KLIEKJES Miljoen koeien onder controle Neem wat zomer mee in de winter ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Spaanse mode g m De Spaanse mode-ontwerpers Herrera en Ollero tonen u een avondjurkje in olijfgroene zijde, af gezet met zilverdraad. De bolero is van tnle in dezelfde tint. UIT DE KEUKEN GEKLAPT De nieuw benoemde minister van verkeer en waterstaat, mr. J. v. Aartsen, heeft behalve de drukte die zijn benoeming met zich brengt ook nog de talloze telefonische gelukwensen in ontvangst te nemen. Zijïi echtgenote kijkt belangstellend toe. Richtlijnen voor examen in auto zonder schakeling Het Centraal Bureau voor de afgif te van Rijvaardigheidsbewijzen heeft nieuwe richtlijnen opgesteld voor de genen, die in de zeer nabije toekomst examen willen doen in een auto waarin het schakelen niet meer nodig is. Het bureau zal het rijbewijs na melijk eerst dan afgeven, wanneer blijkt dat de kandidaat al een auto van dit type heeft gekocht. Het C.B.R. wil hiermee voorkomen, dat er diploma's worden* uitgereikt aan adspirant-bestuurders, die welis waar in een auto met automatische schakeling het rijden hebben geleerd, maar die niet van plan zijn in zulk een wagen de verdere noodzakelijke routine op te doen. Daarom zal de kandidaat eerst het kentekenbewijs van zijn eigen auto moeten tonen. Het C.B.R. wil zich daarmee ook de zekerheid verschaffen dat een ge slaagde chauffeur gedurende vrij lange tijd in een auto, zonder ver snelling zal blijven rijden, waardoor hij zich een behoorlijke rijvaardig heid met deze wagen eigen kan ma ken. Dat hij het schakelen niet mach tig zal zijn, acht men dan van weinig belang, zolang hij maar niet achter het stuur van een auto met traditio nele schakeling zal plaats nemen. Verscheidene fabrieken brengen reeds auto's waarin het schakelen niet meer nodig is, op de markt. Dit (Advertentie) aantal neemt voordurend toe. Vol gend jaar verschijnt bijv. de perso nenauto van de DAF en het is mede daarom dat men zich heeft afge vraagd, of »voor de bestuurder van dit type wagen dezelfde exameneisen moeten worden gesteld als voor de chauffeur van de traditionele auto. („Parool") Na zestig jaaren melkcontrole bij het rundvee is een mijlpaal bereikt. Uit de jaarlijkse telling van het aan tal gecontroleerde koeien bleek, dat voor 1958 dit aantal 1.001.198 bedroeg en dat hiermede voor het eerst het miljoen werd gepasseerd. Dit betekent, dat op dit moment bijna tweederde deel van de Neder landse melkveestapel wordt gecon troleerd. Nadat in het laatst van de vorige eeuw de eerste melkcontrolevereni- gingen in ons land waren opgericht, heeft de melkcontrole zich geleide lijk uitgebreid tot ongeveer 20 pet. van de Nederlandse melkveestapel. Het heeft lange tijd geleken, dat op dit niveau geen verdere uitbreiding mogelijk was. Nadat echter in 1943 een wijziging in de financiering van de melkcontrole werd aangebracht, is het aantal gecontroleerde koeien sterk gestegen. Na de tweede wereld oorlog is de melkcontrole sterk gesti muleerd door de invoering en de grote uitbreiding van de kunstmatige inseminatie bij het rundvee. Interessante proefneming met |onge kinderen In navolging van de Stichting Arn hem-Europa overwegen steeds meer ouders om de proef te nemen met hun nog jonge kinderen (6 tot 9 jaar) om deze spelenderwijs de es sence van een tweede taal te laten bijbrengen. Hun Nederlands hebben de kinderen in maar weinige jaren leren spreken en verstaan door luis teren en nababbelen van mama, van papa, van broertjes en zusjes en van vriendjes op straat. En op precies dezelfde manier gaan ze nu als een spelletje het zuiverste Frans leren spreken door steeds onder verant woorde leiding dagelijks een kwartiertje naar de Linguaphone- platen te luisteren ei aeze na te bab belen. Wie de proef neemt zal zijn oren niet geloven wanneer hij ont dekt hoe onfeilbaar zuiver het jonge kind de vreemde klanken nazegt. Het kind vindt dit een enig spelletje en legt al doende en zonder de min ste inspanning de grondslag voor een perfecte uitspraak van het Frans, wanneer het later tot een ernstige studie van de taal komt. Voor zulk een kind bestaan later in de klas geen moeilijkheden meer met de taal: letterlijk, het speelt ermee. Dr. Maria Montessori oordeelde reeds lang geleden met groot enthousiasme over de directe methode, bekend als de Linguaphone-methode: hier geen woordjes uit het hoofd leren, alleen maar luisteren en plaatjes kijken en dan nababbelen. Hiermede geven ouders hun kinde- rer een fantastische steun mee voor hun latere leven en een blijvende voorsprong voor nu en straks, na tuurlijk niet alleen voor Frans, maar voor elk van de 22 talen die het Lin- guaphone Instituut brengt. Ieder die meer wil weten over de directe me thode vrage het uitgebreide prospec tus no. 129 aan bij het Linguaphone Instituut. Heiligeweg 45163a, Am sterdam-C. (Advertentie) We beginnen maar weer met de oplossing van de vorige week. Die luidde: 1. Met psalmen en lofzangen Woensdag 15 oktober. 