R IJ NS TREEK n..( HUIBERS ZATERDAG 25 OKTOBER 195S DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ALPHEN AAN DEN RIJN Politic Volleybal-kampioenschap pen De eerste helft van de vol leybal-wedstrijden om het kamp- ploenschap van het district „West" van de Nederlandse Politie Sport HAZERSWOUOE Speeltuinvereniging. Gister avond vergaderde de speeltuinver eniging in café het Oude Raadhuis. De voorzitter de heer D. Kuiper opende deze vergadering, en heette Bond is donderdagavond te Alphen J? aanwezige leden welkom. In a. d Rijn ge,p«ld In de sport,..! van de gemeentelijke nijverheids school. Nadat eerder de voorronden werden gespeeld bleven er vier teams over, namelijk de gemeente politie te Voorburg, Velzen, Den Haag en Alphen aan den Rijn. De verschillende wedstrijden had den de volgende uitslagen: Voorburg -~Den Haag 21; VelzenAlphen 02; VoorburgVelzen 20; Al phenDen Haag 20; Den Haag Velzen 20; AlphenVoorburg 1—2. Eindstand: 1. Voorburg 6 pun ten; 2. Alphen 4 p.; 3. Den Haag 2 p. en 4. Velzen 0 p. Woensdag 5 nov. wordt in Voor burg het tweede gedeelte van de dis- tricts-competitie wedstrijd gespeeld. ALKEMADE Jubileum Kaasdag. De op woens dag 29 okt. in café Bakker te Rijpwe- tering te houden kaasdag zal in het teken staan van een jubileum. Im mers het is dan de tiende keer dat in de gemeente Alkemade een der gelijke kaasdag wordt gehouden. Des avonds van 19.30 uur tot 20.30 uur zullen de kazen te bezichtigen zijn, waarna de burgemeester van Alke made, de heer E. J. M. Kolfschoten, de kaasdag officieel zal openen. Be grijpelijk staat deze avond tevens in het teken van de propaganda voor de zuivel. Na de uitslag der keuring door de heren Schrooder en Adema zullen nog enkele films vertoond worden. BOSKOOP Biljarten In een zeer sterk ge speelde wedstrijd tussen „De Drie sprong C 1" en „KOT C" won de Driesprongspeler Ter Horst met een gemiddelde van bijna 20. Ook de tweede Driesprongspeler won zijn partij met een gemiddelde van 10.45. De derde partij bracht winst op voor de KOT-speler. De Driesprong C 2 kreeg bij Gouwe vrienden in Wad- dinxveen de grootst mogelijk neder laag te slikken. „Welgelegen D" verloor van „Groene Laken". De uitslagen: De Driesprong C 1—KOT C 5—2 Gouwe Vrienden CDe Driesprong C 2 70 Welgelegen D—Groene Laken D 2 2—5; Welgelegen EExcelsior E 5—4. BODEGRAVEN Gunning bejaardencentrum. Na de publieke aanbesteding in dé afge lopen 'week is thans door b. en w. de gunning van de bouw van het Bode- graafs bejaardencentrum gegund aan de laagste inschrijver n.l. aan de Gebrs. G. en P. Niersman te Voor schoten. Nieuw schoolhoofd. In de vaca ture die straks zal ontstaan na het vertrek van de heer J. Kokmeyer, hoofd van de Da Costaschool is door het bestuur benoemd de heer J. Groeneveld te Arnhem, die zijn be noeming heeft aanvaard. DE MEIJE E.H.B.O.-cursus. Bij voldoende deelname zal er gedurende dit win terseizoen een cursus EHBO gegeven worden in De Meije in café „De hal ve Maan". Dr Van den Gruijter uit Zegveld is bereid gevonden als do cent op te treden. Woensdag 29 okt. a.s. om 8 uur bestaat er in „De halve. Maan" gelegenheid zich op te geven als cvrsist(e). Tevens zal dan het een en ander nader besproken kun nen worden. LEIMUIDEN Bijeenkomst B.B. Deze week werd er in het Hervormd Jeugdge- bouw een bijeenkomst gehouden van een aantal personen die bereid ge vonden zijn om deel te nemen aan een te vormen blokploeg, zoals deze in de meeste gemeenten reeds lang gevormd is. De leiding van deze avon berustte bij de heer G. F. Stroek, die zich verheugde in een goede op komst. Nadat een filmpje over het werk van de B.B. was vertoond werd het woord gevoerd door de heer Ross, leider van Kring B, welke bestaat Uit 22 ploegen in Z.H., en waarvan Alphen a. d. Rijn het middelpunt is. Spreker zette zeer duidelijk uiteen lemborg