3)e £cidóe(2oti/fca/rvt Britten op Cyprus worden bewapend Willem Ruys Amsterdam heefi een nieuwe kampioen Blauwbaard bekent zijn vierde moord Zes jongelui met auto tegen boom Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENOR ACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14557 Franco p.p. 8. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Beveiliging legen de aanslagen Krachtiger maatregelen tegen Eoka-terreur Generaal-majoor Kenneth Darling, die de leiding heeft van de Britse operaties tegen de Cyprisch-Griekse verzetsorganisatie „Eoka", heeft zater dag te Nicosia op een persconferentie verklaard: „Indien de Britse burgers op Cyprus vuurwapens wensen, kunnen zij ze krijgen". Hij voegde hieraan toe: „Wij zijn vastbesloten een einde te maken aan de monsterachtige Eoka-aanvallen op Britse burgers en wij zullen water dichte maatregelen nemen, om hier een einde aan te maken! Volgens generaal-majoor Darling wonen en werken er ongeveer 350 Britse burgers in de voornaamste Cyprische steden. De regering van Cyprus is zondag begonnen revolvers aan Britse burgers uit te reiken voor de verdediging tegen verzetslieden. TOESPRAAK VAN GOUVERNEUR De Britse gouverneur op Cyprus, sir Hugh Foot, sprak in een radio rede, die hij zaterdagavond tot de in woners van Cyprus hield, over nieu we veiligheidsmaatregelen, die in verband met de jongste aanvallen der Eoka op Britse burgers zouden wor den genomen ;ii hij waarschuwde: „Het gevaar is er, het zal nog voort duren en niemand kan er zeker van zijn, dat hij er vrij van zal blijven". Hij verklaarde, dat alle soorten van veiligheidsmaatregelen zullen worden genomen, om de Britse bur gers te beschermen en dat geen en kele overweging, „noch van ongemak voor het publiek in het algemeen, noch van kosten, noch wat ook, zal verhinderen deze maatregelen uit te voeren". Ongeveer drieduizend Cyprische arbeiders, die werkzaam zijn bij in- TREINBOTSING IN BUENOS AIRES Paus telegrafeert achter IJzeren Gordijn De „Osservatore Roma.no" heeft zaterdag de tekst gepubliceerd van de telegrammen, die Paus Johannes de 23ste heeft gezonden aan-kardi naal Mindszenty en kardinaal Ste- pinac. De Paus zegt in deze telegrammen, dat het hem diep heeft bedroefd, dat hij beide kardinalen niet heeft kun nen omhelzen na zijn verkiezing tot Paus en geeft hun zijn bijzondere apostolische zegen. Quiz-leider gearresteerd De samensteller van een vraag-en- antwoordenspel voor de Amerikaan se televisie, de 36-jarige Albert Freed- man, is gearresteerd omdat hij ervan verdacht wordt te hebben voorge zegd. Met deze arrestatie wordt een on derzoek ingeluid naar de televisie shows die in de Verenigde Staten worden gegeven. Freedman wordt ervan beschul digd vragen en antwoorden aan de deelnemers van de quiz te hebben verstrekt voordat zij voor de televisie optraden. De aanklacht is ingediend door een vroegere deelnemer aan de show. De 37 per schip naar N. Guinea Aangezien de Australische rege ring niet heeft toegestaan dat de 37 ex-verstekelingen in Sydney voet aan wal zetten, zullen zij in volle zee van de Johan van Oldenbarne- velt worden overgezet op een schip dat hen naar Nieuw-Guinea zal va ren. Oorspronkelijk was het de be doeling dat de verstekelingen per vliegtuig van Sydney naar Nieuw- Guinea zouden worden gebracht. De KLM had al 37 plaatsen gereser veerd in het toestel dat op 12 no vember vertrekt. De „Johan van Oldenbarnevelt", die vrijdag Sydney heeft verlaten, is thans op weg naar Soerabaja. Zo dicht mogelijk bij Nieuw-Guinea zal de gouvernementsboot de groep ver stekelingen overnemen. MOSKOU over KOREA Tass heeft zaterdag een verklaring gepubliceerd, waarin de Russische regering aandringt op de terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Korea. De stabilisatie van de vrede in