweekstation de Witte Molen). Tevens zijn er 20 duiven van de heer J. Rak horst, welke over het zuivere ras Her mans (België) beschikt. De kampioenschappen werden als volgt behaald:Vitesse: 1. J. Kukler; 2. D. Mosseveld; 3. D. v. d. Nieuwendijk; Fond: 1. C. de Groot; 2. D v. d. Nieu wendijk: 3. W. Teske; Totaal oud: 1. J. Kukler; 2. D. v. d. Nieuwendijk; 3. D. Mosseveld; Jonge duiven: 1. J. Kqk- ler; 2. M. de Lange; 3. P. Teske; Kam pioen-Generaal: 1. J. Kukler; 2. D. v. d. Nieuwendijk; 3. D. Mosseveld; 4. M. de Lange; 5. H. van Alphen. van Haarlem, Weesp en Geertruiden- berg, Buren, Zierikzee, het v.m. raad huis te Elburg, het museum en het weeshuis te Gouda. Talrijke hofjes dienen binnenkort te worden verbe terd, zowel uit hoofde van de bouw kundige toestand, als van de bewoon baarheid. Ook vele stadspoorten vra gen om herstel. De kastelen en buitenplaatsen ma ken over het algemeen een zeer moeilijke periode door, aangezien ve le sedert lange jaren in onvoldoende mate konden worden onderhouden en in verband daarmede voor een aantal hunner een nieuwe bescher ming moet worden gezocht. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. God geleerdheid de heer J. F. N. dc Wat- teville te Den Haag. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 511. Horizontaal: 1. raaf, 4. raam, 7. ros, 8. beer, 9. plan, 11. smaragd, 14. Ede, 15. bedeesd, 19. odol, 20. eind, 21. ent, 22. mast, 23. toom. Verticaal: 1. robe, 2. Ares, 3. for meel, 5. alia, 6. mand, 9. present, 10. schappen bekend gemaakt en verschil lende prijzen uitgereikt. Kampioen der kampioenen was wel de heer G. v. Albada, die niet alleen het Generaal kampioenschap won, maar ook op de twee wisselprijzen beslag wist te leggen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. v. d. Meijs als voorzitter geko zen en de heer W. C. Nagtegaal als se cretaris. Tot slot werd besloten om ter gele genheid van het 30-jarig bestaan in dit aga, 12. adé, 13. bed, 15. boom, 16. winterseizoen een clubtentoonstelling te does, 17. dito, 18. Edam. houden. HALTE TEVEEL. Waarom, zo vroeg een automobilist ons, heft men de tramhalte aan het eind van de Breestraat bij het Gangetje niet op, want dit is een „brekebeen" voor het verkeer in deze nauwe Leidse straat? Wij hebben de politie naar haar mening gevraagd en het standpunt van onze automo bilist werd hierdoor verstevigd, want ook haar is deze halte van de stadstram een doorn in het politio neel oog. De tram immers houdt hier het verkeer op, terwijl enige meters ver der dit stadsvoertuig meestal wéér moet stilstaan voor de verkeerslich ten, terwijl .nog geen honderd meter verder in de Hogewoerd al weer een halte van de tram staat. Eigenlijk zou men liever de tr^m en ook de bushalten uit de Breestraat hebben, zo vertelde ons hoofdinspec teur Cornelisse, maar men heeft dat niet in de hand. De vervoersmaat schappijen stellen ook hun eisen. Er ligt nog steeds een plan bijvoorbeeld om op het nu nog ongedempte stuk je Levendaal een centrale bushalte te maken voor alle bussen, die de Breestraat aandoen. Maar het is de vraag of men in Leiden zelfs wel tot demping van dit grachtje komt, omdat men het niveau van de straat met nivelleren, hetgeen niet alleen technische maar ook aesthetische bezwaren met zich brengt. Maar die halte in de Breestraat, daar is men het in verkeerstechnisch onderlegde kringen in Leiden wel over eens, zou er best uit kunnen. De halte tegenover het stadhuis acht men voldoende. Niet voor niets is destijds al de halte tegenover de Stadsgehoor zaal opgeheven. Men zal opmerken, dat het terrein, dat de Royal Mc Bee gaat bebouwen oorspronkelijk bestemd was voor N.V. Zaalberg te Leiden, die van nieuwbouwplannen in Leiden heeft afgezien. Ook de Leidsche Onderwijs Instel lingen, die in deze omgeving een nieuwe bedrijfsruimte wilden bou wen, zijn op hun plannen terugge keerd. Ontwerp van het architectenbu reau AE. G. en J. D. Postma uit De venter voor de nieuwe Royal Mc Bee-fabriek van 10.000 vierkante me ter in Leiden Zuid-West aan de Roo- seveltstraat en de Voorschoterweg te Leiden. De gevel rechts aan de Voor schoterweg is ruim tachtig meter breed. Links de ruim 100 meter lange zijgevel aan de Rooseveltstraat. Er zijn tekeningen van wat latere da tum, waarin nog enige wijzigingen zijn aangebracht. INBRAAK BIJ JUWELIER. In de