Victoria. GEEN ALGEMENE REGEL VOOR DE SPIJTOPTANTEN k Regering beantwoordt „kernenergie-nota" van de Tweede Kamer „DE 37" KUNNEN NIET NAAR NEDERLAND TERUGKEREN Breuk in Amsterdamse studenten-civitas MINISTER SAMKALDEN ANTWOORDT: Veel lof in Kamer voor min. Klompé VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 9 Nederlands achterstand op nucleair gebied moet men niet te somber zien'' De op 3 juli 1957 door de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer aangeboden nota inzake de kernenergie was in het bijzon der gewijd aan de toepassing van de kernenergie ten behoeve van de elek- triciteitsvoorziennig. De minister had zich in deze nota beperkt tot het aspect van de elektriciteitsvoorziening, omdat hij deze toepassing van de kernenergie van primaire betekenis acht en omdat slechts het gebruik van kernenergie ten behoeve van de elektriciteitsproduktie reeds praktische perspectieven biedt. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer wer den ook andere aspecten van de kernenergetische ontwikkeling ter sprake gebracht. De regering is daarom thans ook op andere aspecten van de kern energie ingegaan. REGERING HOUDT EEN TOEZIEND OOG Het standpunt van de regering is dat in het algemeen in ons land de taak van de overheid zich beperkt tot het stimuleren, ondersteunen en coördineren van de activiteiten der i verschillende maatschappelijke groe peringen, en het waar nodig stellen van regelen. Ook op het ge bied van de kernenergie ziet de re gering geen noodzaak tot verder gaande bemoeiingen, gezien de ge bleken bereidheid der betrokken groeperingen om de nodige activi teiten te ontplooien. De achterstand van Nederland op nucleair gebied moet niet te somber worden gezien. Uiteraard kan Neder land niet zo volledig aan deze ont wikkeling deelnemen als b.v. de Ver enigde Staten en Engeland. Dit is mede de reden dat de regering streeft naar zo intensief mogelijke interna tionale samenwerking. Reactorcentrum Nederland De regering verwacht, dat het reac torcentrum Nederland een belangrij ke en centrale plaats zal innemen bij de ontwikkeling van de praktische toepassing van de kernenergie in ons land. Het blijft het streven van de rege ring het R.C.N. op zijn specifieke ge bied dat is het verkrijgen van kennis en ervaring met betrekking tot reactoren en hun toepassingen tot een krachtig centraal orgaan te doen uitgroeien, dat over een zoda nige kennis en ervaring beschikt dat allen, die straks reactoren of onder delen daarvan zullen ontwerpen, bouwen of gebruiken vanzelfspre kend het R.C.N. zullen inschakelen. De bouw van de te Petten te plaat sen hoge flux-reactor van het R.C.N. kan begin 1959 gereed zijn. Voor I960 wordt gerekend met een personeels bezetting van 300 a 350 man, waar van 80 a 90 academici. Het R.C.N. heeft zich bij gebrek aan middelen tot de minister van economische zaken gewend voor een verhoging van de kapitaalbijdrage van de staat met 14 miljoen. Daar bij is het aanbod gedaan dat het aan tal regeringsvertegenwoordigers in het bestuur met twee zal worden ver meerderd. De regering heeft besloten, aan het verzoek van het R.C.N. te voldoen. Onze energiesituatie De energiesituatie van West-Euro pa, en die van Nederland in het bij zonder, dwingt tot een krachtige be vordering van de toepassing van kernsplijting voor de energievoorzie ning. Reeds nu moet Nederland de helft van de grondstoffen voor zijn energiebehoefte importeren. De ontginning van nieuwe mijnvel- den en de voortschrijdende mecha nisatie in de steenkolendelving zul len, aldus de minister, de ramingen van de Nederlandse steenkoolproduk- tie