S)e CcidócSoti^cmt Rusland weigert kernproeven voor een jaar te staken Ook hedenmorgen was de rook zwart DE ROOK WEL BEREID TOT AKKOORD OVER ABSOLUTE STAKING Een jaar acht Moskou onvoldoende Pasternak ligt eruit Washington toonde begrip Een kleine vergoeding voor geleden onrecht DINSDAG 28 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14547 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN bleef zwart BUREAUX: PAPENGRACHT 32 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ru&and heeft maandag bekendgemaakt, dat het weigert om van vrijdag af zijn kernproeven voor een jaar te staken, zoals Amerika en Engeland aangekondigd hadden te zullen doen. De Russische onderminister van buitenlandse zaken Zorin legde deze verklaring af in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te New York. „Het standpunt van de westelijke mogendheden, die weigeren onmid dellijk en onvoorwaardelijk hun kernwapenproeven te staken, is voor de Sowjet-Unie reden om voort te gaan met kernproeven. Zij zal dit doen in de verhouding één tot één ten aanzien van het aantal proeven van Amerika en Engeland tezamen, totdat het aantal Russische ontploffingen na 31 maart van dit jaar gelijk zal zijn aan het aantal kernexplosies van Engeland en Amerika sedert die datum", aldus Zorin. WEL ALGEHELE STOPZETTING De Russische regering zal niet zo bandelen, indien Amerika en Enge land ook in de toekomst een overeen komst voor algehele staking van kernproeven blijven dwarsbomen. Maar indien Amerikd en Engeland bereid zijn om met Rusland overeen te komen, direct en voorgoed de proefnemingen met deze wapens te staken, zal Rusland ogenblikkelijk met de proeven ophouden, hoewel de Sowjet-Unie gelijk bekend veel min der proefexplosies teweeggebracht dan Amerika en Engeland, aldus de Russische staatsman. De Russische gedelegeerde ver klaarde, dat zijn regering zal trach- NOG GEEN PAUS GEKOZEN Ook hedenmorgen en maandagmid dag steeg na de stemmingen weer zwarte rook uit de pijp boven de Six tijnse kapel, waaruit bleek, dat er nog geen Paus gekozen was. Deze keer behoefde er geen ver warring te ontstaan onder de me nigte, want in tegenstelling met zon dag was gisteren en vandaag de rook overtuigend zwart. Kennelijk gebruiken de kardinalen thans de rookfakkels, die maandag ochtend in allerijl van een vuurwerk fabriek ten zuiden van Rome naar de Eeuwige Stad waren gezonden om te verzekeren, dat na stemmingen zonder resultaat alleen maar zwarte rook uit de pijp zou opstijgen. Ondanks het goede weer en de mil de temperatuur, die in Rome heersen, is maandag in het Vaticaan de ver warming opgestookt ten behoeve van de kardinalen die in de Sixtijnse ka pel zijn opgesloten voor de Paus keuze. Men heeft dit gedaan omdat de gezondheid van verscheidene kar dinalen, wier gemiddelde leeftijd 74 jaar is, te wensen overlaat. De oudste kardinaal, de 92-jarige José Maria Caro Rodriguez, aartsbis schop van lantiago in Chili, heeft over de kou in zijn cel geklaagd. De 84-jarige kardinaal Canali, die als oudste van de twee kardinaal-diakens tot taak heeft de verkiezing van de Paus aan de menigte op het St. Pie tersplein mee te delen, is bedlegerig. De 68-jarige Chinese kardinaal Tho mas Tien is in een ziekenauto naar het Vaticaan gebracht en op een draagbaar naar zijn cel gebracht. Hij heeft twee maanden geleden in Duitsland een auto-ongeluk gehad en is nog niet geheel genezen van de verwondingen, die hij toen heeft op gelopen. De 71-jarige Duitse kardi naal Frings is op de trap van het Duitse college, waar hij verbleef vóór hij het Conclaaf betrad, gevallen en loopt nu met zijn rug in het verband. Voorts zou de gezondheidstoestand van de 84-jarige Belgische