EEN OPENHARTIG GRENSWIJZIGING GESPREK OVER ROND LEIDEN IfiiË iffjg! Ontwerp G.S. begin volgend jaar verwacht 5P ,De Zonnige Zeurpiet m§ ||^M Plan Wilsveen ontmoet tegenstand Een dode op onbewaakte overweg Peek&Cloppenburg AKKERTJES" DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 DE LE1DSE COURAN'l PAGINA Daarna malen de molens der democratie fijn maar zeker Niemand zal willen ontkennen, dat de grenswijziging rond Leiden een zaak is met vele kanten, met vele meningen ook, zovéél als er betrokenen zijn. En die betrokkenen hebben allen het recht de zaak van hun zijde te bekijken. Zoals ook de verantwoordelijke instanties: Gedeputeerde Staten, de minister, de Kamercommissie en de Tweede- en Eerste Kamer zullen doen. Het is moeilijk voor gemeenten als Leiderdorp en Zoeterwoude te aanvaarden, dat zij zich een stuk eigen grond moeten zien ontnemen. Maar dit zijn de feiten van dit moment, die wij onze lezers niet willen onthouden: het college van Gedeputeerden is in grote meerderheid vóór het wijzigingsplan (met enkele veranderingen van ondergeschikte aard) dat men destijds aan Leiden en de gemeenten rond Lelden heeft voorgelegd. De betrokken gemeenten hebben in vele besprekingen hun visie gegeven op het plan en hun bezwaren kenbaar gemaakt. Het is wel zeker, dat het wetsontwerp, dat Gedeputeerde Staten voor de minister voorbereiden ten aanzien van grenswijzigingen in de agglomeratie Leiden, begin volgend jaar aan het departement van Binnenlandse Zaken zal worden aangeboden. Ook dan niet verloren Dan nog echter is de zaak voor de randgemeenten, die blijven streven naar het bezit van eigen gebied niet verloren. Dan begint n.l. een proce dure die in een democratische staat op zijn plaats is. Do Kamercommissie zal het plan bestuderen en nadat ook deze van alle bezwaren van de betrokken ge meenten heeft kennisgenomen, wordt door de minister het wetsontwerp gemaakt. Maar daarna wordt het in de Tweede Kamer ter sprake ge bracht en tenslotte in de Eerste Ka mer. Men behoeft dus niet te ver wachten, dat een eventuele grenswijziging als een bliksem bfj heldere hemel ons zal ver schrikken. Ingrijpend Dit is wel het geval geweest met do grenswijzigingssuggesties, die in de zomer van dit jaar werden ge daan. G. S. stelden het volgende voor: Aan de gemeente Leiden worden toegevoegd, twee gedeelten van de gemeente Oegstgeest, te weten het gebied van de Hoge Morsch, waarvan de noordgrens langs de Rijnzichtweg komt te lopen en de Broek- en Si- montjespolder. Het noordelijk ge deelte van de gemeente Leiderdorp in die zin, dat de nieuwe grens vrij wel onmiddellijk ten noordwesten van de bebouwde kom van Leiderdorp komt te liggen. Het deel van de gemeente Zoeter woude begrensd door de Rijkswegen 4b en 4a en de spoorlijn Leiden- Alphen. het deel van de gemeente Voorschoten voornamelijk begrensd door de Rijn cn de rijkswegen 4 en 4b. Aan de gemeente Leiderdorp wordt toegevoegd het tot de gemeen te Voorschoten behorend deel van de Ommendijkse polder. Rijnsburg krijgt een deel van Oegstgeest. Nu na enige maanden is er achter de schermen, die het gesprek aan het inzicht van de verslaggever onttrek ken, veel gedaan en gezegd. De ge meenten Leiderdorp, Zoeterwoude, Oegstgeest en Voorschoten hebben in meer en mindere mate protesten la ten horen: binnenskamers, tegenover G. S. die hen uitgebreid hoorden, maar ook in het openbaar in de raadszittingen. De gemeente Zoeter woude voelt er niets voor weer agra rische gemeente te worden; Leider dorp is in het gebied, dat door de grenswijziging aan Leiden zou toe vallen met een uitbreidingsplan ge komen, dat al is aanbesteed en dit jaar nog tot uitvoering zal worden gebracht. Wij spraken over dit alles, met een hoge functionaris in Den Haag wiens identiteit wij niet zullen onthullen. Hij meent, dat Leiden een gebieds uitbreiding toekomt, omdat de stad in de agglomeratie en in de randstad Holland een eigen rol moet kunnen vervullen. „Leiden en omgeving zullen moe ten groeien: u kent de reden; een „overspil" van