S)e &2idóe<Soti/fca/iit OUD-PREMIER MALENKOF DOODGESCHOTEN? Malenkof ontsprong de dans niet Staatsgreep in Soedan Consistorie 23 nieuwe Verkiezingskomedie achter het IJzeren Gordijn op 15 dec.: kardinalen HOE wordt het weer? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14563 KATHOL[EK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes 11.50 Door kortaangebondenpolitieman TIJDENS VERHOOR Volgens het Amerikaanse blad New York Sunday News" zou oud premier Malenkof van de Sowjet- Unie zijn doodgeschoten door een „kortaangebonden" politieman, die bezig was hem te ondervragen Chroesjtsjef zou woedend zijn ge weest over deze gang van zaken, aangezien hij een massaal zuive ringsproces op touw had willen zet ten tegen de groep van Malenkof, Molotof, Zjoekof en Sjepilof. Malen kof had hierin als kroongetuige moe ten fungeren. Malenkof zou echter tijdens de ondervraging zijn mede werking hebben geweigerd en toen door een kolonel, die hem moest ver horen en die zijn zelfbeheersing ver loor, met pistoolschoten zijn gedood. Chroesjtsjef zou thans willen dat de voormalige premier maarschalk Boelganin de plaats van Malenkof als kroongetuige zou gaan innemen Een staatsgreep onder leiding van generaal Krahim Abboed heeft maandagochtend in Soedan een eind gemaakt aan de regering van premier Abdallah Chalil. Dit be richt is afkomstig van het Egypti sche persbureau voor het Midden- Oosten, dat meldt een radio-uitzen ding uit Soedan te hebben opgevan gen.. Alle politieke partijen zouden ontbonden zijn. Premier Chalil zou donderdag a.s. aan het hoofd van een delegatie van vijf ministers in Cairo zijn aange komen. Met de regering van de Verenigde Arabische Republiek zouden zij hangende vraagstukken tussen beide landen bestuderen, al dus 't Egyptische blad „Aly Ahram" De vorige week was er in het Soedanese kabinet een crisis ont staan tengevolge van het ontslag van zes ministers uit de anti-Egyp tische Oemmapartij, geleid door Chalil. Daarna trachtte men tot een „regering van nationale eenheid" te komen. De zitting van het parle ment, die op 17 november zou zijn begonnen, was tot 8 december uit gesteld. Het recente bezoek aan Cairo van de voorzitter der democratische volkspartij, deel uitmakend van de regeringscoalitie, en van Azhari, oud-premier en leider der opposi tie, waar zij ten opzichte van Nas sers aanspraken op het Nijlwater toegeeflijk schijnen te zijn weest schijnt de crisis te hebben doen ontstaan. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot con rector van Huize „Bijdorp" te Voor schoten en tot moderator en g( dienstleraar aan de r.k. m.m.s., daar, de weleerwaarde heer J. C. M. Hamers, die kapelaan was van de St. Gerardus Majella-parochie te Den Haag. In zijn plaats is benoemd tot ka pelaan te Den Haag de weleerw. heer T. P. G. Kloosterman, die con rector was in Voorschoten. en daarom had hij enige dagen gele den beschuldigingen tegen hem ge uit. Volgens het Amerikaanse blad is de datum van het voorval niet be kend. Chroesjtsjef zou strenge ge heimhouding van het gebeurde heb ben gelast, doch er zou iets mis zijn gegaan en een onbelangrijk tech nisch blad zou toch een kort over lijdensbericht hebben gepubliceerd. De oplage van het blad was in bij zonder korte tijd uitverkocht en hierdoor viel de aandacht van de autoriteiten erop. Alle exemplaren die nog te achterhalen waren, wer den in beslag genomen en er ver scheen een officiële bekendmaking dat de overledene 'n andere Georgi Malenkof was. Westerse journalisten hebben on langs aan Chroesjtsjef vragen ge steld over deze zaak. Chroesjtsjef pareerde deze vragen met grapjes. Hij heeft verteld dat Malenkof een geslaagde operatie heeft ondergaan en thans weer werkzaam is als be drijfsleider van een krachtstation