moest de heer Kuiper be danken als voorzitter van de speel tuinvereniging. Hierna ging men over tot het kiezen van een voorzit ter. Hiervoor waren vier candidaten gesteld, de heren J. W. v. d. Blij, J. J. van Vliet, W. Korver en J. D. Plai- zier. Daar de heren Van der B1U en Korver zich niet kiesbaar stelde in verband met hun drukke werkzaam heden, werd er gestemd tussen de heren J. J. van Vliet en D. J. Plaizier. Met meerderheid van stemmen werd als voorzitter gekozen de heer J. J. van Vliet. Er bleek dat in de kas nog een klein batig saldo over was. Besloten werd ieder kind van een lid van dc speeltuin die in de speeltuin komt van een herkenningsteken te voor zien, en kinderen van niet-leden, de toegang tot de speeltuin te weigeren. Daarna stelde het bestuur voor een naam aan de speeltuin te geven en wel „Ons Verblijf". Dit werd door alle leden goed gevonden. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt. De heer Langeveld zou gaar ne een glijbaan in de speeltuin willen zien. De voorzitter zei wanneer de financiën het toelaten, er beslist een glijbaan komt. De heer van der Blij stelde voor om een commissie te be noemen voor de veiligheid en onder houd van het materiaal. In die com missie werden benoemd de heren W. Luiten, C. van Driel en C. Horten- sius. Beslotén werd het volgend laar weer een bazar te houden ten bate van de vereniging. Het bestuur van dc speeltuinvereniging is thans saam- gesteld: J. J. van Vliet, voorzitter; A. Verheul, 2e voorz.; Th. de Boer, secretaris en P. J. Olierook, penning meester. Aan het eind van ae verga dering dankte de heer Boer de voor zitter voor alles wat hij voor de speeltuin had gedaan. HAZERSWOUDE R Vrouwengilde. Het Katholiek Vrouwengilde van Hazerswoude Rijndijk hield gisteravond har twee de bijeenkomst in dit seizoen. Na een kort Lof was er gelegenheid in de pastorie om de pastoor te feliciteren met zijn verjaardag. Daarna werd in het parochiehuis een film vertoond over Hazerswoude. De presidente opende met gebed en herdacht Paus Pius XII. Daarna sprak de presiden te een woord van welkom aan bur gemeester den Hollander, die de film zou vertonen en het een en ander vertelde over Hazerswoude. De Rijn dijkers wonen nu eenmaal ver van het dorp af, zodat de dames lang niet alle plekjes thuis wisten te brengen Er ging een gejuich op als er een be kende op het doek kwam. Na afloop van de film werden de burgemeester enige vragen gesteld onder andere ook over de verlichting op dé late avond. De presidente sprak nog over het feest van Christus Koning op a.s zondag en de speldjesverkoop op die dag bij het uitgaan van de H. Missen, 't Was al laat toen deze prettige avond gesloten werd. LANGERAAR K.A.V, modeshow. Het bestuur van de K.A.V. organiseert op dins dag 28 oktober a.s. In het parochie huis een zeer interessante demonstra tie en show. Des namiddags is er een naaimachine-demonstratie, die dés avonds wordt voortgezet, van half vier tot half zes, en van zeven tot acht uur. Na de demonstratie is er modeshow. Voor huisvrouwen uiterst belangrijk om eens kenis te maken met de mogelijkheden die er tegen woordig zijn. Het bestuur hoopt op een grote belangstelling voor deze demonstratie. De toegang is geheel gratis, en niet alleen voor de leden van de K.A.V. maar alle dames en meisjes boven de 16 Jaar zijn er har telijk welkom. TER AAR Schaatstralning begonnen. Deze week is men begonnen met de trai ning voor de schaatsenrijders. Ook vorig Jaar is er hier ter plaatso een geregelde training geweest. Nu mei echter de beschikking heeft gekregen over het prachtige gymnastieklokaal te Langeraar, zal men de training nog veel doeltreffender kunnen aanvat ten. Op de eerste trainingsavond heeft de heer Th. A. Hydra een woord ter inleiding gesproken. Hij sf aan tot volhouden, want dan pas zal de oefening