afgelopen nacht, omstreeks half twee, hebben twee mannen de etalageruit van de juwelier en horlo- gier H. Stutvoet aan de Assendorper- straat te Zwolle met twee bakstenen ingegooid en zich uit de voeten ge maakt met 118 gladde, gouden rin gen, 48 heren-zegelringen, 72 dames- fantasieringen en een aantal horlo ges. Elf jaar geleden werden op de zelfde manier uit deze zaak 76 rin gen gestolen, die later vrijwel alle konden worden opgespoord. De da ders waren toen enkele buurtbewo ners. Leidse agenda DINSDAG 18 NOVEMBER O.K.O-St. Leonardusparochie. Blij spel „Bruiloft op ae Appelbloesem". St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. Expogé. Reis door Zuid-Afrika, le zing door mr J. C. Woudstra, Har monie, 8 uur nam. Mij. voor Toonkunst. Münchener Kammerorchester o.l.v. Hans Stadt- mair, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Mij. voor Toonkunst. Jeugdconcert Münchener Kammerorchester, Stads gehoorzaal, half drie nam St. Eloy. Adviesavond. Gebouw v. Chr. Soc. Belangen. Half achtacht uur nam. KAB-wijk St. Petrus, en St. Lode- wijk. Kaart- en sjoelavond. De Klei ne Burcht, 8 uur nam. Lezing over Lourdes. Spr. pater Wijnand Sluys, Petruskerk, 8 u. nam. Kon. Ned. Nat.-hist Ver. Leden vergadering. Laboratorium „Zoölo gie" (Sterrenwachtlaan) 8 uur nam. WOENSDAG 19 NOVEMBER Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. K.AJB. Najaarsledenvergadering. Harmonie, 8 uur nam. K.A.V. (Stad en afd. Leonardus) Toneelavond. De eigen groep voert op „Nicolientje knapt het wel op" St. Antonius clubhuis 8 uur nam. Oud-leerlingen T.S. „Don Bosco". Forumavond over „Film en Film kunst", Aula Boerhaavelaan, 8 uur nam. Smalfilmavond Leidse fotohandel. Cabaret en filmquiz, Schouwburg, 8 uur nam. Rijksmus. v. Geologie. Filmavond over „Aardolie in Nederland", Ga- renmarkt lb, 8 uur nam. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Le denvergadering. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Alg. Bond van Gepensioneerden. Ledenvergadering. Foyer Stadsge hoorzaal, half drie nam. K. en O.-cursus. Over Griekenland. Spr. mr H. Scholte. Foyer Stadsge hoorzaal, 8 uur nam. K. en O.-cursus. Bloemschikken. Spr. C. Kriest, Rapenburg 6, 8 uur nam. DONDERDAG, 20 NOVEMBER Interdiocesane Jongerenstaf. Caba retavond. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. St. Augustinusvereniging. (Onder wijzers) Rector Sondaal over: „De stand van de bijbelwetenschap en het godsdienstonderricht. Gulden Vlies, 7 uur nam. Kynolr, envereniging „Rijnland". Lezing over „Hond, 1 lens en Erfelijk heid" door dr. J. v. d. Bosch; Zomer- zorg, 8 uur nam. Ned. Comité Pro Maria. Bèauraing- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 18 November 1858. 's Gravenhage De heer J. A. van der Ven, beeldhouwer te 's Hertogenbosch, heeft, op last van H. M. de Koningin, een nieuw kunststuk vervaardigd. Het bestaat uit eene groep in tvit marmer, voorstellende de jonge prinsen Frederik Maurits, den 4den Junij 1850 overleden, en Willem Alexander, den 25ste Augustus 1851 geboren. Prins Frederik Maurits is hier voorgesteld in de gedaante van een engel in zwevende houding, als uit den hemel nedergedaald, een kind, prins Alexander, in zijn armen dragende. COGNAC BESTELLEN ELSHOF BELLEN Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 139 (Advertentie) avond 8 uur. Zaal Maria Gijzensteeg. Huish.- en Gezinsvoorlichting. Kookdemonstratie, Hoeksteen, Le vendaal 1, 2.30 uur narïi. VRIJDAG, 21 NOVEMBER Speeltuinver. „Vogelenwijk". Feest avond met Semper Avanti's „Jong en Jolig", Patronaatsgebouw Oegst- geest, 8 uur nam. Mfj. Nijverheid en Handel. Koffie maaltijd en lezing over „Wereld gezondheidsraad'In den Vergulden Turk, half één nam. St. Christoffel, (Vertegenwoordi gers etc.) Ledenvergadering, De Har monie, 8.15 uur nam. Speeltuinver. „Zuiderkwartier" Ba zar in clubhuis Anjelicrstraat, 1923 uur nam. ZATERDAG, 22 NOVEMBER Ned. Kath. Grafische Bond. viering 50-jarig bestaan. Receptie St. Anto niusclubhuis, 3.305 uu'- nam. Leidse Jeugdactie. Optreden van het Scapino-ballet. Stadsgehoorzaal, half drie nam. Speeltuinver. „Zuiderkwartier" Ba zar in clubhuis Anjelierstraat, 1523 uur nam. APOTHEKERSDIENSTEN De avond en nachtdienst wordt .waargenomen door: Leiden: Apotheek Doeza, Doeza- straat 31, tel. 21313; Apotheek Haven Haven 18, tel. 20085. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Enthousiaste OKO-speelgroep in een gezellig blijspel Er zijn nog feilen aan het spel van de OKO-speelgroep, die gisteravond in het St. Antonius Clubhuis het blij spel „Bruiloft op de appelbloesem" ten tonele bracht. Maar daarnaast willen wij toch gaarne de loftrompet steken over het enthousiasme en de spontaniteit, waarmee deze speelgroep het toneel vult. OKO heeft de beschikking over zeer veel uitstekende tonelisten. Zij zijn meer dan typeurs, zij zetten een karakter op de planken. Wij hebben dan ook gisteravond met het donderend applaus aan het slot van de avond, toen pastoor van Schalen een dankwoord sprak van harte ingestemd. Want het was een genoegelijke tijdpassering, die de toneelspelers het publiek geboden hadden. Een com pliment voor de voortreffelijke keu ze, wij weten hoe moeilijk het is een stuk te vinden, dat het amateurto neel op het lijf geschreven is. Eden Phillpots heeft met dit blij spel een heerlijk stukje Amerikaans plattelandsleven op de planken ge bracht, met milde humor, hier en daar misschen wat „overdone", maar altijd geestig en sprankelend,-vertelt de auteur van de onaangename erva- ringeh, die de ij dele Samuel Sweet- land op het glibberige pad der liefde ondervindt. Zijn dochters krijgen trouwens ook gelijke teleurstellingen te ver werken, maar natuurlijk anders was het geen blijspel klinkt aan het slot een echo van de huwelijks- klokken. OKO had in dit stuk een massale rolbezetting nodig en het doet ons deugd, dat men over zulk een uitge breid spelers-materiaal kon beschik ken. Allen vervulden hun rol op een wijze, die enige verdiepingen boven het doorsnee amateurtoneel uitging en daarbij komt, dat er enige bij zondere goede acteurs doorheen lie pen. Wij hebben eerder al eens op de bijzondere dramaturgische kwalitei ten van mej T Brouwer kunnen wij zen en ook gisteravond stelde zij niet teleur in de rol van oude jonge- juffer, die haar stand hoog houdt. Noemen wij direct daarna en hierin ligt geen discriminatie het voor treffelijke spel van mevr. J. van Ier- sel-Knüppe met haar eenvoudige, hartelijke speelwijze als de sympa thiek huishoudster van Sweetland, die uiteindelijk de beste keuze van de toekomstige bruidegom bleek. Petronell en Sibley, zijn dochters (resp. mej. Miep v. d. Meyden en Ineke van Egmond behouden als actrices 'n redelijk peil, de scène met de debutant A. Juffermans, die de rol van de verlegen, maar door tastende minnaar van Petronell speelde was kostelijk. J. Omtzigt in zijn rol van Churdles Ash, de knecht dient het geluidsvolume van zijn stem wat terug te draaien: op deze ruzie-achtige toon, die hij voert, is het bijna onmogelijk het wisselen van stemmingen uit te beelden. Henry Coaker (L. v. d. Kraan) amuseerde de zaal met zijn onbe houwen opmerkingen en L. Hooge- veen verrastte als Richard, de hu- welijkscandidaat van Sibley door zijn innemende manieren van „jeune premier". Alleen vonden wij zijn „American way of acting", wat overdreven en hij dient zich bewust te zijn, dat een toneeltekst niet met de muzikaliteit van gedichten dient te worden voorgedragen. Overigens een sympathiek en veelbelovend jong acteur. Kostelijk hebben we ons ook ge amuseerd met het optreden van re gisseur F. J. v. d. Meyden in zijn korte maar veelbetekenende rol van dominee. Als regisseur verdient de heer v. d. Meyden een open doekje voor de wijze waarop hij het moei lijke bedrijf, waarbij alle spelers op het toneel waren tijdens een par tijtje tot een goed einde heeft ge bracht. Jammer dat het derde be drijf, daar ver bij achterbleef maar dat kan ook aan de tekst gelegen hebben. Louisa Wendett speelde aardig de rol van de amazone, die voor de dui vel nog niet bang is. Een aardige rol zagen wij van mevr. J. Joannes-van Loon als Mary Hearn en Fia Vinken- stein speelde het klassiek dienst meisjesrolletje goed. Onze opmer king na een vorige uitvoering over het „niet te dik opleggen" van de grime blijft onverkort gehandhaafd ten aanzien van enige rollen; er is echter al een aanmerkelijke verbe tering te constateren. De tonelisten zullen het ook aan de rekening van de pruiken-verhuurder merken. Een aardige scène uit „het partijtje bij miss Tapper". Sibley (Ineke van Egmond) zingt een liedje, en zij deed dit leuk.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2