NIEUW GEVELGEZICHT AAN DE LEIDSE BREESTRAAT Scherp »Holwijck« n oord van rust voor bejaarden te Oegstgeest Jaarvergadering „St. Adelbert" DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Gebouw Twentsche Bank geopend Gistermiddag:, ongeveer twee jaar nadat men begon met de voorbereidingen voor de bouw, is het nieuwe bankgebouw van de Twentsche Bank aan de Bree- straat geopend. De openingscere monie werd verricht door de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot. Van de zijde van cliëntele en zakenrela ties bestond grote belangstelling voor dit feestelijk gebeuren. De genodigden, waaronder zich o.m. bevonden de wethouders A. J. Jongeleen en S. M. Stolp, de ge meentesecretaris van Leiden, de heer J. Boot, de hoofddirec teur, de heer J. C. Wurfbain en commissarissen van de Twent sche Bank, werden welkom ge heten door de heer H. Ledeboer, directeur van het westelijk ra yon. Hij releveerde de geschiede nis van de Twentsche Bank te Leiden en bracht dank aan allen, die hun aandeel hadden gehad in de bouw van de nieuwe bank. Burgemeester Van Kinschot zag als „bewoner" van de Breestraat in de bank een goede buur, die beter is dan een verre vriend. Spr. bracht in herinnering dat Leiden in 1890, het jaar waarin een bank gevestigd werd in het oude gebouw, 45.000 inwoners telde. Thans na bijna zestig jaar zijn dat er ruim 95000. Spr. zag hierin een blijk van het verband tussen welvaart en bankwezen. Hij gaf vervolgens een overzicht van het bankwezen, dat, wat betreft Leiden, opnieuw een hoogtepunt be leefde door de opening vai\ het nieu we gebouw. Wat ook deopvatting mag zijn over het uiterlijk van het gebouw: innerlijk ziet het er gezond en sterk uit. De hoop uitsprekend, dat dit zo moge blijven, verklaarde burgemeester Van Kinschot het nieu we filiaal voor geopend. Namens het personeel van de Twentsche Bank te Leiden sprak de heer De Tegelaar, die ter verfraaiing van het gebouw een gegoten afbeel ding aanbood van het „Twentse ros". Ook de heren J. Jonkman, areni- tect, ir M. Elion, directeur van de IBB te Oegstgeest en E. Moens, voorz. van de vereniginto voor Effectenhan- POTLOOD EN GEEST No. 507. Horizontaal 1. soort ge bakje, 3. bakt men brood van, 5. vrouw van Jacob, 7. eenheid van elektriciteit en magnetisme, 9. graaf- werktuig, 11. scheidingslijn, 13. gra vure, 15. baan voor balspel, 16. ge waagde toer met een vliegtuig, 18. spoedig, 20. vermoeid, 22. hogepries ter te Silo, 23. wandelplaats, 24. krui pend dier. Verticaal: 1. nu en dan, 2. groente, 3 maand van het jaar, 4. leeg, 6. ar- beidseenheid, 7. noodlot, 8. rangtel woord, 10. hoofddeksel, 12. zot, 14. vis, 16. kurk, 17. achting, 19. rijstbran dewijn, 21. spijstafel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 506. Horizontaal: 1. kast, 4. leng, 7. Posen, 9. fantoom, 11. tor, 12. sof, 14. er, 15. eng. 16. Ee, 17. nee, 19. adé, 20. legende, 24. lelie, 26. tets, 27. smet. Verticaal: 1. ka, 2. spar, 3. ton, 4. Leo, 5. Enos, 6. ga, 9. stengel, 9. fo rel, 10. moede, 11. ten, 13. fee, 18. eelt, 19. adem, 21. ges, 22. nis, 23. Ot, 25. et. del te Leiden overhandigden met een toepasselijk woord een stoffelijk blijk van hun belangstelling. Nadat de officiële opening had plaatsgevonden, maakten de genodig den een rondgang door het nieuwe bankgebouw, waar na de receptie een aanvang nam. Onder degenen, die hun opwach ting kwamen maken bij de recipië- rende bedrijfsleiding, waren o.a. de heren Bode