Den Haag zal naar Delft en Leiden worden afgevoerd. Als centrumgemeente komt de Sleu telstad, die een chronisch gebrek aan grond heeft (altijd al in de geschie denis) gebiedsuitbreiding toe. De randgemeenten, die beweren, dat ook zfj oud en wijs genoeg zijn om nieuwe woonwijken te creëren, moeten eerst maar eens bewijzen, aldus deze zegs man, dat de uitbreiding (het opbla zen van hun gemeente) voortkomt uit een behoefte, die door de eigen gemeente geschapen wordt". „Een nieuwe woonwijk tussen Leiden en Leiderdorp bijvoorbeeld is gericht op Leiden en niet op Leiderdorp. Onze wórdt toegevoegd het deel van de zegsman wees er op, dat in het door rrpmpente Zoeterwoude gelegen ten Leiderdorp ontwikkelde plan gemeente Zoeterwoude gelegen noordoosten van de spoorlijn Leiden- Alphen. Aan de gemeente Valkenburg Het lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, de heer A. C. Deeren- berg, heeft weinig vertrouwen in de totstandkoming van de nieuwe stad Wilsveen. Aldus verneemd het Alge meen Dagblad. Ik moet het nog zien, zo zei hij, dat de samenwerkende gemeenten van de Haagse agglomeratie hun huizen bouw gaan afremmen voor de bou-w van Wilsveen. Zal Rijswijk er in toe stemmen zijn jaarlijks aantal te bou wen woningen, dat nu vijftienhonderd bedraagt, terug te brengen op een driehonderd stuks? Met deze woorden heeft de gedepu teerde geprobeerd een bres te schie ten in de samenwerking tussen de gemeenten. Hij is namelijk de man, die in Zuid-Holland de te bouwen wo ningen verdeelt. Een dergelijke uit spraak uit zijn mond is dan ook niet mis te verstaan. Gedeputeerde Staten, zo is geble ken, handhaven hun bezwaren tegen de stichting van een nieuwe stad ge heel, ondanks de keuze van de rege ring voor Wilsveen. Zij willen eerst een uitbouw van de bestaande stads kernen, alvorens een geheel nieuwe en veel bostbaarder stad op te zetten. Tegen. Wilsveen heeft vele bestrijders. De landbouworganisaties in Leidschen- dam zullen zich met felle protesten tot de Tweede Kamer richten, die ze ker de steun van het Landbouwschap zullen krijgen. Delft is eveneens te gen het plan en merkwaardig ge noeg ook uit Brabant verheffen zich stemmen contra Wilsveen. Deze provincie wil een grotere spreiding van industrie en is gekant tegen een nieuwe stad, die een zuigkracht zal ontwikkelen, die ook in Brabant te voelen zal zijn. hoofdverbindingen alle in de richting van Leiden lopen". „G. S. kunnen niet aan Leiden ontnemen, wat de stad toekomt, om het andere gemeenten te geven". Buffers „In de plannen die thans in de boe zem van G. S. groeien, ziet men veel eer de taak van de gemeenten Zoe terwoude, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond en Voorschoten als buffers tussen de stad en het agrarisch deel van de randstad Holland. Deze ge meenten moeten voorkómen, dat de verstedelijking van de randstad wordt bevorderd. Leiden heeft, aldus de functionaris, die wij spraken, een zelfde problematiek als Delft: Ook een oude stad, binnen de wallen ont staan en gegroeid, ook gebrek aan grond. Daarom heerst in betrokken kringen in Den Haag ook de me ning, dat de grens* "zigingsproce- dure van Leiden, die van Delft zal worden. Compensatie ging met Schipluiden tot stand Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Tilburg's Hertogenbosch is vanmorgen omstreeks 7.45 uur de 35-jarige landbouw-deskundigc M. van de Pas uit Udenhout dodelijk verongelukt tussen twee treinen. De Udenihoutenaar reed de over weg over in zijn auto, doch werd door een voor Tilburg bestemde vrachttrein tegen een eveneens pas serende personentrein geworpen. Het slachtoffer was op slag dood; zyn auto is geheel vernield. De heer Van de P. was gehuwd en vader van 5 kinderen. De personentrein kreeg drie kwar tier vertraging, de vrachttrein ander half uur. Na ongeveer 2 uur stagna tie was de spoorlijn tussen de twee Brabantse steden weer vrijgemaakt voor het treinverkeer. men; ook in Schipluiden werd ern stig bezwaar gemaakt. „Men zou zeggen, dat 't moeilijker is gemeente grenzen