GESCHENKEN GEIJER nieuw licht op inbraak te Voorhout VgIJDAG 14 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De Maria-parochie te Lisse nam afscheid van pastoor Staadegaard „Zijn werken werd beloond" De parochie van „Maria Onbevlekt Ontvangen" te Lisse heeft gisteren op waardige wijze afscheid genomen van haar herder en bouwpastoor, de zeer- eerw. heer Staadegaard. Toen pastoor Staadegaard om 7.15 uur de mooie zaal van „Mariënburg" binnentrad was de zaal gevuld met besturen van verenigingen en van de genodigden. Namens het organiserend comité sprak de heer Ligtvoet een kort woord van welkom. Hij deelde de aanwezigen mede, dat wij de pastoor niet zaïllen uitluiden met de volle klanken van de klok van de Agathakerk, maar op beschei dener manier, zoals ihet klingelen van onze Mariakerklok. Namens het kerkbestuur sprak de heer Akerboom een kort woord van dank voor al het gen de pastoor in de loop van deze jaren, maar vooral in de moeilijke ja ren rond 1950'53 in het belang van de parochie gedaan heeft. Deze zomer, toen de pastoor 25 jaar priester was, had spr. de pastoor nog, namens de göhele parochie, vele vruchtbare jaren in Lisse toegewenst en nu gaat hij ons onverwachts verlaten. Hij felici teerde de St. Liduinaparoohie uit Den Haag met de benoeming van een pas toor, die zich op zo- perfecte wijze tijdens de moeilijke 'beginjaren van een pas opgerichte parochie wist te handhaven. Hij dankte de pastoor voor het vele nuttige werk, dat door hem in deze jaren is verzet en voor al hetgeen wat door zijn toedoen tot op heden tot stand is gekomen. Na mens het kerkbestuur overhandigde de heer Akerboom een enveloppe met inhoud. Grote waardering. Nog meer sprekers namen het woord. Hun toespraken werden aan een geschakeld met mooie liederen, gezongen door het parochie jongens koor o.l.v. directeur v. Wicheren. Oud-wethouder Lefeber hield eveneens een kort afscheidswoord. In de jaren van zijn wethouderschap, heeft hij vele uurtjes met pastoor Staadegaard gepraat om alles in orde te krijgen om tot de bouw van de Ma- riakerk te kunnen komen. De heer Lefeber sprak mede namens oud-wet houder Tibboel, die ook tegenwoor dig was. Als voorzitter van het Inter-paro- chiëel Centrum ontving de pastoor een brief van dr. v. Beek, die wegens werkzaamheden elders verhinderd was aanwezig te zijn. Deze brief werd aan de genodigden bij monde v. "d. heer Ligtvoet voorgelezen. Namens het Armbestuur sprak de heer Van Berkel een afscheidswoord. Hij dankte Paspoor Staadegaard voor het vele werk, door hem verricht. ..Ook wanneer het werk in spook ge stalte op U afkwam" aldus dhr v. Ber kel", schrok U er niet van terug net zo lang door te gaat, totdat alles ge noegzaam geregeld was". Ook hij overhandigde de pastoor een geschenk onder couvert. Het parochie-cadeau. Namens de gehele parochie sprak de heer v. Wicheren. Hij schonk de pastoor een ameublement als blijk van dank en waardering voor zijn priesteriijke-ambtsvervulling en zijn menselijke eenvoud en plichtsbetrach ting. „Ook al bent u ver van ons ver wijderd wij zullen trachten, de weg te bewandelen, die u ons hebt voor gehouden. Wanneer u in Den Haag vermoeid thuiskomt, zet u zich dan rustig neer in een stoel, geschonken door hen, die u achterliet en denkt daarbij aan het bescheiden Lisse". Als hoofd van de jongensschool dankte de heer Strik pastoor Staade gaard voor de vele godsdienstlessen, die hij de schoolgaande jeugd heeft De heer Akerboom, voorzitter van het kerkbestuur, drukt pastoor Staa degaard tot afscheid de hand. gegeven. Ook namens de „Bond van het Gezin", waarvan de pastoor G.A. was, sprak de heer Strik een kort woord van dank. „Nooit was U iets te veel