Twee stokpaardjes leidden tot huwelijk Leraren eisen salariëring als voor hogere ambtenaren l/ISIC op televisie Aanvangssalaris leraren I 692.- Wethouder nam stembriefjes mee MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 6 De leden van de Leidse Rij- en Jachtclub, mej. S. L. Becherer en de heer J. v. d. Vorm hadden een stok paardje gemeen met 't gevolg, dat zij zaterdag j.l. met paard en rijtuig naar het stadhuis reden. De leden van de Leidse rijclub wil den dit huwelijk tussen twee hun ner trouwsten niet zonder meer voor bijgaan en zij zijn met een escorte van het huis van de bruid aan het Steenschuur tot aan het stadhuis meegereden en voor het gemeente huis werd op de goede afloop van het verbond dat gesloten werd, al vast een hartige dronk genomen. Daarna werd het huwelijk in de Remonstrantse kerk ingezegend en ook tot de Hooglandse Kerkgracht ging de stoet van ruiters vooraf. De foto toont de ere .vacht voor het stadhuis en de feestelijke dronk op het bruidspaar: dat zij elkaar maar over het paard mogen tillen Protestcongres te Utrecht Een kleine tweeduizend leraren, werkzaam bij het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs, het kweekschoolonderwijs en het middel baar nijverheidsonderwijs, hebben zaterdagmiddag in de Stadsschouw burg en het Geboüw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht gepro testeerd tegen de weigering van de regering, hun de salarisverbetering te geven, die de hogere ambtenaren reeds in 1956 kregen. De protestver gadering stond onder leiding van dr A. C. de Jong uit Leiden, waarne mend voorzitter van de raad van le raren. Dr H. W. Veenstra uit Rotter dam, oud-voorzitter van de raad van leraren en ere-voorzitter van het ge nootschap van leraren aan Neder landse gymnasia en lycea, dr A. la Fleur uit Overveen, oud-voorzitter van de vereniging van leraren bij het christelijk VHMO, dr J. A. van Ben- nekom uit Tilburg, tweede voorzitter van de bond v. Protestantse-Christe- lijke kweekscholenleraren en dr J. G. A. G. König uit Alkmaar, voorzit ter van de r.k. lerarenvereniging St. Bonaventura, uitten hun kritiek op de salarispolitiek en op de gang van zaken bij het „georganiseerd over leg". De vergadering nam een resolutie aan, waarin zij onder meer consta teerde, dat de regering haar besluit, de salarissen der leraren niet te ver beteren, heeft gehandhaafd. Dit on der verwaarlozing van de belang rijkste gegevens van het op grond van een onderzoek naar de verhou ding van de salarispositie en het car rière-verloop van leraren en akade- misch gevormde ambtenaren samen gestelde rapport en zonder de minste poging te doen, op de belangrijkste, tijdens het georganiseerd overleg ge maakte opmerkingen in te gaan. Het congres uitte in de resolutie zijn ver ontwaardiging over de miskenning van de grote betekenis, die het be trokken onderwijs voor ons volk heeft, over de onrechtvaardige dis criminatie der leraren en over de wijze van behandeling, die het ver trouwen in de betekenis van het ge organiseerd overleg dreigt te vernie tigen. Het congres eiste, dat onver wijld aan de leraren een met die der hogere ambtenaren overeenstem mende verhoging wordt gegeven, in gaande op dezelfde ingangsdatum en zonder dat daaraan voorwaarden worden verbonden, die bij de verho ging der hogere ambtenaren ook niet gesteld zijn. Het congres besloot de resolutie ter kennis te brengen van de regering en de volksvertegen woordiging. HOELA-HOEPELEN EISTE ZIJN TOL Het hoela-hoepelen heeft gisteren in Venlo zoveel inspanning geëist van de achtjarige Mia Jansen, dat ze tijdens de wedstrijden om het kam pioenschap van de straat, plotseling in elkaar zakte. Een dokter consta teerde oververmoeidheid en uitput ting. EREPENNNING VOOR MENSLIEVEND HULPBETOON. Bij K.B. is als blijk van goedkeu ring en tevredenheid toegekend de erepenning voor menslievend hulp betoon, in brons, met bijbehorend loffelijk getuigschrift, aan: B. W. Schaareman, onderwijzer, wegens de op 18 december 1957 met ernstig ge vaar voor eigen leven ondernomen poging tot redding van twee leerlin gen van de r.k. jongensschool te Zoe- termeer, die op ongeveer 15 meter uit de wal door het onbetrouwbare ijs van de Grote Dobbe waren gezakt. (Van onze t.v.