S)e CéicbeSoti/fca/nt 9 8 Pauskroning begint dinsdag om 9 uur HET VERHAAL DER OPGESLOTEN MIJNWERKERS ubica Latllit DEZE EN GÉNE ZIJDE Nobelprijs voor geneeskunde toegekend Wat heb ik geschreeuwd'' EERLIJK BEDOELD nu wordt weer i AMERIKA KRIJGT EEN „KEUKENHOF" Directeur: C. M. v. HAMERSVEUD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon; Directie. Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20820. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14550 Atoomconferentie zonder grote verwachtingen Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 De Paus heeft reeds reisplannen Uit een sterk geslacht De plechtigheden van de Pauskro ning op dinsdag aanstaande beginnen te half negen des ochtends (Ned. tijd), aldus heeft de prefect van de apostolische ceremoniën, mgr. Dante, meegedeeld. Men verwacht, dat ze ruim vier uren zullen duren. Volgens inlichtingen van Vaticaan se zijde zal Paus Johannes evenals zijn voorgangers in de loggia van de Sint Pieterbasiliek, ten aanschouwe van de menigte op het plein, de tiara opgezet krijgen en wel door kardi naal Canali. De Paus heeft zich nu geïnstalleerd in appartementen op de derde ver dieping van het Vaticaanse paleis. De Paus gebruikt als slaapvertrek de kamer, die ook zijn voorgangers ge bruikt hebben, met een venster aan bij voorbaat verlustigt in maan- reizen en inter-planetaire betrek kingen, wordt verre overtroffen door de werkelijkheid, waarvan het feest van morgen een getuigenis is. Er is op de wereld een zichtbare geloofsgemeenschap, waarvan de Paus het zichtbaar hoofd is. Deze zichtbare geloofsgemeenschap is slechts de aardse verschijningsvorm van een veel wijder gemeenschap, welke de grenzen van de dood over schrijdt. Maar zichtbaar en nog onzichtbaar is het één Kerk, waarvan Christus het hoofd is en in diepere zin de Kerk zelve. \7erenigd in die ruimte en tijd over- schrijdende gemeenschap-in-Chris- tus is er geen scheiding tussen leven en dood. Binnen de Kerk is de eeuwigheid reeds begonnen en tussen de leden van deze eeuwigheidsgemeenschap bestaat er een hartelijk contact. Dat contact blijkt om een po pulair voorbeeld te geven uit de verering van Antonius van Padua als aanwijzer van verloren voorwerpen, maar ook uit de offers en gebeden, welke wij, wereldlingen, brengen voor gestorven mede-leden om aan te vullen, waarin zij tekort gescho ten zijn in het oog van de Gerech tigheid. Deze uitwisseling van wensen en verlangens tussen déze en géne zijde van het graf is in het katholieke le ven even normaal als te bidden voor elkander, die nog als „ballingen van Eva ronddolen". De heiligen, dat zijn degenen die voor Gods Aanschijn mogen leven, zijn evenzeer en nog meer als wij lid van de gemeenschap in Christus, waarvan wij hier op aarde deel uit maken. Ook wij zijn „heiligen" (en zo wordt het woord gebruikt in de H. Schrift) door het doopsel, maar van hén weten wij met stelligheid, dat zij opgenomen zijn in de vriendschap van onze Heer. Met hen en met de engelen, die ons op onze levensweg werden toege wezen, kunnen wij in normaal con tact treden om onze belangen van tij delijke of eeuwige aard te beharti gen. Als wij verhoring verwachten van ónze gebeden, die wij voor ons eigen of andermans welzijn of voor het heil van ons land en van de gehele mens heid storten, hoeveel te meer mogen wij vertrouwen op de ingeroepen voor spraak van Gods heiligen. IJeel dat contact van mens tot **mens speelt zich af in die ruimte en tijd overstijgende gemeenschap, welke, volgens een woord van Pau- lus, Christus-zelf is. Heel dat contact is opgenomen in de aanbidding en dienst