en zelfs wanneer er in het voor- en najaar 4 5 5 avonden per week mee gemoeid waren, was u pre sent". aldus de heer Strik. Ook hier bij weer de bekende enveloppe met inhoud. Scholenbouw gememoreerd. Na een „Avé Maria", gezongen door de jeugdige solist, George de Vink. kreeg de heer Salman het woord na mens de KAB en „St. Deus Dedit". Van laatst genoemde vereniging, afd. Lisserbroek, is de pastoor menig jaar G.A. geweest. Vooral Lisserbroek is de pastoor veel dank verschuldigd mede dank zij de school, die naast de Mariakerk werd gebouwd door de zorgen van bouwpastoor Staadegaard aldus spr. Namens beide verenigingen mocht pastoor Staadegaard enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. Als blijk van waardering bood mevr. Bielen, namens de ,3- Familie" een eetservies aan. Ook de koster bood de pastoor een herinnering aan, in de vorm van een ficus. Pastoor v. Zuylen, destijds pastoor van de Agathaparochie, vond de keu ze van de bisschop in 1950 om kape laan Staadegaard tot bouwpastoor te benoemen, een zeer goede. Met span ning heeft hij destijds het werk van pastoor Staadegaard gadegeslagen Het resultaat van dit vele werk werd beloond met een bloeiende parochie. De fijne samenwerking zal altijd als een prettige herinnering achter blij ven. Het zangkoor wilde niet achter blijven en uit handen van de heer P. Turk mocht de pastoor opnieuw een enveloppe in ontvangst nemen. Ook namens de misdienaars en acolythen werd de pastoor een cadeau aange boden. Dankwoord van pastoor. Nadat alle verenigingen hun ca- deaux en gelukwensen voor de toe komst hadden aangeboden, dankte de scheidende pastoor voor alles, wat de parochianen hadden bijgedragen in het belang van hun kerk. „Veilig kan ik mijn parochie toevertrouwen aan mijn opvolgei en aan de parochia nen zoals zij hier zitten. Mij werk is hier gedaan en kan ik er met een ge rust hart een streep onder zetten" aldus de pastoor. Het bleek hem niet mogelijk alle instanties afzonderlijk te bedanken. „Gaarne zal ik gebruik maken van het mooie parochiege schenk, waarvan niet alleen ik, maar ook mijn 3 kapelaans kunnen profi teren". Pastoor Staadegaard hoopte, dat de Mariaparochie steeds moge blijven groeien en bloeien, zoals het tot heden steeds voorwaarts is ge gaan. Er is nog geen nieuw licht geval len op de inbraak in het gemeente huis van Voorhout. Zoals men weet, was het hart van Voorhout gister nacht het werkterrein van een nieuwsgierige vandaal, die de bu reaus op alle afdelingen openbrak. Er werd niet meer dan f 2.50 ver mist maar de schade, die de nachte lijke bezoeker heeft veroorzaakt, be loopt wel enkele honderden guldens. Foto: Een van de bureaus, waarvan de laden met een breekijzer werden uitgebogen. VOORHOUT Geboren: Elisabeth A. M., d. v. C. A. van Noort en H. M. Ruijgrok. Francina W., d. v. N. Timmers en T. Tates. Theodorus H. P., z. v. J. L. van Wieringen en C. C. van der Ploeg. Ondertrouwd: A. Uithoven 24 j. en H. Stoof 23 j. Getrouwd: M. J. van Rooden 27 j. (Hillegom) en E. W. M. van Steijn LEIDERDORP Geboren: Arnoldus Teunis z. C. J. A. Filippo en B. Smitt. Getrouwd: Cornelis Hoogeboom 24 j. en Johanna Klazina Das 24 j. Arie Poldervaart 26 j. en Anna Maria Wilhelmina van Dalen 21 j. Niet te diep in de glaasjes kijken, jury In Krasnapolsky te Amsterdam wordt een nationale cocktailcompetitie gehouden. Het is dit jaar voor de achtste maal, dat deze wedstrijd in het „roeren en schud den" plaatsvindt. Foto: een der juryleden keurt de cocktails Hoge gasten in diepe gepeinzen verzonken In de Dierentuin te Den Haag vond gisteren de officiële opening plaats van de Landbouw-Onderwijs-dag. V.l. n.r. secr.