vruchten kunnen afwer pen. Hij toonde zich, en met hem alle deelnemers enthousiast over de uit stekende accommodatie van dit trai ningslokaal. Er nemen 23 rijders deel aan de oefeningen. Allen uit Ter Aar, o.w. de bekende rijders C. J. Kroon en Joop Koeleman. Leider van de training is de heer B. v. d. Vin den uit Amsterdam. DE KWAKEL KDO Het le elftal speelt op eigen terrein tegen RKAVV uit Aals meer, aanvang 2.15 uur. De reserven spelen een uitwedstrijd tegen TMW II, aanvang 2.15 uur. vertrek per auto om I u. Het derae elftal speelt op eigen terrein tegen Lijnden IV. aanvang 12 uur (veld II). De A juni oren spelen een thuiswedstrijd tegen Rood Wit A 2, aanvang half drie. De junioren B II spelen tegen TOB II, aanvang 1 uur. Donderdagavond heeft de R.K. sportvereniging KDO een zeer goed bezochte jaarvergadering in zaal Leenders gehouden. Voorzitter M. Wahlen was verheugd over de grote opkomst. Uit het Jaarverslag van secretaris H. de Jong bleek, dat het seizoen niet zo bijzonder succesvol voor de elftallen van KDO is ver lopen, alleen het 2e elftal wist be slag op het kampioenschap te leggen, het le elftal eindigde op de 4e plaats en het 3e elftal op één na laatste plaats. Penningmeester C. J. Zaal meldde een batig saldo van f 440,68. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. J. Zaal en W. Klijn Jr bij acclamatie herkozen. De papieractie welke zo'n groot succes is geworden zal worden voortgezet. Ook het em mertjes sparen vindt gewoon door gang. De bazar zal dit jaar worden gehouden op 15 en 16 november, in de grote zaai van Leenders. Handbal De dames van het le elftal spelen een uitwedstrijd tegen DTS, aanvang 1 uur, vertrek wordt nog bekend gemaakt. Het zevental van de junioren B speelt om 12 uur op eigen terrein tegen RODA, de junioren A spelen ook een thuis wedstrijd en wel tegen RKAV, aan vang 1 uur. Ledenvergadering K.V.P. aid. Lisse-dorp Afdelingsbestuur zegf vertrouwen in kringbestuur op Ir. A. Paardekooper gekozen lot voorzitter Op deze eerste vergadering na de verkiezingen was het de waarnemend voorsltter Ir. A. Paardekooper, die de raadsleden met hun benoeming of herbenoeming feliciteerde. Spreker achtte slch verplicht een exposé te geven van verschillende gebeurtenis sen, verband houdende met deze po litieke organisatie en een beschou wing te geven over enkele beleids kwesties ln de gemeente, kwesties, welke de aandacht van de fraktie in de komende periode zeer speciaal sullen vragen. Allereerst meent het bestuur de le den te moeten inlichten over een met het kringbestuur lopende kwestie. De algemene vergadering van 1916 gaf de voorzitter van dc afdeling op dracht om in de algemene kringver gadering bezwaren te uiten tegen de voorgestelde contributieverhoging. De oud-voorzitter de heer J. Floor heeft deze bezwaren naar voren ge bracht en betoogd, dat, wanneer de geldmiddelen in de K.V.P. vergroot moesten worden, beter een actie Voor ledenwerving georganiseerd kon wor den. De kringvoorzitter heeft in de loop W0UBRUGGE Speeltuinvereniging. De speel tuinvereniging „Woubrugge" hield na de oprichting haar tweede ledenver gadering. De voorzitter, de heer Joh Verzaal, sprak in zijn openingswoord Zijn voldoening uit over het aantal opgekomen leden. Hij gaf voorts een kort overzicht van de werkzaamhe den in het afgelopen seizoen, en de belangstelling van de jeugd voor de speeltuin, waarover we zeer tevre den kunnen zijn. Op het uitbreidingsprogramma Staan een klimrek, een zweefmolen, een draaimolen en een glijbaan. Er •zijn vakmensen onder de leden, die bok nu weer hun vrije tijd willen besteden om zoveel mogelijk zelf te htaken. Besloten werd de speeltuin even als de gelegenheid tot korfballen per 1 nóv. te sluiten. Het ligt in de be doeling het volgende seizoen de toe gang voor niet-leden te stellen op 10 cent