$LmtLGAT i&ymm Stichting A.A. houdt in Leiden voorlichtingsavond Contactavond van de Leidse buitenschool Koning Hoessein keerde terug MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Dótf /\ef~ p DQf]jcL ONGEVAL LIEP GOED AF Hedenmorgen omstreeks half ne gen is op de Stationsweg, ter hoogte van de nieuwbouw van Het Motor huis, een verkeersongeval gebeurd, dat boven alle verwachtingen goed is afgelopen. De 15-jarige Hendrika van Velzen uit Voorhout reed op de fiets langs de Stationsweg in de richting van de stad. Bij het passeren van andere wielrijders is zij vermoedelijk door een van hen geraakt. Ze zwenkte naar links en viel vlak voor een haar achteroprijdend wagenstel van de blauwe tram. De trambestuurder zette zijn wagen onmiddellijk stil. Het meisje werd daardoor niet verder dan een halve meter meegesleurd. Ze kreeg ogenschijnlijk geen letsel. Niettemin is zij voor een nader on derzoek naar een van de Leidse zie kenhuizen gebracht. VOOR TONEELLIEFHEBBERS IN EN ROND LEIDEN. De Leidse Volksunivedsiteit (K. O) heeft een korte cursus georgani seerd voor leden van K. O. op de vrijdagen, 14, 21 en 28 november a.s. in het Snouck Hurganje Huis, Rapenburg 61 te Leiden. Omdat het onderwerp „Drie aspecten van het moderne toneel" ongetwijfeld ook van veel belang is voor amateur-toneel spelers, biedt het bestuur van K. O. aan de leden van verenigingen aangesloten bij het W.K.A. de gele genheid deze cursus te volgen tegen sterk gereduceerde prijs. Eric Vos zal deze cursus leiden. Cursuskaarten zijn verkrijgbaar van 915 uur aan het bureau van K. O., Plantsoen 25, Leiden en uit sluiten tegen inlevering van een cir culaire welke door het W.K.A. aan haar leden is verzonden. W.K.A.-le den welke niet tijdig in het bezit zijn gekomen van deze circulaire kunnen deze nog bekomen bij G. van El- burg, Kerpsdam la, Warmond. Het mannenkoor „Kunst na Arbeid" o.l.v. L. v. Wijngaarden behaalde op het Ned, Koorfestival te Hilversum met 338 punten een le prijs in de ie afd. mannenkoren. Het dit resultaat was „Kunst na Arbeid" één -van de weinige le prijswinnaars op dit zwa re concours. Een prachtig succes. Vandaag herdenkt prof. dr. H. J. Lam, rector-magnificus en hoogleraar in de systematische plantkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden de dag, waarop hij 25 jaar geleden werd be noemd tot buitengewoon hoogleraar aan deze universiteit. De Leidse Speeltuinvereniging „Rond om de Maredijk" houdt op vrij dag en zaterdag 14 en 15 november in het clubhuis op de speeltuin aan de Maredijk een bazar ten behoeve van het speelmateriaal (glbaan). De bazar is geopend van 's middags 2 uur tot 's avonds 11 uur. Franken 50 jaar A. W. Sijthof Vandaag herdacht de heer F. H. Franken, toetsenbordbewerker bij A W. Sijthoff's Uitgeversmaatschap pij N.V., de dag dat hij 50 jaar gele den als leerling-zetter bij deze uit geverij in dienst trad. Vergezeld van echtgenote en kinderen werd de ju bilaris hedenmorgen door de direc tie, chefs en een deputatie uit het personeel in de cantine van de ven nootschap ontvangen en gehuldigd. De heer G. de Flines, directeur, huldigde de jubilaris in een waar derende toespraak en dankte hem voor de grote toewijding en accuta- resse waarmede hij gedurende 50 ja ren zijn werkzaamheden heeft ver richt. Bij het vererend getuigschrift der Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd de jubi laris tevens de gebruikelijke enve loppe met inhoud en een