-generaal van het ministerie Landb., Visserij en Voedselvoorziening, mr J. H. Patijn, en minister dr ir A. Vondeling, minister van Landbouw, Visserij én Voedselvoorziening, die de officiële opening verrichtte. NUTTIGE JEUGDBOEKEN ROMANS VULPENHOUDERS KERSTGROEPEN EN STALLEN BOTERMARKT 26 LEIDEN LTB van Zoeterwoude vierde jaarlijkse Oogstdankdag Het oude vroom gebruik van de boeren om op de drie dagen voor 's He ren Hemelvaart, de Kruisdagen, onder de H. Mis met de priester te bidden van alle rampen beschermd te blijven en te vragen om de weldaden van Gods barmhartigheid, om de vruchtbaarheid van de aarde om daarna in processie door het veld te trekken onder het zingen van de litanie van alle Heiligen, deze beleving is in de laatste decennia steeds meer achteruitge gaan. Daarentegen wordt in onze tijd de plicht van dankbaarheid wel goed begrepen, want ieder jaar, als de vruchten van het land zijn binnengehaald en het vee naar de stal is gebracht, houdt de Land- en Tuinbouwbond een Oogstdankdag. Zonder ernstige reden verzuimt geen enkele boer of boerin op die dag in de vroege morgen de plechtige H. Mis uit dankbaarheid bij te wonen. Dan worden de vruchten der aarde, voor de armen gegeven, tot voor het altaar gebracht en treedt de celebrant naar voren om daarover de ge beden, die de Kerk daarvoor g.eeft, uit te spreken. gen, die zich geroepen voelt, zeggen, dat het een dwaasheid is, waardoor zo'n roeping gesmoord wordt komt dat, omdat men niet begrijpt, dat de mensen in Afrika ook onze broeders en zusters zijn. Zeer ernstig behandelde spr. het vraagstuk van de emigratie. De emi granten kunnen alleen niet op tegen de moeilijkheden. Wie komt op het idee een vereniging van ouders en familieleden van emigranten op te richten? Wij hebben, aldus spr., de plicht tot steun van de seminarie-actie en hulpverlenen aan de kerkenbouw. Vooral de plicht om mee te wer ken aan de uitbouw van sociale ver enigingen werd door spr. sterk aan getoond. waarschuwende ons niet op te sluiten doch contact te zoeken ook met de K.A.B. Durven we het aan, gezamenlijk iets te doen met de K.A.B. of hebben wij het hart nog te hoog zitten om met elkaar de christelijke gemeen schap op te bouwen? Zeer ernstig hield spr. ook de plicht voor, als christenen te zorgen voor het levensonderhoud van de pries ters. Is het niet droevig, dat kardi naal De Jong in zijn laatste brief moest schrijven over de armoedige toestand waarin de priesters moeten leven? Spr. besloot zijn rede met nogmaals er op te wijzen, dat wij dan pas goed leven als wij ons christen-zijn steeds trachten uit te dragen naar onze evenmens. (Advertentie) LEIDSCHENDAM „St. Cecilia" vijftig jaar De ka tholieke harmonie, onderdeel van de K.A.B. zal haar 50-jarig bestaan her denken met een feestavond in het patronaatsgebouw op dinsdag 25 dezer. De harmonie heeft thans drie onderdelen en wel een drumband, een jeugdafdeling en een boeren- kapel. Geboren: Martinus H. M. zn van M. van Lochem en J. A. Verhagen; Emilius P. J. zn van J. C. van Schie en I. G. Musch; Jeannette J. M. dr van W. J. Olsthoorn en E. J. M. De plicht van ons christen-zijn Zo werd ook gistermorgen in de kerk van de H. Kruisverheffing de H. Mis opgedragen door deken Juf fermans, geassisteerd door pastoor Emmen en pater Scheerder. Behalve de zuivelproducten kaas en boter hadden de L.T.J.'ers, nu voor het eerst, gelden bij de leden verza meld, bestemd om de bischop bij te staan in de zorgen voor de kerken bouw. De offergaven werden door de L.T.J.'ers, voorafgegaan door het vaandel van de L.T.B. naar voren gedragen als een symbolische aan bieding. Het feestelijk ontbijt Ten bewijze, dat bijna niemand af wezig was gebleven, waren de 200 plaatsen aan de dis ook allen bezet, toen de voorzitter, de heer A. A. de Jong, zijn openingswoord sprak. Toen het ontbijt zover gekomen was, dat de L.T.M.