van Chris tus, als Heer van al het geschapene, die in de Kerk leeft en er de bezie ling van is. „Door Hem, met Hem en in Hem is U, Almachtige God en Va der, alle eer en glorie". (Canon van de H. Mis). de kant van het Sint Pietersplein. Zoals gisteren reeds gemeld, heeft de H. Vader te kennen gegeven, dat hij gaarne naar Lourdes zou gaan om daar de eeuwfeestviering te besluiten en op de terugreis zijn oude bis schopsstad Venetië nog eens te be zoeken. De Paus heeft als pauselijk legaat het Mariajaar te Lourdes ge opend en daar de Pius X basiliek in gezegend. De Paus voegde er echter aan toe „maar dat zijn dingen, welke, of schoon ik ze graag zou willen, zorg vuldig overwogen moeten worden." De Paus kan oud worden. Dr. Paolo Vinchierutti, die gedu rende het patriarchaat van de nieuwe Paus zijn huisarts was, heeft ver klaard, dat de Paus de laatste vijf jaar nimmer iets gemankeerd heeft dan een onschuldige verkoudheid. De gezondheid van de Paus is uit stekend. Hij draagt de last der jaren met gemak. Paus Joannes XXHI is trouwens uit een sterk geslacht. Zijn vader en moeder zijn beiden diep in de negentig geworden. Zijn goede gezondheid heeft de Paus vooral te danken aan zijn ma tigheid. Zijn ontbijt bestaat uit kof- fie-verkeerd, brood en fruit; zijn lunch uit rijst met vlees of kaas en fruit en een kopje mokka toe; zijn diner uit groentesoep, groente, brood en veel fruit. Zoetigheden en likeur gebruikt de Paus nooit. Het is de bedoeling, zo vernemen wij, dat het pauselijk huishouden verzorgd zal worden door enige broe ders. Volgens een onofficieel bericht is de benoeming te verwachten van mgr Angelo Dell' Acqua, subsitituut van het Pauselijk staatssecretariaat tot patriarch van Venetië. Het Episcopaat van Nederland heeft bepaald dat op dinsdag 4 november, de dag van de Pauskroning, in alle parochiekerken van ons land een avondplechtigheid kan worden ge houden, een Avondmis of eer plechtig Lof waarna het „Te Deum" zal worden gezongen. Aan drie Amerikanen De Nobel-prijs voor geneeskunde is toegekend aan drie Amerikaanse biologen, George Beadle, Edward Ta- tum en Joshua Lederberg, wegens hun werk op het gebied van genen en chromosomen. De geleerden heben zich onder meer bezig gehouden met de invloed van erfelijkheidsfactoren op bacte riën. De prijs bedraagt ongeveer 161.000 bonden' Dr. George Beadle is sinds 1946 hoogleraar aan het Californisch tech nologisch instituut. Hij is in 1903 geboren. De in 1909 geboren dr Edward Ta- tum is hoofd van de afdeling genees kundig onderzoek van het Rocke- feller-instituut te New York. Dr Joshua Lederberg, die in 1925 is geboren, is sinds 1954 als profes sor in de genetiek (afstammingsleer) aan de universiteit van Madison, in de Amerikaanse staat Winconsin, ver gulden. Eén van de twaalf geredde mijnwer kers, die zes dagen in een Canadese mijn opgesloten zaten en door de bui tenwereld al waren opgegeven, toen reddingsploegen hen woensdag onver wacht nog in leven vonden, heeft CITROEN 2 cv *„Leidsch Dagblad" in zijn num mer van gisteravond de volledige rede afdrukt, welke mgr. Bacci voor het college van kardinalen heeft ge houden en daarbij in kader de vol gende toelichting plaatst: „Bij een rustiger beschouwing van het maandag gepubliceerde artikel van onze Romeinse corres pondent „Ondanks de witte rook nog geen paus", dan waartoe het tempo van de journalistieke arbeid in eerste instantie doorgaans de gelegenheid biedt, moeten wij er kennen, dat de scheidslijn tussen hetgeen monseigneur Bacci in wer kelijkheid heeft gezegd en de, de volwassen auto vier volwassenen -^1 1 Advertentie kritiek, welke „in goed-katholieke Romeinse kringen" op het beleid van Paus Pius XTI zou zijn geuit, niet duidelijk is getrokken, waar door misverstand blijkt te zijn ont staan. Wij betreuren deze gang van zaken en menen de zuiverheid van onze bedoelingen niet beter te kunnen demonstreren dan door hiernaast de volledige tekst van de rede van mgr. Bacci af te drukken. Wij nemen deze mededeling over ter wille van onze lezers, opdat zij kennis kunnen nemen van de eer lijke bedoelingen van het blad, iets aan verslaggevers verteld, hoe zij de tijd trachtten te doden met bidden, zingen, het vertellen van grappen en al'een maar zitten en liggen in volslagen duisternis. Zfj bevonden zich op 4000 meter diepte in een gang van 30 meter lang en nauwelijks 1 me ter hoog, toen de redding opdaagde hadden allen hun tranen de vrije loop gelaten. Eén van de overlevenden, Gorley Kempt, had met zijn mond tegen een luchtbuis gelegen, toen hij het geluid vam metaal tegen metaal had ge hoord. „Ik kon het eerst niet geloven. Ik heb geloof ik wel een uur liggen luisteren. Toen hoorde' ik het geluid van een houweel of zo iets tegen de buis en gaf een schreeuw. God, wat heb ik geschreeuwd". Een ander, Ca leb Rushton, die Md van een miinwer- kerskoor was, leidde de mannen bij het zingen. Vlak bij op een hoop ste nen lag een mijnwerker, Joe McDo nald, die bij de instorting een gebro ken bovenbeen had opgelopen. De mannen waren aanvankelijk nog twee liter water rijk. maar die waren na drie dagen spaarzame rantsoenering, op. Een dag eerder had men de laat ste broodkorsten uit twee gevonden lunchpakketjes al rondgedeeld. Rush ton vertelde, dat men de eerste nacht na de instorting nog gekreun had ge hoord, maar daarna niet meer. Zij, die niet direct om het leven waren gekomen, moeten de dood hebben ge vonden toen het mijngas binnendrong „Maar het gas was niet al te dicht en later maakte een luchtstroming de at mosfeer wat zuiverder. De arme drommels echter, die al bij het begin zwaar gewond waren, beschikten niet meer over de energie om tegen de walmen te vechten". Nog meer overlevenden? Er zijn berichten, dat de twaalf ge redden tijdens hun lange wacht in het donker stemmen in de verte heb ben gr Moord, waarmee aan de hoop dat er nog meer overlevenden in de mijn gevonden zullen worden, nieuw voedsel is gegeven. Eohter is het ook waarover door ons ook geen twijfel dat het slechts de stemmen is uitgesr roken. Ten overvloede zij eraan toege voegd, dat Bacci's rede uitvoerig de lof verkondigt van Paus Pius XII, en de overige inhoud ervan omstan dig de hoge eisen opsomt, waaraan een nieuw te kiezen Paus moet vol doen. Impliciet is hiermede de door de Romeinse correspondent aangetaste nagedachtenis van Paus Pius XII hersteld. Met het afdrukken van de volledige tekst van mgr. Bacci's rede welke drie volle kolommen beslaat! heeft het Leidsch Dagblad zijner zijds daartoe bijgedragen en dat kan niet anders dan gewaardeerd wor den. Wanneer wij toch een opmerking maken is het bepaald niet onze be doeling, deze waardering te beknab belen. Het gaat ons immers niet om een of ander dagblad, maar om de nage dachtenis van Paus Pius XII, ook om de eer van kardinaal Stepinac, om de eer van de Kerk. Het „Leidsch Dagblad" distancieert zich n.l. niet expliciet van de roddel praat van de Romeinse correspon dent, ofschoon het de betrouwbaar heid van diens bron „in goed-katho lieke Romeinse kringen" in twijfel schijnt te trekken. Een onderzoek naar die betrouwbaarheid achten wij op zijn plaats, en te zijner tijd me dedeling daarvan. Want ook als het een overleden Paus en een kardinaal betreft, is „eer teer". van de redders waren. Bij het reddingswerk, dat onvermin derd voortgaat, kan men geen machi naal gereedschap gebruiken wegens het ontploffingsgevaar door vonken. Bovendien zijn sommige schachten slechts een meter in doorsnede. Paus Johannes XXIH heeft 20.000 gulden geschonken aan de door de mijnramp getroffen gezinnen te Springhill. 