G.S. leggen in provincie parallel-wegen aan Verheugde verstekelingen „Den Uyl vivat!" In Spanje verongelukt Tweede Kamer stemt vanmiddag over vier landbouwmoties Stijging loonkosten moeilijk op te vangen Verloren en weer gevonden WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Leidse molens bedrijfsvaardig Ged. Staten van Z.-Holland laten elk jaar een verslag verschijnen over de werkzaamheden in de afgelopen periode. Dit was tot heden niet veel meer dan een boekje met wat cijfers en feiten. Daarvan zijn G. S. dit jaar afge weken. Zij heLben een boekwerkje met kleurige omslag op kunstdruk gedrukt en met mooie foto's van ge restaureerde bouwwerken en nieuwe provinciale wegen laten verschijnen aldus de herinnering aan eigen acti viteiten in een voor het nageslacht aantrekkelijke vorm conserverend. Er wordt o.m. geschreven over de monumentenzorg van Prov. Staten. In een gistermiddag gehouden pers conferentie, waarin dit boekje werd overhandigd, sprak de gedeputeerde, de heer D. v. d. Kwaak, over deze zeer belangrijke taak van de Pro vincie. Hij herinnerde eraan dat 6< jaar geleden de eerste subsidie voor de restauratie van een bouwwerk werd versrtekt, nl. 70.000 gulden voor de restauraite van de St. Jans- kerk te Gouda. Er is intussen wel iets gewijzigd. In het afgelopen jaar bedroeg de subsidie van G. S. aan het herstel van monumenten anderhalf miljoen. De heer v. d. Kwaak wees er op, dat ook in kleinere plaatsen door monumentenzorg voortreffelijk werk wordt gedaan. Molens. Voorts heeft men bijzondere be langstelling voor het behoud van de molens. Er is een speciale molen commissie opgericht en een molen- verordening in het leven geroepen, welke verbiedt molens af te breken zonder toestemming van G. S. In de komende jaren zullen 34 molens be drijfsvaardig gemaakt worden. Onder hen zijn de Leidse molens d'Heester- boom en de molen aan de Kanaal- weg. Van de 142 watermolens in Zuid Holland zijn er nu 75 bedrijfsvaardig en hetzelfde geldt van 27 van de 80 bedrijfsmolens. Wegen. Gedeputeerde de heer A. C. A. Deerenberg sprak over de provinciale wegen. G. S. investeren jaarlijks een bedrag van 10 a 12 miljoen gulden aan het onderhoud en de aanleg van Provinciale wegen. Het nieuwe ver keer stelt ook aan de Provinciale wegen grote eisen. Er rijden zware vrachtwagens met aanhang, terwijl de bromfietsers en fietsers aan het wegverkeer nieuwe problemen toevoegen. Vooral om een oplossing voor fietsen en bromfiet sen te komen legt de Provincie nu in Zuid Holland parallel-wegen aan. In plaats van het bekende profiel van 7 meter brede weg A lus 1V* meter fietspad worden twee wegen op enige afstand evenw.idig aan elkaar ge legd. Deze parallelwegen bewijzen ook diensten aan landbouwers en De 37 Indonesische verstekelingen, aan wie door de Nederlandse rege ring toelating in Nederland was ge weigerd, doch die thans vergunning hebben gekregen zich in Nederlands Nieuw-Guinea te vestigen, kregen hedenmorgen van deze beslissing te legrafisch bericht aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt", die op het ogenblik in de haven van Mel bourne ligt. De verstekelingen waren uitermate verheugd over de nieuwe wending, die hun lot heeft gekregen, en ston den juichend op het dek van het Ne derlandse schip. Het is nog niet bekend waar zij van boord zullen gaan. Morgen heeft Nederland 900.000 telefoonaansluitingen Op 6 november wordt volgens het werkprogramma van de PTT voor het maken van telefoonaansluitingen de 900.000ste aansluiting in Neder land tot stand gebracht. Wegens de extra toeneming in Rotterdam, waar in 1940 zulk een groot verlies van aansluitingen werd geleden, is aan genomen, dat op die dag een der Rot terdamse nieuwe aansluitingen als de 900.000ste zal worden beschouwd. Ondanks de nog voortdurende ach terstand in het maken van