tot 1975 slechts in geringe m^te beïnvloeden. Het duurt immers S i minste 15 jaar advorens een nieuwe mijn een enigszins redelijke produk- tie geeft, terwijl tegenover de pro ductieverhoging door grotere mecha nisatie, de slechtere exploitatiemoge lijkheid van oudere mijnen staat. Voorspellingen ten aanzien van de aardolie- en aardgaswinning zijn moeilijk te doen. Ook indien het energieverbruik minder zou toenemen dan in de nota wordt voorzien, zal, aldus de minis ter van Economische Zaken, de im portbehoefte aan energie-grondstof fen nog altijd zo groot zijn dat op richting van kernenergiecentrales aanbeveling verdient. De kostprijs verhouding tussen de conventionele- en de kernenergeti sche elektriciteitcentrales zal naar verwacht wordt niet ongunstig worden beïnvloed door verdere tech nische ontwikkeling. Van bepaalde zijde in Engeland verwacht men zelfs dat de kernener getische elektriciteitsopwekking in 1962 goedkoper zal zijn dan die met conventionele middelen. Een adviescommissie van de elek triciteitsbedrijven maakt éen studie van de exploitatiegegevens van en kele voor de eerste Nederlandse kern energiecentrale in aanmerking ko mende types. De toepassing van de kernenergie zal, aangezien er van uit wordt ge gaan, dat economische elektriciteits produktie wordt verkregen, niet tot tariefverhoging behoeven te leiden. Risico-spreiding De risico's bij de exploitatie van kernenergiecentrales zijn vooral ge legen in de onzekerheid over de technische levensduur der centrales en in de kans op storingen. De aard der. risico's maakt het ge wenst, deze zoveel mogelijk te sprei den. Mede naar aanleiding van de resultaten van de studie van boven genoemde adviescommissie hebben de elektriciteitsbedrijven overeenstem ming bereikt over het navolgende. Door de Provinciale Noordbrabant- so Electriciteits Maatschappij zal zo mogelijk en op zekere voorwaar den nabij Geertruidenberg een kernenergiecentrale worden gebouwd. Ook Engeland richt zich meer en meer op de energievoorziening door middel van kernsplitsing. Deze foto geeft een beeld van de Chapelcross- kern-energie-centrale te Annan in het Engelse graafschap Dumfries shire. De vier reactoren van dit cen trum, het tweede van Engeland, zijn gelijk aan die van Calder Hall, Enge- lands eerste atoom-centrale. Het werk aan Chapelcross is begonnen in november 1955. Men verwacht niet dat de eerste reactor voor 1959 in ge bruik zal komen. POLITIE SCHOOT OP WILDE- JONGE) MAN. Te Steen wijk is gisteravond even voor zeven uur de jongeman A. J. die zicht verzette bij zijn arrestatie door een schot van een der politiemensen in het been getroffen. J. is naar het ziekenhuis te Heerenveen overge bracht. J. vertoefde ten huize van zijn meisje, mej. V., waar een hooglopen de ruzie ontstond. De familie waar schuwde de politie, waarna J. verzet pleegde en de politie bedreigde. Minister van Justitie Samkalden heeft gisteren in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden gezegd, dat hij er niets voor voelt een nieuwe golf van repatrianten over Nederland te doen uitstorten. Hij is dan ook niet bereid de spijtoptanten, dit wil zeg gen een aparte groep Indonesiërs, in Nederland toe te laten. Wel wil hij na een zorgvuldige keuze een beperkt aantal Indonesiërs toelaten. De minister voerde sterke argu menten aan. Meer dan 9000 Indone sische staatsburgers hebben na de souvereiniteitsoverdracht geopteerd voor het staatsburgerschap, ook al omdat de Nederlandse gezagsdragers daar het advies toe gaven. Dit zijn met de gezinnen mee ongeveer 28.000 mensen. Ongeveer 2000 van hen zijn naar Nederland gekomen. Bij