per dag of een weekkaart a 0,50. We hoorden tijdens de ver gadering een nieuw geluid n.l. een clubhuis. Hoewel dit alsnog tot de vrome wensen behoort, want het motto is: eerst moet de speeltuin in orde zijn, heeft dit ook de volle aan dacht. Voor de kascontrole werden aan gewezen de heren J. van 't Wout en C. J. Schijf. Desgevraagd deelde de voorz. mede dat ae vereniging thans 80 leden, telt en 58 donateurs. ZOETERWOUDE Prijsjassen In tegenstelling met reeds eerder gedane publicaties, de len wij mede, dat a.s. zaterdag 25 oktober de tweede jasavond ten bate van het Jeugdwerk wordt ge houden. Aanvang 8 uur. van de daarop volgende discussie de heer Floor en in hem de afdeling fip zeer ernstige wijze beledigd, door te stellen, dat degenen, die het er niet mee eens waren, maar moesten gaan. Het afdelingsbestuur heeft zich hierover ernstig beraden en zij be sloot de toegeworpen handschoen op te nemen. Aan het kringbestuur werd mede- fedeeld, dat het bestuur zijn man- aat neerlegde. Hierop is 'n briefwisseling gevolgd, die resulteerde in een bespreking, vorig jaar oktober, tussen het volle dig kringbestuur en het volledig af delingsbestuur. Uiteindelijk gingen beide besturen akkoord met 't voor' stel, gedaan door de kringvoorzitter, dat de beide voorzitters ten huize van de heer Floor een verklaring op zouden stellen welke in de komende kringvergadering openbaar gemaakt zou worden. Echter tot op heden heeft de kringvoorzitter nog ge«n kontakt opgenomen met de heer Floor. Dit verzuim acht het bestuur een zeer ernstige belediging voor de heer Floor en de afdeling. Tussen tijds heeft het bestuur van Lisse te vergeefs getracht aci de toezegging te laten voldoen. Nog meer grieven. Nog een andere kwestie is de vóór geschiedenis van de gemeenteraads verkiezingen. Door de K.V.P. is des tijds twee keer een advies uitge bracht. De besprekingen rond het eerste advies zijn, ondanks de bepa lingen, door enkele personen open baar gemaakt, wat heeft geleid tot een interventie van het kringbestuur, zonder enig overleg met de Centrale. Het kringbestuur liet één van de personen, die de klacht inzake het advies had ingediend, een bespre king uitschrijven op een avond, dat meerdere personen van de advies commissie van Lisse-dorp onmogelijk aanwezig konden zijn. Een verzoek tot uitstel werd noch door „De En gel", noch door het kringbestuur in overweging genon en, waarop nie mand van het dorp aan de vergade ring deelnam. Na deze éénzijdige vergadering be sloot het kringbestuur het advies te schorsen en ter Vernietiging aan het dagelijks bestuur voor te leggen, om dat althans volgens het schreven in zake één kandidaat onzuivere bewe ringen waren gesteld. Het afdelings bestuur van Lisse-dorp ging hierop onmiddellijk bij het dagelijks bestuur in beroep en vroeg om gehoord te worden. Door vergaderingen en besprekin gen kwam men in tijdnood met het gevolg dat in het belang van de ge meenteraadsverkiezingen het bestuur van de afdeling Lisse-dorp noodge dwongen de vernietiging van het ad vies, zij het onder protest, accepteer de. Het bestuur meent, dat de inter ventie van het kringbestuur in alle opzichten voorbarig en formeel on juist is geweest. Zij is derhalve uiter mate gegriefd door het optreden van het kringbestuur, terwijd ook het op- Haarlemmerstraat 121, leider. Geboorteaankondigingen (Advertentie) Raad van Ter Aar besloot nog niet tot scbooltandverzorging De gemeenteraad van Ter Aar kwam gisteravond in voltallige zit ting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester B. J. Hogenboom. Van een comité tot oprichting van een gymnastiekvereniging was een brief ontvangen met een verzoek om van de gemeente een bijdrage te mogen ontvangen in de oprichtings kosten, en verder te subsidiëren in een eventueel exploitatie-tekort van het eerste boekjaar. Voor