FANFARE-KLANKEN in schilderachiig Giethoorn ME WAKKA Verwarring in hei Algerijnse kamp Heel gezin door kolendamp bewusteloos iPUROL Geen staking „zwarte corps" J. N. Kok halve eeuw bij r.k. Leidse Harmoniekapel ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Eerst donderdagavond ji. is de wereldpremière gegaan van de jongste Nederlandse film „Fan fare" in het Amsterdams theater Tuschinsky en deze week draait zij reeds in Trianon. Leiden heeft dus deze vrucht van eigen bodem wel uit de eerste hand. „Fanfare" is de eerste grote speel film van de Nederlandse cineast Bert Haanstra, die zich door zijn uitste kende documentaires reeds een klin kende naam in de filmwereld heeft verworven. Het filmen zit Haanstra in het bloed, want hij begon er al mee als knaap van 14 jaar en sinds dien heeft hij getoond wat hij waard is. In zijn documentaires heeft hij de sfeer van zijn onderwerp steeds zui ver aangevoeld en met juist begrip voor hetgeen de filmkunst vereist, we ten uit te drukken. Datzelfde aanvoelen van de juiste sfeer vinden we ook in zijn grote speelfilm „Fanfare" terug. Het is door en door Nederlandse humor in een door en door Nederlands dorps milieu. De geschiedenis speelt zich af in het dorpje Lagerwiede, maar men ziet onmiddellijk, dat het Giethoorn is, waar de opnamen dan ook zijn ge maakt. Er is daar weer zo'n echt Nederlands akkevietje, n.l. een ruzie tussen twee café-houders, die beiden in de dorpsfanfare „Kunst en Vriend schap" hun partijtje meeblazen. Of het altijd „kunst" was durven we niet te beoordelen, maar „vriendschap" was het zeker niet altijd. Want door de ruzie als café-houders ontstaat er een scheuring in de fanfare, twee partijen, die ieder de andere kant op blazen. Dat geeft in een dorpsmi- lieu natuurlijk allerlei verwikkelin gen, welke door twee geliefden aller minst kunnen worden gewaardeerd. De vrede wordt op een heel originele manier hersteld door een componist, die voor beide groepen een verschil lende compositie schrijft, maar zoda nig, dat de twee muziekstukken, te zamen op een muziekconcours ge speeld, toch een harmonische een heid vormen. Dan komt het met de gelieven ook in orde en samen stap pen zij doodgelukkig in de huwelijks punter. nEN ZIET HET, een zwaarwichtig gegeven is het niet, maar het is leuk uitgewerkt. De waterrijke omge ving van Giethoorn leent zich uit stekend voor pittoreske opnamen, ter wijl de smalle houten bruggetjes en de met veel bomen en struikgewas omgeven sloten een sfeer scheppen van echte dorpse beslotenheid. Dat de cineast Haanstra het schilderach tige van het bekende dorpje Giet hoorn geducht heeft uitgebuit in vele prachtige en ook technisch zeer fraaie opnamen, was niet anders te ver wachten. Hij laat bovendien de film zelf het verhaal vertellen er wordt buitengewoon weinig in gesproken! en dat is geen geringe verdienste want de verleiding is altijd groot om van zo'n scenario verfilmd toneel te ma ken. Haanstra heeft het scenario ge schreven in samenwerking met de filmcriticus Jan Blokker. Zij hebben de details allerminst vergeten, en hebben het op zichzelf reeds grap pige geval nog gekruid met talrijke leuke vondsten. Zo zijn bijv. de eendjes, die telkens terugkeren en als het ware een kwakend commen taar geven op de gedragingen der mensen, verrassend geestig. Ook het intermezzo met de koe, die een in val deed in een groepje dames, ver wekte een daverende vrolijkheid. En, zoals gezegd, ook het slot met de harmoniërende twee muziekstukken is zeer origineel. Haanstra had voor de vertolking van het filmverhaal de beschikking over een keur van Nederlandse arties ten, waarvan Hans Kaart als de lachende dikke waard Geurts wel het meest op de voorgrond treedt. Er zijn onder de artiesten, van wie wij de meeste kennen van het toneel, verscheidene figuren, die het ook op de film best „doen". „Fanfare" is een aardige film ge worden, die bij het Nederlandse pu bliek maar misschien nog meer bij een eventueel buitenlands publiek wel in de smaak zal vallen. Aan de hoofdfilm gaat Haanstra's documentaire „Glas" vooraf, een buitengewoon suggestieve verfilming