telefoon aansluitingen is er sinds 1945 toch een grote groei te constateren. Eind 1938 waren er in Nederland 306.000 aansluitingen, zodat in bijna 20 jaar tijds dit aantal bijna verdrievoudigd is. Ook in Rotterdam is een overeen komstige groei te zien, zodat het gro tere verlies, in 1940 geleden ten op zichte van de rest van Nederland, is ingehaald. In de laatste 20 jaar zijn dus, ondanks de oorlogsverwoestin gen, bijna tweemaal zoveel aanslui tingen tot stand gebracht, als in de daaraan voorafgaande 57 jaren, se dert de telefoon in 1881 zijn intrede in Nederland deed. De 900.000ste aangeslotene is de heer A. C. Post, Bergse Linker Rot- tekade 30, te Rotterdam. De aanslui ting zal op 6 november a.s. te 10.00 uur in tegenwoordigheid van de di recteur der plaatselijke telefoon dienst te Rotterdam, de heer G. H. Wieneke, in dienst worden gesteld. I veehouders, die met vee of landbouw machines via deze weg hun bedrijven kunnen bereiken. De heer Deerenberg deelde even eens mede, dat in de toekomst op de provinciale wegen, minder maar betere aansluitingen gemaakt zullen worden. Door G. S. zullen aan Rijk en gemeenten subsidies worden ver leend ten behoeve van een betere verlichting van de kruispunten. Bij zonder voorbeeld van Provinciale wegenaanleg is de onlangs gereed gekomen weg door de Krimpener- waard, die bijna geheel op palen is gebouwd. Deze aanleg kostte de Pro vincie één miljoen gulden per kilo meter, het is dus te begrijpen, dat men met dit soort van wegen zuinig is. Gedupeerde boer: Een verdwaalde uil heeft de dood van veertien volwassen kippen op zijn geweten. Een landbouwer aan de Haar te Scherpenzeel werd in een der afgelopen nachten door een heftig spektakel uit zijn slaap gewekt. Hij schoot zijn kleren aan en ging op on derzoek. Het bleek, dat in zijn kip penhok een grote uil rondfladderde, temidden van hevig protesterende, angstige kippen. De uil was door een opening in het gaas binnengekomen. De kippen waren van doodsangst op elkaar in een hoekje gekropen, waar door veertien kippen waren gestikt. Een flinke schadepost voor de land bouwer, die hij op niemand kan ver halen. De uil werd door de gedupeer de boer in vrijheid gesteld. Bij een auto-ongeluk op de weg MadridCadiz, nabij het plaatsje Manzanares, is gisteren de 60-jarige Th. P. K. uit Rotterdam om het le ven gekomen. Zijn zoon, Karei, met wie hü in Spanje een vakantietocht maakte, werd bij dit ongeluk ernstig gewond en is in een ziekenhuis opgenomen. De auto, die door de heer K. werd bestuurd, was tegen een boom opge vlogen en werd geheel vërnield. Bij dit ongeluk werd tevens een voorbijganger ernstig gewond. De heer K. was in Rotterdam be kend schilderspatroon. 't Is er weer, dat ge- hoest In de bus en op 1 kantoor. Niets voor mij! "Jij hoest nooit", zegt iedereen. "Hoeft ook niet", zeg ik dan. "ik neem direct Abdij siroop - bij het eerste kuchje! Bij mij krijgen de ziektekiemen geen kans!" De 23 venczende bestanddelen (Advertentie) Surinames premier op bezoek bij de koningin Dinsdagavond arriveerde op Schiphol de nieuwe premier van Suriname, de heer Emmanuels die zijn op wachting gaat maken bij H. M. de Koningin. Op de luchthaven werd hij verwelkomd door minister mr. C. P. Helders en enkele jongedames in Surinaamse kledij. Links de gevolmachtigd minister van Suriname in Neder land, mr. Pos. Bodem in het marktrisico Als besluit van het Landbouwdebat in de Tweede Kamer zal vanmiddag gestemd moeten worden op vier mo ties die zijn ingediend. Zij zijn over de gehele Kamer ver deeld. De heer Engelbertink (KVP) wil de regering alsnog een bodem laten leggen in de door de veehouders te dragen risico. Minister Vondeling heett bezwaren Iemand, die schuldig was aan een lichte aanrijding die maandagavond te Ter Apel is geschied, moest giste ren door de politie met behulp van