het navolgen van de wensen van de KVP- en AR-fractie die nog in een motie omschreven zouden worden zou er een volksverhui zing van 30.000 zielen ontstaan. De regering zou hen arbeid moeten ver schaffen, het vervoer en de huisves ting moeten bekostigen. Maar al dus de minister als we de spijtop tanten toelaten ,dan komen daar weer ongeveer zeventig-duizend ge lijk te stellen personen voor in aan merking, laat staan allen, die door huwelijk of anderszins op een of an dere wijze met Nederland verbonden zijn. Indien men aan de spijtoptan ten dit privilege zou schenken, doet men onrecht aan de vele duizenden, die om een of andere reden nog méér recht hebben zich in Nederland te vestigen. Daarom aldus de minister kan men geen algemene regel voor de spijtoptanten in het le ven roepen; men kan slechts een selectie toepassen om naar gezond verstand zoveel mo gelijk noodgevallen te helpen. Hij stelde vóór dit vraagstuk in behandeling te nemen met de Kamercommissies en de betrok ken ministers. Geen precedent. Vervolgens sprak de minister over de 37 verstekelingen. Zijn oordeel luidde: zij kunnen niet naar Neder land terugkeren. Hij gaf voor de muisstil luisterende Kamerleden en het publiek op de overbezette tribu nen een uiteenzetting van de om zwaai van de regering ten aanzien van deze 37. Men had hem gevraagd, waarom de regering nu ineens de 37 in Nieuw Guinea aan land zette, was dit dan ook geen Nederlands grond gebied. Zijn antwoord luidde in het kort: de 37 waren door de actie, die rond hen was gevoerd in ge vaar gebracht, niet in het minst door het feit, dat zij het bemid delingsvoorstel van de president van de Haagse rechtbank hadden aanvaard. Het risico dat in Indo nesië vergeldings-maatregelen zouden volgen is aanzienlijk ver groot. Deze toelating in Nieuw Guinea mag, aldus de minister, zeker niet ge zien worden als een andere vesti- SUIKER SYMBOLISEERT DE ZOETE BAND Een goede driehonderd personen hebben gevolg gege ven aan de uitnodiging van de gevolmachtigde minister van Suriname, mr H. Pos, en mevTouw Pos voor een ontvangst in hotel „Wittebrug" in Den Haag om hun op wachting te maken bij de nieuwe Surinaamse premier, mr S. D. Emanuels. Behalve minister-president dr W. Drees en verschillende ministers waren ook de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal aanwe zig onder de talrijke autoriteiten. De chef-kok van „De Wittebrug" had voor deze bijzondere gelegenheid nit suiker een Ridderzaal getoverd, welke hier door mr en mevr. Pos (links) en mr Emanuels wordt bewonderd. gingspolitiek in Nieuw Guinea. Het is géén precedent. Men kan aanvoeren, dat de rege ring opportuun is geweest, schijnbaar de weg van de minste weerstand heeft gekozen door de verstekelingen dan maar in Nieuw Guinea aan wal te zetten, maar niets is minder waar. De regering kan door de gevoerde actie haar inzicht niet laten beïn vloeden en zij moest ook bij de in terpellatie van mej. Ten Broecke Hoekstra uiterst voorzichtig zijn in haar antwoorden om -de moeilijkhe den voor de 37 niet nog te vergroten. Men kan dan ook niet.zeggen, dat de regering door de knieën is gegaan voor het schikkingsvoorstel van de president van de Haagse rechtbank. De betreffende Indonesiërs kunnen toch nog naar Indonesië terugkeren. Onder hen zo deeldt de minister ook mede zijn jongemannen, die verklaarden niet in dienst te willen in Indonesië. Alleen om het deze 37 niet moeilijker te maken heb ik des tijds deze zaken onberoerd gelaten. Nu zij in Nieuw Guinea in veiligheid zijn kan ik met dit alles voor de dag komen. In tweede instantie zal er dinsdag middag aanstaande