van het maken van glaswerken in Leerdams glasfabrieken. Casino De doorgewinterde po litiecommissaris Maigret ziet zich tegen vacantietijd geplaatst voor een geval, dat hij niet kan oplossen. Rond de Place des Vosges sluipt een vrouwenmoordenaar. Reeds vier moorden zijn er gepleegd, steeds met korter tussenpozen. Ofschoon men de dader by zijn laatste moord op een haar na te pakken had, wist hij zich toch nog aan de vervolging te onttrekken. „Maigret, zet een val" waartoe zijn vrouw hem inspireert als hij een brutaal briefje krijgt van de moordenaar. Die verraadt daarin zijn trots en als eenmaal de achilles pees ontdekt is. duurt het niet lang of er is een politieel web gesponnen rond de enige man, die de „slach ter" kan zijn. De onverlaat trapt in de val maar weet zich met ach terlating van een knoop van zijn colbertje weer in het duister te rug te trekken. Een tweede cyclus van aanwijzingen wordt ontrafeld, er volgen een paar visites en dan neemt het verhoor een aanvang. Het is een (te) landurige reeks van indiscreties en amorele beken tenissen, weliswaar wel op pikante wijze voorgeschoteld, maar die de toeschouwer toch beter bespaard hadden kunnen worden. Een bedor ven opvoeding en een mislukt hu welijk blijken een zwakkeling in het verderf te hebben gestort, waarin zijn vrouw hem tenslotte uit liefde volgt. De rol van de overwerkte politie commissaris Maigret is de acteur Jean Gabin als „op het lijf" geschre ven. Men geniet van zijn spel, het geen niet zeggen wil, dat daarom de film in alle opzichten te genieten is, derhalve toegang voor volwassenen. Lido In de film „Fortunella" gaat de voornaamste aantrekkings kracht uit naar het bewonderens waardige spel van Giulette Masina, de actrice, die reeds in enkele vori ge films de aandacht op zich ves tigde Zij speelt hier de rol van het meisje, dat zonder ouders of bloed verwanten in de grote stad rond zwerft, onderdak vindend bij haar Herbert Joeks in de film Fanfare als de kundige bespeler van de triangel. Let op de overgave, waarmee hij dit eenvoudige instrument bespeelt. vriend Peppino, die met de vergun ning van Nanda een handeltje drijft. Het verhaal zelf heeft niets om het lijf, maar merkwaardig genoeg is het om het grote acteurstalent te bewon deren van Giulette Masina, die in al le: lei omstandigheden, in het tegen spel met Peppino, maar ook met haar nieuw verworven kennis, de zonder linge prof. Golfiero, haar beste spel weet te geven. Haar aspiraties gaan in de richting van prinses te zijn, want naar zij beweert is zij een doch ter van prins Guidobaldo. Zij ein digt als prinses in een toneelstuk van een reizend circusmaar in al haar creaties is zij voortreffelijk. Gekeurd door de KFC voor 14 jaar. Luxor Vijftig jaar geleden heeft de heer Berent C. Hartman de Impe- rialbioscoop aan de Rijnsburgersin- gel geopend. Het theater Luxor aan de Stationsweg is een voortzetting van deze bioscoop en dus is het feest. Daarbij hoort een feestelijke film en wij kunnen niet anders zeg gen dan dat „Scampolo" daarvoor bijzonder geschikt is. De beminde Romy Schneider speelt de hoofdrol en dus zouden we hierna eigenlijk kunnen volstaan met een eerbiedig doch veelbetekend stilzwijgen. We doen het niet want Romy verdient meer. Zij speelt een leuke meisjes- rol als „Het Overschotje" in een Ita liaans vissersdorpje. Iedereen houdt van dit onbedorven natuurkind, maar niemand bemoeit zich eigenlijk met dit weesje, behalve een stevige blon de politie-agent. Zij moet met aller lei karwijtjes haar kostjes bij elkaar scharrelen. Ook het wegbrengen van was hoort daarbij en dat brengt haar in contact met een jonge stedebouw- kundige, die zich druk aan het voor bereiden is voor een prijsvraag van het ministerie. Dat wordt een innige liefde tussen die twee en daar kan men dank zij de kinderlijke ma niertjes van Scampolo mét de jonge architect veel plezier aan beleven. Iedereen mag het gaan zien. Rex „Zijn laatste kraak" is de dramatische geschiedenis van een gewezen slotenmaker, die vóór de oorlog geen weerstand had kunnen bieden aan de drang van zijn be kwaamheden. Hij was