persoon lijk cadeau overhandigd, terwijl zijn echtgenote een fraai bloemstuk werd aangeboden. De chef van de drukkerij wenste de heer Franken hierna geluk en sprak zijn waardering uit voor het voortreffelijke werk van de jubilaris en zijn groot plichtsbesef. Voorts bracht een collega de gelukwensen namens het gehele personeel over en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Een fraai gedenkalbum ver meldde de namen van hen die aan dit huldeblijk deelnamen. Tenslotte bedankte de heer Franken allen voor de hem gebrachte hulde en de ca deaus. Alkoholisi kan aan eigen herstel werken Donderdagavond 13 november a.s. zal in het Federatiehuis, Gerecht 10, een voorlichtingsbijeenkomst belegd worden door de Werkgroepen van de Stichting A.A. Aanvang 8 uur pre cies. Een voorlichtingsavond zoals hier boven wordt aangekondigd is voor velen het begin geweest van de ver nieuwing van hun leven. Een uitweg voor een ziekte die hun lichaam ver woestte en hun leven stuurloos maakte; maatschappelijk herstel en een nieuwe taak ir een kring, die hen begrijpt en bijstaat. De ziekte die de A.A. (Anonieme Alkoholisten) een halt toe wil roe pen is het alkoholisme de onweer staanbare zucht naar drank. De al- koholist moet drinken. Hij weet meestal zelf niet waarom; meestal ziet hij zichzelf niet als een zieke, maar als een slappeling of een ge doemde. Toch is er voor hem uit komst: zijn neiging tot drinken is een ziekte, waarvoor wel is waar geen volkomen genezinL bestaat, maar voor welker probleem toch een oplos sing te vinden is. al is dit moeilijker dan bij vele lichamelijke ziekten. De alkoholis.. heeft echter iets vóór boven de meeste andere zieken; hij kan zelf aan zijn herstel werken. In de A.A.-werkgroepen wordt hem' dit geleerd, door mannen en vrou wen, die zelf alkoholist zijn, die dus zijn ongeluk kennen en die uitweg gevonden hebben. De Oudervereniging van de Leidse Buitenschool had haar, inmiddels tra ditioneel geworden, contactavond in een bijna geheel bezette Stadsgehoor zaal. In zijn openingswoord sprak de voorzitter der vereniging, de heer W. Steenbergen, woorden van waar dering en dank tot al degenen die hun vrije tijd offerden bij de voor bereiding van deze avond. Het lof felijke woord aan het adres van de vele winkeliers en particulieren, die voor de overvolle tafels met tombo la-prijzen hadden gezorgd was zeker op zijn plaats. De directrice van de L. B., mevr. Crevecoeur, sprak daarna een pro pagandistisch woord voor het lid maatschap van de Oudervereniging waarbij de spreekster vooral do grote waarde schetste van de band tussen gezin cn school. Ook zij dankte voor het vele werk dat dór het bestuur van de Oudervereniging wordt verzet en voor de vele bewijzen van medele ven van een groot deel der Leidse burgerij. Hierna werd in een vlot tempo een variété-programma afgewerkt, geheel belangeloos verzorgd door de artis tieke groep uit de personeelsvereni ging van de Kon. Ned. Grofsmederen. Deze actieve groep tonelisten, musici en acrobaten had een dankbaar pu bliek. De vermakelijke schetsjes wer den vlot gebracht en veroorzaakten ware lachsalvo's. Een kleine hapering zo nu en dan deed aan het werkelijk goede geheel geen afbreuk. Wanneer de regie nog wat meer aandacht be steedt aan de articulatie zal dit club- Burgerlijke Stand Geb.; Johannes Cornelis Jacobus zn v. J. van Hooven en C. J. Teegelanr; Eigidia Jacoba Maria dr. v. J. A. Groen en M. Vervloet; Annette