opnieuw over „de zeven en dertig" gesproken worden. SPOED MET VOETBAL-TOTO Minister Samkalden heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat hij haast zal maken met het wetsont werp voor de voetbaltoto. Hij vroeg ook de Kamerleden haast te maken. Bij het gesprek over de gerepa- trieerden was de Kamer gisteravond vol lof over het werk van de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr Klompé. .,Zij heeft in de jaren achter ons en vooral in de verstreken maan den zeer bijzondere aandacht besteed aan de gerepatrieerdenzorg". Men wees er op, dat de minister organi satorisch een prestatie heeft geleverd, waarop de minister en degenen, die haar terzijde hebben gestaan met vol doening kunnen neerzien. De heer Fokkema (AR) formuleer de het zo en hij werd terzijde ge staan door de heer De Graaf (KVP) en mevr. HeeromaMeilink (PvdA). De heer De Graaf sprak ook met lof over het particulier initiatief dat in deze was ontwikkeld. Mevr. Heero ma herinnerde er aan. dat de minister zich steeds persoonlijk op de hoogte stelde by aankomst en onderbren ging van de gerepatrieerden. Aldus spraken ook mej. Ten Broecke Hoek stra en de heer Van der Wetering (CHU). De heer De Graaf vroeg nog om het verblijf van de gerepatrieerden in de contractpensions zo kort mo gelijk te doen zijn en vroeg bijzon dere aandacht voor de terugbetaling van de Rijksvoorschotten, die gege ven werden voor de betaling van de overtocht en de aankoop van meu bilair. De heer Fokkema vroeg wat deze begrotingspost voor Maatschappelijk Werk betekent; „voor de reis van enkele Ambonezen naar Nieuw Gui nea". Is dit bedoeld als een experi ment? Mevr. Heeroma vroeg in welk pro ject deze Ambonezen tewerk gesteld zullen worden en om hoeveel perso nen het hier gaat DR DREES ONTVANGT ZIJN BOEK De minister-president, dr W. Drees, die onlangs aan een persdiner mede deling deed van de te verwachten uitgave van door hem geschreven memoires uit de bezettingstijd heeft vanochtend het eerste exemplaar ont vangen uit handen van de weten schappelijk uitgever dr H. J. Prakke, privaat-docent in de publicistiek aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Het boek bevat tal van persoon- 1 ke herinneringen aan bezetting en verzet. Dit persoonlijke accent brengt met zich, dat unieke, nog niet beken de voorvallen, in het lk'.t komen. Deze memoires, in milde toon ge schreven, zijn verlucht met verschei dene foto's, ook van documenten. Marine opkomstcentrum van Voorschoten naar Hilversum Door het overbrengen van het Ma rine-opkomstcentrum van Voorscho ten naar het opleidingskamp te Hil versum denkt minister Staf een flin ke besparing te bereiken in de gel den die jaarlijks aan de Marine wor den besteed. In een nota aan de Twee de Kamer deelt de minister van oor log en marine dit mee. De minister voelt niets voor over plaatsing naar Vlissingen. Evenmin ziet hij iets in het plan om de ver schillende keuringscentra van Lucht-, Land- en Zeemacht tot een centrum samen te voegen, daar de onderlinge verschillen in keuring van de drie on derdelen der krijgsmacht zeer ver schillend van aard zijn. Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid (Advertentie) St. Thomas'' trekt zich terug Het bestuur van de Amsterdamse Ka tholieke Studentenvereniging „Sanc- tus Thomas Aquinas" heeft een brief gericht tot de A.S.V.A., waarin het zegt: „Kennis genomen hebbende van het besluit, genomen in de A.S.V.A.-ledenraadsvergadering van 12 november 1958, tot handhaving van blijvende materiële en morele steun van de A.S.V.A. aan Propria Cures, zich accoord verklarende met het standpunt van die leden van de A.S.V.A.