te verleggen, dan een Ver enigd Europa op te bouwen". Tweede argument voor de grens wijziging, dat ons werd voorgehou den, is het feit, dat Leiden een com pensatie moet hebben voor het ge bied dat de stad kwijt is bij het ver vullen van haar streekfunctie. De universiteit vraagt zeer veel ruimte en dit is landelijk belang. Daarnaast heeft Leiden een betekenis als cen trum voor middelbare scholen en scholen voor nijverheidsonderwijs Het gaat G. S. om de gezonde opbouw van een stad en niet op de eerste plaats om een snelle groei van ge meenten die daar van huis uit niet voor in aanmerking komen. „De landkaart van Zuid-Holland wordt veranderd, maar het is waar schijnlijk de laatste maal, dat we het kunnen doen". Daarom ook waren de grenswyzigingsplannen zo ingrij pend. „Het zal waarschijnlijk de laatste maal zijn, dat Leiden nog een ge biedsuitbreiding krijgt. Hierna is het beschikbare gebied uitgegeven en is het van belang, dat industrialisatie en bevolking van andere provincies van het land nog sterker aan de orde komen. Geen verstedelijking Dat G. S. eigenlijk tegenstanders zijn van verstedelijking en het vor- te kan beschikken en dus zijn land meters over maagdelijke grond kan laten gaan. De tijd zal leren of Lei den haar werk op de juiste wijze zal vervullen". „G. S. dienen zich slechts bezig te houden met de vraag of zij aan deze stad mogen onthouden, wat zij aan randgemeenten geven. De bestaande gemeentegrens mag hierbij zeker niet de enige bepaling zijn. De grootst mogelijke pruden tie dient bij dit alles in acht geno men te worden. Geen weldenkend mens in Nederland zal nog de vor ming van massale steden in de hand willen werken. Niet voor niets heb ben G. S. destijds ernstig bezwaar ge maakt tegen de opheffing van Voor burg en Rijswijk alléén in het belang van een staag uitbreidend Den Haag. Maar bij de grenswijzigingen rond Leiden is geen sprake van opheffing van gemeenten. Niets liever ziet men dan dat ook de randgemeenten zich op natuurlijke wijze ontplooien. Een monsterachtige ontwikkeling constateert hij bijvoorbeeld rond Rot terdam, waar Hoogvliet en Overschie zich vormen tot poliepesteden met meer dan veertigduizend inwoners. Is het Rotterdams taak deze steden, die op tien kilometer van zijn stadhuis liggen als zijn verzorgingsgebied te beschouwen? Is daar het gemeente lijk apparaat voor geschikt? Dat zijn vragen die ook G. S. zich stellen, en waarvan zij de consequenties onder ogen zien. Op dertig kilometer van ,van fr°tf woongemeenschappen, R°tterdam ligt nog een stukje van blflktwel uit de tegenstand die e.j deze stad n.l. Hoek van Holland, zó ontwikkelen tegen het plan-Wilsvepn van de minister, dat nu in de Twee de Kamer ter sprake wordt gebracht. G. S. hebben het Departement van Binnenlandse Zaken altijd dit plan ontraden; zij hebben dit ook gemo tiveerd. Maar juist de behandeling van het plan Wilsveen dient door al len, die bij de grenswijziging rond Leiden betrokken zijn, gevolgd te worden. Men kan er uit leren, dat de minister dus een aan G. S. tegenge steld oordeel kan vellen. Dit kan straks ook het geval zijn met een eventueel voor Leiden gunstig uitgevallen ontwerp van Gedeputeerde Staten. De minis ter kan het negeren. Hij kan be togen, dat men eerst maar eens moet zien, hoe het plan Wilsveen zal uitgroeien. Hoe zullen de Kamerleden reage ren op dit plan? Zijn er al niet mo ties van Kamerleden geweest, die er op wijzen, dat men hier niet zo graag meer tot grenswijziging wil over gaan? Wij vroegen nog: „denkt u dat Lei den zijn taak als gemeente Ipeiang- rijk groeiende gemeente in de rand stad aan zal kunnen? In Leiderdorp hoort men wel, dat deze gemeente toch méér heeft gepresteerd op het gebied van woningbouw en stadsont wikkeling dan Leiden". „Het is te begrijpen, dat de grote steden, die met allerlei historisch ge groeide en vérgroeide problemen zit ten, langer over voorbereiding van woningbouw en wijkvorming doen dan een gemeente die over veel ruim- ver dat er geen enkel natuurlijk con tact tussen