Drie erepromoties te Nijmegen Aankoop van nieuwe (azenda (50.000 ha.) in Brazilië Onder de ijskap door Pinguins per KLM naar de Noordpool Boerderij te Nijkerk door brand verwoest PHILIPS .Photoflux Verlenging voor een maand Nieuwe staatslening ruim overtekend DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Ter gelegenheid van de viering van het zevende lustrum der Nijmeegse universiteit hebben maandagmiddag ln „de vereniging" te Nijmegen drie erepromoties plaatsgevonden. Deze groepsfoto werd gemaakt na de promoties, v.Ln.r.: de rector-magnificus prof. dr. G. W. Groeneveld, de Franse prof. dr. R. Savatier, de Neder landse pater-capucijn Maximilianus en de Engelse dr. Anna Dengel. Madonnabeeld voor „Ons Erf" Op het boerencentrum „Ons Erf" te Berg en Dal bij Nijmegen heeft Mgr. P. van Odijk, vicaris van het bisdom Roermond, gistermiddag aan Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coad jutor van Den Bosch, een zwart ma donnabeeld overgedragen, afkomstig uit de nalatenschap van de overleden bisschop van Roermond, Mgr. J. M. J. A. Hanssen. Zoals de voorzitter van de volks hogeschool Ons Erf in zijn inleidend woord verklaarde, was dit beeld een geschenk van Nederlandse emigran ten in Brazilië aan Mgr. Hanssen. Het beeldje heeft thans een plaats gevonden aan de gevel van de kapel van „Ons Erf". De plechtigheid werd o.a. bijge woond door de ambassadeur van Bra zilië in ons land Z.Exc. Souza Leao. De heer C. J. J. Hogenboom, pre sident van de Fazenda Holambra in Brazilië, deed belangrijke mededelin gen over nieuwe plannen voor emi granten naar Brazilië. De bestaande fazenda van 5.000 ha. zar in mei vol gend jaar zijn afgebouwd. Thans zijn er 170 Nederlandse boeren gevestigd, die gemiddeld 25 ha grond bebouwen. Men is bezig met de aankoop van een nieuw Fazenda van 50.000 h. ter grootte van de Noord-Oost-Polder, welke fazenda is gelegen 267 km verwijderd van de stad San Paulo. De kolonie zal fazenda „Ibiti" heten. Er is een voorlopig vliegveld op de fazenda. De communicatiemiddelen zijn goed. De federale staten van Brazilië zijn zeer geïnteresseerd bij de Nederlandse plannen. Zij hebben 150.000 gulden beschikbaar gesteld, voor de eerste wetenschappelijke on derzoekingen. De regering laat na melijk proeftuinen op de fazenda aanleggen. Daarna komt er een mid delbare landbouwschool, waarvoor ook Nederlandse deskundigen zullen worden aangezocht, om onderwijs te geven dat is gericht op de moderne praktijk. De R.K. Kerk in Brazilië en ook de Nederlandse regering steunen dit plan volledig, zo zeide de heerHo genboom. Chauffeur vervoert geen rock n rollers Zondagmiddag kwamen 2 Haarlem se jongens van 19 en 20 jaar zich by de politie in Haarlem Noord bekla gen, dat een chauffeur van de N.A. C.O. geweigerd had hen als passa giers mee te nemen naar Krommenie. Kort daarop meldde de chauffeur zich bij de politie en hij verklaarde op dracht te hebben van zijn directie de z.g. rock and rolljeugd niet te ver voeren omdat er in het verleden moeilijkheden zijn geweest. De jon gelui zullen zich met een klacht tot de directie van de N.A.C.O. wenden. 5o „BIJSTAND"-HUIS IN DE BILT Op een 55-jarige bruiloft kochten alle aanwezigen, waaronder de 53-ja- rige ongehuwde mejuffrouw M. Del- mee, huishoudster bij de familie Em- melot, Wilhelminalaan 4 te De Bilt, enkele „Bijstand"-loten. Zondag j.l. raadpleegde de familie de „Bijstand"-trekkingslijst en toen bleek, dat mejuffrouw Delmee voor 2,een bedrag ontvangt van 25.000,—. Kikvorsmannen van de Amerikaanse marine hebben dezer dagen in de wateren rond de Zuidpool de kans gekregen onder een ijskap door te zwemmen. Tevens konden zij op deze manier het „aangename" met het nuttige samenvoegen, door gelijk de nieuwste onderwaterapparatuur van de Amerikaanse marine te testen. Voor 2 Neveda wikkels leuke borduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam Advertentie Wegens vraag van radioluisteraar Op het platform van Schiphol lie pen dezer dagen twee pinguins vrij rond en zij hadden uit de aard der zaak bij deze wandeling veel bekijks. De pinguins waren op weg van Rome naar Anchorage in Alaska en wer den meegenomen in het KLM-toestel op last van de Italiaanse radio-om-jj roep R.A.I. Bij de Italiaanse omroep was nl. een vraag binnengekomen of pinguins, die wel aan de Zuidpool le ven, ook in het Noordpoolgebied voorkomen en zo neen, of zij wel licht aan de Noordpool niet in leven zouden kunnen blijven. Het antwoord op de eerste vraag was eenvoudig omdat de pinguins alleen op het zuidelijk halfrond zijn