kardinaal Van Roey „niet zeer goed" zijn en ook de gezondheid van de 78-jarige Cubaanse kardinaal Arteaga y Betan- court zou te wensen overlaten. Mgr Montini nog in Milaan In Milaan zijn vandaag geruchten tegengesproken, vólgens welke de Amerika Parijs van te voren moeten gaan inlichten over hetgeen 0 men aan het andere eindje van de aardbol wil gaan doen? Maar De Gaulle vond het toch hele maal niet prettig, dat hij er niets van af wist en wel voornamelijk wegens het feit, dat Frankrijk mede ver bonden is met Amerika in het Nato- verdrag, waardoor ook Frankrijk kans liep verwikkeld te raken in eventuele conflicten tengevolge van de Amerikaanse politiek in het Ver- TERWIJL DE AANDACHT van de re Oosten. Met andere woorden: De hele wereld gespannen gevestigd Gaulle vond, dat degenen, die even- is op de kachelpijp van de Sixtijnse j tueel de consequenties van Ameri- kapel, heeft generaal De Gaulle eenka's politiek mede hadden te dra- onderhandse poging gedaan om gen, ook van te voren geraadpleegd Frankrijks rol in de wereldpolitiek dienden te worden. Schandelijke correspondentie IJ et is onze plicht te wijzen op de hoogst onverantwoordelijke wijze, waarop de Romeinse corres pondent van het „Leidsch Dagblad" voorlichting heeft gegeven. Het is ons onbegrijpelijk, dat het blad deze cor respondentie heeft opgenomen. De correspondent heeft het bestaan de toespraak, welke mgr. Bacci heeft gehouden voor de in de St. Pieter verzamelde kardinalen aan te grij pen om een hele reeks schandelijke aantijgingen van anti-katholieke aard jegens de overleden Paus Pius XII te luchten. Verteld wordt, dat mgr. Bacci wiens toespraak men zaterdag voor het belangrijkste deel in ons blad heeft kunnen lezen in deze rede gefluisterde critiek op de overleden Paus „openlijk en in voorzichtige maar niet te misvatten termen onder woorden (heeft) gebracht". En dan volgt, zonder enige overgang, de reeks hatelijkheden, dwaze, maar daarom niet minder schandelijke hatelijkhe den o.a. dat de Paus het Poolse volk „vrijwel verwaarloosd heeft, omdat zij vrijwillig of gedwongen communisten zijn"; dat zijn voorlief de teveel uitging naar het bijzonder conservatieve Spanje en Portugal, dat door zijn houding „de grote successen, die Paus Pius XI had bereikt in China volkomen verloren zijn gegaan"; dat hij de fout heeft begaan mgr. Stepi- nac wie eventjes een vreselijk wangedrag tijdens de oorlog wordt aangewreven tot kardinaal te be noemen, en dat hij het dogma van Maria-ten-hemel-opneming heeft af gekondigd, hetgeen „de verwijdering" tussen de katholieke en andere ker ken „bijna onoverkomelijk" heeft ge- maakM (Men begrijpt uit deze lijst meteen uit welke hoek de wind waalt! Di. correspondent vervolgt, dat „al deze en nog andere dingen uit zijn privé leven" de gestorven Paus „in goed katholieke Romeinse kringen kwalijk genomen" werden, en dat mgr. Bacci „zij het op zeer eerbiedige wijze, deze zaken aan de orde (heeft) gesteld." Daar is, zoals iedereeen die de toe spraak van mgr. Bacci heeft gelezen, geen spaan van waar, evenmin als van de verschrikkelijke beschuldigingen, welke de correspondent van het Leidsch Dagblad de overleden Paus achterna-zendt. Deze anti-katholieke corresponden tie verdient als schandelijk te worden gebrandmerkt. ten, zoveel mogelijk bij te dragen aan het welslagen van de a.s. Ge- neefse conferentie. Hij vroeg de As semblée zich ondubbelzinnig uit te spreken voor onmiddellijke stopzet ting der kernproeven en dat deze sta- nemen. king van kracht blijft, totdat de atoomgeleerden tot een akkoord zijn gekomen, waar en wanneer dan ook. Zorin wees er op, dat opschorting voor een jaar van de proeven niet werkelijk een staking van de proe