Bouman, hoofdinspecteur van belastingen en accijnzen, en Dreeuws, commissaris van politie te Leiden. Voorts waren er vertegen woordigers van de Raad van Arbeid en de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rynland, van de Leidse Volksuniversiteit K O en van tal van zusterondernemingen en bevrien de relaties waaronder de Stichting Studentenrekeninghouders (in op richting). Uitvoering. Niet iedereen zal tevreden zijn over de vernieuwing van de Bree straat ter plaatse; een onder monu mentenzorg vallend hoekhuis moest ten offer vallen. De architecten heb ben wel geprobeerd hun ontwerp aan de eenvoudige statige gevelrij van de Breestraat aan te passen. De nieuwbouw geschiedde in twee perioden; de bestaande bebouwing van de Diefsteeg en Langebrug werd gesloopt en door nieuwbouw vervan gen in welke tijd men in de voorzijde van het gebouw de bank hield. Daar na verhuisde het personeel van het oude naar het nieuwe gedeelte ge volgd door sloping en nieuwbouw aan de zijde van de Breestraat. Het interieur van de nieuwe bank. Van deze bouw heeft de directie gebruik gemaakt om zoveel mogelijk eigentijdse voorzieningen te treffen. Men heeft een nachtkluis de eerste in Leiden die het mogelijk maakt na sluitingsuren waardepapie ren en kostbare voorwerpen in de kluis te deponeren. Bij de enorme kluis, die tegen elke aanslag bestand is, zijn couponkamers ingericht, waar de couponknippers op hun gemak de schaar kunnen voeren, men maakte aan de Langebrugzijde dank zij het feit, dat deze straat lager ligt dan de Breestraat een overdekte par keerruimte. Men plaatste drie in plaats van twee kassen, een royale effectenhal, een kantoorhal en vier spreekkamers. Geheel boven in het gebouw bo ven de advocaten die onderhuurders zijn gebleven bevindt zich een zeer moderne ruime cantine, met balcon. Drukpalen. Daar het in verband met buurhui zen minder gewenst v/as te heien zijn door de bouwer, het IBB, z.g. druk palen toegepast. Kolommen en vloeren in de bin nenruimte, die nu aan ongeveer zes tig man personeel plaats biedt, zijn van gewapend beton, het dak boven de ruime kantoorhal is een z.g. vouw- schaal. De architecten waren ir J. Jonkman en P. van Dorp. Medewer ker voor dit project was ir W. Snie- der. Dit gebouw is het modernst uit geruste dat na de oorlog door de Twentsche Bank n.v., werd geplaatst. Voor diabetici en slanke lijn! tic nieuwe in Amerika ontdekte zoetstof, waarover men In da hele wereld enthousiast Isl (Advertentie) Nieuwe Holland vierde eerste lustrum Zondag j.l. was de dag waarop de volksdansgroep Nieuw Holland" te Leiden haar eerste lustrum vierde met een groot volksdansfeest in de foyer der Stadsgehoorzaal. Om plm. half drie opende de voorzitter het feest met een hartelijk welkomst woord tot de talrijke aanwezigen en de beide dansleiders. De zaal was voor deze gelegenheid bijzonder smaakvol versierd. Op onnavolgbare wijze wist de heer v. d. Heijden reeds dadelijk bij de dansers een sfeer te scheppen, die men blijkbaar slechts op volksdansfeesten kan vin den. Men danste enige uren naar harte lust, waarna na een korte pauze de heer v. d. Heijden aan zijn tweede taak begon: namelijk de samenzang. Men zong met veel plezier vele be kende oud-Hollandse liedjes en ca nons. Hierna was het weer dansen, waarmee ook de avond werd gevuld. Het dansen werd afgewisseld met enige keurig uitgevoerde demonstra ties van ingewikkelde Amerikaanse dansen door de groepen Nieuw-Hol- land