dr. v. A. Wagemans en I. II, Br hzy; Al- bertus zn v. A. Vink en J Siere; Jo hanna Theodora Catharina Maria dr. v. A. J. den Hollander en C. M. E. Brederode; Helga dr. v. P. E. Braams en W. F. van der Gun; Adriana Jo hanna Catharina Susanna dr. v. M. van Leeuwen en P. J. W. van Wetten; Albertus zn v. A. de Vink en J. Siere. Getr.: J. van der Vorm en S, L. Beoherer; H, J. de Jong en M, J. Thoma. Over!.: M. C. A. Ho-uthoff, 83 jr, weduwe van H. H. Vodegel; M. C. Fakkel, 73 jr, vrouw; F. J. Hakkaart, 01 Jr, man; Q. van Rijsdam, 77 jr, man; J. M. van Vloodorp, 72 jr, vrouw; J. C. Heemskerk, 76 jr, man. je, met vele goede krachten, zeker nog veel kunnen bereiken. Een bijzondere vermelding verdie nen de acrobaten „de KoNeGro Boys" die werkelijk verbluffende staaltjes van spierkracht en even wichtskunst demonstreerden. De her haalde ovaties waren zeker verdiend. Het eerste openbare optreden van het accordeon-kwartet J.N.K.L. onder leiding van de heer Vol kers was een volledig succes. Deze jeugdige muziekliefhebber- jes brachten een viertal nummers met groot élan ten gehore. Het orkest „The Metal Music Players" verzorgde op populaire wijze enige muzikale programma-num mers en ondervond daarbij veel bijval uit de zaal. De Oudervereniging van de L B. kan terugzien op een geslaagde contact avond. waarbij opnieuw gebleken is dat zeer velen dit goede doel een warm hart toedragen. Deze weten schap zal voor al die belangeloze me dewerkers zeker de grootste beloning zijn. Leidse agenda DINSDAG II NOVEMBER Museum van Oudheden. Madame G. Paider over „Fontaine Valmont". 8 uur Museum Rapenburg. Dienst Welzijnszorg Landmacht. Operetteconcert door de Haagse Operettezangers. Cantine Doelen kazerne, 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, aanvang cursus 8 uur R. K. Lyceum. WOENSDAG 12 NOVEMBER KVP-statenkring Leiden. In den Vergulden Turk. 8 uur nam. Vespa-club, Rest. Zomerzorg 8 u. nam. DONDERDAG 13 NOVEMBER Residentie-orkest. 3e abonnements concert Stadsgehoorzaal 8 uur nam. A.A,-voorlichtingsavond. 8 uur. Gerecht 10. Kath. Nat Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, vervolgcursus 8 uur R. K. Lyceum. BIOSCOPEN De films in de week van 7—14 nov. zijn door de Kalh, Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The brave one", 14 jaar Lido: „Jacht op een schaduw". 14 jaar Luxor: „Jerry maakt weer herrie", 18 jaar. Trianon: „Fanfare", alle leeftijden. Rex: „Jailhouse Rock", 14 jaar, Misschien gaat dit u direkt aan, of iemand uit uw omgeving. Is dit zo, kom dan naar de voorlichtings avond. Let ook op de ene A; ano niem, zonder naam. Uw naam wordt niet gevraagd: welkom bij de A.A. is ieder die het verlangen heeft met drinken op te houden. Litteris Sacrum" maakte een goed begin aan een nieuw jaar „Verdwijningen" en verschijningen De koninklijke vereniging „Litte- ri» Sacrum" beeft zaterdagavond in de Schouwburg haar 102de seizoen geopend. Met het dwaze stuk „Ver dwijningen en Verschijningen" naar „Cottage on the Border" van H. Mupy heeft de vereniging gezorgd voor een vrolijk begin van het nieuwe jaar, dat voor leden en donateurs op nieuw grote beloften inhoudt. „Litteris Sacrum" dat zich in een eeuw tijd de roem heeft verworven, tot de bloem van het Leidse amateur toneel te behoren, heeft die naam weer alle eer aangedaan. .