deze twee gemeenschap pen bestaat. Rond Leiden wil men niet verder gaan dan tot het hoog noodzakelijke. Dat ook dit „hoog noodzakelijke" in de gedupeerde ge meenten reacties oproept is te begrij pen. Maar ieder kan zich troosten met de gedachte, dat de molens van de democratie deze annexatiestof zeer fijn kunnen malen, vóór er officiële besluiten genomen worden. Hoofdzaak is, dat het voor iedere sterveling mogelijk is zó te wonen, dat hij of zij gelukkig kan zijn. En dit is ook het eerlijke streven van G. S., van de minister en van allen, die straks over het lot van Leiden, Zoeterwoude, Voorschoten, Oegstgeest, Zoetermeer en Leiderdorp moeten beslissen. Circus voor retraitehuis Op 22 november zal een bijzondere circustournée te Venlo een aanvang nemen. Op die dag wordt daar name lijk de eerste voorstelling gegeven van een gelegenheidscircus, waaraan medewerken de heer E. Klant uit Valkenburg met roofdiernummers, Regina en Elly Strassburger met hun paarden, mevrouw G. Demuijnck met paarden en het circus Hagenbeek met een berennummer. Het Belgische circus Demuijnck heeft een circustent beschikbaar ge steld, die zal worden verwarmd met installaties van Hagenbeek. De opbrengst van de tournée zal komen ten bate van de vernieuwing van het rerraitehuis „Manresa" te Venlo, waar pater Van Hövell tot Westerflier, die een goede bekende van de circuswereld is, aan verbonden is. Op 22, 23 en 24 november wordt te Venlo gespeeld. Op de laatste dag zal uitsluitend voor genodigden, on der wie kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, worden opgetreden. De tournée gaat verder via Venray, Nij- warme kwaliteit keper-flanel kleurecht - prima wasbaar royaal model in frisse kleuren met contrasterende kraag en manchetten pantalon met elastische band Woensdag op de P*C |ongensmarkt voor de verrassend lage prijs van Leeftijd 5 jaar kleine stijging per maat (Ad verten tie) TE VEEL BOLLEN GETEELD Kabelvervoer per helikopter mislukte Gisteren heeft een poging van de N.V. Nederlandsche Kabelfabriek te Deft om een kabel per helikopter te vervoeren, schipbreuk geleden. Op een terrein aan de Schieweg te Delft lag een kabel van ongeveer 100 meter met een gewicht van 350 kilo uitge rold. Na drie keren proberen lukte het de helikopterpiloot de kabel de lucht in te trekken. Toen het toestel een rondje had gemaakt liet plotse ling de kabel los en viel van een hoogte van 400 meter naar beneden, I leen, Heerlen en Kerkrade naar bren6st hiervan bedroeg 34o0 gulden, zonder overigens schade aan te rich-1 Maastricht, waar de reis op 21 de-j^e ve.r«achte deelde mee dat hij in ten. Men had de proef ondernomen,cember haar einde zal vinden. De financiële moeilijkheden was geraakt, omdat het vervoer van kabels, welke medewerking is zeer groot. Bijna alle De officier van justitie had een boete gewikkeld, I gemeenten hebben reeds besloten i geëist van 5000 gulden, waarvan 2500 geen staangeld te vorderen en af te gulden subs, twee maanden hechtenis zien van vermakelijkheidsbelasting. Ivoorwaardelijk. Heht U nog Akkertjesin huis Zorg dat U altijd "Akkertjes" bij de hand hebt, snellere „Akker- tjes"-hulp voor kriebelende, ver moeiende, koortsige verkoud heid. Verwaarloos verkoudheid niet - die geniepige eriepbacillen mogen geen kans krijgen! Een "Akkertje" in water zacht laten worden doorslikken - het ge neeskrachtige micro-poeder lost snel en zacht op zonder nadeel voor maag, hart en nieren. Zo be strijdt een "Akkertje" Uw griep! flitsen uw klachten weg (Advertentie) KWART LITER: CENT DUURDER. OOK IN LEIDEN EN OMGEVING De halve en kwart liter flesjes melk en de literflessen karnemelk zijn een cent in prijs gestegen. De slijters de den dit op advies van de AVM in de overweging, dat minister Zijlstra in een brief aan het auivelschap geschre ven heeft, dat de prijs van consump- tiemelk niet verhoogd mag worden en dat tijdens de discussie in de jong ste vergadering van het zuivelschap alleen maar gesproken is over losse melk en melk in literflessen. De slijters iin het Westen van het land hebben vandaag dit advies opge- BIOSCOPEN Casino: „The brave one", 14 jaar Lido: „Jacht op een schaduw", 14 jaar Luxor: „Jerry maakt weer herrie", 18 jaar. Trianon: „Fanfare", alle leeftijden. Rex: „Jailhouse Rock", 14 jaar. MET BROODMES GESTOKEN De Haarlemse politie werd maan dagmiddag gewaarschuwd voor een vechtpartij in de Goetzeestraat. In 'n woning aldaar vond zij de 40-jarige loswerkman J. Th. hevig bloedend liggen. De man is naar het St.