nl. slotenma ker op een fabriek van brandkasten en daar hij alles afwist niet alleen van het sluiten van brandkasten, maar ook van het openen ervan, kon hij moeilijk weerstand bieden aan de verleiding om ook eens zo'n brand kast open te maken als er wat in zat. Hij ging de gevangenis in. Maar in middels was de oorlog uitgebroken en op een gegeven ogenblik had men een bekwame brandkastkraker no dig om een lijstje te fotograferen, dat zich in een Duitse safe bevond en de namen bevatte van alle spionnen in Engeland. De slotenmaker werd erop afgestuurd en hij volbracht zijn taak, zij het tenkoste van zijn leven. .Er dit. verhaal is een film gewordt met de nodige spanning. Toegang 14 jaar. I WIJNHANDEL KRAAIERSTRAAT 30 TELEF. 21180 In Bergschenhoek heeft zich gister nacht een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan in het gezin van de heer Combee, waar don derdag juist de vierduizendste inwo ner van Bergschenhoek is geboren. Het gehele gezin Combee, bestaande uit man, vrouw en pas-geboren baby, is in l\et Bergwegziekenhuis te Rot terdam opgenomen. Gisteravond wa ren zij nog steeds buiten bewustzijn. De vergiftiging werd ontdekt door de kraamverzorgster, die gistermor gen de baby wilde komen verzorgen. Zij trof de heer des huizes bewuste loos op de grond aan en bij nader on derzoek bleken ook de moeder en ba by buiten kennis in bed te liggen. Zij waarschuwde direct een arts. Deze constateerde kolendampvergif tiging en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. De kachel in de woonkamer bleek geheel te zijn afgesloten, waardoor de kolendamp de kamer is binnenge drongen. verdwijnt door Mr. J. KLAASESZ BEZOEKT LEIDSE POLITIE Mr. J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland zal woens dag a.s. een werkbezoek brengen aan de Leidse politie om zich van het werk en de taak der 6emeente-politie op de hoogte te stellen. Te zijner ere zullen enige demon straties gegeven worden: o.m. van de schermploeg der Leidse politie. Moeilijk dilemma De Franse regering en de Algerijn se opstandelingenleiders te Cairo staan door onofficiële tussenpersonen met elkaar in verbinding, aldus is vrijdag van gewoonlijk welingelichte zijde te Parijs vernomen. Er zijn te Parijs echter nog geen aanwijzingen ontvangen, dat de op standelingen bereid zijn het aanbod van generaal De Gaulle naar Parijs te komen om regelingen te treffen voor een staken van het vuren in Algerië te aanvaarden. In het kamp van de opstandelin gen zou grote verwarring heersen. „Zij lopen in alle richtingen door el kaar als mieren, waarvan het nest door de voet van een reus is ver nield", aldus meende een ambtenaar van het bureau van minister-presi dent De Gaulle de toestand bij de opstandelingenleiders te kunnen be schrijven. De Gaulle heeft nu het initiatief genomen, dat tevoren in handen was van de opstandelingenleiders. Als de zen niet naar Parijs willen komen, staan zij gebrandmerkt als degenen die verantwoordelijk zijn voor de voortzetting van de openbare mening op democratische wijze, zo zei men te Parijs. Als zij daarentegen wel ko men, erkennen zij daarmee deze de mocratische procedure en geven zij hun eis tot onmiddellijk ingaande on afhankelijkheid op. Er zou verdeeldheid onder de op standelingenleiders heersen. De eer ste man onder hen, Ferhat Abbas, is vóór staking van de gewapende op stand, maar enkele militaire leiders wensen de strijd tot het einde voort te zetten, zo meende men te Parijs te weten. „Tarzan" gaf zich over De Algerijnse opstandelingenleider „Tarzan" heeft zich te Sidi-Aissa, ten zuiden van Algiers, aan de Franse troepen overgegeven. Hij is hiermede de eerste rebellen leider, die gehoor heeft gegeven aan de oproep van generaal De Gaulle. „Dreefzicht", Haarlem in andere handen Het ziet er naar uit,' dat heer M. C. van der Valk, de bekende restaura teur uit Voorschoten zijn groot aan tal hotel-restaurants in Nederland opnieuw met één gaat uitbreiden. De nieuwe vestiging zou zijn het grote café-restaurant Dreefzicht aan de Dreef in Haarlem, dat indertijd door de gemeente werd verpacht voor de symbolische prijs van