aangetroffen. Maar de tweede vraag kon niet zo onmiddellijk worden be antwoord. De beide pinguins zijn nu aange boden aan de gezondheidsraad van Anchorage. Op de eerste dag van aankomst in Alaska deden de beide pinguins zich te goed aan hooligan (een soort vis) en aan zalm. De beide dieren leefden er sterk van op en hun vaalgrijze kleur werd na enige uren zwart, een teken dat de dieren zich sterk en gezond voelden. Het genadeoord van Maria te Beau- raing in de Belgische Ardennen be sluit zaterdag 29 november zijn ju bileumjaar, dat vorig jaar werd uit geroepen ter herdenking van de ver schijningen van Maria met het Gou den Hart ,25 jaar geleden aan 5 kin deren. De Vereniging Nederlands Comité Pro Maria organiseert ter gelegen heid van de plechtige sluiting een Nederlandse bedevaart naar Beau- raing. Het secretariaat is gevestigd te Voorburg, Van Zegwaardstraat 32. Gedurende het jubileumjaar hebben ruim 10.000 Nederlandse pelgrims het genadeoord bezocht. Onder hen waren 350 zieken. De bedevaart ter sluiting der plechtigheden duurt van 28 t/m 30 november en geschiedt per bus. Nederlandse katholieken hebben het gehele buitenaltaar van de open luchtkapel aangekleed en daarvoor 6 handgesmede kandelaars, het al taarmissaal, canonborden e.d. ter waarde van 5000,geschonken. Toen de familie Y van de Aley- da van Raephorstlaan te Rotterdam vrijdagavond niet thuis was, is in haar woning ingebroken. Men ver mist een geldkistje met f 2800.een portefeuille met 700.vier gouden ringen, een gouden halsketting en enige andere sieraden. Het gehele huis bleek doorzocht te zyn. Spel met lucifers op hooizolder De boerderij „De Hoge Dam" te Nijkerk is gistermiddag een prooi der vlammen geworden. Het 5-jarige zoontje van de familie Buitenhuis, die de boerderij bewoont, heeft, naar men aanneemt met lucifers gespeeld op de hooizolder, waar 25 a 30 ton geperst hooi was opgeslagen. In een minimum van tijd stond de gehele boerderij in lichterlaaie. j De heer B. die op zolder trachtte i te redden wat er te redden viel, j kwam by een mistap te vallen en stortte vier meter naar beneden op een betonnen vloer. Hij moest met verwondingen in het ziekenhuis „Sa lem" te Ermelo worden opgenomen. Talrijke landbouwinstallaties gingen verloren, want de boerderij brandde tot de grond toe af. Het is de derde keer, dat deze boer derij, die eigendom is van jhr. Haersma de With, verbrandt. De laat ste keer dat dit gebeurde, in 1931, kwam al het vee in de vlammen om. BEJAARDE WIELRIJDER VERONGELUKT. Gisteravond tegen zeven uur is de 77-jarige wielrijder P. P. K. uit Voor burg door een auto gegrepen en aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. De heer K. stak vanuit de Weverslaan de Parkweg over en heeft daarbij blijkbaar een van links ko mende auto niet opgemerkt. Hij werd door dit voertuig geschept. Kort na aankomst in het ziekenhuis Sint An- toniushove is de heer K. overleden. ONDER TRAILER GEKOMEN. Gistermiddag omstreeks half vier is op de rijksweg no. 16. (Rotterdam Moerdijk-grens) onder de gemeen te Zwijndrecht een trailer, welke ge trokken werd door een kraanwagen, door tot nu toe onopgehelderde oor zaak naar rechts afgeweken en ge deeltelijk in de sloot terecht geko men. De 27-jarige gehuwde H. Hes van de firma Twist uit Dordrecht, viel, of sprong van de treeplank van de trailer af, en kwam onder dit voertuig terecht. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is hij overleden. Het verkeer moest tot kwart voor acht worden omgelegd. JONGETJE ONDER VRACHTAUTO Omstreeks vier uur maandagmid dag is het achtjarig knaapje W. ten Hove op de Zuukerweg te Epe ver ongelukt. Het kind reed met zijn broertje mee op 'n driewielig .melk- transportwagentje en sprong op ze ker moment van dit voertuigje af. Het kwam terecht voor een achter opkomende 'vrachtauto en werd bijna op slag gedood. DOOR STROOM GEDOOD. t>e 10-jarige lasser W. Willings uit Nijmegen is gistermiddag door elek trische stroom gedood. De jongen, die samen met zijn broer laswerkzaam- heden verrichtte op een bouwwerk in Utrecht-Noord moet in aanraking zijn gekomen met een losliggende elektrische draad. De recherche stelt een onderzoek in. KRUIDENIERSBOEKEN In enige persorganen is melding gemaakt van plannen pocketboeken te gaan verkopen in kruideniersza ken, en in enkele van deze berichten werd de indruk gewekt dat de boek handel deze concurrentie lijdelijk zal aanzien. Het bestuur van de Neder landse Boekverkopersbond stelt er prijs op, teneinde misverstand te ver mijden, met de grootste nadruk te verklaren, dat van de