^Verdwijningen en Verschijnin gen is een heerlijk zonnig, pretentie loos toneelstuk. Voor de toeschouwer is het „geknipt" als een rustpunt van onbezorgde ontspanning. Door de snel opeenvolgende verwikkelingen en hoogst dwaze situaties eist het van de spelers een hoge mat van aanpas sing en spelbeheersing. Onder lei ding van de regisseur. Jan Char. Bar telsman, bleek het spel bij Litteris in goede handen. Het is het zonderlinge verhaal van een reeks raadslachtige verdwijnin gen, die plaatsvinden in een eenzaam landhuis, nadat daar twee heren rust zijn komen nemen. Die twee zijn Dinges en Lamaer, beiden in effecten; de eerste getrouwd en een sukkel, de ander „vrij" en een verwende rat, die Shakespeare tot zijn vrienden rekent. Van alles ver dwijnt: de werkster, samen met een telegram, een agent, de koffers en een bromfiets. Daarvoor krijgen ze drie dames in de plaats: Louca de Vere, „zo maar een meisje" op vakantie; een dame, 't Was 'n genoegen naar de Kunst van K G te luisteren Prettige lustrumavond te Leiden Het 6e Lustrum van het Chr.. Tam bour- en Pijpercorps „Kunst en Ge noegen" te Leiden werd zaterdag avond gevierd met een prachtig ge slaagde uitvoering voor ouders, do nateurs, belangstellenden en geno digden. De voorzitter, de heer van Leeuwen (die naar hij zeide) nog dit jaar als zodanig gaat atfreden en die de nieuwe jonge voorzitter voor stelde sprak een vriendelijk wel komstwoord tot de talloze belangstel lenden waarmede de Gehoorzaal tot in de nok gevuld was, meer speciaal noemend de ds Vossers, de heren Gijsman en Gelelj. de beschermheer ir de Jong, afgevaardgiden van zus terverenigingen, van de Vereniging Koninginnedag m n. de heer Lam- bermont, oud politiecommissaris de heer Meijer, alle genoemden met bun dames. De heer van Leeuwen dank te de jubileumcommissie, die kans had gezien 2175 gulden bijeen te brengen, ook de jongenscommissie, die 875 gulden voor de corpskas had verzameld. Voor deze bedragen wa ren twee mooie moderne eorpsvlag- gen vervaardigd en voor allen rode arm- en witte enkelstukken, en in strumenten. Dan dankte hij de drie instructeurs, waarvan er twee deze avond meer speciaal in actie waren n.l. de heren H. Freysen, meer speciaal voor de fluiters en tambours samen en de heer H. Schwedler voor het corps tambours. Hij roemde de trouw van dc jongens. Een openingsmars door de jongeren, waarbij men haast rilde van zoveel geluid van trommen en drums, van zoveel volmaakt rhythme. Keurig! De fluiters, meer speciaal spelend onder leiding van de fluitist Herman Freijsen, floten hun vrolijke mooie wijsjes, beschaafd en wellui dend, een lust om te horen. Dan hoorde men een calypso met betover de geluiden en rhythme en beurte ling waren de beide instructeur met hun Jongens hevig in actie. Een so listen groepje met de heer Freijsen aan de piano liet zich horen in een viertal mooie muziekstukken van Mozart, van Gluck, Schubert en Beethoven. Men kon pleizier hebben in zo'n prettig musiceren. Dan kwa men de senioren .K en G" tambours, pijpers en hoorn aan de beurt, onder dezelfde leraren. Wij geloven niet, dat er één fout gemaakt werd, en wat de jongelui presteerden in de zogenaamde Ca priolen werd werkelijk interressant. Begrijpelijk, dat zij bij de Taptoe Delft hiermede zo'n succes hadden. Allerlei mooie melodiën werden ge floten van velerlei aard en genre in boute afwisseling. Tot besluit een Zuid Amerikaanse Rumba, waarbij de trommen met de hand werden be speeld de fluitjes boven uit klon ken de slains en rumba ballen de tegenrhythmen accentueerden. (In syncopen zijn de jongens