een revolverschot in een van zijn voeten worden overmeesterd nadat men hem had opgespoord. Aanvankelijk was de schuldige on bekend geweest. Het bleek een jongeman uit Weer- zijn. De regering heeft voor de ga tegen deze motie ontwikkeld omdat het de regering voor nieuwe risico's plaatst. Hij heeft haar echter niet ont raden. Ir H. Vredeling (PvdA) wenst voor het komende melkjaar ook aanvul lende maatregelen ter beperking van het marktrisico van de veehouders. Mr Biesheuvel (AR) wil in het ge heel geen deling van het marktrisi co met de veehouderij; hij maakt echter wel de voorwaarde, dat in dien zich in het komende jaar bud- getaire bezwaren voordoen de mi nimum-prijsgarantie opnieuw zal worden bezien. De heren De Ruiter (GH) en Den Hartog (WD) tenslotte wensen in het geheel geen deling van het risico en op de tweede plaats een garantie voor vlas en koolzaad. De laatste mo tie werd door minister Vondeling ten sterkste ontraden. Bij aanneming zal de regering haar niet uitvoeren. Ook de motie van mr Biesheuvel ontraadde de minister. Minister Vondeling zei in zijn ant woord gistermiddag, dat het laten vervallen van een gedeelte van het risico een kostbare geschiedenis zal dingen-Erf scheiden veen te zijn. Hij had maandagavond de auto van zijn vader geleend en was, na een aanrij ding te hebben veroorzaakt doorge reden. Het autonummer was echter bekend en zo kwam de politie giste ren bij de vader om opheldering. Deze wist van de aanrijding niets af, en toog met de politie naar de fa briek waar zijn zoon werkzaam is. Deze wilde de politie niet te woord staan, pleegde zelfs verzet en deed tenslotte met een ijzeren voorwerp een aanval op een der politie-agen- ten. Pas nadat hij door een revolver schot aan een van zijn voeten gewond was gaf hij zich over. Na de aanrijding te hebben bekend werd hij naar het ziekenhuis te Em- men vervoerd. rantie een bedrag van 300 miljoen gulden uitgetrokken. Als het risico vervalt zal de regering belangrijk meer uit moeten trekken. Het leggen van een bodem noemde de minister ook gevaarlijk, omdat dit gemakkelijk als een nieuwe garantie kan worden uitgelegd. De minister herhaalde echter zijn toezegging, dat hij bereid is met het landbouwschap te praten. Op deze toezegging was de heer Vredeling desnoods bereid zijn motie te laten vallen. Gisteravond werd zij echter nog niet ingetrokken. De minister zei in de avond zelfs dat hij bereid is de moties van de heren Vredeling en Engelbertink uit te voe ren. voor midden- en kleinbedrijf „Om het t.a.v. het midden- kleinbedrijf in een algemeen kader te voeren loonbeleid een verantwoor. de basis te geven, moeten jaarlijks de volgende gegevens ter beschikking komen: het aandeel van het midden- en klein bedrijf in het nationale in komen, het totaal verloonde bedrag in het midden- en klein bedrijf, het aantal werknemers in het midden- en kleinbedrijf, het aantal onderne mers in het midden- en kleinbedrijf, het aantal overige in het midden- en kleinbedrijf werkzame krachten en gegevens, die een inzicht geven in de sociaal-economische situatie en de structurele ontwikkeling van de branches". Aldus luidt een der aanbevelingen van een heden gepubliceerd rapport over de „invloed van de huidige loonpolitiek op de structuur van de werkgemeenschap zoals deze zich voordoet in de midden- en kleinon- dernemingen". Het rapport is uitge bracht door een commissie loonpoli tiek (ad hoe) aangewezen door de raad voor het midden- en kleinbe drijf. De commissie verklaart wegens gebrek aan voldoende cijfermateriaal niet in staat te zijn geweest om na te gaan of in het midden- en klein bedrijf de ruimte aanwezig is ge weest voor de loonronden. Op de vraag of de bedrijfsresultaten in de verschillende sectoren en branches de loonsverhogingen in 1956 toelie ten, wordt met enig voorbehoud ge