1—4 schuimrubber- matras ex, Sta De helft van de toegekende prijs is voor dr Beadle en dr Tatum teza men, voor hun ontdekking dat genen een rol spelen door het regelen van bepaalde chemisch reacties. De an dere helft is voor dr Lederberg voor zijn ontdekkingen over genetische hercombinatie en de organisatie van de genetische stof van bacteriën. Het werk van de drie geleerden betreft de feitelijke basis van de er felijkheid, namelijk de manier waar op karakteristieken van de ene ge neratie op de andere overgaan. PLEEGDE RUS PLAGIAAT? De 73-jarige Franse hoogleraar in de radiologie, prof. dr L. Mallet, heeft donderdagavond te Parijs de nieuwe Russische Nobelprijswinnaar voor natuurkunde Tsjerenkof van plagiaat beschuldigd. „Tsjerenkofs ontdekkingen stonden reeds in 1926 op mijn naam", aldus Mallet. De Fransman verklaarde, dat het zoge- tarnde Tsjerenkof-effect bij deel tjes van hoge snelheid, dat de Rus in 1936 voor de Moskouse academie van wetenschappen aantoonde, een „onethische hervertoning" was van een stuk, dat hijzelf al tien jaar eer der aan de Franse academie had voorgelezen. Mallet zei bij de No- belstichting en de Franse academie te- zullen protesteren. Zwijgen is gezond Boris Pasternak, die de Nobelprijs voor letterkunde onder Sovjet-druk heeft geweigerd, is donderdag in zijn buitenhuis by Moskou door be zoekers opgezocht. Hij zei dat zwij gen de beste politiek was om „veilig en gezond" boven te komen. Bezoekers hadden geen moeilijk heden om tot de schrijver toegelaten te worden. Hij zag er goed uit en verkeerde in een opgewekte stem ming, maar zorgde er voor te zwij gen over de tegenstellingen die zijn boek heeft teweeggebracht. Hij was alleen in het buitenhuis in Peredel- kino en zei, dat hij daar wilde blij ven. Hij hoopte in de Sovjet-Unie te blijven, ondanks sterke aandrang om zich bij de Russische vluchtelingen I in het buitenland te voegen. Zwarte dagen voor Amerika's mijnindustrie Redders brengen een van de 22 slachtoffers bovengronds in de mijn van de Pocahontas brandstof maatschappij in Bishop (Ver. Staten). De mijn werkers werden op slag gedood tijdens een ontploffing, die diep onder de grond plaats vond. Het sprookje was uit, Een paard moest ervoor boeten In het gehucht Genoenhuis nabij Geldrop in Oost-Brabant is dezer da gen een paard het slachtoffer gewor den van minnennijd. De dochter van een landbouwer, woonachtig in het gehucht, was enige tijd verloofd ge weest met een jongeman uit Leende. Nadat zij enige tijd geleden de ver loving verbrak, was de teleurgestel de jongen op wraak gaan zinnen. Hij wist, dat het meisje bijzonder gehecht was aan een van de paarden van haar vader en hij besloot het meisje in dit paard te kletsen. Voorzien van een vlijmscherp mes ging de snoodaard deze week op een avond naar de wei, waar het paard stond. Hij riep het dier en stak het met het mes tussen hals en voorbe nen. De eigenaar van het paard trof het dier de volgende morgen aan met in de borst een gapende wonde van 41 centimeter lengte en een diep te van drie centimeter. Het dier was niet te behouden en moest worden afgemaakt. Er rezen verdenkingen tegen de afgewezen minnaar. De activiteiten van een speurhond bewezen de juist heid van deze vermoedens. De jonge-1 