in Kazakstan. De berichten over de dood van Malenkof zijn afkomstig uit Londen waar ze zouden zijn ontvangen van agenten achter het IJzeren Gordijn. MAX WAS GOED INGELICHT. Het koppig zwijgen nu al lan ger dan een week en de herroeping van enkele bekentenissen door de Oostenrijkse „Landru van St. Poel ten", Max Gufler, schijnt volgens de Weense pers zijn oorzaak te vin den in een fout van de gevangenis directie, die voor Gufler verant woordelijk is. Om de kans op zelfmoord van Gufler te verkleinen had men nl. een andere gevangene, een ver trouweling van de directie, bij Guf ler in de cel gezet. Deze bleef even wel zijn kranten ontvangen, zodat Gufler steeds op de hoogte was van de vorderingen in zijn zaak. Nobelprijswinnaar bij zijn koning Mgr Paolo Giobbe benoemd Van gezaghebbende Vaticaanse zijde is maandag meegedeeld, dat er op 15 december een Consistorie ge houden zal worden, waarop nieuwe kardinalen zullen worden ge creëerd. Men zei, dat Paus Johannes be sloten heeft op dit Consistorie 23 Oosi Duitsland en Hongarije In Oost-Duitsland en Hongarije zijn gisteren verkiezingen gehouden voor het parlement en de gemeente raden. In beide landen bestond slechts één kieslijst met kandidaten die door de partijleiding waren uit gezocht. De uitslagen worden van daag bekendgemaakt. Volgens radio Boedapest had vol gens een voorlopige telling meer 98 procent van de 6llt miljoen stem gerechtigden in Hongarije zijn stem uitgebracht. Voor Oost-Duitsland zou het zijn: 97,6 procent van de on geveer twaalf miljoen. Buitenlandse journalisten zijn gis teren in Boedapest groepsgewijze, onder aanvoering van een functiona ris van het ministerie van Buiten- Alle soorten „UBlCA"-f*ATR ASSEN uit voorraad leverbaar, bij: N.V. TEXTIELHANDEL ADR. VAN OOY Jr. BREESTRAAT 39 LEIDEN (Advertentie) landse Zaken, in de gelegenheid ge steld stemlokalen te bezoeken. De groep waartoe een correspon dent van United Press International behoorde, werd naar een stemlokaal in de wijk Boeda gebracht. Geduren de de tijd dat de buitenlandse jour nalisten daar waren, gingen alle kie zers, zonder uitzondering, de met witte „vredesduiven" versierde stemhokjes binnen Aan die kiezers die niet van plan leken te zijn de hokjes te gebruiken, werd beleefd verteld door de voorzitter van het stemlokaal, dat zij in het hokje ,,in het geheim" stemmen moesten Maar de correspondent van DPI zag een totaal ander beeld toen hij later „niet-officieel" een blik kon werpen in een ander stemlokaal In een periode van ongeveer twin tig minuten gingen hier slechts vier van de ongeveer vijftig kiezers het hokje binnen Alle anderen staken hun stembiljet in de envelop ten aanschouwen van de kiescommissie en stemden daardoor zonder meer voorNiemand kreeg te horen dat hij het hokje moest gebruiken. Dit gedrag van de kiezers (en van de kiesdbmmissie) was volledig in overeenstemming met de door vele Hongaren geuite mening dat het, met het oog op represailles, mis schien maar veiliger was om de stemhokjes niet te gebruiken, doch duidelijk voor te stemmen door de biljetten meteen weer in te leveren. De strijd op Cuba Bij een overval van aanhangers van de opstandelingenleider Fidel Castro op een konvooi vrachtauto's zijn zaterdag vijftig opstandelingen gedood. Dit werd bekendgemaakt in een communiqué van het Cubaanse leger. De opstandelingen hadden een deel van de weg opgeblazen, maar dit kon spoedig worden hersteld. Intussen meldden de opstandelin gen, dat duizend militairen van een regeringsgarnizoen in het noord-oos ten van de grotendeel door hen be heerste provincie Oriente zich heb ben overgegeven. Vijftig van hen waren gewond. Propagandaspeech voor een uitgemaakte zaak Zondag, zijn in geheel Hongarije verkiezingen gehouden. De Hongaarse