antwoord, dat de omzetverhoging de meerdere loonkosten in de meeste gevallen zal hebben gecompenseerd. De commissie acht het een karakte ristiek verschil tussen het midden- en kleinbedrijf enerzijds en het groot bedrijf anderzijds, dat de laatstge noemde over meer middelen beschikt om stijgingen van de loonkosten het hoofd te bieden. De middelen van het midden- en kleinbedrijf zijn hiervoor vaak niet toereikend. De commissie heeft voor zover dat mogelijk was een vergelijking ge maakt tussen de vastgestelde lonen c.q. minimumlonen voor vergelijk bare functies in het midden- en kleinbedrijf en in het grootbedrijf. Zij komt hierbij tot de conclusie, dat naar deze maatstaf niet kon worden gesproken van een aanmerkelijk achterblijven van de lonen in het midden- en kleinbedrijf. Nederlands krachi in nieuwe (beton)banen In Amersfoort is op het militaire oefenterrein „De Vlasakkers" een aantal betonbanen in gebruik genomen waarop de zware tanks van het Nederlandse leger kunnen oefenen, zonder dat aan de bodem onherstelbare schade wordt toegebracht. Foto: enkele tanks oefenen op de nieuwe banen. OOGSTBERICHTEN ZJIN GOED TOT ZEER GOED Uit thans gepubliceerde oogstbe- richten van de stand van zaken op 10 oktober blijkt, dat de oogst er over het algemeen goed tot zeer goed voor staat. Naast een matige opbrengst van zaad en suiker- en voederbieten als gevolg van de weersomstandig heden zijn de opbrengsten van con- cumptieaardappelen goed, die van fa brieksaardappelen naar verhouding wat laag. De zaai-uien gaven een hoge op brengst; de stand van maïs is belang rijk beter, dan in de laatste vijf jaar het geval was. De bietenstand is de hoogste van de laatste vijf jaar. De klaver- en lu- cerneoogsten 1959 staan er goed voor en de stoppelgewassen zijn beter, dan in de laatste vijf jaar het geval was. De grasopbrengst is doorgaans zeer behoorlijk, zodat naar de mening der deskundigen over een goed produktie- jaar kan worden gesproken. Tas met I 1500 viel van fiets Een procuratiehouder van een Rot terdamse bankinstelling was zo on fortuinlijk toen hij achterop zijn fiets een tas met een inhoud van ruim 1500 gulden vervoerde deze tas te verliezen vlak voor de Blij- dorptunnel. Door het lawaai van het verkeer daar bemerkte hij niet, dat de tas van zijn fiets viel en pas even later, toen hij achter zich voelde of de kostbare vracht er nog was kreeg hij de schrik van zijn leven. Hij ging terug om langs de hele weg nog eens te speuren, maar hij vond geen tas meer. De 18-jarige student Frits Legger was op weg naar het Technicum, waar hij werktuigbouwkunde stu deert. Hij zag bij de Blij dorptunnel de tas liggen op het ogenblik, dat er een tram overreed. Hij raapte de tas op en ook de losse guldens, welke er uit waren gevallen. Het bedrag klop teEnkele uren daarna kon een overgelukkige procuratiehouder de verloren gewaande tas van de eerlij ke vinder in ontvangst nemen. Een gulle beloning bleef niet uit. Schoolklas in burgemeesterskamer In het gemeentehuis van Vollen- hove doet de burgemeesterskamer thans dienst als schoollokaal en veer tig leerlingen van de protestants christelijke school ontvangen daar Aangezien de machtiging voor de bouw van een nieuwe school uitbleef, besloot de gemeenteraad onlangs op voorstel van b. en w. om dan maar de burgemeesterskamer tijdelijk als leslokaal beschikbaar te stellen. De burgervader is inmiddels naar de zolder van het gemeentehuis ge retireerd, waar hij nu in een haastig aangekleed vertrekje de burgers ont vangt, die hem wensen te spreken. De vergaderingen van b. en w, worden nu in de werkkamer van de gemeentesecretaris gehouden. Deze grenst echter onmiddellijk aan de tot schoollokaal ingerichte burgemees terskamer en er moest dus eerst een geluiddempende afscheiding worden aangebracht om het bestuursapparaat af te