-meisjes ie koffie geserveerd hadden, kwam onder groot applaus de geestelijk adviseur van de kring Leiden, rector L. P. M. Vester, op het podium om de LTB'ers toe te spreken over het onderwerp: Welke plaats moet onze boerenstand inne men in de uuidige maatschappij. Deze scherp gestelde rede, een lijn rechte aanwijzing van de richting, die ook door de boerenstand moet wor den gegaan, had tot inleiding te wij zen op de twee scherpe polen van Christus en het ongeloof. Rector Vester achtte de schuld bij onszelf, omdat wij ons hebben laten infiltreren door het materialisme on danks het feit, dat wij weten \frat het christendom betekent: het bovenna tuurlijk leven, dat wij in ons dragen aan anderen mee te delen. Geen mens mag ons meer onverschillig zijn. Het is een zonde van verzuim, aldus rector Vester, niet te bidden voor de bekering van zovele mensen. Spr. wees op de jonge Afrika-actie. Als vader en moeder tegen hun jon- Rijneveen; Bartholomeus T. J. zn van C. J. Vieveen en J. C. van San ten; Barbara A. M. dr van C. J. Vie veen en J. C. van Santen; Wilhelmi na A. T. dr van C. Waayer en J. A. Strik; Elisabeth T. M. dr van C. P. Hoogeveen en A. Overdevest. Ondertrouwd: Nico Voerman uit Den Haag en Cornelia P. van Rijn; Pieter Blom en Cornelia A. van Oos ten; Cornelis van der Kooy uit Schipluiden en Maartje den Haan; Cornelis de Jong uit Naaldwijk en Helena W. van Schaik; Izaak Looy uit Den Haag en Anna van der Kuil. Getrouwd: Joannes C. van Brecht en Maria J. C. Prenen; Wilhelmus H. van Ravesteijn en Johanna W. van der Zwart uit Den Haag. Overleden: Theodorus H. van Wis sen 53 jr echtgen. van A. J. de Jong; Waatze Postma 64 jr echtgen. van A. M. de Ruiter; Hendricus P. G. Bausch 66 jr echtgen. van W. H. Hin- sen. DE KWAKEL Handbal. De vastgestelde wed strijd tussen het seniorenHftal en DTS welke om 12 uur was vostgesteld, gaat niet door. Het avondfeest In het blijde vooruitzicht te gaan genieten van het, ook hier, zo be roemde goede toneelspel van het Ko ninklijk Toneelgezelschap „Onder Ons" van de Groenendijk was de op komst groter dan ooit; de grote zaal was geheel bezet. Ook wij hadden ons zoveel van deze avond voorgesteld doch moeten, helaas, ronduit schrijven: het is erg tegengevallen. Het toneelspel „Rustpillen" van Ben Heuer munt wel uit door kwa liteit, maar had toch niet zo'n mis lukking behoeven te zijn. „Onder Ons" kon met deze bezetting dit stuk niet aan. Het goede spel van Pierre Carput, redde nog wel iets. In het begin miste het tegenspel van Eugenie, onderwijl de apotheker experimenteerde aan zijn rustpillen, elk effect. Onvoldoende was de rolvastheid, de souffleur was soms tot midden in de zaal goed verstaanbaar. Het mag niet voorkomen, dat een acteur zich in zyn spreektaal vergist met „ik heeft" en „ik verlangt". En waar is de voor treffelijke articulatie van dit gezel schap die wij zo vaak in de mooie stukken bewonderd hebben, geble ven? Het publiek was na de eerste acte onbarmhartig: bijna geen applaus. Het tweede deel maakte gelukkig nog veel goed; vooral het tot razernij overslaande "pel van de apotheker en het geaffecteerde spreken en op treden van de burgemeester gaf wel voldoening. In sommige spelmomenten ontdek ten wij iets van de speelkracht uit vroegere stukken, maar het stuk ging als een kaarsje uit. Voor de jongelui was dat niet zo erg; zij konden om tien uur gaan dansen op de goede muziek van de band van Frans Houps maar de oude re mensen gingen, te vroeg, onvoL daan, huiswaarts.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3