goed thuis). Na de pauze hoorden wij nog enkele mooie stukken door het intermezzo orkest van de Marinierskapel der Kon. Marine onder leiding van dirigent K, F. Kokelaar. Al waren deze misici pas gisteravond teruggekeerd van een reis naar Kopenhagen, zij speelden, zo mooi, fris en beschaafd de mooist denkbare amusementsmuziek, met so listisch optreden; virtuoos spel van trombone, van twee piccoli, waarin wij in een van het duo, de heer Freij- zen hekenden, en van een mooie gave bourdon. Toen was er weer een pauze waarvan de heer van Leeuwen ge bruik maakte om de instructeurs Sohwedler (die ook een vlot causeur is) Freijsen en Bosman te complimen teren; Voor de dames van deze heven waren er bloemen, Aan de heren alle musici van de Marinierskapel werden reisklok.jes geoffreerd Dr. Vossers benutte één moment die zegt in groot gevaar te verkeren en wanneer na een wel zeer ge heimzinnig telefoontje ook 'n aan tal kledingstukken van het gezel schap verdwijnt, komt ten slotte Din ges' echtgenote een toneelrepetitie wreed verstoren. Ze is een vrouw „met te veel intelligentie voor haar verschijning". Gezamenlijk onder neemt men een poging om haar te verdrijven. Daarbij worden de plan nen doorkruist door de getergde echt genoot van de verdwenen werkster. Wanneer de verwarring een hoog tepunt heeft bereik, doet Louca een ontdekking, de politie werpt een smokkelbende in de boeien en Louca werpt zich in de armen van Lamaer. Lamaer, de onbezorgde bon-vivant, vond een schitterende vertolking bij Bob Hageman, wiens spel welhaast grenst aan dat van de beroepsacteur. Ogenschijnlijk zonder enige moeite heeft hij zijn dwaze rol gspeeld. Geen enkele oneffenheid zo die er was slaagde erin, hem van zijn stuk te brengen. Alles paste hij aan zijn spel aan en het leek of zijn invloed overging op zijn medespelers. Wat waren allereerst Dinges (Ad van Leeuwen), die een echte onhan dige echtgenoot was, niet gewend zien te bewegen zonder leiding van zijn vrouw. Dan was er Helga De- brovnik, de vervolgde vrouw (Riekje Coolv. Stek), die tot de uiterste consequentie haar vreemde acent handhaafde, bijna even volmaakt als Bob Hageman zijn geaffecteerde spraak. Haar spel evenwel was iets stugger. Joke Bartelsmanv. d. Lans, die het meisje Louca speelde, scheen te vergeten, dat zij op de plan ken stond: wel was ze een intelligen te, dappere jonge vrouw maar haat te snelle spreken deed haar spel te kort. Coralie Dinges, de echtgenote van Thomas. (Selma HogemanOele), kwam uit de verf als een katje, dat men niet zonder handschoenen moet aanpakken. Zij as zeker een groter rol waard. Van de andere kleine rollen willen wo in het bijzonder noemen mejuf frouw Bezema, de werkster. Met haar platte Leids zorgde Nel Saat den Heyer voor een goede coleur- local. Met bloemen voor de dames en een langdurig applaus, dankten de moe gelachen toeschouwers de acteurs voor een uiterst-genoegelijke avond. om de buitengewone gaven van de heer van Leeuwen als voorzitter on der de aandaccht te brengen. Tot zo ver hebben wij 't corcert lpijgewoond, opgetogen over de mooie avond, die de jongens onder zo uitnemende lei ding hebben gegeven na serieuze voorbereiding. J. KORTMANN P. v. d' Pompe 40 jaar bij de HCW Zaterdag 8 november 1958 was het 40 jaar geleden, dat de heer P. I men zeer'vele nwoners van "oêgët- v. d. Pompe in dienst trad bij de geest en patiënten van dr. Varen- N V. Hoilandsche Constructie werk- j kamp bijeen in „Het Witte Huls' OEGSTGEEST Dr. II. VARENKAMP NAM AFSCHEID ALS HUISARTS Zaterdag omstreeks twee uur kwa- plaatsen. Om 11.30 betrad de jubilaris ver gezeld van zijn echtgenote de Ont spanningszaal van de Vennootschap waar hij werd opgewacht door de Jubileumcommissie. Van de zijde van de werknemers uit het bedrijf en Kantoor- en Tekenkamer was zeer veel belangstelling. N^ met zijn echtgenote achter een met prachtige bloemstukken ver sierde tafel te hebben plaatsgenomen werd het woord gericht tot de jubi laris door de bedrijfsleider, de heer G. Nolles. Deze schetste in korte bewoordingen de buitengewone ijver en plichtsbetraching van de heer v. d. Pompe, die eerst als jongmaatje in het bedrijf werkzaam was en al gauw door zijn vakmanschap en ijver als bedrijfsbaas werd aange steld. G ezien zijn uitgebreide kennis en ervaring is hij in de laatste jaren aangesteld als controleur. De heer Nolles besloot met de hoop uit te spreken, dat werknemer nog lange jaren in het bedrijf werkzaam mocht nyinmc. blijven en bood hem namens het SP?C.., beambtenpersoneel een prachtig electrisch scheerapparaat aan. De huldiging verplaatste zich hier na naar de directiekamer waar de heer v. d. Pompe werd toegesproken door de directeur, de heer Ir. E. F. E. Bongaerts, welke hem de gebruike lijke enveloppe overhandigde en waarna men nog enige tijd met di rectie en procuratiehouders gezel lig bijeen bleef. AFSCHEID NA 40 JAAR BU S.L.F. Het veertigjarig jubileum bij de S.L.F., dat de heer H. v. d. Lucht zaterdag j.l. herdacht, betekende voor hem tevens een afscheid van zijn werkring. In het stadhuis werd de heer Van der Lucht door de wet houder S. M. Stolp de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. In de directiekamer van de Licht fabrieken sprak de directeur ir. Y. Ykema zijn waardering uit voor het werk van de heer Van der Lucht, die gedurende een lange reeks van jaren de hem opgedragen taak uitstekend heeft vervuld. De directeur over handigde hem de oorkonde en gra tificatie van het gemeentbeestuur. De chefs van de heer v. d. Lucht getuigden eveneens van hun lof voor het werk van de scheidende functio naris en memoreerden hoe enkele ideeën van de heer v. d. Lucht in de praktijk belangrijke verbeteringen bleken te zijn. Van de personeelsvereniging mocht de heer v. d. Lucht nog een cadeau in ontvangst nemen. In de kantine werd de heer Van der Lucht hartelijk gehuldigd door zijn naaste colloga's. De heren De Haas, Lepelaar en Plateel spraken de scheidende collega toe en haal» den daarbij nog enige merkwaardige gebeurtenissen uit de lange looobaan van de heer v. d. Lucht op. Enkele geschenken onderstreepten de toe spraken. De heer v, d. Lucht dankte mede namens zijn gezin allen hartelijk voor de ondervonden belangstelling bij zijn jubileum en afscheid. Laatste Berichten De Jordaanse radio-omroep heeft medegedeeld, dat koning Hoessein, die maandagochtend per vliegtuig uit Amman naar Europa was vertrok ken voor een voorgenomen vakantie van drie weken, naar Jordanië is te ruggevlogen. Viiegtiug beschoten? Volgens een tc Tel Aviv opgevan gen radiouitzending heeft koning Hoessein van Jordanië verklaard, naar Amman te zijn teruggekeerd, omdat het vliegtuig, waarmee hij op weg was naar Europa, boven Syrisch gebied door straaljagers van de Ver enigde Arabische Republiek was be schoten. Radio-Amman meldde ook, dat scholen en kantoren dinsdag in Jor danië gesloten zullen zijn. Radio-Amman