schermen voor de lawaaierige uitbundigheid van de jeugd. Overigens verkeert ook de gym nastiekoefening in Vollenhove in een impasse. Voor de lichamelijke oefeningen is men aangewezen op een oud rooms katholiek kerkje, dat uit de middeleeuwen dateert en voor dit doel in de verste verte niet ge schikt is. glomes.Ttr^hu,d 7 oabyderm-zeep (Advertentie) Vakcentrales over sociale verzekeringen In een brief aan het dagelijks be stuur van de Sociaal Economische Raad hebben de besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. de aandacht gevestigd op het feit, dat de voor de ziekengeld- en de zieken fondsverzekering geldende loongrens van 6900.— per jaar niet meer in overeenstemming is met het huidige loonniveau. Hetzelfde is naar hun oordeel het geval met de voor deze en andere sociale verzekeringswet ten geldende premie- en uitkerings- grens van 19.per dag. In verband daarmee wordt er in deze brief op aangedrongen de vraag onder ogen te zien, welke verhoging deze bedragen dienen te ondergaan ter aanpassing aan het huidige loon niveau. De besturen der vakcentrales wijzen er daarbij op, dat het bedrag van het inkomen, waarover premie voor de algemene ouderdoms verze kering wordt geheven, als gevolg van de stijging van het loonniveau per 1 januari eveneens hoger zal worden gesteld. Tevens herinneren zij eraan, dat de S.E.R. zich op verzoek van de Staatssecretaris van Sociale Zaken reeds bezig houdt met de vraag, of afschaffing van de loongrens der werkeloosheidswet gewenst is. Voorts menen de vakcentrales, dat in samenhang met de binnenkort te verwachten verhoging van de uitke ringen der A.O.W., de S.E.R. aan dacht zal dienen te schenken aan een verhoging van de toeslagen op ren ten ingevolge de invaliditeits- en on gevallenwetten, alsmede aan de vraag in hoeverre de huidige kinder bijslagbedragen nog in overeen stemming zijn met het gestegen loon niveau. Leiden roert zich op het ARKA-congres Op de eerste dag van het gisteren te Amsterdam begonnen congres van de Algemene R.K. Ambtenarenver- eniging is uitvoerig gesproken over het salarisbeleid van de regering. Tal van afdelingen hekelden dit beleid en spraken hun ontstemming er over uit, dat bij de jongste regeling de la gere en middelbare ambtenaren er zo „bekaaid" waren afgekomen. Het hoofdbestuur werd door de afdeling Maastricht onder meer verweten dat het zijn goede strategische positie had verspeeld door de salarisverhoging voor de topfunctionarissen te accep teren, een eenzijdige bevoorrechting, aldus deze woordvoerder. De afde ling Breda meende dat er „gebrek aan zorgvuligheid" was geweest, nu grote groepen overheidspersoneel zonder meer van directe verbeterin gen waren uitgesloten. De afd. Leiden zou een „keihard protest tegen het kruideniersgedoe van de regering" meer gewaardeerd hebben dan „het aanvaarden van deze fooi voor de lagere en middelbare amtenaren". Van de zijde van een zestal andere afdelingen werd het hoofdbestuur echter ook hulde gebracht voor haar onvermoeid streven de salariskwes tie op te lossen. Er kwamen drie moties uit de bus. „Amsterdam" wilde contact en sa menwerking met alle zusterorganisa ties van overheidspersoneel om geza menlijk de salarisactie te gaan voe ren. „Leiden" sprak zijn ernstige on tevredenheid uit over het uitblijven van doeltreffende salarismaatrege len en „Oude IJssel" drong met klem aan op een reorganisatie van de in stantie waarin het overleg met de regering wordt gevoerd. Heden zal het hoofdbestuur van de AKRA zijn beleid verdedigen. Gistermiddag ont ving het gemeentebestuur van Am sterdam in de persoon van burge meester G. van Hall, de congressisten in het Stedelijk Museum. In de och tenduren had de bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, het congres toegespro ken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7