uit Leiden en St. Jan uit Utrecht. De voorzitter hield om half zes een rede en overhandigde een enve loppe met inhoud als eerste prijs van de gehouden jubileumactie, aan mej. Truus Schneiders. Vervolgens sprak Ton Juffermans als oprichter der vereniging nog een kort woordje. Haagwegkwartier De buurtvereniging „Haagweg kwartier", opgericht niet lang na de oorlog, is thans in een bestuursver gadering opgeheven wegens gebrek aan leden. Er waren nog slechts 35 contribuanten. De buurtvereniging heeft een bloeitijd gekend, waarin meer dan vierhonderd buurtgenoten lid waren. „De Haagweg" organiseerde onder meer de jaarlijkse reis voor bejaar den, feestavonden en klaverjascon- coursen. Burgerlijke Stand Geb.: Adri zn v. F. Koolmoes en A. C. van der Wal; Richard Leonar dos zn v. H. P. Jurgens en J. Weber Maarten zn v. G. van Duijn en M. Souverijm; Maria Christina Jacque- lien dr. v. I. Vermeer en C. J. Hen- sing; Aart zn v. IJ. A. de Jong en H. van der Laan; Harry zn v. D. Kruit en H. G. E. Haverkamp; Neeltje Ma ria dr. v. C. van Delft en C. A. Zwaan; Leonaxdus Georgöus Maria zn v. G. B. M. Berk en C. A. M. Gou verneur; Mario GJjg'vrtus Jon zn. v. J. Blokker en J. Boogerd; Henricus zn v. A. P. A. Straathof en K. C. van Vliet; Johanna Maria Theresia dr. v. A. B. Ruigrok en T. W. M. Rosdorff; Maria Helena dr. v. J. H. Carstens l M. H. van Dijk. Overl.: A. M. Lelieveld, 78 jr, we duwe van J. Hilgersom; A. Reyngoudt 72 jr, man; N. J. H"vogendijk, 75 jr, weduwe van M. Paats; J. E. Sterk, 70 jr. echtgente v. H. Tegelaar; F. J. Ver stappen, 57 jr. man; J. D. Reijneveld, 2 jr. zoon. Getr.: L. B. M. Hols en M. M. Speel; J. Abspoel en L. E. Mark. Morgenmiddag wordt het bejaar dencentrum „Hofwijck" te Oegstgeest officieel in gebruik genomen. De hoofdingenieur-directeur van het Pro vinciaal Bureau Volkshuisves en Bouwnijverheid zal de openingsplech tigheid verrichten. Reeds geruime tijd worden verschillende van de 46 be jaardenwoningen, die achter het hoofdgebouw-pensionhuis in het woonpark liggen, bewoond. Kleine, zonnige huisjes in de be schermende luwte van het moeder-ge bouw, vriendelijk geschaard rondom een grote vijver. Het is een oord van stilte en rust, dat vooral wanneer het groen weer gaat uitlopen een echt- landelijk uiterlijk zal hebben. Weliswaar ligt het centrum nog wat afgelegen maar er bestaan plannen om voor de verbinding met de be woonde wereld" speciale regelingen te treffen voor de bewoners van Hof wijck". 2.300. VOOR DE MARTHASTICHTING Maandagmiddag 12 uur onder schafttijd verscheen mevrouw Meyers van de Marthastiohting in de recre atiezaal van de HCW/NEM. Zij werd toegesproken door de heer C. Pouw (HCW) en de heer C. Moo- ten (NEM). De heer Pouw memoreer de dat dit al de zesde keer is dat door de directie, personeel en beambten van de HCW en de NEM een bedrag wordt aangeboden voor het Sint Ni- colaasfeest voor de kinderen van de Marthastichting. „Onze kinderen heb ben allen een prettig Sint Nicolaas- feest in de huislijke kring" zo sprak hij „maar de kinderen van de Mar thastichting willen ook een plezierige Sint Nicolaasavond". Hierna bood de heer Pouw mevrouw Meyers namens de directie, personeel en beambten HCW en NEM een enveloppe aan met het grote bedrag van 2.300.