beide werd een bedrag van honderd gulden ge vraagd. In de brief was uitvoerig het te verwachten financiële verloop omschreven. De voorzitter vroeg de raad of zij bezwaar had tegen be handeling van het verzoek, dat in de brief werd gedaan. De brief was nog maar Juist ontvangen en dus niet in het college van b. en w. be handeld. Maar men wil graag op 1 november a.s. beginnen en voor die tijd wil het comité graag weten dat de Bescherming Burgerbevolking oeen miiitnirkmp k man,- uikiiii-1 w®a_r°p Ser?kend kan worden Ver geen militairisme is, maar uitslui tend in actie komt wanneer door een ramp e.d. de burgerbevolking getrof fen wordt. Op elke 2000 inwoners behoort zijn. Burgemeester Kammenga was zeer verheugd dat nu, ook in deze ge meente de B.B. gaat draaien. De bur gervader schetste hoe het hele leven vaak zorgen is voor morgen en di toekomst wat vaak achteraf overbo dig blijkt te ziin. Hierna werd door ^e leden zelf een blokhoofd gekozen. De keuze viel op de heer H. Brummelkamp. Al plaatsvervangend werd gekozen de heer T. Zethof. Vele vragen werden hierna afgevuurd over sociale voor zieningen, en uit het antwoord werd duidelijk dat deze bijzonder goed ge regeld zijn. Men besloot met een film over het werk van de B.B. „Buur- mans Buurman". Veilig Verkeer. In een vergade ring van Veilig Verkeer werd beslo ten ook deze winter weer een veilig verkeerscursus te geven. Deze cursus is niet speciaal voor bromfietsers, maar evenzeer b.v. automobilisten en voetgangers. De opperwachtmeester der Rijkspolitie v. d. Poel heeft zich bereid verklaard de lessen te leiden, die zullen aanvangen op woensdag 12 november. Men kan zich aanmel den bij de bestuursleden J. v. d. Geest en A. J. Jansen en D. Broere. Aangezien er in het leslokaal slechts plaats is voor 30 personen, is het in het belang van de belangstellenden zich spoedig aan te melden. schillende leden gaven uiting aan hun sympathie met dit initiatief, en ook de soberheid en het ernstig stre- piflpnliik pph hlnknlnpo teven om zelf zoveel mogelijk bijeen te g ij een b okp oeö te brengen vond instemming. Er werd besloten de gevraagde som van hon derd gulden in de oprichtingskosten bij te dragen. En ook zal zo nodig honderd gulden beschikbaar zijn voor een eventueel exploitatietekort over het eerste jaar. Tot leden van de commissie van advies vleeskeuringsdienst werden de heren N. de Hollander, stemge rechtigd lid en P. C. v. Rijn, advise rend lid, herbenoemd. In de commissie van advies als be doeld in art. 8, le lid van de woon- ruimtewet 1947, werden de heren F. Sassen, Jac. Bogerd, J. Egberts, A. Hoogervorst en C. van Vliet herbe noemd. Voor de tweede maal kwam deel name in de stichting schooltandver- zorging aan de orde. De voorzitter herinnerde aan de toelichting die in de vorige vergadering was gegeven. Nu was an de leden schriftelijk nog een nadere toelichting verstrekt. De- heer Jac. v. Harten vond de verde ling van de bestuursfuncties zodanig dat de vertegenwoordiging zeer mi niem is, en hij vroeg of dit wel in overeenstemming is met de finan ciële lasten die de gemeente te dra gen krijgt. De voorzitter was van mening, dat de financiële aangele genheden niet de basis moeten zijn voor het bestuur van de stichting. Hoofdzaak moet zijn, dat de stich ting goed wordt bestuurd, en de za ken efficiënt worden behartigd. De heer P. Uijttewaal vroeg zich af, of door deze stichting de tandartsen niet in hun practijk worden bena deeld. De voorzitter zeide, dat dit nimmer is gebleken. De beide wet houders vreesden, dat de bezoekende tandartsen aan deze gemeente te weinig werk zullen krijgen. De kin deren, die z.g. gesaneerd zijn, komen dan niet meer bij de tandarts omdat zij door de schooltandverzorging be handeld worden. Men zou meer ge voelen voor onderzoek met verwij zing. De heer Van Harten