ven inhoudt daar men ongeveer een jaar nodig heeft om de gegevens van gehouden proeven uit te werken en J om nieuwe voor te bereiden. Daar om wil de Sowjet-Unie aan zulk een tijdelijke staking niet meedoen. De eerste reactie De Amerikaan Barco achtte Zorins verklaring zeer belangrijk en zei toen, dat de Amerikaanse delegatie haar met zorg zou bestuderen. Zij rechtvaardigde de bezorgdheid waar van in de commissie over Ruslands ware bedoelingen was gewaagd. „Maar ik hoop en vertrouw, dat ik ernaast ben', aldus Barco. De Brit Allan Noble verklaarde, dat Zorin zich bijzonder koppig toon de, hetgeen een driehoofdig akkoord niet direct ten goede kan komen. De Fransman Moch zei. op het ogenblik nog geen stelling te willen MISLUKTE MANOEUVRE aartsbisschop van Milaan, mgr Mon tini.. de stad verlaten zou hebben. Zoals men weet wordt de aartsbis schop genoemd als één van de moge lijke kandidaten voor het Pausschap, betreft, maar ook de anti-Nederland- Boris Pasternak, de Russiche win naar van de Nobelprijs voor litera tuur, is geschrapt als lid van de Sow- jet-bond van schrijvers. Voorts is hem de titel „Sowjet-schrijver" ont nomen. zo meldt het Russische pers bureau Tass. In het bsluit wordt gezegd,dat Pasternaks activiteit „onverenigbaar met de naam van de Sowjet-Russi- sche schrijver" is. Het besluit tot uit stoting was genomen met het oog op zijn „politieke en morele val. zijn verraad van het Sowjet-Russische volk, de zaak van het socialisme, de vrede en de vooruitgang, waarvoor bij betaald is met een Nobelprijs om de koude oorlog aan te wakkeren". „Dat het Nederlandse standpunt dit keer bij de Amerikaanse regering een grotere mate van begrip dan tot dusverre heeft gevonden is bepaald geen holle frase". Dit heeft de minister van buiten landse zaken, mr J. M. A. H. Luns, gistermiddag in antwoord op vragen van journalisten medegedeeld. Mr Luns is het afgelopen weekeinde in Nederland teruggekeerd na in New York de algemene vergadering van de V. N. te hebben bijgewoond en in Washington met Amerikaanse rege ringsleiders besprekingen te hebben gevoerd. Voorts heeft hij in Willem stad een conferentie van ambassa deurs in Latijns-Amerika geleid en een bezoek aan Suriname gebracht. Minister Luns zeide, dat dit begrip niet alleen de kwestie Nieuw-Guinea „Hoela-hoepel" sport voor bruinvissen De hoepelrage heeft gaandeweg de gehele wereld in haar ban. „Corky" de bruinvis uit het zeeaquarium te Miami stak dan ook tijdens een pers conferentie zijn mening niet onder stoelen of banken. „Corky" scheen te zeggen „Ook wij, bruinvissen, willen een net figuur hebben; wij laten geen gelegenheid voorbijgaan om te hoepelen". „Corky" gaf toen voor de pers een demonstratie. se maatregelen in Indonesië en tal van andere vraagstukken, waaronder van Europese aard. Hij voegde hier aan toe, „bepaald tevreden" te zijn over zijn besprekingen in de Ameri kaanse hoofdstad. Terwijl hij een varken voor zich uit dreef is de 69-jarige gehuwde landbouwer H. E. uit Orvelte (Dr.), tegen een zware vrachtwagen aange lopen. Hij liep zeer zware verwon dingen op en overleed bijna onmid-. dellij k. Op 9 april 1945 bestookte een Britse „Mosquito" jager-hommen- werper bij de Deense kust een Duit se „U-boot". Een van de raketten van het vliegtuig trof het schip zo ^oed, dat het binnen enkele minuten naar de diepte van 50 meter ver dween, waarbij slechts 12 van de 55 opvarenden zich wisten te redden. Dezer dagen heeft men de onder zeeër gelicht, waarbij een ware schat aan het licht kwam. De duikboot was n.l. in het begin van 1945 uit Singa pore vertrokken met alle ballast uit de kiel verwijderd. De vrijgekomen ruimte werd opgevuld met tin, mo- lybdeen en wolfram. De