-medewerker). Vara op zaterdagavond Het vraag- en antwoordspel leverde een bedrag van 2500 op voor de heer A. van Roon, die alles wist over Louis Bouwmeester. Ook de andere candi- daten waren niet zonder intelligen tie en tekenden met de winnaar bij voor de volgende ronde. De inleiden de gesprekken waren leerzaam voor iedereen. Als tussenspel volgde een demonstratie van de Hoela Hoepel- spel-wedstrijd fip het Amstelveld in de hoofdstad. Men stond verbaasd over de bedrevenheid die zelfs de peu ters in het actuele spel wisten te be reiken. De twee twaalfjarige winnaar- tjes waren naar de studio gekomen voor een gesprekje met Tanja Koen. Hoofdschotel vormden de voortgezet te avonturen van Dorus. Tom Man- ders had ook nu de nodige variatie in zijn programma weten te berei ken. Met Chaplin-grimassen en met behulp van filminlasen bracht hij het nodige vertier. Er kwam zelfs een compleet Wegenwacht-cordon aan te pas. Ook de bekende River Kwai- melodie speelde een rol in een griezel affaire die Dorus op touw had gezet. „Spartacus". Er zijn dinsdag avond weer twee films. Als eerste noemen we een decoumentaire van de Canadese t.v., die in schrille beel den het probleem van de spiritusdrin kers behandelt. Daarna komt „Spar tacus, de bevrijder der slaven", een groots opgezette en sterk geroman- ceerde episode uit de romeinse ge schiedenis die als zodanig wel een onderhoudend en bont schouwspel vormt. Het heidense Rome is met een zekere discretie aangeduid, al zyn sommige details niet voor jeugdigen geschikt. Het geheel is in de ver schillende scènes ongelijk van kwali teit. „Des konings welbehagen". Door het feit, dat de toneelproductie van de KRO van 12 november in ver band met de voetbalwedstrijd van het B ondselftal tegen Zuid-Afrika die avond op telerecording zal wor den opgenomen voor uitzending op a.s. vrijdag, zijn we onverwacht in de ge legenheid gesteld, de generale repe titie op een monitor te volgen in het nasynchronisatie-centrum van de NTS te Bussum. Aldus wordt ons de kans geboden de t.v.-uitvoering van „Des konings welbehagen" van dr. Jan Starink onder regie van Luc van Gent op een t.v.-ontvanger te bekij ken en zijn we in de gelegenheid, on ze lezers reeds vóór de uitzending van a.s. vrijdag te informeren. De bovengenoemde interland voet balwedstrijd komt in rechtstreekse reportage uit Eindhoven; Leo Paga- na is commentator. Scapino viert feest. Woensdag a.s. beleeft het Scapino-ballet een bij zondere dag. In het nieuwe De la Mar-theater te Amsterdam zal een uitvoering plaatshebben van de bal letten, die door ingezonden kinderver halen zijn geïnspireerd. Zoals men zich kan herinneren, schreef het Sca pino-ballet destijds een prijsvraag uit onder de Nederlandse jeugd, ten einde in het bezit te komen van zo veel mogelijk „dansverhalen". De VPRO toonde zich geïnteresseerd in dit initiatief en nam op zich het be- i kroonde ballet of een van de be kroonde baletten uit te zenden. De Duitse regering heeft gisteren een man aan de Nederlandse justitie uitgeleverd, die vier jaar geleden ontsnapte uit het Huis van Bewaring te Den Haag. Het is een 28-jarige zeeman, uit Rotterdam, die bij zijn uitvluchting samen met en kameraad een van de bewakers neersloeg. Ze vluchtten samen weg door de dui nen. Bij een inbraak in het zuiden des lands werd zijn gezel gegrepen, waarop de zeeman naar Duitsland uitweek. Daar werd ook hij gepakt bij een inbraak, c zeeman die gis teren zijn straf in een Duitse gevan genis had uitgezeten, werd toen prompt over de grens gezet. Het ministerie van Onderlijs,'Kun sten en Wetenschappen deelt mede, dat de aanvang-salarisen en de maxi mum-salarissen van de leraren, die een doctoraal examen (niet gepromo veerd) hebben afgelegd, in de volle dige betrekking (26- -29 lesuren) res pectievelijk bedragen 692.45 en 1.171.50 per maand. Het minimumsalaris van een leraar in de volledige betrekking, in het be zit van een bevoegdheid MO-B is af hankelijk van de diensttijd, die hij elders bij het onderwijs heeft doorge bracht. Het maximumsalaris bedraagt eveneens f 1.171.50 per maand. Het gemeentebestuur van Zand- voort heeft geantwoord op vragen, die waren gesteld dor het raadslid L. J. Breure over onregelmatigheden na de stemming op 7 oktober in verband met de benoeming van een hoofd van een lagere school. De wet houder Kerkman zou namelijk door impertinente vragen en het nazien van de verscheurde stembriefjes ge probeerd hebben de stemming te re construeren. Uit het antwoord van b. en w. op de vragen blijkt nu, dat de wethou-' der inderdaad de verscheurde stem briefjes heeft meegenomen om te zien hoe er gestemd was, omdat hem na afloop van de zitting door drie leden van de raad die niet tot zijn fractie behoren was gezegd, dat zij voor de kandidaat D. hadden gestemd, terwijl het de wethouders bekend was, dat de vijf leden van zijn fractie ook op de heer D. zouden stemmen. Aangezien het resultaat der stem ming echter was, dat er 7 stemmen op de heer D. werden uitgebracht en 8 op de heer K. (die dus werd gekozen) dacht de wethouder, dat er misschien een fout bij het nazien der stembrief jes was gemaakt temeer, daar bij onduidelijk schrijven de namen van de kandidaten (Dees en Kuys) ver keerd gelezen hadden kunnen wor den. Toen de wethouder na de stem ming de briefjes uit de asbak had opgevist en het hem niet dadelijk luk te de verscheurde stukjes aaneen te passen, heeft hij ze mee naar huis genomen. Het college van burgemeester en wethouders meent, dat het hier ken nelijk niet de bedoeling is geweest de stemming te achterhalen en dat het ambtsgeheim niet geschonden is. Het meent wel, dat de wethouder een ern stige fout heeft gemaakt, waarbij van kwaad opzet geen sprake is. Men zal zich beraden over een doeltreffender vernietiging van de stembriefjes. Op 18 november zal over deze kwestie een extra raadsvergadering worden gehouden. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam, heeft op zijn verzoek eer- val ontslag verleend uit de bedie ning aan de zeereerw. heeft H. B. J. Warnink, die pastoor was te Kwints- heu (H. Andreas). Tot Pastoor aldaar is benoemd de zeereerw. heer C. J. v. d. Knaap, die secretaris was van het bisdom bij de vicaris-generaal. Tot assistent te Loosduinen (O.L. Vr. Hemelvaart) is benoemd de wel- eerw. heer J. W. Schrama. In Euraiom: „Onmisbaar" ambtenaar kon niet beginnen Minister Cals heeft op een perscon ferentie in Parijs aan de journalis ten verklaard, dat hij zich zorgen maakt over de groeiende bureaucra tie in de Europa-organen. Hij gaf een voorbeeld: een hooggeplaatste Neder landse ambtenaar zou bij de Euratom worden ondergebracht. Hij was in dienst in een van de departmenten in Nederland en kon nauwelijks gemist worden. Toch werd betoogd, dat hij bij de Euratom niet gemist kon worden en er werd op indiensttreding op 15 juli aangedrongen. Toen de ambtenaar zich echter op die datum te Brussel meldde werd hem meegedeeld, dat er voor hem nog geen plaats was. Hij kreeg het verzoek op 15 september terug te ko men. De minister die een bezoek heeft ge bracht aan de Unesco was anderzijds vol lof over de gunstige ontwikkeling aldaar. Verbetering bijvoorbeeld staat voor de deur in de organisatie van het hoofdkwartier. SOUVENIR VAN DE RUYTER Een kanonskogel, door schooljon gens uit Upnor in het graafschap Kent gevonden aan de oever van de rivier de Medway is, naar is vastge steld, in deze omgeving achtergelaten door Michiel Adriaensz. De Ruyter, toen deze in 1667 zijn befaamde tocht naar Chatham maakte. De kogel is nu ondergebracht in het museum van het inmiddels met Chatham samen gegroeide Rochester. 