had verder in de begroting dingen ontmoet die hem bevreemden. Ook wethouder de Hollander had deze opmerking ge maakt en is bevreesd om een zo be perkt bestuur zoveel volmacht te geven. Wethouder Volgering was maar matig te spreken over de wijze van voorbereiding. De gemeente heeft niets kunnen meespreken. Het lijkt heel veel op een overheidszaak. Wethouder de Hollander uit zijn spijt erover dat de begroting geen vertrouwen kan schenken. Wat hier in staat wijst op een onoordeelkun dige behandeling. Meerdere leden zijn het hiermede volkomen eens. De heer C. v. Vliet zou eerst een nadere toelichting op de begroting willen alvorens te besluiten tot deelname. Hij 2ou dit besluit later willen ne men. De voorzitter is het hier niet mee eens. Hij wilde,, dat de raad zou besluiten tot deelname en tevens verzoeken om een toelichting op de minder duidelijke punten. De raad wilde echter eerst toelichting heb ben. want als het besluit tot deelna me is gevallen blijft niets meer over dan aanvaarden. Het voorstel van b. en w.om deel te nemen werd door de raad met 9 tegen 2 stemmen ver worpen. De raad wilde benadrukken dat zij niet is tegen de schooltand- verzorging, maar voor te besluiten willen zij goed ingelicht zijn. Zo werd het besluit uitgesteld tot een latere vergadering. Hierna kwam in behandeling de toekenning van subsidie aan de ver eniging Het Wit Gele Kruis afd. Ter Aar, in de oprichtingskosten van het nieuwe wijkgebouw. In een vorige vergadering was reeds besloten tot het gratis beschikbaar stellen van bouwgrond, wat neerkomt op een bedrag van 8.221.50. Deze post is intussen door G.S. goedgekeurd en de grond is getransporteerd. B. en W. stellen nu voor om nog een aan vullende subsidie toe te kennen van 10.500,zodat het totale bedrag 18.721.50 bedraagt. Als vergelijking is genomen de subsidiëring destijds gegeven bij de stichting van het wijkgebouw van het Groene Kruis. Er is gerekend met de grootte van het gebouw en met het ledental, bo vendien nog met verhoogde bouw kosten van 18%. De heer Jac. v. Harten informeerde nog naar de verder financiering van de bouw. De voorzitter noemde verschillende bronnen waaruit geput zal worden. Met algemene itemmen werd het voorstel goedgekeurd. Vervolgens werd een aanvrage van het bestuur van de Chr. kleuter school om medewerking voor de bouw van een nieuwe kleuterschool, in behandeling genomen. De voor zitter merkte in een korte toelich ting op. dat het de bedoeling is om een nieuw gebouw te verkrijgen dat plaats zal bieden voor 32 kleuters. De gehele opzet is zeer sober gehou den. De raad sprak er verder niet over en besloot de medewerking te verlenen. Ook werd gunstig beschikt over een aanvraag van het bestuur van de school voor Chr. Volksonderwijs om medewerking ingevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920. Het betrof de aanschaf van een kaartenkast. Er zal 340,mee gemoeid zijn. Er waren enige aanvragen op grond van art. 13 der lager onder wijswet 1920 te behandelen. Het be trof toekenning van bijdragen in de reiskosten van leerlingen naar een school. Op enkele verzoeken werd gunstig beschikt, enkele werden ook afgewezen. Stratennamen. Het voorstel tot het tenaamstellen van wegen ging over het geven van een naam aan vier straten in het uitbreidingsplan Langeraar. Na een uitwisselen van gedachten kwam men tot het besluit om een straat te noemen naar pastoor van Dijk, een naar pastoor Halkes, een naar dok ter Nuyens en voor de vierde straat zal nog contact opgenomen worden met de familie Robertz of er prijs gesteld wordt op de verbinding van de naam van ae bekende hoofdon derwijzer aan deze straat. Het voorstel tot het garanderen van een door het NV Bouwfonds Ned. Gemeenten aan een spaarder te verstrekken geldlening verkreeg zonder verdere bespreking de goed keuring van de raad. De