Korea en het hele Oosten hangt voor een groot deel af van deze terug trekking, aldus de verklaring. Als de Amerikaanse troepen onmiddellijk Zuid-Korea verlaten, zullen de Ko- reanen van Noord- en Zuid-Korea het ongetwijfeld sneller eens worden over de hereniging van hun land op vreedzame en democratische ba sis, aldus de Russische verklaring. Van de zijde van het Amerikaans state department is er echter de na druk op gelegd, dat de volledige te rugtrekking van de Amerikaanse srtijdkrachten uit Zuid-Korea, voor dat er een regeling voor de Koreaan se kwestie tot stand is gekomen, de spanning in het Verre Oosten niet zal doen afnemen. stallaties van de Britse luchtmacht, zijn maandagochtend niet toegelaten tot hun werk, aldus heeft een offi ciële woordvoerder te Nicosia mede gedeeld. Deze maatregel is voor ge heel Cyprus van kracht. Aanslagen gaan door Twee Engelse militaire auto's zijn zondag op westelijk Cyprus in een hinderlaag gereden, waarbij een sol daat senuvelde en een ander werd gewond. Twee Britten leden van de luchtmacht zijn zaterdagavond om het leven gekomen en zeven ge wond, toen er een bom ontplofte in de kantine van het vliegveld van Ni cosia. (Advertentie) In Buenos Aires is zaterdagmiddag een stoomtrein achterop een stil staande elektrische trein ingereden Zestien mensen kwamen volgens de gemeentelijke autoriteiten om het le ven en bijna honderd liepen verwon dingen op. De toestand van 7 per sonen is zeer ernstig. De elektrische trein was vol met kantoorpersoneel dat van het werk naar de vooorsteden terugkeerde. Het ongeluk schijnt veroorzaakt te zijn door een fout in het wisselstelsel. Fatale brand in Montreal In een woonflat van drie verdiepin gen te Montreal is in de nacht van zaterdag op zondag brand uitgebro ken tengevolge van een explosie. Er zijn tenminste vijf doden en vijftien mensen worden vermist. De mensen in het gebouw werden midden in de nacht opgeschrikt door een hevige knal. Voordat zij beseften wat er aan de hand was, waren zij omgeven door de vlammen die snel om zich heen grepen. De bewoners voor het meren deel emigranten raakten in pa niek. Een anstige vader wierp zijn vijfjarig zoontje uit de derde verdie ping naar beneden, terwijl zijn vrouw en hun dochtertje zelf uit het raam sprongen. Het was vrijwel onmogelijk via de trappen of de lift uit het flatgebouw te komen, daar vlammen en rook de weg versperden. Mannen en vrou wen zagen dan ook hun enige kans op redding door van de balkons of uit de ramen te springen. Verschei dene mensen kwamen daarbij om het leven en talrijke anderen moesten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Hoewel de brandweer het vuur na enkele uren geheel meester was, was het door de grote hitte niet mogelijk het gebouw binnen te gaan. Het was gisteren nog niet mogelijk het aantal doden precies vast té stel len, omdat men niet wist hoeveel mensen er tijdens de brand aanwezig waren. Het gebouw, dat ongeveer vijftig appartementen bevat, werd door ongeveer honderd emigranten bewoond. Na vele jaren trouwe dienst Gaat onze Willem Ruys Als Indiëvaardermet pensioen, Met een nieuw plan naar huis. Waar hij nu grondig wordt „herschoold" En gemoderniseerd En straks tot Vaartuig van Plezier Cum laude promoveert. t Wordt een vacant ie- sprookjesschip, Dat Aller oog bekoort: Al wat er niet modern is, gaat (Figuurlijk) over boord. Zelfs 't oude tafelzilver gaat Met wèlverdiend pensioen En straks zal SOLA op de Ruys Zijn gastheerplichten doen. Ruim vier en veertig duizend stuks SOLA voert hij dan mee Op zijn plezierreis om de aard Over de wereldzee. 