3)e GcidxieSou^cmt 3987, Is gen. Abboed pro-Nasser of pro Westers? Kardinaalsbenoeming door plechtigheden omgeven Geheim en openbaar Consistorie Mgr. Giobbe neemt afscheid Geen nieuwe blokkade Hoessein trekt klacht in nu weer: Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14564 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., i 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 GEEN NEDERLANDSE KARDINAAL lijke internuntius te Den Haag in het eerstvolgende consistorie tot kardinaal zal worden benoemd, is in Nederland, in 't bijzonder bij de ka tholieke Nederlanders, met gemeng de gevoelens ontvangen. Deze gevoelens zijn tweeërlei: vreugde en teleurstelling. Zonder enig voorbehoud verheugen wij ons over de hoge onderscheiding, Rode bonnet en hoed Geheel volgens de voorschriften welke mgrGiobbe ten deel valt een hecft de Vadcr isteren zes weken onderscheiding, waarmede wij hem v00r „e datum de namen bekcnd ge_ van deze plaats van harte gelukwen- maakt van de kerkenjke hoogwaar- seü- j digheidsbekleders, die hij voorne- Eveneens zonder enig voorbehoud, mens is op 15 deCember tot kardinaal zijn wij teleurgesteld, dat bij het a.s. creëren. Op 15 december komen consistorie geen Nederlander in hetde kardinalen, die allen naar Rome college van kardinalen zal worden j geroepen zjjn 0f R0me zelf wonen, opgenomen. Er kan geen sprake van zijn, dat ons volk een strikt recht kan doen gelden op een kardinaalszetel. Maar het heeft op die zetel gehoopt. Het zou gehuicheld zijn, de ont stane teleurstelling te verbloemen. Met huichelarij bewijzen we de H. Stoel geen dienst. Het langdurig verblijf van de in ternuntius te Den Haag bijna 25 jaren heeft er niet toe geleid, dat de pauselijke gezant een „Italiaanse Nederlander" is geworden. De aard van zijn ambt vergt dat ook niet Het is dus niet zo, dat met de be noeming van een gezant tot kardi naal het Nederlandse volk zich ge- eerd voelt. Het Nederlandse volk voelt deze benoeming als een persoonlijke eer voor de internuntius, een eer welke het hem overigens van harte gunt. Wij vernemen, dat begin dëcem- ber op een nog nader te bepalen da tum mgr Paolo Giobbe afscheid zal nemen als internuntius van de H. Stoel in Nederland en naar Rome zal vertrekken. Slechts afvalligen als onderwijzers Een Tsjechische onderwijzer en zijn vrouw, die iu een sportvliegtuig naar West-Duitsland zijn uitgeweken, heb ben verklaard dat zij uit hun land vertrokken zijn omdat men er begon nen is alle onderwijzers te dwingen hun kerken te verlaten. Het paar heeft om politiek asiel ge vraagd. bijeen in een geheim consistorie, dat door de Paus wordt geopend met de aanroeping van de H. Geest. Tijdens deze plechtigheid geeft de H. Vader dan in een latijnse toe spraak een overzicht van de rede nen, waarom hij het consistorie bij een roept. Tevens geeft de Paus dan nog een algemeen overzicht van de toestand, waarin de Kerk verkeert. Na de reeds gepubliceerde namen der te creëren kardinalen te hebben voorgelezen, vraagt Hij de tegen woordige kardinalen om hun instem ming met Zijn besluit. Deze geven hun toestemming door op te staan en te buigen. De rode bonnet. Gewoonlijk na twee dagen begint dan de plechtige investituur van de kardinalen, die nog niet hun officiële aanvaarding van het ambt inhoudt. Deze investituur geschiedt meestal 's avonds als alle nieuwbenoemden naar het Vaticaans paleis komen. In een der kleine zalen van het Vati- caan ontvangen zij dan uit handen van de Paus de biretta of rode bon net, welke plechtigheid eindigt met een toespraak van de oudste van de nieuwbenoemden, in dit geval mgr. Bracci. De kardinalen zijn dan voor het eerst officieel in het purper ge kleed. Hierbij zijn echter niet alle kardi nalen betrokken, want een aantal staatshoofden geniet het privilege, zelf de rode bonnet te mogen over handigen aan de kardinalen uit hun land, dat geldt o.a. voor Spanje, Frankrijk, Portugal en Oostenrijk. Direct na het geheime consistorie vertrekken dan ook een aantal pause lijke afgezanten naar de hoofdsteden der betrokken landen. Deze z.g. „ablegati" nemen de rode bonnet mee, om deze bij de staatshoofden te brengen, die in een