boekhandel geen enkele medewerking te wachten is in deze. Het ziet niet de minste noodzaak voor kruideniers of welke andere detailhandel ook boeken te gaan verkopen. Ook u maakt zulke leuke foto's C. A. 0. Grafici R. Zuidema f De drie werknemersbonden in het grafisch bedrijf hebben aan de be sturen der werkgeversorganisaties per brief bericht, dat zij een verlen ging van de drie c.a-o.'s gedurende de maand november in overweging wil len nemen. Het voorstel der werkge vers om de c.a.o.'s met een half jaar te verlengen wordt afgewezen. In de brief wordt onder meer ge zegd, dat onder de leden grote ver ontwaardiging heerst over het stand punt der werkgevers net betrekking tot verkorting der arbeidstijd. (De werkgevers willen nl. eerst het stand punt der regering daarover afwach ten en er dan pas over onderhande len). De besturen is opgedragen om met alle kracht met aanwending van alle passende middelen naar inwilli ging der gestelde verlangens te stre ven. Er moet bij de verlenging der c.a.o.'s gedurende november reke ning mee worden gehouden, aldus de brief, dat door de leden en de ver tegenwoordigers der drie bonden geen medewerking meer zal worden verleend tot het verrichten van extra overwerk, uitgaand boven de in dc c.a.o.'s genoemde limieten. Evenmin aan nieuwe afwijkende werktijdre gelingen (zoals ploegendiensten e.d.) indien daarvoor geen dringende noodzaak aanwezig is. Voorts zal geen medewerking worden verleend aan de aanstelling van ongeschool de arbeidskrachten voor het verrich ten van grafische vakarbeid. Het voorstel van de werkgevers om zich zo nodig neer te leggen bij het oordeel van een onafhankelijke instantie indien in een later stadium over de realisatie van de arbeidsver- korting geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt tussen par tijen, wordt door de bonden van de hand gewezen. DE ADENSE RUILVERKAVELING Naar wij vernemen heeft het anti- ruilverkavelings-comité te Ade bij de Officier van Justitie te 's-Graven- hage een schriftelijke aangifte ge daan terzake van het niet aan een aantal met name in de klacht ge noemde stemgerechtigden uitreiken van een oproeping om aan de stem ming deel te nemen en een justitieel onderzoek gevraagd. Oud-hoofdredacteur van „Nieuwe Leidsche Courant" In de ouderdom van 79 jaar is in de nacht van zondag op maandag te Goes overleden de heer R. Zuide ma, oud-hoofdredacteur van het „Zeeuwsch Dagblad", die zes en veer tig jaar in de protestants-christelijke journalistiek werkzaam is geweest. De heer Zuidema trad 1 april 1904 op als redacteur van „De Veluwse Bladen". Hij was achtereenvolgens werkzaam als hoofdredacteur van „De Vrije Westfries", daarna van de „Nieuwe Leidsche Courant" en ver volgens van 1924 af als hoofdredac teur van het toenmalige dagblad „De Zeeuw", thans „Zeeuwsch Dagblad". Dit is hij geweest tot aan zijn pensio nering in 1950. De heer Zuidema was zowel in Enkhuizen als in Leiden en Goes voorzitter van de A.R.-kiesvereniging. Hij maakte deel uit van de gemeente raad van Leiden, later van die van Goes. Ook op kerkelijk terrein nam hij in het zuiden een vooraanstaande plaats in. Hij maakte bij herhaling deel uit van de particuliere synode van Zeeland, was ouderling van de gereformeerde kerk van Goes en is lid geweest van de generale synode der gereformeerde kerken. Om zijn houding in het verzet werd hij in 1940 een aantal maanden gegijzeld in Buchenwald. De heer Zuidema was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot zal don derdag 13 november a.s. om twee uur worden ter aarde besteld op de alge mene begraafplaats te Goes. De 4Vs% Nederlandse staatslening- 1958, waiarop gisteren tegen een koers vain 93% de inschrijving openstond, is zwaar overtekend. Het bedrag van de lening was vastgesteld op 250 miljoen. Er werd voor byna één miljard en tweehonderdvijftig miljoen goilden ingeschreven. Het ministerie van fi nanciën heeft reeds medegedeeld dat van het ingetekende bedrag 20% wordt toegewezen. GAAT DE HOELAHOEPEL ALWEER OPHOEPELEN? —•IV ■S f* Het ziet er naar uit, dat in Amerika de Hoela-Hoepel- manie door een andere rage zal worden verdrongen. De jeugd heeft nl. ontdekt, dat zij met een hoepel aan een plastic-draad, welke van een wartel is voorzien, vrijwel a/le kunstjes kan uitvoeren, die stoere mannen in het Wilde Westen vroeger met een lasso konden vertonen. De nieuwe sport is dan ook „Lariat-hoepelen" gedoopt. In een park in het hartje van New York gaven twee jonge Amerikanen er een demonstratie van.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5