'f Is op dat drijvende paleis Der Koninklijke lijn Dat SOLA zich écht thuis gevoelt En op zijn plaats zal zijn. De opgetogen passagiers Vertellen later thuis Van vorst'lijke vacantievreugd, SOLA en Willem Ruys. CLINGE DOORENBOS. Afbeialingssielsel Max Gufler, de „Oostenrijkse blauwbaard", heeft zaterdag een vier de moord bekend, namelijk op de des tijds vijftigjarige Emilie Meystrzik, die 27 maart 1952 gewurgd in haar woning werd aangetroffen. Voorts is te München de 65-jarige halfzuster van Gufler, Margarethe Klopfer, aangehouden. Zij wordt er van verdacht familie van één van Guflers slachtoffers telegrafisch te hebben medegedeeld, dat de bewuste vrouw bij een ongeluk om het leven was gekomen. In Guflers woning zijn meer dan duizend vrouwelijke kledingstukken aangetroffen, die, blijkens mono grammen, aan elf vrouwen moeten hebben toebehoord. De thans vijftigjarige Max Gufler is, als onecht kind, in Tyrol geboren. Hij werd door zijn moeder in mis troostige armoede grootgebracht en hij zegt zich altijd een „stiefkind van de maatschappij" te hebben gevoeld. In de afgelopen oorlog deed Guf ler als chauffeur dienst in het Duitse leger en hij verklaart sindsdien im mer de wens gehad te hebben een eigen auto te bezitten, 'dij kocht in 1957 een Duitse auto en betaalde, als eerste betaling, ongeveer negenhon derd gulden. Toen hii volgende ter mijnen moest betalen zocht hij, naar hij de Oostenrijkse politie mededeel de, naar een methode om „gemakke lijk" aan geld te komen. Daarop stel de hij zijn huwelijksadvertenties Gufler was, zoals gemeld, reiziger in wasmachines. Daar valt niet over te praten President Soekarno heeft vandaag in zijn rede op de „heldendag" ver klaard: „Wij wensen niet over beta ling voor het overnemen van de Ne derlandse ondernemingen te praten, tenzij de Nederlandse regering on derhandelingen begint over de terug gave van West-Irian". Soekarno sprak op een massale bij eenkomst op Ambon. Hij zei voorts dat Indonesië gevraagd heeft om te ruggave van West-Irian. Wij hebben gebedeld en wij hebben ook onder handeld maar nu willen wij niet meer over teruggave van West-Irian onderhandelen. Daarom hebben wij een andere weg ingeslagen. Wij heb ben de Nederlanders in hun Achil lespees getroffen en de >ederlandse economische ondernemingen overge nomen", aldus de president. VLIEGBOOTMOEST OP ZEE LANDEN Een Portugese vliegboot met 30 passagiers en een bemanning van zes aan boord heeft zondag tussen Lissabon en Madeira, 180 mijl uit de Portugese kust, een noodlanding moeten maken. De passagiers hebben de volgende nationaliteit: acht Duitsers, twee Belgen, zes Amerikanen, vijf Brit ten, twee Fransen en zeven Portuge zen. Vier van de bemanningsleden zijn Portugezen, de overige twee vermoedelijk Britten. De gezagvoerder van het KLM- vliegtuig, dat zondag uit Zuid-Ame- rika in Lissabon landde, heeft ver klaard, dat hij 130 mijl van zijn koers was afgeweken om naar het vermiste toestel te zoeken. Hij had op circa 180 meter boven de ruwe zee met golven tot twee meter hoog gevlogen, doch geen spoor van de vliegboot ontdekt. Het zoe ken door schepen en vliegtuigen gaat nog onverminderd voort maar wordt bemoeilijkt door slecht zicht. Rode Deken vierde de okioberrevoluiie mee Dr. Hewlett Johnson, de Anglicaanse deken van Can terbury, en zijn echtgenote worden hier begroet door Jacob A. Malik, de Russische ambassadeur in Engeland, en mevrouw Malik bij hun aankomst op de receptie in de Russische ambassade in de Kensington Palace Gar dens te Londen, welke vrijdag is gehouden t.g.v. de viering van de 41ste verjaardag van de oktoberrevolutie. In Amsterdam is zaterdagmiddag, op het Amstelveld, de finale om het kampioenschap van Amsterdam „Hoela Hoepen" gehouden. We zien hier de 12-jarige kampioene, Helen Gobits, met maar liefst vier hoepels in actie. Twee doden, drie zwaargewonden Even thuisbrengen Twee doden en drie zwaar gewon den kostte zaterdagavond elf uur een onbesuisd ritje van zes vrolijke jon gelui van Zeist naar