premier dr. Ferenc Muennich hield, kort voor de verkiezingen, nog een propagan da-rede in de Hongaarse stad Slsekesfehervar. nieuwe kardinalen te benoemen, waardoor het college van kardina len weer 70 man sterk zal zijn. De kerkvorsten, die op 15 decem ber tot kardinaal gecreëerd zullen worden, zijn. Giovanni Battista Mon- tini, aartsbisschop van Milaan (61). José Bueno Y Monreal, aartsbisschop van Sevilla (54), Antonio Maria Bar- bieri, aartsbisschop van Montevideo (66), José Garibi Y Rivera, aartsbis schop van Guadalajara (Mexico) 69 jaar. Amleto Cicognani, die al 25 jaar apostolisch gedelegeerde in de V.S. Hij is een broer van kardinaal Aetano Cicognani, die prefect van de congregatie der riten is. Domenico Tardini, staatssecretaris. William Godfrey, aartsbisschop van Westmin ster (69). Richard Cushing, aartsbis schop van Boston ,63). John O'Hara ;sbisschop van Philadelphia (70). Julius Dopfner, bisschop van Berlijn (49), Franciscus Koenig, aartsbis schop van Wenen v53). Giovanni Ur- bani, de pas benoemde patriarch van Venetië (58). Pau] Marie Richaud, aartsbisschop van Bordeaux (71), Al fonso Castaldo, aartsbisschop van Napels (67). Paolo Giobbe, aposto lisch nuntius in Nederland. Fernando Cento, apostolisch nuntius in Portu gal (75). Guiseppa Fietta, aposto lisch nuntius in Italië (75). Carlo Chiarlo, voormalig apostolisch nun tius in Brazilië. Carlo Confalonieri, secretaris van de congregatie voor de seminaries. Francesco Bracci, secre taris van de congregatie van de Heilige Sacramenten. Francesco Ro- berti, secretaris van het concilie, André Juliën, deken van de Rota. Alberto di Jorio, secretaris van het college van kardinalen. Het H. College telt thans 75 leden: 29 Italianen en 46 anderen. De ge middelde leeftijd voor zover bekend, is nu 70 jaar, tegenover een gemid delde leeftijd van 73 vóór de nieuwe benoemingen. De jongste nieuwe kardinaal is mgr Döpfner van Ber lijn; de oudste is de pauselijke inter nuntius te Den Haag, mgr Paolo Giobbe, 78 jaar. Paus Johannes doorbrak hiermee een traditie van 400 jaar. Paus Sixtus V, die in 1590 over leed, breidde het toenmalige college van kardinalen uit tot 70 man en sindsdien heeft men dit aantal als het maximum beschouwd. Voor het eerst sinds 43 jaar maken nu ook twee broers deel uit van het college. Het zijn Amleto en Gaetano Cicognani. Zoals gemeld is zal de benoeming van de nieuwe kardinalen op het ko mende consistorie officieel worden bekrachtigd. Dit consistorie begint op 15 decem ber met een geheime zitting. De don derdag daarop wordt een openbare zitting gehouden waarop paus Johan nes de nieuwe kardinalen de kardi naalshoed zal uitreiken. De Paus maakte latei bekend, dat hij mgr. Domenico Tardini, die pro staatssecretaris van het Vaticaan was, benoemd heeft tot staatssecre taris. Hoewel de Paus mgr Tardini niet speciaal noemde als kandidaat voor de kardinaalshoed, wordt in Vati caanse kringen aangenomen, dat de bekendmaking inhoudt, dat mgr. Tardini op het komende consistorie tot kardinaal gecreëerd zal worden, daar de staatssecretarissen, krachtens de traditie, tot nu toe altijd de kar dinaalshoed hebben gedragen. Ontvoerde predikant kon niet betalen Alberto Castello, een 71-jarige ge pensioneerde Amerikaanse evangeli sche predikant van Siciliaanse af komst, is vorige week op Sicilië ont voerd, doch zondag weer vrijgelaten. Zijn ontvoerders hadden een los prijs van vijf miljoen lire (ongeveer dertigduizend gulden) gevra; maar de predikant die moet leven van een pensioen van negentig dol lar in de maand, kon dit bedrag niet opbrengen. De ontvoerders waren waarschijnlijk misleid door de grote Amerikaanse auto, die de oud-predi kant bij zijn terugkeer naar Sicilië drie maanden geleden, had meegeno