meldde voorts, dat de Jordaanse Kamer van Afgevaar digden dinsdag te Amman in buiten gewone zitting bijeen zal komen. Vermoedelijk zal koning Hoessein dan een „belangrijke verklaring" afleg gen. huldebetoon niets wten toch is hij nu blij, zich bij de wensen van het Comité te hebben neergelegd, gezien de grote belangstelling van oud patiënten. In stilte herdacht spr. zijn patiënten in deze gemeente, die tijdens de bezetting het offer van hun leven gaven. Voorts dankte hij zijn assis tenten van de huisapotheek en zijn collega's ,,oor de prettige samen werking. Hierna volgde een zeer druk bezochte receptie. K.A.V.-Oegstgeest. Het bestuur van de K.A.V. afd. Oegstgeest deed ons het volgend verzoek toekomen: „Alle dames, leden der K.A.V. wor den vriendelijk verzocht, op dinsdag 11 november om 10 uur aanwezig te zyn bij het huwelijk vr.n onze pen- ningmees+eresse, inej. B. Werkhoven. Gezamenlijk zullen wij Gods zegen over hun huwelijk vragen". WASSENAAR Dodelijke aanrijding voor „De Oude Deyl" Vrachtauto reed rijwielpad op Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur heeft zich op de Rijksstraatweg voor Hotel „De Oude Deyl" een zeer ern stig verkeersongeval voorgedaan waarhij een 18-jarlge wielrijder werd gedood, een persoon werd gewond en grote ravage werd aangericht in de tuin voor het hotel. Een door de 32-jarige J. B. uit Rot terdam bestuurde vrachtauto, met kisten vis geladen, kwam uit de rich ting Leiden en reed met volle vaart tegen een geparkeerde bestelauto aan, waarvan de eigenaa., J. S.. juist be zig was met het uitla' en van appelen. Dc gevolgen waren verschrikkelijk Vrachtauto en bestelwagen schoven dwars over het rijwielpad en het smalle trottoir, door het stenen hek werk voor het hotel de tuin in. Een juist passerende wielrijder, de 18- jarige R. Z. uit Oegstgeest, die werk zaam was bij een aan de Rijksstraat weg gevestigde timmerfabriek werd geschept en S, die bij zijn geparkeer de auto stond, werd eveneens meege- De grote zaal was daartoe met planten en bloemen smaakvol ver sierd. Onder de aanwezigen waren o.m. mevr. Du Boeuff (burgemeester du Boeuff was door ziekte verhinderd), de plaatselijke huisartsen, de dokto ren Hugenholtz, van Walcheren, Held en Melssner alsook afgevaardigden van de Kring Leiden der Maatschap pij van Geneeskunde. Toen dr. Varenkump met zijn echt genote, voorafgegaan door een zestal kinderen verkleed als „ooievaar", de zaal binnentrad werd hij met een al gemeen handgeklap ontvangen, waarna de „ooievaars" aan de aan wezigen mededeelden dat de dokter in de 37 jaren van zijn praktijk te Oegstgeest bij 1753 geboorten medi sche hulp verleende. De voorzitter van hot huldigings comité de heer Hillebrand herinner-, - - -mecsc- de in zijn toespraak aan de onver- *'*urd. De jeugdige wielrijder was er moeibare arbeid van dr. Varen kamp tot heil cn hulp van de lijdende mensheid. Bij nacht en ontij stond hij klaar en deed rustig en baheerst zijn werk. Die arbeid, voor allen ver richt, is boven alle lof verheven. Het werk werd gedaan met menselijk ge voel van medeleven. Geen wonder dot de oud-patiënten het als oen be hoefte gevoelden de scheidende dok ter donk en erkentelijkheid te bron gen. Namens hen bood spr. de dokter eon dlctecrmachii.e aan met stoel. Qnk mevr. Varenkamp werd een stoffelijk blijk van waardering aan geboden, terwijl de heer Hillebrand numens het Comité ook nog een vacantiereis aanbood. Hierna voerden enkele