—. Mevrouw Meyers sprak namens 412 kinderen haar dank uit over het grote bedrag dat zeven keer zo groot is als het bedrag, dat zij de eerste keer kon komen halen. Zij nodigde het perso neel uit in grote getale eens een kijk je te komen nemen op haar Sint Nico- laasfeest om te zien hoe blij deze kin deren toch wel zijn. De buitenzijde GOUDEN BRUIDSPAAR. Vandaag is een Leids bruidspaar vijftig jaar getrouwd. Het zijn de heer en mevrouw P. Hoogenduin en HoogenduinHoes, die resp. 76 en 72 jaar oud zijn. Het bruidspaar woont aan de Was- straat 51, het adres dat de heer en mevrouw Hoogenduin betrokken, na dat zij 31 jaar lang een melkzaak aan de Hogewoerd hadden gedreven, een melkz&ak, waarin voorheen de oude heer Menken gevestigd was. Tot zijn 72ste jaar bleef de heer Hoogenduin zijn melkwijk verzorgen, daarna ging hij rentenieren. Het echt paar heeft twee kinderen en vier kleinkinderen. Uit een brief aan de Staten der Provincie Zuid-Holland door Gede puteerde Staten vernemen wij, dat de restauratie van de molen De Hees terboom 50.000 gulden moet kosten, waarvan de familie Noordman 4.000,— en de gemeente 25 procent, het Rijk 50 procent en de provincie 15 procent voor hun rekening zouden nemen. De molen De Heesterboom aan de Haagweg (Galgewater) is een uit de achttiende eeuw daterende houtzaag molen. Daar gevaar dreigde voor de omgeving zijn enige jaren geleden de wieken en het staartstuk verwijderd. De leden van Docos, afd. voetbal wordt het volgende in herinnering gebracht: woensdagavond 12 novem ber is geen training voor de selectie- groepen der aspiranten. De senioren der lagere elftallen trainen op woens dagavond om 7.30 uur en de spelers van Docos 1 en 5 om 8.30 uur op de Boshuizerkade. Voor het candidaatscxamen in de sociale geografie slaagde aan de rijks universiteit te Utrecht de heer A. Berkenbosch te Leiden. Iedere jongen van de Hartebrug- parochie tussen de 14 en 17 jaar is morgenavond, woensdag 12 nov., wel kom op een bijeenkomst bij de zusters in de Hazewindsteeg van zeven uur tot half negen. Er zal een aardige film worden gedraaid. Leidse agenda WOENSDAQ 12 NOVEMBER KVP-statenkring Leiden. In den Vergulden Turk. 8 uur nam. Vespa-club, Rest. Zomerzorg 8 u. nam. DONDERDAG 13 NOVEMBER Residentie-orkest. 3e abonnements concert Stadsgehoorzaal 8 uur nam. A.A.-voorlichtingsavond. 8 uur. Gerecht 10. Kuth. Nat Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, vervolgcursus 8 uur R. K. Lyceum. Kring Leiden Tuinders LTB. Bij eenkomst. Café De Valk, 7.30 u. nam. APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apo theek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8 tel. 26274. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 11 November 1858. Advertentie: Aan hen, die uit ambtspligt of hulpvaardigheid, en onder deze laatsten inzonder heid aan de Heeren Studenten, wier ijver zoo veel heeft bijge dragen om den brand, die mij zoo noodlottig had kunnen zijn, in zijne vaart te beteugelen, betuig ik door deze mijne op- regten dank F. Halderiet. WIJN BESTELLEN ELSHOF BELLEN Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 139 (Advertentie) Laatste Berichten NIEUWE PATRIARCH VAN VENETIë De Paus heeft de bisschop van Verona, mgr. Giovanni Urbani, tot patriarch van Venetië benoemd. Paus Johannes is zelf vijf jr.ar lang patri arch van Venetië geweest, tot aan zijn Pausverkiezing. Door deze benoeming is mgr. Ur bani een mogelijk Kandidaat voor het kardinalaat geworden daar de patri arch van Venetië volgens traditie dez* rang bekleedt. Mgr. Urbani is drie-en-een-half jaax bisschop van Verona geweest net de persoonlijke titel van