men. Castello, verzwakt en geschokt door zijn belevenissen, zei dat hij zijn plan om zijn laatste jaren in zijn Siciliaanse geboortedorp, Menfi, door te brengen, had laten varen. „Ik zal met de eerste boot naar New York teruggaan", verklaarde hij. In zijn paleis te Brussel heeft Boudewijn, koning der Belgen, de Belgische pater Pire, die de nobelprijs voor de vrede 1958 heeft gewonnen, in audiëntie ontvangen. De foto geeft een beeld van deze ontvangst. Vrijhandelszone in de knel Een officiële Britse woordvoerder heeft zondagavond te Parijs ver klaard, dat Groot-Brittannië de on derhandelingen over de vrijhandels- zóne, die woensdag a.s. te Parijs zou den worden hervat, voor „onbepaal de tijd" heeft uitgesteld. Hij voegde hieraan toe, dat dit be sluit het gevolg is van de „duistere en buitengewoon ontmoedigende toe stand, welke is ontstaan na een ver leden week door de Franse minister van voorlichting Soustelle afgelegde verklaring, dat het Britse voorstel r de voorgenomen vrijhandels- zóne onaanvaardbaar leek". De woordvoerder vertelaarde ver der, dat de Britse „paymaster gene ral" Maudling, die voorzitter is van de zeventien-landencommissie op mi nisterieel niveau, die de besprekin gen over de vrijhandelszone meer dan een jaar heeft geleid, besloten heeft deze week niet naar Parijs te rug te keren. PRINSES IRENE IN OOSTENRIJK. Prinses Irene is zaterdag in Inns- briick aangekomen. Zij werd ont vangen door de voorzitter van de Oostenrijkse skivereniging, dr. Otto Lorenz, en naar Kufstein gebracht waar zij de oudste skifabriek van Oostenrijk bezichtigde. Zij vertrok daarop voor een vakantie van twee dagen naar het gebied van de Weis- sensee. komende 24 uur zullen de vorstkan- sen afnemen. Voorts zal er over het algemeen veel bewolking blijven, terwijl een iets in kracht toenemende oostelijke wind continentale lucht uit Duitsland zal aanvoeren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Afnemende vorstkansen Gedurende het weekeinde trok een in omvang toenemend hogedrukge- bied van de Azoren naar Zuid-Zwe den. Het centrum passeerde ons land met een luchtdruk van ongeveer 1030 mb. Intussen is de druk gestegen tot boven 1035 mb. In het hoge drukge- bied kwam aanvankelijk weinig be wolking voor, waardoor in de nacht van zaterdag op zondag bijna over al lichte vorst optrad. Er vormde zich ook op uitgebreide schaal mist. In de nacht van zondag op maandag was de vorst beperkt tot enkele plaatsen, oihdat wolkenvelden een sterke af koeling beletten. De mist was bovendien minder al gemeen dan de voorgaande nacht. Om het hogedrukgebied, dat ook in de hogere luchtlagen goed ontwik keld is, lopen depressies over IJsland naar Spitsbergen en vandaar naar Nova Zembla. Deze depressie tasten het hogedrukgebied niet aan, maar veroorzaken wel een verder ver plaatsing ervan naar het oosten. De (Geldig van maandagavond tot dinsdavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OOSTELIJKE WIND. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Vannacht en mor genochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind en over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. 18 Nov. zon op 08.04; onder 16.46; maan op 13.33; onder Eerste kwartier 05.59. Hoogwaterstanden 18 Nov. v.m, 8.15; n.m. 8.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer HELSINKI onbewolkt STOCKHOLM OSLO mist KOPENHAGEN geheel bew. ABERDEEN onbewolkt LONDEN mist AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS temp. 1 C. onbewolkt geheel bew. mist half bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. onbewolkt half bew. onbewolkt regen onbewolkt Korreltje Een goede naam, behoudt ook in het duister zijn plaats. Engels spreekwoord.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1