rekening gemeentelijk grond bedrijf 1957 werd vastgesteld. Een reclame straatbelasting werd ge grond bevonden en de aanslag te ruggenomen omdat deze foutief was geweest. In het uitbreidingsplan Papenveer zal grond worden aangekocht. Met de eigenaar de heer J. C. v. d. Jagt is overeenstemming bereikt. Het is een perceel van 3150 m2. De prijs is 1 gld. per meter. Verder zal de ge meente een inkomensschade vergoe den van 2015,en een vergoeding voor afkoop van pachtrecht van 4.375,—. Bij de comptabele besluiten wer den enkele posten op de begroting geplaatst o.a. 1000,voor het ma ken van een bouwschets voor een school voor Chr. Volksonderwijs en 44 000,voor het verder bouwrijp maken van gronden ln het uitbrei dingsplan Langeraar. Bij de rondvraag sprak de heer H. Egberts over de nare toestand van een sloot achter de nieuwbouw Bloemenstraat. Hij vroeg demping en rioolaansluiting. Van de voorzit ter kreeg hij de toezegging dat de toestand daar onderzocht zal worden De heer C. v. Vliet zou graag de klok van de Hervormde kerk weer geluid willen hebben bij begrafe nissen e.d. De heer A. Hoogervorst sprak over de slechte toestand van de straten in het uitbreidingsplan Langeraar. Men moet er haast varen door de overlast die men ondervindt van wa ter. De voorzitter zegde toe, dat al les in orde zal komen, maar zolang men er nog aan het werk is kan er nog geen gewenste oplossing komen Er zal wel een voorlopige voorzie ning worden getroffen. De heer Hoo gervorst sprak verder over de wen selijkheid om de straatverlichting ook des nachts te laten branden Tot nu toe branden de lantaarns tot twaalf uur en met 1 november gaan deze ook 's morgens om 5 uur weer aan. Het gaat dus slechts over en kele uren. De voorzitter deelde mede dat de meerdere kosten elf a twaalf honderd gulden zullen bedragen Hij vroeg of de raad er mede akkoord kon gaan dit op de nieuwe begroting te plaatsen, of dat men nu meteen een besluit wilde nemen. De raad was zozeer overtuigd van de wense lijkheid om ook des nachts verlich ting te hebben dat men unaniem be sloot, de straatverlichting ook des nachts te laten branden. De heer Uyttewaal informeerde of het juist was dat de NV Lugdunum een pand te Aardam had aangekocht en de bewoners de huur was opge zegd. Ook had de heer Uyttewaal klachten over de stroomsterkte. De aankoop van bedoeld perceel werd door de voorzitter bevestigd. Als er klachten zijn over de stroom kan men dit kenbaar maken bij Lugdu num, of bij de burgemeester, die dan zal zorgen dat deze worden doorgegeven. treden van het dagelijks bestuur be treurenswaardig wordt geacht. Door al dete kwesties met het kringbestuur heeft het bestuur van Lisse-dorp besloten het vertrouwen In het kringbestuur op te seggen en tolang dit vertrouwen niet ten ge- noege van het bestuur la hersteld, geen kontakt meer met de kring te onderhouden. Verder wordt in dit besluit gezegd, dat het bestuur van de afdeling Lisse II medegedeeld zal worden, dat de afdeling Lisso I het bestaande regle ment van de Centrale voor de ge meenteraadsverkiezingen geen juiste basis meer acht voor de samenwer king en dat om die reden een gesprek wordt gevraagd om te geraken tot een nieuw reglement. Bestuursverkiezing. Intussen heeft het bestuur twee be stuursleden verloven. De heer Floor heeft zich teruggetrokken en de heer Bartels werd benoemd tot burge meester van Berlicum en dus de ge meente heeft verlaten. Het aftreden vande heer Floor heeft het bestuur en volen ten zeer ste betreurd, omdat in hem een uit nemend voorzitter verloren ging. On geveer 12V» heeft de heer Floor de afdeling dikwijls onder zeer moeilij ke omstandigheden geleid. Voor de ze vacatures verdient het volgens het bestuur aanbeveling twee jongeren te kiezen, indien mogelijk uit werk- nemerekringen, omdat deze groepe ring onvoldoende