één gulden per jaar. Het lopende con tract kan thans geannuleerd worden en bij deze gelegenheid stellen B. en W. aan de raad voor, het restaurant voor dezelfde symbolische pacht in handen van de heer Van der Valk te doen overgaan. De vakvereniging „Het Zwarte Corps", bond van machinepersoneel in de water-, spoor-, wegen- en uti liteitsbouw, had aanvankelijk voor maandag 27 oktober een eendaagse proteststaking afgekondigd in ver band met het verzoek tot algemeen Dinsdag a.s. herdenkt de heer J. N. Kok, Anna van Saksenstraat 10a, het heugelijke feit, dat hij zich 50 jaar ge leden als werkend lid aansloot bij de toenmalige R.K. Harmonie St. Gregorius. Als jongen van 12 jaar was hij een der jongste muzikanten (cla rinettist) van dat korps, en liep toen ook voor het eerst mede in de 3 Oc- tober-optocht 1908. Waar het sinds dien R.K. instrumentale muziek be treft vinden we weer steeds de naam Jan Kok terug. Tot aan het einde van haar bestaan maakte hij als werkend lid deel uit van de R.K. Harmonie „Perosi". De grootse muzikale presta ties van deze harmonie zijn vele Lei- denaren nog wel bekend. Een mach tige hand heeft hij voorts gehad in de oprichting van het K.A.B. Orkest. Toen door de oorlogsomstandigheden de Harmonie „Perosi" had opgehou den te bestaan, was het weer Jan Kok, die een der grootste initiatief nemers was tot oprichting van een nieuwe R.K. Harmonie-Kapel, waar van hy sinds de oprichting tot voor kort bestuurslid is geweest. In al deze 50 jaar heeft hij ontelbare jon geren aangespoord blaasmuziek te gaan bestuderen. Wij hopen, dat Jan Kok nog vele jaren zijn krachten zal mogen geven voor de Leidse R.K. Harmonie-Kapel, en dat vele jonge ren z'n voetsporen op dit gebied zul len doen volgen. Het is vanzelfspre kend, dat de R.K. Harmonie-Kapel hem die avond een klinkende serena de zal brengen. verbindend verklaring der CAO voor het bouwbedrijf en in het bijzonder de bijlage voor het „Zwarte Corps". Overleg met de in de stichting raad van bestuur bouwbedrijf samenwer kende organisaties van werkgevers in het bouwbedrijf en het college van Rijksbemiddelaars heeft echter, zo deelt zij ons mede, geleid tot overeen stemming. Dientengevolge heeft het bestuur besloten de proteststaking vooralsnog geen doorgang te doen vinden en alle leden opgewekt maan dag hun werkzaamheden op normale wijze te verrichten. MAAK TITELS BIJ UW DIA'S 12 Filmosto titeldia's 5x5 2.70. Zelf te beschrijven en te be tekenen in kleur en zwart/wit. ci ne« (Advertentie) Dir. Hoogovens aangeklaagd De directeur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken te Llmuiden, de heer P. R. Bentz van den Berg, die tevens voor zitter is van het gemeenschappelijk schrootinkoopbureau van de staalin dustrie der EGKS-landen, de OCCF, is door een schroothandelaar bij de officier van justitie aangeklaagd. Nadat hij aangifte had gedaan van een omvangrijke schroot-fraude, die leidde tot de arrestatie en veroorde ling van een ambtenaar van het de partement van Economische Zaken, heeft de bewuste schoothandelaar, de heer L. Worms, naar hij in tal van rapporten concludeert, moeten ondervinden dat de OCCF hem boy cot. In deze rapporten beschuldigt de heer Worms er de heer Bentz v. d. Berg van, te hebben meegewerkt aan deze boycot, die er naar de me ning van de aanklager mede de oor zaak van is, dat hij de laatste tijd belangrijke verliezen heeft geleden. De heer Bentz v. d. Berg heeft op de beschuldiging geantwoord met een tegenrapport. Daarin zijn, naar de mening van de heer Worms, zijn eer en goede naam aangetast. Ter zake van belediging en smaad heeft hij thans een aanklacht ingediend. Heel Oeganda duimt voor een goede regering In het Afrikaanse gebied Oeganda zijn deze week voor het eerst verkiezingen gehouden om tien vertegenwoor digers uit Oeganda aan te wijzen voor de legislatieve raad van de Centrale Regering. Een landbouwer uit het ge bied ten westen van de Nijl, die niet kan schrijven, geeft bij het stembureau in de open lucht, in plaats van zijn handtekening, een afdruk van zijn duim.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4