2) 2de prijs voor Nederlands dans paar, idem. van KIEKJES 6) IJzeren straat-slijpers aan het werk, dinsdag, 14 oktober. 7) Foto van een spannende vakan tiereis, donderdag 16 oktober en 8) Het is niet altijd spelevaren voor Hoessein, maandag, 13 oktober. De prijs van vijf gulden, het des sert, gaat deze week naar mej. A. Sirre, Overrijn 4, Katwijk a. d. Rijn. Het is wel enige dagen na de maal tijd, maar we menen, dat 't „toe-tje" toch wel in de smaak zal vallen. DE NIEUWE SCHOTEL. 4) Mensenhanden: symbolen van kracht, arbeid en vriendschap. Wat kunnen ze soms smerig zijn, als zé het geluk van anderen worgen. 8) Nog meer handenen benen, zou den die genoeg kracht opdoen uit 9) deze flessen? of eerder uit dit kistje 6)? Bij 2) werd u herinnerd aan een spel. Doet u 3) niet denken aan „Mo nopoly"? Nummer 1) zorgt voor het zelfde brandpunt, waarin ook 5) nog voortdurend staat. Ze hebben evenals 7) te maken met veel ceremonieel, dat zij het op verschillend niveau een droeve ondergrond heeft. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die tenmin ste bewaard heeft. De omschrijving, van de foto waaruit u een kliekje meente te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij I uitnemendheid moet u wel verge- zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, maakt u een goede kans, een prijs te winnen van vijf gulden. 3) Raketzender van vreemde smet ten vrij, dinsdag, 14 oktober. 4) Er is er een jarigwoensdag 15 oktober. 5) Frangoise Sagan lacht na afloop, donderdag, 16 oktober. Komt u even op de koffie? Enkele wetenswaardigheden over ons aller „bakkie leut" Mensen die geen koffie gewend zijn kunnen na het gebruik van dit genotmiddel een gevoel van grote onrust krijgen. Het zweet breekt hen uit en niet zelden krijgen zij ern stige hartkloppingen. Bij de regelmatige koffiegebrui- kers is het effect heel anders. Zij voelen zich na koffiedrinken licha melijk en geestelijk tot meer in staat en zij zijn dat ook werkelijk. Op hen heeft koffie vreemd genoeg juist een kalmerende invloed. Cofeïne Is de werkzame stof. Het .meest bekende bestanddeel van de gebrande koffieboon is de coffeïne. Een sterke kop koffie levert ongeveer honderd milligram van deze stof. coffeïne verwijdt de bloedvaten: hersenen en nieren worden na kof- fiegebruik rijkelijker met bloed doorstroomd. De prestaties van het hart wor den na coffeïne vergroot: het bloed gaat sneller stromen, het aantal polsslagen per tijdseenheid neemt toe. De spieren van de arm worden door deze merkwaardige stof ge prikkeld en ook de aandere spieren ondergaan zulk een toniserende wer king. Tenslotte stimuleert coffeïne ook de afscheiding van maagsap en het verhoogt de prikkelbaarheid van de zenuwcellen. Hierdoor wordt het begrijpelijk waarom na een flinke kop koffie vermoeidheid spoedig plaats maakt voor een fris en fit gevoel. Zelfs op het einde van de dag kost de denkarbeid na koffiegebruik minder moeite. Ook de fantasie is na het drinken van koffie levendi ger dan anders. Arsenicum en strychnine. Tegelijk is hier echter ook mee verklaard, waarom patiënten met maag- en darmziekten of met stoor nissen van de galwegen koffie vaak minder goed verdragen. Sommigen vertellen dat zij er krampen van krijgen, anderen de len mee, dat zij na koffiegebruik dagelijks last hebben van „het zuur". De vraag of coffeïne schadelijk voor ons lichaam is, is al oud. Een kort en duidelijk antwoord is daar echter moeilijk op te geven, want het „goed" en „slecht" voor onze gezondheid is immers zeer betrek kelijk. Een vloeistof of schoon water kan onder bepaalde omstandigheden of in abnormaal grote hoeveelheden schadelijk werken. Stoffen als arsenicum en strych nine, die als zeer zware vergiften te boek staan, kunnen in kleine hoe veelheden