-Elisa- beth-gasthuis overgebracht en hoewel des avonds zijtn toestand ernstig was bleek vanmorgen, dat er geen levens gevaar aanwezig is. Uit een onderzoek is gebleken dat het slachtoffer, vermoedelijk onder invloed van sterke drank, een bezoek bracht aan zijn 27-jarige gewezen (ge scheiden) vrouw. Hij pakte haar beet maar de vrouw rukte zich los en vluchtte. De inwonende en op het ru moer toegesnelde 67-jarige H. vain der M. ontstak in zodanige woede, dat hij de indringer met een broodmes steken toebracht in het achterhoofd, onder een der ogen en in de linkerzij. Van der M. is naar het bureau van politie overgebracht. Twee mannen verdronken Onder spoorstaven bedolven Tijdens het verrichten van werk- volgd; ook in Leiden was de prijs van zaamheden langs de rivier de Aa, on halve liters melk van 22 op 23 cent der de Sem- Aarler-RLxtel. zijn gis- gebracht. i termiddag twee Helmondse arbeiders om het leven gekomen. De arbeiders De Bruin en Van Bom mel, respectievelijk 35 en 42 jaar oud, De economische politierechter tekwamen in de Aa terecht, toen hun Haarlem heeft de 67-jarige bollen te-i lorrie kantelde, waarmede zij via een Ier G. R. Tromp uit Lisse ter zake van „meer telen van bloembollen dan waarvoor hij vergunning had" ver oordeeld tot een boete van 3060 gul den waarvan 1500 gulden voorwaar delijk, subs, twee maanden hechtenis, in de jaren 1953, '55 en '56 had T. 21 5 are bollenveld beteeld zonder ver gunning van het bedrijfschap voor sierteeltprodukten en daardoor pro- langs de rivier aangelegd smalspoor spoorstaven vervoerden. De twee arbeiders, van wie De Bruin gehuwd was en vier kinderen nalaat, werden onder de spoorstaven bedolven en stierven de verdrinkings dood. Doordat het terrein moeilijk be gaanbaar was werden de reddingspo gingen, die enkele uren in beslag na men, zeer bemoeilijkt. Een andere ar- over grote haspels zijn over de weg of per schip vele moei lijkheden oplevert. fff (108) megen, Roermond, Brunssum' Ge- duceerde hij 3800 kg bollen. De op- beider had nog kans gezien tijdig van t^_,. hrrmcrct hWvnn ^e kantelende lorrie te springen. Leeuw naast de wieg Een leeuw, die uit een circus in de Italiaanse plaats Vlghizzolo was ont snapt, werd door zijn temmer terug gevonden in een huiskamer naast de wieg waarin een baby huilde. De leeuw was ontsnapt, doordat zijn kooi niet goed was gesloten. Hij liep een dorpsweg op, terwijl zijn temmer waarschuwingen schreeuwend achter hem aan rende. Een 57-jarige vrouw, die de waarschuwingen niet hoorde, werd door de leeuw aangevallen. Het dier haalde met een klauw een van haar schouders open en verwondde haar in de hals. Vervolgens drong de leeuw een boerderij binnen, waar de boerin zich met twee van haar kinderen in vei ligheid kon stellen. Haar baby, die in de wieg lag, kon zij echter niet meenemen. De leeuw besnuffelde het kind en legde zich op de vloer als een grote luie kat. Kort daarop kwam de temmer er aan, die de leeuw met veel moeite in een stalen tunnel wist te krijgen, die naar zijn kooi leidde. Ondertussen waren politiemannen voor de open deur verschenen met het geweer in de aanslag. Als het gevaar voor het kind te groot zou zijn gewor den, zouden ze hebben geschoten. Vier keer scheen de leeuw ourustig te worden. Hij schoof zelfs één keer verder in de richting vap de zuige ling, maar toen was hij door zijin baas gevangen. 1 in txrfomd, a/simr vom- Ut "ótxdt WH,, mloml Wit taal ét V* llfl asvMTsvsuKMWrvemuimimiMR. memheidrumrkom ?f >v-I 2A/.' i

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6