aartsbisschop. PETROLEUMPRIJZEN OMHOOG Als gevolg van de recente prijsstij ging op de wereldmarkt zullen met ingang van woensdag 12 november de verkoopprijzen voor petroleum voor huishoudelijk gebruik met een kwart cent per liter worden ver hoogd. Het bestuur van de Leidse St. Adelbertvereniging kon gisteravond laat met een zucht van verlichting de nachtrust ingaan: de jaarverga dering was achter de rug! Die jaar vergadering van „St. Adelbert" is telkenjare een potpourri van vro lijke scherpslijperij en zakelijke be schouwingen, maar het eindresultaat is altijd een eendrachtig overleg om de bloei van de Leidse afdeling te bevorderen. Na de algemene begroeting door de voorzitter, dr. W. J. J. Dijsselbloem, hield de moderator, prof. dr. J. C. Groot een korte beschouwing over de kerkwijdings-missen, welker tekst de verheven taak van een Christen, Gods lof te zingen, ontvouwen. Besloten werd de Advents-bezin- ning te houden op dinsdag 2 decem ber, te beginnen met een Avondmis 's avonds te 9 uur. Notulen en jaarverslag van de se cretaris, drs G. J. J. Bergen, werden met waarderend applaus goedgekeurd. Eenzelfde klinkende waardering ging uit naar de penningmeester, drs Q. A. F. M. Hueber, die zijn fi nancieel verslag en de begroting zag goedgekeurd. In de nieuwe kascommiasie werden gekozen de heren mr. H. J. Dirks, A. J. J. Duindam en drs. J. N. van Wes- sem. De aftredende bestuursleden nota ris A. W. C. Verhees en drs. Hueber werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Met deze zakelijke gegevens kun nen wij volstaan. De weerslag van de daarbij, daaromheen en daarnaast gevoerde beschouwingen zal zijn door werking vinden in het jaar-pro gramma. LEIDERDORP (Vervolg gemeenteraad) De heer Meerburg houdt dan nog eens een pleidooi voor het voorstel en motiveert dit met te wijzen op de hoge kosten voor centrale riolering en dat deze belasting niet anders ge ïnd kan worden dan van de eigenaar De meerderheid van de raad blijft hardnekkig bezwaren maken ook al tracht de voorz. te suggereren dat de raad wèl voor deze belasting is als de eigenaar dit maar kan verhalen op de huurder. De tegenstanders geven niet toe en als het dan in stemming wordt gebracht wordt het verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Ook de stem van de afwezige wethouder had het voorstel dus niet kunnen redden. Tegen stemden mevr. SeretCru- den en J. Lolling (Gem. belang); L. Los en J. Boot (A.R.), C. de Graaf en E. Veldhuyzen (C.H.). Voor stemden C. Meerburg (A.R.), J. Nievaart en J. Andrik (P.v.d.A.) en A. M. Kleiss (K.V.P.). Rondvraag. Blijkbaar hadden de raadsleden er de smaak van gekregen want na ruim 4 uren praten en debatteren hadden zij er nog niet genoeg van gekregen en dus vroeg de heer Lol ling of er al begonnen was met de verbouwing van de ambtswoning. Plan is in bewerking De heer Boot over de bouw van het centraal gymnastieklokaal. Nog geen uitzicht op. Voorz. wil er zelfs niet meer over gaan praten. Mevr. SeretCruden over 't on derzoek bij het tennispark De Mun- nik. Hierover komt nog dit jaar een voorstel in de raad. De heer Andrik over een huurver hoging na restauratie. Deze was ge controleerd. De heer Veldhuijzen over een aan te brengen lichtreclame op de flatwoningen cn over gronden in complex V. De lichtreclame gaat niet door, het reclamebureau komt met ander voorstel. Alle bouwrijpe grond in complex V is verkocht.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2