toegediend, waardevolle geneesmiddelen zijn bij zwakte toestanden. Kalmerende invloed. Zo kan men over de schadelijkheid of de onschadelijkheid van koffie gemakkelijk langs elkaar heenpra- ten en over deze stof doet, men dat dan ook al sedert het jaar 1600. De discussie over de invloed var het koffiedrinken op onze gezond heid is nog steeds niet gesloten. Ondanks talrijke waarschuwingen en ondanks de vele bezwaren in het koffiegebruik, vooral in west-Euro pa, voortdurend toegenomen. Geen onmatigheid. Waar de geleerden het langza merhand wel over eens geworden zijn is, dat het gebruik van koffie door jonge kinderen moet worden afgekeurd. Door overmatig koffiegebruik kunnen ook volwassenen hun li chaam wel schade toebrengen, maar dat ligt dan niet zozeer aan de kof fie, als wel aan die onmatigheid, die voor onze gezondheid altijd fu nest is. Dr. Alfréda Briede. De regen van de laatste maand is er de oorzaak van dat we nog steeds paddestoelen uit de grond zien schieten. Daar zijn wel eetbare, maar ook niet-eetbare soorten bij. zodat het zoeken van paddestoelen altijd een aangelegenheid blijft, die men beter aan de echte kenners over kan laten. Toch is er één soort, die men als leek gerust kan verza melen, n.l. de helgele, kelkvormige hanekam. Deze wijkt in vorm en kleur n.l. voldoende van de andere soorten af, zodat men geen risico loopt, dat er misschien per onge luk een vergiftige tussen geraakt is. Van paddestoelen kan men niet alleen smakelijk voor- of lunchge rechten maken, maar ze kunnen ook als onderdeel van de warme maal tijd, desgewenst in combinatie met vlees, vis of eieren, dienst doen. ZONDAG: gesmoorde paddestoelen op toast; rundertong met zure saus en doperwten; chocoladevla met banaan. MAANDAG: ragout van tong, rijst, tomatenvla; appelmoes. DINSDAG: rijstcroquetten met kaas andijvie, aardappelen; karne- melkvla. WOENSDAG: gebakken lever, bie ten. aardappelpurée; watergruel DONDERDAG: stamppot zuurkool; stoofperen. VRIJDAG: gestoofde paling, aard appelen, wotfelen; yoghurt met cocosnoot en pinda's. ZATERDAG: appelpannekoeken; fruit. Gesmoorde paddestoelen op toast. Recept: De paddestoelen goed wassen, zo dat al het zand eruit gespoeld is 't onderste gedeelte en eventueel minder mooie stukjes van de hoed eraf snijden, met zout bestrooien en, terwijl men de paddestoelen af en toe omschept, in roomboter 10 minuten op een niet te fel vuur bakken. Sneetjes brood roosteren, de pad destoelen erop leggen, wat geraspte kaas erover strooien en de toastjes in de oven gratineren. Yoghurt met cocosnoot en pinda's Recept: 100 gr. gemalen cocosnoot,, 50 gr. gehakte pinda's, 150 gr. suiker, liter yoghurt, 20 gr. slaolie. De cocosnoot en pinda's in de slaolie lichtbruin bakken, 2 eetle pels suiker erbij roeren, afkoelen, de rest van de suiker erbij doen, goed dooreen roeren en dan men gen met de yoghurt. HET koude jaargetijde stelt zijn spe ciale eisen aan onze kleding, dat zal niemand ontkennen, doch dit beperkt zich in wezen tot de isolerende kwa liteiten van de stoffen. Hoofdzaak is dat we warmer gekleed gaan in de koude tijd, maar verder gaan de eisen niet. Dat men zich vroeger ook aan het donkere seizoen aanpaste door de kleuren der stoffen somber en doods te houden, is in onze moderne visie absurd. Zeker, donkere stoffen houden beter opvallende warmte vast en lich te stoffen stoten deze af, maar zo be doelen we het niet. Waarom moesten winterstoffen vroeger altijd somber en doods zijn Waarom namen we niet iets van de zomer mee in de winter? Tegenwoordig is dat gelukkig anders. Goed, de stoffen zijn zwaarder en warmer dan onze zomerstoffen, maar het dessin is vrij en daarvan hebben de moderne ontwerpers gebruik ge maakt om nog iets van die heerlijke zomersfeer te behouden. In de winter collecties zien we veel stoffen ver werkt. die op het oog zomers aandoen, door de vrolijke en leuke dessins. Onze illustratie geeft hiervan een voorbeeld. Zo te zien lijkt het een zo merjaponnetje, maar vergis u niet, want het is vervaardigd van een dun ne wollen stof van prima kwaliteit, maar met een fris en heerlijk bloem motief dat suggesties opwekt aan stra lende zonneschijn en kleurige bloe menweelde. Kijk, zo behouden we iets van de zomer in de winter. Een fleu rige noot in een kille, koude, sombere tijd. Het beklimmen van de zetel kost moeite

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10