-ledenraad, zich noemende „katholieke fractie" van oordeel te zijn „dat de A.S.V.A. door ignoreren van genoemd principieel standpunt haar positie als algemene studenten vereniging Amsterdam, waaraan iede re student ongeacht zijn levensover tuiging zijn medewerking moet kun nen verlenen, heeft ondergraven en meent, dat op deze principiële gron den het voor de Katholieke Studen ten-vereniging „Sanctus Thomas Drie Kruisheren in België gewond Op weg van het klooster van de Paters Kruisheren in het Limburgse Neeritter naar Maaseik in België is gistermorgen een auto, bestuurd door rector A. Hogema van het klooster der paters Kruisheren te Wuppertal, waarin ook prior Wijnakker van het klooster in St. Agatha en pater Die ben uit het klooster in Maaseik wa ren gezeten, tegen een muurtje van een tuin vlak voor Maaseik gebotst. De bestuurder is waarschijnlijk door de mist misleid. Bij de botsing werden de inzitten den ernstig gewond. Rector Hogema liep een ernstige dubbele beenbreuk op en een shock benevens een kaak- fractuur en talrijke kneuzingen; prior Wijnakker een schedelbasis- fractuur en pater Dieben een zware hoofdwonde, terwijl een van zijn be nen op twee plaatsen werd verbrij zeld. Alle drie de paters zijn in het zie kenhuis te Maaseik opgenomen. Er bestaat geen direct levensgevaar. De auto werd aan de voorzijde volkomen vernield. („Maasbode") Na een aanrijding met een bromfiets is gisteren de ruim 50-ja- rige gehuwde wielrijder P. Hester uit de Wijk (Dr.) in het ziekenhuis te Meppel aan zijn verwondingen over leden. Aquinas" onmogelijk is geworden de A.S.V.A. als vertegenwoordigend voor alle Amsterdamse studenten te blijven erkennen". Het bestuur stelt dat zijn vertrou wen in de A.S.V.A. door voorbijgaan aan dit principiële standpunt zodanig is geschokt, dat het meent alle ban den met de A.S.V.A. te moeten ver breken. Het bestuur betreurt dit ten zeer ste en hoopt dat de civitas-gedachte zo al niet vanuit de A.S.V.A.-leden- raad, dan wel vanuit andere univer sitaire gemeenschapsbelangen tot nieuw leven gebracht zal worden. Het bestuur is te allen tijde bereid hier zijn medewerking aan te verlenen. SCHERPERE VERVOLGING PORNOGRAFIE Vorige week heeft mr Van Doorn (KVP) in de Tweede Kamer vragen gesteld over vervolging van de por nografie en minister Samkalden heeft gisteren toegezegd dat een meer ac tief vervolgingsbeleid zal worden ge voerd. De minister memoreerde dat er in 1956 25 veroordelingen waren tegen pornografie en in 1957 33. Trouwen voor 'n huis De heer Kikkert (CH) voerde be zwaren aan tegen het feit, dat be paalde bevolkingsgroepen voordelen ondervinden van de regeling woon ruimteverdeling. Gehuwde mannen krijgen n.l. voorrang bij de toewij zing. Veel katholieken, die het ker kelijk huwelijk alléén als wettig zien, maken hiervan gebruik door alvast voor de wet in het huwelijk te tre den en met het kerkelijk huwelijk te wachten tot zy een woning krij gen toegewezen. Protestanten erken nen het wettelijk huwelijk en som migen van hen voelen het als een achterstelling, dat zij deze methode niet kunnen volgen. DE 37 VERSTEKELINGEN DOOR KON. MARINE OVERGENOMEN Vrijdagochtend om zes uur plaat selijke tijd zijn de 37 verstekelingen in de Arafurazee (ten zuidwesten van Nederlands Nieuw-Guinea) van het m.s. „Johan van Oldebarnevelt" door Hr Ms ofcnemings vaartuig „Luy- mes" overgenomen. Zij zullen door de Koninklijke Marine in Merauke aan land worden gebracht, alwaar zij aan de zorgen van het gouverne ment van Nederlands Nieuw-Guinea worden toevertrouwd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9