bijzondere plech tigheid de nieuwbenoemde kardina len de bonnet overhandigen. Eerst daarna begeven de kardinalen zich naar Rome om zo mogelijk het open baar consistorie bij te wonen. Openbare consistorie. Dat wordt gewoonlijk vrij spoedig daarna gehouden. Het is een plechtig heid in de St. Pieter, waarbij een Kroonprins kan „zijn" mensen redden In Stockholm heeft kroonprins Carl Gustaaf van Zweden zijn insigne van volleerd redder ontvangen uit handen van luitenant-generaal Ivar Backlund van de Zweedse reddingsbrigade. (Foto): en alle klassegenootjes van de prins, die de Broms School bezoekt, waren bij deze uitreiking aan wezig en juichten hem toe. De heer Backlund hield na de uitreiking een propaganda-rede voor het reddend zwemmen, dat in een ware behoefte voorziet. Vorig jaar verdronken in Zweden 355 personen onder wie veel kinderen. ieder toegelaten wordt. De St. Pie ter is dan meestal overvol. Bij deze gelegenheid zal de H. Vader in vol ornaat op de sedia gestatoria de St. Pieter ingedragen worden, omringd door alle Vatikaanse waardigheidsbe kleders en voorafgegaan door de le den van het H. College van kardina len. Inmiddels wachten dan de nieuw benoemde kardinalen in de kapel van de H. Petronella en leggen daar de eed van trouw aan de Kerk en aan de Paus af ten.overstaan van de oud sten van elk der drie kardinaalsor den. Als dan de H. Vader Zijn plaats op de troon heeft ingenomen, wor den de nieuwe kardinalen uitgeno digd naar de H. Vader te komen. Als zij bij de troon zijn aangekomen ma ken zij ieder alvorens de trappen te bestijgen een diepe kniebuiging en kussen vervolgens de voeten van de Paus. Deze omhelst hen dane waarna ook de andere kardinalen hen omar men. Vervolgens keren de nieuwe kardinalen één voor één naar de H. Vader terug en ontvangen van Hem dan de Rode Hoed, terwijl de Paus zegt: „Ontvang tot lof van God en tot eer van de H. Stoel de rode hoed, het onderscheidingsteken van de waar digheid van kardinaal. Hierdoor wordt te kennen gegeven, dat gij u- zelf onverschrokken moet betonen, zelfs al zoudt gij er uw bloed voor moeten vergieten, voor het H. Ge loof, voor de vrede en rust van het christenvolk en voor de uitbreiding bevestiging van de Roomse Kerk. In de naam van de Vader, de Zoon en de H. Geest, Amen." Te Deum werpen zij zich voor het altaar van de Confessio en blijven daar uitgestrekt liggen tot aan de woorden: „Wij smeken U Heer, kom Uw dienaren te hulp". Daarna zegt de kardinaal-diaken enige gebeden, waarin de zegen van God over de nieuwe kardinalen wordt afgeroepen. Na het Te Deum staan de kardina len op en omhelzen elkaar, vervol gens vormen zij een kring rond het altaar van de Confessio en blijven nog enige tijd in gebed. Vervolgens begeyen zij zich naar de zaal van het Consistorie, waar de H. Vader hen ontmoet in een tweede geheim con- sitorie. Daarin opent en sluit de Paus de lippen der nieuwe kardinalen, wijst hun titelkerken aan en hun spe ciale rang in het H. College. De kardinalen, die van elders ko men, blijven in de regel enige dagen in de Eeuwige Stad en nemen deel aan verschillende plechtigheden o.a. aan de in bezitneming van hun titel kerk. Chinese ambassadeur naar Amman Deze foto toont op het Londense vliegveld Londen-Airport, de heer Chen Chih Ping, de Nationalistische Chinese ambassadeur in Jordanië, met zijh vrouw en zoons Mike, Shtung en Tso (v.l.n.r.). De ambassadeur stond hier op het punt met zijn gezin een toestel van de Air France naar Parijs te nemen en zo zijn reis naar Amman voort te zetten. Russische grenswachten hebben gis teren een Amerikaans konvooi van legervrachtwagens, dat van West-Ber- lijn naar West-Duitsland reed, onge hinderd laten passeren. De Amerikanen beschouwden dezeDE MENING VAN DE „PKAWDA". 