kinderen van de Gevers-Deutz Bewaarschool twee korte toneelstukjes op, toepas selijk op de vertrekkende dokter. Namens de Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst sprak dr. Kaizer, die in een geestige toespraak de revue liet passeren al hetgeen dr. Varenkamp als voorzitter daarvan heeft gedaan. Steeds wanneer er moeilijkheden waren, werd dr. Va renkamp geroepen het presidium te bekleden om het neer te leggen wan neer alles in kannen en ^ruiken was. Vooral in de moeilijke Jaren van be zetting en na-oorlo^se jaren. Het in stellen van een huisartsen-laborato rium is hoofdzakelijk aan het beleid en inzicht van dr. Varenkamp te danken. Namens de Kring Leiden bood spr. hem een schemerlamp aan, terwijl mevr. Verenkamo eveneens een cadeau werd aangeboden Dr. Hugenholtz sprak ala collega en vriend en gewaagde van de pret tige onderlinge samenwerking. Dat spr. zich destijds in deze gemeente vestigde heeft hij aan de „tip" van dr. Varenkamp te danken. Spr. hoeft er plezier in, cie bescheiden doktor nu eens in de bloemetjes te zien en het verheugt hem ook dat dr. Veren kamp niet geat rusten, doch zich ver der aan de studie gaat wijdon. Spr. wees vervolgens op de moeilijke taak van de doktersvrouw en bood mevr. Varenkamp een Perzisch kleed aan. Dr. Varenkamp, mede namens zijn ernatig aan toe. In zorgwekkende toe stand werd hij in allerijl overgebracht naar de „St. UrsulakHniek". waar hij spoedig na aankomst aan de bekomen verwondlngon overleed. S. liep een hersenschudding op en moest eveneens naar eon ziekenhuis worden vervoerd. De bestuurder van do vrachtauto liep letsel op. Naar de oorzaak van ongeval wordt door de verkeers politie een onderzoek ingesteld. Even tuele getuigen wordt verzocht zich met haar in verbinding te willen stel len. (tel. 3333). ZOETERWOUDE Afrika-avund. Op vorzoek van dc plaatselijke L.T.M. en L.T.J. afde ling heeft de binnenkort weer naar Afrika vertrekkende nater de Groot zich bereid vorklaara om dinsdag avond a.s. in het Don Bosco-huis een avond te verzorgen over de huidige situatie in Afrika. D$ze avond wordt gehouden in het kader van dc door dc K.N J.B.T.B. landelijk gevoerde ak- tie, de „Afrika-Alarm-AUtie". Met deze aktie wordt beoogd ons bewust te doen wordon van onze plicht die wij allon door onze ge meenschap met Christur Kerk heb ben ten aanzien van de instandhou ding en verdere v.,rbreidhg van zijn Kerk en, wat .ilermede direkt ver band houdt, ten aanzien van onze naasten, die ook buiten ont dorp wo nen Als feitel*jk doel ii gestold: de bouw en de inrichting van een land bouwschool en proefboerderij cn vooral het uitzenden van jonge men sen, die als ieek onigo tUd in AJrika willen werken. I)e L.T.M, en L.T.J. hebben deze avond voor een ieder opengesteld. Aanvang 8 i ur precies. Marktberichten ROTTERDAM, 10 nov. Vee. Vette koeien 13Ö0; varkens 622; vette koeien le kw. 2.86^3.ia, 2e kw. 2.76 —2 84. 3e kw. 2.40—2.50; varkens le kw, 2.00, 2e kw 1,98 3e kw. 1.96. vrouw en kinderen sprekend, dankte Vette koeien aanvoer ruim, handel voor tie hulde hem gebracht Spr. be- zeer traag, wat lager in prijs, enkele schouwde deze niddag als zijn laatste prima's bovon notering; varkens aan- spreekuur en op geestige wijze j^af hü voer als vorig.- v eel:, handel v|ot, nog verschillende algemene adviezen, goed prijshoudend, prima exempla- Wilde hij aanvankelijk van enig1 ren boven notering.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3