meeste tor pedo's werden vervangen door le vensmiddelen en een ton opium in vaatjes. Op deze foto's ziet u de „U-843" in het dok in de Noorse ha ven Moss. De tweede foto toont een deel van de voorraad staven tin en vaatjes opium, die na al die tijd on der water nog in perfecte staat ver keerde. De Noorse regering heeft zich betreffende deze vondst ogen blikkelijk in verbinding gesteld met de wereld gezondheids organisatie. weer wat hoger op te voeren. De aanleiding was de Amerikaanse landing in Libanon, waarvan men in Parijs niet op de hoogte was, weldra gevolgd door het ingrijpen van Ame rika bij de beschieting van Quemoy, waarover de Franse regering ook al niet ingelicht was. Nu zal men zeggen: waarom zou Nu zag hy in, dat het voor Ame rika ondoenlijk was om voor ieder wissewasje, dat mogelijk onvoor ziene gevolgen zou kunnen krijgen, de hele Nato bijeen te roepen. Daar om stelde hij voor een klein comité te vormen, dat hij een „directorium" noemde en dat de wereldpolitiek van de Nato zou moeten coördineren. Natuurlijk zou Frankrijk dan in dat directorium moeten zitten tegelijk met Amerika en Engeland. De Gaulle heeft aan zijn plan geen ruchtbaarheid willen geven, voordat hij zich overtuigd wist van de in stemming der diverse Navo-landen. Daarom heeft hij brieven geschreven aan de regeringsleiders persoonlijk. Maar de kanselarijen der hoofdste den vormen nu eenmaal geen Con claaf, dat dichtgemetseld is, en daar om is het geheim toch uitgelekt. Het blijkt nu, dat Eisenhower niets voelt voor het idee van De Gaulle evenmin als Londen en Rome. In Bonn zegt men, dat er in december a.s. nog genoeg voorstellen voor een nauwer politiek overleg tussen Na- vo-leden op de ministersconferentie ter tafel zullen komen, en ook Noor wegen heeft te kennen gegeven, dat het De Gaulle's idee niet kan aan vaarden. De manoeuvre van de generaal om Frankrijk als grote mogendheid te herstellen is ditmaal dus mislukt. (Geldig van dinsdagavond tot 1 woensdagavond. Opgemaakt te 1 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Overwegend droog weer met i op de meeste plaatsen mist of 1 laaghangende bewolking. Weinig 1 wind. Ongeveer dezelfde tempe- j raturen. 27 okt. zon op 07.24; onder 17.23; maan op 17.25; onder 07.04. Vollemaan 16.41. Hoogwaterstanden 28 Okt. v.m. 3.45; n.m. 4. Het weer in Europa HELSINKI half bew. 10 C. STOCKHOLM zwaar bew. 12 OSLO licht bew. 15 KOPENHAGEN zwaar bew. 11 ABERDEEN onbewolkt 14 LONDEN mist 16 AMSTERDAM geheel bew. BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS motregen mist onbewolkt mist geheel bew. onbewolkt motregen mist geheel bew. half bew. 20 20 zwaar bew. 20 BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS Rustig herfstweer Hoewel het hogedrukgebied dat het weer in West-Europa nu reeds bijna 14 dagen beheerst, langzaam in betekenis afneemt en zich geleidelijk in de richting van de Balkan ver plaatst, bleef het toch ook afgelopen 24 uur een zodanige uitgestrektheid behouden, dat er in de algemene weerstoestand vrijwel geen veran dering kwam. Op de oceaan trekt een nieuw de- pressiegebied, in diepte toenemend, over IJsland in noordoostelijke rich ting. Het koufront hiervan dringt nog wat verder in de richting van Ier land en Schotland op, maar de acti viteit hiervan neemt momenteel af en het zalnog op zodanige afstand van ons land blijven, dat er ook ko mende 24 uur vrijwel geen verande ring komt in het heersende rustige weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Korreltje Het verschil tussen mens en dier is, dat het dier naar zijn intinct luis tert en de mens niet naar zijn ver stand. (Jean de Boisson).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1