Soest. De slachtoffers zijn de 21-jarige Nellie van Dorrestein uit Soest en de 19-jarige Peter de Wit uit Zeist. Zij hebben een botsing met een boom, waarop na een slippartij in de ver raderlijke bocht bij het sanatorium Zonnegloren te Soestduinen de auto met het zestal vloog, niet overleefd. Een 18- en een 19-jarig meisje uit Soest werden zeer ernstig gewond aan hoofd, armen, bekken en benen. Evenals de 20-jarige chauffeur uit Bunnik, die zware hoofdwonden kreeg, zijn zij in het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort opgeno men. Hun toestand is zorgwekkend. Ernstige shock De zesde inzittende van de wagen bleek kort na de botsing te zijn ver dwenen. Deze jongeman heeft een ernstige shock gekregen en is in to taal verdwaasde toestand van Soest duinen naar zijn ouderlijk huis te Bunnik gelopen. De drie jongemannen uit Bunnik en Zeist waren zaterdagavond in een café te Zeist aan het biljarten. Daar ontmoetten zij de drie meisjes uit Soest en het kwam er al gauw van, dat ze die even thuis zouden bren gen. Het wegdek was glad door regen en dorre bladeren. Hoewel bij de bocht in Soestduinen waarschuwin gen staan, heeft de chaufferende jon geman waarschijnlijk te hard gere den. Grote ravage De ravage was verschrikkelijk. Het NOORDENWIND De circulatie boven de Oceaan en West-Europa wordt nu in hoofdzaak bepaald door een gebied van hoge druk, dat vanmorgen zijn centrum met een barometerstand van 1036 millibar op 700 meter ten zuidwesten van Ierland had, en dat tot ver in de stratosfeer reikt. Langs de westflank van dit maximum wordt uit de sub- tropen afkomstige lucht in de rich ting van IJsland getransporteerd. Aan de oostflank dringen daaren tegen polaire luchtmassa's over de Noordzee naar het zuiden. Tijdens opklaringen daalde de afgelopen nacht in deze lucht de temperatuur snel. Op verscheidene plaatsen in de oostelijke helft van het land is nacht vorst voorgekomen. De westelijke begrenzing van de polaire lucht ligt in de vorm van 'n vrijwel pal noord zuid gericht front over Schotland en Engeland. In dit front kwam gisteren een storing tot ontwikkeling, die via Oost-Engeland naar Frankrijk trok en ook ons land regen bracht, voor namelijk in het westen en zuiden. Uit een boven Scandinavië gelegen lagedrukgebied maakt zich een af zonderlijke storing los, die dicht langs ons land zal passeren. Wij blij ven echter in de noordelijke wind, zodat de aanvoer van polaire lucht blijft doorgaan. ongeluk gebeurde om ongeveer elf uur zaterdagavond, maar het heeft tot zondagmorgen zes uur geduurd, voordat de politie uit Soest met de hulpverlening, het voorlopige onder zoek. het opsporen van de verdwe nen inzittende en het ruimen van het wrak gereed was. Of alcoholgebruik een rol in dit noodlottige ongeluk heeft gespeeld, staat niet vast. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien, maar morgen ook perioden met zonne schijn. Zwakke tot matige, aan de kust aanvankelijk krachtige noordelijke wind. Vannacht in het algemeen iets minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 11 Nov. zon op 07.51; onder 16.56; maan 07.51; onder 17.22. Nieuwe maan 07.34. Hoogwaterstanden 11 Nov. vjn. 2.50; n.m. 3.15. Het weer in Europa HELSINKI regen 6 C. STOCKHOLM onbewolkt 2 OSLO half bew. 0 KOPENHAGEN onbewolkt 3 ABERDEEN 3 LONDEN 3 AMSTERDAM mist 2 BRUSSEL regen LUXEMBURG geheel bew. 4 PARUS regen 6 BORDEAUX zwaar bew. 3 GRENOBLE geheel bew. 7 NICE regen 10 FRANKFORT 2 ZüRICH motregen 6 GENèVE geheel bew. 7 LOCARNO regen 6 WENEN geheel bew. 6 INNSBRUCK regen 5 ROME licht bew. 12 AJACCIO zwaar bew. 12 MADRID onbewolkt 1 >9 ALGIERS half bew. 11 Korreltje Waar het verstand, dus het verstaan ophoudt, daar begint bij de één de twijfel en bij ander de onzin!

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1