10.000.yersey verdwenen Een textielhandelaar in de Dam straat te Amsterdam kreeg eind vo rige week van een loodgieter, die in het magazijn een reparatie moest uitvoeren, te horen, dat de deur was opengebroken. Bij onderzoek bleek dat er 1000 meter yersey ter waarde van ongeveer 10.000 was ont vreemd. De inbreker heeft het bijzonder gemakkelijk gehad. Door de brieven bus van de voordeur, die toegang geeft tot het boven de winkel gele gen magazijn, hing nl. een touwtje. De deur ging open als er aan dit touwtje werd getrokken. Om bij de kostbare textielgoederen te komen behoefde de dief alleen maar het slot van de magazijndeur te verbre ken. De seinhuiswachter bij een spoor wegovergang in de autoweg Zaandam Alkmaar is op staande voet uit zijn functie ontslagen, omdat hij vergeten had, de spoorbomen te sluiten bij de nadering van een trein. Tot grote ontsteltenis van auto mobilisten, die gisteren de overweg wilden gebruiken, zagen zij zich de pas afgesneden door een met volle vaart passerende trein. Er deden zich geen ongelukken voor en de trein snorde zonder vertraging verder. Gebleken is, dat de seinhuiswach ter wel de seinen op veilig had gezet maar vergeten was, de bomen te slui ten. Het was de tweede keer in korte tijd, dat zich een soortgelijke situatie voordeed op deze overgang. Wiiie de With ie Rotterdam herdachi In de grote kerk te Rotterdam is zaterdag bij het grafmonument van admiraal Witte de With een korte herdenking gehouden ter nagedachtenis van de vlootvoogd, die driehonderd jaar geleden sneuvelde tijdens de slag in De Sont. Zowel door de voorzitter van het Historisch Genootschap „Ro- terrodamum" de heer W. F. Lichtenauer als door de Deense ambassa deur in ons land, Z. Exc. J. M. W. Eickhof, werden kransen geplaatst bij de tombe. In haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer heeft de mi nister van Maatschappelijk Werk, mej. A. Klompé, medegedeeld, dat er op 1 oktober j.l. 19.760 Ambonezen in ons land waren. (In 1951 kwamen er bijna 12.500 in ons land). Van dit aantal hebben er slechts 108 de Nederlandse nationaliteit aan vaard, t.w.o 11 gezinshoofden met hun gezinnen en 26 alleenstaanden. Van de Ambonezen, die in woon oorden verblijven, namen er op 1 juli 1958 ongeveer 2750 deel aan het arbeidsproces. 200 Van hen waren vrouwen en meisjes. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: Journ. en weeroverz. 20.20 Documentaire film. 21.0022.30 speel film. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als d ziele luis tert, caus. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Idepi. 14.00 Viool en piano. 14.25 Gram. 14.35 Voor de vrouwen van het platteland. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Zorg voor de mens in Suriname, door J. de Wit. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Metropole ork. 18.50 Boek bespreking. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met mij. 20.35 Concertgebouwork en solist (21.15—21.45 Aan de poor ten van een nieuwe tijd). 22.20 Radio Philh. sextet. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Lich te muziek. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek: 1. van weide naar stal (2). 2. Grondon derzoek en bemesting in andere lan den. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Hawaiian muz. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Sopr. en piano. 16.00 Jeugdbaldadigheid, caus. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Ca- baretprogr. 20.55 Gram. 21.45 Act. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Mu zikale caus. 22.40 Kerkorgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling. 23.21 Gram. 23.3524.00 Bedgeheimen. Betovergrootmoeder houdt haar nazpat ten doop In Ter Apel heeft de 105-jarige mevrouw H. Smit-M eijering haar achter-achter-kleinzoon, Rijkend Richard Veldman ten doop gehouden. Foto ds. H. van Nieuwen hoven doopt de kleine, die in de armen van zijn bet- overgrootin oeder lig.t.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6