man heeft aan de politie zijn euvele1_ - daad bekend, waarna hij voorlopig op IlCl vrije voeten is gesteld. Morgen, feest van Allerheiligen, zal De Leidse Courant niet verschij nen. Onze kantoren zijn die dag ge sloten. DE DIRECTIE. |BREESTP.I73'TEL.23337l (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 18 pagina's HOE Kantoormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLAREND. In het Oosten van het land aan vankelijk nog wat regen. Overi gens opklaringen, met slechts een enkele verspreid voorkomende bui. Koude nacht en met hier en daar mist. T'orgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot mati ge wind tussen west en nood- west. Met Nederlandse bloembollen en Nederlandse aanleg Amerika krijgt zijn eigen Keuken hof. Onder leiding van Nederlanders zal in de 8000 ha grote „Sterling Fo rest Gardens", vijftig kilometer ten noorden van New York, een stuk grond worden herschapen in een gro te bloembollentuin. De schepper van de Keukenhof in Lisse, de heer Willem van der Lee, en de tuinarchitekt de heer Carl van Empelen jr. uit Heemstede, zullen de een wintertuin wordt gebouwd. Er zal voorts een groot restaurant ver rijzen, ontworpen door de Ameri kaanse architekt Edward Stone, schepper van het Amerikaanse pavil joen op de Expo. Men hoopt het ter rein, zullen ook waterpartijen, een te kunnen openstellen en men ver wacht in dat jaar reeds een miljoen bezoekers. Ook de City Investing Company, - de eigenaresse van „Sterling Forest aanleg verzorgen. 9ngeveer 200 Ne- Gardens", verleent haar medewer- derlandse bloem oollenhandelaren, king aan dit projekt. Het kan een be- die bij de export naar de Verenigde langryke verhoging van de Neder- Staten zijn betrokken, leveren de i landse bollenexport opleveren. Op produkten voor dit nieuwe park. het heuvelachtige tentoonstellingster- Het plan betoogt de aanleg van een tuin die zes maanden per jaar zal bloeien, terwijl op het terrein ook OPKLAREND Vrijdagochtend naderde vanuit het westen een oud oceaanfront, dat ver gezeld gaat van een 200 km brede regenzone. Dit front zal in de avond het grootste deel van Nederland ge passeerd zijn; daarna stroomt met westelijke winden tamelijk droge lucht binnen, waarin flinke opkla ringen voorkomen. In deze lucht daalden de temperaturen in Enge land op enkele plaatsen tot bij het vriespunt. Morgen wordt het weer bij ons bepaald door een rug van hoge luchtdruk met overdag zonnige perioden, die tijdelijk worden afge wisseld door enkele van de Noord zee binnendrijvende buien. Na een koude nacht zullen de temperaturen tot iets hogere waarden oplopen dan vandaag. t heuvelachtige tentoonstellingster rein, zulen ook waterpartijen, een stuwdam, een rosarium en rotstuinen worden aangelegd. Het gehele gebied van de „Sterling Forest Gardens" in de omgeving van de nieuwe bollen- tuin wordt ontgonnen voor de bouw van een aantal laboratoria voor gro te ondernemingen. 1 Nov. zon op 07.33; onder 17.13; maan op 20.45; onder 11.46. 2 Nov. zon op 07.35; onder 17.11; maan op 21.44; onder 12.29. 3 Nov. zon op 07.37; onder 17.10; maan op 22.48; onder 13.07. Hoogwaterstanden 1 Nov. v.m. 5.50; n.m. 6.00. 2 Nov. v.m. 6.20; n.m. 6.40. 3 Nov. v.m. 7.00; n.m. 7.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geh. bew. geh. bew. regen motregen onbew. half bew. regen regen mist geh. bew. regen regen regen zwaar bew. mist licht bew. mist mist geh. bew. mist licht bew. geh. bew. zwaar. bew. geh. bew. licht bew. zwaar bew. Korreltje Waar de galblaas vol van is, loopt de inktpot van over. Hans von Bülow

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1