'aati mtrn'c oio proef konvooi, dag niet rechtstreeks verband hield met de rede die Ohroestsjev over het opheffen van de viermogenhedensta- tus van Berlijn heeft gehouden. groep auto's als een waarmee zij wilden vaststellen toe de houding van de Russen zou zijn na dat dezen vrijdag een Amerikaans konvooi niet hadden willen doorlaten. De Russen lieten gisteren die groep van twee vrachtwagens en een jeep passeren zonder de vracht te onder- Als deze plechtigheid ten einde is zoeken. Hieruit maakten men op dat keert de H. Vader naar zijn particu- het incident van VTijdag niet een liere vertrekken terug voorafgegaan door het volledige college van kardi nalen. Te Deum Laudanus. nieuwe blokkade van Berlijn inluid de, zoals men aanvankelijk niet uitge sloten achtte. Na het ongestoord doorlaten van het laatste konvooi zijn de meeste De kardinalen gaan terug naar de allieerde functionarissen in Berlijn basiliek. Onder het zingen van het van mening, dat het incident van vrij- De „Prawda" schrijft maandag, dat de Sowjet-Unie vastbesloten is de maatregelen, die allang genomen hadden moeten worden met betrek king tot Berlijn, ten uitvoer te leg gen. Rusland heeft de toestemming van Engeland, Frankrijk en de V.S. niet nodig om een einde te maken aan de bezetting van Berlijn, aldus de „Prawda". Het blad zegt, dat de westelijke mogendheden alle juridische en mo rele rechten hebben verspeeld op be zetting van de stad. De „Prawda" geeft echter geen nadere bijzonder heden over de maatregelen, die de Russen van plan zijn te nemen. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft in de vacature van parochus consultor, ontstaan door het overlijden van mgr J. H. Niekel, voorzien door de benoeming in die functie van deken W. P. M. Haring van Leiden. Tevens is benoemd in de vacature van examinator pro-synodalis voor de bisdommen Haarlem en Rotterdam prof. dr. J. C. Groot van het Philo- soficum te Warmond. (De functie van parochus consultor (pastoor-raadgever) wordt voorge schreven door het Kerkelijk Wet boek; in door het wetboek omschre ven gevallen raadpleegt de bisschop de consultor). De militaire staatsgreep in Soedan Volgens communiqué tegen corruptie Het Soedanese leger heeft maandagochtend, zoals reeds in het kort gemeld, onder de leuze „eerlijkheid en onschendbaarheid" de macht aan zich ge trokken, de politieke partijen afgeschaft, alle kranten gesloten en de nood toestand afgekondigd. De in Engeland opgeleide generaal Ibrahim Abboed, de 58-jarige opperbevelhebber van de strijdkrachten, die de staatsgreep leidde, verklaarde te zullen streven naar betere betrekkingen met Nassers Verenigde Arabische Republiek en naar een oplossing van „alle hangende vraagstukken". Daaruit zou men kunnen afleiden, dat het hier een pro- Nasser staatsgreep betreft, maar in Londen is men een andere mening toegedaan. Daar gelooft men, dat de staatsgreep in Soedan zich zal ontwik kelen langs dezelfde lijnen als de militaire bewindsovername in Pakistan en dat men niet vijandig gezind zal blijken te zijn tegenover de westeliike mogendheden. De staatsgreep schijnt vooral ten doel te hebben een einde te maken aan de grote corruptie in regeringskringen en in het partijsysteem. EINDE AAN DE CHAOS In een communiqué an generaal Abboed, dat door -adio-Omdoerman werd omgeroepen, werd gezegd, dat de corruptie in -et land en de poli tieke instabilite't een gevolg waren van het feit, dat de politieke partijen elk op wettige of onwettige wijze winst nastreefden. Op deze wijze konden geen her«ormingen worden ingevoerd om de toestand van het land en de bevol' mg te verbeteren. „Het is niet meer dan natuurlijk, dat veiligheidstroepen van het leger een einde aan de jhaos maken en de veiligheid en stabiliteit voor alle bur gers herstellen. Wij zijn niet uit op winsten en wij hebben tegen nie mand een wrok. Wij streven alleen naai stabiliteit", aldus het commu niqué. Volgens een woordvoerder van de Jordanië zal zijn klacht bij de Ver. Naties tegen de V.A.R. naar aanlei ding van het incident met het vlieg tuig van koning Hoessein laten val len. Premier Samir Rifai heeft meege deeld, dat hiertoe besloten is op ver zoek van de koning. Zoals bekend is het vliegtuig van koning Hoessein, toen hij onderweg was naar Europa, door Syrische ja gers onderschept. Naar verluidt is bij onderzoek gebleken, dat a.an Jor daanse kant een administratief ver zuim is begaan. Premier Rafai heeft verklaard dat Hammarskjoeld van het Jordaanse besluit op de hoogte is gesteld, maar dat hem zal worden verzocht de kwestie „langs andere weg" te be