is vertegenwoor digd. Het resultaat was dat ir. A. Paar- dekoper tot voorzitter werd gekozen. In de andere vacatures zal op een vol gende vergadering worden voorzien. Gespreking Raadsprogram. Terwijl de heer Paardekooper de nieuwe zittingsperiode van de raads leden besprak nam hij het uitbrei dingsplan onder de loupe. Hierbij vol len drie elementen het meeste op: het ontwerpen van een nieuw hart in de bestaande bebouwing nabij de Ka naalstraat en Julianastraat, het afron den van de wijk Meer en Duin en de aanduiding van «en satelliet-wijk in de Poelpolder. Het z.g. plan Blokhuis, met het daarin opgenomen nieuwe raadhuis en andere openbare gebou wen e betekent een tweede centrum naast het historische centrum van Lisse, het Vierkant. De vraag rijst in hoeverre deze doublure juist is. Voor de gekozen oplossing pleit uiteraard het feit. dat het zwaartepunt van het dorp zich sterk in noord-oosteliike richting heeft verplaatst. Hier staat tegenover, dat wanneer de satelliet- wijk Poelpolder werkelijkheid gaat Worden het zwaartepunt ongeveer in de as Grachtweg-Hyacinthenstraat te recht zal komen. Om die reden vraagt spreker zich af, of een aaneenschake ling van ruimten Vierkant en ge dempte gracht door middel van een gelukkige sanering van de bebouwing van het Vierkant er van de zuidelijke bebouwing van de Grachtweg niet tot één groot centrum zou kunnen leiden Acht men het waarschijnlijk, dat de geprojecteerde openbare gebouwen in het centrum aangeduid in de komerr- de jaren een mogelijkheid tot reali sering hebben? Dit dient men zich af te vragen, omdat het anders niet. denkbeeldig zou zijn, dat het te vor men centrum een leegte zonder harte- kloo zou worden. Snrekende over het nlan Meer en Duin vraagt spreker zich af. of de planologen zich. door de vrees voor hoogbouw in do raad hebben laten weerhouden dit plan af te ronden aan de Kanaaldijk op een wi'ze zoals zi,i oorsponkelljk beoogden. Hij betreurt het, dat de geprojecteerde woningen langs het kanaal slechts drie en vier lagen hoog zijn. De mogelijkheid om een prachtig uitzicht te verkrijgen over de Haarlemmermeerpolder is helaas niet benut. Een tweede opmerking over dit plan geldt de wonderlijke noordelijke be grenzing. Zou het niet mogelijk zl\n daar een brede zone te reserveren voor streekscholen, die er in de toe komst ongetwijfeld zullen moeten ko men Het Is dringend nodig, dat er een planning voor de streekscholen tot stand wordt gebracht. Initirtievcn dienen op korte termijn ontwikkeld te worden, ten einde te voorkomen dat streekscholen gerealiseerd worden op basis van plaatselijke of chauvinis tische motleven. Het bevreemdt «pre ker, dat men te Hillegom een lacere technische school wil stichten Is Hil legom daartoe wel de meest geschik te plaats? Volgens spreker is Hille gom geensi'ins de geschikte plaats voor een streekschool omdat zij slechts een gedeelte van die streek als recruteringsveld kan bestrijken. I* dit wms het gevolg van stille af spraken bij de vestiging van de HBS te Lisse? Mocht dit waar zijn, dan hebben wij verwaarloosd de kulturele problematiek van onze streek onder ogen te zien Hierdoor wordt de stieh- tine van belangrijke katholieke insti tuten overgelaten aan tal van toeval lige initiatieven en omstandigheden. Om dit in de toekomst te voorkomen wenst spreker instelling van een de- I kenale commissie, welke op baslg van de aanwezige gevens en in samenwer king van b.v met Kaski tot een con creet programma van dc noodzake lijke voorzieningen geraakt, zulks op het gebied van alle mogelijke typen van scholen en op andere gebieden, verband houdende met de culturele vorming van de katholieken in de streek. Aan het eind van deze door de voor- zitter gehouden inleiding ontepon I zich een uitgebreide discussie.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5