handelen ter bereiking van het ge wenste doel. Soedanese ambassade te Cairo heeft generaal Abboed ook opdracht gege ven, de grondwet af te schaffen en het parlement .e ontbinden. Een militaire hoge f-aad zou de regering in handen hebben. Wat de verhouding tot Cairo be treft, was zondag nog gemeld, dat twee Soedanese ministers met de regering van de V.A.R. een basis hadden gevonden *-oor offciieel over leg inzake het geschli ovei. het Nijl- water en andere kwesties. Er ston den besprekingen tussen president Nasser en premier Abdoellah Chalil op het program. Soedan wil een grotere hoeveelheid Nijlwater, dat door zijn gebied stroomt en het wenst compensatie voor de overstroming van zijn ge bied als gevolg van de Assoeandam, wanneer deze door Egypte zal zijn aangelegd Egypte stelt alles in het werk om het gebied waar de Nijl ontspringt in handen te krijgen. Het is mogel'jk, dat de onderhan delaars in Cairo te toegeeflijk zijn CITROEN 2 cv •s werelds zuinigste grote ten opzichte van Nassers aanspraken Maandagavond werd it Khartoem gemeld, dat alle leden van het kabi net en andere politieke figuren onder huisarrest staan. In legerkringen werd verklaard, dat de staatsgreep niets te maken had met Nasser of een andere buitenlands element, maar zuiver een Soedanese zaak was. De dinsdagochtend verschenen dagbladen zijn echter geneigd de staatsgreep in Soedan t* beschouwen als een maatregel, die ten doel heeft de Soedanese onafhankelijkheid te genover eventuele zetten van de Egyptisch-Syrische president Nasser te versterken. Radio-Omdoerman heeft bekend gemaakt, dat de noodtoestand is af gekondigd. Generaal Abboed heeft maandag de buitenlandse diplomatieke vertegen woordigers in de Soedanese hoofdstad bij zich ontboden en hen ervan op de hoogte gebracht, dat het leger de macht heeft overgenomen. Hij ver zocht om erkenning van de nieuwe stand van zaken in Knartoem. De Verenigde Arabische Republiek heeft het nieuwe Soedanese bewind erkend, zo blijkt uit een bericht van het Egyptische blad „Al Ahram". „Al Ahram" schreef, dat de staats greep geen zet was, die tegen Nasser gericht is, zoals te Londen en Wash ington verluidt. „De volkeren van de V.A.R. en Soedan zullen goede buren blijven tot het einde der dagen". Weinig verandering Het hogedrukgebied, dat het weer in West-Europa beheerst, is de afge lopen 24 uur verder in omvang toe genomen. De hoogste barometerstand is nu 1041 mib en het centrum bevindt zich boven West-Rusland. Het onder gaat een versterking boven Zuid' Noorwegen. Randdepressies veroor zaken langs de Noorse kust van tijd tot tijd zuidwester- tot westerstormen In Nederland is de oostelijke wind iets toegenomen, waardoor minder koude lucht uit Duitsland wordt aam- gevoerd. Daarin drijft veel bewolking mee, waardoor de nachtelijke afkoe ling sterk getemperd wordt. De afge lopen naoht kwam nergens vorst meer voor. De komende 24 uur blijft de wind in de oosthoek en zal er over het ajlgemeen nog veel bewolking worden aangevoerd. Morgen kunnen zidh echter in de loop van de dag enkele opklaringen van het noordoos ten uit over ons land uitbreiden. (Geldig van dinsdagavond tot( woensdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). DROOG WEER Droog weer met overdrijvende J wolkenvelden. Overwegend ma- tige wind tussen oost en zuidoost. Ongeveer dezelfde temperaturen. 19 Nov. zon op 08.45; onder 16.45; maan op 13.57; onder 00.40. Hoogwaterstanden 19 Nov. v.m. 9.25; n.m,. 10.05. Het weer in Europa HELSINKI half bew. 5 C. STOCKHOLM licht bew. 5 OSLO mist 1 KOPENHAGEN geih. bew. 8 ABERDEEN onbew. 4 LONDEN geh. bew. 8 AMSTERDAM geh. bew. 6 BRUSSEL goh. bew. 7 M LUXEMBURG geh. bew. 6 PARIJS licht bew. 3 BORDEAUX mist 4 GRENOBLE mist —2 NICE half bew. 9 BERLIJN geh. bew. 7 FRANKFORT geh. bew. 8 MüNCHEN geh. bew. 5 ZüRIOH zwaar bew. 3 GENEVE geh. bew. 3 LOCARNO regen 5 WENEN geh. bew. 5 INNSBRUCK mist 0 ROME z\ aar bew. 8 AJACCIO licht bew. 5 MADRID licht bew. 0 MALLORCA zwaar bew. 12 ALGIERS licht bew. Korreltje Bloemen zijn langs elke weg te vin den, maar niet iedereen weet er een krans van te vlechten. Anatarius Grün.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1